leiderdorp erhoogt <)ZB fors as 'Het komt bijna over als een grap' erkoop verzorgingstehuizen stuit op weerstand 'Je moet niet bang zijn, dan heb je geen leven Afvalbakken half miljoen duurder Leiden Regio De Klinkenbergerpias moet worden heroverd JSDAC 9 SEPTEMBER 1998 CHEF ERNASTRAATSMA. 071-5356437,PLV.-CHEF IUDY NIHOF, 071-5356416 brschoten onderzoekt wegen afval jfHOTENVoorschoten onderzoekt of de gemeente over kan op het afrekenen van het aangeboden huis- en groenafval lo. Dat beloofde wethouder A. Draijer gisteravond tijdens immissievergadering op aandringen van vrijwel alle frac- Ie wethouder zegde toe over 'een aantal maanden' een no- -er zo'n nieuwe betaalsysteem te presenteren. Buurge- jte Zoeterwoude is dit jaar als eerste in de Leidse regio be- »n met het afrekenen van het aangeboden afval per kilo. luk in riolering Wassenaar Laar» Een breuk in de riolering op de hoek van de Jager- jjen de Hazerslaan in Wassenaar veroorzaakte gisteren flin- |ade aan het wegdek. Nadat een persleiding barstte, spoot fkke straal water omhoog. Toen de EWR ter plaatse kwam, bok dat het wegdek was verzakt. De politie trof meteen tegelen voor de veiligheid van het verkeer. I reker steelt wisselgeld pAAR» Drie winkels in het Voorschotense winkelcentrum [-Hofland waren afgelopen nacht het doelwit van inbre- frogingen om de voordeuren te forceren mislukten bij twee Jls. Bij de derde winkel had de dief wel succes en werd een ide met wisselgeld meegenomen. jtbode van post beroofd ■chotenBewoners van de Grieglaan en de Zweerslaan in schoten hebben gisteren geen post ontvangen. Toen de ode op de Bachlaan aan het bezorgen was, zijn op een on- akt ogenblik twee bundels met post uit zijn fietstas ont- ïd. De gestolen poststukken zijn nog niet teruggevonden. ilheidscontrole Zoeterwoude Twoude Bij een snelheidscontrole op de Gelderswoudse- (iZoeterwoude-Dorp heeft de politie gisteren zestien be- igen uitgeschreven. In een uur passeerden 125 automobi- De hoogst gemeten snelheid bedroeg 112 kilometer per p een plaats waar 80 de limiet is. 4omobilist belandt in sloot >rp« Een 30-jarige Amsterdammer belandde vannacht in ,jt naast de provinciale weg N445, ter hoogte van Leider- |e'? De automobilist had te veel gedronken en voerde tijdens P "jden een telefoongesprek. De man raakte niet gewond. De heeft zijn rijbewijs ingenomen. i ling over Friese kloosters In de Scheppingskerk in Leiderdorp is vrijdag een le- h$i het Fries over Friese kloosters in de Middeleeuwen. J. ia spreekt voor leden van de Fryske Krite, maar ook gas- welkom. De aanvang is om 20.00 uur. Ouderen in Oegstgeest wapenen zich tegen tasjesdieven 0rorp erna straatsaaa iff uAllege van burgemeester iralthouders vindt het 'niet dWoord' om nog langer Jroep te doen op de ge- °S|lijke reserves. Daarom oe| het gemeentebestuur 'orfe traditie om de OZB-ta- ajpniet te verhogen. De af- rdt|i vijftien jaar is deze be- te piiet gestegen. hebben ons ernstig afge- of we de verhoging van L 'B nog langer konden uit- zegt wethouder van fi- _jn A. Roest. „Maar het «ken van de reserves is tnger verantwoord." De A vijf jaar is ruim 26 mil- Milden uit de reserves ge- om de gemeentebegro- sluitend te maken. Nu is maar maar negen mil- ikas. or1ergaande bezuinigingen n4gens het college ook niet ar Woord. „Dat zou afbraak c reegt Roest. De laatste vier ,(*ïijn de mogelijkheden om "Oaren, volgens het college, zet uiterste benut'. ^•forse verhoging van het jk£arief noemt Roest 'alles- n,jïrantwoord'. De stijging is iet' maarten keulemans Geen geld meer meenemen, een 'floddertas' kopen, of een binnenzak in je jas maken. Ou deren in Oegstgeest hebben al lemaal zo hun ideeën over hoe ze zich moeten wapenen tegen de tasjesrovers, die het de afge lopen dagen op oudere vrou wen hebben gemunt. Zondag werden drie vrouwen van hun tas beroofd; eergisteren zagen opnieuw twee ouderen hoe die ven met hun bezittingen aan de haal gingen. Erg bang zijn de Oegstgeestse ouderen er