Schadevergoeding voor demonstranten Eurotop Binnenland Jagen in Flevoland verboden Waden om te kunnen grazen Opnieuw levenslang voor doodschieten van agente Stelling van Amsterdam bedreigd door huizenbouw Archeon klimt uit dal met 42.000 bezoekers Blije uitverkorenen bevolken Binnenhof Schiphol voor Netelenbos bekend terrein TERDAG 1 AUGUSTUS 1 faniek op stranden door gifzakjes Het aanspoelen van tientallen zakjes met gif heeft er a voor gezorgd dat rampenplannen uit de kast werden Itrokken in de Noord-Hollandse kustgemeenten. Er werd zelfs ïn commandocentrum ingericht in de Alkmaarse brandweer- kzeme. De noodtoestand duurde ruim zes uur. Toen werd dui- elijk dat de inhoud van de gifzakjes zodanig was verdund dat er een massale afsluiting van de stranden nodig zou zijn om nannen in maanpakken' de boel te laten op ruimen. De inhoud in de zakjes bestond uit aluminiumfosfide, een bestrijdings- Ïiddel tegen ongedierte. Wanneer de inhoud in contact komt et water ontstaat fosfinegas, dat bij inademing dodelijk kan n. Voor alle zekerheid patrouilleerde de politie ook langs de anden ten zuiden van het Noordzeekanaal. Ten zuiden van de Ter van IJmuiden werden gisteren echter geen zakjes aangetrof- |jn. FOTO ANP WICK NATZIJL windhoos vernielt kassen rAZiENAVEENEen windhoos heeft gisteren grote schade aange- cht bij vier tuinbouwbedrijven in het Drentse Klazienaveen. r dan vierduizend ramen braken, glasscherven vlogen door lucht en belandden soms tientallen meters ver in het weiland, e schade wordt op meer dan een miljoen gulden geraamd. Weefsel na euthanasie onbruikbaar De overgrote meerderheid van mensen bij wie eutha- ie plaatsvindt is ongeschikt om te fungeren als orgaandonor, tsen zullen zich daarom terughoudend opstellen als die men- eerder stadium hebben besloten organen dan wel 'eefsel beschikbaar te stellen. Dat schrijft minister Borst (volks- Pezondheid) in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden (RPF) en Schutte (beiden GPV). Wie om een zachte ANiood waagt, lijdt in de meeste gevallen aan een ziekte waardoor onatie moeilijk is. Borst noemt kanker, aids en ziekten van het genenuwstelsel met een onbekende oorzaak. Soms kunnen hoorn- tottéiezen nog worden gedoneerd, schrijft de minister. bC^Jjk Gronings meisje gevonden In Hoogezand is gisterenmiddag het levenloze li- te naam van een 17-jarig meisje uit die plaats gevonden. De re Groningen ontdekte haar lichaam rond twee uur 's e nijiiddags op een braakliggend stuk land achter de Knijpslaan in Volgens de politie is zij 'zeer waarschijnlijk' door n en misdrijf om het leven gekomen. Het meisje werd sinds afge lopen zondag vermist. Ze is daarna zowel op het landelijke als ^^iet internationale opsporingssysteem als vermist opgegeven. iet fen getuige heeft verklaard haar woensdag in het winkelcen trum Gorecht Oost in Hoogezand nog te hebben gezien. pqVerdacht Nederlands rundvlees jftussELDe Belgische justitie heeft deze week een grote partij tferdacht rundvlees ontdekt. Volgens de etiketten komt het uit vroltederland. Inspecteurs van het Instituut voor Veterinaire Keu- te ting en rechercheurs hebben echter ook Britse stempels gevon- irtb)en- Dat wijst op mogelijke smokkel van Brits rundvlees. Sinds Si wfet uitbreken van de crisis rond de gekke-koeienziekte BSE in id, 1996 geldt een exportverbod voor dit vlees. De partij van kkefngeveer vijftig ton werd gevonden tijdens een onderzoek bij s eii*et bedrijf GDX-Belgium inThorembais-Saint-Trond bij Wavre. let bevroren vlees droeg de identificatie van het bedrijf Tragex- voolel uit Wingene. Dat raakte vorig jaar juli in opspraak nadat was dat de onderneming via Vlissingen illegaal Brits rund- wilde exporteren naar Rusland en Egypte. flapjes ontsnapt in Beekse Bergen 'visjiLVARENBEEKIn safaripark De Beekse Bergen in Hilvarenbeek estiijn in de nacht van donderdag op vrijdag ongeveer dertig rhe- da!usapen ontsnapt. Dat was mogelijk nadat hevige regenval aai%ond in hun buitenverblijf had weggespoeld