Leidsch Dagblad I linton moet weg als hij liegt'onge,uk Riipwetering 'Al die verhalen over Srebrenica zijn flauwekul' Man vast na dodelijk in ernstig gewond steekpartij Leiden Iilitie in Amsterdam ikt messentrekster Politie vindt kunst 'kinderporno' KEUKENS HALF GELD ZONDAG GEOPEND KfKEUKENS TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. 5 AUGUSTUS 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Vluchtstrook f nveilig^v^ eerhaveno Sudan in de ban ;'T Wadvissers van de honger getroffen door Een fotoreportage j$i garnalenoverschot Afdankers Bijlmer naar Suriname Lars von Trier en zijn dogma's ilaties in Washington over 'gedeeltelijke bekentenis JTi ïerikaanse president Clinton moet aftreden als hij in zijn getuigenis voor de grand jury over de ,ewinsky liegt. Volgens een opinie-onderzoek door en het dagblad USA Today is 60 procent van de kanen die mening toegedaan. 26 procent van de ondervraag den zegt dat ze dan geen ver trouwen meer in hem zullen hebben. Bijna driekwart van de Amerikanen denkt dat ^linton wel degelijk seks heeft gehad met Lewinsky, ook al heeft hij dat onder ede ontkend. ft ondervraagden geeft 71 t aan dat Clinton mag Tzitten als hij eerlijk toe- lat hij seksuele contacten met de voormalige Witte s Lewinsky. Slechts Het dagblad The New York Ti mes meldde gisteren op gezag van 'hooggeplaatste adviseurs' rond Clinton dat de president en zijn team wikken en wegen over wat hij maandag moet zeg gen. Een van de besproken op ties zou een gedeeltelijke be kentenis zijn. Volgens dit scena rio zou Clinton opbiechten dat hij orale seks met Lewinsky heeft gehad. Dat zou echter niet vallen onder 'een seksuele rela tie', zoals die eerder werd gede finieerd door de rechter in de zaak-Jones. Clinton heeft dan geen meineed gepleegd, zo is de redenering. Zo'n scenario gokt er op dat het publiek Clinton zal vergeven dat hij in eerste instantie heeft gelogen, dan wel om de zaak heeft heengedraaid. Sommige waarnemers menen dat de be raadslagingen over de bekente nisoptie opzettelijk door Clin tons medewerkers zijn gelekt, om op die manier heel voor zichtig de politieke reacties te kunnen aftasten. Zouden die te genvallen, dan kon nog altijd keihard worden ontkend dat er over gesproken was. Als deze theorie klopt, kun nen de Amerikanen zich na de peilingen van gisteren opmaken vpor een berouwvol bekennen de Clinton. Het Witte Huis wil de gisteren niet reageren op alle speculaties. Een woordvoerder volstond met te herhalen dat Clinton een 'volledige en eerlij ke getuigenis' zal afleggen. Pagina 5: Clinton moet ge blinddoekt door mijnenveld \nnet van aarsen (steekpartij in een flatwo- de Merendonk in Lei- istermorgen een 26-jari- iner van Haarlem ernstig geraakt. De politie ien 25-jarige in Leiden inde man in voorarrest, leeft inmiddels bekend het slachtoffer heeft ge- Ook een 23-jarige man ankrijk blijft voorlopig en. lolitie, die door omwo- vverd getipt, trof de ge in het portiek aan, sa- let een 29-jarige vriend len. In de woning waar ekpartij zich had afge- ontdekten agenten nog vier mannen en een II 9-jarige vriend en de vijf n die zich in de woning '■den werden allemaal aan - len, omdat in eerste in stantie onduidelijk was wie be trokken waren bij de steekpartij. Het slachtoffer is met spoed naar het LUMC overgebracht. Daar bleek uiteindelijk dat geen van de steekwonden levensbe dreigend was. Volgens politiewoordvoerder R. Blom is het handgemeen het gevolg van een 'langslepend on derling conflict'. Maar het is nog onduidelijk waarover de on enigheid ging. Waarom de ze ven zich in de woning hadden verzameld, is eveneens nog niet helder. De bewoner van het huis was gistermorgen niet aan wezig. In de loop van de middag werden de 29-jarige vriend van het slachtoffer, de vrouw en drie mannen vrijgelaten. Van dit ge zelschap is één in Frankrijk wo nende man overgedragen aan de