niet van geworden. Op hun hoede zijn ze wel. En boos: „Het is toch verschrikke lijk dat zoiets kan gebeuren. Oegstgeest wordt steeds onveili ger. En het ergste is, als ze de daders pakken, staan ze zó weer op straat." In Oegstgeest en de regio werden vorig jaar tientallen vrouwen op leeftijd beroofd van hun handtasje. Voor die mis drijven werd destijds'een 23-ja- rige Katwijker aangehouden. De Oegstgeestste politie heeft de daders van de recente straatro ven nog niet opgespoord. Ze adviseert oudere inwoners om waardevolle spullen niet in een tas mee over straat te nemen. Het politietoezicht op de plaat sen waar de vrouwen zijn over vallen is opgevoerd. Thuisblijven doet maar een enkeling. „Ach, naar de bank moeten we toch allemaal. Weet je wat je moet doen? Een extra binnenzak in je jas naaien, met een grote knoop erop. Speciaal voor je portemonnee. Als ze dan je tas grijpen, ben je in ieder ge val niets kwijt." De dames van de Oegstgeestse kaartclub Klavertje Vier denken dat tasjesdiefstal best is te voorkomen. Je moet een extra binnenzak in je jas naai en, met een grote knoop erop." foto mark lamers Veel ouderen vinden dat met in de ene hand een stok, en sen zijn dikwijls zo slordig. Dan sommige vrouwen het onheil in de andere hand het tasje. Dat zie je ze door de supermarkt lo- over zichzelf afroepen. „Ze vra- bungelt dan los langs hun zij. pen met hun tasje open. Dat gen erom", zegt een vrouw die En daarbij zijn het ook nog moet je natuurlijk nooit doen." in het Gemeentecentrum aan teiltjes. Mensen, die niet goed De handtas gewoon thuisla- de Lijtweg een kaartje legt. „Je opletten." Andere kaartsters ten? Dat zien de' meeste vrou- ziet ze soms over straat lopen zijn het met haar eens. „Men- wen niet erg zitten. „Dan moet Ongeloof over plan luchthaventransferium "'leente breekt na 15 jaar met traditie g» J n tdorpers zijn cfe komende jaren flink meer kwijt aan ^rend-zaakbelasting (OZB). Volgend jaar stijgen de en met 14,5 procent. In 2001 zijn de tarieven naar leeichting met twintig procent gestegen, als gevolg van bffcrtaxatie van het onroerend goed. weliswaar groot, maar Leider dorp zit daarmee nog onder het tarief dat het rijk als redelijk be schouwt. De eigenaar van een woonhuis dat is getaxeerd op twee ton, betaalt volgend jaar 552 gulden aan onroerend- zaakbelasting. De belastingver hoging levert Leiderdorp zeven ton aan extra inkomsten op. Hoeveel de overige tarieven in Leiderdorp stijgen is nog on duidelijk. De hoogte van de rei- ningingsheffingen en rioolrech ten wordt later dit jaar vastge steld. Het college gaat er voor alsnog vanuit dat deze tarieven alleen een kleine correctie krij gen om ze kostendekkend te houden. De krappe financiële huis houding van Leiderdorp is het gevolge van dalende inkomsten én stijgende kosten. De bijdra gen van het rijk vallen de laatste jaren steeds lager uit en lever den een verlies van 2,5. miljoen gulden op. Daarnaast moet Lei derdorp meer geld uitgeven aan wegen en plantsoenen, door een toename van het aantal in woners. De compensatie die Leiderdorp hiervoor van het rijk ontvangt, is volgens het college niet voldoende. warmond erna straatsma en dimitri walbeek vervolg van voorpagina Vol ongeloof reageren raadsleden op de plannen om van Warmond hét economisch centrum van de Randstad te maken. „Dit is zeker een grap", zegt L. van Kempen (CDA). Wethouder J. van de Velde (Progressief Warmond) moet hard om het idee lachen. „Warmond staat ineens op de kaart." Van de Velde vindt dat de plannen eigen lijk te ridicuul om er serieus op te reageren. Het gaat zijn pet te boven dat Warmond misschien ooit hét economische centrum van de Randstad wordt. „Ik ben er maar la coniek over. Op 24 september licht het rijk de plannen toe. Ik kan daarom nu nog geen commentaar geven. We gaan zeker vragen stellen. Maar het zijn toch voornamelijk plannen. En plannen wijzigen nog al eens in de loop der jaren. Van de overige raadsleden heeft niemand nog