Leidsch Dagblad Strop dreigt voor bloemenexport Universiteit wil Diekstra niet als medewerker Mare Rampenoefening Staking van piloten leidt tot ontslagen Politie Alphen: de gebittendief is terug ALTIJD Leider van Sinn Féin zweert alle geweld af TWEE WEKEN QRAHS DE WERELD OM U HEEN. 3ENSDAG 2 SEPTEMBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 nti NR 41788 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 'S f Gesprek van de Dag Belgische burgemeester woont nog bij mamma thuis Economie Concurrentie r drukt resultaat f# van KPN Cultuur en Kunst Sport Wilhelmina: de tragiek van een granieten vrouw Alles loopt goed bij Krajicek orso moet 'rugkeren '1 aar Leiden EGMOND ikon! zkn het aan het corsocomite en Leiden Promotie VW ligt, It het Rijnsburgs bloemen- so in 1999 weer door Leiden. afgelopen twee jaar liet de emenparade de stad links {en, omdat de gemeente Lei- i het prijskaartje van om- »eks tienduizend gulden niet ,de betalen. Directeur jmSpcheffer van Leiden Promotie is nu een actie begonnen in het bedrijfsleven geld ig jieters te werven, iet initiatief van Scheffer is het Rijnsburgs corsocomité >d gevallen. Secretaris Jlemmes ziet het corso graag -er terugkeren naar Leiden, rekent in dat geval ook op (inzet van de gemeente Lei- :ind vorig jaar heeft Scheffer, zijn aantreden als directeur Lei<^en Promotie VW, het ^jrtouw genomen door weer ir de komst van de bloemen- pp^et te gaan praten. ,,Als Lei- i niet in staat is het corso te halen voor het bedrag Rijnsburg ervoor vraagt, dan ""jdienen we het niet dat die i J )oie bloemenoptocht door de d rijdt", vindt hij. gina 17: Sponsors moeten htgkeer corso naar Leiden talen Irote verschillen i inkomens van leidse studenten »EN CAROLINE VAN OVERBEEKE i één heeft maandelijks 1.700 jden en komt nog geld tekort, ander redt het wel met 825 lden. Studeren met een basis- urs (425 gulden) is geen vet- |t voor kamerbewoners. Om het levensonderhoud te voor in is vaak nog een aanvullen- i beurs of lening nodig, een drage van de ouders en een (baantje. ,,Ik ken eigenlijk jinig studenten die niet bij- fdienen", zegt Stephan, een rjarige rechtenstudent uit Sden. Volgens onderzoek van het stituut voor budgetvoorlich- |g Nibud komt de student die kamers woont maandelijks :'n honderd gulden tekort, eer dan tachtig procent van ondervraagde studenten left een bijbaan. Aan huur zijn jidenten met bedragen van (middeld 350 en 500 gulden jt meest kwijt, boodschappen jsten ongeveer 300 gulden en telefoon 25 gulden. Daar- tast moet de student zijn ei- m ziektekostenverzekering be en, studieboeken (jaarlijks j'n duizend gulden) en colle- Igeld (jaarlijks 2.750 gulden). Volgens de Informatie Beheer roep in Groningen heeft de twonende student 1.245 gul- in per maand nodig om in zijn Iderhoud te voorzien. „Riant", ndt rechtenstudent Engelbert 1). „Ik heb maandelijks 1.350 ilden te besteden: 850 beurs I 500 gulden van mijn vader, i dat is meer dan genoeg. tgina Leiden: 'Uitgaan doe ik luwelijks' Roebelcrisis legt handel met Rusland vrijwel stil Ook problemen voor vervoerders HET WOORD IS AAN Nederlands spreekwoord Is het 1 september heerlijk weer, de herfst zal mooi zijn evenzeer. De bloemenexporteurs staat op korte termijn een gevoe lige klap te wachten. De handel met Rusland is door de roebelcrisis vrijwel stil komen te liggen, waardoor de ge zamenlijke exporteurs tweehonderd miljoen gulden om zet dreigen mis te lopen. leiden pauline blom Een aantal Russische impor teurs samen goed voor vijftig procent van de Russische markt heeft de Stichting Bloemenbureau Holland SBH per fax laten weten alle transac ties voorlopig op te schorten in verband met de financiële situ atie. De Nederlandse Credietver- zekerings Maatschappij (NCM) verzekert geen kredieten meer voor de Russische markt. Oor zaken voor de maatregel zijn de instabiele waarde van de roebel en de ondoorzichtige politieke situatie. De exporteurs kunnen alleen nog op eigen risico