Hulpverlener nu zelf vluchteling WEER Hemel op aarde De taalstrijd van de 'merkenmaffia' Het Gesprek van de Dag Winkelpersoneel is charme-offensief beu 5,! DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1998 COMMENTAAR Het Nederlandse asielbeleid kraakt in zijn voegen, zo hebben nu ook de Nederlandse bisschoppen laten weten. Het staat de kerklei ders natuurlijk vrij dat te vinden, al vormen ze zo ongeveer de eni ge belangengroep die dat nog niet heeft vastgesteld. Opmerkelijker dan deze kritiek is dan ook de constatering dat elke aanbeveling om de zaken beter aan te pakken achterwege blijft. Of het zou de suggestie van bisschop Muskens moeten zijn dat Nederland de grenzen ook moet openstellen voor economische vluchtelingen. Het is goed dat de Nederlandse bisschoppenconferentie de laatste jaren steeds vaker de ivoren toren verlaat en zich over maatschap pelijke kwesties uitspreekt. Het risico is wel dat dit eerbiedwaardige college aan gezag inboet als het niet goed op de hoogte blijkt te zijn van de feiten, en opvattingen te berde brengt die simpel te weerleg gen zijn. Natuurlijk staat het Nederlandse asielbeleid onder zware druk van veel te ingewikkelde en te lange procedures, maar feit is wel dat die procedures zijn bedacht om iedere asielzoeker een kans te geven en bij een afwijzing in beroep te kunnen gaan. Feit is ook dat Ne derland van alle Europese landen de meeste asielzoekers opneemt. Het is juist de combinatie van een zorgvuldige procedure en een grote toestroom die voor problemen zorgt. Politiek Den Haag lijkt er eindelijk van overtuigd dat de toelatingsprocedures moeten wor den bekort en dat daar mensen en middelen voor beschikbaar moeten komen. De suggestie van Muskens dat behalve politieke ook economische vluchtelingen hier een kans moeten krijgen is ronduit idioot. Dat onderscheid is niet willekeurig en niet voor niets in internationale verdragen vastgelegd. Los daarvan is het voor een klein land als Ne derland fysiek onmogelijk de te verwachten stroom economische vluchtelingen op te vangen. Met deze uitspraken blijkt bisschop Muskens eerder een hofnar die de hemel op aarde belooft, dan een kerkleider met realiteitszin. Even een paar wetsovertredin- kjes: chocomel, luxaflex, walk man, het Net, wisselgesprek, de (het lidwoord cursief geschre ven) Bank, gelukstelegram. Wetsovertredinkjes? Inderdaad, sommige bedrijven vinden het gebruik van deze geregistreerde merknamen als soortnaam een inbreuk op het merkenrecht. Advocaten van deze bedrijven schuimen zelfs Internet af op zoek naar overtreders. Van Dale heeft inmiddels al onder grote juridische druk besloten om woorden als luxaflex en walk man in de toekomst te voorzien van een geregistreerd handels merkteken. Het lijkt te gek voor woorden maar taalkundige Marc van Oostendorp, die op de webloca tie van het tijdschrift Onze Taal bijhoudt wat er op Internet over taal te vinden is, maakte het re centelijk mee. Hij somde op de weblocatie negen woorden op, waaronder aspirine, chocomel en luxaflex, en vermeldde erbij dat deze merknamen inmiddels soortnamen waren geworden. Prompt kreeg hij van de advo caat van een van de partijen een brief op poten. Van Oostendorp werd gevraagd de gewraakte woorden 'ten spoedigste' van de weblocatie te verwijderen. Het ging om advocaat mr. K. Limperg van het Haagse advo catenkantoor De Brauw Black- stone Westbroek die optrad na mens het bedrijf Hunter Doug las Industries, dat onder meer luxaflex produceert. Volgens de advocaat geeft het bedrijf veel geld uit om naamsbekendheid te krijgen en mogen de concur renten daar niet van profiteren. Luxaflex mag onder geen be ding tot een soortnaam 'verwor den'. Ouders Online, een weblocatie waar jonge ouders vragen kun nen stellen aan een kinderarts, maakte enkele maanden gele den hetzelfde mee. Het advies 'de gordijnen wegdoen en luxaf lex ophangen' om een allergisch