Leidsch Dagblad 31 Lockerbie-proces naar Valkenburg 9 1£J eurzen storten in Badmeester raakt het overzicht kwijt loskou ontkent dat Jeltsin wil aftreden Sch"ne" m sehe"" °P Z°ek mar ïesdukte lokatie nab,, I)e>, Haag Opera in Verboden Stad |nbekende filmbeelden /ilhemina herontdekt Vier parkeergarages in Leidse binnenstad TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. DAG 28 AUGUSTUS 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 JGesprek van de dag Sterren stralen op TV-bruiloft Binnenland Hoe meer —j neppillenhoe j beter Cultuur en Kunst Geen mooiere vorm van theater dan de musical Sport Gullit 'in de wolken' van overgang naar Newcastle MunmanilMg 21. ntut VAD Ctnlrum LrWrn I DU HANS HOOGENDUK VA iSPONDENT a /alussische president Boris n arriveerde vanmorgen in het Kremlin, nadat hij de hele week van crisis niet aten zien. Hij ontving daar Julgaarse collega Stojanov. n wilde niet op vragen over isis reageren. Vanmiddag ij een gesprek voeren met ,im-premier Tsjernomyrdin jaarna was volgens het udin commentaar van het At shoofd op de crisis te ver ten. Kremlin zag zich gisteren ree keer toe gedwongen of- ;1 te ontkennen dat Jeltsin afgetreden. Het door de 7| nunisten gedomineerde I 1 ment, de Doema, bereidde A\ sen een wetsvoorstel voor in het staatshoofd bij aftre- f' wordt beloofd dat hij blijft vaard van justitiële ver- g- lcHitieke partijen en de vak- en in Rusland hebben hun op Jeltsin om af te treden 2' roerd. In veel kranten 11 gespeculeerd dat Jeltsin ïnkort aftreedt. Tussen het din en de kamers van het g'r'a ment zou druk worden on- indeld over een voor Jelt- J anvaardbare regering voor betreft zijn bezittingen en heid. De officiële reden het aftreden, zo schreven teïiOrgen verschillende kran- Russen verdringen zich sinds gisteren niet alleen voor de banken om hun spaartegoeden op te nemen, maar ook voor de kiosken op straat, waar ze voedsel en drank Inslaan In de verwachting dat de prijzen de komende dagen snel zullen stijgen. foto epa anatolymaltsev ten, zou Jeltsins gezondheids toestand zijn. Tsjernomyrdin pleegt rond de klok koortsachtig overleg om de vrije val van de roebel te stop pen en daarmee het bankroet van 's lands .economie te voor komen. Overwogen worden strikte prijscontroles, mogelijke sluiting van de geldmarkt, waar door de roebel niet langer in wisselbaar is en andere rigou reuze maatregelen, waaronder minder bevoegdheden voor het staatshoofd en meer macht voor het parlement. Er zou van daag een akkoord zijn bereikt over de economische maatrege len, maar niet over de politieke koers die een kabinet-Tsjerno- myrdin moet gaan varen. Pagina 5: Strijd om opvolging Jeltsin begonnen Het Lockerbie-proces zal waarschijnlijk worden gehou den op het Marinevliegkamp Valkenburg. Teams van het Schotse Crown Office (te vergelijken met het Nederland se openbaar ministerie) zijn in het geheim in Nederland geweest om verschillende locaties in en rond Den Haag te onderzoeken. Hun oog viel op het vliegkamp Valken burg. De Alexander- en Frederikkazernes in Den Haag werden minder geschikt geacht. DEN HAAG CPD Woordvoerders van de ministe ries van buitenlandse zaken en justitie willen de keuze voor Valkenburg uit veiligheidsover wegingen ontkennen noch be vestigen, totdat er een definitie ve keuze is gemaakt. De Schotten zijn belast met de vervolging van de verdach ten omdat de Boeing van de Amerikaanse vliegtuigmaat schappij PanAm in december 1988 op hun grondgebied neer stortte. Deze terreurdaad kostte aan 270 mensen het leven. Op het uitgestrekte terrein van Valkenburg is de Marine luchtvaartdienst (MLD) gehuis vest. De bedoeling is dat de twee Libische verdachten op het vliegkamp worden opgeslo ten èn berecht. De aanwezig heid van een vliegveld spreekt de Schotten zeer aan. De deel nemers aan het proces kunnen zodoende worden ingevlogen op een voor het publiek afgeslo ten plaats. