jïiden Regio ertraging ij ophalen an vuilnis Eigen Huis: 'leeflaag' geen reden om huis niet te kopen 'Over een tijdje gaat het vast beter' Leidse roeiers strijden in mondiaal evenement Wildwest op de Zijlsingel foord 'rijks' schrappen mag, ar is de universiteit vrij in' De Goede terug in politiek Politiehonden-wedstrijd DAG 9 SEPTEMBER 1998 971 13 IREENEN, 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 Slibstort /t r Volgens de SP I 3 brengt slibstort in de Oostvlietpolder grote 1 risico's voor de volksge zondheid met zich mee. OZB /t -y Leiderdorpers zijn I de komende jaren flink meer kwijt aan de aanslag onroerend-zaak- belasting (OZB) argewonde op A4 Op de westbaan van de A4, tussen Leiden en Leidschen- de afgelopen nacht een 28-jarige Leidse automobilist ewond geraakt. Hij is met hersenletsel naar het LUMC d. De man zou na een inhaalmanoeuvre weer gewoon op ter rijbaan zijn gaan rijden, maar zou daarbij een wegbe- ig over het hoofd hebben gezien. Vervolgens sloeg hij i auto over de kop. ssief duo Een 40-jarige Leidenaar en een evenoude man uit :ht zijn gisteren aangehouden in een supermarkt aan de jweg. De Leidenaar werd betrapt op winkeldiefstal. Hij 3 verzoek van de bedrijfsleider de spullen terug, maar ie wel een intercom. Zijn maat bedreigde een medewer- het bureau bleek dat de Dordtenaar nog een straf van agen moet uitzitten. r ritje Een 24-jarige Leidenaar maakte gisteravond een wel erg je met zijn auto. Bij een politiecontrole op de 2de Bin- :gracht bleek de wagen niet verzekerd te zijn. Bovendien en de agenten dat de man nog voor 2.100 gulden aan noest betalen, dan wel vervangende gevangenisstraf litzitten. Hij is voorlopig opgesloten. Kopers van een huis op het voormalige NEM-terrein, dat ligt tussen de spoorlijn Leiden-Alphen en de Rooseveltstraat, hoe ven niet bang te zijn dat zij later eventueel in de problemen kunnen komen door de vervuiling in de bodem. Volgens de Vereni ging Eigen Huis biedt het koopcontract vol doende aanknopingspunten om bij proble men de verkoper van de grond aansprake lijk te stellen. Eventueel kunnen kopers nog proberen om in het contract de aansprake lijkheid expliciet bij de projectontwikkelaar neer te leggen, maar volgens een woord voerder van Eigen Huis is dat niet echt no- De Vereniging Eigen Huis heeft de afgelo pen tijd verschillende vragen gehad over het NEM-terrein, waarop het 'woonplan Fiore' moet verrijzen. De juristen van de vereniging hebben de zaak bekeken en zien in de vervuiling geen aanleiding om geen huis op het NEM-terrein te kopen. „Wij zul len niet adviseren om deze reden hier geen huis te kopen", aldus een woordvoerder. De kopers worden geïnformeerd over de vervuiling en kunnen daardoor bij eventue le problemen te horen krijgen 'dat ze toch op de hoogte waren van de vervuiling'. „Maar aan de andere kant mag je er als ko per op vertrouwen dat de sanering voldoen de is en correct is uitgevoerd", aldus de woordvoerder. De opvatting dat de Fiore-kopers eventu ele schade op anderen kunnen verhalen, wordt niet door iedereen gedeeld. Wethou der T. van Rij (PvdA/volkshuisvesting) schat de positie van de kopers heel anders in. Naar zijn mening kopen de mensen op het NEM-terrein een stuk grond met alle lusten en lasten van dien. „Het risico gaat over op de nieuwe eigenaar. Ik denk dat iedereen voor zichzelf moet beslissen of hij al dan niet dat risico wil nemen. Het risico is be kend en de overheid geeft in elk geval geen vrijwaring af." Van Rij is overigens niet van mening dat de kopers van huizen op het NEM-terrein zich zorgen hoeven te maken. „Het blijkt dat er bij deze wijze van sanering geen risi co's ontstaan", aldus de wethouder. zente zet extra personeel in lalen van vuilnis in de Merenwijk heeft gisteroch- ie