Ieder heeft een missie te vervullen: Muskens bepleit betere positie kerkelijke vrijwillig 'Samen op Weg-kerk lijdt aan ziekte van Parkinson' Joodse begraafplaats krijf 1,2 miljoen voor restaura! Kerk Samenleving Leidsch Dagblad 979 redactie dick van der pj Onderzoek naar verdoemenisvloek veenendaal» De Bond tegen het vloeken looft een premie uit voor wetenschappelijke studies naar het verschijnsel vloeken. De ontwikkeling van de verdoemenisvloek zou een mooi onder werp zijn voor een taalsocioloog of theoloog, zo suggereert de bond in een op universiteiten verspreide brief. Over de geschie denis van de 'meest beruchte vloek in ons taalgebied' is volgens de bond relatief weinig bekend. Is de gvd-vloek een zelfvervloe- king, een verwensing of godslastering? Protestantse en rooms- katholieke theologen hebben daar in de loop van de tijd uiteen lopende meningen over gehad. Wie met zijn scriptie het werk van de bond weet te verdiepen, kan 2500 gulden verdienen. Het werkstuk verschijnt wellicht in boekvorm. De vraag Is vloeken af te leren? is voer voor psychologen, denkt de bond. Een socioloog of taalwetenschapper kan onderzoeken of het gezegde Vloeken als een Hollander klopt. Nederlanders hebben de 'twijfelachtige eer' meer te vloeken dan anderen. Ook hoopt de bond op een studie naar cartoonisten en kunstenaars die herhaaldelijk de draak met de naam van God steken. Wanneer maken zij zich bij voorbeeld schuldig aan godslastering? De Bond tegen het vloe ken wil het onnodig en zinloos gebruik van de naam van God in de samenleving tegen gaan. Jubilee Campaign: mijdt Maldiven driebergen Wegens de voortdurende onderdrukking van chris tenen moeten toeristen het Aziatische vakantieparadijs de Mal diven voorlopig mijdeji. Dat vindt de internationale evangeli sche mensenrechtenorganisatie Jubilee Campaign. Volgens de organisatie hebben de autoriteiten van de overwegend islami tische eilandengroep sinds juni een groot aantal tot het christen dom bekeerde moslims gearresteerd. Dertig tot vijftig christenen zouden gevangen zitten. De Maldivische regering zou verschil lende buitenlandse christenen het land hebben uitgezet. Aange zien de Maldiven voor 80 procent afhankelijk zijn van inkom sten uit het toerisme, roept Jubilee Campaign 'iedere voorstan der van godsdienstvrijheid' op om de eilanden niet te bezoeken zolang de autoriteiten de religieuze vrijheid schenden. 'Geen effect Lutherse boycot' ruswuk» Het besluit van de Evangelisch-Lutherse Kerk om in de cember geen afvaardiging naar de assemblee van de Wereldraad van Kerken in Zimbabwe te sturen, zal daar nauwelijks effect hebben. De kerk mijdt de bijeenkomst, omdat het land homo seksuelen zou discrimineren. Toch hadden de lutheranen de kwestie van homoseksualiteit beter informeel ter sprake kunnen brengen. Dat zegt ds. I. Bakker, secretaris van de Raad van Ker ken, in een vraaggesprek in ELK, het officiële orgaan van het lu therse kerkgenootschap. Ze vindt het sterk dat de kerk met haar beslissing een signaal heeft afgegeven dat het in Zimbabwe te ver gaat. Homo's in ons land zullen dat positief opvatten. Paus: Teresa geschenk van God De paus ontmoet acteur Ben Kingsley (links) tijdens een door een Italiaans tv-station georganiseerde herdenking van Moeder Teresa. foto epa calcutta/vaticaanstad Duizenden mensen hebben zaterdag op verscheidene plaatsen in de wereld de precies een jaar geleden overleden moeder Teresa herdacht. Paus Johannes Paulus II eer de haar op het Sint Pietersplein in Rome als een 'geschenk van God voor de armsten der armen'. De 78-jarige kerkleider greep de herdenking aan om de wereldleiders op te roepen te streven naar ontwapening en met het geld de armoede, honger en ziekte in de wereld te bestrijden. Dat zou het meest passende eerbewijs aan moeder Teresa zijn. „In de glimlach, gebaren en woorden van