van de plannen gehoord en dus blijft het bij menigeen even stil na de vraag om ZOEKGEBIEDEN WERKEN jjffl Directe wert<gelegenh« Indirecte werkgelegenheid: Locatie regio Schiphol Q Overige potentiële Ran een reactie. „Dit lijkt Bananasplit wel", zegt WD-fractievoorzitter G. van Panhuys. „Ik vind het wel een stunt. Ik had nooit gedacht dat de uitbreiding van Schiphol zó dicht bij Warmond zou komen. Het komt bijna als een grap over." Het bebouwen van de War- mondse polders wijst Van Panhuys totaal af. „Ik vind gewoon dat de polders groen moeten blijven." Van Kempen beschouwt de plannen als 'tamelijk onwerkelijk'. „Dit is totaal nieuw voor mij. Wie heeft die plannen bedacht?" Ook zij voelt helemaal niets voor de komst van bedrijven en een overstapstation voor reizigers naar de geplande luchthaven in zee. „We doen ons best om Warmond zo groen mogelijk te houden. Het zou heel apart zijn als er nu ineens grote bedrijven in die polcjers komen, terwijl wij alleen praten over het toestaan van 'kleinschalige recare- atie'." Het bouwen van een superstation bij Warmond noemt PW-fractievoorzitter G. Slingerland een 'ramp'. „In de zin dat de groene visie op Warmond drastisch zou Midden in de cir kel ligt Warmond. In het dorp kan het overstap-sta- tion komen van de shuttleverbin ding van en naar de luchthaven in zee, voor de kust van Noordwijk. !T peter van egmond en annet van aarsen van voorpagina ojiisteries van VWS en VROM hebben in- ^üs een projectbureau opgezet, dat oplossin- lath-et aandra8en voor nood die is ontstaan sjhngeldleningen. Naar het zich laat aan- yordt de gepropageerde weg verkoop van de MJpngstehuizen aan woningbouwverenigin- .^.laar die oplossing is eigenlijk tegen het zere ran de directies en besturen van de verzor- ^Bhuizen. dtfïr-gingstehuis Munnekeweij in Noordwij- 7 ff1 is volgend jaar één van de eersten, die de '■diening moet saneren. „In februari komt j.ale klap", zegt directeur P. Hartsuiker. „Om ,1 eem °Pte lossen, hebben we toezeggin- odi^ van de overheid en van de zorgverze- s. Maar die laten maar op zich wachten. Ik itst met de man van het projectbureau om tafel en toen ontstond een merkwaardige situatie. Jullie zijn verantwoordelijk, zei hij, jullie hebben ja gezegd tegen die lening. Dat is de zaak om draaien. Zonder klimgeldlening hadden we niet mogen bouwen." Hartsuiker lost het probleem het liefst zelf op, zonder zelfstandigheid te verliezen. „Gezien de lage rentestand zouden we de zaak best kunnen continueren. Dan houden we het gebouw in ei gen hand. Maar ja, dan hebben we toestemming nodig van de provincie, van de zorgverzekeraar en nog een handvol instellingen." „Het gebouw verkopen is een emotionele kwestie", zegt ook directeur A. Paats van verzor gingstehuis Dillenburg in Leiderdorp. „Ik merk het aan mezelf als ik aan zo'n oplossing denk. Dan heb ik direct zoiets van 'dat gebouw is van ons'. Als we Dillenburg zouden moeten verkopen en vervolgens terughuren, voorzie ik bovendien nieuwe problemen. We hebben dan niet meer de vrijheid om, net als nu, veranderingen aan te brengen. Als je ergens een scholt wilt plaatsen, moet je naar de huurder stappen. Maar eerlijk is eerlijk, we willen dolgraag van deze last af. Als het niet anders kan, dan moet het." Een heikel punt, zegt ook directeur M. Momut van verzorgingstehuis Agnes in Voorhout. „We verliezen grip. Je moet in gedachten houden dat de gebouwen waar het nu over gaat, ruim twintig jaar oud zijn. Twintig jaar gelden dacht men an ders over zorg dein nu. De kamers waren bijvoor beeld een stuk minder comfortabel. Het pro bleem, dat wij en andere verzorgingstehuizen hebben, is dat we moeten verbouwen om met de zorgvernieuwingen mee te gaan. Als we het ge bouw in eigen beheer houden en de klimgeldpro- blematiek niet wordt opgelost, krijgen we nooit een lening voor verbouwing rond. As we het ge bouw verkopen, moet de verhuurder er maar net iets voor voelen om te investeren." Een andere optie is dat de