Leidsch Dagblad 39?2 9 erkdruk ransavia jjeel te hoog BRISTOL vervuiling oorzaak van slecht weer in weekeinde' Hoofdvestiging van Superliga in Nederland Herdenking in Hiroshima EU en Servië: Geen massagraven Kosovo EUBELLEEGVERKOOP IP KSffi Hatsjepsoet krijgt hoofd terug Klagende piloot van Martinair klust bij TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. JERDAG 6 AUGUSTUS 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 ditenland Economie i Monopoly Sport Gesprek over 'speciale status' Oost-Timor Uitstekend eerste halfjaar Hoogovens Bemanningsleden M Orion: wijkagenten j rj in de lucht Einde van interlandcarrière Peter Blangé m*rikaanse onderzoekers komen met opzienbarend cijfermateriaal /de bilt anp-dpa "rkdagen is het prachtig weer en in 'ie weekeinde regent het altijd. De ^hoorde klacht blijkt aan de oost en de VS een wetenschappelijke te hebben. Twee onderzoekers iUniversiteit van Arizona vermoe- lfs dat het gemiddeld slechtere jdens de weekeinden door men- |f wordt veroorzaakt, dall Cerveny en Robert Balling on- •hten de klimatologische metingen j afgelopen zeventien jaar aan de jcaanse oostkust. Beiden consta- i een licht hogere kans op neer slag in het weekeinde. Zaterdagen ble ken gemiddeld met 658 millimeter regen per jaar de natste dagen. De maandagen waren relatiefst het droogst met 538 millimeter. Ze publiceerden hun bevin dingen in de jongste editie van het Britse wetenschappelijke blad Nature. De onderzoekers wijten de uitslagen niet zozeer aan een gewoon natuurver schijnsel, maar eerder aan een wekelijke cyclus van opeenhopende luchtvervui ling boven de drukke Amerikaanse oost kust. De vervuiling door industrie en ver keer bereikt rond donderdagen en vrij dagen de hoogste waarden. Hoewel een direct oorzakelijk verband tussen de opgehoopte troep in de lucht en de iets hogere kans op regen in het weekeinde niet is aangetoond, wijzen de wetenschappers wel op de invloed die stofdeeltjes iri de vervuiling kunnen heb ben op de temperatuurverdeling in de verschillende luchtlagen. Volgens een theorie kunnen die deeltjes onder be paalde omstandigheden het ontstaan van waterdamp en dus mogelijk regen bevorderen. Nader onderzoek is echter noodzakelijk. Klimaatdeskundige Van Dorland van het KNMI in De Bilt noemt het onder zoek van de Amerikanen wetenschappe lijk sterk onderbouwd. Hoewel er alleen voorzichtige statistische verbanden wor den gelegd, is hij enthousiast over de on derzochte gegevens. Ook Van Dorland sluit een verband tussen de vervuiling en de regen niet op voorhand uit. Het KN MI heeft een dergelijk verband in ons land nooit onderzocht. Volgens Van Dor land is er ook een belangrijk verschil met de onderzochte Amerikaanse oostkust. Met een overwegend westelijke stroming is de aanvoer van wind en vervuiling daar over drukbevolkt land. Nederland kent ook een overwegend westelijke aan voer, maar dan wel over zee. „En dat is schone lucht." londen. anp krant The Independent van van daag. Gisteren onthulde het blad al dat vier miljardairs nauw zijn betrokken bij de oprichting van de Superliga. Europese top clubs, waaronder Ajax, verga derden vorige maand over de vorming van de Europese top- competitie. Ajax bevestigde gis teren de juistheid van dat be richt. Pagina 22: 'Miljardairs betrok ken bij Europese Superliga' HET WOORD IS AAN Kathleen Norris Nieuwe echtgenoten beteke nen alleen maar nieuwe pro blemen. De hoofdvestiging van de Su perliga voor Europese topvoet balclubs komt in Nederland, vermoedelijk in Rotterdam. On der de naam European