Leidsch Dagblad 21 rijfde baan |el op tijd U gebruik Onderzoekers: Haal EPO van dopinglijst met op blazoen nieuwe urgemeester Oegstgeest jr Stwijkse visser bij 5 Palmas verongelukt Achtergronden van moord op kleuter onduidelijk Naturalis wast Ramon China blaast dijken op om stad te redden TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. vg 7 AUGUSTUS 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 j feSPREK VAN DE DAG Joost Prinsen vanaf morgen columnist Leidsch Dagblad Cultuur en Kunst West-Europa raakt in de greep van de ■j jy farao's LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 ►Sport Michelle De Bruin- Smith vier jaar geschorst jAS/KATWUK CONNY SMITS ►jarige Katwijker is dins- DEind voor de kust van DEfrika verongelukt aan ,.,van een visserschip van Tuidense rederij Vrolijk. ^Hjwijkse eerste stuurman jgen de binnenkant van ■"^chansing van de trawler :t toen een kabel van een >rak en het net met grote richting zee werd ge- Een arts die in allerijl per iter werd aangevlogen. kon niets meer uithalen. Het schip, de 'Carolien, Sche- veningen 81' was afkomstig uit Mauretanië en maakte zich dinsdagavond juist op om aan te leggen in Las Palmas, de hoofdstad van Gran Canaria. Van daaruit zou de bemanning naar huis terugkeren. Tijdens de laatste opruimwerkzaamheden op het achterdek deed zich het dodelijk ongeval voor. Mor genochtend wordt het stoffelijk overschot van de Katwijker op Schiphol verwacht. - 'winst door versnelde inklinking 'l bill meyer week werd bekend dat er k uitstel dreigde voor de van de vijfde baan. De alige ministers Jorritsma tr) en De Boer (milieu) II a de afwijzing van be ll chriften van milieuorga- s en omwonenden tegen __jleg van de baan onvol- e gemotiveerd. Daardoor q alle bezwaren opnieuw ;els in onze showroom: uw= 30%, groen 40% rood 50% korting! iedingen in grenen, riet, an, teak, leer, stof etc. en Rotan Design Verdwenen meisje dood in recreatiegebied gevonden NIEUWERKERK AAN DEN USSEL» GPD De politie van Rotterdam Rijnmond heeft nog geen idee van de achtergronden van de moord op een 4-ja- rig meisje uit Capelle aan den IJssel. Het meisje werd gisteren dood aangetroffen in een recreatiegebied in Nieuwerkerk aan den IJssel. Ze was in de nacht van woensdag op donderdag ontvoerd uit de flatwoning waar ze met haar moeder woonde. Van de dader(s) ontbreekt ieder spoor. Woensdagavond laat hoorden buren glasgerinkel en 'een vreemd gestommel' in de flat. Ze waarschuwden de politie, die kort daarna arriveerde. De ruit van de voordeur was ingeslagen. In het huis was alleen een jongetje van anderhalf jaar aanwezig. De moeder van de twee kinderen had met haar vriend de flat verlaten voor een 'ommetje'. Buurtbe woners meldden dat ze samen naar de snackbar wa ren. Bij haar terugkeer trof de vrouw de politie in de woning en ontdekte ze tot haar schrik dat haar oudste kind was verdwenen. De politie begon direct met een speurtocht naar het meisje. Die leverde niets op. De moeder en haar vriend werden voor verhoor meegenomen naar het bureau en bleven daar zeker vijftien uur. Het meisje werd uiteindelijk gistermorgen door een voorbijgan ger in een sloot in het Hitlandbos gevonden. Eerder op de avond, rond half negen, zou de vrouw met haar vriend en kinderen zijn gezien in het recrea tiegebied het Hitlandbos in Nieuwerkerk aan den IJs sel. Volgens een getuige lieten de twee kinderen toen duidelijk blijken 'het niet naar hun zin te hebben'. De ze verklaring is niet door de politie bevestigd. yijd' jfde start- en landingsbaan op Schiphol kan ver- ilijk wel volgens plan in 2003 in gebruik worden ■■pen. Dit ondanks de vertraging die dreigt te ont- IJjdoor de uitspraak van de Raad van State dat alle 2$arschriften tegen de aanleg opnieuw in behande- fcoeten worden genomen. Succesvolle proeven met Bang van de bodem bieden mogelijk ruim een jaar Tjist ten opzichte van traditionele methoden. in behandeling worden geno men. Dat vergt mogelijk een jaar extra de tijd. Schiphol en de luchtvaart maatschappijen zitten echter te springen om de milieuruimte die de vijfde baan biedt. De aan- en uitvliegroutes van deze baan voeren over minder dicht bevolkt gebied, waardoor bin nen de afgesproken milieugren- zen rpeer vluchten kunnen wor den afgehandeld. Uitstel van de aanleg zou tot grote problemen ieiden op het reeds overvolle Schiphol. Daarom wordt op alle moge lijke manieren gekeken hoe er in de procedures en de feitelijke aanleg zelf winst kan worden geboekt. Uit proeven met ver snelde inklinking blijkt dat met behulp van een drainagesys teem de grond in drie maanden tijd evenveel inklinkt als