vreemdelingenpolitie, omdat zijn papieren niet in orde wa ren. ÜIDAM ANP centrum van Amsterdam ïren een 29-jarige vrouw akt die ervan wordt ver- I op verschillende plaatsen op straat mensen te n neergestoken. Ze had li ar arrestatie een mes bij politie gaat ervan uit dat ïgehouden vrouw degene in de periode van 29 juli ilopen dinsdag acht keer intieke wijze toesloeg in laag, Rotterdam, Amster- TALLATIEVAKMENSEN AKEN BIJ TECPOOL .GRATIS; 0800-023 80 80 adv. tech. Personeel dam en Middelburg. Zonder enige aanleiding werden pas santen met een mes gestoken. De gezochte droeg tijdens één van de delicten in Rotterdam een zomerhoedje, een halflan ge, lichtblauwe jas en een kort rokje. Een getuige vermoedde dat het geen vrouw betrof, maar een als vrouw verklede man. Volgens een woordvoerder van de Amsterdamse politie is de aangehouden persoon ech ter-een 29-jarige vrouw uit Zee land. Een agent die onderweg was naar huis zag de vrouw gis termiddag in het centrum van Amsterdam lopen. Hij waar schuwde zijn collega's, die de Zeeuwse aanhielden. De politie kreeg donderdag na een oproep op de televisie ruim zeventig tips. Gistermid dag hielden in Rotterdamse agenten in de binnenstad van de Maasstad nog een zoektocht naar de vrouw, na een melding dat ze daar was gezien. rupweter1ng aap rietveld Een ongeluk op de Oud Ade- selaan in Rijpwetering heeft gis teravond een 26-jarige motorrij der uit Oude Wetering het leven gekost. Een 27-jarige automobi list uit Rijpwetering, die bij het dodelijk ongeval betrokken was, wordt door de politie voor ver hoor vastgehouden op het bu reau in Leiderdorp. Vast staat volgens de politie dat beide mannen veel te hard hebben gereden. De motorrijder en de auto mobilist reden rond negen uur 's avonds met hoge snelheid naast elkaar op de Oud Ade- selaan. Volgens getuigen stuur de de automobilist ter hoogte van het sportterrein Her togspark iets naar links en raak te hij de motor. De motorrijder verloor de macht over het stuur, knalde tegen een boom, raakte elf meter verder een tweede boom en smakte op het weg dek. Bij een van de botsingen vloog het voorwiel van de motor los. De 26-jarige Oude Weteringer was niet op slag dood, maar overleed ter plekke aan hersen letsel en inwendige verwondin gen. Getuigen zagen dat de au tomobilist doorreed, linksaf het laantje naar het Hertogspark in sloeg en daar zijn auto parkeer de. De man zou nog wel even zijn komen kijken op de plaats van het ongeluk, maar daarna lopend naar vrienden in Rijp wetering zijn gegaan. Zij brach ten de man naar zijn ouders, die de politie inlichtten. HET WOORD IS AAN Chris Dhaenens Als Gods geduld oneindig is, dan moet het nu ongeveer op zijn. /iss^lend bewolkt Peutermoord: twee arrestaties capelle a/d ussel anp De politie heeft gisteren twee verdachten aangehouden in de zaak van het ontvoerde en ver moorde 4-jarig meisje uit Ca- pelle aan den IJssel. Het gaat om twee broers, leden van een gezin dat in de flat woont waar uit het meisje is ontvoerd. Het kind verdween vorige week woensdagnacht uit de ou derlijke woning, toen de moe der en haar vriend even niet thuis waren. Buren hoorden glasgerinkel en waarschuwden de politie. De volgende ochtend werd het kind dood in een re creatiegebied gevonden. De politie is de twee broers op het spoor gekomen door een buurtonderzoek. Ook verklarin gen van getuigen zouden in de richting van de broers wijzen. 