Leidsch Dagblad 'Schiphol tijdelijk dicht' II J 18 19 leal IRA' kondigt staakt-het-vuren af ngst voor nieuwe ekte zeehonden Souden' tijden voor de horeca Hulshoff Piloten zelf schuldig aan overtreden rusttijdenwet Lewinsky opnieuw voor grand jury TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. NSDAG 19 AUGUSTUS 1998 Jesprek van de Dag Wereld Natuur Fonds: Het gaat niet om de panda alleen OPGERICHT 1 MAART 1860 Cultuur en Kunst Koninklijke Bibliotheek viert 200ste verjaardag Sport Achtste plaats bij EK atletiek stelt Maase diep teleur zeehond die aan de Belgische kust is aangespoeld, is het ge in Ie morbili-virus geconstateerd. Dit virus veroorzaakt de zee- inziekte. Onderzoek van de Erasmusuniversiteit in Rotterdam dit uitgewezen. De zeehond is gevonden in de plaats Nieuw- aan de monding van de Ijzer. iens zeehondendeskundige en viroloog professor Osterhaus universiteit zou dit wel eens het begin kunnen zijn van een epidemie onder zeehonden. De combinatie van een toene- vervuiling van het zeewater en een verzwakt immuunsys- iakt veel zeehonden vatbaar voor het virus. 't Hart van de zeehondencrèche in Pieterburen heeft dit bekendgemaakt. Zij is bang dat straks ook de zeehonden |1 Waddenzee door dit virus geveld worden, omdat ze in slechte 1 tie verkeren. Dit jaar zijn er al 105 zieke zeehonden binnenge- |jl| it, heel vorig jaar waren dat er 95. „Steeds meer van deze zee- en hebben een gebrek aan antistoffen", aldus 't Hart. Overi- zijn bijna zeshonderd van de naar schatting 2.250 zeehonden Ie Nederlandse kust ingeënt tegen de ziekte. Als geluidsnonnen worden overschreden Wijkhuizen schetst doemscenario Als Schiphol volgende maand, zoals verwacht, de nor men voor geluidsoverlast overschrijdt, moet de luchtha ven tijdelijk dicht. Milieudefensie spant dan namelijk een kort geding aan en zal de rechter vragen maatregelen te nemen. Slotcoördinator H. Wijkhuizen die de beschik bare vluchten verdeelt over de luchtvaartmaatschappijen waarschuwde vanmorgen in het Radio 1 Journaal voor dit scenario. schiphol rudolf kleungen daar jaarlijks nog 20.000 zo genoemde vliegbewegingen bij- Schiphol heeft van het kabinet komen. Dat is echter alleen mo toestemming gekregen om dit gelijk als de geluidszonering jaar 380.000 starts en landingen wordt aangepast. Eerder heeft uit te voeren, 20.000 meer dan een commissie onder voorzit- in 1997. Tot het jaar 2003 mo- terschap van R. in 't Veld gewe zen op 'absurditeiten' in de zo nering. Daarbij gaat het bijvoor beeld om meetpunten in wei landen en op het parkeerterrein van Schiphol. Ook de S-bocht die vliegers maken om overlast bij Zwanenburg te verminderen kan tot overschrijdingen leiden, zegt een woordvoerster van Schiphol. Vorig jaar stond de rechter éénmalig overschrijding van de geluidsnormen toe. Toch heeft het kabinet Schiphol extra vluchten toegekend. Zolang er geen nieuwe normering is, wordt op een aantal punten overschrijding van de lawaai- ord-lerse Omagh is in diepe rouw. De eerste twee slachtoffers van de bloedige aanslag van afgelopen zaterdag zijn gisteren in het nabijgelegen dorpje Augher begraven. Het zijn jarige Avril Monaghan, acht maanden zwanger van een tweeling, en haar achttien maanden oude dochtertje Moira. De grootmoeder van de baby kwam ook om het leven en vandaag begraven. foto ap ian waldie «i ird-Ierse terreurbeweging Real ware' IRA), verantwoordelijk voor ag afgelopen zaterdag nagh, heeft een onvoorwaardelijk het-vuren afgekondigd. In een leling aan verscheidene media in rse hoofdstad Dublin zegt