Milosevic akkoord met voedselhulp in Kosovo Aung San Suu Kyi weet dat ze uiteindelijk wint Buitenland 'Apartheidsregime beschermde Mandela' Clinton belooft volledige en 'eerlijke' verklaring Scheuren in mijnschacht vertragen redding hr™ I ijdens onze verbouwing gaat uw vakantie gewoon door ATERDAG 1 AUGUSTUS 1998 'Leven stamt uit de ruimte' lijk de sleutel ontdekt van de basiscomponenten t op aarde, aldus het vaktijdschrift Science. Astronoom Jeremy Bailey uit Australië en Franse en Britse collega's lokaliseerden in de grote Orion-nevel, waar talloze jonge sterren worden ge vormd, sterke concentraties van een licht dat in een cirkel ver deeld wordt. De astronomen zeggen dat basismoleculen van het i, zoals aminozuren en suikers, door dit 'Orion-licht' zijn omgevormd. Dat gebeurde ruim voordat ons zonnestelsel - vijf miljard jaar geleden - ontstond. Kometen en/of meteorieten hebben ze naar aarde vervoerd. Hyundai zet 1.600 man op straat i Ondanks massale protesten heeft het Zuid-Koreaanse ancern Hyundai gisteren ongeveer 1.600 werknemers ont slagen. Het gaat om werknemers die geen gebruik hebben ge maakt van een aanbod om vervroegd met pensioen te gaan. De afgelopen maand al kondigde Hyundai, de grootste autofabri kant van het land, aan dat er ruim 2.600 mensen uit moeten vanwege financiële problemen en moeilijkheden met de afzet in eigen land. Duizenden werknemers houden sinds enkele dagen het fabrieksterrein in Ulsan bezet. Stichters bosbrand in Spanje gepakt madrid De Spaanse politie heeft twee mannen gearresteerd die ervan worden beschuldigd vorige week in het noordoosten van het land een brand te hebben gesticht die 27.000 hectare bos en struikgewas verwoest heeft. De twee worden er ook van verdacht andere bosbranden te hebben veroorzaakt die de afgelopen da gen uitbraken in de omgeving van Barcelona. Het kostte de brandweer vijf dagen om de brand, die vorige week ten noord westen van Barcelona uitbrak, te blussen. 'DB kende herkomst nazigoud niet' frankfurt» Er is geen onomstotelijk bewijs gevonden, dat het bestuur van de Deutsche Bank (DB) heeft afgeweten van de her komst van goud dat de nazi's verkochten. Een onafhankelijke e van vijf leden uit Duitsland, Engeland, Israël en de VS, die de historie van verdwenen joodse tegoeden napluist, ver- i moedt wel dat DB-topman Hermann Abs destijds iets gehoord ':-.y zou hebben. Hij had contacten met hoge functionarissen en wist misschien dat het goud van slachtoffers van het regime kwam. I DB, de grootste particuiere bank in Duitsland, kocht een procent 1 van het goud dat de nazi's via de Reichsbank verkochten. oc" Kraanwater ondrinkbaar in Sydney cha sydney Kraanwater in de Australische miljoenenstad Sydney is tot nader order niet drinkbaar. Parasieten drongen door een fout erde in de zuiveringscentrale de waterleiding binnen. De parasieten rstrei veroorzaken hoogstens maagklachten, maar voor premier Carr dal van New-South-Wales is het een blamage. Hij gaat er prat op dat rdt fj Sydney de schoonste stad van wereld is en al bijna klaar voor de Olympische Spelen in het jaar 2000. Carr wil dat de waterlei- la dingsmaatschappij alle schade vergoedt. Het is voor het eerst ran! dat Australië met dit soort drinkwaterproblemen kampt. Wie le,", Britten ratificeren landmijnverdrag londen Groot-Brittannië heeft gisteren het internationale ver- a 11€ drag tegen landmijnen geratificeerd. Het verdrag gaat in als ïme! veertig van de 120 landen die het hebben ondertekend, het heb- 'aar ben geratificeerd. ,,We hebben onze belofte dat we bij de eerste s' j veertig landen zouden horen, gehouden", zei de Britse minister van buitenlandse zaken Robin Cook. De afgelopen weken stond er extra druk op het Britse Hogerhuis om het verdrag goed te keuren voor de sterfdag van de overleden prinses Diana op 31 augustus. Zij heeft zich ingezet voor de strijd tegen landmijnen. órloj 4 Loodvrije benzine is in opmars Brussel* Loodvrije benzine heeft de afgelopen jaren in de Eu ropese Unie een enorme vlucht genomen. Volgens het Europees bureau