Leidsch I Dagblad MF dreigt Moskou Terugblik op Wilhelmina Kok: zorgen over Rusland Bloemen opent culturele seizoen Juivert voor vier -iar naar Barcelona Verwarmd asfalt kan geld opleveren KEUKENS G HALF GELD ZONDAG GEOPEND Twee weken gratis de wereld om u heen. - x ERDAG 29 AUGUSTUS 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 781 50( 75( omen over de es! sterfelijke ^6 75J nses Diana. 'Mystiek en verzet'. Theologe Dorothee Sölle is niet te stoppen. Nederland ruimt z'n troep niet op. Oegstgeestenaar Peter Hendriks als waarnemer naar Bosnië. leiden annet van aarsen Idkraan gaat dicht als Jeltsin toegeeft aan communisten iington-moskou rtr-krf-gpd er meer ►501 Internationale Monetaire Fonds (IMF) en Rusland |5< renen af op een breuk. Als de Russen besluiten de Ipers te laten draaien in de hoop de financiële crisis ►aas te worden, kunnen ze verdere steun van het IMF hun buik schrijven. IMF-topman Michel Camdessus >50 ft dat gisteravond gezegd. avond een principe-akkoord met Tsjernomyrdin en de Doema, al temperde de com munistische voorman Zjoega- nov het optimisme daarover. Volgens hem moeten 'veel kwesties' nog worden opgelost. Een eerste 'zoenoffer' was in elk geval het ontslag door Jeltsin van zijn IMF-onderhandelaar, ex-premier Tsjoebais. Fractievoorzitter Sjochin van Ons Huis Rusland, de partij van Tsjernomyrdin, kondigde aan dat 'de ernst van de crisis spe ciale mechanismen vereist'. „Daartoe horen ook het laten oplopen van de inflatie en het dicteren van een economische koers", aldus Sjochin. Dat riep bij Westerse waarnemers herin- FOTO GEMEENTEARCHIEF LEIDEN „Toen H.M. de hardsteenen trappen van ons historisch merkwaardig Raadhuis be klom, scheen er aan de hoezee's geen einde te komen", schreef een verslaggever van het Leidsch Dagblad op 21 juni 1905 over het bezoek van Wilhelmina. „Op het hooge bordes van het gebouw is door de firma Ge- brs. Reinkes een troonhemel opgericht met een zwaar vergulde kroon er boven op en ter weerszijden gedrapeerd met rood flu weel." Het is dit jaar honderd jaar geleden dat Wilhelmina op 18-jarige leeftijd gekroond werd tot koningin der Nederlanden. Foto's als deze moeten er tijdens de halve eeuw dat ze op de troon zat, veel meer zijn ge maakt. Ze werd omschreven als energiek en nauwgezet. Intelligent en moedig ook. Maar hoezeer ze land en volk met hart en ziel was toegedaan, ze bleef toch een wat afstande lijke vorstin. Vandaag in het Zaterdagsbijvoegsel een portret van Wilhelmina van de hand van Ruud Paauw. Wilhelmina zag zichzelf zo ongeveer als door God gezonden om aan het Nederlandse volk leiding te geven, merkt hij op. Maar ook: Als je in je jeugd nooit eens aan de haren bent getrokken, een leven lang door lakeien bent omringd en nooit eens met een hamer op je duim hebt geslagen, dan krijg je misschien al gauw dat soort gedachten. Deze foto, eigendom van het gemeente archief in Leiden, is genomen vlak voordat de majesteit een lunch zou gebruiken in het stadhuis. Ze was die dag in Leiden om zich op de hoogte te stellen van de lustrumfees ten van de Leidse Universiteit. Tijdens de lunch, waarbij een groot gezel schap notabelen aanwezig was, sprak ze over haar warme gevoelens voor de stad. „Het was voor den Prins en mij een groot genoegen, deze gemeente te bezoeken, wel ke door hechte en eeuwenoude banden verknocht is aan mijn huis. Wij zijn geko men om getuige te zijn van een deel der Lustrumfeesten van Leidens roemruchte Hoogeschool, welker oprichting de welver diende belooning is geweest voor de held haftige verdediging dezer stad door haar dappere burgerij. Zoo zal bij het late nage slacht de herinnering levendig worden ge houden aan de gewichtige rol die Leiden gespeeld heeft in onzen 80-jarigen worstel strijd. De wederzijdse gevoelens van waardeering en afhankelijkheid tusschen Leiden en Willem den Zwijger, in donkere dagen van leed en verdrukking ontstaan, hebben zich voortgeplant in de harten van alle Oranjes. Wij zullen de schoonste herinneringen medenemen van de uren, in uw gemeente doorgebracht." Wilhelmina liet bij haar vertrek als dank een cadeautje achter, getuige het verslag in het Leidsch Dagblad: „H.M. de Koningin heeft bovendien bij Hoogstderzelven ver trek aan den Burgemeester een bedrag van duizend