Trouwkaars brandt in Rusland snel op 'Hart van het volk zat niet bij Sadat' Buitenland De voorpost ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1998 Natasja (26) en Wassili (27) heffen stralend hun glazen champagne. Ze zijn een paar minuten geleden getrouwd in het Trouwpaleis Nummer Een in het centrum van Moskou. Na de verfrissende slok stappen ze in de gehuurde, acht meter lange limousine om in de Danilovskikerk Gods zegen over hun prille geluk te ontvangen. Tien kilometer verderop vullen Sergej (22) en Victoria (21) de formulieren in, waarmee hun huwelijk ontbonden wordt. Ze zijn twee jaar getrouwd geweest. „Het ging niet. We passen niet bij elkaar. Allebei zitten we zonder werk en dan de hele dag bij mijn schoonouders in dat piepkleine flatje. Ik hield het niet meer uit", zegt Victoria. Trouwen en scheiden, geluk en verdriet liggen ook in Rusland dicht bij elkaar. Meer dan de helft van Russische huwelijken loopt op de klippen Alexander Münninghoff spreekt met Neder landse topdiplomaten over hun ervaringen tijdens een belangrijke gebeurtenis in hun toenmalige standplaats. MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Het is druk in Trouwpaleis Nummer Een, gevestigd in een fraai gerestaureerd 19-de eeuws herenhuis. In de hal staan jonge stellen, die willen trouwen, in de rij. Andere paartjes verdrin gen zich rond de balie om de aanvraagformulieren op te ha len voor de registratie van hun voorgenomen huwelijk en de organisatorische afwikkeling van de plechtigheid te bespre ken. Natasja en Wassili hebben dat allemaal al achter de rug. Het is vandaag hun grote dag. Kosten noch moeite hebben ze ge spaard. Ze hebben allebei een prima baan en dat mag ieder een weten. Ze zijn gekomen met een protserige Lincoln. Na tasja draagt een schitterende, geïmporteerde bruidsjurk; Was sili is in een fraai, nieuw donker pak gestoken. De muziek speelt de nog altijd goed scorende bruiloftsmars als ze, gevolgd door hun getuigen met de traditionele rode sjerp om, de fraai gedecoreerde trouwzaal binnen komen. De ambtenaar houdt een aardig toespraakje. Daarna de ringen om de vingers en poseren voor de fotograaf. Wassili: „We heb ben bijna alles zelf betaald. Nee, een eigen flat hebben we niet. We trekken voorlopig bij mijn ouders in". Natasja: „We heb ben ook voor de kerkelijke inze gening gekozen. Of ik gelovig ben? Een beetje, maar dit be sluit komt uit ons hart". Na de registratie draagt Wassili, tot groot enthousiasme van zijn aanhang, Natasja over de drem pel van het Trouwpaleis naar buiten. Er wordt champagne geschonken. De traditie wil dat daarna de glazen kapot worden gegooid, maar daar voelt Nata sja niets voor: „Het zijn onze nieuwe kristallen glazen". In het smalle straatje kunnen de trouw- en volgauto's geen kant op. Een blauwe walm uitlaat gassen blijft tussen de gebou wen hangen. Dat mag de pret overigens niet drukken. Troosteloos Veel rustiger is het aan de Leninski Prospekt 44. Geen blije gezichten in dit troosteloze ge bouw. Hier worden onder meer huwelijken ontbonden die op de klippen zijn gelopen. Wie hier komt, heeft al besloten dat het niet verder kan. Zijn er min derjarige kinderen of heeft zo'n paar veel bezittingen, dan moet de rechter de zaak afhandelen. Daar kan het er soms heet aan toegaan. Voor Dimitri en Valerie, en Ser gej en Viktoria, zit het huwelijk er na vijf, respectievelijk twee jaar op. Alle vier praten ze er zonder veel emoties over. Het zijn de gebruikelijke problemen: inwonen bij de ouders, geen werk, steeds thuis zitten in een veel te kleine ruimte en dus steeds meer spanningen. Ze hebben geen van allen een nieuwe partner en de verdeling van de spullen is zonder moei lijkheden verlopen. Vaak gaat het fout. omdat er