waardoor de die- oreen onder een hek door konden kruipen. Inmiddels zijn onge- yeer tjen aapjes zelf weer teruggekomen, de anderen zit nog op saVt terrein van het park en in de nabije bosrijke omgeving. Vol- sta|ens een woordvoerder van De Beekse Bergen zijn de apen, die n v<iiet groter zijn dan vijftig centimeter, ongevaarlijk. De kans be- ar ^Itaat dat bezoekers ze in het park tegenkomen. „Maar de apen lijn bang van mensen. We proberen ze met voedsel terug te lok- ten", zegt de woordvoerder. Men verwacht dat de aapjes binnen ïnkele dagen weer terug in hun verblijf zijn. Nederlanders gepakt voor xtc-smokkel ohannesburgTwee Nederlanders in het bezit van 12.000 XTC- oillen zijn aangehouden op het internationale vliegveld van Jo- riannesburg. Dit heeft de Zuid-Afrikaanse politie gisteren be- ("r*rondgemaakt. De mannen droegen elk zesduizend pillen in hun f" iiem. Ze werden aangehouden toen zij op een vliegtuig richting xaapstad wilden stappen. De waarde van de pillen beloopt 1,2 ^füljoen rand, zo'n vier ton. de IJssel wordt de laatste Henoordbrug. Het 725 ton zware gevaarte krijgt nog een laatste schilderbeurt voor het over enkele weken naar zijn plek in ae oe- letyerverbinding wordt gebracht. De vervanging van het bewegen- veide deel van de brug was nodig, nadat een jaar geleden scheur- in de klep waren ontdekt. De nieuwe klep kost negen mil joen gulden. foto 1.1 OM gaat in hoger beroep De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren schadevergoedingen tot 2.500 gulden toege kend aan zes demonstranten die op vooravond van de Eurotop in 1997 zijn opgepakt. Zij hadden een proefproces aangespannen in de hoop dat de rechtbank een principe uitspraak zou doen voor de schadeclaims van circa driehonderd arrestanten uit ver scheidene Europese landen. De Staat moet de schadevergoedingen betalen. Het open baar ministerie (OM) in Amsterdam gaat in hoger beroep tegen het vonnis. Het Auto noom Centrum eist, wederom, het opstappen van hoofdofficier van justitie Vrakking en burgemeester Patijn. amsterdam Volgens de rechtbank was zowel de aanhouding van de groep voor het krakerscafé Vrankrijk, als de in verzekering stelling op basis van artikel 140, deelname aan een criminele organisatie, emmeloord gpd De Stichting Jacht en Wildbe- heer IJsselmeerpolders (SJW) moet onmiddellijk stoppen met de jacht op vogels die schade toebrengen aan de gewassen. Dat heeft de rechtbank in Am sterdam bepaald na een ver zoek van Stichting De Faunabe scherming. Op grond van de rechterlijke uitspraak zouden ook alle ande re, ongeveer vierhonderd wild- beheereenheden in ons land het afschieten van schadelijk wild moeten staken, aldus Faunabe scherming. Maar ondanks die dreiging, is de Koninklijke Ne derlandse Jagers Vereniging (KNJV) niet in paniek. De vergunning aan de SJW is ingetrokken, omdat minister Jo- zias van Aartsen van landbouw ten onrechte het uitzonderings artikel 53 van de Jachtwet heeft uitbesteed aan de provincies. Dit artikel regelt de jacht in ge vallen van gewasschade. Seksuologen slepen NOVA voor rechter De twee seksuologen Wafelbak ker en Straver spannen een kort geding aan tegen het actualitei tenprogramma NOVA. Ze eisen rectificatie van een uitzending van eind juni waarin zij als le den werden genoemd van een commissie die zich wil bezig houden met een keurmerk voor pornofilms. NOVA trok de be doelingen van de initiator en de commissie in twijfel. Het geding dient woensdag in Amsterdam. De commissie bracht zichzelf voor het voetlicht door een soort keurmerk voor pornofilms in videotheken te bepleiten. Ze zou daarmee zelf aan de slag gaan. NOVA ontmaskerde de initiator ervan echter als een persoon tegen wie een gerech telijk vooronderzoek loopt in verband met de productie van kinderporno. onrechtmatig. Er waren geen individuele verdenkingen. Justi tie is het niet eens met de rede nering van de rechtbank, vindt dat de aanhoudingen wel recht matig waren en wil daarover uitspraak van een hogere rech