'Super-Leon' krijgt loon naar werke Dagsucces voor Koert- Jan Eise Kromkamp ge 'de jonkies' het nakijker Beachvolleybal komt moeizaam van de grond Getergde Hingis krijgt Niemand praat meer over tennis in eredivis Sport familie Williams stil MAANDAG 17 AUGUSTUS 1998 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -5356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATE; Zege Chinese volleyballers moers/poitiersChina, bij het WK volleybal in Japan groepste- genstander van de Nederlandse mannen, heeft zaterdag in Moers een opvallend gemakkelijke zege geboekt op Duitsland. De Aziaten wonnen op de tweede dag van het toernooi om de Duitsland Cup met 3-0. De setstanden - experimenteel met een rallypointsysteem - waren 25-16 25-22 25-20. Tsjechië, in no vember in Sendai een andere WK-opponent van Nederland, ein digde bij een vierlandentoernooi in Frankrijk als laatste. De Tsjechen verloren zaterdag ook de derde wedstrijd kansloos. Ri vaal Slowakije was oppermachtig: 3-0 (15-6 15-8 15-12). De ploeg van de Verenigde Staten won het evenement in Poitiers ongeslagen. Nederlandse skispringers in Garmish zakopane Wie komende nieuwjaarsdag naar de traditionele schansspringwedstrijd in Garmish-Partenkirchen kijkt, ziet in elk geval twee Nederlandse skispringers naar beneden vliegen. Niels de Groot en Jeroen Nikkel plaatsten zich in het Poolse Zak opane verrassend voor de wereldbeker. De Groot (Baarn) en Nikkel (Maarssen), beiden 17 jaar, pakten in de zomerwedstrijd in Zakopane voor het eerst punten in de zogenoemde Continen tal Cup. De springers gaan in de zomer van dezelfde schansen af, maar het aanloopspoor is van keramiek en er wordt op kunst- stofmatten geland. De Groot werd zaterdag negende (met sprongen van 85 en 80,5 meter) en gisteren twaalfde. Ook Nikkel sprong op zaterdag het best, met73 en 85 meter werd hij vijf tiende. De Oostenrijker Kristmayer won zaterdag, de Pool Mate- ja was gisteren de beste. Van der Weijden snelst Usselmeer over medemblik» Etta van der Weijden heeft de IJsselmeermarathon 1998 op haar naam gebracht. De 19-jarige langeafstandzwem- ster uit Warmenhuizen had voor de 25 kilometer lange oversteek van Stavoren naar Medemblik 5 uur 24 minuten en 5 seconden nodig. De Noord-Hollandse wiskundestudente had niet de con currentie van Edith van Dijk. De winnares van brons in Australië op de 25 km (en zilver op de 5 km) richt zich momenteel geheel op de World Series. Hierdoor had Van der Weijden (in Australië zesde) in het geheel geen tegenstand van betekenis. Joost Kuij- laars kwam als tweede 'aan de overkant', met meer dan een half uur achterstand. Zeven deelnemers zwommen de race uit. Singh in Redmond naar eerste Major redmond Vijay Singh heeft gisteren zijn eerste Major in het golf gewonnen door het tachtigste PGA kampioenschap op zijn naam te schrijven. In de spannende finale versloeg hij in Red mond de Amerikaan Steve Strieker. Het duel ging lang gelijk op. De kemphanen waren met een gelijke score de laatste ronde in gegaan. Singh kwam daarin uit op 68 - twee onder par - Strieker had zeventig slagen nodig. Meerdere keren scheelde het vrijwel niets of de winnaar, afkomstig van de Fiji, had zijn bal zien stranden in één van de reusachtige bomen op de Sahalee Coun tryclub. Naast Leon van Bon in Ham burg hebben ook andere Ne derlandse wielrenners dit weekeinde goed gepresteerd tijdens verschillende interna tionale wedstrijden. Jans Koerts won zaterdag de slo tetappe van de Ronde van De nemarken. Bart Boom zege vierde in de Ronde van Her ford, een koers met profs en amateurs, door onder anderen