Leidsch Dagblad )ublicatie brief Anne Frank omstreden l 21 UMMERSALE FINALE fewMetropolis kampt iet miljoenentekort Twintig camera's rond vallende steentjes Roebel keldert peilloze diepte in Gekkekoeienziekte in Groningen i wesselman TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. iNDERDAG 27 AUGUSTUS 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 Gesprjek van de Dag Binnenland Cultuur en Kunst Honorair consul Zuid- Korea rijdt nog zonder schildje rond Venijnige Melkert smaakmaker Kamerdebat Directeur Leidse Schouwburg kiest niet voor 'veilige midden' Sport PSV strompelt de Champions League binnen ne Frank Fonds overweegt aanklacht wegens schending van auteursrecht Anne Frank Fonds in Basel overweegt dagblad Het rooi aan te klagen wegens schending van het auteurs- ht. De krant drukte gisteren de integrale tekst van een dusver ongepubliceerde brief van Anne Frank af. HAAG in de Volkskrant en in deze krant. omstreden brief, die deel Die beslissing over rechterlij- oaakt van de vijf ontbreken- ke stappen valt naar verwach- pagina's uit het dagboek van ting vandaag. „Het gaat erom ne Frank, staat vandaag ook dat de rechten van de vijf ont- leen geldschip kan 'boeg in het IJ' redden TERDAM CARINE NEEFJES wetenschapsmuseum new- Iropolis in Amsterdam ver- financiële nood. Het iristische centrum, dat als de van een schip uit het IJ kampt met een tekort van miljoen gulden. De nieuwe vanger op het water, die vo- jaar zijn deuren opende, een structurele subsidie om te overleven, directie van het museum ft inmiddels extra geld ge- igd aan de gemeente en de 'es van economische onderwijs. Amsterdam ft al 45 miljoen gulden ge- het wetenschapsmu- m dat in totaal 77,5 miljoen ft gekost. Vorig jaar kwam ïoofdstad nog met een extra van 1,2 miljoen over de Onderzoek moet aanto- '■'k hoe het tekort is ontstaan. P principe hebben wij hier ;r mee te maken. Een seum moet zichzelf kunnen Iruipen", aldus een woord - rder van de gemeente, al 1e problemen van het muse lijken sterk op die van de j! hting Gay Games die inmid- r seks, iggenprijs naar dieptepunt -Oprijzen die varkenhouders gen voor hun biggen zijn tot w dieptepunt gedaald. Werd jj het begin van dit jaar nog gulden per dier betaald, nu gen de boeren nog maar i55 gulden per exemplaar. te klap in de sector is vooral ot omdat de varkenshoude- ode komende maanden hun stapel met tien procent Hoge Rijndijk 315 l'f tel. 071 - 589.93.46 brekende pagina's bij het Anne Frank Fonds in Basel berusten en het Fonds voor publicatie geen toestemming heeft gege ven", aldus woordvoerder D. Barnouw van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD). In de brief, gericht aan haar denkbeeldige vriendin Kitty, be schrijft Anne haar observaties over de relatie tussen haar ou ders, waar zij emotioneel mee worstelt. De Britse Carol Ann Lee schrijft in haar nog niet ge publiceerde biografie over Anne Frank dat vader Otto Frank om het geld met Edith zou zijn ge trouwd. RIOD-woordvoerder Barnouw zegt dat niet uit te sluiten. „Er werden indertijd va ker verstandshuwelijken geslo ten. Het RIOD doet daar in principe geen onderzoek meer Albert Eikenaar, goed inge voerd in kringen rond de Anne Frank Stichting, houdt het er in weekblad HP/De Tijd op dat Otto trouwde met Edith nadat zijn ouders hem verboden te trouwen met de vrouw op wie hij verliefd was. Hij haalt een passage aan die Anne schreef op 24 december 1943: „Die ar me Pim, hij kan mij niet wijs maken dat hij haar is vergeten." Pim was de schuilnaam die An ne gebruikte om haar vader aan te duiden. Otto