de ter- toep (een afsplitsing van het Ierse blikeinse Leger) dat zij vanaf 1 uur chtend (Nederlandse tijd) elke mili- operatie staakt. gens de Real IRA, die zich verzet te- et Noord-Ierse vredesakkoord van Goede Vrijdag, is het bestand het directe gevolg van de 'tragedie' in Omagh en op roepen van de Ierse premier Ahem de gewapende strijd te staken. Ahem had gedreigd alles wat wettelijk en fysiek mo gelijk is in werking te stellen als er geen wapenstilstand zou worden afgekondigd. „Met veiligheidstroepen zullen wij deze organisaties breken", zo zei hij. De Real IRA betreurt dat er zaterdag burger slachtoffers zijn gevallen en zegt zich nu te beraden over de toekomstige politiek. Met de aanslag wilde de Real IRA 'in de voortgezette strijd tegen de Britten' het zakenleven treffen en geen burger slachtoffers maken. Een zegsman van de terreurorganisatie benadrukte dat er drie keer voor de aanslag was gewaarschuwd. Hij sprak beweringen van de Noord-Ier se politie tegen dat een verkeerde plaats was opgegeven. De Britse minister voor Noord-Ierland, Mowlam, noemde de verontschuldigingen van de Real IRA een belediging en zei dat de organisatie de volledige verantwoordelijkheid draagt voor het bloedbad. De Britse kroonprins Charles heeft gis teren een bezoek gebracht aan Omagh. Charles werd vergezeld door Mowlam. De prins zei enigszins te kunnen begrij pen wat het betekent geliefden zo te ver liezen. In 1979 kwam zijn lievelingsoom, Lord Mountbatten, om het leven bij een bomaanslag van de IRA. De Britse en Ierse autoriteiten intensi veren hun samenwerking om de daders te vinden. De Ierse politie heeft gisteren speciale agenten naar het grensgebied gestuurd. Pagina 5: Noord-Iers dorp draagt eerste slachtoffers naar laatste rustplaats jaren sprake van forse stijging omzet jjPWUK PABLO CABENDA WEVOET zijn gouden tijden voor de l Vooral hotels, restau- en conferentie-oorden nhet uitstekend. Dat blijkt cijfers van het Centraal Bu- voor de Statistiek die la- zien dat de horeca het af- 'pen tweede kwartaal zo'n procent méér heeft ora- tt dan in dezelfde periode '397. omzetgroei van hotels, Roe ook pensions en con- Dtie-oorden worden gere kt is het hevigst: 11 pro- L Restaurants zijn een ede tweede', aldus het CBS, dik tien procent. Cafés en hria's blijven achter met omzetgroei. Oorzaak is ®ns de statistici het min- goede weer in juni en juli. Voor R. Liethof, één der managers van Hotels van Oranje, het horecabedrijf dat met Hotel Oranje, Boulevard Hotel en Beach Hotel is verte genwoordigd aan de Noord- wijkse Koningin Wilhelmina Boulevard, zijn de groeicijfers geen nieuws. Volgens hem is al 'een aantal jaren' sprake van 'forsepercentuele stijgingen'. De hotelmanager bespeurt de tendens dat alles weer mag, soms zelfs moet kosten. De bereidheid om meer geld uit te geven aan luxe en menu's is enorm. Verder profiteert de horeca in deze regio mee van de beurzen in de Amsterdam se RAI. Amsterdamse hotels hebben dikwijls een te geringe capaciteit om beursgangers en andere zakenlieden onder te brengen en als de hoofdstad, de nummer een op de lijst van Nederlandse congressteden, 'vol' is, richten de blikken zich direct op nummer twee, Noordwijk. Ook Grand Hotel Huis ter Duin in Noordwijk is voor het hele jaar qua conferenties vol geboekt. Volgens woordvoer der P. Koning was de afgelo pen tijd ook duidelijk merk baar dat de hotels in Amster dam nagenoeg volzaten. R. de Jager, algemeen mana ger van congrescentrum Leeu wenhorst in Noordwijkerhout, is ondanks dat ook hij prachti ge cijfers