Leidsch Dagblad S vallen terroristische doelen aan 21 23 vóór Srebrenica twijfels over Karremans Schrappen subsidie 'ramp' voor zorgcentra eiden takelt informatiehuisje in rederij Slingerland weg Vlietwijk Spelende jongens vinden lijk in Alphense vijver TWËË DE WERELD lAG 21 AUGUSTUS 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG ƒ2,30 Fans Villa BvD op bedevaart naar Roquebrune et ten afgevuurd op plekken in Afghanistan en Sudan Reacties lopen sterk uiteen ecto p; ESPREK van de Dag Economie Cultuur en Kunst Winst Rabobank stijgt met 16,3 procent Franko B. ziet kunst als een cultureel dilirium Sport Heerenveen winnaar in fletse competitie opening HET WOORD IS AAN Karei Jonckheere Er zijn mensen die hun dank baarheid uitsluitend bewij zen door naar uw begrafenis te komen. rikaanse marineschepen hebben gisteravond rond acht Nederlandse tijd ongeveer 75 kruisraketten af- urd op een chemische fabriek in Khartum (Sudan) in uitgestrekt complex van de Saudische terrorist Bin in Afghanistan. De actie was een vergelding voor amaanslagen op de Amerikaanse ambassades in Ke- n Tanzania twee weken geleden. NGTON RTR-AFP-ANP ■acties op de Amerikaanse Iepen sterk uiteen. Sudan, fcistan en ook Pakistan ■teerden fel. De meeste Europese landen, ook Ne- ftid. hebben hun steun uit- fcken. Alleen de Russische lent Jeltsin zei 'woedend' p. In Amerika zelf lijkt het fit van president Clinton op reuring te kunnen reke- kens de eerste berichten D bij de vergeldingsactie in nistan zeker 21 doden en ;gewonden. In Sudan wor- I en zijn 'enkele doden' w Uit woede over de Ame- ;e aanval hebben ;se demonstranten de en) Amerikaanse ambas- de VS bestormd. Een inderd personen verza- zich voor het gebouw, ireeuwden 'Allah is Groot', betogers bekogelden iplex met stenen en an- lorwerpen en klommen hekken. Zij probeerden ïerikaanse vlag neer te ha- Amerikaanse president jDn onderbrak gisteren zijn tie om de aanval wereld- te maken. Eerst hield hij irte persconferentie in een Igebouw in zijn vakantie- direct daarna vloog hij liet Witte Huis voor een ïak tot het Amerikaanse Hij zei daarin dat de VS z ligt - ,mp voor voldoende aanwijzingen heb ben dat het netwerk rond Bin Laden verantwoordelijk is voor de bloedige aanslagen in Nairo bi en Dar es Salaam. Bovendien waren nieuwe aanslagen op Amerikaanse doelen te ver wachten. „Ik besloot dat Ameri ka moest handelen", aldus de president. Clinton benadrukte dat de aanvallen niet waren ge richt tegen de islam, maar tegen 'fanatici en moordenaars die de God verachten in wiens naam zij strijden'. Onder de doden in Afghanis tan waren vijf Pakistani. De Pakistaanse regering zei niet van tevoren te zijn ingelicht over de raketten, die over het Pakistaanse luchtruim zijn ge vlogen. Sudan wil een onder zoek door de Verenigde Naties. De Sudanese president Omar el-Bashir heeft de aanval scherp veroordeeld. „Het Sudanese volk zal zichzelf verdedigen", zei hij in een reactie op de tele visie. Hij zei verder dat hij de VN zal vragen een onderzoek in te stellen naar de productie in de gebombardeerde fabriek. Sudan bestrijdt dat er in die fa briek chemische wapens wor den gemaakt. Volgens de Sudanese minister van informatie, Ghazi Salah-Ed- din, heeft de Amerikaanse pre sident Clinton met de acties de aandacht willen afleiden van de affaire - Lewinsky. Pagina 2: Commentaar Pagina 8: Extra pagina over ac tie Verenigde Staten Boze inwoners van Khartum klimmen over het hek van de Amerikaanse ambassade. Daar was niemand aanwezig, omdat de Verenigde Staten al eerder haar ambassadepersoneel uit Sudan had weggehaald. De foto werd genomen vanaf een televisie. rste werd gestuurd 'omdat hij aan de beurt was' ndmachttop twijfelde aan paciteiten van overste Kar- - ns voordat hij begin 1995 mmandant van Dutchbat- ,rde enclave Srebrenica af- e. De baas van Karremans, raai Brinkman, heeft bevel- er Couzy een half jaar voor itzending telefonisch ge- ichuwd dat Karremans Hrr lijk 'instabiel' was door emen in de privé-sfeer. eggen bronnen binnen de ïachttop. remans' optreden tijdens lvan de enclave is achteraf