Regio Onenigheid over taxicentrale 'Haal wijk niet ondersteboven' w i Racen voor de kick en niet voor het geld Uitslagen VEBO-keuringen mden speld Kiki Rörsch Stoom of Stones IJKEN 19 'Waarom schijten koeien zo dun?' ypAG 7 SEPTEMBER 1998 an preenen. 071 -5356414. plv -chef herman joustra, 071 -5356430 Seniorenflat A sf Vorig jaar opgele- I verde Seniorenflat aan het Kwikstaartplein in Leiderdorp ongeschikt voor rolstoelgebruikers Asielzoekers q De gemeente Al- I J phen aan den Rijn trekt geld uit voor het les geven aan kinderen in asielzoekerscentrum xhtpartij tijdens bruiloft i» Tijdens een bruiloft in een horecabedrijf aan de Haag- JSchouwweg is zaterdagmorgen een vechtpartij ontstaan. ,u de ruzie tussen twee gasten was gesust, kwam een 19-jari- :»trokkene terug met een vuurwapen. Hiermee bedreigde hij -{hillende mensen. Een medewerker van het horecabedrijf ile man het wapen te ontfutselen, waarna de verdachte er - 'oor ging. De politie kon hem in de directe omgeving aan ren. fj -orderparkfestival stopt voortijdig a,j_. Het volume van de band die gisteravond tussen vanaf elf Noorderparkfestival opluisterde leverde tientallen telefo- ie klachten bij de politie op. Zelfs vanuit Oegstgeest werd lagd. De politie stopte de muziek een half uur voor midder- jörsch heeft gistermiddag liden Speld gekregen voor rerk in de Leidse gemeen - Rörsch kreeg de ge onderscheiding uit n van burgemeester C. jop in de Pieterskerk. Rörsch is sinds 1970 ac- ;rinen de Leidse en univer- gemeenschap. Ze was faken bij de viering van het Jfig bestaan van de Leidse Jsiteit in 1975 en ze was irslid van het Leids Aca- |j_ch Kunstcentrum LAK en eids Universiteits Fonds B was ze nauw betrokken activiteiten voor de vie- Leidens ontzet. Nog jji is ze vrijwilligster bij de inschrijving voor en de uitrei king van haring en wittebrood op 3 oktober. De afgelopen jaren heeft Kiki Rörsch zich vooral beziggehou den met activiteiten voor de Pieterskerk. Zo is ze bestuurslid van de Stichting Pieterskerk en was ze actief in het werven van donateurs en sponsors en bij het binnenhalen van grote eve nementen in de kerk. Ook drukte ze een belangrijk stempel op de Leidse Uitdag. Gisteren heeft ze als bestuurslid afscheid genomen van de Stich ting Paraplu die de kunstbeoe fening in de Pieterskerk wilde bevorderen en die ook verant woordelijk was voor de organi satie van de Leidse Uitdag. De stichting wordt opgeheven: de Leidse Uitdag is nu een zelf standige stichting. leiden» Veel later dan gepland liep gisteravond op perron 8 van het meter lang, twee meter hoog, weegt in totaal 192.000 kilo en kan Leidse station de grootste stoomlocomotief van Nederland binnen. Ter maximaal 140 kilometer per uur rijden. Er bestond onder de vele be- gelegenheid van het 20-jarige jubileum van Railhobby, het tijdschrift langstellenden nogal wat verwarring over tijdstip en de bedoeling van voor de (model)spoorliefhebber, maakte de locomotief een rondrit de rit. Zo waren sommigen op het spektakel afgekomen, omdat ze door het land. De locomotief van de Stoom Stichting Nederland, is 24 stoom hadden verward met Stones. foto henk bouwman Bewoners Leiden-Noord: leiden gerry van bakel Aanpassen van de woningen om mensen met verschillende woonwensen binnen de wijk te houden, investeringen in scho ling en werkgelegenheid