Leidsch Dagblad mum Dit café 1Q0 Borsato y/f Beurs Japan vervolgt koersval na kritiek IMF fatwijk heeft voor een feest nieuwe Marco niet nodig angeveld slaat |jn vleugels uit r. torenhoge erfpacht ïizen Potgieterlaan Vechtpartij in Wassenaar IVMUIU Van Kemenade leidt onderzoek Srebrenica Britse boevenkleding is niet aan te slepen TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. "4AG 14 AUGUSTUS 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 41772 Pesprek van de Dag Minima vieren vakantie op Paasheuvel Economie Kjerk en Samenleving Prijs varkensvlees op naoorlogs dieptepunt 'Wereldraad resultaat van bloedeloos geklets' Sport ma Michael van Praag mé m r haalt uit naar fff) voorzitter Feyenoord BÜK/LEIDEN ERIC DE JAGER rolle kroeg, een groot te- icherm en de muren igen met posters: het rijkse café In den blau- Bock' was gisteravond r voor de met veel tam- aangekondigde verkoop de nieuwe cd van Marco iR|ato. Er misten alleen vitale onderdelen: de zil- d schijfjes, die volgens t£ [emeester B. van Wouwe 1 de volgende morgen in rerkoop konden, en eten lato-sfeer. In Leiden iden klokslag twaalf uur viertal cd-zaken de deu- De nieuwe 'Marco' ging eteen als warme broodjes de toonbank. iet gezellig en druk was in itspanning aan de Katwijk- ladstraat. kon niemand ennen. Maar minstens zo was het honderd meter irop in café 'Stairs'. En daar wilden ze niets weten van de voormalige soundmixer. Uitbater Hans Lindeboom liet zijn bezoekers via een poster bij de ingang weten dat ze een 'gegarandeerd 100 procent Borsato-vrij café' betraden. De mond van de zanger was op een bewerkte foto vakkundig dichtgeplakt met pleisters. „We draaien geen nummer van Borsato vanavond. Ik moest iets doen als tegenwicht tegen die belachelijke hype." In de 'Blauwen Bock' werd de nieuwe Borsato-cd grijsge- draaid. Maar de stemming kwam er bij het gros van de klanten pas in toen de klassie ker 'De meeste dromen zijn bedrog' klonk. „Ik blijf het jammer vinden dat we niets mogen verkopen", aldus orga nisator Ton Stevens. Hij speel de nog mQt een paar wilde plannen, maar beperkte zich uiteindelijk tot een glaasje bier en het concert op tv. Geen bussen die klanten over de ge meentegrens vervoeren, geen 'gratis' cd bij een glaasje bier van 45 piek. „Het is me alle el lende niet waard." En zo lijkt de Katwijkse bur gemeester het gelijk aan zijn zijde te krijgen: een gezellige avond kan ook zonder cd-ver- koop. „Aan de winkeltijden tornen we alleen bij een heel bijzondere gebeurtenis. En het uitbrengen van een nieuwe plaat vind ik niet zo bijzon der", had hij een paar uur eer der nog in een commissiever gadering verkondigd. „Dan kan ik straks voor elk pak ha vermout de winkels wel 's nachts opendoen. In Leiden openden cd-zaken om middernacht wel hun deu ren om 'De bestemming' te verkopen. Om kwart over elf gisteravond stonden groepjes fans al te dringen om een zil veren schijfje te bemachtigen. Pagina 17: 'Hype? Wat nou hype' ledereen die de Borsato-gekte te veel werd, kon gisteren terecht in café Stairs in Katwijk. foto taco van der eb wbouw in Voorhout en Lisse of Hillegom IWUK/NOORDWIJ KERHOUT atrisch centrum Lange- A spreidt zijn activiteiten A Ie regio. In het jaar 2000 of jkin 2001 moet er een to- jrteuvve psychiatrische zorg m ?realiseerd in de plaatsen wijkerhout, Voorhout, -p am of Lisse en in Alphen en Rijn. Dat betekent dat veld op twee plaatsen (in out en Hillegom of Lisse) BI bouw wil plegen. zegt J. Bastiaansen van de van Bestuur van Lange- Hij verklaart dat het ter van voorheen Bavo in 75 Ivvijkerhout - waarvan het 11* ite deel is overgenomen Langeveld - in gebruik Daar wordt de zogenoem- ngdurige zorg geboden. n(j rijgt Noordwijkerhout een timfunctie voor de regio het gaat om zeer specifie- mf Supersnel utowassen ke behandeling. In Voorhout wordt de kortdurende zorg on dergebracht. Tevens komt er rond de eeuwwisseling een de pendance in Lisse of Hillegom Het terrein van de voormalige Sancta Maria in Noordwijk komt vrijwel zeker leeg, zegt Bastiaansen. In september be gint de zogenoemde sanerings commissie ziekenhuisvoorzie