Verbod op fusie RAI en Jaarbeurs Verdachte van eierfraude spoorloos 'Je kunt soms van postzak op postzak springen' Economie 5'§ Akzo Nobel beperkt chloortransporten Beleggers duwen ;fan Baan de luwte in Kirijenko waarschuwt kompels la? 1 Piepkleine chip Oekraïne krijgt miljardenkrediet IMF Bulgaren gaan meer betalen voor energie jT1 iATERDAG 1 AUGUSTUS 1998 9 Meer nieuwbouwwoningen opgeleverd voorburg In het eerste halfjaar zijn meer nieuwbouwwoningen opgeleverd dan vorig jaar. Het aantal huizen dat eind juni in aanbouw was, is licht gedaald. Het Centraal Bureau voor de Sta- tistiek (CBS) telde 36.000 nieuwe woningen, dat is drieduizend meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Uitschieter was Noord- Holland. waar het aantal opgeleverde woningen is verdubbeld slo,tot 7.200. Flevoland blijft een nieuwbouwpolder met een groei 1 7,van 54 procent. In Groningen, Overijssel en Utrecht werden o,6minder huizen opgeleverd. t oHogeschool Schoevers in gebouw Sdu 8 0den haag Het opleidingsinstituut Schoevers bouwt voor een 5 8miljoenenbedrag een onderwijstempel in de voormalige Staats- 2 ödrukkerij in Den Haag. De school (opgericht in 1913) 'verovert' ^daarmee net als in Amsterdam en Utrecht het stadshart. De f 6nieuwe drieduizend vierkante meter biedt Schoevers Nederland i i volgens algemeen-directeur F. Dolmans 'de meer gewenste uit- 7 ^straling'. Schoevers is binnenkort een echte hogeschool. Naast 31 middelbare beroepsopleidingen worden vanaf volgende maand 9 'ookhogere beroepsopleidingen verzorgd: van office-, account- 5oen marketingmanagement tot touristmanagement. Landelijk telt eSchoevers verspreid over 23 vestigingen 13.000 (voltijd en deel- «Md) Nederlandse Mededingingsautoriteit vreest machtsconcentratie o.o [rotterdam. gpd 3'oJczo Nobel verwacht dat de 9.oihloortransporten per trein dit lopar beperkt blijven tot 50.000 öïopn. Dat is zeker 30.000 ton 8'5hinder dan Akzo Nobel tot nog i|9pe per spoor vanuit Delfzijl 1 riaar het Botlekgebied in Rotter- i"|jam vervoerde. Op de langere 8 pprmijn wil het chemieconcern s.oje transporten verder terug brengen. Eind jaren tachtig ver- 7'oerde het gemiddeld nog 4 '-'J15.000 ton per spoor naar Rot- Qg^rdam. 8.51 Akzo Nobel vergroot de 2'^fhloorproductie in de Botlek IWanuit schuur in Barneveld naar wereldtop 7,51 V jfutten/barneveld o^Jneller dan verwacht neemt 5.5<3aan Company afscheid van jgjijn oprichter. Ian Baan (52) 4|gitad best nog een paar jaaj- in 15,oqet dagelijks bestuur van zijn jQpicumpanie' willen blijven. Maar 4 3iode financiële wereld besliste an- 4'-^ers. Officieel moeten de aan deelhouders van het software- 5,7oedrijf zich nog over het vertrek 62(iitspreken. Maar dat is een for- naliteit. Jan en Paul Baan behe- en namelijk zelf de meeste fandelen. 1080 Jan Baan dirigeerde het be- nfarijf vanuit een schuur in Bar- 108 a eveld naar were'^t0P- Bind 110'jaren zeventig zette hij eeasoft- 111ïvarezaakje op, dat twintig jaar }°g'®ater zou uitgroeien tot de lieve- tricjng va" grote en kleine beleg- '27,8»ers. Het frivole zakenblad Quo- 110 ee r'eP stren8 gereformeerde i24 9)ndememer uit tot 'zakenman !iliranhetjaar- 13 a De afgelopen maanden leerde i24!öïaan ook de keerzijde van het J2||ucces kennen. Vooral Ameri- ns^aanse beleggers begonnen te 103,1 dagen over de ondoorzichtige Verhoudingen tussen de privé- 123bedrijven van Jan en Paul Baan 103, i)n het beursgenoteerde Baan 101 gCompany. Zij vermoedden een 102/verstrengeling van belangen. i?o*7| D'recte aanleiding voor de identiek was de spectaculaire da- ioo,4ing van de winst in het eerste 113' 2^wartaaB Baan schreef de iOL2<vinstval toe aan veranderde i08.9\nierikaanse eisen, maar dat 106 3F011 analisten en beleggers niet io5 30vertuigen. Aanvankelijk pro moveerde Baan de negatieve uitla dingen zoveel mogelijk te nege- 63,o[en. Amerikaanse analisten zou- 45 ojien baat hebben bij een daling fan de koers. Het aandeel was ie duur geworden, zo klonk het Dp de Veluwe. Maar toen de kritiek niet ver- gomde, werden begin deze To>aand maatregelen