moeder Teresa is Jezus opnieuw als barmhartige Samaritaan door de wereld gegaan", zei de paus. Moeder Teresa overleed vorig jaar op 87-jarige leeftijd in de Indiase stad Calcutta. Daar stichtte ze in 1950 de orde van de Missionarissen van Naasten liefde. In Rotterdam, hoofdvestiging van de orde in Nederland, had in een kapel van de kathedraal H.H. Laurentius en Elisabeth een mis plaats. In Amsterdam ging bisschop Bomers van Haar lem in de Onze Lieve Vrouwekerk in een speciale viering voor. Ook in de Sint Pietersbasiliek in Vaticaanstad was een herden kingsmis. In de Macedonische hoofdstad Skopje, de geboorte plaats van moeder Teresa, waren enkele publieke bijeenkom sten. amsterdam anp Met een jaarlijkse prijs en een speciale bisschoppelijke commissie wil bis schop Muskens van Breda de positie van kerkelijke vrijwilligers verbeteren. Parochies moeten volgens Muskens hun vele actieve leden meer erkenning geven en beter trainen en coachen. Door het afnemend aantal priesters drijven de parochies in toenemende mate op de inzet van vrijwilligers. Om de waardering voor die bijdrage te la ten zien zou een deskundige jury elk jaar een prijs moeten toekennen aan de parochie die „het beste uit haar vrijwilligerskorps heeft weten te ha len", zei Muskens zaterdag in Amster dam bij de opening van het kerkelijk seizoen van de St. Augustinusparochie. Muskens vindt ook dat een van de bisschoppen zich in het bijzonder met de positie van vrijwilligers moet bezig houden. Zoals er op allerlei gebied bis schoppelijke commissies bestaan zou er ook een contactcommissie inzake vrijwilligers moeten komen. De bisschop van Breda wees op de resultaten van een studie van het rk- onderzoeksbureau KAS KI. Daaruit bleek eind vorig jaar dat de Rooms-Ka- tholieke Kerk met haar 5,3 miljoen le den maar liefst 285.000 vrijwilligers telt die gemiddeld drie uur per week in de parochie werken. Per parochie komt dat neer op 170 actieve kerkleden die samen dertien volledige banen vervul len. Parochies moeten hun vrijwilligers meer erkenning geven en ook voor on bezoldigde krachten een goed perso neelsbeleid voeren, vindt Muskens. „Wat voor elk bedrijf geldt, mag ook gelden voor een parochie: de nood zaak en plicht tot vorming en toerus ting van haar medewerkers, de vergoe ding van onkosten en een regeling in zake conflicten." Naarmate vrijwilligers een steeds groter deel van het parochiewerk ver richten, verandert volgens Muskens de rol van de pastor. Die kan steeds meer taken aan parochianen overlaten maar heeft wel de uiteindelijke verantwoor delijkheid. „Als een pastorale Frank Rijkaard overweegt hij een zekere stra tegie voor het pastorale schijnt op veel momentent" ing coach op het veld omi ge teamspelers van zijn i voorzien." 1 De bisschop vindt verdtj chies meer 'naar het martel ten trekken en gemeensclr. ten vormen die ruimte btó\ dorstige, de hongerige, <t ling, de zieke' maar ook hebben voor de rijken, j weelde 'schril opportunist contactarm' zijn gewordeifi Dekenale service groep MissieOntwikkeling en Vrede neemt afscheid n d bollenstreek monique witteman De dekenale servicegroep Missie, Ontwikkeling en Vrede (MOV) in de Bollenstreek is niet meer. Tijdens een dienst van woord en gebed in de ka pel van St. Bavo in Noordwijkerhout is de groep met voorzitter P. Noordhuizen, secretaris E. Ray- mans en de leden N. Alkemade en S. Uittendaal officieel gestopt met haar werkzaamheden, waar van de organisatie van de Vastenactie in de streek de laatste jaren de belangrijkste was. Veertig jaar geleden is het allemaal begonnen, in St. Bavo. Toen nog heette de groep geen MOV, maar missiebond St. Franciscus Xaverius. „Dat was in de tijd dat de Broeders der Liefde daar nog de scepter zwaaide", zei pastor F. Janssen in zijn overweging. „De patiënten waren toen zeer nauw betrokken bij het werk van de