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties besloot afge lopen nacht met algemene stemmen de sancties tegen Li bië op te schorten zodra de ver dachten, Abdel Basset Ali al- Meghrai en Lamen Khalifa Fhi- man, worden overgedragen voor berechting in Nederland. Als de verdachten door Libië worden uitgewezen, zullen ze eerst naar Nederland gaan, ver wachten de Schotten. Dan wor den ze 'uitgewezen' aan Schot land op Valkenburg. Daarmee wordt de marinebasis Schots grondgebied. Schotse gevange nisbewakers zullen ook de Li- biërs bewaken. Schotse rechters verhuizen naar Valkenburg. Schotse regeringsfunctiona rissen komen de komende we ken weer naar Nederland om de puntjes op de i te zetten. Het Marinevliegkamp Valken burg is de afgelopen periode ook gebruikt om van oorlogs misdaden verdachte ex-Joego- slaven aan te voeren voor hun berechting bij het Internationa le Hof van Justitie in Den Haag. Het terrein heeft verder een be langrijke functie als luchthaven voor regeringsleiders en andere hoogwaardigheidsbekleders die in alle rust en omgeven door al le mogelijke veiligheidsmaatre gelen willen reizen. Ook het Ko ninklijk Huis gebruikt Valken burg als zijn 'thuisbasis'. HlilW.f.M.IIJJM R.T.M. Dongen Telefonische enquêtes zor gen ervoor dat Je gestoord wordt. MEER ZON juw 10*/19. 107200 11722# 40% 50% 10% ÏS10% 10% 60% Uitgebreid weeroverzlcht op pagina 20 Economie Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Regio11,15,17 Rubrieken10 RTV/programma's11 Sport21,22,23 Strips10 Uitgaan18 invloed van een flauw gestemd Wall Street de weg naar bene den in. Sindsdien heeft de index twintig procent ingeleverd. De huidige correctie komt overigens niet echt als een ver rassing. Al begin van dit jaar waarschuwden de eerste des kundigen voor de gevolgen van de Azië-crisis. De bedrijfs winsten zouden vooral in de tweede helft van het jaar onder druk komen te staan, zo werd voorspeld. Ook op de andere Europese beurzen is de schade vandaag groot. Madrid was een van de grootste dalers met een index die 5,85 procent zakte, de groot ste daling sinds augustus 1991. Frankfurt zat daar niet ver vanaf met een verlies van 4,5 procent, op de voet gevolgd door Parijs met een daling van de beursin dex van 4,3 procent. In Londen moest de index het doen met een verlies van 3,1 procent. In Boedapest zakten de koersen 14 procent, in Warschau 10,3 en in Praag 8,1 procent. Amsterdam kwam er dan nog genadig vanaf met koersen die gemiddeld 2,2 procent lager waren. De beurs in Tokyo die eerder al onder invloed van de Azië- crisis klappen kreeg, zakte met drie procent tot het laagste peil van dit jaar. Ook elders in Azië deden de beurzen het slecht met uitzondering van Hong kong. Daar stegen de koersen onder invloed van overheidsin- terveniëntie. fectenbeurzen over de hele d hebben heftig gerea- de financiële chaos in Ook in Amsterdam vanmorgen geen einde te in aan de razendsnelle aling. Al direct na de ope- van de beurs viel de AEX- door de 1.100 punten- Het waren volgens han- en vanmorgen vooral par- eren die door paniek be ta mieken. R ruim een uur handelen ff de ergste dip gepasseerd, rflt de AEX-index zo'n zestig ;n had verloren, zette zich lerstel in. De eerste 'koop- jers' hadden zich toen ook ;r gemeld. Een handelaar .