PORT PSV heerst op grondgebied Ajax yenoord maakt de raagprijs niet waar nykoers Noordwijk |t Voskamp en Knaven ubs Europese superliga in 3,8 miljard verdelen' I KNVB heeft weer gesprek met Cruijff 'Zonder Frank en Ronald de Boer is Ajax veel zwakker' lAC 17 AUGUSTUS 1998 |.Afrika wil Gullit als bondscoach jSguRG. Ruud Gullit staat op twee Afrikaanse verlanglijst- naam van de vorig seizoen bij Chelsea ontslagen trainer •rder al in verband gebracht met de vacature van Nigeri- jndscoach. Gullit is ook één van de zes kandidaten de lanTroussier op te volgen als bondscoach van de Zuid- nse ploeg. Philippe Troussier kreeg na het WK in Frank- n nieuw contract. Onder zijn leiding haalde Zuid-Afrika twee punten in de drie poulewedstrijden. itzen in ziekenhuis tsT. De Duitse Formule I-coureur Heinz Harald Frentzen Grote Prijs van Hongarije naar een ziekenhuis in Boeda- bracht. De 31-jarige Frentzen had twee dagen niet gege- kampte met aanvallen van duizeligheid in de race, die hij lanks als vijfde afsloot. De Williams-coureur ging in het huis aan het infuus, maar zijn toestand verslechterde, in werd daarop per vliegtuig naar Wenen gebracht. De rhad al een tijdje last van koorts, misselijkheid en darm- in. Vermoedelijk is voedselvergiftiging de oorzaak. lerprofs die dit jaar de France hebben gereden vanavond aan de start aarlijkse dernywedstrijd rdwijk aan Zee. Onder de TVM-renners Bart en Servais Knaven. van Kessel (Ter Aar) en de Jongh komen niet itart. Zij worden vervan- ir baankampioen Peter Pieters en Tristan Hoffmann. Om 20.00 uur valt op de Ko ningin Wilhelmina Boulevard het startschot van de derny's. Zijlaard en Walraven zijn de be kendste gangmakers. Vanaf 17.30 uur rijden 100 cyclospor- tieven (B-amateurs), oud-ren ners (Jan Janssen, Gerben Kar stens, Jo de Roo en Fedor den Hertog) en jongeren van 9 tot en met 12 jaar voorwedstrijden. Trots tonen de spelers van PSV de Johan Cruijffschaal. De Eindhovenaren namen in de Arena sportieve revanche na het debacle van Maribor. foto an tv-rechten nog eens een miljard opleveren. De rest van de in komsten komen van sponsors en uit de verkoop van fan-arti kelen. De 3,8 miljard moet de nog twijfelende topclubs over de streep trekken." In de Cham pions League verdeelden de 24 deelnemende clubs afgelopen seizoen 'slechts' 290 miljoen gulden. In het rapport wordt uitge gaan van een competitie van 32 clubs. Er zijn 72 speeldagen ge reserveerd, op maandag, dins dag en woensdag. De deelne mende topclubs kunnen dan van donderdag tot en met zon dag de nationale competities af werken. De KNVB doet verwoede pogingen de strijd om de Johan Cruijff-schaal in de Arena te laten uitgroeien tot een tra ditie. Henk Kesler, voorzitter van het sectiebestuur be taald voetbal, repte bij de derde editie zelfs al van een be grip. Zo ver is het nog lang niet, maar PSV doet in elk ge val een aardige duit in het zakje. Na de zege op Ajax (2-0) staan vanaf vandaag alle schalen in de prijzenkast in Eindhoven. AMSTERDAM MARK CALDENHOVEN euvve Europese superli- jaarlijks 3,8 miljard gul gaan. Dat onthult het tijdschrift Focus, dat len geheim rapport te ingezien. Een aantal iropese clubs bereidt in ;im een Europese com- )or. Bij de besprekin- ook de bedrijven van amagnaten Berlusconi, en Kirch betrokken, partners, die het voet- epaalde landen op een ender willen