STORING 'Ik besef dat ik er zelf iets aan kan doen' casterma Mrn J l/ll mïïA ZATERDAG 1 AUGUSTUS' Een serie verhalen over syndromen Tekst: MARGOT KLOMPMAKER ED BLAAUW Illustratie: INGRIDJOUSTRA Bij een prikkelbare darm is de bewee- gijkheid van het darmstelsel ontregeld. Als er geen sprake is van organische af wijkingen, spreken artsen over het Irri table Bowel Syndrome, oftewel een spastische dikke darm. Door de ontre geling maakt de darm heftige, pijnlijke bewegingen. Soms (maar lang niet al tijd) kunnen een andere leefwijze, een dieet en bepaalde ontspannende medi cijnen (spasmolytica) de klachten ver lichten of doen verdwijnen. Een patiën tenvereniging is er niet. Informatie over de aandoening kan worden opgevraag bij de Maag Lever Darm Stichting, Postbus 403, 3430 AK Nieuwegein, tel. 030-6055881. klachten leren leven." Yvonne zocht naar middelen om de pijn de baas te worden. „Via een kennis hoorde ik over bepaalde zetpillen. Die werkten fantas tisch. Ze kapten een aanval meteen af. Maar toen ik een herhalingsrecept vroeg, kreeg ik dat niet. Bleek dat je die pillen niet te lang mag gebruiken, omdat er kans bestaat op een maagbloeding. Stond ik weer met lege han den." Haar arts gaf het advies op yogales te gaan, maar dat sprak Yvonne niet aan. „Veel te zweverig." Andere suggesties die ze links en rechts kreeg, legde ze naast zich neer. „Ik werd er niet goed van. Iedereen weet het be ter. Je moet dit en je moet dat. Ik zoek het lie ver zelf uit." Door veel over haar stoornis te lezen en verschillende middelen uit te testen, ontwikkelde Yvonne een eigen methode om De tentoonstelling 'naar Tibet met Kuifje' is nog t/m 13 september in het Rijksmuseum voor Volkenkunde te zien. Het museum is gevestigd aan de Steenstraat 1Leiden, telefoon 071-516 88 00. De openingstijden van het museum zijn: dinsdag tot en met vrijdag en zondag 10.00-17.00 uur. Zaterdag en feestdagen 12.00-17.00 uur Toegangsprijzen: Volwassenen 10,--. Jeugd van4-18/GP/65+ 7,50. Groepen (min. 10 personen) 7,50. Museumjaarkaart toeslag 3,00. Kosten van de activiteiten zijn inbegrepen in de museumentree, tenzij anders vermeld. haar darmaanvallen te hanteren. „Ik kreeg een tip over een bepaald vezelpoeder. En in de Privé las ik een verhaal over een vrouw die magnesiumtabletten slikte. Ben ik ook gaan doen. En ik gebruik valeriaandruppels. Daar mee is de pijn uit te houden." Kalmerende middelen hebben een gunsti ge uitwerking op haar darmen, ontdekte Yvonne. „Dat ging heel toevallig, want ik had dat soort middelen nog nooit gebruikt. Toen ik weer eens een keer krepeerde van de pijn zei mijn man: 'neem een diazepammetje van mij, misschien helpt dat'. Hij heeft die tablet ten vanwege zijn slechte rug. Ik voelde de spanning zö uit me wegzakken. Maar ik weet dat dit spul verslavend werkt. Dus ben ik op zoek gegaan naar iets homeopatisch. Valeri aandruppels kunnen geen kwaad." Haar darmklachten hebben Yvonne aan het denken gezet. ,,Ik denk dat alle ellende voortkomt uit nervositeit. Ik ben harstikke rustig in mijn hoofd, hoor. Maar ik heb veel meegemaakt in mijn leven. Daar wil ik verder niet over praten. Ik denk dat mijn lichaam op een gegeven moment heeft gezegd: stop, ik accepteer niks meer, ik wil rust." Yvonne beseft dat het gebruik van middel tjes niet voldoende is. „Nee, ik moet mijn in stelling veranderen. Ik heb altijd ontzettend mijn best gedaan om aardig gevonden te worden. Ik gaf iedereen zijn zin en werkte me te pletter. Ik wilde me constant bewijzen. Al die dwangmatige ideëen probeer ik nu los te laten. Ik krijg meer maling aan de