E Leidsch Dagblad 10 13 Speurtocht naar daders aanslagen ■Ureme drukte lor zomers weer Lijk in Overveen van Heemskerkse vrouw Leidse chemokar na acht jaar op de bon Jrolijn Brouwer mist %eldtitel op een punt its jongetje bij lord wijk verdronken itomobilist raakt in na na mishandeling Gift uit de zee TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. -)AG 10 AUGUSTUS 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 ra? iprek VAN DE DaG Radio 10 Gold viert tiende J verjaardag Buitenland Kerk en Samenleving Gevangenen tribunaal dreigen met opstand Aartsbisschop Carey roept op tot eenstemmigheid LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Cultuur en Kunst Pleinpop: ideaal behang voor de zondag LIK PETER VAN DER HULST n Brouwer beschouw- WK Laser Radial vooraf Pi vakantie. De zeilster Hfjn Medemblik nog een ^fcagenieten van de we- i:Mel die ze vorige week in i^inpische Europe-klasse irde. Op de wal vond de butse genoeg vertier tssl h te kunnen uitleven, en maal op het water t IJsselmeer voerde n jjj lortersmentaliteit de eek oon- snjer overwinningen op rij ;on ouwer de basis voor lid, ireede mondiale titel in korte tijd te hebben gelegd. Er kon op de laatste dag weinig meer fout gaan, maar twee slechte starts hielden haar van de hoogste trede op het schavot. Die eiste de Italiaan se Larisse Nevierov met slechts één punt voorsprong voor zich op. Brouwer was er niet echt verdrietig onder. Het was immers vakantie. „Maar dit had me vorige week niet moeten overkomen. Dan had ik er niet zo vrolijk bij geze ten." Pagina 17: Slechte laatste dag kost Carolijn Brouwer de wereldtitel '"nerden kilometers file ANP ierse weer en een ver- jeval, zaterdag op de A2 iveen, hebben in het een meer dan ge le verkeersdrukte ver- op de snelwegen. Za- —^n zondag stonden al 1.00 uur geregeld rijen stntil. Gisteren hadden de totale lengte van zo'n pieter; zaterdag stond er ir 125 kilometer file. Jag waren er zeker ze- CBanrijdingen met blik- .Het grote reizigersaan- ;n Jpten de NS op het tra- Amsterdam naar Zand- itra materieel in te zet- k gebeurde ook tussen km en Hoek van Hol- Lpinuit Zandvoort kregen Ken op de terugweg te imet een wachttijd van Ilf uur. De brandweer |t om de wachtende me- iii iet waterstralen verkoe- de Amsterdam-Utrecht, iacht van vrijdag op za- arige Haarlemmer is in ïraakt nadat hij zater- it werd mishandeld mannen. Volgens ge- ?ed de Haarlemmer met o door Schalkwijk toen kreeg met twee man- ;en fiets. Het slachtoffer |rop gestopt en uit zijn |n gestapt, waarna een ontstond. an werd in zijn gezicht en geslagen. Toen hij jrond viel. werd hij nog tsclieepse zoekactie uiils jongetje van negen -bil is gisteren in de ei' verdronken. Het 'erd 's middags om twee het Noordwijkse strand Aanvankelijk bestond moeden dat hij in de vas verdwaald. Toen hij r uur nog niet terecht ïrd begonnen met een teepse zoekactie. Om inuten over elf uur 's werd het stoffelijk over- >P het strand nabij de en aangetroffen. Op vrij- ielide plek waar het kind [jtsi was gezien, p oord wijkse Reddings- i (NRB) zocht in de loop lmiddag met vijftien bo- Tzee af. Vanuit de lucht ,dc Kustwacht IJmuiden |an de zoektocht. "1 Aantal doden opgelopen tot tweehonderd Bijna vijfduizend gewonden In het onderzoek naar de bomaanslagen van vrijdag op de Amerikaanse ambassades in de Kenyaanse hoofdstad Nairobi en in het Tanzaniaanse Dar es Salaam zijn kleine vorderingen geboekt. President Moi van Kenya zei dat de politie aanwijzingen heeft die kunnen leiden naar de identiteit van de daders. Het dodental is opgelopen tot zo'n tweehonderd, op twaalf Amerikanen en acht Tanza- nianen na allen Kenyanen. Bijna vijfduizend mensen raakten gewond. NAIROBI Rtr-AFP-AP