Parade vol pracht en TV WEER Implantation geen trend, wel anders Het Gesprek van de Dag 'Niemand weet hoe het in Israël echt zit' BNN: Flitsend Bond tegen vloei^ beloont onderzot Wilhelmina 'op ware grootte' uitgebeeld MAANDAG 7 SEPTEMBER 1998 152 Parijs Hel af omdat ze (nog) geen Frans spreekt. Londen omdat ze daar slechts adjunct directeur kon worden en de VS omdat ze er al eens langere tijd was geweest. Dus werd Amster dam de standplaats van de 35- jarige Anat Kadan, sinds kort di recteur van het Israëlisch Natio naal Bureau voor Toerisme Be nelux. „Lang geleden w^s ik hier al eens geweest en ik herinner de me dit land als een plaats waar iedereen vriendelijk is én Engels spreekt. Nederland heeft voor mij een imago van groen, aardig en vreedzaam. Boven dien wist ik dat Amsterdam erg opwindend is." Anat is een sabra, dat wil zeg gen geboren in Israël; haar voorouders komen uit Polen. Vanuit haar positie als 'toeris tisch ambassadeur' gaat ze nu Nederlanders en Belgen probe ren te overtuigen dat haar land de allerbeste vakantiebestem ming ter wereld is. Zelfheeft ze eerst de hele wereld afgereisd om tot die conclusie te komen. „Ik was nog heel jong toen ik al met een rugzakje Israël afliep en aflifte. Toen ik vervolgens in mi litaire dienst kwam, kon ik als een soort alternatieve dienstver lening gids worden. Daar heb ik ontdekt hoe bijzonder de na tuur van Israël is." Ze zal daarom geen moeite hebben met de 'verkoop' van haar land. Ondanks de onrust en het politiek rumoer aldaar. „Daarbij heb ik het geluk dat Nederlanders altijd al een beetje Oud-staatssecretaris Aad Nuis, die voor een keer als omroeper dienst deed, sloot de eerste uitzending van Bart de Graaffs BNN jui chend af. 'Bedankt voor het kijken naar dit, waarschijnlijk niet meer te overtreffen programma. Ik heb genoten', zei Nuis. Waar mee duidelijk wordt dat de ex-staatssecretaris een groot liefhebber moet zijn van ongelooflijk melige humor. Flitsend was ze wel, de eerste 'tv-avond' van Neerlands jongste pu blieke omroep. Dat kan ook bijna niet anders wanneer je vijf pro gramma's en een historische overzicht van het ontstaan van de nieuwe zendgemachtigde en een reeks straatinterviews in krap 55 minuten propt. In de tijd die andere omroepen nodig hebben om aan te kondigen wat er straks na de Ster komt, had Bart de Graaff er alweer een item doorheen gejast. Maar los daarvan, het keek allemaal lekker weg. Het Comedy Lab bijvoorbeeld, waarin Nederlandse stand-up comedians aan het werk te zien zijn, had zelfs wel wat langer mogen duren. Zodat we in elk geval nog de clou van zijn grappen konden meepikken. Maar ook het kunst-magazine 'Kunst met peren' was onderhoudend. Een video-jockey was er te zien, die live videoclips in elkaar draai de. Jammer dat er geen gelegenheid was om te tonen hoe hij dat deed, maar nogmaals, het was erg flitsend. Echt geweldig was het 'buitenlandse programma": Very Important Pennis, waarin een uitzinnig uitgedoste verslaggever de meest bi zarre wagen stelde aan filmsterren. Zoals aan Demi Moore: 'Zou je in je volgende film, als het heel smaakvol in beeld wordt gebracht natuurlijk, een keer niet uit de kleren willen gaan?' Daar mag Bart de volgende keer gerust een hele BNN-avond mee vullen. Kan ook makkelijk als hij zijn media-rubriek schrapt waarin ene Eddy Zoey onder het mom van satire derderangs tv-grootheden in de rede valt en vooral het lollig bedoelde dierenprogramma Dr. Sabelhout. Peer Mascini klept daarin kleine tekenfilmpjes aan el kaar die bevolkt zijn met dieren als de heibloktor. de orgasmus en de fluut nauw verwant trouwens, die laatste, aan de panfluut en de dwarsfluut. Dan toch maar liever die gek van Very Important Pennis. 