aangekon- i,23digd. Jan Baan zou de dagelijkse V^jeiding officieel overdragen aan 29,iom Tinsley, een manager die 112,6te gekneed in de school van or- 57 06^ariisatiead\iseur McKinsey. riswet privé-bedrijf Baan Invest- De RAI Group en de Utrechtse Jaarbeurs mogen niet fu seren. De Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) vindt dat door de voorgenomen fusie van de twee organi satoren van beurzen en tentoonstellingen een te grote economische machtspositie zou ontstaan. amsterdam De NMa stelde de eis dat de fu siepartners de zeggenschap over hun tentoonstellingsruim ten volledig zouden opgeven. Dit was voor beide onderne mingen een stap te ver. RAI Group en Jaarbeurs heb ben teleurgesteld gereageerd op het besluit van de kartelpolitie. Zij vinden dat zij voldoende hebben gedaan om aan de bezwaren van de NMa tegemoet te komen. Zo hebben zij waarborgen opgesteld om de toegankelijkheid van de beurs gebouwen in Amsterdam (RAI), Utrecht (Jaarbeurs) en Maas tricht (MECC) voor andere or ganisatoren van tentoonstellin gen te garanderen. Volgens de directies van RAI en Jaarbeurs bestaat er met de NMa verschil van inzicht over het uitgangspunt van de fusie. Voor beide organisaties is dat een versterking van hun positie in de internationale tentoon- stellingsmarkt. De NMa heeft de fusie beoordeeld vanuit de door haar gedefinieerde nationale markt voor het organiseren van tentoonstellingen en beurzen. De gefuseerde organisatoren en verhuurders van tentoonste- lingsruimten zouden in Neder land een te dominante positie krijgen, meent de NMa. RAI en Jaarbeurs hebben bij de NMa aangevoerd dat de markt wordt bepaald door de vraagzijde. Ze doelen dan op bedrijven en bezoekers die deelname aan een bepaalde beurs overwegen. Daarvoor hebben zij voldoende alterna tieven. Een fusie zou daar wei nig aan veranderen. Beide organisaties overwegen tegen de uitspraak in beroep te gaan. Dat kan door de minister van economische zaken te ver zoeken alsnog de vergunning te verlenen. Ook kunnen zij de de kwestie aan de rechter voorleg gen. De komende weken beslui- met 60.000 ton per jaar tot 350.000 ton per jaar. Die uit breiding moet eind volgend jaar gereed zijn en kost 50 miljoen gulden. Die capaciteitsuitbrei ding is bedoeld voor nieuwe klanten. Volgens Akzo Nobel zijn de transporten veilig. „Sinds 1945 worden centraal statistieken bij gehouden over chloortranspor- ten per trein in Europa. Óver die hele periode heeft zich noch in Nederland, noch in de rest van Europa ooit een ongeval met een chloortransport voor gedaan waarbij slachtoffers zijn gevallen." ment werd omgedoopt in Va nenburg en zou stoppen met de verkoop van Baan producten. In eerste instantie reageerde de Amsterdamse beurs enthou siast. Maar toen analisten de aankondiging goed hadden overdacht, daalde de koers van het aandeel weer even snel als zij was gestegen al was er giste ren weer een flinke plus. „Het zijn cosmetische veranderin gen", schreef een analiste van de zakenbank Merill Lynch aan haar superieuren. ■Analisten in de VS zijn aller gisch voor organisatorische spinnenwebben. Hebben zij geen goed zicht op de geldstro men binnen een bedrijf, dan gaat het licht op oranje. Het ad vies voor Baan veranderde de maanden dan ook 'kopen' in 'houden', een enkele keer zelfs in 'verkopen'. In een economisch Idimaat waarin 'aandeelhouderswaarde' de boventoon voert, was Baan gedwongen verdergaande maatregelen te nemen. Ook al omdat het softwarebedrijf zijn imponerende groei alleen kan volhouden met een hoge beurs koers. Dure aandelen betekent mak kelijk geld aantrekken op de ka pitaalmarkt, goedkoper andere bedrijven kunnen overnemen en beter beschermd zijn tegen ongewenste overnames. Een la ge beurskoers verandert Baan van een jager in een prooi. En dat is het laatste wat het bedrijf wil zijn. Vandaar dat Jan Baan nu te rugtreedt als bestuursvoorzitter en plaatsneemt in de raad van commissarissen. Paul Baan legt op zijn beurt het comrpissariaat bij Baan Company neer en gaat zich helemaal richten op de Va nenburg. Financieel