ter. Dat het tot schadevergoe ding zou komen was wel ver wacht omdat justitie de arres tanten niet heeft vervolgd. Volgens de rechtbank is de demonstranten de mogelijkheid ontnomen om verder vreed zaam te demonstreren. De ge arresteerden werden geconfron teerd met slechte medische zorg, geen drinken en slecht sa nitair. In een veel eerder stadi um veroordeelde de Commissie voor de Politieklachten het op treden van politie en justitie tij dens de Eurotop al. De ex-arrestanten eisten twee weken geleden een schadever goeding van 1.500 gulden per dag dat ze vastzaten en twee duizend gulden immateriële schadevergoeding, omdat zij vinden dat hen door onrecht matige arrestaties de vrijheid van meningsuiting is ontno men. pesse De natte zomer begint nu ook vervelend te worden voor het vee in de wei. Deze koeien in Pesse bij Ruinen (Drenthe) moeten eerst tot hun buik door het water waden om op een droog stukje weiland te ko men waar ze kunnen grazen. Koeien van boeren in lager gelegen landerijen beleven al helemaal geen ple zier aan de zomer. Ze moeten op stal blijven omdat er geen droge weilanden beschikbaar zijn. foto wfa peter wassing ^arnhem De man die oktober vorig jaar de Rotterdamse hoofd agente Allegonda Gremmer (28) doodschoot in een Haagse woning, moet le venslang de cel in. Dat heeft het gerechtshof in Arnhem gisteren bepaald. De straf is gelijk aan de eis van de pro cureur-generaal. In februari legde de rechtbank in Al melo de man ook al levens lang op wegens moord en enkele mishandelingen en bedreigingen. De 42-jarige man uit Almelo schoot de agente op 28 oktober dood toen zij als eerste lid van een arrestatieteam de woning binnenkwam. De verdachte heeft altijd gezegd dat hij schoot doordat hij uitgleed op de trap. Volgens het hof heeft hij doelbewust gescho ten. Het arrestatieteam wilde de man in de woning waar zijn vtouw en zoontje woon den aanhouden op verden king van dodelijke mishan deling op een echtpaar uit Beckum. Dat echtpaar werd op 24 augustus vorig jaar door vier mannen thuis overvallen. De 47-jarige man overleed later aan zijn ver wondingen. Overigens leid de de aanhouding van de man uit Almelo niet tot de oplossing van dit misdrijf. amsterdam Ondanks de plaatsing op de we- relderfgoedlijst van de UNESCO wordt De Stelling van Amster dam bedreigd door diverse bouwplannen van gemeenten. De 42 forten, dijken, dammen en sluizen die in de negentien de eeuw als verdedigingsgordel in een wijde kring rond de hoofdstad zijn aangelegd, zijn in planologisch opzicht vogel vrij. De Stichting Stelling van Amsterdam schrijft dat in haar gisteren gepresenteerd jaarver- lag. De objecten zelf zijn onder de Monumentenzorg wel goed be schermd. Dat geldt echter niet voor het cultuur-historische landschap eromheen, het zoge noemde schootsveld. Omdat dat een onlosmakelijk onder deel vormt van het geheel, mo gen de gebieden niet verloren gaan of bebouwd worden, vindt de stichting. Eind 1996 is de Stelling van Amsterdam toegevoegd op de werelderfgoedlijst van de UNESCO. Die status staat ech ter niet borg voor zorgvuldige procedures in de ruimtelijke or dening, stelt de stichting. De Rijksdienst voor de Monumen tenzorg is inmiddels bezig de gehele Stelling tot 'beschermd gezicht' te verklaren, maar die procedure zal naar verwachting nog enkele jaren in beslag ne- de bouw van de wijk Dburg in Amsterdam en de Wijkermeer bij Velsen vormen al een direct gevaar. De provincie Noord- Holland heeft een ontwerp-be sluit genomen om fort Velsen (bij de haven van Beverwijk), dat momenteel een ruïne is, te slopen om plaats te maken voor nieuwbouw. Verschillende in stanties hebben inmiddels be zwaar aangetekend ti procedure. Naar ven zullen Provinciale State december uitspreken over het voorstel. De stichting stelt dat gemeen ten en provincies de taak heb ben het gebied in hun bestem mingplannen en streekplannen veilig te stellen, totdat de Stel ling van Amsterdam in zijn ge heel onder de Momumenten- wet valt. pachting