Leidsch Dagblad I 1? =£ok vraagt om burgerzin DE PRIjSSNOEIWEKEN DE DRIE ©vervecht ©vervecht ïerste najaarsstorm kondigt einde zomer aan LEZERSSERVICE Nederland gastheer Lockerbie-proces Elco Brinkman door ziekte uitgeschakeld OP ALLE VOOR GEVORMDE VIJVERS EN MEUBELKUSSENS Tuincentrum TWEE WEKEN GRATIS E Wl DE WERELD OM U HEEN. Tuincentrum roomverbruik neemt fors toe jesprek van de Dag Een invalide helpen kan gevaarlijk zijn ÏDAG 25 AUGUSTUS 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 Buitenland Cultuur en Kunst Boris Jeltsin lijkt aan het eind van zijn latijn Collectie magnifieke ikonen te zien in Recklinghausen voorspoedige economische groei financieringstekort naar nul Sport NR. 41781 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Sponsor TVM gaat door, maar Jeroen Blijlevens twijfelt Deze week in lezersservice Zie aanbieding elders in de krant Ingeborg Maria Sick Een nieuw huis is soms als brillenglazen zonder men senogen erachter. DEN HAAC-LONDEN GPD De twee Libiërs die worden ver dacht van de bomaanslag in 1988 op een Amerikaans vlieg tuig boven het Schotse Locker bie kunnen in Den Haag terecht staan. Minister Van Aartsen (buitenlandse zaken) gaat daar mee in op een verzoek van Groot-Brittannië en de Verenig de Staten. Bij de aanslag vielen 270 doden. Het is echter de vraag of Libië de verdachten zal uitleveren. „Daar is nog geen zinnig woord over te zeggen", zo zei Van Aartsen gisteren. De VS en Groot-Brittannië stellen nu een resolutie op voor de Veiligheids raad waarin Libië wordt opge roepen mee te werken. Als lok kertje beloven de VN de sanc ties tegen het land op te schor ten als het de twee verdachten uitlevert. In Londen noemde de Britse minister van buitenlandse za ken Robin Cook de afspraak tussen Nederland en Groot- Brittannië 'een historische ver nieuwing in het internationale recht'. Op Nederlandse grond gebied moet het proces worden gevoerd voor een volledig Schotse rechtbank en volgens Schotse wetgeving. Kajakvaarder verdrinkt in Haringvliet DEN BOMMEL «ANP Een 25-jarige kajakvaarder uit Sommelsdijk is gistermiddag in het Haringvliet verdronken. De man was met zijn boot het wa ter op gegaan. Hij is vermoede lijk overvallen door het slechte weer en verdronken. De politie werd gealarmeerd toen het slachtoffer niet thuis kwam. Tijdens een speurtocht op het Haringvliet vond de poli tie de lege kajak. Met behulp van een helikopter werd later het lichaam van de man gevon den. Aantal varkens in Haarlemmermeer sterk toegenomen HOOFDDORP PETRA DUIVENVOORDE Het aantal varkens in Haarlem mermeer is het afgelopen jaar explosief gestegen. Om de var kenspest in het zuiden van Ne derland te vermijden, is een groot aantal varkensboeren uit geweken naar de polderge meente. Dat staat in het statistisch jaaroverzicht van de gemeente Haarlemmermeer. Daarin is on der meer gekeken naar de grootte van de veestapel. Het aantal koeien in de polder is na genoeg gelijk gebleven, evenals het aantal kippen en schapen. Maar het aantal varkens is in 1997 enorm gegroeid. Waren er in 1996 en de jaren daarvoor steeds zo rond de tweeduizend varkens in de polder te vinden, vorig jaar liepen er plots bijna 9.500 biggen, mestvarkens en fokzeugen rond. Koers van roebel blijft kelderen MOSKOU ANP Zelfs het tweemaal stilleggen van de handel op de wissel markt van Moskou kon de roe bel vanochtend niet meer stui ten. Na de eerste 'stop' zakte de Russische munt direct verder tot 7,85 per dollar, ruim tien procent minder dan gisteren. De handel werd weer even op geschort, maar na de hervatting zette de daling zich onvermin derd voort. Op de officiële wisselmarkt, de Micex, was de Russische centrale bank de enige partij die dollars aanbood. De vraag daar naar was zo groot dat kopers el kaar bleven overbieden. Cook zei het proces liever in Schotland te laten plaatsvinden. De Libische leider Khadaffi wei gert daar echter aan mee te werken. Hij vreest in Schotland een oneerlijk proces. Na een jarenlange patstelling maakte de Libische minister van buitenlandse zaken Mun- tasser begin dit jaar bekend geen bezwaar