Leidsch Dagblad BOLCHRYSANT 19 Beroering na mini- crash Wall Street DE PRIjSSNOEIWEKEN 18 Clinton spreekt met verslagen Jeltsin ©vervecht Bloemendaal verwijdert asbestplaten uit graven OP ALLE BARBECUES ©vervecht Kantoor uitgebrand in Noordwijkerhout Tuincentrum Beatrix bekijkt Mondriaan Hoogovens leverancier van Boeing Tuincentrum TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. 5INSDAG 1 SEPTEMBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 Gesprek van de Dag Steeds meer vraag - I naar vrouwelijke bodyguards Economie Cultuur en Kunst Er gaan in de regio steeds meer bedrijven op de fles Plan tegen 'verschraling' in theaters LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Sport Voorspoedige start Jan Siemerink op US Open Doema veegt kandidatuur Tsjemomyrdin voor premierschap van tafel aoskou hans hoogendijk iorrespondent )e Amerikaanse president Clin- on is vanochtend in het Krem- in besprekingen begonnen met ijn Russische ambtegenoot eltsin. Die leed gisteren een erpletterende nederlaag toen Ie Doema zijn kandidaat-pre mier, Tsjemomyrdin, wegstem- ie. Clinton kwam afgelopen ïacht in Moskou aan voor een jezoek van twee dagen. Tsjer- ïomyrdin haalde hem van het 'liegveld. „Ik zal vechten zodat Tsjemo myrdin volgende week toch wordt bevestigd door het parle ment", verklaarde Jeltsin van morgen. Aanstaande maandag stemt de Doema voor de twee de keer. De communistische lei der Zjoeganov zei vanochtend dat Tsjernomyrdins kansen ook dan zeer gering zijn. Gisteravond stemden 253 af gevaardigden tegen Tsjemo myrdin. Slechts 94 parlementa riërs steunden de man die be loofde de crisis snel op te los sen, maar opnieuw niet zei hoe hij dat wil doen. Het machtsva cuüm is nu compleet. De toe stand is zo kritiek dat de presi dent van de centrale bank, Doe- binin, volgens diverse bronnen heeft gezegd dat Rusland over twee dagen failliet kan zijn. Vanochtend stonden lange rijen mensen voor de banken. De stemming wordt agressiever. „Krijgen we ons geld niet, dan bezetten we de bank", riepen strijdlustige vrouwen bij een fili aal van de Most-bank. Maar de deuren van de bank bleven ge sloten. Dp één na grootste verlies uit geschiedenis amsterdam/washington gpd-anp \fa de grote koersval van de Amerikaanse beurs gisteren rijn ook de Europese beurzen vanochtend procenten la- :er geopend. In Amsterdam kelderde de AEX-index di eet bij opening 57 punten (vijf procent) in enkele minu- en van ruim 1086 naar 1039 punten. Daarna trad herstel n, tot bijna 1059 punten om kwart over elf. beurs vanochtend als 'behoor lijk flauw'. Een temperend effect op de daling van de AEX had de ope ning van de beurs in Frankfurt. Daar viel de schade met een verlies van 2,7 procent mee. De internationale S&P-index, die de hele dag door wereldwijde koersverhoudingen meldt, stond zelfs op een winst van 23 punten. „Dat duidt op een her stel van Wall Street van zo'n 2,5 procent", aldus Verhees. De Dow Jones-index, de be langrijkste graadmeter van de beurs in New York, sloot gister avond 512 punten lager dan Vall Street verloor gisteren uim zes procent, beurzen in \zië vanochtend tussen de één :n drie procent. Tokyo gaf na en aanvankelijke dip juist weer positieve signalen af en sloot uiteindelijk met een plus van )ijna twee procent. Woordvoerder J. Verhees van labo Securities voorspelde van morgen dat de Nederlandse jandelen over de hele linie zo'n vier tot zeven procent zouden kunnen inleveren. Een hande aar van Effectenbank Stroeve omschreef de opening van de Suijk wil één miljoen voor dagboekpagina's hilversum anp lor Suijk, beheerder van vijf nog niet eerder gepubliceerde pagina's van het dagboek van Vnne Frank, wil deze voor onge- 'eer één miljoen gulden van de hand doen. Dat heeft hij giste ren gezegd. Het geld is bestemd voor het noodlijdende Anne Frank Centre (AFC) in New fork. Volgens Suijk wil het con- rurrerende Anne Frank Fonds n Basel ondanks herhaalde ver zoeken geen geld voor het AFC beschikbaar stellen. Suijk zei gisteren zich te kun nen voorstellen dat er commo- lie is ontstaan over het feit dat hij geld wil voor zijn pagina's. Maar hij vond dat hij 'de morele plicht heeft het werk in de Vere- aigde Staten veilig te stellen'. Hij wees erop dat de pagina's zeker zes miljoen gulden' kun nen opbrengen. Een deel daar- an probeert hij al enige tijd van het Anne Frank Fonds te krij- jen. „Maar die willen het niet )etalen, zij zeggen een eigen teleid te voeren." Hij had de pagina's graag