Leidsch Dagblad I I n lusongeluk in Frankrijk strooptocht naar cd-boekjes aÉÉi ffectenbeurzen in hele ereld in crisisstemming KEUKENS HALF GELD ZONDAG GEOPEND Weukens Katwijks echtpaar redt ziek zeehondje TP-er 'AKRON [VANROYC.S. Bijna-bruidegom de cel in enkele r buien t) Weer storing Loverstrein TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. dokter ft stress! Zo 'in dertig Nederlanders gewond ken Scholieren luisteren agenda op met foto 's IRDAG 22 AUGUSTUS 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 Veroordeeld tot verdachte. A letta Heij en de BolsWessanen-zaak. Chinezen vechten tegen het water. Omagh na de bomaanslag. 'We gaan samen opbouwen'. ?en busongeluk in Lo- ingen in het noordoos ten Frankrijk zijn giste- meer dan dertig Neder- >rs gewond geraakt, twee van hen is de land ernstig. Het gaat vakantiegangers die een Belgische bus op waren naar Spanje. De was gecharterd door operator Peter Lang- Reizen uit Alphen aan Rijn. ongeluk gebeurde gister- ongeveer vijf uur op oprit van de autoweg van mburg naar Metz, in de I van de stad Thionville. :ns de chauffeur van de U taakte bij het oprijden van ïeiweg een personenauto, 16S phet laatste moment wilde egen, voor de bus in een Het regende op dat mo- hevig. Toen de chauffeur 3j: eerde de auto te ontwijken, 37< idde de bus tegen de vang- In een poging het voertuig top de weg krijgen, sloeg de De chauffeur bleef on- Peter Langhout Reizen in ran den Rijn gaan ze er g van uit dat de chauf- de bus, die gisteren bij '*j mille in Frankrijk is gekan- sen blaam treft. „De poli sh de chauffeur, nadat hij ^flhoord, niet aangehou- ,zegt woordvoerder Edwin „En ook uit wat wij klanten hebben begre- blijkt dat er van roekeloos Langhout Reizen heeft idels twee bussen op pad rd naar Thionville, vlak stad Metz. „Van de 37 n die naar het ziekenhuis gebracht, moeten er vijf 11 r blijven. De anderen zijn behandeling in het zieken- Iin hotels ondergebracht, enkeling wil doorreizen iet vakantieadres. Maar de mensen willen nu zo mogelijk weer naar huis", LEIDEN/REGIO WIM KOEVOET COEN SPRINGELKAMP Met het nieuwe schooljaar voor de deur houden cd-winkeliers hun hart vast. Middelbare scholie ren willen hun nog lege schoolagenda's graag zelf nog eens extra illustreren en gebruiken daarvoor het liefst de foto's uit cd-boekjes. Het spreekt voor zich dat ze daaraan geen boekjes uit hun ei gen collectie opofferen. Volgens R. Nepveu van de Free Record Shop in Leiden was er twee jaar geleden nog geen sprake van een piek vlak voor het begin van het nieuwe schoolseizoen: er werden doorlopend cd-boekjes gestolen. Ook de 'inlays' van erotisch getinte cd- roms waren in trek. „Of het nu zomer, herfst, len te of winter was", zegt Nepveu. „Er is hier ook een dief actief geweest die een obsessie had voor alles waar Barbra Streisand op stond." Door de bakken met genres waarvan de boek jes het meest zijn gestolen dichtbij de toonbank te zetten, heeft de Free Record Shop het tij enigszins kunnen keren. „Maar inderdaad, nu de scholen weer beginnen, zijn we extra alert." De cd's zonder boekjes worden volgens Nep veu, hevig afgeprijsd, verkocht in winkels 'van aan de Free Record Shop gelieerde ketens'. „Mooi is dat", zegt T. Schuurmans van Plato aan de Leidse Vrouwensteeg. „Drie keer raden bij I gt CA Een hulpverlener inspecteert de zwaar beschadigde voorkant van de bus. aldus Kleinjan. Er zaten 41 merendeels oude re passagiers in de bus. Zij