aanbieden, zo'n twee miljard gul- dere landen moeten de GPD-VERSLAGGEVER PSV put moed en inspiratie uit de Arena. Op het grondgebied van landskampioen en beker houder Ajax zijn de Eindhove naren al twee jaar heer en meester. In vijf ontmoetingen, vier keer met Ajax en één keer met Roda JC, stapte PSV telken male als overwinnaar uit de ring. Bobby Robson knipperde maar eens met de ogen. ,,Is het werkelijk dat PSV hier altijd heeft gewonnen?" Robson, toch zes jaar wegge weest, kon het met de wanpres tatie in Maribor nog vers in het geheugen nauwelijks geloven. Logica en sport gaan nimmer hand in hand. PSV, de afgelo pen dagen alweer een praat huis, moet met knikkende knie- en naar de ArenA zijn afgereisd. Hoewel ook Ajax vanwege het getouwtrek met en om de ge broeders De Boer nauwelijks een vlekkeloze voorbereiding afwerkte, dreigde voor de Bra banders een nieuwe oorwas sing. Niet Robson maar confrater Morten Olsen kreeg onverwacht een bittere pil te slikken. Logica en sport gaan nimmer hand in hand, moest de Deen erkennen. „De club met het meeste balbe zit wint niet altijd." Ajax sprong er tegen de vijfmans-defensie van PSV weinig inventief mee om. „De bal ging niet vlot ge noeg rond," beaamde Olsen, zonder te willen doelen op de absentie van de gebroerders De Boer.Al weet ik als geen ander hoe moeilijk het is als 21 spelers zich ophouden op één helft." Dat was de helft van PSV, dat het vizier met succes op de te genaanval richtte. Na de afgang in Slovenië moest én ging Rob son terug naar de basis. De ver dediging, woensdag tegen Mari bor de onbetwiste achilleshiel, kreeg extra aandacht. De debu tanten Theo Lucius, de van FC Den Bosch gekomen midden velder, en Jorginho werden op de flanken toegevoegd aan het trio Marcos, Nikiforov en Xa- vier. Robson kon niet beschikken over de geschorste captain An- dré Ooijer en de geblesseerde linksback Davy Oyen en liet de gepikeerde Gilles de Bilde ten faveure van Arnold Bruggink aan de kant. .Arnold is in uit wedstrijden door zijn beweeg lijkheid beter bruikbaar." De Bilde, cynisch: „Dan hoef ik, als dat zo blijft, in elk geval geen trainingskampen meer mee te maken." Ajax was niet bij machte het Brabantse verdedigingsblok te ontregelen. De Georgische baltovenaar Kinkladze viel na een sterke beginfase terug, Wamberto had op de rechter kant minder dynamiek dan Ba- bangida en Arveladze miste de steun van Litmanen, die in Ni kiforov zijn meerdere moest er kennen. Bovendien sprong het fletse Ajax laconiek om met de incidentele kansen. Typerend voor Ajax was de riante moge lijkheid kort na de hervatting. Vrij voor de sterke PSV-doel- man Waterreus bleven zowel Arveladze als Kinkladze het ant woord schuldig. De dubbele kans stierf in schoonheid. Ol sen: „Sommigen dachten dat een mooi doelpunt voor twee telt." Zelfs invaller Richard Witsch- ge had iets moois in gedachten, toen hij in de slotfase van elf meter mocht aanleggen. Tomek Iwan had Peter Hoekstra pootje gehaakt, maar Witschge richtte een metertje of twee naast. Een treffer van de Amsterdammers had de nauwelijks aantrekkelij ke confrontatie nieuw leven kunnen inblazen, want na de tweede treffer van PSV (Brug gink) zat het prestigeduel op slot. Het fraaie openingsdoel punt van Dimitri Khokhlov was al een veeg teken geweest. PSV profiteerde met twee doelpun ten en een handvol kansen opti maal