hoeft overigens niemand medelijden te hebben met de broers. Een aantal jaar geleden hebben ze hun aande len Baan voor 50 miljoen gul den verkocht aan Oikonomos. een stichting die zich bezig houdt met projecten in de Der de Wereld. moskou Russische mijnwerkers zaten gisteren zwijgend op het plein voor het Kremlin in Moskou. Dit als reactie op de eerdere waarschuwing van pemierS. Kirijenko. Die waarschuwde kompels overal in het land dat de regering de voortdurende blokkades van spootwegen niet langer zal tolereren. „De regering zal de orde herstellen. De wet zal worden opgelegd", zei Kirijenko volgens persbureau Interfax. De kompels protes teren omdat ze al maanden geen loon meer hebben ontvangen. Ondanks Kirijenko's dreigende woorden gingen mijnwerkers op het eiland Sa- chalin voor de oostkust van Rusland door met de blokkade van een spoorlijn, waardoor de belangrijkste elektriciteitscentrale van het eiland niet van kolen kan worden voorzien. De komende dagen wordt er per dag nog slechts zes uur stroom geleverd. Ook in andere delen van Rus land duren de protesten voort. foto ap Alexander zemuanichenkq heusden/zolder gpd De Belgische zakenman die ver dacht wordt van een omvangrij ke fraude met scharreleieren, is spoorloos. De man woonde tot voor kort in een kapitale, ge huurde villa in Heusden-Zolder van waaruit hij zaken deed. Daar is hij zaterdag 2 juli met stille trom vertrokken, zo is in,- middels bekend geworden. De inboedel werd in een oogwenk door twee bestelauto's met on bekende bestemming afge voerd. De Belgische justitie onder zoekt al enige maanden de han del en wandel van de man op verzoek van Nederlandse colle ga's. In Nederland zitten twee verdachten van de eierfraude Zoals eerder deze week ge meld heeft de Belg tussen 1993 en 1997 in een loods in Opglab- beek miljoenen gewone legbat terij-eieren 'omgekat' tot schar releieren. Met vervalste docu menten werden de eieren ver volgens verkocht in Duitsland. De winst bedroeg twee tot drie cent per ei. Verder heeft de verdachte tal loze eierproducenten in Lim burg, Noord-Brabant, Duitsland en Spanje voor miljoenen gul dens opgelicht door leveranties niet te betalen. Singapore Om te laten zien hoe klein deze microchip is, heeft een fotograaf van Reuters een macrolens ge bruikt. Het gaat om een chip van drie bij vier millimeter, ongeveer de grootte van een rijstkorrel, die gebruikt wordt in de productie van het kleinste gehoorapparaatje ter wereld. Het wordt onder de naam Prisma door het Duitse Siemens-concern op de markt gebracht. Volgens het bedrijf is het het enige gehoorapparaat ter wereld, dat digitale signalen combineert met een dubbele microfoon. De chip op de foto zou maar liefst 200.000 transistoren bevat. De prijs per set is ongeveer 3.300 gulden. foto reuters 0chiphol heeft grote moeite met verwerking koffers en post i,r,% Het vakantieseizoen zorgt voor hoog- £lal ^panning op Schiphol. Niet alleen de ^baliemedewerkers hebben hun handen Vol om de stroom van toeristen te ver kerken, ook het personeel van de Vrachtafhandelingsbedrijven kan het jverk nauwelijks aan. En dat is dezer fiagen goed te merken op de luchtha- 36 Ven. Her en der op het platform liggen Van bagagewagentjes afgevallen kof- Vofers, postzakken en pakketjes. 119 0! Het verlies van bagage en andere 20 eiracht is volgens een bagagemedewer ker van KLM meer regel dan uitzonde ring. Het gebeurt geregeld dat postzak ken. koffers en pakketjes onaangeroerd op het platform blijven liggen en der halve hun vlucht missen. „Als ik 's och tends over het platform rijd, kan ik bij wijze van spreken van postzak op post zak springen. En dan te bedenken dat daar soms heel persoonlijke brieven in zitten", aldus de bagagemedewerker, die anoniem wenst te blijven. Een ver keerde of te hoge belading van bagage wagentjes is de oorzaak van verlies van koffers, zo verklaart hij zich nader. Daarnaast zijn postzakken van glad materiaal gemaakt, waardoor ze mak kelijker verschuiven. De lezing van de bagagemedewerker wordt ondertussen bevestigd door het