wa ren gistermorgen uit Eindhoven vertrokken met als eindbestem ming Blanes in Spanje. ^Het ging om een reis van tien dagen. Het is de tweede keer binnen een maand dat Nederlanders betrokken waren bij een buson- FOTO AFP DAMIEN MEYER geval in Frankrijk. Bij een onge luk eind vorige maand bij Mon- télimar in Zuid-Frankrijk kwa men drie Nederlandse om het leven. Ongeboren baby overleden bij aanrijding noordwijkerhout conny smits Een echtpaar uit Noordwijker- hout is gisteren in de namiddag ernstig gewond geraakt bij een frontale botsing tussen twee personenauto's op de Provinci- aleweg N206 in Noordwijker- hout. De baby waarvan de vrouw zeven maanden zwanger was, bleek bij aankomst in het LUMC te zijn overleden. De 39-jarige man liep hoofd letsel op, zijn vrouw een gebro ken bekken. De veroorzaker van het ongeluk, een 23-jarige man uit IJmuiden, kwam er vanaf met snijwonden en kneuzingen, maar kon na behandeling het ziekenhuis verlaten De IJmuidenaar botste tussen de afslag Noordwijkerhout- Noord en de afslag Lisse frontaal op de auto van het echtpaar toen hij probeerde een vrachtwagen in te halen. Beide voertuigen werden volledig ver nield en zijn door een sleepbe drijf afgevoerd. De weg is ruim een uur afgesloten geweest. Een 28-jarige bruidegom in spe uit Leiderdorp is gistermiddag met drie vrienden in een Rotter damse politiecel terecht geko men. De bijna-bruidegom had tijdens een vrijgezellenfeestje verkleed als cowboy achterin een auto met speelgoedpistolen Hans Verkerk Keukens houdt vandaag en zondag (vana 10.00 uur) een Caribbean Party. Als u binnen twee jaar eer keuken nodig heeft en nu koopt, krijgt u van Hans een echtt Caribbean keuken voor de hellt van de door de leverancle aanbevolen adviesprijs! Kom nu snel echt geld verdienen er 23 AUGUSTUS VAN 10.00 TOT 17.00 UUR mtEMÏÏMi ALPHEN A/D RIJN: GOUWESTRAAT 60a - 0172-476672 J ■Amerika nu fors onderuit [%ZuicL-, sdam/new york de meeste effectenbeurzen iwereld zijn gisteren harde pen gevallen. Vooral in Eu- was het raak. Steeds meer gers kregen het gevoel dat internationale financiële in aantocht is. Naast het 'Oosten en Rusland lijkt ook Latijns-Amerika een >or een leuke baan.Ben je rond de weet je hoe een Mac. werkt, bel dan 'met Michael Breel, 071 - 516 0016. brandhaard te worden. Amsterdam deed het relatief nog het minst slecht: De AEX- index daalde met 2,8 procent, waar bijvoorbeeld de DAX-in- dex in Frankfurt 5,9 procent verloor. De beurs in Madrid ver loor 5,8 procent, de grootste in zinking in acht jaar. In Londen sloot de Financial Times-index 3,3 procent lager, terwijl de Snburg35 2311 GG Leiden Tentoonstelling Groeten uit de Kosmos Buitenaards gevaar: feit of fictie? zondag 23 augustus. 14.00 uur film: Waren de Goden kosmonauten? Naar het boek van Erich von Daniken Museum Boerhaave, Leiden Lange St. Agnietenstraat 10, 071-5214 224 CAC-index in Parijs 3,5 procent verloor. De Dow Jones-index, de be langrijkste barometer van de ef fectenbeurs van New York, kel derde bij opening op Wall Street liefst 283 punten (3,3 procent), maar toonde later op de dag veerkracht. Het koersgemiddel- de sloot 77,76 punten (0,9 pro cent) lager op 8.533,65. Handelaren schrijven de ma laise toe aan bezorgdheid over de gevolgen van de crisis in Rusland voor het Duitse be drijfsleven, vooral de banken. De beurzen in het Verre Oosten, die al een jaar in crisisstemming verkeren, sprongen er deze keer gunstig uit. De Hang