en een veiliger woonomgeving. Het ou de buurtgevoel moet weer een beetje terugkomen. Leiden- Noord koos gistermiddag sce nario 'De Balans' als richting voor het wijkontwikkelingsplan dat hun wijk naar 2010 moet brengen. Tijdens het Noorderparkfesti val presenteerde de gemeente Leiden drie scenario's voor Lei den-Noord. De keuze is nog niet definitief, maar de aanwe zigen in de grote tent in het Noorderpark hadden duidelijk een voorkeur voor De Balans. Aan de discussie deden wijk bewoners mee, de wethouders Van Rij en Laurier, vertegen woordigers van de woning bouwverenigingen Ons Doel en De Sleutels, de Leidse Welzijns organisatie en het onderwijs. H. Koek, ex-wethouder van onder wijs en sociale vernieuwing, was discussieleider. Het eerste scenario 'Het Per spectief wil de wijk zoveel mo gelijk intact laten en kiest voor intensieve begeleiding van de huidige bewoners. Wethouder T. van Rij (PvdA/volkshuisves ting en ruimtelijke ordening) was heel negatief over dit sce nario en beoordeelde het als 'pleisters plakken'. Het derde scenario, 'De Me tamorfose', voorziet in een radi cale verandering: het slopen van goedkope huurwoningen om plaats te maken voor duur dere koopwoningen waardoor de wijk aantrekkelijk wordt voor mensen met hogere inkomens. De meesten waren hiertegen. Wijkbewoner N. Vermeer kreeg veel applaus toen hij betoogde dat de goedkope woningen in Leiden-Noord, goedkoop moe ten blijven. Wethouder J. Laurier (Groen- Links/sociale zaken) wilde nog niet vooruitlopen op de besluit vorming. ,,Dit is het begin van de discussie, we gaan nog vaker de wijk in om te praten. Nu kie zen de aanwezigen voor de stra tegie dat er wel iets moet ge beuren, maar dat niet de hele wijk ondersteboven moet. Mis schien bestaat er ook nog een andere opvatting. Tl Koenes doet niet mee aan het plan voor een Tiliteitscentrale' in de Leidse regio. Deze centrale zou vanaf volgend jaar vraag er) aanbod van moeten regelen voor de bedrijven Eltax, Schut- Koenes. Voordeel zou zijn dat meer mensen per /orden vervoerd, ritten vaker worden gecombineerd it er minder wachttijd is voor de klant. Doel van de ociale is om met het huidige aantal taxi's en chauffeurs mensen te vervoeren. Koenes vindt de kosten ech- ~hoog. caroline van overbeeke dag en nacht be- centrale zou nodig zijn, t taxi's in de Leidse regio of met weinig passa- rondrijden. Bovendien _n ze elkaar vaak passeren 9hter elkaar aan dezelfde jhijden. De nieuwe meld de aan de Gooimeerlaan «raag en aanbod beter op LJ moeten afstemmen, wat geirijven meer klanten moet opleveren. Donderdag zouden d.e drie taxibedrijven bijeen ko men voor een oprichtingsverga dering. Taxibedrijfdirecteur J. Koenes vindt het 'businessplan' voor de mobiliteitscentrale 'financieel onaantrekkelijk'. „Het vergt een investering van tienduizenden guldens voor een nieuwe tech nische installatie. Dat betekent dat ik mijn huidige apparatuur waarin ik veel geld heb gesto ken, overboord kan gooien. Dat is kapitaalvernietiging waar ik het nut niet van inzie. Ik vraag me af hoe dit project ooit winst gevend kan worden met zoveel aanloopkosten. Maar als ik daar mijn twijfels over uitspreek, worden mijn bezwaren door El tax en Schutte terzijde gescho ven. Naar mij wordt niet geluis terd. Ik ben er daarom uitge stapt." De nieuwe meldkamer