te hebben tegen een proces in een derde land, bijvoorbeeld Nederland. De Verenigde Staten en Groot-Brit tannië zijn daar nu op inge gaan. Gekozen is voor Den Haag omdat die stad toch al een internationaal centrum voor rechtspraak is. Van Aartsen heeft met zijn collega's van Justitie en Binnen landse Zaken de risico's van ter reuraanslagen besproken. „Het is toch een risicovolle operatie erkent de minister. „Maar dat is geen reden om te zeggen: we doen het niet." Volgens Van Aartsen worden de risico's al kleiner omdat Ne derland heeft bedongen dat Li bië de verdachten moet willen uitleveren. „Ze kunnen dus niet zomaar hier naar toe worden gebracht." Een Nederlandse rechter zal toetsen of de uitleve ring goed verloopt. STTmaï' 9*/17° 9718° 11718° S, 20% 20% 30% h$ 30% 40% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina g W.UUM.UJ.U.WTSI Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur .16 Economie8,9 Gesprek van de dag 2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17 Rubrieken10 RTV/programma's11 Sport19 Strips10 Uitgaan18 DEN HAAG «GPD De voormalige leider van het CDA, Elco Brinkman (50), heeft zijn werkzaamheden als voorzitter van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) wegens ziekte voor een half jaar neergelegd. Brinkman lijdt aan een aandoening aan zijn amandelen. Hij zou een goede kans op genezing heb ben. Brinkman heeft dat gis teren aan de leden van net AVBB meegedeeld. Brinkman was in 1989 de gedoodverfde opvolger van Ruud Lubbers. De twee ble ken het echter slecht met el kaar te kunnen vinden. Dat leidde ertoe dat Lubbers vlak voor de verkiezingen een op roep deed niet op Brinkman te stemmen. Het CDA leed daarop een grote verkie zingsnederlaag en kwam voor het eerst in zijn bestaan in de oppositiebankjes terecht. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Postcode: Tel: - Plaats Ie bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: idPermaaru! □Perkwartaal (jlutomatisch if. 94.1 5) I automatisch il 32,70j Qacceptgiro ff. 95.151 V l Nr. bank/giro: Handtekening:i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28 030 '712141 '4001 14" maandag t/m vrijdag Heereweg 350 Lisse (Koopavond: donderdag en vrijdag) van de samenleving. „Het besef van gezamenlijke verantwoor delijkheid behoort in ons den ken en handelen blijvend cen traal te staan." De premier zei de staat niet als zedenmeester te zien. „Maar dat mag de over heid er niet van weerhouden zelf waarden en normen uit te dragen, en er anderen op aan te spreken. Gemeenschapszin en burgerzin zijn waarden van vi tale betekenis." Als voorbeelden waar die gemeenschapszin ge stalte moet krijgen, noemde Kok onder meer de veiligheid en het milieu. Hij verwees daar bij naar het toenemende geweld op straat. In zijn regeringsverklaring gaf Kok nog eens een samenvatting van de beleidsvoornemens van het uit PvdA, WD en D66 sa mengestelde kabinet. Hij waar schuwde daarbij opnieuw voor zelfgenoegzaamheid, nu het ons land economisch zo goed gaat. De economische groei komt dit jaar uit op ongeveer vier procent. Maar voorzichtig heid blijft geboden, aldus Kok. „De mogelijkheid van een pe riode met een wat minder voor spoedige economische groei mag niet worden uitgesloten." Blijft het wel goed gaan, dan verwacht de premier dat het fi nancieringstekort aan het eind van deze regeerperiode is weg gewerkt. Kok beloofde verder voort gaande inspanningen om de werkloosheid te verminderen, vooral onder etnische minder heden. Hij noemde het aantal mensen dat niet aan het ar beidsproces deelneemt 'nog steeds veel te hoog'. strandcabines in Katwijk lagen door de storm languit in het zand. j| isdrogers en vaatwassers grootste 'vreters pOEVOET lederlandse huishoudens iken steeds meer elektri- Door het toenemend ge- van huishoudelijke appa- zoals wasdroger, mag- •n en vaatwasseris het iciteitsverbruik in tien jaar r| twintig procent gestegen. isverbruik is daarentegen |Wde toename van isolatie en Bftrendement cv-ketels met —In procent gedaald. het jaarlijkse onderzoek ergie Ned, de vereniging ïnergiedistributiebedrijven, dat