Football League (EFL) zal het bedrijf eer competitie opzetten van 32 clubs en een knockout-toernooi waaraan zeker vijftig verenigin gen zullen meedoen. De Super liga moet in augustus 2000 be ginnen. Deze details staan in de Britse cabinepersoneel sluit acties niet uit fansavia Airlines dreigt het cabinepersoneel het bijl bij neer te gooien als niet snel iets aan hun werksi- wordt gedaan. De ruim zevenhonderd stewards en Irdessen zeggen te bezwijken onder de hoge werk- Een gevolg van de run op zonvakanties na het WK- ial, maar ook van een falende organisatie, aldus litter G. Oskam van de Vereniging Nederlands Cabi- ;oneel (VNC). il» bill meyer gisteren spoedberaad ge- met de directie van Bvia. Dat overleg krijgt pnd een vervolg. Oskam pede hoop te hebben dat pectie snel iets aan de ?Jen gaat doen. Zo niet, dan Grjij het niet uitgesloten dat utjes komen. Het cabineper- 1 is dermate gefrustreerd r volgens Oskam van een Ujuwensbreuk met de direc- lakeis. (klachten hebben betrek- pp de vluchtschema's en rRoostering van het perso- Niet alleen passagiers ook het personeel is de Ivan de langdurige vertra- n. Schiphol staat tijdens pogseizoen in de steigers. Management van Transavia j er niet in de nare gevol- jgüervan voor het personeel iai|l op te lossen, iriklachten hebben ook be trekking op de apparatuur waarmee het cabinepersoneel moet werken. Koffiemachines zijn stuk, de luchtverversing in de vliegtuig valt regelmatig uit en de drankkarretjes vallen van ellende uit elkaar. Dit leidt vol gens Oskam tot terechte klach ten van de passagiers die weer afgewenteld worden op het ca binepersoneel. En dat leidt weer tot stress. Directeur P. Legro van Trans avia erkent dat er problemen zijn, maar wil absoluut niet spreken van een crisis. Volgens hem is uitsluitend de drukte en zeker niet een gebrekkige orga nisatie de oorzaak van de pro blemen. Hij ontkent dat de vliegveiligheid in het geding is. Het onderhoud aan het vlieg tuig zelf heeft wel normaal plaats. „Wij zijn in goed overleg met de VNC om uit de proble men te komen. Het personeel werkt hard en daar heb ik veel respectvoor." Hiroshima. Een Shinto-priester speelt fluit voor het monument dat in Hiroshima is op gericht ter herdenking van de atoomaanval op de stad, die vandaag 53 jaar geleden het leven kostte aan ongeveer 140.000 mensen. De Japanse premier Obuchi leverde tijdens de herdenking kritiek op India en Pakistan vanwege de kernproeven die beide landen onlangs hebben uitgevoerd. Hij sprak voor tienduizenden mensen, onder wie de ambas sadeurs van India en Pakistan. Obuchi zei dat de Japanse regering grote druk uitoefent op beide landen om onmiddellijk te stoppen met het testprogramma en het wereldwijde verdrag tegen kemproeven te tekenen. foto reuters kimimasa mavama STTmaST 14*/27° 14728° 14723° l££i85: 10% 10% 20% Tomwdhï? 60% 60% 50% Uitgebreid weerover zicht op pagina 22 I VANDAAG 24 PAGINA'S I Binnenland 5 Buitenland 7 Cultuur 19,20,21 Economie8,9 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,16,17 RTV/programma's_11 Sport22,23 Strips10 Uitgaan18 Gevers overleden amsterdam anp De voorzitter van het college van bestuur van de Universiteit van Amsterdam, J. Gevers, is in zijn woonplaats Amsterdam aan een hartinfarct overleden. Gevers, die 54 jaar is gewor den, werd op 10 juni 1944 gebo ren in Valkenswaard. Na het be halen van het doctoraal-exa- men sociologie aan de Rijksuni versiteit Leiden, kwam hij in 1974 in het college van bestuur van dezelfde universiteit. Van 1978 tot 1984 was hij adviseur voor de landelijke