zou op 1 januari 1999 operationeel moeten zijn en met drie bedrij ven, 123 taxi's en 149 chauffeurs 410.000 ritten per jaar moeten verdelen. Met een nieuw tech nisch systeem kunnen de aan melding, planning en toewijzing van de ritten worden geregeld. In de toekomst moet ook de ad ministratie van de bedrijven hieraan worden gekoppeld. De kosten van de nieuwe cen trale zouden voor 1999 ruim 1,2 miljoen gulden bedragen, waar van het overgrote deel, 1,1 mil joen, bestaat uit personeelskos ten. Volgens het plan zouden de huidige 15,5 centralisten van de drie taxibedrijven de meldka mer gaan bemannen. De totale kosten van de centrale worden doorberekend aan de drie taxi bedrijven. De directeuren van de drie bedrijven zouden voor lopig het bestuur van de mobili teitscentrale vormen. Voor nieuwe apparatuur en de installatie van twintig meld- palen in de stad is in het plan bijna 80.000 gulden gereser veerd. Maar de vervanging van de apparatuur op de taxi's is daar niet bij ingegrepen. Die kosten, ongeveer 3,5 ton voor 100 taxi's, moeten de bedrijven zelf dragen. „Dat betekent dat we rekening moeten houden met een groot verlies, maar daar stappen de anderen lachend overheen", aldus Koenes. „Maar ik kan me geen misstap pen veroorloven, want dit is een moeilijke tijd voor de taxi-bran che. En ik denk dat deze centra le binnen een jaar failliet is." De nieuwe taxicentrale zou in het jaar 2000 als 'vervoersmake- laar' nog meer mensen moeten vervoeren, onder meer zieken, ouderen en gehandicapten. Bo vendien zouden meer taxibe drijven kunnen meedoen. De deelnemende bedrijven zouden dan ook hun administratie aan de centrale uitbesteden. „Ook dat vergt een grote financiële investering", aldus Koenes. H. van Gulden van Eltax wil geen commentaar geven. „We zitten nog in de onderhande lingsfase." Zijn collega B. de Jong van Schutte hoopt dat Koenes zich nog bedenkt. „Koenes is een zeer gewaar deerde collega. Ik hoop dat hij, nu of straks, toch met ons mee doet. Samen zijn we sterk." ww mmhmh Onder "en Eric-Jt s klein, heeft vier wielen lat verschrikkelijk hard. Ed Hts en Eelco Brouwer weten Jntwoord al jaren. Een Fiat juecento, ofwel een Fiatje TFVoor het vijfde achtereen- ïnde jaar doen deze twee mee aan de officiële de Fiat Cinquecento 'Voor de kick', zoals ze want hel is een du- abby waarmee geen geld te Uitenen valt. „Ja, duizend ^n als je eerste wordt, maar nschrijfgeld per rally is al 2nr dan dat bedrag. Dus je VJhet echt doen, omdat je •ïoff gek van bent", aldus De J/ver en De Vos hebben van i Averk eigenlijk hun hobby Bakt. Brouwer werkt name- jaren als automonteur bij in Leiderdorp en De maakt nu, na jaren mon- rssite zijn geweest, examens monteursopleidingen. l(Js zij aan de Fiat Cinque- 5i"pTrofeo meedoen, De Vos restuurder en Brouwer als gator, wordt al hun vrije |gh beslag genomen door injhobby. „Vroeger sleutelde T~)k altijd aan auto's. Dus dat betreft is er weinig ver- Nu ben ik er alleen 1Af tijd en geld aan kwijt en Btwe het wat professione- VW aldus Brouwer. Maar om- Get zo'n dure hobby is, be- deze professionaliteit ,n/Wel tot de achtertuin van Delwers huis. Na elke rally Hsdt de auto weer de tuin in- eld om telkens als het '0- het toelaat te kunnen /wielen. aar geleden gaf De Vos fl bij wijze van grap op voor ik«l 21? de rally- Twee