Jens Heppner in de sprint te verslaan. De Ronde van Denemarken leverde een eindzege op voor de Belg Mare Streel. Hij pakte al op de eerste dag de lei derstrui en gaf deze niet meer af. De Deense Raborenner Rolf Sörensen finishte als tweede op 54 seconden. In de strijd om de laatste dagzege in een rit over 148 kilometer van Hundige naar Kopenhagen versloeg Koerts de Italianen Ongarato en Colonna in de sprint. Mirella van Melis behaalde een bronzen medaille bij de Europese kampioenschappen onder 23 jaar. In Uppsala moest de wereldkampioene bij de junioren het in de spurt af leggen tegen de Zweedse Ljungskog en de Litouwse Zi- lioete. Chantal Beltman kwam binnen als vierde. In de Ronde van Frankrijk voor vrouwen eindigde Elsbeth Vink gisteren als vijfde. In de zesde etappe over 106 kilome ter van Les-Baux-de-Provence naar Chateauneuf-les-Mar- tigues won de Australische An na Wilson de sprint. De vijfde rit over 114 kilometer van Avig non naar Valréas leverde een overwinning op voor Rasa Poli- kevitsjoete uit Litouwen. Zij kwam na de bergrit over 114 kilometer van Avignon naar Valréas alleen bij de fir, i( Tijdens de rit moesten sters onder meer de Mi 3 toux beklimmen. Edita kaite, die het afgelope: ed einde moeiteloos de behield in het algemei sement, arriveerde groep met alle favoriei ij de zege, op drie minu pi de winnares. Miguel Martinez sch; s| overmacht de Tour de voor moutainbikers naam. De Fransman re s af de eerste de_ derstrui. Zaterdag ven hij zijn leidende posr de zevende en vo etappe te winnen, laatste rit had hij ee sprong van elf minuti seconden op de Noorl Jan Weevers was de bf derlander op één uur minuten. De laatste ging naar de Australiër De-nummer twee, 27 jaar, was na honderd kilo meter skeeleren kapot en kon amper meer op z'n benen staan. De nummer één, zestien jaar ouder, oogde alsof hij net uit het ligbad was gestapt. „Ik voel me ook nog fit. Als je gewonnen hebt voel je geen vermoeidheid", grijnsde Jan Eise Krom kamp. Hij greep in Hallum de open Nederlandse titel, de derde in zijn carrière, tijdens de Bartle- hiem-skeelertocht. De man uit Wolvega nam jaren geleden af scheid van de skeelersport omdat hij het een beetje rustiger aan wilde doen. Helemaal afscheid nemen kon Kromkamp ook weer niet. Ook al om dat zijn lichaam blijft schreeuwen om trainings- arbeid. Erik Huizebosch, die zijn titel moest verdedi gen, was zaterdag toeschouwer. Woensdag op een bootje in een spijker getrapt en dat deed fer- schriklike pine'. De immer kamp: „Ik had 'een goeie dag, maar te beetje geluk dat Huizebosch geblesse Na vijftig kilometer zat Kromkamp, gesteld als skeeler-bondscoach, in een zestien. Er vielen er een paar af, Kromk melde eens aan de boom' en weer viele af. Acht bleven er over. Dertig kilomete einde demarreerde Kromkamp opn kreeg de 27-jarige Belg Frank Fiers en ters, beiden uit de Slagerploeg, mee. Da er één te veel. Een sprintje van enkele 1 volgde en toen maar eens omkijken. Fie enige volgen maar kraakte in al zijn vi zei tegen Kromkamp dat hij geen kopw kon doen. In de straten van Hallum, vij meter voor de finish, loste hij de Belg gemak. Alleen aankomen, een sportmac een kick van en dus ook Kromkamp: „Dl tweehonderd meter, wat waren ze mooi. Zeven magere jaren in wereldbeker ten einde Leon van Bon heeft giste ren in Hamburg loon naar werken gekregen. De 26-ja- rige renner van de Rabo- bankploeg bracht met groot vertoon van macht de wereldbekerwedstrijd om de HEW Cyclassics Cup op zijn naam. Hij maakte deel uit van een kopgroep van dertien renners en ze gevierde in de eindsprint. De Italiaan