voor de statistiek is 76 procent van de brandstof die in Europa wordt gebruikt, loodvrij. Daar staat tegenover dat vooral de Grieken (53 procent meer), Portugezen (35 procent meer) en Ieren (36 meer) steeds meer kilometers met de auto afleggen. Ook in Nederland is het autoverbruik met 27 procent gestegen. De uitstoot van kooldioxide is in zeven jaar gestegen met naar schatting elf procent. België lanceert telecard voor kinderen Brussel België krijgt binnenkort een speciale telefoonkaart voor kinderen. Op de telecard is er ruimte voor een nummer, waar het kind terecht kan. De achterkant vermeldt het noodnummer van het centrum voor vermiste kinderen, Child Focus. Het cen trum heeft samen met telefoonmaatschappij Belgacom het ini tiatief genomen voor de telefoonkaart. Het hoopt zo kinderen beter te beschermen en te helpen. De kaart gaat tweehonderd frank (elf gulden) kosten. Hulpverleners kunnen naar vluchtelmgen in bergen Noren en Zweden ruziën over Ikea-gehaktballen De Joegoslavische president Milosevic heeft gisteren on der druk van de Amerikaanse gezant Christopher Hill de garantie gegeven dat hulpverleners toegang krijgen tot de duizenden etnisch-Albanese vluchtelingen in de bergen van Kosovo. Ze kunnen dan voedsel, medicijnen en de kens brengen. pristina ap-Rtr-afptroepen het Bevrijdingsleger van Kosovo (UCK) verdreven van diverse sleutelposities. Ondanks Milosevic' belofte werd vanuit beide kampen be richt over nieuwe incidenten. Het Joegoslavische persbureau Tanjug meldde dat acht et nisch-Albanese 'rebellen' giste ren zijn doodgeschoten toen zij nabij Lipljane een aanval uit voerden op de Servische politie. Drie Servische politiemannen zouden bij de aanval ernstig ge wond zijn geraakt. Bovendien heeft Milosevic in een persoonlijk onderhoud toe gezegd dat internationale waar nemers de burgers terug naar huis mogen begeleiden om te voorkomen dat ze geïntimi deerd worden door de plaatse lijke Servische autoriteiten. Volgens Hill heeft Milosevic tegenover hem zijn belofte her haald dat het zware Servische offensief beëindigd is. De afge lopen week hebben Servische Albanese bronnen maakten melding van hevige gevechten langs de grens met Albanië. Ook zou het dorp Junik, beschouwd als rebellenbolwerk, nog altijd omsingeld worden door Joego slavische leger- en Servische politietroepen. Hill probeert gesprekken te organiseren tussen Milosevic en een etnisch-Albanese delegatie. Woensdag had de speciale Amerikaanse gezant in Kosovo een drie uur durend onderhoud met gematigde Albanese politici en afgevaardigden van het UCK. Na afloop zei Hill dat het UCK belangstelling toonde voor on derhandelingen, maar tegelij kertijd had gezegd dat het een week nodig had om te beslissen of het akkoord zou gaan. Een UCK-woordvoerder las echter gisteren op de Albanese televisie een verklaring voor waaruit veel strijdlust sprak: „Het Servische offensief zal het UCK nooit op de knieën krijgen. We zullen tot onze laatste adem voor de overwinning vechten tegen de Servische vandalen." Inmiddels gaan hulpverleners door met hun zoektocht naar 20.000 vluchtelingen in de heu vels rondom steden waar on langs strijd is gevoerd. Hulpverleners van het VN- Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen (UNHCR) hopen de vijfhonderd vluchtelingen die donderdagmiddag in de heuvels bij het UCK-bolwerk Malisevo werden aangetroffen uiterlijk vandaag van voedsel te Noorwegén en Zweden heb ben ruzie over de hoge invoer rechten die Oslo heft op ge haktballen en hotdogs die het Zweedse concern Ikea aan zijn vestigingen in Noorwegen le vert. Ikea, dat in zijn 143 vesti gingen over de hele wereld traditionele Zweedse gerech ten serveert, zegt dat door die hoge rechten zijn gerechten in Noorwegen vier maal zo duur zijn als in Zweden. De Noorse vestigingen krijgen in totaal jaarlijks 25 ton gehaktballen en 18 ton hotdogs aangele verd. Het woonwarenhuis heeft gedreigd te stoppen met de import van ongeveer 500 ton zalm die het jaarlijks uit Noor wegen haalt. In een open brief j in de krant Dagens