De plegers van de bomaanslag in Tanzania staan mogelijk op videofilm. Een Amerikaanse di plomaat onthulde dat de bewa kingscamera op het dak van het gebouw de aanslag kan hebben vastgelegd. De aandacht gaat uit naar een waterbevoorra- dingswagen, die vlak voor de explosie het ambassadepad op reed. Het dodental in Dar es Sa laam bedraagt volgens de laatste gegevens tien, een fractie van wat de explosie in Nairobi veroorzaakte. De VS laten zich formeel niet uit over hun kennis van de da ders. Prudence Bushnell, de bij het bloedbad lichtgewond ge raakte Amerikaanse ambassa deur in Kenya, zei tijdens een persconferentie dat de VS offi cieel geen idee hebben wie er verantwoordelijk is. De aansla gen werden vrijdagavond opge ëist door het 'Leger voor de Be vrijding van de Islamitische Heilige Plaatsen', een tot nu toe onbekende organisatie. Volgens de Beiroetse Middle East Reporter zou er echter een nieuwe 'terreurcoalitie' opere ren, die onder meer vanuit Am sterdam zou werken en reke ningen in Luxemburg heeft. Westerse geheime diensten en de pers over de hele wereld we zen gisteren allemaal naar de Saudi Osama Bin Laden als 'su perchef van die organisatie. De ongeveer 40-jarige Bin La den is een naar de fundamenta listische Taliban in Afghanistan uitgeweken moslimfanaticus én midtimiljonair. Hij sloot zich in dertijd bij de Afghaanse muja- heddin aan om tegen de Russen te vechten, maar nam daarbij zijn hele vermogen van ruim een half miljard gulden mee, zo meldde de Sunday Times giste- terdag belandde een Belgische vrachtwagencombinatie ter hoogte van Vinkeveen in kanaal de Geuzesloot, die onder de snelweg doorloopt. De politie vermoedt dat de Belgische chauffeur oververmoeid was, waardoor hij met zijn combina tie van de weg raakte. De be stuurder liep lichte verwondin gen op. Het ongeval stremde tot ver na het middaguur alle aan- voerwegen richting de kust van Noord-Holland. Daardoor ont stonden files met een totale lengte van 125 kilometer. Volgens de verkeerspolitie in Driebergen concentreerden de problemen zich gisteren vooral rond Zandvoort, waar festivitei ten en autoraces voor een grote toeloop van mensen zorgden. De wegen naar de badplaats waren propvol. De politie adviseerde op een gegeven moment dagjesmen sen zelfs via de radio niet langer met de auto naar Zandvoort te gaan. Gisteravond ontstonden wachttijden voor strandgasten op de snelwegen Vlissingen- Bergen op Zoom, Alkmaar- Haarlem en Den Haag-Arnhem. een paar keer tegen zijn hoofd getrapt. De twee mannen heb ben het slachtoffer daarna zijn polshorloge afgenomen. Eén van de twee heeft ook nog in de auto van de man gekeken. Daarna zijn de mannen op de fiets doorgereden. Politieagenten vonden het slachtoffer liggend op het weg dek met bebloed gezicht en bloeduitstortingen op zijn hoofd. De man is naar de inten sive care-afdeling van het Am sterdamse Slotervaart-zieken- huis vervoerd. noordwijk. Met giften uit de zee, Seafoodtango's en het tragische verhaal van de klei- ce op het eerste Straattheaterfestival van de badplaats. Met meer dan twintig acts, ver- ne zeemeermin kwamen vier Australische zeemeerminnen gisteren het Noordwijkse pu- spreid over zeven locaties, werd het mede door het fraaie zomerweer een geslaagd eve- bliek vermaken. Rechtstreeks vanuit de diepten van Atlantis gaf Spindrift acte de présen- nement. Pagina 13: Orgeldeuntjes en wilde samba's. foto loek zuyderduin Fout bij aangifte vennissing OVERVEEN ILSE THOONSEN Het stoffelijk overschot dat vorige week zondag in de duinen bij Overveen werd gevonden, blijkt het lichaam van een 38- jarige vrouw uit Heemskerk te zijn. Zij werd sinds 16 juli vermist. De echtge noot van de vrouw is zaterdag aange