Leidsch Dagblad lellen goedkoper l 19 23 Beroemde 'krabbel' Einstein verhuist eiden wil zeven ton nen aan Smitsloo Vlietwijk 3litiek verdeeld over ipport luchthaven Op naar school Tsjernomyrdin koerst aan op 'economische dictatuur' 'Mondriaan veel te duur' TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. DAG 4 SEPTEMBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 3innenland Fractievoorzitter verdient bij door uit de kleren te gaan Buitenland Enthousiaste Noord- 7 leren bezorgen Clinton opkikkertje Cultuur en Kunst Brug tussen elitekunsten massacultuur Sport Oranje volleyballers houden stand onder druk TA dwingt KPN tot prijsverlaging Telecom is te duur en moet zijn tarieven voor bin- andse telefoongesprekken 25 tot 30 procent goedko- naken. Dat heeft de toezichthouder OPTA beslist na boekenonderzoek bij KPN. Volgens de OPTA ge- ct KPN zijn monopoliepositie nog altijd om de bin- andse prijzen hoog te houden en om gebieden waar- rel concurrentie is te subsidiëren, zoals internationa- efoongesprekken. met 25 procent omlaag en de interlokale met 30 procent. Bei de vormen samen het leeuwen deel van de tweemaandelijkse nota van KPN, naast de abon nementskosten. Volgens de OP TA worden de ongunstige effec ten van dé 'herbalancering' in ariefswijziging per 1 juli, abonnementen 14,40 gul- ler twee maanden duurder ;n en de gesprekskosten heeft volgens OPTA in het el van de consument uitge- en in het voordeel van de juli nu ongedaan gemaakt. Maar de wijziging blijft vooral in het voordeel van de veelbellers. In de internationale tarieven, van de OPTA, komt door waarop al fel wordt geconcur- ïgreep in de tarieven die reerd, grijpt de OPTA niet in. ISDN, dat KPN beneden de kostprijs aanbiedt, moet met 25 procent omhoog. Het belbud- get- en belplus-abonnement blijven onaangetast. KPN heeft vier weken om nieuwe tarieven lokale tarieven moeten vast te stellen en moet deze per ijke gebruikers, de veelbel- lgens prof. J. Arnbak, voor- nu wil, de consument ook bod. Tot nu toe heeft de ument niet echt geprofi- van de liberalisering van lefoonmarkt per 1 juli vorig Sieboldhuis eerder open herman joustra emeente Leiden wil pro- ntwikkelaar Menno Smit met de grootste spoed 00 gulden lenen. Voor heel maar, het geld zou in janu- Dlgend jaar weer worden gestort. Met dat geld kan iloo dan vliegensvlug een maken met het opnieuw iten van Rapenburg 19, de vestiging van het Von ildhuis. „De gemeente daar groot belang bij", le toelichting van wethou- I. Baaijens, gisteravond in mmissie financiën. voorstel was pas op het e moment op de agenda De commissieleden krab- ich dan ook even achter de geld lenen aan een be- toch niet armlastige pro- ïtwikkelaar? Vreemd, heel id. Vreemd is het ook ei- ik wel, gaf Baaijens toe, de constructie moet wor- gezien als een slimmig- Op dit moment huist het mgerecht nog in het pand iet Rapenburg, dat eigen- is van de Rijksgebouwen- t. Het kantongerecht ver- echter binnenkort naar de Singel. In het pand wordt iet Von Sieboldhuis geves tigd, een museum van Japanse cultuur en natuur, dat in 2000 zijn deuren zou moeten ope- ,nen. Voor het inrichten van het pand heeft de Rijksgebouwen dienst dit jaar echter geen geld meer beschikbaar. Leiden wil dat geld nu voorschieten. Want de gemeente wil graag dat het Von Sieboldhuis zo snel moge lijk klaar is: als het kan voor 2000, het Japanjaar, wanneer de officiële band tussen Nederland en Japan vierhonderd jaar oud is* Leiden is aangewezen als hoofdstad van alle festiviteiten. „Met het verstrekken van de le ning winnen we drie maan den", rekende Baaijens voor. Het voorstel is al besproken met de Rijksgebouwendienst. Die maakte kenbaar dat de voorfinanciering het best zou kunnen lopen via de huurder van het pand: Menno Smitsloo. „Dus de gemeente wil een le ning verstrekken, terwijl de Rijksgebouwendienst uiteinde lijk moet dokken?", vroeg G. van Dijk (PvdA) zich hardop af. „Precies", knikte Baaijens. „Daar hebben wij baat bij." Het collegevoorstel komt dinsdag in de gemeenteraads vergadering aan de orde. 1 januari hebben ingevoerd. De ingreep komt keihard