han del met Rusland voeren, waar door de export naar dat land zo goed als stil komt te liggen. De crisis treft vooral de handel in (dure) snijbloemen en het weg transport. Nederland exporteerde vorig jaar voor ruim 3,6 miljard gul den naar Rusland. Dat is slechts één procent van de totale ex port. Daar staat echter tegen over dat Rusland de snelst groeiende markt voor Neder landse producten is. „De laatste tijd is de groei gigantisch ge weest", zegt woordvoerder Van Rest van de stichting Bloemen bureau. „Dan heb je het over dertig tot veertig procent per jaar. Vijf jaar terug kwam Rus land niet eens voor op de ex portranglijst. Nu nemen ze na Duitsland, Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten de vijfde plaats in." Het wegvervoer heeft even eens te kampen met de gevol gen van de roebelcrisis, laat branchevereniging Transport Logistiek Nederland TLN weten. „De vervoerders ondervinden daar grote hinder van", aldus woordvoerder H. Koeleman. In totaal rijden 159 transporteurs regelmatig op Rusland. Tien be drijven nemen zo'n vijftig pro cent ongeveer vijfduizend rit ten per jaarvan het totale tonnage voor hun rekening. Ko eleman: „Wanneer die geen al ternatieve bestemmingen kun nen vinden, komen ze stil te lig gen". In tegenstelling tot de snij bloemenhandelaren hebben ex porteurs van bloembollen tot nu toe weinig last van de crisis. De omvang van de export naar Rusland is klein. „Het gaat maar om een paar bedrijven", zegt de woordvoerder van de bond voor handelaren BGBB. „Daarbij zijn wij voorzichtiger dan die bloe- menjongens. Het merendeel van de handel naar Rusland moet gewoon vooraf worden betaald." Een van de grotere exporteurs van bloembollen naar Rusland, Tokyo» Japanse kinderen oefenen in Tokyo hoe ze zich moeten gedragen bij de ontruiming van hun school als gevolg van een aardbeving. Door heel Japan werden gisteren derge lijke oefeningen gehouden. Op deze school moesten de kinderen zich verzamelen op het schoolplein en zorgen dat ze hun hoofd beschermden tegen rondvliegend puin. FOTO AP KATSUMI KASAHARA de firma Mantel uit Enkhuizen, heeft een maand geleden de handel al stop gezet. Niet om dat klanten niet betaalden, maar omdat de Russische con sument geen geld meer uit wil de geven aan Nederlandse bloembollen. „Zodra het weer aantrekt, gaan we terug naar Rusland", aldus eigenaar A. Mantel. Het ziet er naar uit dat de Ne derlandse consument als enige 'winnaar' uit de strijd komt. Door een overschot op de markt zullen de prijzen van snijbloe men de komende weken zo goed als zeker stevig dalen. Ondernemers: topjaar voor werkgelegenheid den haag anp Ondernemers verwachten een topjaar voor de werkgelegen heid. In de zakelijke dienstverle ning (banken en verzekeraars) is de vraag naar personeel het grootst. Volgend jaar ziet het er waarschijnlijk ietsje minder goed uit, denken de werkgevers. Dit staat in een vandaag ge presenteerd onderzoek naar de conjuncturele verwachtingen van ondernemers. De uitkom sten daarvan sluiten aan bij die van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat meldde onlangs een recorddaling van de werkloosheid die in een jaar met 100.000 is afgenomen. De ondernemers wijzen ook op personeelstekorten. Ongeveer 75 procent van de ondernemin gen ondervindt problemen met het aantrekken van gekwalifi ceerd personeel. Vorig jaar gold dit nog voor 64 procent van de bedrijven. Bestuur tikt onafhankelijke hoofdredactie op de vingers leiden annet van aarsen Universiteitsblad Mare heeft op het allerlaatste moment René Diekstra afgezegd als vaste me dewerker. De voormalige hoog leraar psychologie, die in 1996 door het bestuur van de Leidse universiteit werd gedwongen ontslag te nemen na een ge ruchtmakende plagiaataffaire, zou bij Mare een brievenrubriek krijgen waarin hij problemen van studenten en universiteits medewerkers moest behande len. Maar het College van Be stuur floot het, in naam onaf hankelijke, universiteitsblad