kind beter tegen stofmijt te be schermen, leverde ook een klacht van Hunter Douglas op. Ouders Online besloten ten slotte maar om het woord te Siegfried Kurzhals: 'Dit kan mij later nog van pas komen' Duitser Siegfried Kurzhals kwam zestien dagen geleden naar Nederland. Hij vroeg asiel aan bij het aanmeldcentrum voor vluchtelingen in Zevenaar. Hij voelt zich in zijn eigen land door zijn inzet voor buitenlanders verkettert en ge manipuleerd. Voor het eerst in de na-oorlogse geschiedenis werd de aanvraag van een Duitser in behandeling genomen. Nu wacht hij op wat komen gaat in een Haarlems opvangcentrum. verwijderen. In het stukje staat nu op de plaats van luxaflex een veelbetekenende 'piep'. Deze en andere voorbeelden beschrijft Marc van Oostendorp in het nieuwe nummer van On ze Taal, dat dit weekeinde ver schijnt. „Van wie is onze taal ei genlijk", vraagt hij zich vertwij feld af. Een echtpaar in Drenthe moest op last van een grote hypo theekmakelaar een eigen ge maakt bordje 'hypotheekadvies centrum' van hun huis verwij deren. Een politiekorps, dat ad verteerde met de leus dat men bij de politie 'de (in cursieve let ters) Baan' kon krijgen, werd door ABN AMRO gesommeerd alle potloden te vernietigen waar deze slogan op stond. KPN liet na de privatisering ook allerlei doorsnee-woorden als handelsmerk registreren, waar onder postkantoor, telegram, 06-nummer, verjaardagspost, gelukstelegram, het Net en wis selgesprek. Een aantal is inmid dels weer 'vrijgegeven' (06- nummer, verjaardagspost, post kantoor en telegram), maar KPN blijft de overige woorden als 'eigen' claimen. Sony ten slotte heeft zijn rechten doen gelden op het woord walkman. Met Marc van Oostendorp ver zet ook de Stichting Vrijmerk zich tegen deze gijzeling van woorden. „Het lijkt erop dat er een merkenmaffia aan het ont staan is die een soort taaimono polie wil creëren voor grote be drijven", zegt Micha Kat na mens de Stichting Vrijmerk in het artikel van Van Oostendorp in Onze Taal. De aanleiding tot hun stichting was een zaak die VNU, dat het blad Ouders van nu uitgeeft, aanspande tegen de Internet-si te Ouders Online. VNU meende een alleenrecht te kunnen doen gelden op het woord ouders. Ouders Online wonnen uitein delijk maar wel ten koste van twee dure rechtszaken. Dit na jaar dient in Groningen een rechtszaak van de Stichting Vrij merk tegen KPN. Een Duitser die asiel aanvraagt in Nederland. Het lijkt een gek verhaal. Maar gek is Siegfried Kurzhals allerminst. Alleen ge dreven. Gedreven om vluchte lingen uit het door Servië bezet te Kosovo te helpen. In zijn ei gen land worden vluchtelingen stelselmatig mishandeld en on terecht uitgewezen, vindt hij. Zelf zat hij acht maanden in de gevangenis en werd het hem zonmogelijk gemaakt zijn mis sie uit te voeren. Tijdens een driedaags verlof vluchtte Sieg fried naar Albanië. Nu zit hij in de Haarlemse Ripperdakazerne en hoopt in Nederland een ver blijfsstatus te krijgen. Siegfried Kurzhals is een ont heemde. Toch voelt hij zich niet zo. Hij heeft door zijn werk voor vluchtelingen uit Kosovo veel vrienden in Albanië. Een Alba nese familie heeft zelfs zijn reis naar Nederland betaald. De zoon des huizes ging met hem mee. Siegfried heeft dus enig gezelschap. „En ik maak snel contact met andere mensen. Ik heb geen contactproblemen. Duitsland mis ik niet. Voor de Duitse overheid voel ik alleen maar haat. Maar ik moet er niet te veel aan denken. Mijn 79-ja- rige moeder woont daar nog. Als ik haar bel, kan ik niet uit leggen waarom ik gevlucht ben. Dat begrijpt ze niet. Ze zou zeg gen dat ik aan mezelf moet den ken in plaats van alleen maar aan anderen. Maar dat kan ik niet meer. Ik kan niet meer te rug, ik moet vooruit", verklaart Kurzhals schijnbaar onbewo gen, maar innerlijk emotioneel. Van weldoener voor verschop pelingen is Siegfried zelf vluch teling geworden. Dat maakt hem niet uit. De