Seng-in- dex in Hongkong moest welis waar 2,8 procent inleveren, maar in Tokyo bleef het verlies beperkt tot 0,6 procent. De koersindex in Zuid-Korea sloot zelfs een fractie hoger. De beurzen in Latijns-Ameri ka waren donderdag al zwaar in mineur door speculatie dat Ve nezuela zijn munteenheid, de bolivar, fors zal moeten deva lueren. Het land is net als Rus land in problemen geraakt door de val van de olieprijzen. De in dex van de Venezolaanse beurs (die donderdag al,9,2 procent omlaag was gegaan) kwam gis teren in de loop van de handel op een verlies van 9,8 procent te staan. In Brazilië werd de beurs handel tijdelijk stopgezet toen de koersen 10 procent waren gekelderd. Forse verliezen wa ren er ook in Argentinië (8,8 procent) en Mexico (7,3 pro cent). LOSSE NUMMERS 1,80 ZATERDAG 2,30 advocaten (Tel. (071)5122362 wie ze vervolgens het boekje komen jatten Bij Plato staan achterin de winkel enkele hon derden cd's zonder boekje. Hun bestemming is onduidelijk. „We verkopen ze in elk geval niet", zegt Schuurmans. Hij heeft gemerkt dat vooral de boekjes van hip hop-cd's en van Iron Maiden zeer gewild zijn bij dieven. De bak met hip hop- cd's staat nu bij de toonbank en de boekjes zijn alleen in te zien bij de toonbank. Schuurmans hoopt dat hij deze maatregelen niet voor nog meer genres hoeft te treffen. „Dat is verschrikkelijk veel werk en je winkel wordt er ook niet aantrekkelijker op als je rijen doosjes met beschreven kartonnetjes presenteert. Navraag leert dat de verkopers van klassieke cd's nauwelijks risico lopen. De soundtrack van de romantische filmhit Titanic gaat wellicht alle records breken. Op de muziekafdeling van V D in Haarlem zucht R. van der Wal diep. „Ruim honderd boekjes zijn van die cd gestolen. Het is ongelofelijk. Volgens mij komt dat door die mooie jongen!", zegt hij met wanhoop in zijn stem. Hij kan even niet op de naam komen van Leonardo di Caprio. Veel cd-winkeliers kijken met angst en beven naar de vernieuwde uitvoering van deze cd. Na het uitvouwen van het boekje komt daarin een le vensgrote poster van de filmster tevoorschijn. Rotterdam gpdgezwaaid. Een taxichauffeur had op rijksweg Al3 alleen de pistolen gezien en waarschuw de de politie. Die liet een arres tatieteam uitrukken dat de vier aanhield en meenam naar het politiebureau. De vier feestvier ders kregen een proces-verbaal. De speelgoedpistolen zijn in be slag genomen. HET WOORD IS AAN Jiddische levenswijsheid De zonde schuilt niet in de slaap, maar in de droom. i weersverwachting i voor het weekend VANDAAG 48 PAGINA'S Binnenland3 Buitenland5 Cultuur19 Economie6,7 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,16 RTV/programma's10,11 Sport25,27,29 Strips Uitgaan 21 UMUIDEN ELLEN DE BOER De Kennemerstrand Expres van Amsterdam naar IJmuiden heeft gisteren niet gereden vanwege een storing in de locomotief. Exploitant Lovers Rail heeft vanaf 's ochtends vroeg gratis busvervoer ingezet tussen Haar lem en IJmuiden. Tussen Am sterdam en Haarlem konden de passagiers met de Optio reizen, een andere lijn van Lovers Rail. Inmiddels is het euvel in de lo comotief verholpen. Vandaag rijdt de trein weer. Eind juli werd ook al een die sellocomotief van de Kenne merstrand Expres door pech ge troffen. De locomotief kwam toen vlakbij de spoorwegover gang aan de Groeneweg in IJmuiden tot stilstand. Daar door bleven de spoorbomen bij de overgang vijf kwartier dicht. Puzzelactie voor goede doelen