ekritiseerd. De uitspraak e overste dat er in de oor- i Bosnië geen duidelijk on- 'ïeid was tussen de good n de bad guys ging de hele over, evenals de foto hij met de Bosnisch- he generaal Mladic het dens de val van de enclave juli 1995 bleek hij 'wegens niet in staat het bevel te i over het volledig gede- liseerde bataljon. Volgens ibatters was de overste 'volledig van de kaart'. Zijn plaatsvervanger majoor Fran-' ken nam de leiding over. Ook de toenmalige bevelheb ber van de landmacht Couzy zegt nu dat Karremans 'geen sterke commandant was'. Ge- neraakmajoor Bruurmijn, des tijds divisiecommandant van Karremans, meent dat hij geen gelukkige keus was. Hij noemt hem van de drie commandan ten die in Srebrenica gediend hebben ronduit de zwakste. Karremans werd aangewezen voor deze uiterst moeilijk func tie, omdat hij aan de beurt was en niet op basis van zijn capaci teiten, leert een rondgang langs oud-officieren. Couzy werd in 1994 gewaarschuwd dat Karre mans wellicht niet goed zou functioneren in Srebrenica. Hij heeft daarop de commandant van Karremans, generaal Brink man, laten weten dat hij tijdig moest aangeven of de overste geschikt was. De commandant heeft Couzy later niet meer be naderd en Karremans mocht af reizen. „Hij was niet de ideale keuze, maar hij was aan de beurt", aldus een oud-generaal. Consulentenregeling vervalt per 1 januari Na de val van Srebenica hief de Servische generaal Mladic (links) het glas met overste Karremans (rechts). archieffoto maar doet aangifte van diefstal ^ERIC-JAN BERENDSEN enst Milieu en Beheer van meente Leiden heeft giste- et informatiehuisje van re- Slingerland aan de Bees- ttkt met een kraan wegge- I. Volgens de gemeente 'et gebouwtje daar illegaal lezet. Slingerland gebruikte nisje om informatie te ge- jver haar rondvaarten die fde Haven vertrekken. De 'nmarkt is de thuishaven 'derij Rembrandt, onder deel van sociale werkvoorzie ning De Zijl Bedrijven. Eigenaar J. Slingerland van de gelijkna mige rederij heeft aangifte van diefstal gedaan bij de politie. Slingerland (69) had het in middels verwijderde huisje veertien dagen geleden op de Beestenmarkt neergezet. De vraag of hij daarvoor toestem ming had, ontwijkt hij. „Ik moest wel. De afspraak met re derij Rembrandt was dat zij ook informatie zou geven over mijn bedrijf en mensen zou doorver wijzen naar de Haven. Maar er werd verkeerde informatie ge geven. Ik zou alleen op zondag varen en meer van die onzin. Maar het feit dat we geen stads- rondvaarten meer doen, bete kent niet dat we helemaal niet meer varen. De Haven is wat ik noem een dubbele nul-locatie: ik moet al jaren vechten voor mijn brood." Vijftienduizend gulden voor asielzoekers LEEUWARDEN ANP De luisteraars van Omrop Fry- slan Radio hebben gisteren ruim 15.000 gulden bijeenge bracht voor de gedupeerde asielzoekers van de brand in AZC De Bonkevaart in Leeuwar den. Bij de brand raakten onge veer zeventig mensen al hun bezittingen kwijt. Deze spullen waren niet verzekerd. Een be woner uit voormalig Joegoslavië heeft bekend het vuur te heb ben aangestoken. Het radiosta tion verwacht dat het ingeza melde bedrag de komende we ken nog zal oplopen. CONNY SMITS/WIM KOEVOET/GPD Het stopzetten van de speciale subsidieregeling voor verstan delijk gehandicapten met ex treem moeilijk gedrag zou een ramp zijn voor het Zorgcentrum Willem van den Bergh in Noordwijk. „Vorig jaar kregen we 700.000 gulden in het kader van die regeling", aldus direc teur L. Touwen. „Zonder dat geld zouden we tien tot vijftien personeelsleden moeten weg sturen." Touwens collega H. Bouter van Swetterhage, een woon- en leefgemeenschap voor verstan delijk gehandicapten in Zoeter- woude, schrikt hevig van de be richten over de beëindiging van de subsidie. „Ik kom net terug van vier weken vakantie. Er moet in die periode iets zijn ge beurd." Hij heeft de gevolgen voor Swetterhage nog niet op een rij tje. In elk geval krijgen vier be woners de zogenaamde één-op- éénbegeleiding en zijn er nog eens vijf mensen voor wie even eens regelmatig hulp van het speciale consulententeam no dig