12724° 12*/20° 10*/21° iSSaFg 30% 60% 10% 5EE2W 30% 30% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 14 VANDAAG 44 PAGINA'S Buitenland5 Cultuur17 Economie 6,7 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving12 Regio11,13,15 RTV/programma's8,9 Sport23,25 Strips Uitgaan 19 scheveningen De Pier van Scheveningen wordt feestelijk verlicht door een ontploffend stuk siervuurwerk tijdens het Vuurwerkfestival in de badplaats. Aan de internationale show doen tientallen vuurwerkmakers uit binnen- en buitenland mee. De organisatie heeft het mooie weer mee: de publieke belangstelling is groot. FOTO GPD CEES ZORN ijmuiden kees van der linden De politie heeft gistermorgen op het Forteiland in IJmuiden 'kapitein Piekhaar' verhoord en diens logboek in beslag geno men. Het zou kinderpornogra fisch materiaal bevatten. On derzeebootkapitein Piekhaar uit Zuid-Afrika is een creatie van de Amsterdamse kunstenaar Paul Reintjes. In een tot de onder zeeboot 'Bathyscaaf omge bouwde tank speelt hij de nuk kige gezagvoerder van een ge strand onderzeelaboratorium. De attractie, die gisteren voor het laatst was te zien, trok de af gelopen twee weken veel pu bliek. Dagjesmensen konden zich per boot laten overzetten om het onbewoonde eiland en zijn tijdelijke gastheer te bezoe ken. Eerder stond de onder- zeëer tijdens het Oerolfestival op het strand van Terschelling. De politie besloot poolshoogte te nemen na een tip van een collega, die betrokken is bij het onderzoek naar het Zandvoort- se kinderpornonetwerk. Tijdens de rondleiding op het Fortei land bladerde hij door het ge wraakte logboek en informeer de vervolgens de IJmuidense politie. Reintjes toonde zich gisteren geamuseerd over de inval. ,,Ik heb de heren uitgelegd dat ka pitein Piekhaar een nogal foute figuur is. Hij is een racist en plakt pornoplaatjes in zijn log boek. Ik heb daar tot nu toe geen commentaar op gekregen. Op Terschelling bladerden er zelfs oude vrouwtjes giebelend door het logboek." Op de afbeeldingen is volgens Reintjes een groepje blote Mao- ri-kinderen op een Nieuw-Zee- lands strand te zien en wat 'post-puberaal gevoos' tussen oudere jongens. De politie wilde vooral weten hoe Reintjes aan het materiaal kwam. Volgens de kunstenaar zijn de plaatjes ge kopieerd van een naturisten gidsje, een ansichtkaart uit Nieuw-Zeeland en de hoes van een homo-pornoband uit een videotheek. Desondanks heeft de IJmuidense politie proces verbaal opgemaakt. Ook directeur S. Nelissen van IMTIN, het bedrijf dat het ge bruik van het Forteiland heeft, is verhoord. De kunstenaar ver blijft op zijn verzoek op het ei land om de jaarlijkse openstel ling voor het publiek op te luis teren. Nelissen spreekt van een 'opgeblazen zaak' en noemt de politie-actie 'flauwekul'. Een woordvoerder van het poli tiedistrict IJmond laat weten dat niet zozeer de aard van het ma teriaal, als wel de tentoonstel ling ervan in strijd is met de wet.Volgens de wet mag je geen porno in het openbaar verspreiden. De spullen waren voor iedereen te zien." Reintjes bestrijdt dat. „Het heeft zich juist niet in de openbaarheid af gespeeld. De mensen die hier komen, moesten een kaartje ko pen voordat ze met de boot werden overgezet." ACA LVtU De Lasso (tj.Roelofarendsveen, telefoon 071-331 53 61 W.ernet wtév.vanderploeg.nl, Email: mailbox@vandefploeg.nl Duurzaam en weerbestendig Minimaal onderhoud Eigen fabricage 10 Jaar garantie K0M0-cer1ificaat en VKG-keur Vakkundige montage 15 Jaar ervaring _m» kees van der linden haalt Srebrenica de agina's en duiken be- o! digingen op over oorlogs- 0I aden door Nederlandse o ten. Ex-blauwhelm Rob o r (29) uit Haarlem volgt de 0 itgeving in de media met ijzen. „Het zijn allemaal ekulverhalen. Ik heb daar, 01 smijn collega's, alleen goed werk gedaan. We I 'n de levens van duizen- 3 tensen gered." egint te wennen, de voort - td terugkerende kritiek op derlandse VN-soldaten in J'. zegt Zomer. „Het is ugustus, en dus is het zoveel jaren geleden dat ch heeft afgespeeld. En eginnen de kranten en de sie er weer over." Hij pro- het nieuws zo veel moge- 'Uiten te sluiten. De tv blijft venals de radio, hos die hun spaargeld aan ibatsoldaten gaven? „Niet inEen YPR-voertuig dat Moslimmannen heen reed? Na 90 dagen in Bosnië kreeg blauwhelm Rob Zomer uit Haarlem in 1995 een onderscheiding opgespeld door overste Karremans. „Allemaal