aan iet RIOD gegeven. „Maar daar- lan ga ik geen geld vragen." Jan Terlouw kandidaat voor Eerste Kamer noordwukerhout eric de jager Het kantoor van de maatschap pelijke dienstverlening Duin- en Bollenstreek aan de Maandag- sewetering in Noordwijkerhout is gistermiddag volledig uitge brand. De brand ontstond door onbekende oorzaak rond kwart voor drie. De brandweer was het vuur binnen een half uur meester, maar kon niet voorko men dat het gebouw volledig verloren ging. Ook de volledige administratie van de hulporga nisatie ging in vlammen op. Op het moment van de brand was niemand in het kantoor aanwe zig. Vooral het verbrande papier werk levert de nodige proble men op, zegt M. van der Wou- de, hoofd facilitaire zaken van de dienstverlening. „Veel gege vens staan in Katwijk in de computer geregistreerd. We we ten wel w/ie er van ons hulp krij gen, maar we weten nu niet meer hoe en wanneer. Die ge gevens bewaarden we om pri- foormalig D66-leider Jan Ter- ouw wil zich kandidaat stellen oor de Eerste Kamer. De kan- lidatuur nog niet definitief, vant de leden van D66 moeten rich later dit jaar nog uitspreken >ver de uiteindelijke kandida tenlijst van de democraten. De /erkiezingen voor de Eerste Ka- ner zijn volgend jaar. Eerder verd al bekend dat voormalig ninister van justitie Sorgdrager in ex-staatssecretaris Kohn- tamm wel oren hebben naar (en plekje in de Senaat. Voor- nalig partijleider Van Mierlo leeft geen interesse. Haal een fleurige nazomer in huis met prachtige bol- chrysanten in de mooiste kleuren. Doorsnede 45 Normaal VrfS „We staan op de rand van de economische en politieke in eenstorting", zei Tsjemomyrdin gisteren in het parlement. Jeltsins onderhandelaar met de Doema, Kotenkov: „Onrust dreigt en dan bedoel ik een volksopstand". En de machtige zakenman Berezovski, die Tsjemomyrdin steunt, merkte op: „De oppositie weet dat als het volk in opstand komt, ieder een wordt weggevaagd. Ook leen akkoord gaan met Tsjerno- zij". myrdins premierschap als pre- Het mocht allemaal niet ba- sident Jeltsin direct na diens be ten. De communisten wilden al- noeming aftreedt en de com munisten ten minste tien zetels in het nieuwe kabinet krijgen. Jeltsin peinst daar niet over. vrijdag. Dat betekende een waardevermindering van 6,4 procent. In absolute cijfers was dit het op één na grootste ver lies uit de geschiedenis van 's werelds belangrijkste effecten beurs. Afgelopen donderdag verloor de Dow Jones al 357 punten. De koersval van gisteren werd in punten alleen overtroffen door de historische koersval van oktober 1997, toen de Dow 554 punten verloor. In percentages uitgedrukt is de mini-crash van gisteren ernstig, maar aanzien lijk minder omvangrijk dan de crash van 19 oktober 1987, toen Wall Street met een Dow van min 508 punten 22 procent van zijn waarde verloor. Pagina 8: Van de beursvloer Pagina 9: Augustus ramp- maand voor Wall Street vacyredenen alleen hier." De maatschappelijke dienst verlening Duin- en Bollenstreek gaat vandaag op zoek naar een alternatief onderkomen. „We zijn net gefuseerd met Kruis werk Rijn en Duin. Die hebben een kantoortje in de Kerkstraat, maar dat is te klein", zegt Van der Woude. Behalve het kantoor van Rijn en Duin is ook het leegstaande garagebedrijf van Kleverlaan een mogelijkheid. Burgemeester J. Andel opperde gisteren verder het voormalige VW-kantoor als mogelijke noodvoorziening. In het kantoor aan de Maan- dagsewetering nummer 55 werkten zes vaste krachten. Ver der gebruikten meer dan vijftig hulpverleners het pand als uit valsbasis. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Politie en brandweer vermoeden dat kort sluiting de boosdoener is ge weest. De technische recherche onderzoekt vandaag het ver koolde gebouwtje. den haag „De meeste mensen weten van alles de prijs en van niets de waarde", citeerde de kersverse staatssecretaris voor cultuur Rick van der Ploeg gistermiddag de Engelse schrijver Oscar Wilde. De be windsman wilde bij de overdracht van Piet Mondriaans schilderij 'Victory Boogie-Woogie', door de stichting Nationaal Fonds Kunstbezit geschonken aan de Nederlandse staat, de kritiek weerstaan die klinkt op het aankoopbedrag van ruim tachtig miljoen gulden. Koningin Beatrix, prins Willem-Alexander en leden van het kabinet maakten met hun aanwezigheid in het Haags Gemeentemuseum ook duidelijk dat de aankomst en overdracht van de 'Victory Boogie-Woogie' (Mondriaans laatste en onvoltooide schilderij) een historische