ervaring die hij opdoet sterkt hem voor later. Want hij gaat door. Zijn doel is om ooit naar Kosovo, of Kosova, zoals de Albanezen zeggen, te rug te keren. Te helpen met de wederopbouw van het door oorlog verwoeste gebied. Maar eerst moet hij een nieuw thuis vinden in Nederland, waar hij voorlopig in een opvangcen trum bivakkeert. Daar zit hij niet stil. Hij heeft contact ge zocht met de Duitse pers en loopt van hot naar her, met een map onder zijn arm waarin hij zijn keurig opgeschreven ver haal meedraagt. Als hij uitlegt hoe het zo ver heeft kunnen ko men, kijkt hij vaak in zijn tekst om vooral geen detail over te slaan. Het gesprek vindt plaats in een Twaalf personeelsleden van de Amerikaanse supermarktketen Safeway hebben formeel protest aangetekend tegen het bedrijfs beleid om klanten met een glimlach te begroeten. Veel klanten blijken de van bedrijfs- wege voorgeschreven vriende lijkheid op te vatten als geflirt, met alle gevolgen vandien. Richelle Roberts van een vers afdeling heeft iedere dag wel last van mannen die denken dat zij iets met hen wil. Een collega van haar, die anoniem wil blij ven, moet zich soms achterin de winkel verstoppen voor klanten die achter haar aan blijven lo pen. „Laat MIJ maar beslissen ik met een brede glimlach zegt Roberts. „Een v weet heel goed waar en □or bepaalde man nen niet moet opendoen. Safeway-woordvoerster Debra Lambert geeft toe dat „soms klanten over de schreef gaan", maar dat zou niet een direct ge volg zijn van het charme-offen sief dat de supermarktketen, met 1.378 winkels in de VS en Canada de een na grootste van Noord-Amerika, vijfjaar gele den in fasen invoerde. Volgens het beleid moet perso neel van Safeway anticiperen op de behoefte van klanten, hen naar het schap brengen waar het artikel ligt dat zij zoekt' aankoopsuggesties doen, v sen die met cheque of creL card betalen bij naam beo ken en aanbieden hun bof schappen even naar de au helpen dragen. t*£ Sinds januari ziet het bedi de naleving van de voorge^- ven gedragsregels toe dooi mensen langs de winkels F ren die zich als klanten vrf doen. Nog geen van de 15^r personeelsleden is op die fsF nier op een onvriendelijke gening betrapt en ontslag/1 j maar ongeveer honderd hr™ een eendaagse training mr5 volgen. Bij een Safeway-winkel inrj Francisco zei klant John K dat het hulpvaardige persen zo uniform glimlacht en aait is, „dat je wel erg narcistisde moet zijn, of stom, om te tk< ken dat het allemaal specior voor jou bedoeld is." h( „Het is vreemd. Het doet i w normaal aan", zei een andio klant, de 41-jarige Daniel Ijd Woods. „Ik ben gewend ai drang en geduw in de win|» den. Het was echt grappig'' iemand met me meeliep nD[ de afdeling plastic vorkjes^ AÜ!ch MENSELIJK café in de buurt van de Haar lemse Ripperdakazerne. In het opvangcentrum mag uit priva cy-overwegingen niet gespro ken worden. Maar privacy heeft Siegfried allerminst. Op het ter rein van de kazerne deelt hij een caravan met een Rus en een Congolees. „Ik heb in het cen trum geen plekje voor mezelf. Maar dat geeft niet. De sfeer is er beter dan buiten. Het is ge moedelijk. De bewoners voelen zich veilig, zelfs al wonen ze in een stacaravan en kennen ze veel onzekerheid. Ze verstaan elkaar niet, maar iedereen groet elkaar", vertelt Siegfried. „Ik zou ook niet in een hotel willen zitten. Ze moeten mij net zo be handelen als iedereen. Door zelf de hele procedure te doorlopen, doe ik dezelfde indrukken op als de vluchtelingen in Duitsland. Dat kan mij later nog van pas komen." De 50-jarige Duitser hoopt wel dat Nederland coulanter is voor asielzoekers dan zijn eigen land. Want van het Duitse beleid heeft hij geen hoge pet op. „De houding van Duitsland ten aan zien van vluchtelingen is een belasting voor de buurlanden. Landen als Nederland krijgen de afgewezen vluchtelingen van ons er ook nog eens bij. Neder land moet druk uitoefenen op de