van de kwetsbare verdedi ging van Ajax, die met de zwak ke Melchiot, de onwennige To- biasen en de veredelde links back Hoekstra nauwelijks over tuigde. Bovendien haalden 'dra gers' Danny Blind en Jari Litma- nen het einde niet. De generale repetitie van Ajax en PSV maakte duidelijk dat de strijd om de landstitel spannen der wordt dan de laatste jaren, IBoys houdt goed gevoel over aan bezoek Rotterdammers 'ROB ONDERWATER enhakker zuchtte nog ens diep en stond weer de tribunes van Nieuw ep een lolbroek: 'Gaat Arie Haan!' en de toe- ers bulderden van de elfs het clublied van werd gezongen, i' en Feyenoord hadden u niddag niet ge- jk in Katwijk. De 4000 uwers zagen warempel te wedstrijd, waar tevo- nrichtingsverkeer werd Het werd uiteindelijk t waren eigenlijk ge le cijfers. nige Quick Boys-treffer emaakt door Jaap van Ie man die na 219 com- vedstrijden voor de za- oofdklasser afscheid actief voetballer. „Een tjevan Dudek", bekende yn, die zo zijn afscheid doelpunt kon omlijs- e 25ste minuut kwam ïinde aan een mooie, elf- arriére in Quick Boys 1. wat Quick Boys was, zaterdag zijn tanden flinke schare toe- [ers zorgde voor een fik- e, die ruim genoeg was kosten van het Feye- bezoek (rond de 20.000 te kunnen betalen. Dat terdammers die vraag- 'soluut niet waarmaak- mocht de pret in de duinen niet drukken, nsen zagen een aardige waarin Quick Boys zien dat het een selec- I aardige talenten in huis peenhakker baalde daar- p als een stekker. Met Pen gezicht verklaarde de peester naderhand dat hij pvreden is over de oefen- pe' van Feyenoord, e trainer kookte zaterdag Ik van woede over de in- 5 van zijn spelers. Natuur- pfenen tegen amateur- sde heren broodvoetbal- fn blok aan het been, een zichzelf respecte rende topper een week voor de start van de competitie niet overtuigend van een ploeg als Quick Boys kan winnen, is dat een veeg teken. „Schandalig zoals Feyenoord vandaag speel de", vond Peter Kruit, de weer bij Quick Boys teruggekeerde aanvaller. „We hadden een af straffing verwacht, maar dank zij hun instelling werd het nog een aardige wedstrijd." Feyenoord had alle cracks naar Nieuw Zuid meegenomen. Alleen Peter van Vossen en de Argentijn Cruz zaten gebles seerd naast de dug-out. Nor maal gesproken had Beenhak ker Cruz buiten de ploeg gela ten, omdat de spits is geschorst voor de competitie. Igor Kor- neev was zijn plaatsvervanger, achter hem opereerde de van Newcastle gekomen Deen To- masson. De ex-speler van Heerenveen was de minst slechte Feyenoorder. Zijn twee treffers waren om in te lijsten. Voor de rest wekte Feyenoord ergernis .op bij Leo Beenhakker. In woord en gebaar liet de trai ner weten niet tevreden te zijn over de instelling van de ploeg, die vrijdag de competitie begint bij Fortuna Sittard. Quick Boys kreeg daardoor de gelegenheid om er nog een echte wedstrijd van te maken. De Katwijkers speelden met drie spitsen, van wie Jaco de Jong de meest voor uitgeschoven pion was. De Jong was in eerste instantie van plan om bij het WSB van Ruud de Groot te gaan voetballen, maar de Katwijker kreeg spijt van zijn overschrijving en is door trainer Cees Tempelaar opgenomen in de A-selectie. Naast De Jong opereerden Peter Kruit op rechts en Martin van Beelen op links. De positie achter de spitsen is ingeruimd voor Marcel Lippuner. Hij is een van de drie Feyenoord-ama- teurs dié