wan neer er een jaar lang tonnen zand als gewicht bovenop wor den gelegd. Schiphol wil eind dit jaar be sluiten of het gehele gebied waarop de vijfde baan wordt neergelegd volgens deze nieuwe methode wordt ingeklonken. Overigens is hiervoor toestem ming nodig van de waterschap pen. Die zijn nauw bij de proe ven betrokken geweest. Als Schiphol alle politieke procedu res achter de rug heeft kan dan een jaar eerder met de daad werkelijke bouw worden begon nen. leiden Eens was Ramon 'de topper' van het olifantenfokprogramma van Diergaarde Blijdorp in Rotterdam. Nu rest van hem niets meer dan een grote berg beenderen. In april van dit jaar stierf Ramon in het harnas, nadat hij olifantenkoe Douanita had bestegen. Als aandenken aan Ramon werden zijn botten overhandigd aan het Leids natuurhistorisch mu seum Naturalis. Daar zijn de botten gewassen en hebben enzymen de laatste restjes vlees van Ramons karkas verwijderd. Ramon gaat nu weer in ontmantelde staat terug naar het Rotterdams Natuurmuseum, waar het geraamte zal worden gexposeerd. De 'bul' laat trou wens niet alleen zijn gebeente achter. Zijn laatste daad bleek succesvol en als alles goed gaat, werpt Douanita over 22 maanden een kalfje. FOTO TACO VAN DER EB Gebrink van middel is niet aan te tonen UTRECHT ANP-Rtr EPO, het middel dat in de Tour de France voor zoveel opschud ding zorgde, kan beter van de internationale dopinglijst ver dwijnen. De methode die het rniddel zou moeten opsporen werkt niet. Mensen die het mid- orige functie mede-verantwoordelijk voor verlies van zeven ton hleest afke van der toolen Jeuwe burgemeester van freest, WD'er Els Tim- heeft een smet op haar |n. Als voorzitter van het jks bestuur van Kralingen- 5jvijk (een soort burge- vüfcrschap) was zij mede- tvvoordelijk voor de duur- -Jsstap uit de geschiedenis die Rotterdamse deelge- d(te Als gevolg daarvan leajzij vorig jaar aftreden. É,ïmers had als voorzitter ,r fet dagelijks bestuur finan- fgJ haar portefeuille. Samen DÏtóar V\D-collega Simone "4his van welzijn was zij tvvoordelijk voor een on- Jverlies van zeven ton bij ïrning van een eigen wel- litfganisatie. Hun coalitie n£rs in het dagelijks bestuu zegden het-vertrouwen op, en de twee traden in april 1997 af. Wolthuis stapte vervolgens uit de politiek. Timmers behield de steun van de WD, en werd zelfs naar voren geschoven toen die zelfde maand een nieuwe coali tie moest worden gevormd. De andere partijen hadden echter onoverkomenlijke bezwaren te gen haar kandidatuur, zodat de WD buiten het dagelijks be stuur moest blijven. Maar Tim mers werd toch lijsttrekker van haar partij bij de verkiezingen dit jaar. „Volgens ons heeft Els goed gefunctioneerd", zegt WD-ffactievoorzitter Jean-Paul Frishert daarover. Minder lankmoedig is hij als het gaat om de vraag of Tim mers geen kiezersbedrog heeft gepleegd, door vlak voor en vlak na haar lijsttrekkerschap te sol liciteren naar een burgemees terspost. Timmers kreeg on danks de affaire de meeste voorkeurstemmen van de hele deelraad. „Tja, als je het de mensen op de markt in Kralin- gen-Crooswijk gaat vragen, dan zal hun antwoord duidelijk zijn. Ze heeft wel verwachtingen ge wekt natuurlijk. En zelf ben ik ook niet met een 'halleluja' in de lucht gesprongen, toen ik hoorde dat ze benoemd was als burgemeester", zegt Frishert: „Ik wist van niets." De WD-fractievoorzitter be treurt het vertrek van Timmers. „Binnen onze fractie was zij het meest ervaren. Wij hadden voor een langere periode op haar ge rekend." Timmers was vanochtend niet bereikbaar voor commen taar. del niet hebben gebruikt, ko men soms toch als positief uit de test. Dat concluderen J. Marx en P. Vergouwen, verbonden aan het Academisch Ziekenhuis Utrecht, in het jongste nummer van het medisch vakblad Tlie Lancet. „Ik ben er niet zo zeker Zware explosies bij ambassades VS in Afrika NAIROBIAFP Een enorme explosie in een bankgebouw heeft vandaag Na irobi, de hoofdstad van Kenya, doen opschrikken. Er zijn zeker tien doden en honderden ge wonden gevallen door de ont ploffing in het 25 verdiepingen tellende gebouw van de Coope rative Bank in het centrum van de stad. De ontploffing heeft de naastgelegen Amerikaanse am bassade zwaar beschadigd. Een klein gebouw tussen de ambas sade en de bank is volledig ver woest. De Amerikaanse ambassade in de Tanzaniaanse hoofdstad Dar Es Salaam raakte even later ook zwaar beschadigd bij een ontploffing. Daarbij vielen vol gens het Amerikaanse televisie station CNN tal van gewonden. De ontploffing in Dar Es-Sa- laam zou zijn veroorzaakt door een vrachtauto die brandstof vervoerde. van dat EPO een verboden mid del zou moeten zijn", aldus Marx. EPO stimuleert de aanmaak van rode bloedlichamen en ver groot daardoor de zuurstoftoe voer naar de spieren. Het is niet mogelijk de toepassing van het middel direct te constateren, omdat de natuurlijke variant er van normaal in het lichaam voorkomt. Daarom hanteren de internationale wielerunie (UCI) en het Internationaal Olym pisch Comilé (IOC) in tests een indirecte methode. Bij een be paalde waarde (0,5) voor rode bloedlichamen zou EPO-ge- Honderdduizenden mensen geëvacueerd HET WOORD IS AAN Henriette Roland Holst De dagen zijn wat wij van ze maken. 