ningen haar onderzoek naar de nieuwe bestemming van de grond, die in totaal zestig hecta re beslaat. Het ligt volgens Bas tiaansen voor de hand dat de bestemming gezondheidszorg blijft. Één groot psychiatrisch zie kenhuis is niet meer van deze tijd, stelt hij vast. „Vroeger wer den de patiënten zoveel moge lijk afgezonderd van de be woonde wereld, werden ze weg gestopt. Dat is niet meer zo. De mensen moeten zoveel moge lijk in de (dorpsgemeenschap pen wonen." Van de vierhonderd patiënten die Langeveld nu nog heeft, blij ven er volgens Bastiaansen zo'n honderd in Noordwijkerhout. De rest wordt verspreid over de Bollenstreek en de al bestaande locatie Rijnaarde in Alphen aan den Rijn. Het is nog onduidelijk hoeveel geld er met de plannen is gemoeid. Pagina 13: Centrum Langeveld mikt op de regio WASSENAAR MAARTEN KEULEMANS De politie van Wassenaar heeft de afgelopen nacht vijf Hage naars aangehouden, die worden verdacht van poging tot dood slag en openlijke geweldpleging. Het vijftal zou eerder op de avond betrokken zijn geweest bij een massale vechtpartij tus sen twee groepen jongeren. Daarbij liep een 17-jarige inwo ner van Slagharen een gebroken enkel op, toen een personenau to op hem inreed. De ruzie begon omstreeks half twaalf op het Plein, toen de 17-jarige het aan de stok kreeg met een groep van ongeveer twintig bezoekers van een eet gelegenheid. De jongen maakte zich uit de voeten, maar kwam enige tijd later terug met aeven vrienden. Nadat de groep van twintig zich had teruggetrokken in de eetgelegenheid, verscheen er plotseling een personenbus- je, dat op de groep jongens uit Slagharen inreed. Daarbij raakte alleen een geparkeerde auto be schadigd. Toen de groep uit Slagharen vervolgens wegliep over de Duinrellweg, reed er een tweede auto in op de groep, waarbij de 17-jarige jongen aan zijn been werd geraakt. 'Maatregelen tegen economische crisis te traag, te oppervlakkig en te slap TOKIO •AP-RTR-AFP-DPA De aandelenkoersen op de effectenbeurs van Tokio zijn vanmorgen opnieuw gekelderd. Aan het eind van de handel was de Nikkei-index 258,09 punten lager op 15.123,93. Dat betekende een verlies van 1,7 procent. De daling op de belangrijkste effectenbeurs in het Verre Oosten kwam nadat het Internationaal Monetair Fonds de regeringsmaatregelen van Tokio om de economie uit de recessie te trekken als onvoldoende van de hand had gewezen. gramma vereist, zo stelt het IMF in zijn jaarlijkse beoordeling van Japan, die gisteren in Was hington werd gepubliceerd. Tokyo moet breken met het beleid uit het verleden en radi caal optreden om het tij te ke ren. Dat moet snel en overtui gend gebeuren. Speerpunt in het nieuwe beleid moet een sa nering van de bankensector zijn. Ook dient de regering de binnenlandse vraag aan te ja gen. Dat is tevens hard nodig om de crisis in tal van andere Aziatische landen te kunnen Het IMF heeft scherpe kritiek op de Japanse hervormings plannen. Het waarschuwt Tokyo dat een mislukking van de hoognodige aanpassingen kan uitmonden in een verdere daling van de Japanse munt yen. De regering heeft weliswaar een aantal noodzakelijke voor stellen gedaan, maar die zijn te traag, te oppervlakkig en te slap. Gezien de ernst van de huidige situatie is een krachtig pro- overwinnen. Het IMF heeft de groeiraming voor de Japanse economie naar beneden bijgesteld. Het heeft de nulgroei geschrapt en vervan gen door een achteruitgang van de economische bedrijvigheid met 1,7 procent. De consumptie in de op één na grootste econo mie ter wereld zal met 0,9 pro cent slinken. De koers van de yen, die eer der deze week op het laagste punt tegenover de dollar in acht jaar belandde, mag niet verder dalen. Weliswaar zouden Japan se producten dan goedkoper worden waarmee de export kan aantrekken, maar dat heeft een negatieve invloed op de regio. En dat slaat uiteindelijk weer te rug op Japan. Het gevaar van verdieping van de recessie weegt voor het IMF zwaarder dan een tijdelijk oplopend begrotingstekort. Het fonds dringt dan ook vooral aan op krachtige belastingmaatre gelen. Het gat zal dit jaar aan zwellen tot zes