Economie Beurs Easdaq wil eigen kantoor openen in Amsterdam ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1998 ICE-ongeluk grote schadepost Allianz münchen» De ontsporing van de ICE-hogesnelheidstrein on langs waarbij honderd reizigers om het leven kwamen, heeft de Duitse verzekeraar Allianz een kostenpost van 20 miljoen mark bezorgd. Hoewel het bedrag de helft lager was dan aanvankelijk gevreesd, was het ongeluk een van de grootste schadenposten uit het eerste halfjaar. Daartoe behoorden ook flinke branden. Die kostten Allianz in de eerste zes maanden 140 miljoen mark. De totale kosten van de groep kwamen uit op 5,6 miljard mark, licht lager dan in de vergelijkbare periode vorig jaar. De bruto winst bleef met 986 miljoen nagenoeg gelijk. KPN Telecom zet kroon op het werk den haag KPN Telecom, de voortzetting van PTT Telecom, zet deze weken letterlijk de kroon op het werk. Al het briefpapier, de reclame-uitingen en de vervoersmiddelen krijgen boven het logo van de onderneming een kroontje, ten bewijze van de koninklij ke erkenning. De operatie wordt pas nu uitgevoerd, omdat bij de in april aangekondigde naamswijziging de vergunning voor ge bruik van het kroontje nog ontbrak, verklaart KPN Telecom. „Hoewel we wisten dat die wel zou komen, hebben we vanwege de zorgvuldigheid toch met dat kroontje gewacht", zegt voor lichter Moeksis van KPN Telecom in Den Haag. Groei Amerikaanse economie trager washinton» De groei van de Amerikaanse economie is in het tweede kwartaal duidelijk vertraagd. De bedrijvigheid nam met niet meer dan 1,4 procent toe. In het eerste kwartaal nam de economische activiteiten van de Verenigde Staten nog met 5,5 procent toe. De cijfers waren evenwel beter dan verwacht. Eco nomen hadden erop gerekend dat de economische groei in de VS over het afgelopen kwartaal nagenoeg tot stilstand zou zijn gekomen. Voorraadvorming vormde een van de belangrijkste oorzaken van de groeivertraging. Doordat bedrijven nog vol doende spullen in hun magazijnen hebben liggen, produceer den fabrikanten minder, zo maakte het ministerie van handel Washington gisteren bekend. RDM lijft voertuigenfabriek SP in geldrop» Het noodlijdende SP Aerospace and Vehicle Systems in Geldrop wordt in principe overgenomen door RDM Techno logy van Joep van den Nieuwenhuyzen. RDM stelt een boedel krediet beschikbaar, waardoor SP voorlopig kan doordraaien. Gedwongen ontslagen onder de driehonderd werknemers zijn vooralsnog niet aan de orde. Beide partijen hebben elkaar tot 15 september de tijd gegeven om de overeenkomst uit te werken. Voor die datum moet een akkoord zijn bereikt met de schuldei sers. Verder moeten afspraken worden gemaakt over versterking van het vermogen van SP, onder meer door een aandelenemis- Naast vestigingen in Londen en Brussel amsterdam Easdaq, de Europese tegenhan ger van de Amerikaanse elektro nische schermenbeurs Nasdaq, wil een kantoor openen in Am sterdam. Door een eigen vesti ging hoopt Easdaq het contact met Amsterdamse banken en effectenhandelaren te verbete ren om op die manier de handel te stimuleren. Amsterdam moet er ook voor zorgen dat Easdaq een beter contact krijgt met po tentiële beurskandidaten, zo meldde een woordvoerster van Easdaq gisteren. Het openen van kantoren is een hele omwenteling. Daar voor leünde Easdaq in eerste in stantie op het kantoor in Brus sel. Later stapte de pan-Europe- se beurs naar Londen. Easdaq wil echter meer kantoren ope nen, omdat de concurrentie met de andere nationale beur zen sterker wordt. Het aantal noteringen aan de elektronische beurs blijft achter bij de verwachtingen. Nieuwe vestigingen in Duitsland, Ne derland en Frankrijk dat teleurstellende beeld deren. Volgens de woordvoer