270 114° zonnig r [Vjen warm l5 157290 147230 13723° 10% 20% 20% 80% 50% 50% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 12 VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur bruik vast staan. Dat hoeft ech ter niet altijd waar te zijn, con cluderen de Utrechtse onder zoekers. Marx en Vergouwen namen bij 18 mannelijke en 28 vrouwe lijke sporters een bloedmonster. Dat deden ze ook bij 134 man nelijke en'144 vrouwelijke niet- sporters. Niemand van hen ge bruikte EPO. Toch bleek bij vier mannelijke atleten en vier men sen uit de controle-groep de meetwaarde boven 0,5 te liggen. Deze mensen zouden bij een officiële test te boek staan als dopinggebruiker. Economie8,9 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,16,17 Streep door Ladies Day in casino's HAARLEM PAULINE BLOM Holland Casino mag vrouwen op 'Ladies Day' geen gratis en tree meer verschaffen. Dat heeft de commissie gelijke behande ling bepaald naar aanleiding van een klacht van een manne lijke klant, die op de woensdag wel gewoon zes gulden voor een kaartje neer moet tellen. De commissie stelde de klager on langs in het gelijk en bepaalde tevens dat het volgens de wet gelijke behandeling niet toege staan is om een cadeautje te ge ven aan elke vijftigste vrouwelij ke bezoeker. „We mogen van de commis sie niet één bepaalde doelgroep voortrekken", reageert een woordvoerder van Holland Ca sino op de uitspraak. „Maar dat idee hebben wij ook niet. We proberen alleen maar iedere doelgroep iets te bieden." La- dies Day blijft in gewijzigde vorm op de agenda staan, om dat uit onderzoek blijkt dat de actie gerekend over alle casi no's duizend extra bezoekers per avond oplevert. De commissie gelijke behan deling stelde klager op het punt van Ladies Day in het gelijk, omdat Holland Casino middels de actie niet 'de maatschappe lijke achterstandspositie van vrouwen' poogt te verbeteren. 'Er wordt alleen gestreefd naar een hoger bezoekersaantal', valt te lezen in de uitspraak. De klacht, ingediend door een vaste casino-bezoeker uit Am stelveen, betrof niet alleen La- dies Day. Het was de man opge vallen dat bezoekers van Chine se afkomst tijdens het Chinese Vollemaansfeest of Nieuw jaarsfeest ook gratis toegang kregen. peking o dpa-afp De Chinese autoriteiten hebben tientallen dijken opgeblazen om te voorkomen dat de metropool en industriestad Wuhan wordt overstroomd door de enorm ge zwollen rivier de Yangtze. Op 104 plekken zijn in dijken kunstmatige openingen ge maakt om het water te laten af vloeien. Vijf miljard liter water overspoelde 89.000 hectare, al dus officiële cijfers die vandaag bekend zijn gemaakt. Uit het gebied moesten onge veer 300.000 mensen worden geëvacueerd. Wuhan telt 7,2 miljoen inwoners. „De autori teiten hebben besloten een deel voor het geheel op te offeren", lichtte de vice-gouverneur van de provincie Hubei, de stap toe. Een dag eerder had de leiding van de Chinese rijkswaterstaat nog benadrukt dat het niet de bedoeling was dijken op te bla zen. Inmiddels zijn 240 miljoen mensen, bijna een kwart van de Chinese bevolking, op de één of andere manier de dupe van de watersnood. De overstroming van China's langste rivier eiste volgens officiële mededelingen ruim tweeduizend mensenle vens. Maar steeds meer oogge tuigen sfellen dat dat getal veel te laag is ingeschat. Zij wijzen daarbij op de talrijke dijkdoor braken de afgelopen dagen. In de provincie Hubei en aangrenzende Jiangxi viel de af gelopen maand zeven keer zo veel regen dan normaal. Het hoge water heeft ook in het noordoosten van China, in de provincie Shaanxi en in de zui delijke provincies Guangdong en Guangxi tot grote schade ge leid. Ia, ik wil een abonnement op het leidsch Dagblad. 'Tel: - l.v •ole bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 94,15) I l automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15) i Nr. bank/girc - Handtekening: - Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-5128 030

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1