gebeurtenis was. Burgemeester Deetman van Den Haag jubelde over het feit dat Den Haag dit geschenk krijgt in het jaar dat de stad het 750-jarig bestaan viert. Met de financiën wil de Deetman zich niet bezighouden. „Voor ons telt slechts de vreugde." Pagina 18: 'Victory Boogie- Woogie' is een groot offer waard. foto anp roger dohmen bloemendaal nancy poolmans De gemeente Bloemendaal gaat uit 110 graven op de algemene begraafplaats aan de Bergweg asbestplaten verwijderen. Die moeten weg omdat grafdelvers, bij het ruimen van de graven of wanneer in een graf iemand wordt bijgezet, gezondheidsrisi co's lopen. De asbestplaat kan dan namelijk breken. Het op lange termijn gevaar lijke asbest werd tot vijf jaar ge leden veel toegepast bij graven die zijn afgedekt met grind of beplanting. Om te voorkomen dat bij het verteren van de kist de laag erboven zou inzakken, werd net onder de oppervlakte een plaat met het asbesthou dend materiaal gelegd. De Bloemendaalse raadscom missie milieu oordeelde gister avond dat de platen moeten worden verwijderd om de risi co's voor de grafdelvers weg te nemen. De gemeente Bloemen daal, die de platen zelf heeft la ten aanbrengen, zal de kosten (bijna tienduizend gulden) be talen. Om de plaat te mogen weg halen en het graf daarna in oor spronkelijke staat te herstellen is toestemming nodig van de Pagina 5: Geen spoedberaad G-7 Moskou-reis Clinton heeft nauwelijks zin seattle» rudolf kleun Hoogovens wordt één van de vijf 'hofleveranciers' van alumi nium voor vliegtuigfabrikant Boeing. Met de vijf fabrikanten zijn contracten gesloten om ge durende tien jaar materiaal te leveren. Daarmee is een bedrag gemoeid van ruim 8,5 miljard gulden. Een woordvoerder van het staalbedrijf wilde vanmor gen niet zeggen hoeveel daar van naar Hoogovens gaat. De Amerikaanse vliegtuigfa brikant en zijn toeleveranciers werken nu nog onafhankelijk van elkaar met 21 fabrikanten van verschillende soorten alu minium en ruim vijftig distribu teurs. Daar komt nu een einde aan. Boeing gaat zelf rechtstreeks inkopen bij fabrikanten en stelt het materiaal vervolgens via één distributeur beschikbaar aan de eigen werkplaatsen en aan de toeleveranciers. Dat levert een forse kostenbesparing op. Het Duitse dochterbedrijf van Hoogovens Aluminium, Walz- produkte Koblenz, gaat alumi nium platen leveren. De andere 'hofleveranciers' zijn Century Aluminium en Kaiser Alumini um uit de Verenigde Staten, het Zwitserse Alu Menziken en TMX (een Amerikaanse dochter van het Duitse Thyssen). HET WOORD IS AAN C.J. Wijnaendts Francken Bij huwelijken uit bereke ning blijken later gewoonlijk grote rekenfouten te zijn ge maakt. 13719° "720° 12721° Öi 70% 40% 30% zSnnevcftfjn 20% 30% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 6 VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie8,9 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 .13,15,16,17 Rubrieken .10 RTV/programma's11 Sport19 Strips10 Uitgaan12 Amateurvoetbal Komend weekeinde wordt er afgetrapt voor een nieuw seizoen in het amateurvoetbal. Als opwarmer vandaag bij deze krant een bijlage waarin elke club in de Leidse regio, van laag tot hoog, aandacht krijgt. Quick Boys-aanwinst Richard van Schijndel verklaart zijn komst naar de club. Pieter Slootweg, vorig jaar in het shirt van Quick Boys, begint bij Katwijk met een schone lei en Jimmy Simons, weer terug bij FC Lisse, legt uit waarom hij bij Sparta niet aan spelen toekwam. Dit en meer in de '99. ia, Ik wil een abonnement op het Lcidsch Dagblad. 1 Adres:1 nabestaanden. Als zij weigeren mee te werken aan de verwijde ring van de asbest, zullen ze zelf opdraaien voor de schoonma akkosten zodra familieleden worden bijgezet of als het graf wordt geruimd. Niet iedereen kon zich gister avond even goed inleven in dit milieuprobleem. ,;Ik begrijp het niet. Niemand heeft er last van. Wat is er tegen om het te laten liggen?", vroeg G. Evers (WD) zich af. Na een korte uitleg over de mogelijke gevaren schaarden ook de liberalen zich achter de al bestaande meerderheid in de commissie. i Postcode; - 'Tel: - Plaat (I.v controle be/urging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal öahtomatisch If. 94,15) I i automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15) I Nr. bank/giro:Handtekening:i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-51 28 030 8 "712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag A.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1