Michele Bartoli (tweede) en de Belg Ludo Dierckxens (derde) hadden het nakijken. hamburg» anp Van Bon, afkomstig uit Apel doorn en wonend in het Belgi sche Hasselt, maakte een einde aan zeven jaar 'droogte' voor Nederland in de wedstrijden om de wereldbeker. Frans Maassen was in 1991 in de Am- stel Gold Race de laatste die een dergelijke wedstrijd won. „Ik had een supergevoel van daag", constateerde Van Bon na afloop met voldoening. „Het ging al enkele weken lekker. Ik heb gewoon de lijn voort kun nen zetten." Het was de eerste keer sinds 1995 (Frankfurt) dat er weer om de wereldbeker op Duitse bodem werd gefietst. Van Bon sprong door zijn welverdiende 100 punten voor de zege van de veertiende naar de tweede plaats in de stand om de wereldbeker na zeven van de tien wedstrijden. Bartoli blijft aan de leiding. Hij heeft 95 pun ten meer dan Van Bon. Zondag is de achtste wedstrijd in Zü- rich. Dan volgen nog Parijs - Leon van Bon gaat juichend over de finish. „Even was ik bang dat Jan Ullrich op die helling weg zou gaan, maar ik merkte dat ik harder fietste." foto ap Tours (4 oktober) en de Ronde van Lombardije (17 oktober). Van Bon ontpopte zich als amateur als een talent door tij dens de Olympische Spelen van 1992 in Barcelona het zilver op de puntenkoers op de baan voor zich op te eisen. Een jaar later, na een ritzege in de Ronde van de Toekomst, tekende hij een profcontract bij de ploeg van Jan Raas. Van het WK van vorig jaar in San Sebastian be leeft Van Bon nog wel eens nachtmerries. Daarin zag hij een unieke kans op de regen boogtrui verloren gaan door een te vroeg ingezette sprint. Hij werd slechts derde achter ,de Fransman Brochard en de Deen Hamburger. Ook in Hamburg, waar der tien renners na ruim 253 kilo meter en meer dan zes uur rij den op de eindstreep den, speelde Van Bon kaarten al vroeg uit SS' 300 meter kwam hij: i dat bleef hij. n Hij voelde zich de strijd al beresterk, leid ju op de venijnige Wasë villawijk Blankenese, keer opdoemde, en sp J[( met iedereen die wej ,p het begin had hij i; groep, die na tachtig <j ontstond met 25 ren: de slotfase bijna halvi u nog hulp van ploegge jj, Vierhouten. Hij voeldi zo'n acht kilometer vu 11 len zijn krachten we$ jn stapte in de auto. ,e Van Bon demonstii (h wilskracht dat hij hei; alleen af kon. „San 1C spookte nog wel even hoofd toen die eind doemde. Maar ik meteen weer van me; n voelde me vandaag i r dan toen. Ik dacht c concurrentie te ki i Mengin, Bartoli er, 1 Maar ik wist gelijkertij kon hebben." Niemand kon hen overwinning afhoudei w plaatselijke favoriet )i niet. Hij werd hans f aangemoedigd door 600.000 Duitsers en; het even alleen. Maar w liet de winnaar van i w van Frankrijk van vorij gaan. „Even was ik ld Ullrich op die helling gaan, maar ik merktec iel der fietste. Het was i Ed keer dat we er overhc I ten. Dus het afzien na ei lief. Ik wist wat ik fe i was vandaag goed voa n, winning." m si scheveningen gpd In het beachvolleybal kan het nog gebeuren dat de bonds coach hoogstpersoonlijk kam pioen wordt en de beste strand- volleybalsters tot voor kort zelf opdraaiden voor de aanschaf van ballen. Vijfendertig jaar is Michel Everaert nu en op een twee daags NK brengt hij evenveel tijd liggend op de massagetafel door als staand tussen de zand korrels. Zijn maatje Sander Mulder is half kreupel en ligt binnenkort op de operatietafel om zich te laten helpen aan een 'jumpersknie'. Bovendien zijn de enkels van de 29-jarige Mul der ook niet sjofel meer. Zie hier de beste strandvolleyballers van Nederland. Die status werd juist zo be geerd door Joost