Indnstri vraagt Ikea de Noorse regering te hulp te komen en de invoer rechten op te heffen. Wouter Basson, de man die chemische en biologische wa pens maakte om tegenstanders van het apartheidsregime in Zuid-Afrika te vermoorden, heeft gisteren ontkend dat de regering Nelson Mandela wilde vergiftigen. Volgens hem moest hij juist zijn veiligheid verzeke- Basson verscheen als laatste getuige voor de Waarheidscom missie in Zuid-Afrika, die van nacht om 12 uur haar werk zaamheden na twee jaar beëin digde. Net als zijn baas, ex-pre sident P.W. Botha, riskeerde hij twee jaar cel door zijn constante weigering mee te werken met de Waarheidscommissie. Basson, beter bekend als 'Dokter Dood', wordt gezien als het brein achter Project Coast. Het programma ruimde met onvindbaar vergif tegenstanders van de apartheid uit de weg, maakte plannen om zwarten onvruchtbaar te maken, en ont wikkelde grote hoeveelheden il legale drugs. De 48-jarige Bas son, volgens collega's een we tenschappelijk genie, werd om ringd door een legertje advoca ten, betaald door de Zuid-Afri kaanse strijdkrachten. Basson verklaarde dat hij in de jaren tachtig samenwerkte met deskundigen op het gebied van chemische wapens uit on der andere de vroegere Sovjetu nie. Hij ontkende dat in zijn la boratorium onderzoek werd ge daan naar chemische sterilisa tie. Volgende maand staat Basson terecht. Hij wordt beschuldigd van het maken van duizend kilo mandrax en duizend kilo xtc en aanzetten tot moord en mede werking aan een complot. washington Reddingswerkers bij de talkmijn ii „Ik kijk uit naar gelegenheid om te getuigen. Ik zal dit volledig en eerlijk doen; ik wil dit graag doen. Maar ik hoop dat u be grijpt waarom ik in de tussen tijd verder niet inga op deze kwestie." Dat zei de Amerikaan se president Clinton gisteren in een commentaar op het onder zoek naar zijn vermeende ver houding met Monica Lewinsky. Tijdens een plechtigheid in de Rose Garden van het Witte Huis was het voor het eerst in weken dat Clinton zich uitliet over de zaak. De speciale aanklager Starr dagvaardde de president om te verschijnen voor een grand jury, die een vooronder zoek doet om te bepalen of er een strafproces moet komen. De president beantwoordt op 17 augustus in het Witte Huis vragen over zijn vermeende ver houding met de voormalige stagiaire Lewinsky. Paula Jones tekende gisteren hoger beroep aan tegen het se poneren van haar rechtszaak te gen Clinton. Volgens Jones heeft Clinton haar toen hij gou verneur van Kansas was naar zijn hotelkamer laten brengen en om orale seks gevraagd. Jo nes eist dat zij ook de affaire- Lewinsky bij haar hoger beroep mag betrekken. lassing-wenen De reddingsactie voor de tien vermiste mijnwerkers in het Oostenrijkse Lassing stuitte gis teren vlak voor een belangrijke doorbraak weer op technische problemen. Het boren van een schacht moest worden gestaakt toen de gewenste diepte van 130 meter bijna was bereikt. Bij onderzoek met een minicamera bleek dat er op 118 meter diepte scheuren zitten in de stalen om- manteling. De schacht is door de druk van het omliggende gesteente en modder versmald. Ook dreigt de schacht vol te stromen met water en modder. „Dan zou veertien dagen werk voor niets zijn geweest", aldus de lei der van de reddingsoperatie. Gepoogd werd gisteravond de scheuren te repareren. Als de schacht op 130 meter diepte is bereikt, moet nog over een afstand van ruim tien meter horizontaal door een ingestorte mijngang worden geboord. Daar ligt waarschijnlijk modder door het mijnongeluk en moge lijk ook materiaal van mijnwer kers. De reddingswerkers hopen met een camera de bunkerach tige ruimte te kunnen verken nen waar zich mogelijk overle venden bevinden van het mijnongeluk op 17 juli. Als overlevenden worden gevon den, zal worden geprobeerd ze met een 'zwemmende' robot te voorzien van voedsel en water. Als dat niet lukt, wordt een dui ker naar beneden gestuurd. De tien vermisten raakten in gesloten toen ze op zoek waren naar een 24-jarige collega, die tijdens het ongeluk in de mijn