bullshit-verhalen. Ik geloof er niets van." Blauwhel men die assisteren bij het schei den van mannen en vrouwen? „Na de val van de enclave heb ik de moslimmannen gewapend zuidwaarts zien lopen, richting de oprukkende Serviers. Ze wil den door de linies heenbreken, het was hun eigen beslissing. Ze hebben het zelf gedaan. Wij vluchtten met vrouwen, kinde ren en ouden van dagen de te genovergestelde richting uit." Srebrenica was niet te redden, meent Zomer. Ook met steun uit de lucht hadden de Dutch- batters niet kunnen voorkomen dat Serviërs de stad onder de voet liepen. „Rondom de encla ve stond overal Servisch geschut opgesteld. Eén druk op de knop en de hele stad was wegge vaagd. Daar was niets tegen te doen. De Serviërs waren ge woon niet uit te schakelen. Hoeveel doden hadden er dan wel niet moeten vallen?" Zijn verblijf in Bosnië heeft hem veranderd, vertelt hij. Vooral de vlucht uit Srebrenica heeft hem beschadigd. Duizenden wanho pige vrouwen en kinderen lie pen in paniek de stad uit, terwijl de Servische kogels ze om de oren vlogen. „Bejaardert zoch ten steun bij mij, ze hingen als zakken aardappelen aan mijn schouders, maar ik kon ze on mogelijk dragen. Ik moest ze loslaten, want ik was zelf totaal verzwakt. Ook kreeg ik baby's in mijn armen gedrukt van moe ders die vervolgens in de me nigte verdwenen. De baby's gaf ik mee aan Dutchbatvoertuigen die passeerden." Niet lang na de terugkeer in Ne derland, kwam het trauma tij dens een vakantie in Zuid- Frankrijk in alle hevigheid naar boven. „Het landschap daar lijkt sprekend op dat van Joegosla vië. En daardoor beleefde ik al les opnieuw. Nachtmerries kreeg ik, en ook 'dagmerries'. Overdag droomde ik weg en kreeg ik de beelden weer voor ogen. Ik reageerde heel agres sief op iedereen in mijn omge ving." Het leger verleende hem eervol ontslag en hij begon een eigen zaak. „Ik kan niet meer onder een baas werken." Vorig jaar zomer probeerde hij een busreis met andere ex- blauwhelmen te organiseren naar Bosnië. „Ik wilde terug om de omgeving weer te zien. Waarom? Omdat psychiaters zeggen dat je een trauma op nieuw moet beleven om het te verwerken. Hoe dat in zijn werk gaat, kan ik niet uitleggen. Maar Uc denk dat het waar is, ik heb het ook van oud-Indiëstrijders gehoord." Als voorbereiding op de reis meldde hij zich tijdens een open dag bij de Johan Willem Frisokazerne in Assen. Hij hoopte hier oud-collega's te ontmoeten die met hem mee zouden willen. „Op het appèl werd er tegen mij gewaar schuwd. Een of andere luite nant zei dat er iemand rondliep die geld wilde verdienen aan ramptoerisme." Zijn geloof en vertrouwen in het leger liep daardoor een lelijke kras op. Hij voelde zich minder waardig behandeld. Maar over zijn oud-collega's en de militai re leiding spreekt hij nog steeds met respect. Ook over overste Karremans, die in Nederland hi lariteit veroorzaakte met zijn uitgesproken bewondering voor de Servische generaal Mladic. „Ik ben het met hem eens. De militaire discipline van de Ser viërs was perfect. Hun actie slaagde, ondanks het feit dat wij er tussenzaten." Meer over Srebrenica op pagina 3 Hans Verkerk Keukens houdt vandaag en zondag (vanal 10.00 uur) een Caribbean Party. Als u binnen twee jaar een keuken nodig heelt en nu koopt, krijgt u van Hans een echte Caribbean keuken voor de helft van de door de leverancier aanbevolen adviesprijs! Kom nu snel echt geld verdienen en vraag naar de snelle beslisserskorting 1 AUGUSTUS VAN 10.00 TOT 17.00 UUR 1 Adres: - Ja, ik wil een abonnement op het I.ridsch Dagblad. Plaats: Na de eerste twei |G Per maand t automatisch (f. 32,70) ontrole bezorging) 1 weken betaal ik mijn abonnement: Per kwartaal Oautoinatisch (f. 94, J 5) l □acceptgiro If. 95.15) - Handtekening: Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-5128 030 712141 400121 zaterdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1