procent van het bruto binnenlands product ver geleken met 3,3 procent vorig jaar. De kritiek had vanmorgen een negatieve uitwerking op de beurs van Tokyo. In de loop van de handel kwam de toonaange vende beursgraadmeter van de op een na grootste economie ter wereld met 15.049 akelig dicht in de buurt van de 15.000- puntengrens. De omzet was met 264 miljoen aandelen rela tief groot, hoofdzakelijk door de orders die los kwamen uit de optiehandel. Ook de consumptieve beste dingen in Japan geven geen re den tot hoop. De verkopen in de winkels van de hoofdstad Tokyo namen in juli voor de derde achtereenvolgende maand af. Het aantal faillisse menten is in Japan sinds de Tweede Wereldoorlog niet zo hoog gewéest als vorige maand. LOSSE NUMMERS 1,80 ZATERDAG 2,30 i wesselman Kerkstraat 110a, 2377 BB Oude Wetering Tel.: 071-3316800 Fan 071-3316502 Showroom óók op zaterdag geopend RAMEN DEUREN HET WOORD IS AAN J.V.Teunissen Sommige regimes schijnen de corruptie te bestrijden door haar in de top te con centreren. zorLen wolken ir/200 12*/24° 12720° 20% 30% 60% 40% 30% 30% VANDAAG 20 PAGINA'S Commotie door grootscheepse douanecontroles SCHIPHOL ANP/PIETER VAN HOVE Grootscheepse douanecontro les van vakantiegangers uit Turkije leveren deze week for se vertragingen op voor passa giers op de Nederlandse lucht havens. Bovendien wordt veel vlees- en zuivelwaar inbeslag- genomen. De reizigers moeten die levensmiddelen inleveren uit vrees dat ze anders daar mee het virus van de gevreesde veeziekte mond- en klauwzeer in Nederland brengen. De ziek te, die voor mensen ongevaar lijk is, komt in Turkije voor. In Nederland is de ziekte voorals nog niet geconstateerd. De douane inspecteert sinds deze week alle bagage van mensen die vanuit Turkije lan den op Schiphol en de vliegvel den van Rotterdam, Eindho ven en Maastricht. WD, D66 en CDA tevreden met keuze DEN HAAG ANP jSRIC-JAN BERENDSEN •mstige kopers van een lement in het nog te bou- jwoncomplex Den Stads- r aan de Potgieterlaan in IJ n krijgen t maken met wfpachtcanon van 7800 (b n per jaar (650 gulden per C( d). De woningen worden cht door De Raad Vast- r v uit Katwijk. De grond is dom van Waardevastgoed nd bv, eveneens uit Kat te Raad beweert geen Ïte hebben van de erf- Beide bedrijven zijn ech- estigd op hetzelfde adres jj ebben hetzelfde postbus- j*? ner. Directeur P. Brandjes f Raad Vastgoed bv blijkt landeelhouder van Waar- 'goed Holland bv te zijn. p gemeente Leiden zegt teloos te staan, de toekomstige bouwloca- nu nog een school. Het door De Raad gekocht ]et Holtlant College. Na van het oude gebouw nieuwbouw van 36 appar tementen, .verdeeld over vier etages. De toewijzing wordt door de gemeente geregeld. De prijzen van de appartementen lopen uiteen van 205.000 tot 245.000 gulden. Mensen die een goedkope huurwoning achterla ten en 55-plussers krijgen voor rang. Deze doelgroep dreigt echter het nakijken te krijgen omdat alleen aan erfpacht al 650 gul den per maand moet worden betaald. Wie dat na tien jaar zat is, kan de erfpacht afkopen voor 65.000 gulden. Dan is er in to taal dus 143.000 gulden aan erf- pachtkosten betaald; 10 jaar lang 7800 gulden en 65.000 gul den. Een simpel rekensommetje leert dat er maandelijks een be drag van bijna 1200 gulden (650 gulden erfpacht en 540 gulden reserving afkoop erfpacht) no dig is om aan de financiële ver plichtingen te kunnen voldoen. En dat naast de hypotheek die moet worden afgelost. Pagina Leiden: 'Er wordt een gebakje met zeep aangeboden' J. van Kemenade, commissaris van de koningin in Noord-Hol land, gaat het onderzoek leiden naar de waarheidsvinding inza ke Srebrenica en het zoekraken van het Angola-dagboek. In middels is een nieuw incident uit 1995 weer opgerakeld, waar over het Openbaar Ministerie zich gaat buigen. Nederlandse militairen zouden met een pantserwagen over mensen heengereden zijn. Ook gaat het OM opnieuw bekijken of het debriefingsrap- port van Dutchbat nog andere mogelijke strafbare feiten bevat. Dat heeft minister De Grave van Defensie gisteren aan de Twee de Kamer meegedeeld. De opdracht aan Van Ke menade