van der Hoek en Matijs Dekker, maar de twee Dordtenaren bogen gisteren in Scheveningen in de finale van het NK eerbiedig voor de olym- piagangers van 1996. Van der Hoek en Dekker zijn ook geen beachvolleyballers pur sang. Mulder en Everaert evenmin. De vier leven slechts parttime als beachboy omdat er indoor nu eenmaal meer te verdienen valt. Daarom ook komen de we reldkampioenen op het strand voorlopig nog niet uit Neder land. De achterstand op de ab solute top, Amerikanen en Bra zilianen, is niet te verkleinen, als beachvolleybal hier een kneuterig tijdverdrijf blijft. Tot in de eeuwigheid zal er 'een sfeer van zoij, zee en vakantie om heen blijven hangen', vreest Matijs Dekker. „In Nederland zal het altijd een afwisseling van het indoor- volleybal blijven, omdat dat op zo'n hoog niveau staat. We moeten de jongens die net on der de top zitten zo gek zien te krijgen, dat ze in de winter op het zand doortrainen", reageert Sander Mulder. .Anders kun je het internatio naal wel shaken", beaamt Cas per Groenhuijzen, voormalig bondscoach, die in de markt is om de zusjes Deborah en Re- bekka Kadijk, het enige duo dat internationaal meetelt en giste ren ook fluitend nationaal kam pioen werd, te gaan begeleiden. Maar ook dat samenwerkings verband hangt nog van geld en tijd af, en van de toestemming van Groenhuijzens werkgever, de volleybalclub Volco. Langzaam tekent zich niette min binnen het beachvolleybal een structuur af, die zou kun nen bijdragen aan het verhogen van het spelniveau van poten tiële toppers. Muider: „Want dat wij twee jaar terug naar de Olympische Spelen zijn ge weest, heeft voor het beachvol leybal helemaal niets betekend. We hebben daar ook helemaal niets gepresteerd. Veel geld om alle mooie idee- en en plannen te bekostigen is er nog niet. De stichting Top- volleybal Nederland (TVN) en haar sponsors pompen miljoe nen in het indoorvolleybal en slechts weinig kruimels blijven over voor het strandvertier. De mannen durven zelfs hun hand niet meer op te houden. Matijs Dekker: .Alles wat ze hebben gaat nu naar -de dames. Daar ziet TVN meer in." Eindelijk, verzucht Deborah Schoon-Kadijk. Het houdt nog riiet over, maar ze wil niet hard op klagen. Blij als ze is met de vliegtickets en de hotelover nachtingen, die TVN nu voor zijn rekening neemt. De zusjes, die vorige week in Japan nog vijfde werden bij een FIVB-toer- nooi en vanaf dit seizoen full time strandvolleyballen, hebben vooral door zelf te bedelen en te investeren de weg naar het suc ces geplaveid. „Maar als het wat minder gaat, hoor je bij de bond gelijk 'hoe kan dat nou, wij stoppen er geld in en jullie pres teren niet'", flapt een licht geër gerde Rebekka Kadijk eruit. Rebekka Kadijk en Deborah Schoon-Kadijk prolongeerden op het strand van Scheveningen hun Nederlandse titel beachvolleybal. foto anp manhattan beach rtr Martina Hingis stond in de kwartfinales van het tennis toernooi van Manhattan Beach tegenover Serena Willi ams. Als ze haar ogen dicht deed, om met haar racket af te vuren, zag ze Serena's vader Richard. Die had haar bele digd. De getergde Hingis won met 6-4 6-1. Hingis was op en top gemotiveerd, speelde mis schien wel haar beste wed strijd tot nu toe dit jaar. Dat kon nooit de bedoeling zijn geweest van Richard Willi ams, toen hij donderdagavond voor tv-camera's beweerde dat zijn dochter Hingis van de baan zou vegen. „Ik hoorde dat in de spelerslounge. Ieder een moest er hard opi lachen en ik heb maar wat meege- giecheld", vertelde Hingis na de vlotte zege. „Maar eigenlijk was ik boos. Niet op Serena, want met haar kan ik het