verzorgingstehuizen een poging doen om net als woningbouwvereni gingen een zogeheten 'toegelaten instelling' te worden. Woningbouwverenigingen kunnen op deze manier aankloppen bij het landelijke waar borgfonds, dat zich garant stelt voor hun finan ciële verplichtingen. Directeur H. Driesen van St. Joseph in Alphen aan den Rijn verwacht echter dat dót voor veel verzorgingsthuizen evenmin een haalbare kaart zal zijn. Volgens de officiële regels moet een toe gelaten instelling zelf een fors bedrag aan eigen vermogen in de lening steken. De meeste instel lingen beschikken daar volgens hem niet over. Ook Agnes-directeur Mornut heeft moeite met deze oplossing. „Een vreemd idee, dan zouden we zelf een soort woningbouwcorporatie worden. Wij zijn zorgverleners, geen verhuurders." De overkoepelende organisatie van de verzor gingsthuizen, de Woon Zorg Federatie, organi seert volgende maand een symposium over de klimgeldproblematiek. je al je spullen in je zak stop pen." Er zijn ook andere moge lijkheden, vindt een Oegstgeest se. „Je moet in ieder geval zor gen dat je een goedkoop tasje hebt. Zo'n flodderdingetje dat niemand wil hebben." „Je moet ook zeker niet te bang zijn", is het advies van een andere Oegstgeestse. „Dan heb je toch geen leven meer? Als ze je echt willen pakken, doen ze het toch wel. Als je te bang bent, vraag je om narigheid." Dat laatste vinden meer vrouwen: „Het is een houding, een ma nier van lopen. Ik heb toch wel het idee dat dat uitmaakt. Zelf heb ik vier broers en daardoor straal ik een zekere agressie uit. Als ze mij zouden beroven? Nou, ik zou erop afgaan, denk ik." Maar de praktijk werkt vaak anders, zo vertelt een bejaarde dame in de hal van het Ge meentecentrum. „Ze hebben mijn tas ook wel eens uit mijn mandje proberen te stelen. Er reed een auto langzaam voorbij, en uit het raam kwam een hand die mijn tas pakte. Hij had pech: het hengsel van m'n las zat om m'n stuur, dus het feest ging mooi niet door. Het was dat het te donker was, anders had ik zijn kenteken geno teerd." Over één ding lijkt iedereen het eens: meer politie op straat zou de zaak zeker ten goede ko men. „Neem nou het winkel centrum. Je ziet daar nooit poli tie. Ik snap best dat ze te weinig mensen hebben. Maar een beetje surveilleren is er ook niet meer bij." In de hal van het Gemeente centrum slaat een oudere heer hard met de achterkant van zijn wandelstok op een van de ta fels. „Dit zou ik met zo'n tasjes dief doen!"„Maar dat mag niet", merkt de dame die naast hem zit op. De heer reageert scherp. „En tasjes stelen? Mag dat dan wel?" veranderen. En dat willen we allemaal niet. Zo'n stop is leuk om in te tekenen, maar moeilijk te realiseren. Je verpest het Groene Hart zo en dat is volgens de huidige afspra ken in het Pact van Teylingen onbespreek baar." Volgens Slingerland zou een tussen stop beter in de Haarlemmermeer gebouwd kunnen worden. „Daar is de ruimte en ligt akkerbouwgrond, daar hebben we toch al heel veel van in Nederland." Burgemeester F. Buddenberg van Sassen- heim wil ook niets weten van een econo misch centrum langs zijn dorpsgrenzen. „De polders zijn heilig, die liggen hier heel gevoelig. Bij Warmond begint gewoon het Groene Hart. Het landelijke karakter mag niet worden aangepast." Als portefeuille houder Schiphol in het Samenwerkingsor gaan Duin- en Bollenstreek (SDB) houdt hij zich wat meer op de vlakte. „Er moet wel iets gebeuren om de druk op Schiphol op te lossen. Maar hoe, daar praat ik liever eerst met mijn collega's in Katwijk en Noordwijk over. Daar doe ik nog geen uitspraken oegstgeest/warmond maarten keulemans De Klinkenbergerpias moet nu eindelijk maar eens worden opgeknapt. Er moet een hore cagelegenheid komen en de stranden moeten veiliger wor den voor zwemmers. Eerst moet er echter iets anders ge beuren: de betrokken gemeen ten Oegstgeest, Warmond en Sassenheim moeten 'hun' plas heroveren op de provincie en het bedrijf Korswagen BV. Bij de presentatie van de