is. Van de directie van de Hooge Burch in Zwammerdam was niemand bereikbaar voor commentaar. Per 1 januari 1999 loopt de fi nanciële regeling voor het 'con sulententeam' ten einde, die tien jaar geleden werd opgezet nadat de ouders van de gehan dicapte Jolanda Venema schok kende foto's hadden verspreid van hun dochter die naakt zat vastgebonden op een stoel. Een golf van verontwaardiging zorg de ervoor dat het rijk extra geld bood om deze speciale groep van verstandelijk gehandicap ten extra zorg te geven. De totale extra subsidie be droeg jaarlijks 44 miljoen gul den. Consulententeams kenden subsidiebedragen toe aan in stellingen die daar extra aan dacht en zorg mee konden ge ven aan bewoners met extreme gedragsproblemen. De bedoe ling is echter altijd geweest om de instellingen met dit extra geld slechts op weg te helpen. Na verloop van tijd zou de extra zorg weer binnen de normale begroting moeten worden op gevangen. foto reuters/sudan tv CDA stuurt overspelige wethouders weg SIMPELVELD ANP Twee CDA-wethouders in Sim- pelveld hebben gisteren hun ontslag aangeboden. Woens dagavond maakte hun fractie het tweetal duidelijk niet langer te accepteren dat zij een buiten echtelijke liefdesrelatie met el kaar onderhouden. De getrouwde wethouder en loco-burgemeester Weijers heeft al enige tijd een relatie met zijn collega-wethouder Vanhommerig-Bloem. In de 12.000 zielen tellende Limburg se gemeente was hun liefde een publiek geheim. Ook hun partij, het CDA, was op de hoogte van de relatie. Burgemeester Bogman is gis teren van vakantie teruggekeerd om de crisis te bezweren. Hij benadrukt aan het functioneren van beide wethouders nooit iets gemerkt te hebben. De gemeen te verliest volgens hem twee be kwame bestuurders. Het vier koppig college van B en W is door het opstappen van de ver liefde wethouders gehalveerd. Kabinet voert ecotax in drie stappen in DEN HAAG ANP Het kabinet smeert de verdub beling van de milieuheffing op energieverbruik (ecotax) over drie jaar uit. Huishoudens gaan op deze manier in drie stappen een hogere prijs betalen voor gas en licht, melden bronnen in Den Haag. In ruil voor de prijsstijging gaat de inkomstenbelasting omlaag. Het kabinet wil mensen op deze manier stimuleren minder energie te gebruiken. Daardoor zal de uitstoot van het broeikasgas C02 dalen. De maatregel was al opgenomen in het regeerakkoord. De prijs voor gas stijgt in to taal met 6 cent per kubieke me ter. Elektriciteit wordt per kWh 8 cent duurder. In totaal moet de ecotax in deze kabinetspe riode 3,4 miljard gulden meer opbrengen. Daarvan brengen huishoudens 2,35 miljard op en bedrijven 1,05 miljard. Bedrij ven die heel veel energie ge bruiken zijn vrijgesteld van de prijsverhogingen. Van de 3,4 miljard gulden be steedt het kabinet jaarlijks 500 miljoen aan maatregelen om een lager energieverbruik te sti muleren. Er komt eenmalig een injectie van 400 miljoen gulden voor duurzame energie. Supersnel autowassen Kia dealer ALPHEN AAN DEN RUN MARUN KRAMP Twee jongens hebben gister middag in de vijver van het Weteringpark in Alphen aan den Rijn het stoffelijk over schot van een 57-jarige vrouw ontdekt. Volgens de politie is de Alphense niet door een misdrijf om het leven geko men. Onderzoek van de poli tie wees uit dat de vrouw woensdag nog in leven was. Twee spelende jongens zet ten de politie Rijn en Aarlan- den gisteren op het spoor. Zij zagen een jas in het water drijven en waarschuwden de politie. Het duikteam van de brandweer haalde het lijk uit het water. De politie zette het hele gebied rond de vijver voor enkele uren af. Het Weteringpark in de wijk Kerk en Zanen wordt druk be zocht. De politie gaat er daar om vanuit dat de vrouw snel nadat zij in het water was ge raakt, is opgemerkt. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand D-Per kwartaal Oautomntisch (f, 94,15) automatisch (f. 32,70) Qacceptgiro (f. 9.0,15) Leidsch '&i Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. /elop, zonder postzegel. OF BEL 071-5128030 712141 "4001 14" ndag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1