uur vertraging opgelopen. Dat was het gevolg nieuwe manier van vuil ophalen volgens het Multi Transport System (MSTS) waarbij de vuilcontai- n een beugel de lucht in worden getild en boven worden geleegd. Halverwege de middag moest ie wagen met extra personeel worden ingezet om Crstand weg te werken. aging had verschillende 1. Allereerst bleek de Ier van de nieuwe vuil- n nogal wat moeite te met de joystick waar- zwenkarm moet wor- ttuurd. De arm greep vaak mis en tilde dan maar één in plaats van twee GFT-bakken de lucht in, waardoor de 'meelopers' met de hand moes ten assisteren. Daarnaast maakten ook hin dernissen onderweg de nieuwe manier van vuil ophalen niet gemakkelijk. Zo bleek het legen van containers in bochten en De nieuwe vuilniswagen in actie in de Merenwijk. „Het is nog even wennen." FOTO TACO VAN DER EB op verkeersdrempels niet te gebrachte groene streep kun- de rechterkant van de vuilnis- van de Dienst Milieu en Beheer, doen, omdat de bakken daar nen staan. Een juiste opstelling wagen bevindt en alleen naar beloofde snel alternatieven te niet netjes naast elkaar op de van de containers is van belang, die kant kan uitzwaaien. zoeken voor de probleemplek- eerder door de gemeente aan- omdat de zwenkarm zich aan Fons Delemarre, voorlichter ken. in is in de Merenwijk voor het eerst vuil aid volgens het Multi Service Transport stem (MSTS). Dat houdt in dat één vagen alle soorten containers en zakken aardoor het werk van de vuilnismannen lichter moet worden. Om er achter te en of dat inderdaad het geval is, reed gever Janneke de Jonge gisteren mee op de nieuwe vuilniswagen. erenwijkse Vlinders, Plaatsen en Hoeken er keurig uit. Om de honderd meter staat je volle GFT-containers op de groene i wachten om te worden geleegd. De bak- aan de beurt zijn geweest staan, welis- 5 slordiger, klaar om weer naar huis te ïorlichter Fons Delemarre van de Dienst en Beheer kijkt verrukt om zich heen. „Wat ziet het er netjes uit." Toch is het nog wennen voor de ploeg van drie man die het spits moet afbijten met het nieuwe ophaalsysteem. Zij hoeven niet langer zware con tainers naar de wagen te rollen. In plaats daarvan moet de bestuurder van de MSTS-wagen nu zijn fijne motoriek tonen bij het bedienen van de joystick. En dat blijkt meer tijd te kosten dan het zware werk. Op de eerste ochtend loopt de ploeg drie uur vertraging op. Jan van Rijn, instructeur van MSTS, zit naast bestuurder Felix om hem in te wijden in de foef jes van het besturen. De komende tijd zullen alle bestuurders op die manier worden geïnstrueerd. „En nu schudden", krijgt Felix te horen als een GFT-bak scheef aan de zwenkarm hangt. Felix geeft de arm met behulp van de joystick de op dracht 'schudden'. De grijparm schudt een beetje heen en weer en dan hangt de GFT-bak recht aan de arm, klaar om achterover te worden gegooid. „Het is nog wel even wennen", mompelt de be stuurder. Maar hij geeft de moed niet op: „Over een tijdje gaat het vast beter." Zijn collega die voor de wagen uidoopt, ziet het wat somberder in. Eigenlijk had hij al achter het stuur moeten zitten om te oefenen, maar door de vertraging is het daar nog niet van gekomen. „Ze zeggen dat het uiteindelijk makkelijker wordt, maar daar merk ik nu nog niks van", zegt de bij rijder, terwijl hij een bak die niet in de grijparm wil met de hand optilt en eraan hangt. „De bak ken staan hier wel netjes op de goede plekken. Dat moeten we in andere wijken nog maar af wachten." Hun derde collega staat er een beetje voor spek en bonen bij. De wagen moet eigenlijk worden bemand door twee personen, één achter het stuur en één die er naast lopend aanwijzingen geeft. Omdat iedereen nog moet wennen is een derde man ingezet om te zeggen wat er moet ge beuren, maar daar blijkt