goed vinden. Ze heeft alleen wat mensen om zich heen, die af en toe beter hun mond zou den kunnen houden." spukenisse anp De teams in de eredivisie tennis zagen er vooraf zo mooi uit. Een hoop talent, uitgebalanceerde ploegen, dat zou een leuke spannende competitie worden. Nee dus. Competitieleider Coert Beek heeft al vier protesten moeten behandelen. Wat er op papier zo leuk uit zag, wordt nu op papier afgedaan. De KNLTB probeert de natio nale competitie al jaren op te waarderen. Twee jaar geleden werd met trots de deelname van Brenda Schultz (Zandvoort) ge meld, vorig jaar had De Manege hoge verwachtingen omdat John van Lottum was vastge legd. Beiden namen de eredivi sie echter niet zo serieus en lie ten niet hun beste tennis zien. Dit seizoen werd een even wichtig deelnemersveld gepre senteerd. De clubs hadden ein delijk goed invulling gegeven aan de slogans van de eredivi sie: „Kom vandaag kijken naar de toppers van morgen" en „Springplank naar de top". De eredivisie herbergt een hoop talent, maar ook bij het tennis heeft de Belgische voet baller Bosman diepe sporen na gelaten. Het aantal buitenlan ders is hoog. De Belgische Step hanie Deville dacht bij Groene- kan met wat Nederlanders te gaan trainen en spelen. Bij de Utrechtse club trof ze echter vooral landgenoten aan. Mana ger Cees Overvest liet doodleuk weten geen beschaafde Neder landse tennissers van niveau te kennen. Met zo'n uitspraak zal de KNLTB blij wezen. Overvest was overigens ook niet zo blij met de bond. Hij wil de naast De Ville, Nancy Feber en Timothy Aerts nog een vier de Belg opstellen. De beoogde kopman Christophe van Garsse is echter grootverdiener in de Duitse competitie en bijbeunen in Nederland, zo liet de KNLTB weten, mocht niet. Een week later kregen spelers die ook ergens anders competi tie spelen, alsnog groen licht. Voor Overvest was het net te laat. Hij had zijn vreemdelin genlegioen al aangevuld met een tóoatische Australiër, Allen Belobrajdic. „Clubs die hun zaakjes op tijd voor elkaar had den, worden zo benadeeld", vond hij. Bij de concurrenten De Manege (Amanda Hop mans) en Doetinchem (Belgra- ver) staan nog wel spelers opge steld die ook in Duitsland bij verdienen. Halfweg, dat in '96 kampioen werd, had de zaakjes evenmin goed voor elkaar. Manager Cees van Veen nam niet de moeite de spelregels te bekijken. De Bulgaarse Loebomira Basjeva en Debby Haak werkten in de eerste drie competitieronden hard voor zes punten, die later werden afgenomen. De twee, die in het voorjaar voor Halfweg 2 uitkwamen, waren niet speel gerechtigd. Zaterdag werd een nieuw dieptepunt bereikt, met het vierde protest tegen Halfweg. Degradatiekandidaat Leimonias zag een kans op drie gratis pun ten, door de pasjes van Basjeva en het Griekse talent Vassilis Mazarakis af te keuren. Op de ene pas stond de naam ver keerd gespeld, op de ander ont brak de verplichte pasfoto. „Dit heb ik nog nooit meegemaakt", klaagde Van Betuw over het ge drag van collega-trainer Frits Don. „We zouden met z'n allen proberen de eredivisie meer uit straling te geven. Zo helpen we de competitie om zeep." Competitieleider Cc* was zaterdag lekker ga£ alsof er niets aan de hi Flij zal weer in de p ken. Beek bepaalt onde zijn eentje de ranglijst. In de nationale heeft haast niemand h over tennis. Op 22 en 2 tus zijn de play-offs goed gaat. Want ooko tor Popeye Gold Star dend op de KNLTB. De damse club moet tijde naleweekeinde de bor de sponsor weghalen die conflicteren met i schieter van de bond. t ter moet in kort spraak doen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 20