te weinig geld is. Maar tegenwoor dig gebeurt het ook dat huwelij ken stuk lopen, omdat er teveel geld is. Het komt geregeld voor dat een man, die snel rijk is ge worden, niet verder wil met zijn gezin. Hij wil alleen, wie weet met een jonge vriendin, van zijn nieuwe rijkdom genieten. Ritueel Voor de kerk bij het Danilovs- kiklooster wacht de priester op Natasja en Wassili. Ze hebben een uur in de verkeerschaos vastgezeten. Geen probleem, hij zal hun huwelijk tegelijk met dat van het volgende paar inze genen. In de 70 jaar van hun heerschappij hebben de com munisten alles in het werk ge steld om een kerkelijke inzege ning onmogelijk te maken. Maar sinds hun ondergang in 1991 beleeft de ceremonie een ongekende wederopstanding. Lenin zou zich in zijn mausole umtombe omdraaien als hij wist dat 80 procent van de jong gehuwden ook in de kerk trouwt. De plechtigheid, die ongeveer een uur duurt, is één groot ritu eel. Natasja en Wassili staan, net als het andere paar, op witte doeken die de reinheid symbo liseren. Ze hebben een bran dende kaars in de hand, de jon ge vrouwen zijn gesluierd. De priester dreunt de in oud-Sla visch geschreven, en dus door niemand begrepen, tekst op en het ingehuurde kerkkoortje valt meestal op de juiste momenten in. De priester, pater Grigori, weet dat de meesten het niet begrijpen, „maar de kerkwetten verbieden dat we die tekst ver talen". De trouwplechtigheid is één groot ritueel. Natasja en Wassili (rechts) hebbein, net als het andere paar, een brandende kaars in de hand; de jonge vrouwen zijn gesluierd. foto hans hoogeh j Op de vraag na de ceremonie of hij er wel zo zeker van is dat de ze jonge mensen allemaal gelo vig zijn en of het niet gewoon een modeverschijnsel is in de kerk te willen trouwen, geeft de priester een nuchter antwoord. „Deze jonge mensen komen vrijwillig hier naar toe. En wat heet geloof? Ik heb vele jaren gestudeerd, maar ben ik een goede gelovige? We zijn alle maal zondaars". Ondanks het formele karakter van de dienst heeft het huwelijk in een Russisch Orthodoxe Kerk geen legale status. Paartjes moeten de registratie van hun burgerlijk huwelijk laten zien. De kerk mag mensen die ge scheiden zijn, niet trouwen. Maar gecontroleerd wordt dat overigens niet. De opbloei van de religieuze huwelijken vormt voor velen een welkome bron van inkom sten. Ook de modewinkels va ren er wel bij. In Sovjettijden was in negen van de tien geval len de bruidsjurk het resultaat van huisvlijt, alle anderen koch ten een eenheidsmodel met staatscoupons. Nu schieten de speciaalzaken als paddestoelen uit de grond. „Ze willen steeds vaker de jurk van hun dromen kopen of huren", vertelt Svetla- na van een speciaalzaak in Moskou. De Europese stijl, sim pel, beschaafd en eenvoudig, wint terrein. Maar de Ameri kaanse variant met veel tiere lantijnen sluit meer aan bij de traditionele Russische smaak, meent ze. Vooral de nieuwe, soms stin kend rijke, jonge Russen kijken niet op een paar roebel als er wordt getrouwd. Vormde vroe ger het uitgebreide maal thuis voor iedereen het hoogtepunt, ou is de trend voor wie het zich kan permitteren bui tenshuis te eten. Het befaamde Metropool richt in het hoogsei zoen per maand 10 tot 15 ban ketten voor 100 tot 400 mensen Eian tegen een prijs tussen de 5500 en 500 gulden per couvert. De voorkeur van de gasten gaat, zo vertelt de manager, nog steeds uit naar de Russische keuken. „Maar bij de drank zien we een verschuiving van wodka naar Franse wijn, waarbij soms wijnen worden geschonken van 1.000 gulden per fles". In het eveneens beroemde res taurant Praag vinden drie tot vier bruiloftspartijen per week plaats. Gemiddeld wordt er zo'n 300 gulden per persoon uitge geven. Wodka en Russische champagne handhaven zich nog probleemloos. Dat is nu eenmaal traditie, zegt het management. 