bond. Voor hen was het een heel zinvolle besteding van hun tijd. Tien jaar later was het de toenmalig rector K. Ter- vooren die de banden van de missiebond met het psychiatrisch ziekenhuis verbrak. In 1970 ont stond op die manier de dekenale servicegroep Missie en Ontwikkeling." De 'V' van vrede kwam daar pas veel later bij, in 1995. Janssen: „Rechtvaardigheid in de wereld stond bij de groep centraal. Je hoopt dat het beter zal worden. Het is een droom, waarvan je wenst dat die ooit uit zal komen." Die droom stond ook centraal in de toespraak van voorzitter Noordhui zen. Hij sprak over de beelden die het journaal ie dere avond weer laat zien, van mensen die on dervoed zijn, van mensen die vermoord zijn. „En dan ben je vluchteling en hoop je een nieuw be staan op te bouwen. Maar je neemt je achter- Pastor Frits Janssen en misdienaar Ed van der Staal betreden samen met leden van de servicegroep MOV de kapel. foto henk bouwman gronden mee. Traumatische ervaringen blijven ven een opdracht te vervullen. Je kunt zeggen: Ie- een grote rol spelen in je nieuwe bestaan. Geluk- der heeft een missie te vervullen." kig zijn er mensen die zich inzetten om hen het De dekenale groep MOV houdt op te bestaan, gevoel te geven dat ze welkom zijn en ze met Maar de fakkel wordt overgenomen, en wel door raad en daad bijstaan. Wij allen hebben in ons le- de nieuwe Impulsgroep Diakonie. Voorzitter van het dekenaal bestuur A. van den AnV de zich de woorden van zijn vroegeri nisleraar. „Hij zei altijd: 'De geschiedt" kelt zich altijd in de vorm van een nieuwe stroming neemt een stuk v( zich mee. Als het ware blijft het goé, en wordt iets nieuws toegevoegd. Ik IjF nu ook het geval zal zijn." p In de periode 1968-1970 is iets dir beurd bij de missiebond St. Francis® „Er was sprake van een financiële tep pauselijke missiewerken. Voor de ph dat een ramp en het dekenaal bestuqe een oplossing. Op die manier is M groep Missie en Ontwikkeling ontsta hele dekenaat. De feitelijke oprichtirjc aard al veel eerder, maar alleen ijl Noordhuizen is toen samen met Aa(e het hele dekenaat getrokken, om alln 'warm' te maken. En het is gelukt. Nil geschiedenis herhaalt zich, de geschje door. MOV houdt op te bestaan, maaOi groep Diakonie neemt de taken over.;i het goede en voegt iets nieuws toeji menteels. Dat is de bedoeling." ir Met het overhandigen van een boep nam Van den Anker afscheid van dep leden van de groep, maar ook van Je trick, die enige tijd geleden zijn taketf Een luid applaus van de kerkgangersjtt enkele Broeders van Liefde, oud-misp leden van andere werkgroepen van Ifc en oud-bestuursleden van de groep -gi afscheidnemende MOV'ers. Hun taakir Voorzitter Evangelisch Werkverband: kampen anp De Samen op Weg-kerk in wording lijdt aan de ziekte van Parkinson. De kwaal uit zich in een ge- loofsverstarring die de leegloop in de Hervormde, Gereformeerde en Lutherse Kerken veroorzaakt. Het is tijd dat de kerk uit haar doodsslaap ont waakt en zich wezenlijk zorgen maakt over haar afkalving. Dat zei ds. J. Eschbach, voorzitter van het Evangelisch Werkverband in de SoW- kerken, tij dens een studiedag aan de Theologische Univer siteit van de Gereformeerde Kerken in Kampen. De hervormde predikant noemde het verdrietig en pijnlijk dat de kerken zo vaak 'verstard en ver kild' omgaan met het geloof, de hoop en de liefde van Jezus Christus. „Onze theologentaal is abracadabra voor de man in de straat." De SoW-kerken verliezen jaarlijks zo'n zestig duizend leden. Deze 'los-van- Godbeweging' komt uit de koker van de satan, meende dr. B. Wentsel, auteur van een vijfduizend pagina's tel lende Dogmatiek, waarvan de laatste twee delen vrijdag verschenen. Vooral het volhardend gebed om Gods ingrijpen kan volgens hem tot een op wekking leiden. Ambtsdragers moeten met hun levensstijl het goede voorbeeld geven. Eschbach