maanden later kreeg hij een telefoontje. Of hij even wilde tekenen voor deel name. De Vos: „Een bevriend importeur vertelde dat Fiat met een eigen rally zou beginnen. Of dat niets voor mij was. Ik ging ervan uit dat je daar toch nooit tussen kwam, dus ik zei ja." En dat was het begin van een tijd- en geldrovende hob by. Zonder auto of ervaring had De Vos nog maar een paar we ken te gaan tot de eerste rally. Hij kreeg een spoedcursus ral lyrijden van de Fiat-importeur en kocht direct een 'gewone' Fiat 500. Die moest echter nog helemaal worden omgebouwd tot rallywagen. Op dat moment kwam Brou wer om de hoek kijken. Beiden namen twee weken vakantie op de auto te verbouwen. Dag en nacht lag het duo te sleutelen en eindelijk was het dan zover: de eerste echte rally. „Wij dach ten daar goed voorbereid voor de dag te komen. We hadden een extra auto bij ons met daarin een paar reservebanden, een krik en een kistje gereed schap. Toen bleek dat iedereen daar met complete servicewa gens en monteursteams arri veerde." Inmiddels beschikken ook zij over deze toebehoren. Dat het rallyrijden niet alleen erg leuk is, maar ook gevaarlijk ontdekte het duo vorig jaar in Duitsland. Na een kleine in schattingsfout in een bocht botsten ze frontaal op een boom. En dat met een gangetje van zo'n kleine 140 kilometer per uur. Het resultaat was een 'gespleten scheenbeen en een verrotte knie', zoals Brouwer zegt. Nare bijkomstigheid was Eelco Brouwer (links) en Ed de Vos doen voorde vijfde keer mee aan de Fiat Cinquecento Trofeo, een tijd en geldrovende hobby. foto henk bouwman dat het de eerste race met hun nieuwe auto was. De Vos: „We hebben precies vier kilometer plezier gehad van die auto. Na die boom was hij total loss. En omdat Eelco moest revalideren hebben we dat hele seizoen niet meer kunnen racen." De revanche liet precies een jaar op zich wachten. In juli moesten Brouwer en De Vos opnieuw naar Duitsland. Naar hetzelfde 'onheilspar- cours'. Dit keer brachten ze het er een stuk sucdesvoller vanaf. Glansrijk lieten zij de twintig overige deelnemers achter zich, om vervolgens met goud het erepodium te kunnen beklim men. En mede daardoor bekle den de twee coureurs nu de derde plaats in het algemeen klassement met nog maar één rally te gaan. Zo hoog hebben ze nog nooit gestaan en het erepodium zou een mooie af sluiting van het '500-racen' zijn. Brouwer: „Volgend jaar maakt de Cinquecento-ldasse plaats voor de Seicento-rally, een klasse voor Fiatjes 600. En of we daar geld voor hebben is de vraag. We hebben net een nieuwe '500' gekocht. Maar wie weet verschijnen we volgend jaar weer in een nieuwe auto aan de start, want het blijft een verslavende bezigheid. leiden timoteus waarsenburg Tijdens de VEBO kwamen zaterdag ook veel kinderen in actie. foto henk bouwman leiden pieter van schie 'Waarom schijten koeien altijd zo dun?', was één van de vele vragen die zaterdag op verbouwereer de boeren in de Groenoordhallen werden afge vuurd. De VEBO-tentoonstelling, een agrarische show die elk halfjaar wordt gehouden, werd door de inbreng van de kinderen wat anders dan an ders. De groepen 7 en 8 van het basisonderwijs werden namelijk door de organisatie, de Vereni ging tot het bevorderen van de agrarische belan gen in de Rijn- en Veenstreek, in de gelegenheid gesteld om nader