«aarde dan ook niet te ver- l|ten dat er records zouden en gebroken, pt Damrak zat met deze val in het kielzog van Wall Daar zette de val gisteren uim twee uur na aanvang le handel zat de Dow Jo- !3ndex al op een verlies van lunten. Na enorme schom- 3igen sloot New York uit- (lijk 4,2 procent lager. In en (357) gemeten, de op na grootste daling in de liedenis van de New York- beurs verliest zo in razend o terrein. En dat is wennen beleggend Nederland. Op li was er nog een all time van 1.315,63 punten. Al daarna zette de AEX onder OORN GPD iet gemeentearchief van pr loom zijn onbekende film- 7 en van koningin Wilhelmi- evonden. De fragmenten P fkomstig uit het familiear- bi van de Beekbergense fa- 7 Kaars Sijpesteijn. Te zien I e Wilhelmina in 1939 tij de mobilisatie het land- itonderdeel De Gele Rij- bezoekt op het landgoed rserve bij Beekbergen, totaal 28 filmbanden van Kaars Sijpesteijn zijn vier jaar geleden in het bezit gekomen van het Apeldoorns gemeente archief. Tussen famüiefilmpjes heeft een medewerker indertijd al de fragmenten gevonden met Wilhelmina, maar daar is toen geen ruchtbaarheid aan gege ven. Ze zijn op een plank blijven liggen. De fragmenten zijn nu weer teruggevonden doordat de gemeente op zoek was naar beeldmateriaal in verband met de komende Wilhelminafestivi- teiten in Apeldoorn. De maker van de opnamen, de inmiddels overleden P.H- Kaars Sijpesteijn, heeft de beelden destijds stiekem geno men, verstopt op een hooizol der. Het filmen van militairen was in de periode van de mobi lisatie niet toegestaan. Ter gele genheid van het Wilhelmina- feest in Apeldoorn heeft de ge meente een aantal fragmenten op Internet gezet (www.apel- doorn.nl). peking» Een danser oefent een sprong tijdens repetities voor de opera Turandot In de Verboden Stad In Peking. De Indiase violist-dirigent Zubln Mehta en de Chinese filmregisseur Zhang Yimou werken mee aan de uitvoering van Puccini's meesterwerk, ale acht keer In de openlucht in het hart van de Chinese hoofdstad zal worden opgevoerd. De toegangsprijzen variëren van 600 tot 2.500 gulden voor buitenlanders. Chinezen betalen 'slechts' honderd gulden voor een kaartje. foto reuters natalie behrinc Belangenvereniging verontrust over toename aantal incidenten in zwemparadijzen VLAARDINGEN/LEIDERDORP ANP ANNETVAN AARSEN Door de komst van steeds meer faciliteiten in zwembaden zoals extra lange glijba nen, wildwaterbanen en tropische uitdos singen raken badmeesters het overzicht kwijt. De kans op ongelukken en zelfs ver drinkingen wordt daardoor steeds groter. Dat stelt M. Oomen van de Nederlandse Vereniging van Zwembadmedewerkers (NVZ) vast in een reactie op de reeks onge vallen van de afgelopen maanden in zwem baden. „Het probleem is dat er wel geld is voor allerlei faciliteiten, maar geen geld voor extra badmeesters. Een 9-jarige jongen werd gistermiddag in zorgwekkende toestand naar het Medisch Centrum Alkmaar overgebracht toen hij bij het schoolzwemmen bijna verdronk. Vorige week nog kwam in een zwembad in Naar- den een 5-jarig meisje uit Muiderberg om het leven. Nico Waasdorp, hoofd zwemzaken van zwembad De Does in Leiderdorp, geeft de Nederlandse Vereniging van Zwembadme dewerkers gelijk. „Op zaterdag houden er bij ons twee badmeesters toezicht, op zon dag drie. Daarmee voldoen we ruim aan de wettelijke eis. Maar wil je echt alles in de gaten kunnen houden, dan moet je zes man op de rand van het zwembad neerzetten. Helaas is dat onmogelijk, onbetaalbaar. Een zwembadkaartje zou dan vijftien gulden gaan kosten." De tropische aankleding, superglijbanen en andere faciliteiten maken het de bad meesters moeilijk om overzicht te houden, zegt ook Waasdorp. „Maar ook het zwem- gedrag van kinderen. Kinderen spelen. Ze doen wie het langst onder water kan blij ven, gaan