gulden doen overhandigen voor de algemeene armen van Leiden, benevens honderd gulden voor de politie. In het Zaterdags Bijvoegsel: Toegewijd, moedig en eigenzinnig' in omloop jgQit, leidt dat lot hyperinflatie, wordt de roebel nog min waard en stijgen de prijzen Ier. Alleen een strak mone- beleid kan de roebelkoers liliseren, aldus Camdessus een helemaal aan Rusland djde persconferentie, gj ij reageerde op de eis van de gj sische communisten dat de g^ persen moeten draaien. De gj imunistische parlements- Tzitter Seleznjov riep de re- ng gisteren op zich niets aan ekken van het 'IMF-dictaat'. znjov zei dat uitgifte van 30 miljard roebel (7,5 a 12,5 ard gulden) nodig is om het rijfsleven te steunen, joogd premier Tjsemomyr- moet zaken doen met het de communisten beheer- parlement, de Doema, om >e orde te kunnen scheppen Re financiële chaos. Het is al lelijk dat dat zal leiden tot itregelen die lijnrecht in- n tegen de hervormings- Irs van de afgelopen jaren en Kvoorwaarden die het IMF 't gesteld voor steun. Behal- (eldschepping staan onder :r ook prijscontrole en na- alisaties op de agenda, p economisch terrein be te president Jeltsin gister neringen op aan de comman do-economie uit Sovjet-tijden. De Doema, Tsjernomyrdin en het Kremlin hebben ook een politiek akkoord bereikt. Maan dag stemt de Doema over Tsjer- nomyrdins kandidatuur. Vrijwel zeker krijgt hij voldoende steun. Dat komt doordat president Jeltsin fikse concessies heeft ge daan. Jeltsins onderhandelaar met de Doema zei gisteravond dat de premier de macht krijgt zelf een kabinet te vormen en dat het parlement daarbij vergaan de inspraak krijgt. Tot nu toe deed Jeltsin dat op eigen vuist. Ook belooft de president het ka binet een jaar lang niet te zullen ontslaan. Pagina 5: jeltsin wil tot 2000 aanblij ven 'Naar Siberië met al die zak kenvullers!' Damrak beperkt verlies den haag-washington gpd-afp-Rtr gend jaar op 2,5 a twee procent. Dat het iets terug zal lopen, kan ik niet ontkennen, maar dat zou ook het geval zijn geweest zon der crisis in Rusland." Het kabinet is voorlopig niet van plan om Rusland met geld terzijde te staan. De Amerikaan se president Clinton beloofde gisteren steun als de Russen 'harde maatregelen' nemen. Dinsdag gaat Clinton op bezoek in Moskou. Premier Kok is 'ernstig bezorgd' over de chaos in Rusland. „Het is een hele spannende situatie", zei hij gisteren na afloop van het kabinetsberaad. Dat Nederland grote risico's loopt, gelooft de premier niet. „Vorig jaar noteerden we een economische groei van vier pro cent. Dit jaar komen we naar verwachting op drie uit en vol- Amsterdam Karin Bloemen, traditiegetrouw gehuld in een extrava gante creatie, gaf gisteravond op de Dam het startsein voor het nieu we culturele seizoen. Voorde ogen van vele duizenden belangstellen den presenteerde ze op het Uitpodium een muzikaal programma met als gasten onder anderen Gordon en Ilse de Lange. Naar schatting zul len dit weekeinde in totaal zo'n half miljoen mensen de Uitmarkt be zoeken om een indruk te krijgen van het culturele aanbod. FOTO GPD LOSSE NUMMERS 1,80 ZATERDAG 2,30 LEZERSSERVICE Deze week in lezersservice Zie aanbieding elders in de krant HET WOORD IS AAN A. Roland Holst Vervloekt dit laag zwerk dat het leven onmacht maakt. Vervloekt elke kerk die het lichaam verdacht maakt. weersverwachting voor het weekend 10720° "722° "723° 10% 10% 20% 50% 60% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 20 VANDAAG 54 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie. 27 8,9 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17 Rubrieken35 RTV/programma's10,11 Sport21,23 Strips35 Recordaantal vallende dominostenen leeuwarden anp Van de twee miljoen neergezet te dominostenen in het Expo Centrum Leeuwarden zijn er gisteravond zeker 1,4 miljoen omgevallen. Daarmee kan een nieuw record worden bijge schreven in het Guinness Book of Records. De geslaagde re cordpoging was rechtstreeks te zien op SBS 6, dat met het eve nement het driejarig bestaan vierde. De afgelopen twee maanden werkten honderd dominobou wers aan het project. In totaal werd 78 kilometer aan stenen uitgezet. Om te voorkomen dat voortijdig stenen zouden om vallen waren er allerlei maatre gelen genomen. Zo zijn kieren en tochtgaten