houden als verdachte, omdat hij tegen strijdige verklaringen heeft afgelegd toen hij als getuige werd verhoord. Door een registratiefout bij de politie kon pas afgelopen vrijdag het verband worden gelegd tussen de vermiste vrouw en het gevonden lijk. Intussen had men met zeventien man aan de zaak gewerkt. De politie doet vooralsnog geen uitspra ken over de precieze manier waarop de vrouw is verdwenen en om het leven ge bracht. De echtgenoot is gisteren de hele dag verhoord. Vorige week kon de politie in het lan delijk systeem dat vermisten registreert geen beschrijving vinden die overeen kwam met het in Overveen gevonden lijk. Volgens voorlichter A. Ellwanger van de politie Kennemerland is een fout ge maakt tijdens de aangifte van de vermis sing. Na de aangifte had er een beschrij ving van de vrouw in het systeem moe ten komen. Waarom dit niet is gebeurd, was gisteren nog niet duidelijk. De poli tie onderzoekt nog waar het fout is ge gaan. De politie in Heemskerk kwam vrijdag uiteindelijk op het spoor van de identi teit, nadat de agent die de vermissing op 23 juli opnam, terugkwam van vakantie. Nadat hij hoorde van het lijk in Over veen. bleken de sieraden en kleding van het stoffelijk overschot overeen te komen met die van de bij hem als vermist opge geven vrouw. Daarop heeft de politie van Heemskerk contact opgenomen met het onderzoeksteam dat zich bezighoudt met het gevonden lijk. Wandelaars troffen het lichaam van de vrouw vorige week zondag aan in de buurt van de Eerebegraafplaats. Het lijk lag dicht bij de het noordelijke voetpad van de Zeeweg. HET WOORD IS AAN Herbert V. Prochov Veel mensen zien opvattin gen ten onrechte aan voor diepzinnigheid. Volgens het blad controleert Bin Laden met een computer en satelliettelefoon vanuit Af ghanistan een netwerk van fi nanciële en logistieke onder steuning van extremistische moslimgroepen. Bin Laden is een vertegenwoordiger van een grote groep Saudi's die tegen de Amerikaanse militaire aanwe zigheid in het land is. Hij wordt er ook van verdacht het brein te zijn achter de bomaanslag op het New Yorkse World Trade Centre in 1993 en de autobom aanslag op de Amerikaanse ka zerne in Dhahran in Saudi-Ara- bië in 1996. minder r warhT r 14725° 13722° 12723° 20% 20% 10% Sssdfc?? 40% 60% 60% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 16 VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 13 -6,7 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving10 Regio9,11,12 RTV/programma's15 Sport17 t/m 21 Strips14 Uitgaan8 Cafébezoekers belagen politie na arrestatie De arrestatie van een dronken automobilist heeft zaterdag nacht in Delft geleid tol een massale vechtpartij. Zo'n vijftig gasten van een café raakten slaags met tientallen politie agenten. De vechtpartij ontstond toen enkele gasten een vriend pro beerden te bevrijden, die door vier agenten geboeid werd afge voerd omdat hij een blaastest had geweigerd. Een politieman en een agente raakten daarbij lichtgewond. De vier politie mensen riepen versterking in. Uiteindelijk kwam de politie uit de regio Haaglanden en Rijn mond met 39 auto's naar Delft om de orde in de binnenstad te herstellen. Daarnaast zette ook de Koninklijke Marechaussee een wagen in en rukte de hon denbrigade uit. Er werden vijf arrestaties verricht. Twee agen ten en een bezoeker liepen ver wondingen op. Volgens de politie zouden vooral gevoelens van discrimi natie tot de vechtpartij hebben geleid. ,,De autobestuurder dacht dat hij werd aangehou den omdat hij zwart was en blijkbaar hadden zijn vrienden in het café dezelfde overtuiging. Er was overigens van discrimi natie geen sprake, want de man werd aangehouden vanwege zijn opvallende rijgedrag." De