planning van het wetenschappelijk onderwijs bij de Academische Raad en van 1984 tot 1988 was hij voorzitter van de HBO-raad. In die functie was hij nauw betrokken bij her structureringsoperaties in het hoger onderwijs: de taakverde ling aan de universiteiten en de fusies in het hoger beroepson derwijs. Pagina 3: Gevers had nooit on- gelijk ermeer, aug.'98 De sinds jaar en dag bekende Meubelzaak stopt ermee Daarom kunt u deze week uw goedkoopste ilen kopen in Zoetermeer Alle aanwezige meubelen worden af- id daarom koopt u nu meubels tegen half geld Enkele voor enen bankstel leer van f 4.500,- voor f2 175,-, vitrine's van k' >0,- voor f 1 795,-, Slaapkamer grenen van f 1.350,- voor f 675,- alles geldt: Op Op Help ons mee alles weg te krijgen Do vr □eopend, vrijdag tot 21.00 uur Dorpsstraat 144, Zoetermeer gen Huis wil onrotfonds foort anp ORAHOVAC-BELGRADO Rtr-AFP-DPA-ANP De Servische politie heeft giste ren met kracht berichten in Westerse media tegengespro ken over massagraven in de stad Orahovac in Kosovö. Ook een in allerijl afgereisde missie van de Europese Unie kon geen bevestiging vinden van de be richten, die repten van meer dan 500 of zelfs 1.500 lijken van Albanezen. De correspondent van de Ber- lijnse Tageszeitung berichtte gisteren over een massagraf bij Orahovac, waarin de lichamen van 567 burgers lagen. Onder hen waren 430 kinderen, zo meldde hij. Een bericht van hem over hetzelfde onderwerp stond dezelfde dag ook in de Oostenrijkse krant DiePresse. Dat blad voegde er nog aan toe dat de correspondent de graven zelf had gezien. De bur gers zouden zijn gedood na de Servische verovering van de stad. In een tweede, nog niet geopend graf, zouden nog eens zeker duizend lijken liggen. Vol gens Kosovo-Albanezen zijn aanhangers van de uit de Bosni sche oorlog beruchte Serviër Ar- kan 'verantwoordelijk voor de moorden. Een EU-missie reisde gisteren in allerijl af naar Orahovac om de berichten te verifiëren. Zij vond echter geen bewijzen voor het bestaan van massagraven, maar trof slechts individuele graven van ongeveer tien perso nen. De Servische politie leidde buitenlandse journalisten naar de graven van ongeveer veertig mensen. „Dit is geen massagraf. Dit zijn de lichamen van terro risten, netjes begraven volgens moslimgebruiken", aldus poli- tiekolonel Bozidar Filic. Pagina 7: Deserteurs wachten bij de 'vijand' hun lot af LAMINAAT Tarwestraat 1, Nieuw Vennep RMO wil beeld farao samen met Amerikaans museum herstellen leiden pablo cabenda ereniging Eigen Huis wil aatssecrctaris Remkes van t< ïuisvesting geld beschik - stelt voor huizenbezitters maken hebben met door di irot aangetaste vloeren. Ze voor oprichting van een waar ook eigenaren van ngen met door bacteriën svreten paalfunderingen eroep op kunnen doen. schatting 100.000 tot 00 woningen uit de jaren ïtig kampen met betonrot leren van de inmiddels fail- fabrikanten Kwaaitaal en :a. Het probleem speelt in emeenten. De kosten wor- ieraamd op enkele tiendui- i en guldens per woning, ft de Vereniging Eigen in een brief aan de staats- taris. Als herstel uitblijft en de betonnen vloeren rten. De gedupeerden kun de kosten niet meer verha- p de producenten. Hoeveel in het fonds moet, wil de liging nog niet zeggen. Het Rijksmuseum van Oudhe den in Leiden wil samen met het Metropolitan Museum in New York het gebroken granie ten beeld van de vrouwelijke fa rao Hatsjepsoet in elkaar zetten. Hoofd en torso van de ko ninklijke dame zijn al eeuwen van elkaar gescheiden. Het mu seum in Leiden heeft de torso van de farao in haar