op het laatste moment terug. Het universiteitsbestuur, broodheer van Mare, meldde gisteren in eën summiere ver klaring het ongepast te vinden om de vroegere hoogleraar als rubriekschrijver te binden aan het weekblad. „Het college heeft dan ook met instemming kennisgenomen van het besluit van de hoofdredacteur om geen brievenrubriek in Mare te be ginnen waarin Diekstra proble men van lezers behandelt. Dat klinkt alsof de beslissing om af te zeggen puur bij de re dactie heeft gelegen. Maar in kringen rond het universiteits bestuur heet het dat er een pit tig gesprek is gevoerd met de hoofdredacteur van Mare, Jos Palm. Die laatste is voorzichtig met verklaringen. „Er zijn gesprek ken geweest. En uit die gesprek ken heb ik maar één conclusie kunnen trekken. Namelijk dat de tijd niet rijp is voor de ru briek. De broze relatie tussen de universiteit en het universiteits blad laat dat absoluut niet toe." In het verleden lag Mare va ker in de clinch met het College van Bestuur. Dat weigerde bij voorbeeld twee jaar lang de va cature van hoofdredacteur vrij te geven. Mare zou te kritisch zijn en moest volgens het be stuur meer positief nieuws over de Leidse universiteit brengen. De waarnemend hoofdredac teur, die in maart het stokje overgaf aan Palm, verklaarde in januari van dit jaar: „De secre taris van de universiteit maakte er geen geheim van dat hij lie ver zag dat Mare een glossy pr- blad werd. Maar ik denk dat we nu vertrouwen kunnen hebben in de toekomst". Diekstra zelf was niet voor commentaar bereikbaar. MINNEAPOLIS/MONTREAL AP-ANP Luchtvaartmaatschappij Nor thwest Airlines is gisteren be gonnen personeel te ontslaan waarvoor als gevolg van de nu vier dagen oude pilotensta- king geen werk meer is. In middels zouden zo'n 177 mensen, onder wie meteoro logen zonder salaris thuis zit ten. Als de staking voortduurt hangt nog veel meer van de 50.000 personeelsleden dit lot boven het hoofd. De Amerikaanse minister van transport Slater heeft gis teren overlegd met de directie van Northwest en de piloten- vakbonden, maar dat leverde geen concrete resultaten op. Slater herhaalde dat president Clinton graag een eind ziet aan het conflict zonder ingrij pen van de regering. Als de staking toch lang gaat duren, overweegt Clinton een afkoe-' lingsperiode van zestig dagen af te kondigen. Dat deed hij vorig jaar ook tijdens een sta king bij American Airlines. De 2.100 piloten van Air Canada zijn vandaag ook voor onbepaalde tijd in staking ge gaan wegens een salariscon flict. Alle vluchten van de Ca nadese luchtvaartmaatschap pij zijn daardoor geannu leerd. Air Canada vliegt in te genstelling tot Northwest niet op Schiphol. De staking is de eerste in de geschiedenis van de Canadese maatschappij. De piloten verlangen een sa larisverhoging van twaalf pro cent over twee jaar, maar de directie wil niet verder gaan dan negen procent. Air Cana da heeft 166 vliegtuigen en voert normaal zo'n zeshon derd binnenlandse en inter nationale vluchten per dag uit. Op drukke dagen heeft de maatschappij ongeveer 60.000 passagiers. NOORDWIJK Op I september heeft Hotel Noordzee zich aangesloten bij het gerenommeerde. alphen aan den run» tvrijheid Hotels. Dit biedt vele vi De persoonlijkheid, gasi en gemoedelijkheid, die u al bijna 100 jaar van ons gewend bent. gaan natuurlijk niet verloren dat Hotel Mcrcurc Noordwijk robbert minkhorst „Mensen, geef je gebit niet mee aan een vreemde. Ga met je tanden naar een erkend bedrijf." Politiewoordvoerder H. Schimmel waarschuwt alle bezitters van kunstgebit ten, want* de gebittenrover is terug in de Rijnstreek. Daar gaat de politie althans vanuit, nu een 44-jarige Alphenaar deze week slachtoffer is geworden van diefstal van zijn gebit. „Of het dezelfde dief is als vier jaar gele den, weet ik niet zeker", zegt Schimmel. „Maar diefstal van kunstgebitten is toch iets abnormaals. Deze man kickt op het bezit van zoveel mogelijk gebitten en daar lopen er toch