Duitse regering om dat be leid te veranderen", legt hij uit. Het is bijna niet te begrijpen dat het leven van een Duitse winke lier uit het Beierse Fussen, een plaatsje onder de rook van München, zo op zijn kop is ge zet. Totdat hij het uitlegt. „Het begon vijf jaar geleden. Een vriend van mij hielp vluchtelin gen uit het voormalige Joegosla vië. Langzamerhand kwamen de asielzoekers ook naar mij toe. Ik hielp ze en zij vertrouw den mij. Ik raakte meer en meer betrokken bij het lot van de mensen uit Kosovo. Het onrecht dat ik om me heen zag, raakte me. Ik heb er trouwens nooit te gen gekund. Sommige mensen werden mishandeld en zomaar het land uit gezet. Die bood ik Vacuüm Weersverbetering van korte duur Een door de voormalige orkaan Bonnie op poten gezette storing heeft tussen woensdagavond en vanochtend in de kustprovincies veel regen veroorzaakt. Op de marinebasis Valkenburg werd 15, in Katwijk 13 en op Schiphol 9 mm opgevangen. Nog meer hemelwater viel er in Zee land en op de Waddeneilanden. In Haamstede werd vanochtend 28 en in Hoorn/Terschelling 23 mm afgetapt. De aangevoerde lucht is van origine subtropisch van samenstelling. Om die reden en vanwege het zompige wolkendek, koelde het de afgelopen nacht nauwelijks af. De nachtelijke minimumtemperatuur op Valkenburg bedroeg 17,4 graad. De storing bevond zich vanochtend vroeg even ten westen van Zuid- Holland en wordt morgenochtend bij noordelijk Schotland verwacht. We raken het systeem dus kwijt en dat is goed nieuws. Op een enkele verspreide bui na blijft het morgen droog en vooral in de middag laat de zon zich geregeld zien. Bovendien is de lucht waarin Nederland zich bevindt vrij warm. Op de meeste plaatsen stijgt de temperatuur tot ongeveer 21 graden. De wind krimpt in de loop van de dag gelei delijk van zuidwest naar zuid tot zuidoost. De windsterkte is meest matig. De weersverbetering is helaas van korte duur. Op zaterdag veroorzaakt het frontensysteem van een nieuwe depressie bij Ierland vooral tij dens de ochtenduren regen. Ondertussen komt op het midden van de Atlantische Oceaan een nieuwe, diepe depressie tot ontwikkeling. Dit lagedrukgebied, voorheen de orkaan Danielle, diept waarschijnlijk uit tot rond 970 hPa en arriveert maandag ten noordwesten van Schot land. Onder invloed van dit systeem behoudt het weerbeeld een wis selvallig karakter met periodiek regen of buien vrij veel wind. Storm gevaar doet zich alleen voor in de Britse regio. Het meer van Lugano spiegelt in de avond zon, omringd door bergen die blauw weg vloeien. Op de boulevard mikt het naar rozen en oregano. Iedere bocht ontvouwt nieuwe, verrassende vergezichten. De stap in een vol komen ander landschap, nadat je 's morgens je vertrouwde dagelijkse doen en je land hebt verlaten, is altijd weer een sensatie. 'Het gaat niet zozeer om het reizen dan wel om het vertrekken. Wie van ons immers heeft niet een of ander verdriet te verwerken of een juk van zich af te schudden?', schreef George Sand in 1855, nadat zij was teruggekeerd van Mallorca waar zij de winter met Chopin had doorgebracht. §a ^rtien dagen die wij hebben, strek- zich die eerste avond nog als lan- onbeschreven pagina 's uit. Einde ben ik op vakantie. Zijn de dagen in voorbereiding die mij op de rand van de uitputting brachten, achter de mg. De laatste week voorwijn vakantie doet mij al tijd denken aan de laatste week van mijn zwangerschap pen. je maakt geen plannen en afspraken meer. Je hangt in een soort vacuüm. Alles concentreert zich op die ene dag, waawan ik in tegen stelling tot mijn zwangerschap pen, gelukkig wel tijd en uur ken. Overal in huis liggen stapel tjesgewassen en gestreken kleren die ik niet meer opberg in kasten, omdat ze mee moeten. Voortdu rend loop ik winkels af voor spullen die voor de vakantie leuk. handig of nodig zijn. En dan is er nog die onbedwingbare lust tot resoluut opruimen die ik