C. van Vloten namen het park over. Zij slaagden er in 1997 in om Archeon voor het eerst geen verlies te laten lijden. „Vorig jaar was vooral een jaar om te leren", zegt IJzereef. In het park werden veel veran deringen doorgevoerd. Het aan tal mensen op kantoor werd te ruggebracht. De nieuwe eigena ren streefden naar zoveel moge lijk personeelsleden, archeolol- ken, in het park. Tegelijk werd aangekondigd dat Archeon ge bouwen buiten het seizoen aan derden gaat verhuren. Tussen november en volgend jaar april zullen er symposia en cursussen worden gegeven. Archeotolken gaan op scholen voorlichting geven. Tijdens de afgelopen winter kromp het park in. De prehisto rie verkaste en voor enkele ge houwen was geen plaats meer. Het voormalige entreegebouw ging voor 1 gulden naar dc Twentse .zakenman Henny van der Most. Hij liet het overplaat sen naar het Asser sportcom plex DeSmelt. robbert minkhorst Themapark Archeon in Alphen aan den Rijn heeft in de eerste helft van het seizoen 42.000 be zoekers gehad. Hoofd Park PR G. IJzereef spreekt van een be moedigend aantal. IJzereef is te vreden als het park op 1 novem ber (wanneer het sluit) mini maal 70.000 bezoekers heeft ge trokken. Dan maakt Archeon net als vorig seizoen geen ver lies. Aan het begin van het seizoen liet Archeon weten dat het dit jaar op 100.000 bezoekers re kende. In het laatste jaar voor het faillissement brachten ruim 200.000 mensen een bezoek aan het park. Prognoses in de begin tijd van Archeon voorspelden aantallen van 700 a 800.000. Vorig jaar kwamen zo'n 80.000 mensen naar het archeo logisch themapark. Dat was het eerste seizoen na het faillisse- ment. De nieuwe eigenaren IJzereef, het echtpaar Roest- Wald en voormalig cateraar Nieuwe minister verkeer en waterstaat niet alleen thuis in onderwijs Voor veel nieuwe bewindslie den gaat maandag een vaak ja renlange droom in vervulling. Na maandenlang partijbijeen komsten te hebben afgelopen, zich muisstil te hebben gehou den of juist in de media te heb ben geroepen beschikbaar te zijn en na spannende uren bij de telefoon worden zij beëdigd De dag nadat definitief be kend werd wie het zijn gewor den, is het een komen en gaan aan het Haagse Binnenhof. Nieuwe ministers en staatsse- komen langs bij for- Kok om hun geloofspa- pieren te overleggen. „Oh wat leuk. Jij ook", zegt de toekom stig minister van ontwikkelings samenwerking Herfkens terwijl ze haar partijgenoot en aan staand staatssecretaris van sport Vliegenthart zoent. Naast alle blije uitverkorenen zijn er ook enkele opvallende afwezigen: de mannen en vrou wen die wekenlang iedere dag door de Tweede Kamer liepen, daar lunchten met partijgeno ten, maar het toch niet zijn ge worden. Zij zijn weer thuis of op hun werk en likken hun won den. Voor hen is het niet wegge legd, aanstaande maandag op Paleis Noordeinde. Normaal ge sproken vindt de beëdiging plaats op paleis Huis ten Bosch, maar dat wordt op dit moment gerestaureerd. Een voor een mogen de ministers de kamer binnen, waar ze een gelofte af leggen om hun werk goed te doen. Na de beroemde foto op het bordes gaat ieder zijns weegs. Dat wil zeggen, ieder naar zijn eigen ministerie. Daar doet de vertrekkend minister afstand van zijn dossier en tekent de nieuwe voor de overdracht van de portefeuille. Jorritsma, Van Aartsen en Pronk moeten zich haasten want zij moeten een oud ministerie overdragen en tekenen voor een nieuwe post. Vervolgens wordt iedereen nog in de Trêveszaal verwacht voor de traditionele pérspresentatie. Gelukkig hebben de bewindslie den voor dit soort klussen een snelle bedrijfswagen met chauf feur. Want die krijgen ze er met het zetten van hun handteke ning per direct bijgeleverd. Evenals een map met huiswerk, waarin ze alle benodigde infor matie vinden over de lopende dossiers én de naam van hun secretaresse. haarlem rien polderman Eén van de grote verrassingen die kabinets formateur Wim Kok uit zijn hoed heeft ge toverd is de nieuwe minister van verkeer en waterstaat