Frank zou door een redactionele aanpassing in Anne's tekst, hij verving het woord 'haar' door 'alles', heb ben willen voorkomen dat deze informatie bekend werd. Het Parool schrijft ook dat Anne niet wilde dat haar dag boek in vreemde handen zou vallen. Volgens oud-medewer ker Cor Suijk van de Anne Frank Stichting, die in het bezit is van de originele ontbrekende pagi na's, wilde Otto Frank voorko men dat discussie zou ontstaan over de vraag of Anne de publi catie zelf had gewild. Pagina 3: 'Eigenlijk moet ik medelijden met moeder heb ben' dels kampt met een tekort van bijna zeven miljoen gulden. In beide gevallen is er sprake van een slordige begroting en een te hoge verwachting van de kaart verkoop. Net als bij de Gay Ga mes moet ook bij newMetropo- lis een accountantsbureau orde op zaken stellen in de incom plete kasboeken. Met een hypermodern weten schapscentrum "dat dobbert op het IJ is Amsterdam een 'inter nationaal bolwerk van kennis', waarmee de stad zich van een andere kant kan laten zien. De hoofdstad wil al jaren af reputatie van paradijs voo drugs en rock roll. Volgens adjunct-directeur Wim van Heeswijk van newMe- tropolis staan in de begroting een paar ambitieuze plannen zonder cijfers. „Een voorbeeld. Om technische ontwikkelingen op de voet te volgen, moeten we voortdurend wetenschappelijk onderzoek doen. Dat staat ook keurig in de boeken. Maar er staat niet bij hoeveel dat kost." Pagina 9: NewMetropolis: geen dagje uit voor het hele gezin moeten inkrimpen. Bovendien moeten de meeste varkenshou ders verplicht hun stallen aan passen om te voldoen aan'aller- lei milieunormen en moeten ze flink in de buidel tasten voor de bestrijding van dierziekten. H. Grootens van de Dienst Landbouw Voorlichting te Bar- neveld bevestigt de ongekend lage prijzen die momenteel voor biggen worden betaald. „In heel Europa is een over schot aan varkensvlees", legt hij uit. „Veel boeren in Brabant die vorig jaar lege stallen hadden, produceren weer volop. Maar vooral in Duitsland is het aantal varkenshouderijen sterk toege nomen nadat vorig jaar de ex port vanuit Nederland als ge volg van de varkenspest stillag. Grootens verwacht dat - de prijzen pas volgend jaar weer zullen aantrekken. „Als het slecht gaat in de sector, worden er vanzelf minder varkens ge houden. En dan trekt de markt Het is een golfbewe ging'' Pagina 20: 'Veel bedrijven ko- problemen' Tientallen jonge mensen, vooral afkomstig van de Christelijke Hogeschool Noord-Nederland, hebben met vaste hand en engelengeduld twee miljoen dominosteen tjes in een sliert van 78 kilometer achter elkaar gezet in het Expo Centrum Fee in Leeuwarden. Morgenavond moeten ze na één tik tegen de eerste steen allemaal achter elkaar om vallen. De recordpoging de vorige keer gingen er bijna 1,4 miljoen steentjes om wordt in binnen- en buitenland live uitgezonden. Het Nederlands Omroepproduktie Bedrijf NOB hanteert twintig gewone camera's, zes mini-camera's, twee zogenoemde superslomo-camera's en nog eens vijftig microfoons om de zenuwslopende actie zo goed mogelijk in Nederlandse, Duitse, Belgische, Deense, Zweedse, Noorse, Hongaarse en Sloveense huiskamers te brengen. In Nederland is het evenement te volgen via SBS 6, dat met de uitzen ding het driejarig bestaan viert (20.30 - 22.30 uur). foto anp buro hoge noorden Roep om brede regeringscoalitie steeds luider MOSKOU HANS HOOGENDIJK De koersval van de Russische roebel lijkt niet meer te stuiten. De handel werd vanmorgen, net als gisteren, stilgelegd. Dat ge beurde doordat handelaren massaal roebels