altijd vooreen va kantie krijg. Ik wil dan plotsklaps schoon schip maken metal dat achterstallig onder houd op het gebied van hebben en houden, huis en haard dat het leven als werkende vrouw mij door het jaar heen voortdurend bezorgt. Dus zoek ik badlakens op en mim te gelijkertijd de hele kast op waarin ze liggen. Tenuijl ik de bergschoenen pak, zie ik dat de kelder eigenlijk een zooitje is. Ik ontdooi de diepvries omdat ik dat na mijn vakantie niet aan mijn hoofd wil hebben. Ik geef de rechter- border bij de heg een extra buurt. Ik was de badmatten dan is alles lekker fris als ik terug kom. Ik ruim mijn bureau op en beantwoord nog even snel een paar brieven. Ik laat niets meer liggen of op zijn beloop. Want straks bij mij temgkeer wil ik een nieuwe start maken in een nieuw seizoen. En dan is het zover. We rijden bij dag en dauw weg, met een laatste blik op die overbe kende omgeving wetend dat we in de namid dag al iets heel anders op onze netvliezen hebben. Ik verheug me op het moment dat, na honderden kilometers Autobahn, opeens de eeuwig besneeuwde bergtoppen van Zwit serland opdoemen en we een middagstop zul len houden bij het Vierwoudstedenmeer. Eenmaal aangekomen in dat dorpje, waar de kerkklok het verstrijken van de tijd luidruch tig aangeeft. de stokrozen zoveel groter zijn dan in Nederland en de geur van houten ge rookte ham hangt, strijdt het echte vakantie- Het beroemde Wild West-film stadje Cook Ranch in de Ameri kaanse staat New Mexico is in vlammen opgegaan. Dat gebeur de nadat een explosie voor een film met KEVIN KLINE en WILL SMITH uit de hand was gelopen. De ontploffing maakte deel uit van een scène voor de film Wild, Wild West van Warner Bros. Maar door een onverwachte windvlaag sloegen de vlammen over naar de gebouwen, die in brand vlogen. Geen van de aanwezigen liep let sel op. De filmsterren Will Smith, Kevin Kline, Kenneth Branagh en Selma Hayek waren op het mo ment van het incident niet op de set. De brand heeft geen gevol gen voorde verdere opnames. Cook Ranch ligt 30 kilometer ten zuiden van Santa Fé en is spe ciaal gebouwd om films op te ne men. Onder andere Silverado, Wyatt Earp, Lonesome Dove en Buffalo Girls werden er gedraaid. Koningin BEATRIX heeft de ere- functie van Patron of Honour van Tall Ships 2000 geaccepteerd. Ze wordt daarmee de Nederland se beschermvrouwe van deze se rie internationale zeilwedstrijden over de Atlantische oceaan. Ko ning Juan Carlos van Spanje, de Britse Koningin Elisabeth en pre sident Scalfaro van Italië hebben eveneens op verzoek van de In ternationale Sail Training Associ ation (ISTA) de erefunctie geac cepteerd. De ISTA organiseert onder de naam Tall Ships in de zomer van 2000 een serie wedstrijden over de Atlantische Oceaan voor zei lende opleidingsschepen. De wedstrijden van drie- en viermas- ters starten in april 2000. De schepen varen vanuit Italië naar Groot-Britanniëen Spanje. Ver volgens gaan beide vloten via Bermuda naar de Verenigde Sta ten. Van daaruit vaart het hon- gevoel nog met het gevoel van moeheid, prik kelbaarheid, depersonalisatie, dat twee, drie dagen aanhoudt. Het schijnt te maken te heb ben met hoge adrenalinespiegels die je door al dat extra redderen en jagen thuis en op je werk opbouwt, en waarvan je dan opeens moet afkicken. Vroeger begreep ik die gevoelens van matheid en humeurigheid nooit, want als je vakantie begint, dan hoor je je op slag geweldig te voe len, zo heerste ook bij mij de misvatting. Nu weet ik dat het vertrek en de reis naar een va kantiebestemmingeen precair moment is in een relatie. Een koffer te veel bij het inladen, iets te veel gezanik over een plaspauze onder weg, een verkeerde afslag, en de bom barst. In die wetenschap gaan mijn man en ik heel be hoedzaam met elkaar om, totdat we weer wat meer toerekeningsvatbaar zijn. Eenmaal aangekomen in Lugano begint dat er al een beetje op te lijken. Op