niet zoveel behoefte aan te bestaan. De man achter de joystick heeft het Fietsers en automobilisten hebben het in Leiden door vele onoverzichtelijke situaties niet altijd even gemakkelijk. Die problemen worden ver sterkt door het feit dat zij elkaar nog wel eens in de wielen rijden. In een aantal columns beschrijft verslaggever Jan Preenen de hindernissen waar mee beide groepen worden geconfronteerd. De man wekt aanvankelijk de indruk niet te geloven dat het ooit nog wat zal worden tussen fietsers en automobilisten. Zeker niet op de Zijlsingel aan de kant van Hoge Rijndijk en Plantage. „Ze rijden hier als gekken meneer. Het is onge hoord. Er gebeurt van alles, behalve iets goeds." 'Ze' zijn automobilisten. Zelf volstaat de man met twee wie len. Daarmee rijdt hij dwars door een gesprek heen dat ik met een andere fietser heb. Die probeert rus- z tig uit te leggen hoe moeilijk het hier is. jjj „Fietsers die vanaf de Zijlsingel linksaf willen jjj naar de Hoge Rijndijk moeten voorsorteren, g Maar ze krijgen te maken met auto's die 5 rechtsaf gaan richting Plantage. Dat is ge- vaarlijk." g In de ogen van de ongevraagd binnenrijden- O de man is dat een veel te vriendelijke term. „Gevaarlijk, gevaarlijk? Ziet u die muur hier op de hoek? Die is er zeker al een keer uitge- reden. Dat is toch link. Ze rijden veels te hard. Je zal daar net met je fietsie rijden. Ben je zo plat als een dubbeltje. Intussen probeert een fietsster linksaf te «mmJ slaan. De eerste poging mislukt, omdat een automobilist rechtsaf wil. En wil is in dit ge val geen voornemen, maar staat meteen ook voor uitvoering. De fietsster deinst terug. Als zij had doorgezet, had zij het op een veel stil lere plek dan bij dit kruispunt kunnen naver tellen. Als dat tenminste nog had gekund. „Kijk, dat bedoel ik nou. Dan kun je wel zeg gen dat er regels zijn, maar daar heb je ook niets aan als je in een ziekenhuis ligt." Het agressievere type vraagt zich af voor wie er nou eigenlijk regels zijn. „In elk geval niet voor automobilisten. Die kunnen zich hier alles permitte ren. Pas kwam hier nog iemand vanaf de Plantage. Die nam zo hard de bocht dat je 'm hoorde scheuren. Piepende ban den. U weet wel. De man zat tegen de brug. Hij zette z'n au to in de achteruit en weg was-ie. Hij moet een behoorlijke schade hebben gehad. Zeker veel gedronken. Daarom had hij geen zin om op de politie te wachten." De andere fietser blijft intussen de nuchterheid zelve en wekt bepaald niet de indruk dat zijn uitzicht wordt belem merd door oogkleppen. Hij beseft dat dit kruispunt voor au tomobilisten eveneens geen ideale verblijfplaats is. „Automobilisten die hier staan voorgesorteerd, lopen na tuurlijk ook risico. Ze hoeven minder moeite te doen om zich links op te stellen, maar als ze er eenmaal staan, kan er ook voor hen van alles gebeuren." Dat ziet zijn ongenode gesprekspartner ook wel in. „Het is inderdaad ook link voor auto's." Automobilisten kunnen uiteindelijk ook wat hem betreft met fietsers door één deur, of liever gezegd door één licht. Zij het niet allemaal. „Er zijn beesten bij. Die scheuren echt over de singel. De politie zie je niet. De singel is toch een racebaan. Wat maakt het dan uit wat hier gebeurt. Wildwest heb je echt niet alleen op te levisie. Hier ook." Monumentendagen zoekt vrijwilligers het moeilijkst en daar helpen extra aanwijzingen niet. Dat blijft gewoon hard oefenen. Met een in structeur, die nog wel hard nodig is. Tijdens de rondgang door de wijk blijkt dat een aantal plekken waar de containers staan opge steld niet gelukkig is gekozen, zoals in bochten en op verkeersdrempels. Daar heeft de ploeg het erg moeilijk. De medewerkers worden gerustgesteld door Fons Delemarre, voorlichter van de Dienst Milieu en Beheer, die