beeld op het platform. Bagagekarretjes, tankauto's en bestelbusjes banen zfch al slalommend een weg door de afge vallen lading. Geen één die stopt om de spullen op te rapen. „Logisch!", al dus woordvoerder P. Offerman van KLM. „Als je met spoed een vliegtuig moet laden, kun je niet even stoppen om een verloren koffer naar het juiste toestel te brengen. Als die al niet is op gestegen, natuurlijk!" Offerman betreurt de gang van za ken, maar spreekt van een 'incident'. Hij wijt het verlies van vracht aan het enorme aanbod dat het vakantiesei zoen met zich brengt. Op een gemid delde doordeweekse dag worden op luchthaven Schiphol ongeveer 80.000 koffers 'afgehandeld'. Een beperkte hoeveelheid, ongeveer 75 stuks, komt op een verkeerde bestemming terecht of blijft gewoon achter. J. Bossenbroek, hoofd platform bij vrachtafhandelaar Ogden Aviation, be aamt dat er wel eens koffers van baga gekarretjes vallen. Het platformperso- ten RAI en Jaarbeurs of en wel ke stappen zij zullen nemen. Het is de eerste keer dat de NMa een fusievergunning wei gert. Wel ketste twee weken ge leden de overname van Broca- cef-drogisten door Internatio- dochter Dynadro en DA af op een voorlopige weigering van de NMa. Ook in dit geval be stond bezwaar tegen een te gro te machtsconcentratie. Partijen zagen hierop van de overname af. Kiev krffonds te krijgen moet het parle ment de regeringsplannen om ingrijpend te wij- Oekraïne heeft met het Interna tionaal Monetair Fonds een be ginselakkoord bereikt over de manier waarop het land zijn economie moet hervormen. De voormalige Sovjet-republiek heeft daardoor uitzicht gekre gen op een krediet van 2,2 mil jard dollar (4,4 miljard gulden) van het IMF. Het IMF-bestuur in Washing ton beoordeelt het hervor mingsprogramma in de laatste week van augustus. Om de defi nitieve instemming van het zigen, wel goedkeuren. Loopt alles naar verwachting dan kan de regering in Kiev kort daarna een eerste deel van 200 miljoen tot 250 miljoen dollar tegemoet Dan zou Oekraïne ook kun nen aankloppen bij andere in ternationale organisaties voor meer leningen, zo luidde de conclusie van Mohammad Shadman-Valavi. assistent-di recteur van het IMF vrijdag. i Bulgarije moe ten komende winter flink meer gaan betalen voor hun verwar ming. Met ingang van het nieu we stookseizoen trekt de rege ring de prijzen met dertig pro- cent op. Daarbovenop komt aan het begin van het nieuwe kalenderjaar ook nog eens een verhoging van de stroomprijs met twaalf procent. De ingrepen behoren tot een economisch hervormingspro gramma voor de komende drie jaar, dat met het Internationaal Monetair Fonds (IMF) is door gesproken. Het land hoopt nu een krediet van 1,5 miljard dol lar (3 miljard gulden) te krijgen. Het land is bij qua loonont wikkeling bij zijn economische hervormingen duidelijk achter gebleven bij tal van andere lan den uit Midden- en Oost-Euro pa. Met het IMF is afgesproken dat het minimumloon omhoog zal gaan, zodat de bestedingen aantrekken. Met het IMF is in middels overeenstemming be reikt over hervormingen van het pensioenstelstel. economiewijzer De man is op dit moment spoorloos. „Er zijn in deze frau dezaak tot nu toe helemaal geen aanhoudingen verricht", aldus een opsporingsambtenaar van de afdeling financiële en economische misdrijven in Tongeren. Dat de man zijn woonhuis in Heusden-Zolder heeft verlaten, was hem niet be kend. Conservering voedsel onder hoge druk Het Amerikaanse bedrijf High Pressure Research begint bin nenkort met het op de markt brengen van levensmiddelen die onder hoge druk zijn ver duurzaamd. Het bedrijf heeft negen jaar onderzoek gedaan naar het procédé, dat twee jaar lang werd uitgetest op etenswa ren voor het leger. Vólgens directeur S. Hutten- bauer van High Pressure Re search worden micro-organis men als salmonella en E-coli bij het hogedruk-procede gedood. Toevoeging van een conserve ringsmiddelen of verhitting blijkt niet nodig. De smaak, consistentie en de voedings waarde van het product worden niet aangetast. Het procédé is betrekkelijk eenvoudig. Vers