kan laten zien lichte lijk bezorgd. Hij wijst op de stortvloed van bouwplannen die horeca-bedrijven indienen. In het ongunstigste geval ont staat 'prijsdumping'. Pagina Leiden: 'Euforie kan je opbreken' ■COhftA' Leiden: Nieuwe Rijn i«Den Haag*Leidschendam«Rotterd; normen gedoogd. Verkeer en Waterstaat en Schiphol erken nen dat het risico bestaat dat de rechter daar niet mee akkoord gaat. In dat geval kan de rechter inderdaad besluiten de luchtha ven geheel of gedeeltelijk te sluiten, erkent een woordvoer der van het ministerie. Een woordvoerster van Schip hol wil daar niet op vooruitlo pen. Zij wijst erop dat de hinder voor omwonenden juist minder wordt. „Wij gaan voorlopig uit van de brief van de minister, die vooruitlopend op de nieuwe normering op een aantal pun ten de overschrijdingen wil ge Martinair inventariseert bijbaantjes: haarlem janette luichies Piloten van Martinair die klagen over de werkdruk overtreden zelf de rusttijdenwet. Die be schuldiging uit de directie van de vliegmaatschappij in een brief aan de vliegers. Martinair vraagt de 325 piloten dan ook de bijbaantjes te melden om in zicht te krijgen in de neven werkzaamheden van het perso neel. Als voorbeeld noemt de direc tie een piloot die tijdens de vrije periode van zeven dagen bijk luste als vlieginstructeur. In zes maanden gaf hij tweehonderd uur les. Woordvoerder Udo Buijs verwijst naar de CAO waarin staat dat het personeel geen werk mag doen waar de werkgever last van ondervindt. Een paar weken geleden bracht de Vereniging van Ne derlandse Verkeersvliegers (VNV) een brief naar buiten van vier piloten die klaagden over de enorme werkdruk bij Martin air. Zij waarschuwden dat de veiligheid van de passagiers in het geding was. Volgens de VNV ondersteunen tachtig andere piloten inmiddels die bewering van het viertal. „Heel onfris", zo noemt voor zitter Paul Griffioen van de VNV de brief van de directie. Hij raadt zijn leden vooralsnog af te reageren. „De vliegers zijn niet verplicht hun nevenfuncties op te geven. Volgens de ARBO-wet heeft de werkgever niets te zeg gen over de vrijetijdsbesteding. Piloten die naast hun werk een sportvliegtuigje besturen doen dat om te ontspannen. Dat is te vergelijken met een vrachtwa genchauffeur die op zijn vrije zaterdag op een Sparta-Met door het bos scheurt. Directeur Martin Schroder vliegt zelf af en toe ook op Lelystad. Piloten ra ken oververmoeid van werkda gen van zestien uur. Dat wilden we aankaarten. Maar blijkbaar is de directie nogal geïrriteerd over de publiciteit en zetten ze nu de tegenaanval in." Vanmid dag is er een ledenvergadering waarin de kwestie wordt be sproken. washington john wanders correspondent Monica Lewinsky moet morgen opnieuw voor de grand jury ver schijnen. Aanklager Starr wil dat de ex-stagiaire van het Witte Huis wordt gehoord over de verklaringen van president Clin ton over de relatie die hij met haar had. Clinton zei gisteren dat hij een 'ongepaste relatie' met Le winsky heeft gehad. Lewinsky heeft voor de grand jury ver klaard dat zij een seksuele rela tie met de president heeft ge had. Clinton heeft geweigerd in te gaan op specifieke vragen over die relatie. Hij beweert ook nooit iemand te hebben ver zocht om over de affaire te lie gen. De helft van de Amerikanen gaat ervan uit dat Clinton in zijn toespraak opnieuw heeft gelo gen. Een nog groter deel van de bevolking denkt dat hij tijdens zijn televisietoespraak, die volg de na zijn verhoor door Starr, bewust essentiële informatie heeft weggelaten. Dat blijkt uit