op de bodem liggen, dat soort dingen. Kinderen zijn ook veel vrijer gewor den. Hun ouders komen voorrijden met de auto, zetten de kinderen af en pikken ze om vijf uur weer op. De badmeester houdt ze LEIDEN «RUUD SEP SSL wil luchtkasteel waarmaken en het terrein kost met een jaar- huur van 100.000 gulden naar verhouding slechts een schijn tje. Volgens verkeerswethouder T. van Rij (PvdA) is echter met name de gesubsidieerde arbeid een onzekere factor. „Het suc ces van het Haagwegterrein is alleen mogelijk dankzij de Melkertsubsidies. Zonder die subsidie wordt het parkeren idioot duur. Niemand gaat bij wijze van spreken 25 gulden be talen voor een ritje naar de Breestraat." Voor de wethouder is het idee om vier grote garages te bouwen overigens nieuw. Vier grote parkeergarages aan de randen van de stad met een totale capaciteit van tussen de acht- en tienduizend auto's. Vervoer van en naar de binnen stad met elektro-bussen, als het moet 24 uur per dag. De Stich ting Stadsparkeerplan Leiden (SSL) wil het parkeren rond de binnenstad over een aantal ja ren op die manier regelen. Want het alom geroemde succes van het parkeerterrein aan de Haag- weg smaakt naar meer. SSL-voorzitter Peter Labruyè- re schrikt in elk geval niet terug voor de omvang van het idee. „Een luchtkasteel kan werkelijk heid worden als je er maar in gelooft", stelt hij vast, met een knipoog naar iedereen die drie jaar geleden sceptisch stond te genover het parkeerplan aan de Haagweg. Volgens de plannen van de SSL moet in eerste instantie een grote garage verrijzen op het Haagweg-terrein. In dit streven wordt de stichting inmiddels door de gemeente gesteund. Na realisering van de Haagwegga- rage zouden onder de Lammen- schansweg en op het terrein van de Groenoordhallen grote gara ges moeten verrijzen. „Het is een normaal idee. Voor een stad met de omvang van Leiden zijn acht- tot tienduizend parkeer plaatsen heel normaalvindt ook SSL-secretaris Chris Ver- plancke. De SSL krijgt van verschillen de kanten subsidie. Het perso neel bestaat bijna volledig uit gesubsidieerde arbeidskrachten Overval op Rabobank in Voorschoten VOORSCHOTEN CONNIE VAN UFFELEN De Rabobank aan de School straat in Voorschoten is van morgen omstreeks kwart voor tien overvallen, vermoedelijk door twee mannen. Zij bedreig den het personeel met een vuurwapen, maar hebben niet geschoten. De overvallers zijn te voet gevlucht richting Wilhemi- nalaan. Het is nog niet bekend of en hoeveel geld er door hen is meegenomen. De bedrijfslei der van de bank wilde vanoch tend geen commentaar geven. De Rabobank bleef na de over val gewoon open. wel in de gaten. Nee, gelukkig hebben we hier nog geen incidenten meegemaakt. Maar laat ik dat nu afkloppen. Een bad meester die zoiets meemaakt, loopt met een levenslang schuldgevoel rond." Badmeester Astrid Chaudron van zwem bad De Zijl in Leiden komt wel eens in een tropisch zwemparadijs. Het lijkt haar een crime om déér te werken. „Met al die rots partijen en struiken kun je maar een deel van het bad zien. Goed overzicht heb je niet", zegt ze. „Wij hebben een ouderwets zwembad, alles recht-toe, recht-aan. Dat is voor ons beslist een voordeel." Ook zij spreekt van een veranderde mentaliteit bij ae ouders. „Heel jong worden kinderen met een ouder broertje of zusje meegestuurd. Of ze nu kunnen zwemmen of niet. Meestal heb je dat in de gaten, zie je ze heel aarze lend binnen komen. Dan houd je ze extra in de gaten." (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 94,15) automatisch If. 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15) Leidsch life Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1