ze belooft dat daar wat aan wordt gedaan. Een buurtbewoner vraagt zich af of de containerplekken werkelijk kunnen worden verplaatst. Hij wijst naar het enige alternatief: te genover een aantal parkeerplaatsen. „Daar wil den ze ze eerst zetten, maar dan hebben de au to's niet genoeg ruimte om de weg op te draaien. En 's avonds staat het hier helemaal vol." Hij kijkt toe, terwijl de arm van de MSTS-wa gen een laaghangende tak van een boom mee neemt. De Commissie Open Monu mentendagen in Leiden zit met de handen in het haar. Voor de open dag van zaterdag hebben verschillende vrijwilligers afge zegd. Volgens J. Gijsman van de commissie zijn nog zes vrijwilli gers nodig. De vrijwilligers zor gen tijdens een open dag voor toezicht bij de monumenten. „Het gaat niet om rondleidin gen", zegt Gijsman. „Ze moeten op de tassen letten, zorgen dat er niet te veel mensen tegelij kertijd naar binnen gaan. Dat soort dingen." De benodigde vrijwilligers moeten de Pieterskerk, het stadhuis en een aantal histori sche pandjes bemannen. Daar bij gaat het om dagdelen: van 10.00 tot 13.30 uur, of van 13.30 tot 16.30 uur. Geïnteresseerden kunnen zich opgeven bij J. Gijs man: 071-5125877. Het Rapenburg en de Pieters- kerkbuurt zijn het komende weekeinde overigens afgesloten voor alle verkeer. In verband met de Leidse Monumentenda gen is door het college van bur gemeester en wethouders tot deze verkeersmaatregel beslo ten. Het Leidsch Dagblad komt morgen met een speciale pagi na over de Open Monumenten dagen. iterie reageert lauw op naamsverandering leiden aad rietveld Een eerste aanzet voor de discussie komt uit h aarsen het buitenland. In het juli-nummer veegt het we tenschappelijk blad Nature de vloer aan met de tisterie van onderwijs is niet geschrokken nieuwste bezuinigingsdrift van de Nederlandse actie van de Leidse universiteit, die het regering. „De regering heeft herhaaldelijk haar !gsel 'rijks' uit haar naam heeft geschrapt betrokkenheid bij de wetenschap uitgesproken est tegen nieuwe bezui- n en toenemende regel- van de rijksoverheid, ïllingen van onder ande- tndeweg, hoogleraar po pe ('Den Haag ligt er Lker van') komen daar- it. „Het woordje rijks >en mag, daar is de uni- t vrij in", meldde een ierster van het ministe- ermiddag in een sum- erklaring. •rotest haalt de naams- ïring van de Leidse universiteit nauwelijks Het signaal is opgevangen, maar dat be- tiiet dat discussie over de laatste bezuini- m het universitair onderwijs mogelijk is. •zuinigingen in het regeerakkoord staan ie moeten worden uitgevoerd. Maar dat ferlet dat de minister straks open gesprek- voeren met de universiteitsbesturen. Het ■nderwijs is van vitaal belang." Regeringsfracties: universiteit moet zich weer netjes gaan gedragen en is hyperactief geweest met de hervorming van wetenschap pelijk onderzoek Maar de nieuwste bezuinigingen en her vormingen kunnen het beste worden gezien als het herschik ken van de dekstoelen op een zinkend schip." De regeringsfracties in de Twee de Kamer vinden dat het Leidse universiteitsbestuur zich, na de harde uitval tijdens de opening van het academisch jaar, weer netjes moet gedragen. M. Ha mer, PvdA-woordvoerster in de vaste Kamercom missie voor onderwijs: „We hadden willen voor komen dat er opnieuw bezuinigd moest worden op universitair onderwijs. Maar dat is niet gelukt. Nu ligt er een regeerakkoord. Ik kan me wel iets voorstellen van de verbittering in Leiden. Maar het is zaak dat de universiteit nu weer vanuit de rebellie aan de onderhandelingstafel komt te zit- neren trad De Goede vorig jaar op aanraden van zijn partijge noten af als wethouder. De D66'er klaagde bij die gelegen heid, dat zijn fouten breed wa ren uitgemeten, maar dat veel goed werk in de schaduw was gebleven. Dat