'Geen bijgeloof Rijk of arm, de Russen houden inderdaad de tradities in ere. De laatste avond brengen de aan staande paren gescheiden door. De aanstaande bruid doet dat sameri met vriendinnen in een sentimentele sfeer, waarbij me nig traantje wordt geplèngd. „Als ze die laatste avond heel veel huilt, zal ze als getrouwde vrouw veel minder tranen ver gieten. Dat is geen bijgeloof vertelt de al vele jaren gehuwde Nadja. De volgende morgen verschijnt de bruidegom, met aanhang en veel lawaai makend, bij zijn partner. Maar voordat hij bin nen mag, dient eerst een kleine gift te worden overhandigd. Champagne of een doos choco la. Snel een paar slokken cha s> pagne en dan stapt het paar tc een met ballonnen versierde ir auto, veelal met twee verstre vi gelde trouwringen op het daJ v; Na de plechtigheden wordt 1 S; pas echt feest. Het leeuwend viert dat gewoon thuis aan la d ge tafels vol gerechten, dranl d heilspreuken en gezang. Wie zo'n bruiloft nog op zijn bem kan staan, heeft bewezen eei echte Rus of Russin te zijn. L( Maar en ook dat is traditie voor die tijd worden bloemei y gelegd op een door het paar i gekozen belangrijke plaats. 1 v Vroeger was het mausoleum' v van Lenin favoriet, nu leggeil e meeste paren hun bloemen I een van de gedenkplaatsen v> a de miljoenen die in de oorlof zijn gesneuveld. In het grootste kruitvat ter wereld, het Midden-Oosten, was na de joods-Arabische oorlogen van 1967 en 1973 dringend behoefte aan iemand die de impasse kon doorbreken. Militair konden de Arabieren niet tegen Israël op en anderzijds kon Israël de gang van zaken in de licht ontvlambare regio niet dicteren. Voorts speelde daartussendoor nog het Palestijnse probleem. Daarom was het van cruciaal belang dat de Egyptische president Anwar Sadat in 1977 geheel onverwacht en op persoonlijk initiatief een bezoek bracht aan Jeruzalem. De akkoorden van Camp David waren daarop een vervolg. Sadat en de Israëlische premier Begin kregen voor deze historische doorbraak in de wederzijdse betrekkingen in 1978 de Nobelprijs voor de vrede. Niet iedereen In Egypte was blij met deze ontwikkelingen. De oppositie tegen Sadat groeide, zowel in elitaire kringen als in de fundamentalistische moslimbeweging, die overal in de Egyptische samenleving wortel leek te schieten. Mr. P. Buwalda was ambassadeur in Egypte, toen Sadat op 6 oktober 1981 door fundamentalisten werd vermoord. Ik heb al bij het begin, toen ik in januari 1980 mijn geloofsbrieven aanbood, een goede con- versatie met Sadat gehad, en daarna nog een S paar keer. Daarvan maakte de ontmoeting bij hem thuis in de delta de meeste indruk op me. In dat lange gesprek toonde hij zich een bevlo gen man. Wat niet inhield dat hij echt geïnteresseerd in je was. Sadat was natuurlijk vanwege de Camp David-akkoorden, die vlak daarvoor waren getekend, over het paard getild. Hij werd over de hele wereld bewonderd om zijn rol in het vredesproces. Maar het werd me in dat gesprek duidelijk dat hij van nature misschien wel een aardige man was, maar geheel vervuld was geraakt van zijn eigen missie en zijn eigen denken. Voor Europese zaken had hij maar beperkte belangstel ling, en voor Nederland eigenlijk helemaal geen. Dat wij als een van de weinige landen als vriend van Israël bekend stonden, betekende niet automatisch dat we daardoor ook voor hem belangrijk waren. De toenadering van Egypte tot Israël steunde voornamelijk op de persoon Sadat, en de enigen die hij daarbij gebruikte, waren de Amerikanen. Europa bestond nauwelijks voor hem, want Europa kon geen vuist maken en toonde geen enkele eenheid in de buitenlandse politiek. Wat ook opviel in dat gesprek was