collectie en Metropolitan het hoofd. Wie alvast wil weten hoe de complete Hatsjepsoet eruit ziet, kan vanaf vrijdag op de exposi tie 'De ontdekking van Egypti sche kunst' in Museum Het Pa leis in Den Haag terecht. Daar wordt de torso, dat door het Leidse museum van een afgiet sel van het 'Amerikaanse' hoofd is voorzien, tentoongesteld. Het Rijksmuseum van Oud heden wil, als de plannen met het Amerikaanse museum doorgaan, het beeld beurtelings huisvesten in het Metropolitan en het Rijksmuseum. Vermoedelijk heeft Thoetmo- zes III, de neef van Hatsjepsoet, rond 1465 voor Christus in een vlaag van frustratie en machts wellust het granieten hoofd van zijn tante laten verwijderen. Hij had zo lang moeten wachten op zijn plaats op de troon, dat hij het gezicht van zijn tante niet meer kon aanzien. Daarom liet hij haar beeltenis verwijderen in het dal Deir el Bahri. Daar werd het eeuwen later weer gevon den, aldus de Leidse professor Hans Schneider. De torso van Hatsjepsoet kwam waarschijnlijk in Neder land terecht dankzij Hendrik de Zeevaarder (1820-1879), broer van Willem III, marine-officier en Egypte-gek. Die vond het in de jaren zestig van de vorige eeuw. De torso werd bij de ope ning van het Suez-kanaal in 1869 al tentoongesteld in het Museum Het Paleis. Koningin Emma liet het beeld later na aan het Rijksmuseum van Oud heden. Het hoofd van Hatsjepsoet monique van hoogstraten Een van de piloten van Martin air die heeft geklaagd over de te hoge werkdruk bij het bedrijf, klust in zijn vrije tijd bij als vlieginstructeur. Dat zegt woordvoerder U. Buys van Mar tinair. De piloot geeft les bij een vliegschool in Lelystad. Hij heeft daarvoor, zegt Buys, in strijd met de regels geen toestem ming gevraagd. De piloot, die niet voor com mentaar bereikbaar was, onder tekenden met drie collega's een brief aan de VNV, waarin aan dacht werd gevraagd voor de lange werkdagen van de pilo ten. De vier piloten stelden dat de veiligheid van het vliegver keer in gevaar zou komen als er geen verbetering in de werktij den zou optreden. „Veel colle ga's zijn ziedend dat de brief schrijvers Martinair op deze manier in diskrediet brengen", zegt Buys. „Ze hebben gemeld dat de betreffende piloot bijk lust als instructeur. Hij blijkt dit jaar al zo'n tweehonderd uur op de vliegschool te hebben ge wérkt." De Vereniging van Neder landse Verkeersvliegers (VNV) ziet geen reden om de klachten van de piloten nu niet meer se rieus te nemen. „Dit gaat om slechts één piloot. We hebben in totaal zo'n zeventig klachten gehad. Vanaf het moment dat de piloten hebben geklaagd is Martinair op zoek geweest naar tegenargumentenzegt VNV- voorzitter P. Griffioen. „Terwijl het helemaal niet ter zake doet wat deze vliegenier in zijn vrije tijd onderneemt. Je gaat een vrachtwagenchauffeur toch ook niet verwijten dat hij in het weekeinde zijn vrouw en kinde ren dopr de bollenvelden rijdt." De VNV organiseert op 19 au gustus een bijeenkomst waar de klachten in kaart worden ge bracht. Daarna zal de vereni ging spreken met de directie van Martinair. Suède ritslaars J zwart, bruin en navy W7V9& 36-41 LS&S 5935 Geldig t/m 9 augustus 1998 LEIDEN: Longtgrachl S (naast DIGROS) ALPHEN A/D RIJN: Hohichtslraat 7 9 VALKENBURG (Z.H): Voorsdiotefwug 45a Postcode: Tel: il v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 94,1 automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15 Nr. bank/giro:Handtekening: X Leidsch (Éfe Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. •lop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1