aan bij KPN. Het bedrijf raakt door de tariefsverlaging ongeveer een miljard gulden omzet kwijt. Vol gens OPTA wordt dat gecom penseerd doordat mensen meer zullen gaan bellen. Beleggers reageerden de afge lopen dagen op waarschuwin gen van KPN met een grote koersdaling van het aandeel KPN met bijna 20 procent. Ter compensatie daarvoor mocht KPN per juli zijn abonnemen ten verhogen met tien gulden per maand. KPN maakte daar toen 7,20 gulden van. De ta riefsverlaging maakte het lasti ger voor concurrenten om met KPN te concurreren op het bin nenlands verkeer. Volgens de OPTA zullen in de praktijk al leen bedrijven met een fijnma zig netwerk de strijd aankun nen. Andere die bellen via het net van KPN met een '1600'-co- de, zoals Tele2, Versatel, maar ook Telfort en Enertel, krijgen het veel moeilijker. Veel stress rond Schiphol amstelveen carlo ndveen De inwoners van Haarlemmer meer en vier andere gemeenten rondom Schiphol zijn stressge- voeliger dan elders in Neder land en hebben vaak last van migraine, slapeloosheid of een hoge bloeddruk. Bijna zeventig procent van de (naaste) omwo nenden van de luchthaven heeft ten minste één langdurige aan doening. Desalniettemin blijken de 'polderbewoners' over het al gemeen behoorlijk tevreden over de eigen gezondheid: die wordt gemiddeld met een 7,8 gewaardeerd. Dat zijn de belangrijkste con clusies van de omvangrijke ge zondheidsenquête die vorig jaar werd gehouden in Haarlem mermeer, Aalsmeer, Amstel veen, Ouder-Amstel en Uit hoorn. Aan de steekproef, uitge voerd door de GGD-Amstel- land-de Meerlanden, deden in totaal 5.250 volwassenen (in de leeftijd van 18 tot 75 jaar) mee. Pagina 5: In polder wordt veel gesnoept en gesnackt Supersnel autowassen Kia dealer De muur met de beroemde krabbel krijgt een ereplaats in het Oortgebouw. leiden caroline van overbeeke irkeur voor uitbreiding Schiphol Albert Einstein heeft in 1928 zijn handtekening gezet op een stuk Leidse muur. Hij bevindt zich in gezelschap van andere beroemde natuurkun digen zoals Ehrenfest, Dirac, Schrödinger, Hei- senberg en Pauli. De bijzondere muur met hon derden handtekeningen in een collegezaal van het Kamerlingh Onnes Laboratorium aan de Nieuwsteeg wordt zorgvuldig verwijderd. Hij wordt overgebracht naar het nieuwe onderkomen van de Leidse natuurkundigen in het Bio Science- park. „Deze muur heeft voor ons grote historische waarde", zegt professor dr. P. van Baal. In het vo rig jaar opgeleverde Oortgebouw vernoemd naar de beroemde Leidse sterrenkundige Jan Hendrik Oort wordt de inmiddels volgekrab belde muur op een sokkel gezet, vlakbij de nieu we collegezaal. Volgens Van Baal stamt het idee van de handte keningen van de natuurkundige Ehrenfest die in het begin van deze eeuw de leiding had over het Leidse Lorentzinstituut. „Het verhaal gaat dat hij ooit is begonnen met het uitnodigen van gast sprekers bij hem thuis in Leiden. Zij zouden op zijn verzoek hun handtekening op een van zijn muren hebben geplaatst. We willen nog steeds eens bij de nieuwe bewoners informeren of die handtekeningen er nog staan. Deze traditie werd in elk geval voortgezet in het Kamerlingh Onnes." De handtekeningen waarvan de eerste stam men uit het begin van de jaren '20, worden be schermd met een speciale glasplaat. De andere, nog lege kant van de muur, is beschikbaar voor nieuwe handtekeningen. „Nog steeds hebben we hier twee keer per maand een lezing van een gastspreker die vervolgens zijn handtekening mag zetten: een hele eer", aldus Van Baal. De handtekeningen worden gezet met een zacht potlood. Hoewel de krabbel van Einstein niet meer zo duidelijk leesbaar is, garandeert het grafiet in het potlood de lange 'houdbaarheid' van de krabbel. aag gpd-anp uchthaven in de Noordzee )n met een gekrompen phol levert de meeste eco- ische groei op en de minste |uoverlast. Wel is een vlieg- in zee veruit de duurste op- lanleg van het kunstmatige jd kost 33 miljard gulden. In iaar 2025 zou zo'n luchtha- i combinatie met Schiphol zijn voor honderd miljoen Jgiers. blijkt uit grootschalig on- >ek in opdracht van het ka- dat gisteren