door Quick Boys zijn gehaald. Van hen kan Richard van Schijndel tot nu toe het meest bekoren. Van Schijndel is gekomen voor de positie van de gestopte Jaap van Duyn. De ex- prof, vrijdag 24 geworden, kop pelt techniek aan inzicht en kan een belangrijke schakel worden in de verder jonge, maar talent volle Katwijkse ploeg. De grote vraag is: heeft Quick Boys kwaliteiten genoeg voor een toppositie in de zaterdag hoofdklasse A? Die vraag kan Quick Boys alleen zelf beant woorden. Aan Peter Kruit zal het niet liggen. Hij wil na twee tegenvallende jaren bij ADO- /Den Haag weer lol krijgen in het spelletje. „Zaak is de goede lijn van het vorig seizoen door te trekken. Als Quick Boys net zo slecht begint als vorig jaar, dan wordt het moeilijk. Maar ik zie heus wel perspectief. Dit is een jonge, dynamische groep. De goede toekomstmogelijk heden van Quick Boys open baarden zich in de tweede helft, toen Tomasson de achterstand van Feyenoord in een 1-2 voor sprong had omgebogen. Waar iedereen de ineenstoring van de Katwijkse ploeg verwachtte, bleef Quick Boys overeind. Dat terwijl trainer Tempelaar een aantal jonge spelers had inge bracht. Peter Timmermans was de meest opvallende. Zijn voor zet leverde bijna de gelijkmaker op. Timmermans viel op met zijn technische, op snelheid ge schoeide acties. Van hem kan het Katwijkse publiek nog veel plezier krijgen. Dompertje voor het thuis front was het uitblijven van de gelijkmaker en de doelpunten aan de andere kant. Jean Paul van Gastel (penalty) en Patrick Allotay voorkwamen een Rot terdamse blamage. Quick Boys-Feyenoord 1-4 (1-2). 19. Van Duyn 1-0, 33. Tomasson 1-1, 45. Tomasson 1-2, 75. Van Gastel (straf schop) 1-3, 82. Allotay-1-4. Scheids rechter J. de Jong. Toeschouwers: 4000. Quick Boys: Kromhout; Jan Jeroen Schaap, Van Dijk, Van Duyn, Van der Plas; Van Hooy. Lippuner, Flaton; Kruit, De Jong, Van Beelen. Invallers: Van der Niet (k), Van Schijndel, Pluim- graaff, Verloop, Jan Schaap, Timmer mans, Van Dam. Feyenoord: Dudek; Gyan, De Haan, Van Wonderen, Tininho; Van Gastel, Tomasson, Paauwe; Kalou, Komeev, Vos. Invallers: Zoetebier (k), Bosvelt, Picun, Konterman, Schuiteman, Nelis- se, Sanchez, Van Gobbel, Allotay. Hans van der Plas (rechts) probeert Bonaventura Kalou de bal te ontfutselen, foto kees van hoogdalem Quick Boys en Umbro sluiten nieuw contract Quick Boys zit de komende drie seizoen goed in de 'kle ren'. Met de kledingfabrikant Umbro sloot de zaterdag hoofdklasser voor de wedstrijd tegen Feyenoord een driejarig contract. De Katwijkers verke ren daarmee in goed gezel schap, want Ajax, De Graaf schap en Cambuur worden door het bedrijf in de kleren gestoken. Umbro heeft spe ciaal voor Quick Boys een nieuw shirt ontworpen. Het is de bedoeling dat alle Quick Boys-voetballers het shirt gaan dragen. Rob van Ginkel, woordvoerder van het kleding bedrijf, wilde niet zeggen hoe veel geld hij in de Katwijkse club steekt, „Het gaat om een geldbedrag en shirts die we ge ven." Het kledingbedrijf gaat zich ook in het amateurvoetbal ma nifesteren. „Wij maken alleen voetbalkleding. Dan is het voor ons ook belangrijk om de markt in het amateurvoetbal op te gaan. Quick Boys heeft in Nederland een goede naam, vandaar we met deze club in zee zijn gegaan." Koninklijke HFC en AFC Amsterdam wor den in het amateurvoetbal ook door Umbro gesponsord. zeker