luidt „na te gaan of er aanwijzingen zijn waaruit zou blijken dat door personen van het ministerie van Defensie en/of de Defensie-organisatie feiten of mededelingen in ver band met de gang van zaken rond de val van de enclave Sre brenica zijn achtergehouden of onzorgvuldig zijn behandeld". Ook moet Van Kemenade on derzoeken of het proces van waarheidsvinding daaromtrent op enigerlei wijze is belemmerd of beperkt. Tenslotte zal het zoekraken van het Angola-dag boek worden onderzocht. Het rapport van bevindingen zal zo spoedig mogelijk aan de minister van Defensie worden aangeboden. Die stuurt het dan naar de Kamer en naar het Openbaar Ministerie. Dat zal vanuit zijn eigen verantwoorde lijkheid bezien of bevindingen in het rapport aanleiding geven tot eventuele strafrechtelijke procedures. WD, D66 en CDA zijn tevre den met de keus voor Van Ke menade. Omdat hij geen enkele bemoeienis met het ministerie van Defensie of de zaak-Srebre- nica heeft, is hij een geschikt ie mand voor het doen van dit on derzoek, aldus woordvoerders van CDA, D66 en WD. Ook de voorzitter van de grootste vakbond van militair personeel de Algemene Federa tie van Militair Personeel. B Snoep, kan leven met Van Ke menade. „In principe maakt het ons niet uit wie het doet als het maar iemand iè dié niets met Srebrenica te maken heeft", al dus Snoep. Pagina 3: Strafrechtelijk on derzoek pantservoertuig Sre brenica Statenleden hebben geen bezwaar HAARLEM MONICA WESSELING Jos van Kemenade. foto archief De grote politieke partijen in Noord-Holland hebben er geen problemen mee dat 'hun' commissaris der koningin j. van Ke menade het onderzoek naar 'de kwestie Srebenica' gaat leiden. Alom wordt de kwaliteit van Van Kemenade geroemd. De sta tenleden verwachten niet dat het belang van Noord-Holland door de benoeming wordt geschaad. Enkele maanden geleden leidden de bijbanen van Van Ke menade tot statenvragen van GroenLinks. Niet alleen de bijver diensten, maar ook het tijdsbeslag waren toen punten van kri tiek. GroenLinks-statenlid C. Pouli wilde vanmorgen nog geen reactie geven op de jongste 'bijbaan'. „We hebben nog geen fractieberaad gehad en zoiets bespreken we altijd eerst." CDA, WD en PvdA zien geen enkel bezwaar. „De man heeft zijn sporen verdiend, een uitstekende keus van de minister", al dus WD'er H. Broeren. Op de vraag of het besturen van Noord- Holland niet in het gedrang komt, zegt Broeren: „Toen Hans Wiegel commissaris was zei hij altijd dat hij daarmee op maan dagmorgen om 12.00 uur klaar was, zodat hij tijd genoeg had voor andere dingen. Dat vond ik wel een mooie uitspraak". Ook Van Kemenades partijgenoot L. de Wit-de Rooij noemt de commmissaris 'zeer deskundig' en verwacht geen enkel pro bleem met het combineren met zijn provinciale taak. „Nee hoor, hiermee wordt hij niet te zwaar belast. De man kan onge looflijk veel. Het is een heel snelle denker", voegt CDA'er j. Ach terstraat toe. D66'er R. Ambags zegt nog niet te kunnen reage ren. „Ik weet niet wat de taak inhoudt en hoeveel tijd het kost. Maar hij wordt wel meer gevraagd." Het blauw en wit gestreepte hemd van gevangenen is in Groot-Brittannië zeer populair. Op markten in Londen wordt voor een exemplaar grif 50 pond (ruim 160 gulden) be taald. De populariteit is zo groot dat een man die uit een gevangenis in het noorden van Engeland was vrijgelaten, tien minuten la ter al weer moest worden opge sloten, omdat hij 25 boeven- hemden had gestolen. „Boeven kleding en ook telefoonkaarten met het logo van een gevange nis zijn behoorlijk populair", al dus een functionaris van het Britse gevangeniswezen. Vol gens mode-deskundigen zit boevenkleding gewoon goed en is de zogenaamde 'workers- look', met kleding die lijkt op werkkleding, op het ogenblik erg in. Ia, ik wil een abonnement op het l.eid*ch Dagblad. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oatltpmatisch (f. 94,15) I automatisch (f. 32,70) Qai giro II'.'15,151 Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. wlop. zonder postzegel. OF BEL 071-5128 030 '712141 400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1