kennis te maken met het agra rische leven. De VEBO verwachtte met het scholenproject zo'n tweehonderd leerlingen te kunnen interesse ren, maar vanuit de scholen werd weinig met het initiatief gedaan. „Dat viel wat tegen", aldus Ma rijke Koekenbier van het secretariaat van de VE BO. „Een school die had toegezegd te zullen ko men, haakte op het allerlaatste moment af." De Groenoordhallen waren zaterdag één grote educatieve boerderij. Het was de bedoeling om de honderd kinderen die op eigen gelegenheid kwamen eerst uitleg te geven en daarna rond te leiden. Dat schoot er echter grotendeels bij in. Kinderen werden vrijwel aan hun lot overgelaten en moesten zelf maar hun kennis zien te verga ren. Maarten den Hartog (7) is met zijn kalfje Archi bald in de weer. Op een gegeven moment weigert dat echter nog een stap te zetten. Michael Worm (10) weet daar wel wat op. „Als zo'n koe niet wil lopen geef ik gewoon een tik op z'n kont", zegt hij wijs. „Ja zachtjes dan he'." Gelukkig is de ge hoorzaamheid van de koe geen criterium voor het in de wacht slepen van de prijzen. Ingeborg Haaldijk (12) en Martiene Verwoerd (12) stellen tijdens het rondlopen veel vragen. „Hoe zwaar is de zwaarste koe?". Een kleine ne genhonderd kilo is het antwoord. De gekke-koei enziekte vinden ze niet zo'n interessant onder werp. „Daar hoor je al zoveel over." De vraag waarom koeien zo dun schijten is van Corina Alting (10)Eh, dat ligt aan de koe", is het eerste antwoord van de boer. Daarna oppert hij het voedsel van de koe, het gras, als de moge lijke oorzaak. Dit tweede antwoord blijkt haar toch meer te bevallen. Corina heeft een geit meegenomen met dezelf de naam. Ze wint daarmee een eerste prijs, onder andere omdat het 'zo'n lekkere grote geit is'. „Ze heeft verder heel mooi haar en lekkere dikke ach terpoten. Ze kan ook heel mooi omhoog kijken." Marina Hooghart (10) heeft met het voorbren gen van haar pony de tweede prijs in de wacht gesleept en heeft ook nog een vraag. „Hoe komt het dat die pony's zo ldein zijn?" Boerin Van Douwes weet alleen te vertellen dat ze er in alle soorten en maten zijn. Erg educatief is het allemaal niet. De kinderen maken daar echter geen punt van. Er zijn veel kinderen bij het schilderen, washandjes versieren met textielverf en snoeppotjes maken. De groot ste attractie op de VEBO blijven echter de dieren, want de kinderen komen toch vooral op de po ny's, schapen, geitjes en koeien af. Provinciale keuring melkgei- ten. Algemeen kampioen VE BO 1998 Ineke v.d. Welhoek en A. van Bokkum en Zn. uit Poortugaal. Texelse schapen. Dagkam pioen C. Verkaik, Noordeloos. 30ste Fokdag en premiekeu ring Randstad. Dagkampioen. Ghylinka van Flieren. Fok: G. van Deelen, Gendt, eigenaar Y. van Gils uit Wassenaar. Erekampioen: Folia van Cil- larshoek. Eigenaar J. v.d. Griend uit Strijen. Jongvee geschikt voor de mes te rij en /of fokkerij. Kam pioen vrouwelijk vee Th v.d. Maarel, Hazerswoude-Dorp. Kampioen mannelijk vee V. Dorrepaal, Koudekerk aan den Rijn. Roodbont fokvee. Algemeen kampioen en winnaar Zilveren Hooiberg-wisselprijs Sonja 234, eigenaar D. Bos, Mijd recht. Zwartbont fokvee. Algemeen kampioen en winnaar Zilveren Hooiberg-wisselprijs Die Barje Koosje 79, eigenaar fa. Wesse- lingh Bol, Zoeterwoude.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9