'Meneer Schwarzenegger, u bent de allergrootste naam in Hollywood! Veer tien letters namelijk.' WIL BUYS Anat Kadan: „Bovendien wist ik dat Amsterdam erg opwindend was." foto gpd dwars zijn geweest. Ook in tij den dat het toerisme in Israël minder liep bleven zij komen. Vorig jaar hadden we van hier ongeveer 80.000 gasten. Terwijl het met het toerisme in Israël in algemene zin helemaal niet zo goed gaat, reken ik dit jaar op een groei van 10 a 15 procent." Ze is ook optimistisch als ze naar toekomst kijkt, en met na me naar het jaar 2000. „We be reiden ons voor op een verdub beling van het aantal toeristen tot ruim vier miljoen, uit de hele wereld". Of liever, we zijn er op voorbereid zoveel bezoekers te ontvangen. Vooral in christelij ke kringen is er veel belangstel- ling." Met politiek wil ze zich niet be zighouden. „Israël is een prach tig land, zowel cultureel als his torisch en religieus. Bovendien is het een zonzekere bestem ming. Je kunt zomer en winter in Eilat terecht." En dan toch een heel klein beetje politiek: „De meeste mensen hier, ook in de reiswereld, weten niet wat daar gebeurt. Er is een soort gat in hun kennis en ik hoop vanuit deze positie veel mensen te kunnen overtuigen. Door hen te vertellen hoe het echt zit". RIEN VAN DENANKER» Buien Het afgelopen weekeinde was het wisselvallig weer en plaatselijk vie len flinke hoeveelheden regen. In deze omgeving viel dat wel mee. In de nacht van vrijdag op zaterdag en op zaterdagochtend viel zo'n drie tot zeven mm, maar gisterochtend en gisteravond werd vrijwel ner gens meer dan één mm afgetapt. Bovendien kwam gisteren de zon nog enige tijd tevoorschijn, bij een maximumtemperatuur van rond de 20 graden. Een actieve depressie op de oceaan waarin de restanten van de tropi sche cycloon Danielle zijn opgenomen, ligt ten westen van Ierland en trekt in noordoostelijke richting verder. Het bijbehorende warmtefront veroorzaakte vannacht en vanochtend lichte regen. Het koufront trekt vanavond over onze omgeving naar het noordoosten, vergezeld van enkele regen- en onweersbuien. Daarbij zijn ook windstoten mogelijk. De komende nacht klaart het wat op en in de vochtige lucht ontstaan plaatselijk mistbanken. Bij een zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen wordt het met veel kouder dan 15 graden. Morgen wordt met een stevige zuidwestelijke stroming onstabiele lucht aangevoerd. Het is half tot zwaar bewolkt met buien, die op nieuw gepaard kunnen gaan met onweer. De wind is matig, aan de kust krachtig uit zuid tot zuidwest. De middagtemperatuur ligt rond 19 graden. Woensdag wordt weer iets warmere lucht aangevoerd en kan de tem peratuur tot iets boven de 20 graden stijgen. In de loop van de dag gaat het echter van het zuidwesten uit weer regenen. Ook de rest van de week blijft het zeer wisselvallig met regelmatig buien. De tempera tuur vertoont ook een dalende lijn en komt later in de week in de mid dag uit op zo'n 18 graden. Bovendien staat er veel wind, die in de kustgebieden af en toe kan toenemen tot hard, windkracht 7. Verder zijn er tekenen die wijzen op een periode van bestendig nazomerweer. JOS BROEKE Tussen de op ratelende wieltjes voortgetrokken Ame landse reddingsboot Abraham Fock en de uit 1925 stam mende Minerva-limousine (benzinegebruik 1 op 2) met het wapen van prins Hendrik zat één uur en vijftig minu ten. Tussen de kop en de staart van het historische défilé, dat gistermiddag in Apeldoorn circa 150.000 mensen op de been bracht, bevonden zich tal van juweeltjes die de mensenmassa langs de kant ettelijke keren in vervoering brachten. Een rijke schat aan pracht en