dichtgemaakt om het ongedierte buiten de deur te houden. Het hele schouwspel bestond uit 72 projecten. Daar in werden onderwerpen ge toond als Nederland export land, de elektronische snelweg en levende energie. ick Kluivert gaat naar Bar st ina. Gisteravond tekende de valler een contract dat hem vier jaar aan de Catalaanse bindt. Barcelona betaalt Milan, de club waar Kluivert een jaar voor heeft ge- eld, een bedrag van ruim ig miljoen gulden, arcelona-voorzitter Nunez ide zich zeer verheugd: „We ben een wereldspits aange- ken. Ik denk dat hij bij ons ed zal aarden". Ook tvert was blij dat de transfer i was gekomen. „Ik wilde dan ook weg uit Milaan, ik bij Barcelona binnenkom iet zo vreemd. Daar zitten veel oude bekenden van me", zei hij. Barcelona en AC Milan waren het snel eens. Langer duurden de onderhandelingen tussen Barcelona en Kluivert. Beide partijen konden het in eerste instantie niet eens wor den over de lengte van de over eenkomst. Kluivert wilde niet langer dan voor twee jaar teke nen, terwijl Barcelona hem voor zeven jaar wilde binden. Kluivert is de zesde Nederlan der in de selectie van trainer Louis van Gaal. Doelman Hesp en de veldspelers Reiziger, Bo- garde, Zenden en Cocu gingen hem voor. In de trainersstaf werken naast Van Gaal ook de Nederlanders Van der Lem, Hoek en Ronald Koeman. Plan voor groot windmolenpark bij JJmuiden Een park met honderd wind molens op acht kilometer voor de kust bij IJmuiden. Dat is het plan van het ministerie van eco nomische zaken. De proef moet duidelijk maken of het mogelijk is op grote schaal energie op te wekken met grote buitengaatse windmolenparken. Komende week houdt het mi nisterie inspraakbijeenkomsten in Noord- en Zuid-Holland. De ze krant peilde de meningen van betrokkenen en milieuorga nisaties. Die zijn te vinden op pagina 33. rhoon anp Zes vierkante meter asfaltweg, met daaronder een op vloerver warming lijkend buizensys teem, levert net zoveel energie op als één zonnecollector. De aanleg van het systeem maakt de asfaltweg wel twintig tot 25 procent duurder. Maar omdat er daarna minder onderhoud nodig is, wordt dat geld (nog los van de energieopbrengst) weer terugverdiend. Dat blijkt uit een proef van Rijkswaterstaat en vier inge nieursbureaus met de weg over de Haringvlietsluizen. Die weg behoeft frequent onderhoud omdat de temperatuurverschil len in het wegdek grote gevol gen kunnen hebben voor de brug. Op zoek naar een onder houdsarm alternatief besloten de initiatiefnemers een leidin gensysteem met water onder het asfalt aan te leggen. Dat systeem onttrekt in de zomer warmte aan het asfalt. Dat maakt het wegdek minder week, waardoor er minder spo ren inkomen en rijkswaterstaat het asfalt dus minder vaak hoeft te vervangen. In de winter kan er verwarmd water in de leidin gen. Daardoor wordt bevriezing van het wegdek voorkomen. Om het water te verwarmen wordt ongeveer twintig procent van de zomerse energie-op brengst verbruikt. Volgens een woordvoerder van een van de betrokken inge nieursbureaus gaat het om een nieuwe toepassing van bestaan de technieken, die veel oplevert. „Neem bijvoorbeeld een nieu we woonwijk met honderd wo ningen, en een zes meter brede rondweg van een kilometer. Met die weg verwarm je die hele woonwijk." Hans Verkerk Keukens houdl vandaag en zondag (vanaf 10.00 uur) een Caribbean Party. Als u binnen twee jaar een keuken nodig heeft en nu koopt, krijgt u van Hans een echte Caribbean keuken voor de helft van de door de leverancier aanbevolen adviesprijs! Kom nu snel echt geld verdi vraag naar de snelle beslisserskorting. Tentoonstelling Groeten uit de Kosmos Buitenaards gevaar: feit of fictie? zondag 30 augustus, 13.30-16.00 uur: kinderactiviteiten, tot 12 jaar knutselen, schminken en film Museum Boerhaave, Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 071 - 5214 224 Filiaal Leiden morgen 30 augustus geopend van 11.00 uur tot 17.00 uur. 30 AUGUSTUS VAN 10.00 TOT 17.00 UUR ALPHEN A/D RIJN: GOUWESTRAAT 60a - 0172-476672 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand □PerkwarlaaJ Oautomatisch II'. 94,15) i automatisch (f. 12,70) Qacceptgiro ff Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ..MiiiiifiUl ■lop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1