niet zoveel van rond." Het ligt dus voor de hand dat de man die nu in deze re gio opereert dezelfde is als vierenhalf jaar terug. De 44-jarige Alphenaar bracht zijn tan den vorige week voor reparatie naar een tandprotheticus in zijn woonplaats. In de middaguren haalde de man zijn gebit op en ging daarna naar huis. „De dief heeft bij het bedrijf staan wachten en moet hem daarna achterna zijn gegaan", zegt Schimmel. Na een uur kreeg de Alphenaar een tele foontje. De beller vertelde dat er een vloei stof op het gebit was gekomen en dat een medewerker van de praktijk het gebit zou komen ophalen, om de fout te kunnen her stellen. Het slachtoffer bood nog aan om zijn tanden zelf te komen brengen, maar dat was niet nodig. De zwager van de man was al onderweg. 13721» 12721° "720° 50% 30% 70% 30% 30% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 6 VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur12 Economie8,9 Gesprek van de dag 2 Kerk en Samenleving16 Meningen18 Regio 15,17,19,21 Rubrieken11 RTV/programma's13 Sport22,23 Strips11 Uitgaan10 IN ALMELO IS WAT TE DOEN! Almelo Het hotel met de All-in formule 0546 - 54 21 21 londen harm harkema correspondent Duidelijker dan ooit heeft Sinn Féin-leider Gerry Adams zich gisteren verbonden aan het Noord-Ierse vredesproces. De leider van de politieke tak van het verboden Ierse Republikein se Leger (IRA) verklaarde dat het 'geweld voor allen van ons iets van het verleden moet zijn, over en voorbij'. Sinn Féin voldoet daarmee impliciet aan de eis van andere partijen in het conflict om met een verklaring te komen dat de gewapende strijd voorbij is. Hoewel Sinn Féin zich eerder al achter het vredesproces schaar de, heeft Adams nog niet eerder zo duidelijk afstand genomen van alle geweld. De verklaring was duidelijk voorgekookt met de Ierse en Britse regeringen, want nog geen twee minuten nadat Adams had gesproken, kwamen Dublin en Londen al met reac ties. De Britse premier Blair noemde Adams' verklaring 'be langrijk en welkom'. De Ierse premier Ahern liet zich in soort gelijke bewoordingen uit. Voorzichtiger reageerde de nieuwbakken Noord-Ierse eer ste minister David Trimble, te vens leider van de protestantse Ulster Upionistische Partij. „De mensen in Noord-Ierland zullen Sinn Féin de komende dagen beoordelen op hun daden." Die daden zullen moeten bestaan uit het inleveren van alvast een deel van het wapenarsenaal van de IRA. De verklaring van Sinn Féin komt aan de vooravond van het bezoek van de Amerikaans pre sident Clinton aan Noord-Ier land. Gehoopt wordt dat Clin ton Trimble en Adams zo ver krijgt dat ze elkaar de hand schudden. Tot nu toe weigeren ze dat. Maar volgens berichten van gisteravond laat heeft Trim ble Adams uitgenodigd om maandag een gesprek te heb ben. Een man van middelbare leeftijd, met een fors postuur en gekleed in een blauw witte trui, haalde het gebit vervolgens op. Hij beloofde het na een uur weer terug te brengen. Dat gebeurde niet. De medewer kers van de tandprothetische praktijk wis ten desgevraagd van niets. In 1994 sloeg de gebittenrover ten minste vijf keer toe. Schimmel denkt dat er destijds meer slachtoffers zijn geweest, die nooit aangifte hebben gedaan. In Noordse Dorp moesten mensen hun gebit in een plastic zakje aan de deurknop hangen. De dief zei dat hij van de 'Tandheelkundige Dienst Rotterdam' was en dat de gebitten zouden worden onderzocht op schadelijke stoffen. Andere slachtoffers kwamen uit Alphen, Hazerswoude en Nieuwveen. 'Adres: rel: Ja, ik wil een abonnement op het l^ldsch Dagblad. - Plaat (I.v. ■oir bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: tDPermaand □Perkwartaal 0®Utomatlsch (f. 94,15) i l automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15) I Nr. bank/girc - Handtekening: - Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ren envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-5128 030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1