ster van Easdaq wordt de Ne derlandse vestiging volgend jaar geopend. ,,We moeten eerst op zo^k naar goed personeel", zegt Easdaq blijkt binnen de Ne derlandse effectenwereld rede lijk onbekend zijn. Institutione le beleggers uit ons land namen slechts 2,5 procent van de ge plaatste aandelen op, terwijl Zwitserse, Oostenrijkse en Bel gische beleggers een groter deel van de beurskoek meenamen. De uitbreidingsoperatie heeft alles te maken met de groeien de concurrentiekracht van de nationale beurzen in Europa. De Amsterdamse effectenbeurs (AEX) richt zich met de NMAX net als Easdaq op jonge, snel groeiende bedrijven. De AEX werkt daarbij samen met de ba bybeurzen in Brussel, Parijs en Frankfurt. Eind dit jaar worden de com puters van de Euro.NM op el kaar aangesloten om onderlinge handel mogelijk te maken. De beurs in Milaan wil zich begin volgend jaar aansluiten bij het viertal. DAMRAK IN PERSPECTIEF Wekelijkse rubriek de financiële wereld Een sentimenteel Damrak Het sentiment viert hoogtij op een weinig liquide Damrak. Nu geldt dit voor de meeste effec tenbeurzen, maar zelfs de door gaans zo nuchtere Hollander blijkt Italiaans temperament te krijgen als het om aandelen gaat. Tenminste, als je naar de recente schommelingen op de Nederlandse beurs kijkt. Dat de Amerika nen rigoureus KSj we al lang. Toch blijft het vreemd om te zien hoe de privé-escapades van een presi dent niet alleen de Amerikaanse dollar onder druk kunnen zetten, maar vervolgens ook wereldwijd de effectenbeurzen kunnen beroe- JACQUES BOELEE Beleggingsadviseur Wijs Van Oostveen blijkt dat Het is maar de vraag of, zelfs v Clinton heeft gelogen of hiertoe heeft aangezet, de feiten zwaar genoeg zijn om de president uit zijn ambt te zetten. Volgens de Amerikaanse publieke opinie in elk geval niet. Ook wij plaatsen vraagtekens. Geschrokken be leggers dachten daar toch an ders over en die bepalen nu eenmaal de aandelenkoersen- Als professioneel belegger heb ik altijd geleerd dat met name economische vooruitzichten en het beleid van een centrale bank (fundamenten dus) de structurele kracht van een munt bepalen. Natuurlijk kunnen an dere ontwikkelingen ook op korte termijn van invloed zijn. Maar of hieronder nu ook voor malig stagiaires van het Witte Huis vallen, vraag ik me af. Nu spelen angst en veelal ook hebzucht bij de beslissingen van beleggers vaak een door slaggevende rol. Een half woord tijdens een ana listenbijeenkomst (het toverwoord is momenteel Azië) kan al genoeg zijn .om volledige ver koopprogram ma's in werking te zetten, on danks doorgaans goede vooruit zichten. De door onzeker heid geteisterde particuliere be legger hobbelt hier vaak ten ein de raad achter aan. Het gevolg is dat in een weinig liquide markt de AEX-index soms flinke schommelingen laat zien, maar we per saldo amper vooruit komen. De glamouraandelen worden in zo'n beurs nog verder verheven, terwijl de achterblijvers hun naam steeds meer eer aan doen. Waarom? Weinigen vra gen het zich af, maar de beleg ger die in staat is sentimenten te trotseren moet eens naar Ha- gemeyer, Baan of Elsevier kij ken. Wat de toppers daag zijn v van morgen? r die VERKLARING DER AFKORTINGEN op openingskoers e gedaan en bieden h.j. hoogste koers in 12 mnd. e.r. effectief rendement I.j laagste koers in 12 mnd. f gedaan en laten v.k. vorige koers (slotkoers) g bieden en ex dividend 1 k laatste koers h laten en ex dividend slot2 slotkoers vorige week k gedaan en laten ex dividend slotl slotkoers deze week I gedaan en bieden ex dividend A advieskoers ho hoogste koers a laten la laagste koers b bieden s stopkoers c exclaim sk2 slotkoers 2 beursdagen terug d ex dividend

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 8