verdween. Georg Hainzl werd tien dagen later op zestig meter diepte levend aangetroffen door andere reddingswerkers en ge red. Een kleinere boring naast de noodschacht om zuurstof, wa ter, voedsel en medicijnen te kunnen aanvoeren, moest gis termiddag op 55 meter diepte worden gestaakt omdat de boorkop te heet was geworden. Later werden de werkzaamhe den voortgezet. In het zieken huis in Graz is alles gereed om overlevenden te verzorgen. Arts vergeet vaak ACE-remmer Washington Rtr kreeg in de bijna 1.500 onder zochte ziekenhuizen, aldus de Universiteit van Californië. ACE-remmers kunnen het herstel van hartpatiënten ver snellen. Uit een onderzoek van de American Medical Associa tion bleek vorig jaar al dat art sen vaak traag reageren op me dische doorbraken. De vereni ging is een voorlichtingscam pagne begonnen om ervoor te zorgen dat artsen op de hoogte blijven van nieuw medisch on derzoek. Ondanks het aangetoonde nut van ACE-remmers vergeten de meeste artsen het bloeddruk- verlagende middel voor te schrijven aan patiënten na een hartaanval. Dit blijkt uit een Amerikaanse studie die gisteren is gepresenteerd. Uit gegevens van 190.000 mensen die een hartaanval heb ben gehad, blijkt dat in 1996 nog maar dertig procent een re cept voor ACE-r Amsterdam Airport Schiphol isch >orkt Misschien bent u aan een welverdiende zomer vakantie toe. En vertrekt u binnenkort naar een plek waar de lucht strakblauw is en het water altijd lekker. Dan is de kans groot dat uw vakantie op Schiphol van start gaat Wij doen uiteraard alles om uw vakantie probleemloos te laten beginnen. Maar daarvoor hebben we - eerlijk gezegd - extra medewerking van u nodig. Heel concreet willen we u vragen om ruim op tijd te komen. Dat heeft - behalve met de extra zomerdrukte - vooral te maken met de grootscheepse verbouwing waar Schiphol middenin zit. En hoe vervelend we dat ook vinden, we kunnen niet elke vorm van overlast vermijden. Soms zijn we gedwongen u een omweg te laten maken. Soms moeten we u per bus naar het vliegtuig brengen. Als u wat eerder komt, kunt u rustig uw weg vinden en ontspannen aan uw vakantie beginnen. Alvast bedankt voor uw begrip. Wij werken er intussen aan om Schiphol zo snel mogelijk mooier, beter en ruimer te maken. Schiphol bouwt aan de toekomst Aung San Suu Kyi is weer thuis. Met geweld heeft het mi litaire bewind van Myanmar (voorheen Burma) de vrij heids- en oppositieleider in haar eigen auto teruggereden naar de hoofdstad Yangon (Rangoon). Het huisarrest van de Nobelvredesprijs-winnares mag dan in 1995 zijn opgehe ven, haar bewegingsvrijheid is nog steeds beperkt tot het tuinhek van haar woning aan de rand van de stad. Alleen wanneer Aung San Suu Kyi het land zou willen verlaten, zal de junta haar geen strobreed in de weg leggen. Suu Kyi weet dat ze in dat geval niet meer terug. De moed en het uithoudings vermogen van de frêle Suu Kyi blijven verbazen. Al tien jaar lang voert zij met gevaar voor eigen leven en met voorbijgaan aan haar eigen welzijn, strijd te gen het brute militaire bewind van het voormalige Burma. Zes jaar lang (van juli 1989 tot juli 1995) stond Suu Kyi onder huis arrest. De afgelopen drie jaar is aan haar bewegingsvrijheid al leen nominaal een einde geko men. Yangon heeft ze slechts één keer mogen verlaten. Haar (Britse) man en haar twee zoons kunnen haar maar mondjes maat bezoeken. Vorige week vrijdag ging Suu Kyi op weg naar Pathein om daar met partijgenoten te over leggen. Onderweg werd ze door militairen tegengehouden en Aung San Suu Kyi: moedig en vastberaden. ARCHIEFFOTO AFP EMMANUEL teruggestuurd naar de hoofd stad. Suu Kyi weigerde en bi vakkeerde zes dagen lang in haar auto. Alleen om haar be nen te strekken, kwam ze er al i uit. Suu Kyi, wiens gezondheid door de psychologische oorlog met de autoriteiten en door de hitte ernstig was verzwakt, eiste dat de junta een dialoog met haar en haar Nationale Liga voor De mocratie (NLD) aangaat. Alleen dan zou ze haar actie staken. De regering greep echter in. 