dat hij nauwelijks naar je luisterde. Hij was steeds aan het woord. Aan één stuk door vertelde hij in zijn redelijke, maar sterk geaccentu eerde Engels wat zijn gedachten en plannen voor het land waren. Hij hoorde zichzelf graag praten, dat is zeker. Ook over zijn rol in de Jom Kippoer-oorlog tegen Israël in 1973, toen ze het Suezkanaal waren overgestoken en met waterspuiten de Israëlische borstweringen hadden wegge spoten. Uitvoerig vertelde hij hoe ze daarvoor in het diepste geheim in een heel ander stuk van Egypte hadden getraind en dat het een militair succes van jewelste was geweest. Je proefde uit zijn woorden hoe zwaar vernederd de Egyptenaren zich door de Zesdaagse Oorlog van 1967 hadden gevoeld en hoe belangrijk het voor ze was geweest de Jom Mppoer-oorlog als een overwinning te kunnen vie ren. Sadat was sympathiek, zeker. En ik heb ook niet het idee dat hij bij de groep hoorde die geld in eigen zak stak, laat staan dat hij een rekening in Zwitserland opende. Hij liet zich natuurlijk wel zijn presidentschap aanleunen. Maar als je het bijvoorbeeld vergelijkt met de weelde waarmee Tito zich omringde, met vijf paleizen en het eiland Brioni, waar hij enorme jachtpartijen liet aanrichten, daarvan was bij Sadat absoluut geen sprake. Hij was eenvoudig. In de grond was hij een simpele Egyptenaar gebleven. Hij had zijn huis in zijn geboortedorp behoorlijk ingericht, maar meer ook niet. Daar, te midden van zijn eigen mensen, voelde hij zich nog het meest thuis, kreeg je de indruk. Het establishment gaf hem voortdurend een cold shoulder. Iemand als Mohamed Heikal, hoofdredacteur van de meest gezaghebbende krant El Ahram, stond bol van kri tiek op Sadat. Ik vond die Heikal een blaaskaak, maar zijn manier van doen was wel typerend voor de houding van de hoofdstedelijke elite. Dat establishment had weinig op met Sadat, die toen hij nog heulde met de Sovjets allerlei bedrijven had genationaliseerd en de elite daarmee veel schade had berokkend. Maar de grootste steen des aanstoots was natuurlijk zijn Mr. P. Buwalda: „Ik heb heel veel geluk gehad, want als een van de oudere ambassadeurs had ik zeker beneden gezeten, in de box bij Sadat." foto maurice nelwan vredesgang naar Jeruzalem. Dat was een heel persoonlijke beslissing van Sadat, dat is mijn vaste overtuiging. Ieder een was er compleet door verrast. Zijn minister van bui tenlandse zaken wilde bijvoorbeeld niet mee. Toen heeft hij zijn vice-minister opgetrommeld, Boutros Boutros Ghali. Dat heeft geleid tot toenemende spanning en erger nis bij zowel het-establishment als bij grote groepen van de moslimbevolking. Toch was er geen enkel voorteken dat er op wees dat er een aanslag op hem zou worden gepleegd. Een week eer der nog had Sadat in Mansoera een fabriek geopend die gedeeltelijk door Nederlanders was gebouwd. Daar werd hij uitbundig toegejuicht en er was een geweldig enthou siasme onder de bevolking. Vermoedelijk waren ze opge trommeld, maar ik stond erbij en had het idee dat ze erg spontaan waren. Relevant is de vraag hoe de bevolking tegenover Sadat stond. We hebben ons in de luren laten leggen, in die zin dat we geloofden dat Sadat geweldig populair was. Maar je leeft in een land waar klappen en zingen voor de leider zit ingebakken. Je weet niet wat er zich achter die facade af speelt. Achteraf moet ik eerlijk bekennen dat we de dreiging van de fundamentalisten en de verzwakking die in de positie van Sadat was opgetreden, niet hebben onderkend. We stonden daarin overigens niet alleen, want ook in het tweewekelijks overleg met mijn collega's van de Europese Gemeenschap heb ik geen indicaties in die richting gekre gen. Er waren verhalen over fundamentalistische infiltra ties in het leger en het