inwisselden te gen dollars, waardoor de roe- belkoers naar ongekende diep ten wegzakte. Door het tekort aan dollars, ontstond vervol gens een run op Duitse marken. Wat zich vandaag afspeelde was een herhaling van gisteren. De handel in dollars werd toen stilgelegd, waarna de handel zich op marken stortte. De roe bel verspeelde daardoor liefst veertig procent van zijn waarde tegenover de Duitse munt. Op de zwarte markt werd vanmorgen al twintig roebel voor een dollar betaald, terwijl de centrale bank de koers voor vandaag had vastgesteld 7,86 roebel per dollar. Volgens een bankier stevent de koers af op honderd roebel voor een dollar. Kandidaat-premier Tsjemo- myrdin uitte gisteren scherpe kritiek op het beleid van presi dent Doebinin van de centrale bank, omdat die de val van de roebel niet heeft kunnen stop pen. Doebinin verklaarde later dat zijn bank de laatste twee maanden omgerekend zeven tien miljard gulden heeft uitge geven om de roebel overeind te houden. Voor nog meer steun heeft hij geen geld. Gisteravond vloog Tsjerno- myrdin naar Oekraïne voor spoedoverleg met de Oekraïnse president Koetsjma en topman Michel Camdessus van het In ternationale Monetaire Fonds (IMF). In Moskou werd de roep om een grote coalitie met vergaan de volmachten steeds luider. De meerderheid van de Doema, het parlement, is hiervoor. De partij van Tsjernomyrdin (Ons Huis Rusland), enkele re gionale groepen en de ultra-na tionalisten van Zjirinovski zijn bereid zitting te nemen in een nieuw kabinet. De communis ten stellen zeer vergaande eisen voor hun steun. Hun voorman Zjoeganov herhaalde zijn wens dat president Jeltsin aftreedt. Verder eist hij een politiek die 'duidelijk en definitief de zoge naamde monetaire hervormin gen herziet'. Boerderij met negentig koeien geruimd wegens één ziektegeval VRIESCHELOO GPD-A Op een veehouderijbedrijf in het Oost-Groningse Vriescheloo is de gekkekoeienziekte (BSE) geconstateerd. Vanochtend is het bedrijf geruimd. Onder be geleiding van de politie zijn alle negentig runderen afgevoerd, ofschoon de ziekte bij slechts één koe is vastgesteld. De be smetting is gemeld bij de land- bouwcommissie in Brussel. Dit is het derde geval van gek kekoeienziekte in Nederland. Vorig jaar werd de ziekte vast gesteld op bedrijven in het Gel derse Wilp en het Friese Kol- lum. Staatssecretaris Faber van landbouw vermoedt dat het op nieuw om een incident gaat. „Ik heb geen reden te denken dat het meer dan een incident be treft. Voor de boer zelf is het na tuurlijk uiterst naar." De bewindsvrouw gaat er niet van uit dat het BSE-geval zal lei den tot een exportverbod voor rundvlees. De boerenorganisa- tie LTO-Nederland is daar niet gerust op. Voorzitter J. Vogelaar van de vakgroep melkveehou derij verwacht vooral gevolgen voor de export van levende die- De AID heeft tot gisteravond laat op de besmette boerderij dichtbij de Duitse grens onder zoek gedaan naar de oorzaak van de besmetting. De inspec tiedienst wil onder meer achter halen waar het veevoer vandaan kwam dat op het boerenbedrijf is gebruikt. Dieren die hetzelfde voer hebben gehad zouden ook besmet kunnen zijn. Arts al tien jaar in gevecht met Leiden De Leidse huisarts Kea Fogel- berg hoopt dat zij alsnog steun krijgt in haar strijd tegen de ge meente Leiden, die nu al tien jaar duurt. Volgens de gemeen te heeft zij 'woonruimte aan de bestemming' onttrokken, om dat zij haar huis aan de De Sit- terlaan heeft ingericht als prak tijkruimte. Zij staat voor de keus om de gemeente een ander huis aan te bieden of 27.000 gulden te storten