praal - paarden, koetsen, klederdrachten - trok door het 'koninklijke' Apeldoorn. In een parade die het sluitstuk vormde van een week vol activiteiten rond de herdenking van de in huldiging van koningin Wilhelmina honderd jaar gele den. Van alle drie Oranje-happe nings die dit jaar in Apeldoorn plaatsvonden (koningin Beatrix 60 jaar, het huwelijk van prins Maurits en Marilène en het Wil- helmina-eeuwfeest) trok het evenement gisteren veruit de meeste belangstelling. Prinses Margriet nam het défilé op het bordes van Paleis Het Loo af, nadat ze eerder in de ochtend al aanwezig was geweest bij een herdenkingsdienst in de Grote Kerk van Apeldoorn. Drentse oogstwagens beladen met hooi en bossen wortelen, de berijders getooid in histori sche klederdracht; een antieke broodkar, een lompen- en me taalhandelaar uit vroegere tijd; door vier of zes krachtige paar den voortgetrokken wagens be laden met vaten bier; on heilspellend zwarte lijkkoetsen. Dat alles trok aan het begin van de stoet de aandacht en riep het nodige applaus op. De variatie was groot. Humoristische momenten de den zich ook voor tijdens de pa rade. Zoals rond de brandweer stoomspuit van Gorcum date rend uit 1910 die plotseling sis send tot stilstand kwam. De oliespuit moest er aan te pas komen om de diverse raderen in beweging te houden. Toen het karwei was geklaard, moest de verloren tijd kennelijk wor den ingehaald. De brandweer lieden maakten een spurt alsof ze subiet naar een brand toe moesten. Aandacht trok een groep Friese sjezen en een aan tal arrensleeën op wielen. Na vijftig minuten vielen er in eens grote gaten en lange stiltes in de stoet. Maar al gauw werd de stilte doorbroken. Want de aandoenlijke aanblik van een koetsje met kinderen, aange jaagd door een stel kleine Shet- Sugar Lee Hooper laat door Tattoo Bob een roestvrijstalen staafje inbrengen in haar onderarm. Het implantaat zal de letter A vormen, van Andrea, de partner van de artieste. foto anp Voor een tatoeage, piercing of aangebracht litteken (scarification) draait anno 1998 ook Jan met de pet de hand niet meer om. Daarom kwamen enkele maanden geleden steeds meer mensen in de zaak van Rotter dammer Tattoo Bob met een verzoek om een nieuw soort lichaamsversiering: im plantation. Hoe die klanten precies op het idee kwa- jnen om stukjes metaal te laten aanbren gen onder de huid is Bob nog steeds een raadsel. „Ik vermoed dat mensen erover hebben gehoord vanuit Amerika waar het verschijnsel al langer bestaat. Ook Internet zal daarbij hebben meegespeeld." Volgens Bob zijn er altijd wel mensen die anders willen zijn dan gemiddeld. „Na de zoveelste tongpiercing haken die af. Om dat ik een technische achtergrond heb en mezelf ook Meester Goudsmit mag noe men, ben ik begonnen mezelf de techniek van implantation meester te maken. Er is een markt voor, maar ik verwacht niet dat het een trend wordt. Inmiddels heb ik bij enkele tientallen mensen een dergelijke li chaamsversiering aangebracht. Vrijdag paste Bob naar eigen zeggen voor het eerst de techniek toe bij een bekende Nederlander. Zangeres Sugar Lee Hooper smachtte naar een onderhuidse letter A; de eerste letter van de voornaam van haar le venspartner. Het liefst zag ze het leesteken verschijnen op haar hand, maar dat raad de Bob af. „Op die plek is de huid niet dik genoeg en kan het implantaat beschadigd raken als je je hand flink stoot als je bij voorbeeld de afwas doet." Teleurgesteld besloot Sugar Lee het im plantaat dan maar te laten aanbrengen op haar onderarm. „Maar ik wil 'm zo laag mogelijk zodat iedereen de A kan zien wanneer ik aan het zingen ben." Ze koos daarom voor haar rechterarm, de arm waarmee