was ook precies de kritiek van zijn partij op De Goede: te aardig voor het wet houderschap en te weinig ge neigd zich te profileren. De oud-wethouder maakte nog wel als raadslid de periode tot de verkiezingen af. D66'er Hans de Goede, oud raadslid en oud-wethouder, keert na een korte afwezigheid terug in de Leidse politiële De Democraat, die in maart 1997 tussentijds moest aftreden als wethouder, is gekozen tot voor zitter van de afdeling leiden van zijn partij. De Goede volgt de naar Rotterdam verhuisde K. Peters op. Na herhaalde kritiek van de gemeenteraad op zijn functio- leiden aad rietveldDe wedstrijd heet biatlon, omdat politiehond en begelei der twee onderdelen van de tri atlon doen: hardlopen en fiet sen (waarbij de hond naast de fiets meeloopt). Zwemmen komt er morgen niet aan te pas. Enkel de snelheid, hebben de organisatoren van de hondenbi- atlon bedacht, mag niet bepa len wie de wedstrijd heeft ge wonnen. Een deskundige jury geeft punten voor de manier waarop de agent met de hond omgaat. Hondengeleiders van de politie korpsen Haaglanden, Noord- Holland Noord en Hollands Midden treden morgen vanaf half twee met hun dieren tegen elkaar in het krijt. Aan de Wil lem van der Madeweg in Leiden wordt de eerste 'hondenbiation' gehouden. Een wedstrijd waarin politiehonden en hun bazen snelheid en behendigheid moe ten combineren op een twaalf kilometer lang parcours. Universiteit vertegenwoordigd in Taiwan leiden marc van der jagt Twaalf leden van de studentenroeiverenigingen Njord en Asopos de Vliet vertegenwoordigen de Universiteit Leiden dit weekeinde in Taiwan, bij The 1998 Worldwide Intercollegiate Rowing Invi tation Regatta. Voor dit roei-evenement op de Tung-shan rivier in I-Lan worden hoogaange- schreven universiteiten met mondiale uitstra ling uitgenodigd een 'lichte acht' af te vaardi gen. Op de deelnemerslijst staan Harvard en Yale (Verenigde Staten), Oxford en Cambridge (Groot-Brittannië), Sydney en Melbourne (Australië), Waseda en Keio (Japan), Hamburg (Duitsland) en Toronto (Canada). Nieuw-Zee- land en Nederland geven 70 kilometer ten oos ten van de hoofdstad Taipei acte de présence als gastlanden. Robert Verburg, commissaris wedstrijdroeien van de Koninklijke Studenten Roeivereeniging Njord, was blij verrast door de uitnodiging. „Maar we hebben toch eerst enige terughou dendheid betracht. Als je gaat, moet je er zeker van zijn dat er op hoog niveau geroeid wordt." Vijfdejaars wedstrijdroeier Harmen van den Hondel deelt die mening. De student Neder lands recht en wijsbegeerte stelt: „We zien het als een universiteitswedstrijd, zoals we die in Nederland varen, maar dan met buitenlandse tegenstanders. Strijd leveren staat bovenaan, want we gaan als afvaardiging van de Universi teit Leiden. Dat is de beste en oudste van Ne derland, dus die reputatie moeten we hoog houden." De internationale regatta wordt gesponsord door The World Federation of Taiwanese Associ ations (WFTA), waarvan het hoofdkantoor in Rockville (Maryland, Verenigde Staten) is geves tigd. Mede dankzij de voordracht van de Neder lander dr. ir. Gerrit van der Wees, werkzaam bij WFTA in het Noord-Amerikaanse Chevy Chase, kreeg de I^eidse universiteit de eervolle invitatie. De 'Taiwan Acht', die door de Universiteit Leiden en het Universitair Sportcentrum wordt gesponsord, wordt gevormd door de studenten Van den Hondel, Dirk Grünhagen, Daan van den Broek, Ivar Schutte (allen KSRV Njord), Ariën Doeksen, Karoy Gludovacz, Remco Na- buurs en Ruben Willemsen (Asopos de Vliet). Stuurman is Michiel Harmsen (Njord). Naast begeleider Verburg zijn ook de ervaren Njord- coaches Arnold Commandeur en Jan-Paul Olij- slager naar het voormalige Formosa afgereisd.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13