een huishouden vorig gemiddeld 3.280 kilowatt- room verbruikte en 2.020 re meter gas. Dat zijn cij- lie J. van der Erf, woord- Ier van de Energie- en Wa- irziening Rijnland (EWR), tegenkomt in Leiden en wijde omgeving. „Het stroom- gebruik groeit niet met spron gen, maar gestaag. De besparin gen die met zuinige koelkasten, drogers en waslampen worden bereikt, wegen niet op tegen de toenemende hoeveelheid appa ratuur die mensen hun woning binnenslepen. Als ik wel eens 's avonds door Alphen aan den Rijn rijdt, zie ik veel blauw licht van de solaria door de ramen schijnen en het is tegenwoordig heel normaal dat op kinderka mers radio en televisie staan. De grootste stroomvreters zijn wasdrogers met een jaar verbruik van 540 kilowattuur en vaatwasmachines met een ver bruik van 300 kilowattuur per jaar. Ruim de helft van de huis houdens heeft inmiddels een wasdroger een verdubbeling ten opzichte van 1989 en een kwart heeft een vaatwasmachi- ne drie keer zoveel als in 1989. Ook magnetron, videore corder, computer en waterkoker jagen het stroomverbruik op. Door de technische vooruit gang komen er volgens Energie- Ned steeds meer apparaten in huis die continu stroom ver bruiken. Het sluimerverbruik van controlelampjes, videore corders in de standby-stand, klokjes en oplaadbare appara ten als kruimeldief en draadloze telefoon, bedraagt gemiddeld 350 tot 400 kilowattuur per jaar. Volgens Van der Erf is er geen reden voor grote ongerustheid. „In 2000 moet drie procent van de energie die we leveren duur zaam zijn, energie dus die niet met fossiele brandstoffen wordt opgewekt, zoals zonne- en windenergie. Verder boekt de EYVR goede resulaten met stadsverwarming, waarbij het gas dat wort verbrand twee keer wordt gebruikt." HIBISCUS Prachtige Hibiscus voor buiten verkrijgbaar in diverse kleuren. Normaal lAftt druiper Wim Kok heeft vanmorgen in zijn regeringsver- druling Nederland opgeroepen tot meer verbondenheid, pa nhorigheid en gemeenschapszin. „De overheid be- kt over bijzondere instrumenten om onze samenle- I beter toe te rusten voor de toekomst. Zonder een ig draagvlak in de samenleving en zonder de inzet en normbesef van vrije, zelfstandige burgers kan de rheid evenwel niet voldoende effectief zijn", aldus in zijn toelichting op het beleid van Paars-2 in de ede Kamer. Kok een opvallend accent op de samenwerking tussen burgers en overheid bij de inrichting i meeste strandexploitanten hebben h er al bij neergelegd: de zomer is ten ide. Na de storm van zondagavond een groot deel van de cabines in twijk gisteren languit in het zand en is de vraag of ze dit jaar nog nodig i. „Ik betwijfel het", zegt D. Groene- gen van strandpaviljoen Willy Zuid. denk dat iedereen op 1 september d cabines weghaalt." Het huidige weer noemt hij typerend voor deze zomer. „Het strand zou ei genlijk nog vol mensen moeten liggen." Maar magere jaren horen ook bij het bestaan van een strandexploitant, weet Groenewegen. „We leren ermee leven, al had iedereen natuurlijk graag gezien dat we nog even een piek kregen. Tussen de bedrijven door moeten de meeste strandtenthouders dan ook nog de schade aan hun spullen herstellen. Want ook degenen die hun stoelen en huisjes 'omhoog' hadden gehaaid, merkten gisteren de gevolgen van windkracht 9. 'Eén groot slagveld', noemde R. van der Horst het strand voor zijn paviljoen De Zeester. Hij ver huurt in Katwijk cabines van 1 juni tot 1 september. „We kunnen ze dus niet eerder allemaal weghalen. Maar ze wor den hier niet beter van. Het wordt wer ken deze winter." Bij het gelijknamige paviljoen in Noordwijk viel de schade gisteren mee. .Alles lag een beetje onder het zand, meer niet", aldus J. van der Salm. „Het zal in Katwijk wel een windhoosje zijn geweest." In Noordwijk hoeven de stranden pas 15 oktober opgeruimd te zijn. Van der Salm houdt daarom de moed erin. „We hopen dat we de cabi nes nog nodig hebben", verklaart hij. Maar ook hij is eigenlijk al aan het aftel len: „Meestal beginnen we ze half sep tember weg te halen". regeringsverklaring legde

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1