ze tijdens optredens de micro foon vasthoudt. Na diverse ontsmettingshandelingen spoot Bob de drie staafjes van chirurgisch staal met een dikke spuit onder de huid. Geza- melijk vormen die, drie staafjes de letter A, maar bij Sugar Lee Hooper was daar direct na de - toch wel pijnlijke - behandeling nog niets van te zien. „Dat komt door de dikte van jouw huid", analyseerde Bob. „Bij mensen waarbij de huid minder dik is, zie je er meteen al veel meer van, maar ook in dat geval geldt dat pas na twee da gen het beste resultaat is bereikt." De zangeres was blij met haar nieuwe li chaamsversiering (na diverse tatoeages). „Maar het is niet iets dat waarvan ik zeg: dat doen we nog een keer. Ik vind dit mooier dan piercings en als ik het toch vind tegenvallen dan kunnen ze er makke lijk weer uit." De Rotterdamse tatoeëerder beaamde meteen dat verwijderen geen probleem is. „De staafjes zijn zo gepolijst dat ze niet kunnen gaan zwerven binnen het lichaam. Daarvoor zijn de twee uiteinden eenvou digweg te glad om door te kunnen steken. Met een incisie kan je ze er dus zo weer uit halen. Het ontstekingsgevaar is nihil als je het goed ontsmet, en bij detectiepoorten hebje nergens last van. Daarvoor is het te weinig metaal." Volgens Bob is Sugar Lee de eerste beken de inwoner van Europa met een implanta tion. De artieste zelf begon al stiekem woorden te rijmen voor een liedje dat ze over het onderwerp zou willen zingen. „Hé, hé wat heb ik nou geleerd/m'n im plantaat zit gelukkig niet verkeerd." ANP» De Bond tegen het vloeken looft een premie uit voor weten schappelijke studies naar het verschijnsel vloeken. De ont wikkeling van de verdoemenis- vloek zou een mooi onderwerp zijn voor een taalsocioloog of theoloog, zo suggereert de bond in een op universiteiten ver spreide brief. Over de geschiedenis van de „meest beruchte vloek in ons taalgebied" is volgens de bond relatief weinig bekend. Is de gvd-vloek een zelfvervloeking, een verwensing of godslaste ring? Protestantse en rooms-ka- tholieke theologen hebben daar in de loop van de tijd uiteenlo pende meningen over gehad. Wie met zijn scriptie het werk van de bond weet te verdiepen, kan 2500 gulden verdienen. Het werkstuk verschijn boekvorm. J De vraag Is vloekeim. is voer voor psychcorz de bond. Een socictest wetenschapper kapisl ken of het gezegde^an een Hollander' klojgin ders hebbende „nifai eer" meer te vloekche ren. Ook hoopt de»r L studie naar cartooilijn kunstenaars die hCD de draak met de n< grt steken. Wanneer n me bijvoorbeeld schuli lastering? De Bond tegen het het onnodig en zin van de naam van menleving tegen gr MENSELIJK Viagra, het eerste medicijn dat erectieproblemen bestrijdt, heeft concurrentie van een rotsblok bij een Spaans dorpje in de buurt van Valencia. Dat zou over magi sche krachten beschikken om de potentie te verhogen. De kikker- vormige formatie moet tijdens volle maan en precies om mid dernacht worden aangeraakt. De burgmeester van Alcala de la Selva, BENITO ROS, gaf hiertoe het startsein. Hij liep, vlak voor volle maan, samen met twee re gionale parlementariërs over het inmiddels verlichte pad naar de magische rots. Het drietal po seerde zaterdagavond uitvoerig voor de camera. Ze hebben ech ter nog niet gemeld welke effec ten het betasten van de legenda rische rots bij hen heeft teweeg gebracht. Spice Girl MELANIE BROWN zal binnen ruim een week in het hu welijk treden met de uit Amster dam afkomstige danser Jimmy Gulzar. Dat meldt het Engelse boulevardblad Sun. De 23-jarige Brown, bekend als Scary Spice, is drie maanden zwanger van haar toekomstige b zal volgens het blar welijk, dat op een g tie wordt voltrokker hoed