in Leidsch Dagblad Zaterdag 10 oktober begint de Leidsch Dagblad Puzzelactie. Zes weken biedt de krant de gelegenheid om te puzzelen verzoeken om geld in te zamelen voor allerlei initiatieven of mensen die in de knel zitten. Zo ondersteunde de krant in het verleden acties voor onder meer het Ronald McDonaldhuis, een dakloos gezin, een noodlijdend dierenasiel, de boot voor Zuydtwijck en een restaurantiefonds vooreen orgel. Met de najaarspuzzelactie willen wij geld inzamelen voor een of meer doelen die de lezers zelf hebben aangedragen. Een comité onder voorzitterschap van prof. dr. Leertouwer, oud-rector magnificus van de Rijksuniversiteit Leiden, bekijkt alle suggesties en kiest één of twee doelen uit. Wij stellen onze lezers vanaf vandaag tot woensdag 23 september in de gelegenheid voorstellen te doen voor de puzzelactie van dit jaar. De enige voorwaarden die wij stellen, zijn dat voorde aangedragen doelen niet of nauwelijks op een andere manier aan geld te komen is en dat een degelijke controle op de Stuurt u uw inzendingen naar Leidsch Dagblad, t.a. v. Secretariaat Puzzelactie, Postbus 54,2300 AB Leiden of per e-mail naar redactie. Id@ damiate.hdc.nl. Adri (of Adriana) blikt de camera Een vier tot acht weken oud zeehondje is gister middag door de Katwijkse EHBZ (Eerste Hulp Bij Zeezoogdieren) van het strand bij de Uitwatering gehaald. Het jonge dier was ondervoed en met uitputtingsverschijnselen naar de kant gekropen. Katwijker Piet Kort en zijn vrouw Janna slaagden er samen met Leen van Duijn van de hulpdienst in om het zeehondje te redden. „Ik ben zelf op het strand liggend een zeehond gaan imiteren en toen kwam hij naar me toe. We hebben hem naar huis gebracht en daar heeft hij een maagsonde gekregen. Ook hebben we hem een soort zout water toegediend dat je bij uitdrogingsverschijn selen gebruikt." Kort volgde vier jaar geleden een speciale cur sus om zeehonden te redden. De Katwijkse poli tie schakelde hem in nadat strandwandelaars gis termorgen rond tien uur het dier bij de Uitwate ring hadden gezien. Kort: „Zeehonden gebruiken de Uitwatering om uit te rusten. Er is daar geen branding. Het was goed dat de politie de toe schouwers op afstand hield, anders was het fout afgelopen. Stress of een shock kan dodelijk zijn voor een zeehond". Het dier heeft van Kort de naam Adri of Adriana gekregen, afhankelijk van het geslacht. „Daar heb ik nog niet op kunnen letten, dus dat weet ik nog niet precies", vertelt de zeehondenvanger, kort voordat het dier later op de dag naar het opvang centrum van Leny 't Hart in Pieterburen werd overgebracht. Vorig jaar haalde Kort zijn eerste zeehondje naar de kant. Dat was Jeroen. Adri (ana) weegt nu 15 tot 20 kilo, terwijl dat al het dubbele had moe ten zijn. Zijn moeder is hij kwijtgeraakt. Waar hij precies vandaan komt. kan Kort niet zeggen. „Ik vermoed van de Waddenzee. Maar veertien da gen geleden lag hier ook een zeehond op het strand die uit Engeland of Schotland kwam. Dat konden we zien aan een bepaald merkje op zijn lijf. Maar toen ging het om een kerngezond vol wassen exemplaar. Ia, ik wil een abonnement op het Lcidvch Dagblad. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: I'er kwartaal QautoniatiscH (f. automatisch (f. 32,70) Leidsch $3- Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Leidsch Dagblad, Abonnee-service, OF BEL071-51 28030 8 7121*Vl°°121'

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1