vijf arrestanten zijn de 32- jarige automobilist uit Rotter dam, diens 33-jarige broer uit Delft, een eveneens 33-jarige man uit Delft, een 34-jarige Delftenaar en een 24-jarige in woner van Nieuwegein. Ze wor den morgen voorgeleid aan de officier van justitie. De aangehouden automobi list bleek 1,3 promille alcohol in zijn bloed te hebben. De Noordwijkse en Katwijkse poli tie zetten zowel op het strand als op zee manschappen in. Een speciale speurhond van de poli tie Haaglanden werd later op de avond ingezet. Ook de politie van Zandvoort en IJmuiden na men aan de speuractie deel. Vlak voordat het lichaam van het jongetje werd gevonden, was besloten het hele strand-, zee- en duinengebied systema tisch uit te kammen. Het jongetje, dat in Krefeld woonde, was voor een dag tochtje in een busje naar het Noordwijkse strand gekomen. Hij was er samen met een vriendje en diens vader. Zijn ei gen vader werd in de loop van de dag van de vermissing op de hoogte gesteld. Toen hij rond middernacht in Noord wijk aan kwam, was het lichaam van zijn zoontje al gevonden. "Voeren van meertonige hoorn alleen toegestaan aan hulpdiensten' ALEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN Ruim acht jaar rijdt de chemocar al door Leiden en omliggende gemeenten. Het voertuig komt regelmatig in de straten om onder meer lege batterijen en verfresten op te halen. Vooraf gegaan door een heel eigen deuntje worden bewoners via een bandje, opgeroepen hun klein chemisch afval in het voertuig te deponeren. En dat ging altijd goed, tot vorige week woens dagmiddag. Toen kreeg de chauffeur op de Breestraat in Leiden een bon wegens het voeren van een meertonige hoorn. Iets dat alleen is voorbehouden aan nood hulpdiensten. De chauffeur snapte er niets van en ging terug naar het depot van de afdeling Milieu en Beheer aan de Admiraal Banc- kertweg. Aanvankelijk lagen zijn bazen in een deuk, maar al gauw drong het absurde van de situatie tot hen door. Wat nu met de chemocar? „De bon is voorlopig ingetrokken", weet gemeente-voorlichter Saskia Ridder van ochtend te melden. Voor het uitschrijven van de bekeuring kan Ridder maar weinig begrip opbrengen. „Ik heb contact gehad met het afvalverwerkingsbedrijf Roteb in Rotterdam dat in zestig gemeenten met een chemocar voorzien van een meertoni ge hoorn rijdt. En nog nooit is een bekeu ring uitgeschreven. „Als er op de chemocar een ééntonige hoorn komt met daarna gesproken tekst valt het niemand meer op", vervolgt De Ridder. „Bovendien kan zo'n claxon schrikreacties oproepen bij bewoners en verkeer." Voorlopig wordt de chemocar volgerts Ridder. „Er wordt op dit moment uitgezocht door politie en de ju ridische afdeling van de gemeente hoe het verder moet." Politievoorlichter Stuifbergen bevestigt het verhaal van Ridder. „Naar aanleiding van die bon is hier op het bureau ook een hele discussie ontstaan. Wordt de hoorn rechtstreeks bediend vanuit de chemocar, zoals een sirene vanuit een politieauto, of is het onderdeel van een bandje. Daar moet bijvoorbeeld naar worden gekeken." Rest nog één vraag. Waarom werd die bekeuring vorige week eigenlijk uitge deeld? „Waarschijnlijk is de collega die de bon heeft uitgedeeld vorige week voor het eerst met het geluid van die chemocar ge confronteerd", zegt Stuifbergen. „Mis schien heeft hij gedacht: 'Hé dit kan niet. Dit moet maar eens worden uitgezocht'." Ja, ik wil een abonnement op liet leidsel» Dagblad. I Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 94.IS) automatisch (f. 32,70) Oacce| ?iro ff. 95.15) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad. Abonnee-service, 8 "712141 "400114" OF BEL 071-51 28030

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1