'Om haar leven niet onnodig in ge vaar te brengen' aldus een woordvoerder. Volgens partijge noten ligt Suu Kyi met hoge koorts en verschijnselen van uitdroging in bed. Aung San Suu Kyi, geboren in 1945, keerde in het voorjaar van 1988 vanuit Groot-Brittannië te rug naar haar geboorteland. Ze wilde haar moeder verzorgen die herstelde van een hartaan val. Op dat moment werd Bur ma al 26 jaar met harde hand geregeerd door een militair be wind onder leiding van Ne Win. De door hem uitgestippelde 'Burmese weg naar het socialis me' had het potentieel rijke Zuidoost-Aziatische land geheel geïsoleerd en aan de rand van de afgrond gebracht. In de veel volkerenstaat (offi cieel een 'unie'), waar verschil lende bevolkingsgroepen al sinds de onafhankelijkheid van de Britten strijdden voor auto nomie, groeide de onrust. In ju ni trad Ne Win af. Op 8 augus tus 1988 gingen één miljoen de monstranten de straat op om herstel van de democratie te ei sen. Drieduizend mensen wer den gedood toen het leger het verzoek beantwoordde met het geweer. Aung San Suu Kyi voelde zich verplicht haar stem te verhef fen. Jaren eerder had ze al tegen haar man gezegd 'als mijn volk mij nodig heeft, ga ik terug naar Burma'. Ze was immers de dochter van de in 1947, aan de vooravond van de onafhanke lijkheid, doodgeschoten Aung San. Deze vrijheidsstrijder, de moderne 'vader des vaderlands' van Burma, leeft nog steeds in de harten van de bevolking. Zijn portret werd bij de door de stu denten geleide protesten mee gedragen. Suu Kyi zette nu zijn strijd voor democratie en vrij heid voort. Ondanks haar lange verblijf in het buitenland had ze snel de juiste toon te pakken. Ze heeft ook de intellectuele bagage om de strijd met regering en Tat- madaw (het leger) aan te gaan. Suu Kyi studeerde in Oxford po liticologie, filosofie en econo mie. Later leerde ze ook Japans. Ze woonde en werkte op ver schillende plekken in de wereld, onder andere voor de Verenigde Naties. Aung San Suu Kyi zocht geen aansluiting bij bestaande oppositiegroeperingen, maar richtte met medestanders de NLD op. Ze werd vrijwel de leider van de opposi- Inmiddels had het leger op nieuw de macht stevig in han den genomen. De zelfbenoem de staatsraad voor het herstel van orde en gezag (SLORC) zet te duizenden opposanten ach ter de tralies. Nog eens duizen den mensen werden omge bracht. Zelfverzekerd kondigde de SLORC parlementsverkiezin gen aan, de eerste vrije verkie zingen in decennnia. Toen die uiteindelijk in mei 1990 werden gehouden zag Suu Kyi, die al bijna een jaar huisarrest had, haar NLD 392 van de 485 zetels behalen. De junta liet het nieu we parlement nooit bijeenko men. Tientallen parlementsle den gingen de gevangenis in. Volgens Amnesty International telt Myanmar de naam die de junta het land heeft gegeven inmiddels zo'n driehonderd politieke gevangenen. Aung San Suu Kyi is blijven pleiten voor geweldloze veran dering en democratisering. In 1991 werden haar inspanningen beloond met de Nobelprijs voor de vrede, die haar jongste zoon voor haar in Oslo in ontvangst nam. De junta, sinds kort om gedoopt tot staatsraad voor vre de en ontwikkeling, durft haar mondjesmaat aan te pakken. Ze zou de regering wel eens heb ben uitgedaagd door aan te bie den het land te zullen verlaten, mits haar vertrek van te voren over de radio wordt aangekon digd en zij te voet naar het vliegveld kan gaan. De militai ren, die zichzelf de laatste jaren enorm hebben verrijkt, blijven ongevoelig voor buitenlandse druk. Maar Aung San Suu Kyi is geduldig. Ze is ervan overtuigd dat ze uiteindelijk zal zegevie- Annan nog niet naar Myanmar Australië en de VS hebben gis teravond VN-secretaris-gene- raal Kofi Annan gevraagd zich persoonlijk te bemoeien met het conflict. Volgens VN-woord- voerder Brandt gaat Annan niet naar Myanmar. Op zijn vroegst zal hij half september de Peru aanse diplomaat Alvaro de Soto als speciaal gezant naar Rangoon sturen. De Europese Unie zei gisteren dat het Myan- marese bewind zich alleen maar verder isoleert.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5