nu Feyenoord en Vitesse er alles behalve op achteruit zijn gegaan. Olsen: „Maar ik ben er voor honderd procent van over tuigd dat Ajax een zeer goede ploeg krijgt. We moeten alleen nog groeien." Olsen en Robson staat, dat is zonneklaar, nog bergen werk te wachten, al is Ajax beduidend homogener dan het gereno veerde PSV. Voor de Eindhove naren, net als de landskam pioen begonnen met slechts vier Nederlanders, maakt een zwaluw nog geen zomer. Rob son is de laatste die dat zal ont kennen. „Dit is voor ons een enorme opsteker. Geen team in Europa is in een paar maanden zo veranderd als PSV. Daarom is deze zege zo belangrijk. Nu kunnen we weer langzaam aan het zelfvertrouwen werken. Ajax - PSV 0-2 (0-1). 32. Khokhlov 0-1, 53. Bruggink 0-2. Scheidsrechter: Van der Ende. Toeschouwers: 39.500. Gele kaart: Blind (Ajax), Waterreus, Brug gink (PSV). Bijzonderheid: Witschge (Ajax) mist in de 85ste minuut een strafschop. Ajax: Van der Sar; Melchiot, Blind (46. Rudy), Oliseh en Tobiasen; Dani, Lit- manen (74. Witschge) en Hoekstra; Wamberto, Arveladze en Kinkladze. PSV: Waterreus; Lucius (82. Valckx), Xavier, Dos Santos en Jorginho; lwan, Nikiforov, Khokhlov (90 Van der Doe len) en Kolkka; Van Nistelrooy en Bruggink (76. De Bilde). AMSTERDAM ANP De KNVB heeft volgende week weer een gesprek met Johan Cruijff. Gisteren had Henk Ke sler, voorzitter van het sectiebe stuur, tijdens het duel om de Jo han Cruijff-Schaal al een infor meel onderhoud met Cruijff. „In de breedste zin des woord praten we verder met elkaar, dus niet alleen over de invulling van het bondscoachschapzei manager commerciële zaken Arie van Eijden. Van Eijden had afgelopen week in Barcelona ook al een gesprek met Cruijff. „Het gaat erom wat we voor elkaar kun nen betekenen", aldus Van Eij den. „We zijn over allerlei zaken in gesprek, het komt erop neer dat hij met ons meedenkt over een hoop dingen. Dus ook over het bondscoachschap, maar daar moeten we het niet teveel op toespitsen. Bovendien wil Jo han geen bondscoach worden." Kesler wilde geen mededelin gen doen over zijn gesprek met Cruijff. „Ik zat naast Johan op de tribune, dus dan praat je met elkaar. Ik zeg verder niets." Ko mende donderdag vergadert het sectiebestuur over de opvolging van Guus Hiddink, die naar Re- al Madrid is vertrokken. Voor de camera's van Studio Sport zei Cruijff geen positie in de technische staf van de bond te ambiëren. „Ze hebben wel gevraagd of ik het Nederlands elftal wilde doen. Ik zei nee." Cruijff voorspelde een moei lijke tijd voor de opvolger van Hiddink. „De komende twee seizoenen speelt Oranje geen kwalificatiewedstrijden. Alle 'buitenlanders' zullen ongetwij feld door hun clubs worden te gengehouden om vriendschap pelijke duels te spelen. Het zal moeilijk zijn de mensen gemo tiveerd aan de aftrap te krijgen." Zelfs als het in 2000, met het EK in eigen land (en België) wel weer interessant wordt, ziet Cruijff geen hoofdrol voor zich zelf weggelegd. „Of ik dan nog iets zou kunnen betekenen is aan de bondscoach van dat mo- AMSTERDAM HENK HOVTINK GPD-VERSLAGGEVER Geschrokken? Nee, geschrokken was Ole Tobiasen, verdediger van Ajax, niet. „De verdediging stond goed", zei hij zonder een spier te vertrekken. Iets over Ajax zeggen? Nee, daar begon Stan Valckx niet aan. „Daarvoor ben ik inmiddels oud en wijs genoeg." PSV had gewonnen met de