werd gepre- door het projectbu- TNLI (Toekomstige Neder- •e Luchtvaart Infrasctruc- Uit eerste reacties blijken irtijen in de Tweede Kamer onverdeeld enthousiast :en zee-luchthaven. regeringspartijen PvdA, en WD hebben eerder al weten weinig te voelen twee andere opties: een ex- iegveld in Flevoland of op Tveede Maasvlakte. Een haven in Flevoland zal bij :apaciteit van veertig mil- passagiers zo'n dertien rd gulden gaan kosten. In older zijn negatieve effec- ie verwachten voor land bouw, recreatie en toerisme. De Maasvlakte heeft als groot na deel de decentrale ligging en brengt het risico met zich van een te grote verkeersdruk. De kosten worden hier geraamd op twintig miljard gulden, terwijl het vliegveld dan twintig mil joen pasagiers zou kunnen op vangen als overloophaven van Schiphol. Uitbreiding van Schiphol zelf, de vierde onder zochte optie, zou neerkomen op een totale nieuwbouw van het huidige vliegveld en een grote toename van de geluids hinder. De meeste partijen in de Tweede Kamer neigen in hun eerste reacties naar een behou dend standpunt. De Katwijkse wethouder A. Berkheij noemt een keuze voor een vliegveld in zee 'stom'. „De gegevens zijn zo gebrekkig dat iedereen daar heel veel spijt van gaat krijgen. We leren onze kinderen boven dien dat je problemen die je op het land hebt, niet in zee moet dumpen. We zitten in Katwijk niet te wachten op een kunst werk in zee." Pagina 5: Combinatie eiland in zee en Schiphol minst nade lig. moskou hans hoogenduk Eton Prins Harry, de jongste zoon van de Britse kroonprins Char les en de vorig jaar ver ongelukte Diana, be leefde gisteren zijn eer ste dag op de presti gieuze kostschool Eton College, waar ook zijn broer William op zit. Keurig in jacquet, krijt streep-broek en geste ven witte boord, foto ap» danielle smith solute prioriteit wil geven aan de binnenlandse productie en dat er veel bedrijven failliet zul len gaan als zijn noodprogram- ma in werking treedt. „Onze stappen zullen onpopulair zijn en zullen door iedereen worden aangevallen, maar sta ons toe in iedér geval iets te doen om het land weg te voeren van de grens tussen leven en dood", zei Tsjernomyrdin. De koers van de roebel is van daag op de officiële markt ver der gezakt tot 17 per dollar. Dat is een waardevermindering van 63 procent sinds half augustus. De 60-jarige Tsjernomyrdin riep de gouverneurs opnieuw op hun invloed te gebruiken om de Doema, de door de commu nisten gedomineerde Tweede Kamer, te bewegen in de loop van de dag akkoord te gaan met zijn nominatie. Intussen wordt druk op Jeltsin uitgeoefend Tsjernomyrdin te laten vallen. De communistische leider Zjoe- ganov zei zich te kunnen voor stellen dat zijn partij de geres pecteerde voorzitter van de Se naat, Strojev, als premier zou kunnen aanvaarden. correspondent Rusland moet een 'economi sche dictatuur' invoeren om een totale economische ineen storting te voorkomen. Dat ver klaarde de kandidaat-premier Viktor Tsjernomyrdin vanoch tend in de Senaat, waarin de in vloedrijke gouverneurs zijn ver tegenwoordigd. „Ik ben gereed de volledige verantwoordelijkheid op mij te nemen. Vanaf 1 januari zullen we een economische dictatuur in moeten voeren. Dat houdt onder meer in dat niemand meer in staat zal zijn, zijn schul den niet te betalen", zei Tsjer nomyrdin. Hij wil ook een kop peling van de roebel aan de goudvoorraad om te voorko men dat de nationale munt zijn waarde totaal verliest. „Indien we nu de paniek niet stoppen, zal er een catastrofe zijn die te vergelijken is met die van het einde van de jaren '80, toen de winkels helemaal leeg waren. De keuze is hyperinflatie of strikte controle over de eco nomie", zei Tsjernomyrdin. Hij voegde daaraan toe dat hij ab- LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 IMERSSERVÏCE Week naar bungalowpark in Schotland vanaf 215,-II 100 jaar klederdrachten in het Openluchtmuseum Arnhem 'Met het hele gezin naar 'Wereld van 'Everest', spectaculaire film In het Zie aanbieding elders in de krant Nieuwe cd's van John Lennon Capitol Records brengt in november vier cd's uit met onbekende songs van