in een potje waaruit de gemeente nieuwbouw, ver bouw en onderhoud betaalt. Ten einde raad denkt Fogelberg erover dat bedrag maar te beta len, zij het onder protest. De •arts vindt dat zij onrechtvaardig wordt behandeld en dat de ge meente niet consequent is. „In Leiden heeft een huisarts maz zel of pech. Regels zijn er wel, maar beleid is er helemaal niet", zegt zij in een interview vandaag in deze krant. Fogelberg hoopt dat Leidse politici het alsnog voor haar zul len opnemen. Wethouder T. van Rij van ruimtelijke ordening laat echter weten dat hij het be treurt dat 'mevrouw Fogelberg ondanks tien jaar juridische strijd nog altijd niet is doordrongen van de essentie L57ERSSERVÏCE Deze week in lezerssent Zie aanbieding elders in de krant LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 RAMEN DEUREN HET WOORD IS AAN H. Hoving De humor is een betrouwba re graadmeter van het echte leven. Waar niet meer gela chen wordt, wordt niet meer echt geleefd. "TI-] WEERSVERWACHTING 9° VOOR VRIJDAG l^^wat zon en Meen buf ÏKS 'VIS0 11720° 10720° 30% 20% 10% ÏSnXStó 30% 40% 40% Uitgebreid weeroverzicht Dp pagina 22 I VANDAAG 26 PAGINA'S! Binnenland 3 Buitenland 5,6 Cultuur 9,10,11 Economie 7 Gesprek van de da£ 2 Kerk en Samenleving 18 Regio 17,19,20 Rubrieken 14 RTV/programma's. 15 Sport 21,23,25 Strips 14 Uitgaan 13 CDA-voorzitter Helgers vertrekt Partijvoorzitter Hans Helgers van het CDA stopt ermee. Hel gers heeft het partijbestuur la ten weten zich niet herkiesbaar te stellen bij de bestuursverkie zingen begin 1999. Helgers, tot dat moment ge vangenisdirecteur in Brabant, werd vier jaar geleden partij voorzitter en kreeg vrijwel on middellijk landelijke bekend heid door zich met twee carna valsoren te laten fotograferen. Die oren stonden symbool voor zijn bereidheid naar de verschil lende meningen te luisteren. De katholieke Helgers werd aangetrokken om de partij te vernieuwen, zowel de bood schap van het CDA als de men sen die die moesten uitdragen. Dat kreeg gestalte in het vorig jaar aangenomen rapport Nieu we wegen, vaste Waarden en in een grondig veranderde Twee de-Kamerfractie. Met name dat laatste leidde tot grote onrust. Vooral het gedwongen vertrek van oud-coryfeeën Mateman en Lansink zorgde voor tumult en soms hilarische taferelen. SHOWROOM LEEGVERKOOP Zoetermeer, Juli '98. Hajes Meubelen moet binnenkort het pand leeg opruimen Alle nog aanwezige kwaliteitsmeubelen worden verkocht voor absolute bodemprllzen Enkele voorbeelden uit onze voorraad bankstellen leer van f 4850,- voor f 2250,-, bankstel stof, van f 2950 - voor f 1150,-, karpet van f 350,- voor f 50,-. videomeubel van f 450,- voor f 115,-, eethoek van f 2450,- voor f 1195,-, relaxfauteuil van f 850,-voor f 795,-. Tevens Marokaanse berbers Voorts alles voor halve prijzen of minder Voor alles geldt: Weg =Weg. Dus kom deze week naar Hajes Meubelen, do.vr.za geopend vanaf 10 00 uur, vrijdag tot 21.00 uur. Dorpsstraat. Zoetermeer Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. e weken betaal ik mijn abonnement: latisch ff. 32,70) -drongen van de essentie Bij machtiging ,o, automatische betaling deze kwestie. Zijn collega I krljp u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. r LeidschffiDagblad DE WERELD OM JE HEEN. daarentegen 'nog eens te kijken naar' het vestigingsprobleem waarmee niet alleen huisartsen, maar ook tandartsen en fysio therapeuten worstelen Pagina Leiden: 'In Leiden heeft een huisarts mazzel of pech' Leidsch Dagblad, Aboi OF BEL 071-51 28030

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1