simpelst denkbare tactiek: twee drukbezette linies, met verdedi ger Nikiforov op het midden veld, achter twee spitsen, allen loerend op de tegenaanval. Het was de voorspelbare reactie van coach Robson op de blamage van Maribor, afgelopen woens dag. „Dat heeft hij goed ge daan", sprak Valckx. Maar toen was de vraag - een tikkeltje ge meen - of hij iets dergelijks in de huidige situatie ook aan Ajax zou willen adviseren. Daar trapte de dertiger dus niet in. Bij Ajax zou zoiets als een oneerbaar voorstel worden weggehoond. Ajax valt aan, over een breed front, bijna onvoor waardelijk. Ajax wil altijd meer balbezit hebben dan de tegen stander. Zo hebben de roodwit- ten door de jaren heen prachti ge dingen gedaan. „Het is de moeilijkste speelwijze", zei trai ner Morten Olsen gisteren vele voorgangers in Amsterdam na. Hij had het vorige week ook gezegd. Ook toen had zijn ploeg verloren, van Borussia Dort mund. Signalen? Dat wilde na tuurlijk niemand in Ajax-krin- gen erkennen. Maar Gilles de Bilde, uit het andere kamp en nog niet zo oud en wijs als Valckx, draaide er niet omheen: „Zonder Frank en Ronald de Boer is Ajax zowel verdedigend als aanvallend een stuk zwak ker." Ajax verdedigde gisteren zon der linksback en met drie spe lers in het centrum: Blind, To biasen en Oliseh. Niettemin lag soms juist de weg door het mid den open. Door het centrum slalomde Khokhlov naar het eerste doelpunt, in Ajax' rech- terverdedigingsblok ontstond PSV's tweede treffer. „Het zag er verdedigend niet goed uit", zei doelman Edwin van der Sar, die vorig seizoen nog kon blindvaren op het in zicht van vooral aanvoerder Danny Blind en Frank de Boer. Tegen Dortmund kostte een misverstand van de keeper met Blind een tegendoelpunt, giste ren raakte de uitlopende Van der Sar verzeild in een hachelijk avontuur zonder gevolgen met invaller Rudy. De suggestie dat. hij nu min der contact met zijn soms dwa lende verdedigers heeft, wees hij echter van de hand. „Bij het eerste doelpunt kwam veel ge luk kijken, vond ik. Er is geen reden voor paniek. Met alle jon gens die nu in de verdediging staan, heb ik vorig seizoen ook gespeeld." De Deen Ole Tobiasen, die Bruggink naar behoren bewaak te, reageerde ogenschijnlijk al even onaangedaan. „Geschrok ken? Nee, waarom? Bij het eer ste doelpunt was het vier tegen één, totdat Khokhlov er door een klutssituatie ineens door was. En bij het tweede doelpunt was Kolkka op die manier plots vrij. De manier van verdedigen ligt ook aan het middenveld. De verdediging stond goed. We hebben een goede ploeg." Ook zonder Frank en Ronald de Boer? Van der Sar: „Natuur lijk is het minder. Ik hoop dat het tot een oplossing komt. Ze moeten gewoon terugkeren." Dan zou Ajax misschien weer speels kunnen aanvallen en te- gelijktertijd betrouwbaar kun nen verdedigen. Nu kan PSV, geknakt in Maribor en door alle taalbarrières heen waarschijn lijk voorlopig nog wel even op zoek naar een nieuwe identiteit, op Amsterdams grondgebied vertrouwen opdoen tegen de Nederlandse kampioen. Daarop wilde Stan Valckx, met al z'n routine, wel even wijzen: „Na tuurlijk werkt dit positief. Toen we vorig seizoen met alle gelou terde spelers de Johan Cruijff schaal wonnen, was de stem ming: fijn, die hebben we, meer niet. Déze ploeg is hier nog op recht blij mee."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17