Oegstgeestse gemeentebegro ting haalden wethouder G. van Eisen (ruimte en groen) en burgemeester S. Scheenstra gisteren opnieuw uit naar de provincie en Korswagen BV, dat het recreatiegebied be heert. „De kritiek op het slech te onderhoud van de plas hoort eigenlijk op het bordje van Korswagen", vindt Van Ei sen. „Die komt de toezegging om er een goed recreatiege bied van te maken niet na. En ik kan u zeggen: dat vinden niet alleen wij, maar ook de provincie." Burgemeester S. Scheenstra omschrijft de warrige bestuur lijke situatie rond het recrea tiegebied als 'een relict van provinciaal inzicht van anno 1875'. In de vorige eeuw eiste de provincie immers verant woordelijkheid op voor de aanleg van recreatiegebieden in Zuid-Holland. Met als resul taat dat de Klinkenbergerpias ruim een eeuw na dato nog al tijd formeel van de provincie is. Oegstgeest maakt er met in gang van volgend jaar officieel gemeentebeleid van om de provincie de deur uit te wer ken. En hoopt nu maar dal Korswagen en de provincie het snel eens worden over over dracht van de plas. Veel meer kunnen de bestuurders niet doen: Oegstgeest heeft formeel immers niets over de plas te zeggen. „Wij zien toe", aldus een geïrriteerde Van Eisen. „En dat vinden wij zo langzamerhand te beperkt. De Klinkenberger pias wordt door de burger toch eivaren als een gebied van de betrokken gemeentes. I Iet lijkt daarom logisch dal de ge meente inspringt." Politiek Voorschoten verontwaardigd voorschoten dimitri walbeek Bij de aankoop van meer dan achtduizend nieuwe afvalcon tainers is de gemeente Voor schoten geconfronteerd met een strop van bijna een half miljoen gulden. B en W stellen voor om de afvalstoffenheffing de komende jaren met enkele tientjes per huishouden te laten stijgen om deze extra kosten op te vangen. De gemeenteraad protesteert tegen deze oplos sing. De politieke partijen putten liever uit de gemeentelijke re serves. „Met nog hogere heffin gen wordt Voorschoten anders de duurste gemeente van Ne derland wat afval betreftaldus PvdA-fractievoorzilter W. Cara- bain gisteravond. Tijdens de raadsvergadering eind deze maand komen B en W met nieuwe voorstellen over hoe het gat van een half miljoen gulden op te vangen. De onvoorziene strop trad op nadat de gemeenten in de Ge- vulei (Gemeenschappelijke Vuilverwerking Leidse regio) er vorig jaar tot tweemaal toe niet in slaagden om gezamenlijk, en dus goedkoper, de sinds kort vereiste containers in te slaan. Bij de verplichte Europese aan besteding vroegen de twee be staande aanbieders van de vuil nisbakken zulke hoge bedragen dat de gemeenten in de Gevulei van de opdracht afzagen. Andere gemeenten, waaron der Leiden, besloten daarop hun oude bakken te voorzien van 'flappen', zodat ze alsnog geschikt zijn voor het nieuwe systeem van afval ophalen in de regio. Tot die aanpassing van de vuilniswagens en containers be sloten de négen gemeenten omdat het huisafval voortaan in afgesloten containers naar het toekomstige overslagstation in Zoeterwoude gaat. Voorschoten heeft echter nog niet voldoende containers in zijn bezit en moest derhalve in z'n centje op zoek naar een le verancier. Het voorliggende koopcontract is als gevolg daar van veel hoger uitgevallen dan begroot. De gemeenteraad van Voor schoten is verontwaardigd over deze gang van zaken. Maar het besluit om de nieuwe vuilnis wagens te kopen is vorig jaar al gevallen, dus kan de raad wei nig anders dan de koop van de dure bakken goed te keuren. Er is immers geen weg terug. Bij de aankoop van de vuilniswagens ging de raad er overigens vanuit dat de invoering van het nieuwe systeem kostendekkend zou zijn. „Je wilt dit eigenlijk niet, maar het kan niet meer an ders", concludeerde D66-frac- tievoorzitter Y. Molenkamp gis teren. Wethouder A Draijer was het het met haar eens. „Het is ongelukkig. Maar we moeten wel. Andere gemeenten zijn er beter van af gekomen dan wij."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17