schijnt dat de CIA aanwijzingen had over een mogelijk e aanslag. We onderhielden ook met de Amerikanen geregeld contact, maar je vertelde elkaar over en weer natuurlijk ook niet alles. Tijdens de aanslag zelf was ik er niet bij. Ik zat in Israël, bij collega Verkade, want de grens was net opengegaan en ik had die parade al twee keer gezien. Uiteraard had ik voor die reis toestemming gekregen uit Den Haag, maar tocl leefde er iets van 'waarom was Buwalda er niet?' Alsof ji dit had kunnen zien aankomen. Ik heb heel veel geluk gehad, want als een van de ouder ambassadeurs had ik zeker beneden gezeten, in de box Sadat. Van ons ging de derde secretaris, Henriëtte Leyte naar de parade. Het was haar eerste post en ze heeft du letterlijk de vuurdoop gekregen. Omdat ze de jongste a; wezige was, zat ze helemaal bovenaan op de tribune. Sadat werd vermoord'door enkele fundamentalisten, dif zich hadden weten in te werken in een legeronderdeel d deelnam aan de jaarlijkse militaire parade. Voor het oof van het bijna voltallige diplomatieke korps werd Sadat L stormd vanuit een defilerende pantserwagen die plotse— ling halt hield. Vier man, onder wie een kampioen schefi schutter, openden, toen ze de eretribune tot op enkele meters waren genaderd, het vuur met hun automatisch! wapens. F~ De veiligheidsagenten hebben laat ingegrepen, ook oml Sadat ze nu eenmaal tijdens de parade niet vóór zich wi hebben. Ik geloof niet dat een aanslag als deze te voorkt - men is, tenzij de leider zich geheel van zijn volk afsluit, wat Sadat zeker niet wilde. En in het bijzonder niet bij n nifestaties van zijn leger: daar had hij alle vertrouwen in dat waren zijn jongens, vond hij. Sadat salueerde toen z moordenaars op hem afkwamen. Ooggetuigen zagen hi glimlachen - een dergelijke spontane uiting van affectie van zijn geliefde soldaten beviel hem wel, dat was bekei Je kunt achteraf alleen constateren dat de dood van Sad in de verste verten niet de reacties van hysterische droe' nis heeft uitgelokt zoals bij de dood van Nasser het geva was. Nasser was de grote volksheld, en dat is Sadat met zijn vredespolitiek richting Israël niet geweest, vooral oc omdat er desondanks in economisch opzicht zo weinig voor de gewone man was bereikt. De reacties in Cairo v ren vooral lauw; op straat was het business as usual en mijn personeel wilde niet eens een dag vrij hebben. Het hart van de bevolking zat niet bij Sadat. Wij dachten dat na Sadats dood Moebarak waarschijnlij een overgangspresident zou zijn. Als een van de eersten kwam ik bij hem op bezoek, op 3 november, samen met: de Luxemburgse minister van buitenlandse zaken. MoeTi barak ontving ons in het kleine paleisje langs de weg nai* het vliegveld waar hij al woonde. Zeer tot onze verbazing ging dat bezoek door, en het was duidelijk dat Moebarak) daarmee wilde aantonen dat hij de macht in handen hag Alweer was business as usual de boodschap. Hij sprak ui| stekend Engels en was zeer rustig, relaxed en zelfverze- fl kerd. Geen enkele keer raadpleegde hij zijn erbij zittendB adviseur. Hij was civiel gekleed, in colbert. Geen uniform? of ghalabia. waarmee hij dus wilde aangeven dat zijn be" wind westers georiënteerd zou zijn. De rust waarmee Moebarak heeft gewerkt, was heel be langrijk voor Egypte. De bedoeling van de moordenaars dit drama was immers de Midden-Oostenpolitiek te ver storen en de vrede met Israël te annuleren. Maar daar is niet veel van terechtgekomen. Het gevaar is nu wel dat Moebarak, al zestien jaar aan de macht, geen duidelijke opvolger heeft. Dat is een klassiek probleem van landen zonder democratisch bestel. Maar die constatering maakt het probleem niet minder zorgwek- kend.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 4