de ver moorde ex-Beatle John Len non. Dat meldt de Britse krant Daily Mail Het gaat om solonummers die zijn opgenomen in studio's van Capitol Records en in de ei gen studio van de zanger. De tapes werden gevonden in het archief van een Ameri kaanse muziekmaatschappij. Echt onbekend is het werk overigens niet; verzamelaars van Beatle-materiaal hebben de meeste van de gevonden songs op illegale uitgaven (bootlegs) al in hun bezit. De weduwe van Lennon, Yoko Ono, en hun zoon Sean zijn betrokken bij de productie van de cd's. De gróótste selectie kantoormeubelen I 2000 m2 SHOWROOM! -TsCieba Kmtoormeubelen HET WOORD IS AAN Monika van Paemel Alle goedbedoelde liefde huldigt de struisvogelpoli tiek. 12*/210 15722° 14720° ft 30% 60% 60% SS,? 30% 20% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina g I VANDAAG 26 PAGINA'S 1 Binnenland 3,5 Buitenland 7 Cultuur 19 Economie 8 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,16,17 Rubrieken10 RTV/programma's11 Sport23,25 Strips10 Weg en Wiel22 Uitgaan18 den haag gpd Voor Mondriaans schilderij Vic tory Boogie Woogie is mogelijk tientallen miljoenen meer be taald dan nodig was geweest. Het doek werd vorige week voor tachtig miljoen gulden gekocht ten behoeve van het Haags Ge meentemuseum. Stichting Na tionaal Fonds Kunstbezit was niet op de hoogte van eerdere onderhandelingen waarbij de eigenaar een lagere verkoop prijs noemde. In augustus 1996 was de Amerikaanse eigenaar S.I. Ne- whouse nog bereid het schilde rij te verkopen voor dertig mil joen dollar, in die tijd ongeveer 48 miljoen gulden. De voorma lige zakelijk leider van het Ge meentemuseum C. List was toen al bijna twee jaar met Ne- whouse in de slag over een mo gelijke aankoop. Het kwam toen uiteindelijk niet tot een transac tie. List vertrok bij het Haags Gemeentemuseum en werd di recteur van het Cobramuseum voor moderne kunsten in Am stelveen. Volstrekt los van deze voorge schiedenis begon voorzitter J.M. Boll van de Stichting Natio naal Fonds Kunstbezit in janua ri van dit jaar nieuwe bespre kingen met Newhouse. As ge wiekst zakenman heeft de Ame rikaan (hij staat met een vermo gen van 4,5 miljard nummer 21 op de lijst van rijkste mensen ter wereld) vervolgens het on derste uit de kan gehaald. De huidige directeur van het Haags Gemeentemuseum, H. Locher, bevestigt desge vraagd dat de Stichting Natio naal Fonds op geen enkele wijze door hem is geïnformeerd over de eerdere onderhandelingen. „Dat leek me volstrekt niet rele vant. Newhouse heeft ons in ja nuari zijn prijs genoemd. En die prijs heeft het Nationaal Fonds betaald. Er is niet onderhan deld." List wil geen commentaar op de gang van zaken geven. „Ik vind het grandioos dat dit schil derij nu in het Haags Gemeen temuseum hangt." Uitgever Ne whouse, die zelf het schilderij in 1988 voor vier miljoen dollar kocht, wil niets over de transac tie zeggen. Boll praat evenmin met de pers. UIT-bijlage voor nieuw seizoen Na alle zomerse festivals en evenementen barst volgende week het nieuwe cultuurselzoen weer in volle hevigheid los. Een golf van premières, voorstellingen, openingen en manifestaties staat ons te wachten. Hoog tijd dus voor de UIT-bijlage waarin ditmaal als rode draad de rechtgeaarde amateur tegenover de doorgewinterde professional staat Dat levert een aantal interessante verhalen op. Met aanko mend talent als de pianiste Natasja Douma en cabaretier Eric van Sauers. Maar ook met grootheden uit binnen- en buiten land zoals de verloren gewaande zanger Paul Young, die in maart naar Leiden komt, de actrices Jenny Arean en Anne-Wil Blankers en de schrijver, beeldhouwer en musicus Armando. ja, ik wii een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam; Voorletieii M At Adres: controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: lOPermaand Per kwartaal Oautomatisch (f. 94,15) l automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro ff. 95,15) X Leidsch i Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. 'elop, zonder postzegel, 2300 VB Leiden OF BEL 071-5128 030 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1