dragen en eer met luipaardvelbori drie overige leden J P Girls zullen als brui geren. Entertainmentsbeo neemt het soapserie tor Proctor Scripts, richter/eigenaar R( PER. Doctor Prope scripts voor de drie soapseries 'Goede Tijden' (RTL 4), '0 Morgen' (Veronica) kust'(SBS6). Bij D werken ongeveer ti vaste dienst alsme aantal freelancers, soapaflevering doe dertien schrijvers e leider mee. In tota< bestand van Doctor Scripts uit zo'n vijfl Oprichter Rogier Pi zich terug uit de on Zijn bedrijfje krijgtMH naam: ScriptStudid De koninklijke koets van het Spaanse hof - één van de 120 rijtuigen die gisteren deelnamen aan het défilé dat de Wilhelmina-herdenkingsfeesten afsloot - passeert Paleis het Loo. lander pony's kreeg de rijendik- ke massa langs de kant van de weg direct weer in de ban. Het was enorm druk langs de route. Elk paaltje, hekje en tuin muurtje werd gebruikt als uit kijkpost. Om tien over half vier kwamen de koninklijke koetsen en staldepartementen in het vi zier. De Gardehusarregimentet, de Deense koninklijke garde, kwam langs in blauwe unifor men afgezet met zilvergrijze brandenburgers. De Scottish State Coach werd voortgetrok ken door witte paarden en de Sjuglasvagnen, een van de be langrijkste rijtuigen van het Zweedse hof, reed ook mee. Zeer de aandacht trok de kleine tonneau, met daarvoor een Welsch pony. van koningin Wil helmina. Nederland had verder onder meer de Blauwe Calèche Een Wilhelminaatje, en toch op ware grootte: dat is het beeld van Greet Grottendieck dat za terdagmiddag door Wilhelmi- na's kleindochter Margriet werd onthuld bij de Grote Kerk in Apeldoorn. Het heeft de wa re grootte van een volwassen vrouw, en de kokette hoed maakt het zelfs nog iets groter. Maar tegen de achtergrond van de flink uit de kluiten gewassen kerk oogt het behoorlijk klein, natuurlijk ook omdat het niet op een voetstuk is gezet maar is geplaatst als 'een van ons', ge woon op de begane grond. Na de plechtigheden die de onthulling opluisterden, na men veel mensen meteen de maat van het beeld, door er ge zellig even bij te gaan staan. Dat wordt misschien wel een van de publieke functies van Grottendiecks schepping: dat het toegankelijk is, dat mensen zich even als Wilhelmina's ge zelschap opstellen, samen met haar op de foto willen. De andere publieke functie is de officiële kant: het beeld is een geschenk van de Rotary Club Apeldoorn aan de ge meente, ter gelegenheid van haar eigen 70-jarig bestaan. De onthulling kreeg een per soonlijk accent door een kort toespraakje van de voormalige Engelandvaarder De Vos. In 1943 werd hij in Londen door Wilhelmina ontvangen, en bij die gelegenheid geconfronteerd met een trotse oma, die kiekjes uit Canada toonde waarop Juli ana een 'klein mopje' op schoot had. De desbetreffende kleindochter, Margriet dus, ontdeed daarop het bronzen beeld van de oranje omhulling en poseerde met 'oma' en beeldhouwster Greet Grotten dieck voor de fotografen. erg afgevaardigd. En et die koningin Emmri, jaar geleden aan w'J schonk: deze werdM. door een bereden &>ie( Het zaterdag in Apeldoorn door prinses Margriet onthuld^flJ haar grootmoeder Wilhelmina trok al meteen veel belang foto gpd math-i Aansluitend werd een cultureel herdenkingsevenement gehou den in de Grote Kerk. Prinses Margriet woonde dat ook bij. In de behoorlijk gevulde kerk droeg actrice Anne Wil Blan- kers teksten.voor van Wilhelmi na: uit brieven en toespraken. Indruk maakte Blankers vooral met haar dictie in c^ui: felle en waardige pifot i na de inval van de Lees 1940, en ontroerende slottekst: 'Willemieihei ven door Michel vajidc voor Wim Kan. ,n v

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2