verschillende opiniepeilingen die na de rede werden gehou den. De waardering die de presi- Vermiste vrouw vermoedelijk dent ontvangt voor zijn werk is onverminderd groot, hetgeen voor een belangrijk deel valt toe te schrijven aan de gezondheid van de Amerikaanse economie. De waardering voor Clintons persoon is echter sterk afgeno men. Volgens een peiling van USA Today en nieuwszender CNN heeft nog maar veertig procent van de Amerikanen waardering voor hem een daling van twintig procent over een periode van twee dagen. Begin dit jaar vond een ruime meerderheid van de Amerika nen nog dat Clinton moest op stappen als de beschuldiging over zijn seksuele relatie met Lewinsky gegrond zou blijken. Nu ziet slechts een geringe min derheid van het volk hierin aan leiding voor een gedwongen verwijdering uit het Witte Huis. Pagina 5: Partijgenoten teleur gesteld in Clinton NR. 41776 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 dogen." De nieuwe normen worden waarschijnlijk in de loop van volgend jaar vastge steld. Milieudefensie verloor eerder een kort geding tegen de uit breiding van het aantal vluch ten omdat de geluidsnormen toen nog niet werden over schreden. Daarna is besloten met verdere juridische stappen te wachten tot er daadwerkelijk sprake is van een overschrij ding. „Als dat in september het geval is gaan we zeker naar de rechter." HET WOORD IS AAN Van Kooten en de Bie Het is meestentijds maar goed dat credit cards niet kunnen blozen. f" toenejfiender I bewolking- Wmaï' "720° 11719° 9718° 30% 80% 60% 30% 10% 20% VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur .18 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving12 Meningen17 Regio11,13,15 RTV/programma's9 Sport19T/M22 Strips8 Uitgaan16 Douane vindt 15.000 kilo aan softdrugs rotterdam gpd De douane in Rotterdam heeft bij een controle op een containerschip 14.000 kilo marihuana en 1000 kilo hasj-olie gevonden. Dat is de grootste hoeveelheid die de douane dit jaar in beslag heeft genomen. De partij heeft een straatwaarde van 75 miljoen gulden. Er zijn vier personen aangehou den, onder wie een man uit Boesingheliede in Haarlem mermeer. De grote partij softdrugs bevond zich in een uit Pa nama afkomstige container, die vorig week op een schip de Rotterdamse haven werd ingeloodst. Volgens de vrachtpapieren zou de con tainer gevuld zijn met blik ken fruitcocktail. Een drugshond van de douane vond bij een routinecontro le de verdovende middelen. Voor het opsporingson derzoek is de zaak door de Rotterdamse douane over gedragen aan het Amster damse Harc-team; een sa menwerking van FIOD, douane en politie. Tijdens het uitladen van de verdo vende middelen in Assen- delft (bij Zaandam) zijn drie personen aangehouden. De verdachte uit Boesinghliede werd later gearresteerd. De marihuana en de hasj-olie zijn inmiddels ver nietigd. ]a, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. overleden spaarndam Op een bedrijfsterrein aan de Lagedijk in Spaamdam is van morgen een levenloos lichaam aangetroffen. De politie heeft het sterke vermoeden dat het gaat om een 80-jarige Spaarn- damse die al twee weken wordt vermist. De politie onderzocht vanmorgen het lichaam om vast te stellen of de overledene door een misdrijf om het leven is ge komen. Postcode: - Tel: Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Qautomatlsch (f. 94,1. automatisch (f. 32,70) Oacceptglro (f. 95,15) V Handtekening:i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. rclop. zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1