meende dat de oprichting van kleine (bijbelstudie) groepen in kerken het tij kan keren. De kerk moet weer een warme gemeenschap van mensen worden. Kerkleden hebben bovendien een systematische training nodig zodat ze ande ren tot een persoonlijke relatie met Jezus kunnen leiden. „Wij schieten aan duidelijkheid vaak be hoorlijk te kort", zei Eschbach. Er is volgens hem ook meer behoefte aan leiders met een visie op geestelijke vernieuwing. De kerk moet met haar boodschap naar buiten treden, maar raakt vaak verlamd door kerkelijke kwesties zoals het organisatorische „gekissebis" in het SoW-proces, stelde dr. A. Noordegraaf. De hervormde hoogleraar gemeenteopbouw aan de Universiteit Utrecht zei moeite te hebben met de verheerlijking van de twijfel in kerken.Als je zelf niet meer in de zaak van Christus gelooft, zijn we op den duur uitgepraat en komen er geen nieuwe leden bij." ouderkerk aan de amstel anp De Portugees-Israelietische be graafplaats Beth Haïm in Ou derkerk aan de Amstel ont vangt van Monumentenzorg ruim 1,2 miljoen gulden voor restauratiewerkzaamheden. Provinciale Staten van Noord- Holland overwegen daarnaast de restauratie van de histori sche begraafplaats met 1,5 mil joen gulden te subsidiëren. Dat heeft rabbijn H.. Rodri- gues Pereira, secretaris van de Stichting David Henriques de Castrofonds, gisteren beves tigd. De 1,2 miljoen gulden vam Monumentenzorg wordt verdeeld over de komende drie jaar uitgekeerd. Provinciale Staten nemen op 12 november een besluit over de subsidie. De stichting mag het geld uit sluitend gebruiken voor de di recte restauratie. De begraafplaats Beth Haïm (Huis des Levens) is in 1614 gesticht. Ongeveer 27.000 le den van de Portugees-Israelie tische Gemeente liggen er be graven, onder wie de ouders van Spinoza en het echtpaar van wie de vrouw als het Joods Bruidje door Rembrandt werd geschilderd. De begraafplaats dreigt door verzakking en zure regen ten onder te gaan. Eind 1995 is de restauratie begon nen die in totaal vijf miljoen gulden zal kosten. Het ministeije vein VWS heeft in juli besloten een subsi die van 100.000 gulden te ver strekken voor de restauratie van met name de zerken. Mi- nister-president Johannes Rau van de Duitse deelstaat Noor- drijnland-Westfalen, die vorig jaar februari een bezoek aan Beth Haïm bracht, had onder andere aan premier Kok ge waagd subsidie te'v Kok speelde die aanj1 naar VWS, aldus Per£ Het De Castrofcr1 volgens de rabbijn.1. 400.000 gulden binr1 onder 100.000 guj6 Noordrijrfiand-Westf! Duitse deelstaat Ned zal 50.000 mark (li?1 den) aan de restaurr gen. Pereira hoopt cf1 deze maand nieuw JJJ zen Duitse bondskaiP geld voor de begraaf? heeft. ie De rabbijn zei blij F alle financiële stt- hoopt hij dat de inst* len inzien dat restai de begraafplaats nie de is. Daarna begint turele onderhoud, b Pereira. Er is volgen: financieel fonds noc begraafplaats te behc uit de Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde bank- of girocheque ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 centimeter in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t a v. Leidsch Dagblad Archieven. Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante be taling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANNO 1898 ANN01973 Woensdag 7 September LEIDEN Gisteravond trok alhier een eenvoudige, doch niet onaardige lichtstoet veler aandacht. Een schaar van kinderen, de meesten voorzien van een brandende lampion aan een stok, trokken onder het zingen van Vaderlandsche liederen, langs enkele straten onzer stad. Deze vertoon ing lokte veel be kijks, vooral in de buurt van de Langebrug, waar de deelnemers aan den tocht schenen thuis te be- hooren. LEIDERDORP In Achthoven, onder deze ge meente, ligt een schipper, die weigerde te vlaggen in deze feestelijke dagen. Dit viel niets in den smaak