een terrasje genieten we van de sfeer: de ordelijkheid van Zwitserland en de zwier van Italië. We heb ben bewust gekozen vooreen ontspannen va kantie, weer een beetje mens worden in een cultuur die daar alles voor in huis heeft. Voor ons is dat Italië. Eerst gaan we een weekje in de buurt van La Spezia zitten en vervolgens naar Toscane. We spelen op zeker. Vandaar ook deze stop aan het meer van Lugano. Om de volgende ochtend wakker te worden en te zien dat het allemaal waar is. Te ontbijten aan de rand van het meer in de ochtendzon en te genieten van de delicate elegantie die Zwitserse - en ook Italiaanse - meren eigen is. m'n huis aan als schuilplaats of ik zorgde elders voor onderdak. Daarmee overtrad ik de wet. Ik werd opgepakt nadat ik de poli tie had aangeklaagd wegens de wantoestanden en zat acht maanden vast. Ik kreeg verlof en keerde terug naar mijn zaak. Alles was overhoop gehaald", zegt hij verontwaardigd. Kur zhals besloot daarop tot de meest radicale actie in zijn le ven. Hals over kop verliet hij Duitsland. Door zijn vlucht kan hij een angsthaas lijken, maar dat is be paald niet het geval. Voor hij naar Nederland vertrok, reisde hij onder begeleiding van ge weersalvo's naar Kosovo. Hij nam honderd mensen mee te rug over de Albanese grens. Kurzhals: „Ook in Nederland kan ik hulp bieden. Dat ik nu hier zit heeft niets te maken met angst. Maar ik kan hier op dit ;r doen dan daar." r derdtal schepen naarCan£N uiteidelijk aan te leggen inö) sterdam. In de hoofdstad ridt de boten deel aan Sail 2O0rc Prins Willem-Alexander is |td ren beschermheer van de Sis ting Sail Amsterdam. K 19 De zonen van prinses Di; hebben gisteren het Britse opgeroepen hun moeder er*- nagedachtenis in vrede te Ly rusten. In een verklaring sir ze dat de „voortdurende hi^ ring aan haar dood alleen rer verdriet doet aan degenen al achterliet." De prinsen Wl ,r (16) en HARRY (13) lieten^ veel troost te hebben onde den van de sympathie en s s die ze van het publiek ontv^ Ze zeiden echter ook dat h p moeder zou hebben gewil(L( de mensen nu doorgaan mi, leven. la Prins Harry begon gisteren^ Eton, de elite-kostschool w den van de Britse koninklijk milie al eeuwenlang hun s<3" tijd doorbrengen. Ook zijn I William studeert daar. Her-; schoolgeld op Eton, dat inH werd opgericht door koninX ry VI, bedraagt ongeveer lr pond (bijna 50.000 guldeijT leerling. Ce Ahold-topman drs. C.H. V/f DER HOEVEN krijgt aansta maandag de Ubbo Emmius ning van de Rijksuniversit^i ningen (RuG). Hij ontvangt uit handen van rector magitü prof. dr. F. van der Woude fe opening van het AcademisPe Jaar. De wetenschappelijk!11 knie van deze onderscheidP1 gaat naar prof. mr. J. REMF1 LINK, van 1963-68 hooglé1 strafrecht aan de RuG en tf2 procureur-generaal bij de IPr Raad. De RuG reikt iederePr jaar de maatschappelijke Uai Emmiuspenning uit en iedl drie jaar de wetenschappeU Van der Hoeven studeerde,. 1966 tot 1970 bedrijfsecd' in Groningen. Hij krijgt de ning wegens de wereldwijd! pansie die Ahold onder zijn ding doorzette. MR.G. MEIHUIZEN, nu nL bassadeur in Riyad, volgt rr de Groot op als eerste mam ambassade in Algiers. De G komt in aanmerking voor et dere bestemming. T. ARNO volgt binnenkort E. Kwint a ambassadeur in Manilla, dr pijnen. Vandaaruit fungeert ook als Nederlands vertegal woordiger in Micronesië. Ml teel is Arnold nogambassal in Kuala Lumpur, Maleisië. SPEEKENBRINK tenslotte „onze man" in Kazachstan als standplaats Almaty. MeT komst heeft dat land voor IrV eerst een eigen Nederland» bassadeur, want Kazachsta tot nu toe onder de ambasy Moskou, Rusland. In Zeist is op 62-jarige leeft® JANNA PRINSEN overleden voormalig adjudante van deL ningin. Prinsen, die hettotft tein-luitenant ter zee braclw draagster van het Erekruis fh Huisorde van Oranje en rid< de Orde van Oranje-Nassaifc HELEEN CRUL

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2