wereld. Wat je ook doet, het is toch nooit goed." Bij het afkickproces hoort ook het 'naden ken over vroeger'. „Ik heb geen contact meer met mijn ouders. Daarvoor is er te veel ge beurd. Ik heb wel periodes dat ik over het verleden loop te malen. Maar ik besef dat het geen zin heeft om er bij stil te staan. Het is beter om alles te laten rusten." Yvonne is ook gestopt met haar IVF-be- handeling. „Ik vond het een vreselijk gedoe. Al die stress Ik kon het niet meer opbren gen." Maar ze heeft de hoop op een kind niet helemaal opgegeven. „Ik ben nu 38 jaar. We zijn allebei onderzocht en in principe is er niks mis. Dus theoretisch kan ik nog steeds zwanger worden. Maar die gedachte zit diep weggestopt. Ik ben er niet echt meer mee be zig." Yvonne is nu zo ver dat ze kan 'omgaan' met haar stoornis. „Ik besef dat ik er zelf iets aan kan doen, als ik me maar rustig houd. Ik heb goede hoop, dat de klachten zullen ver dwijnen. Als ik alles geestelijk op een rij heb, gaat dit over. Daarvan ben ik overtuigd." Zelf ziet Yvonne haar probleem niet als een handicap. „Dat ik een spastische dikke darm heb, hoort er gewoon bij. Tenminste... op dit moment. Ik weet ze ker dat dit overgaat.Met ijzeren wilskracht slaat ze zich door het leven. Elke dag heeft ze een pijnaanval, die volgens een vast patroon verloopt. „Het begint altijd 's middags. Eerst word ik misselijk. Dan krijg ik steken in mijn zij en bin nen een halfuur loop ik te krimpen van de pijn. Of er messen in m'n lijfste ken. Valeriaandruppels, vezelpoeder en magnesiumtabletten verzachten de klachten. „En ik heb geleerd me rustig te houden. Als ik thuis ben, ga ik niet langer als een gek lopen sloven, maar zit ik met een boek op de bank of kijk televisie." Haar instelling - 'Inzet voor vijfhonderd pro cent, alles perfect' - moet veranderen, beseft Yvonne inmiddels. „Loslaten, loslaten en nog eens loslaten." De ellende begon zo'n vier jaar geleden. „Ik kreeg pijn in mijn zij, die uitstraalde naar mijn rug. Alles deed zeer. De dokter kon niks vinden. Ik moest het maar rustig aan doen. Na een paar dagen ben ik weer gaan werken. Maar de pijn bleef. Volgens de bedrijfsarts had ik een verrekte buikspier. Dat klonk aan nemelijk: als verkoopster moet ik soms be hoorlijk sjouwen." Periodes van pijn en geen pijn wisselden elkaar af. „Een paar maanden had ik geen last en dan kreeg ik weer aanvallen. Dagen achter elkaar." Hoewel haar lichaam aan alle kanten protesteerde, deed Yvonne alsof er niks aan de hand was. „Ik ben zo'n type van: niet zeuren. Dus bleef ik doorlopen. Schuld gevoel, hè. Ik werkte me op de zaak uit de naad. En thuis moest het schoon en netjes zijn, het avondeten op tijd op tafel. Alles per fect." Intussen waren Yvonne en haar man begonnen met een IVF-behandeling. „Ach teraf bekeken denk ik dat dat de druppel is geweest. Het was allemaal te veel van het goede. Die IVF-toestand gaf zoveel spanning. Geen wonder dat ik problemen kreeg." Na een half jaar onderzoeken kreeg Yvon ne te horen dat ze een spastische dikke darm had. „Ik kreeg pillen om de boel rustig te houden, want het werd steeds erger." Ze kon niet geloven dat het 'alleen maar' een opspe lende darm betrof. „Ik dacht dat ik ernstig ziek was." Ze drong aan op een kijkoperatie, maar haar arts weigerde. „Ik moest met mijn Gegroet, o Zuiver Hart!Ik schenk u deze zijden sjaal, zoals onze traditie het wil Gezegende Bliksem zei ons dat u op de terugweg was en ik ben u tegemoet gekomen om eerbiedig voor u neer te buigen. Voor mijGrote Wijze?Maar...

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 36