van de oranjegezinde bevolking, die dan ook op niet onaardige wijze van haar ongenoegen blijk gaf. Toen nu dezen nacht de schipper lag te slapen, naderden eenige personen uit dit dorp, behoedzaam de schuit met het doel deze, ook tegen de wil van den schipper een feestelijk aanzien te verschaffen. Daartoe hadden zij een grote hoeveelheid oranje- verf medegenomen en weldra was de heele schuit bedekt met de letters W.H.M. (Wilhelmina), terwijl de achterkant beschilderd werd met vlaggen en het geheel bedolven onder serpentines. Toen nu van ochtend de schipper de versiering aan zijn schuit zag, vond hij het maar geraden, wel licht ook om van andere verrassingen verschoond te blijven, de vlag op te halen, wat dan ook onder luid gejuich van de aanwezige toeschouwers geschied de. vrijdag 7 september LEIDEN Burgemeester Vis heeft gistermiddag het nieuwe grote hoofdkwartier van het Mo torhuis op de hoek van de Von dellaan en de Plesmanlaan offi cieel geopend. Hij knipte een koordje door, een vlag met het nieuwe bedrijfsembleem ontrol de zich, de opening was een feit. Officieel dan. Want in verband met de aanleg van de Plesman laan en daarna de vakanties had men de festiviteiten tot nu toe uitgesteld. Officieus draait het nieuwe bedrijf al sinds het begin van dit jaar, nadat een verhuizing een einde gemaakt had aan de periode-Morssingel. De overige delen van het be drijf blijven gevestigd aan de Ho ge Rijndijk 5 en 328 in Leiden en aan de Ambachtsweg in Kat wijk. In totaal zijn in het Motor huis thans 159 personen werk zaam. LEIDEN De Leidse Pluimvee- en Konijnensportvereniging her denkt dit jaar haar 65-jarig be staan. In die tijd is de LPKV erin Elf bussen vol met bejaarden van woningbouwvereniging Ons Doel zijn vanochtend op verrassingstocht gegaan. We kunnen het nu wel verklappen: de reis ging naar Rotterdam (rondvaart). Beekbergen (koffiemaaltijd) en het Safaripark. foto archief leidsch dagblad geslaagd om tentoonstellingen te organiseren die landelijk ver maardheid verwierven. Een knappe prestatie, wanneer men bedenkt dat het budget van de vereniging beperkt is, en dat men de tentoonstellingen deson danks in de Stadsgehoorzaal hield. Een kleine tegenslag zou de vereniging al ineen noodlotti ge financiële positie hebben kunnen brengen. De minimale financiële midde len zijn er ook oorzaak van dat men de tentoonstellingen in het vervolg niet meer in de stad zal houden, maar in een dorp, waar de zalen wat goedkoper zijn. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B.M.Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F Blok, chef eindredactie algemeen W F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T Brouwer de Koning, chef Rijn-en Veenstr. E. Straatsma, chef red. Regio Leiden Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTl| Maandag t/m vrijdag van 8.3 bijvooruitbetaling: ,r; per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) j®. per half jaar (acceptgiro) ni per jaar (acceptgiro) let Abonnees die ons een machtiging het automatisch afschrijven van!* geld, ontvangen 1,- korting pe r" VERZENDING PERI» per kwartaal (nl) ot LEIDSCH DAGBLAD OP Voor mensen die moeilijk leze hebben of blind zijn fof een ar SI hebben), is een samenvatting viïe. s uit het Leidsch Dagbladen i e jp fC"th K E N H U I Z ONGEVALLENDIENST Ut Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. in Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezondefy/ Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. ln. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN )o Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. n. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071 -5454545. tp Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 '7 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. -e

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 10