verpakt voedsel wordt in een met water gevulde ketel onder een druk van 3.500 tot 7.000 kilo per vierkante cen- timeter gebracht. neel van Ogden Aviation is verplicht te controleren of afgevallen lading het la bel van hun werkgever draagt. Is dat het geval, dan wordt het meegenomen en zo spoedig mogelijk op de plaats van bestemming afgeleverd. Zo niet, dan wordt de bagage aan de kant van de weg gezet en het verantwoordelijke bedrijf ingelicht. Bossenbroek: „Als aan het eind van de dag blijkt dat één van onze koffers een hele dag op het plat form heeft gelegen, dan heeft de ver antwoordelijke persoon in kwestie heel wat uit te leggen. Dat mag namelijk niet gebeuren. Onverantwoord beleid Het regeerakkoord Paars-2 is klaar. Het voorgenomen be leid is een voortzetting van Paars-1. Dat betekent meer marktwerking, een zuinige overheid en ingrepen in de belastingen onder het motto van banen, groei, en efficiën tie. Positief is de aandacht voor het onderwijs. De Ne derlandse economie is rijk aan kennis en dat moet zo blijven. Het is daarom terechi dat de overheid wil investeren in de kwaliteit van het onderwijs. Ook de voorge nomen aandacht voor het levens lang leren is po sitief. Mensen die vooral met hun hoofd wer ken - en wie doet dat niet tegen woordig? - kun nen niet volstaan met een oplei ding aan het be- hun car'- gezm 1 1 een verdienende r belastingtechnisch op vooruit gaan. Ik denk niet dat een dergelijk beleid lot grotere betrokkenheid Zal lei den. Verbazingwekkend is het ont breken van serieuze beleids voornemens ten aanzien van Europa en de euro. Ik heb de tekst van het regeerakkoord er eens op na gelezen, maar had een loep nodig om de Eu ropese dimensie in het beleid te ontwaren. In het dikke akkoord van 85 bladzij den moest ik tot bladzijde 79 bla den w) T' ginv ARJOKLAMER hoogleraar economie Erasmusuniversiteit .Ine ken- zullen ze hun le ven lang moeten blijven le ren. Paars-2 had dit al gereali seerd, dus zal Paars-2 de goe de voornemens moeten uit voeren. Hoe ze dat zal doen blijft evenwel onduidelijk. Op de sociale agenda zal Paars-2 zich vooral richten op grotereverantwoordelijkheid en betrokkenheid van de bur gers. Ik kan me hier helemaal in vinden. Te veel overheids bemoeienis brertgt apathie te weeg, zo van 'als de overheid het doet, hoef ik het zelf niet meer te doen'. Misschien is meer marktwer king het andere paardenmid del, want een markt dwingt mensen het initiatief te ne men. Erg overtuigend is dit alles niet. Ik zou zelf eerder denken aan de informele sfeer waar mensen voor el kaar zorgen, omdat ze wat met elkaar te maken hebben, zoals in de familiekring of in de buurt. Maar dat is niet de ideologie van Paars-2. Individualisering blijft haar motto, dus kinderen en moe ders mogen eerder buitens huis hun heil zoeken. Daarom moet er meer geld naar kin derdagverblijven en moet een 1 te nemen dat ook het democrati sche gehalte en de uitbreiding van Europa de aandacht van Paars-2 zullen hebben De opmerkingen blinken uit in nietszeggend heid. En dat terwijl de rest van het akkoord behoorlijk gedetailleerd is. Dit is gek, want het wordt steeds duide lijker dal Brussel het beleid in Nederland bepaalt. Reeds zijn een derde van alle nieuwe Nederlandse wetten voorge schreven door de Europese Commissie. Met ons geld in de handen van de Europese Centrale Bank is de regering niet alleen alle controle over haar monetaire beleid kwijt, maar verliest het ook veel ruimte in haar fiscale beleid. Daarom moet Paars-2 blijven bezuinigen, ook al gaat het goed met de economie. De vraag is wat deze regering met Europa aan wil. Moeten wij ons voorbereiden op ver dere integratie? Zal Europq democratischer en socialer moeten? De invoering van de euro vereist sociale cohesie en meer solidariteit op Euro pees niveau. Paars-2 heeft geen plannen in die richting. Integendeel, het wil op Euro pa bezuinigen. Wel de euro willen, maar daar niet de con sequenties uit willen trekken, lijkt mij onverantwoord be leid.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7