in de persoon van Tineke Nete lenbos. Staatssecretaris Netelenbos van on derwijs geniet landelijk al jaren vooral be kendheid als één van de onderwijsspecialis- ten in de PvdA. Dat betekent niet, dat ze niet is ingevoerd in enkele grote en politiek gevoelige kwesties waarmee Verkeer en Wa terstaat zich bezighoudt, zoals de uitbrei ding van Schiphol. De beoogd minister van verkeer en water staat, heeft het departement verkeer en wa terstaat 'net zo lief als Onderwijs', verklaar de Netelenbos inmiddels zelf. „Van brain- port naar mainport", zo typeerde zij schert send haar overstap. Ze voegde eraan toe nog 'weinig kaas gegeten te hebben' van haar nieuwe beleidsterrein. „Ik zal eerst nog veel dossiers moeten lezen voordat ik uit spraken kan doen over het fileprobleem en de problematiek rond Schiphol." Dat Pronk ook een nieuwkomer is op Milieu, is vol gens haar een voordeel. „Wij beginnen alle bei blanco op een nieuw terrein. Het file probleem op de Nederlandse wegen en de problemen rond Schiphol in relatie tot milieu, moeten wij in harmonie oplossen." Met haar uitlatingen over de betrekkelijk geringe kennis, die zij van haar nieuwe be leidsterrein zou hebben lijkt Netelenbos zich wat al te bescheiden op te stellen. Als oud-raadslid van Haarlemmermeer en oud bestuurder van het gewest Noord-Holland Zuid weet zij wel degelijk het nodige van de Schiphol problematiek. Voordat Tineke Ne telenbos-Komen in september 1987 aan schoof in de Tweede Kamer, als opvolgster van het kamerlid Harry van den Bergh, had zij al een lange staat van dienst binnen de PvdA. Kandidaat-kamerlid was ze al sinds 1981. Een kwart eeirw geleden trad de Hoofddorpse toe tot het PvdA- afdelingsbe stuur van Haarlemmermeer. Sindsdien rees haar ster snel. In 1976 werd ze tweede se- - cretaris van het gewestelijk bestuur van de PvdA Noord-Holland-Zuid, en in 1977 voor zitter van dit PvdA-gewest. In deze periode kon Netelenbos kennisma ken met de ook toen al bestaande Schiphol- problematiek. De Noord-Hollandse PvdA besloot in die dagen dat het aantal luchtrei zigers van, naar en via Schiphol beperkt moest blijven tot maximaal zo'n twintig miljoen per jaar, en koos op grond daarvan voor een gedraaide vierde start- en lan dingsbaan. Deze keuze werd destijds ook de spil van het ruimtelijk beleid van het pro vinciaal bestuur van Noord-Holland, onder leiding van de PvdA-kopstukken Van der Knoop en IJff; een keuze die lijnrecht inging tegen de ook toen al bestaande WD-voor- keur voor een vijfde Schipholbaan. Netelenbos stootte door naar de landelijke PvdA toen zij in 1979 lid werd van het PvdA-congrespresidium, en verder in 1981 toen zij lid werd van het PvdA-partijbe- stuur. Maar haar in de jaren '70 ontstane betrokkenheid bij Schiphol bleef: tussen 1982 en '87 kon zij als lid van de gemeente raad van Haarlemmermeer daarmee bezig zijn. De nieuwe minister van verkeer en wa terstaat komt uit dezelfde politieke biotoop als haar partijgenote Margreeth de Boer, de demissionaire minister van VROM en oud- gedeputeerde van Noord-Holland. Zij weet minstens zo goed als De Boer hoe gevoelig de kwestie Schiphol binnen de PvdA ligt. Tot een radicale omwenteling in de 'paarse' benadering van het vraagstuk Schiphol zal deze historische bagage van de nieuwe mi nister van verkeer en waterstaat niet leiden. Netelenbos zal nel zo min als De Boer te rugkeren tot de oude stelling van Noord- Holland: geen vijfde baan, maar draaiing van de vierde en een drastische rem op de groei. De spoedige aanleg van de vijfde baan is immers in het nieuwe regeerak koord vastgelegd. Op een verkiezingsbijeenkomst in Hoofd dorp in 1989 speelt ze een 'thuiswedstrijd' over Schiphol tegen kandidaten van CDA, WD. GPV en GroenLinks. zo is in een knip sel uit 1989 te lezen. „Hoewel Groenünks de zaal achter zich heeft, slaagt Netelenbos erin met haar betoog indruk te maken. Ze daagt het publiek zelfs uit door zich niet te gen nachtvluchten uit te spreken, omdat dit het exporteren van 'onze' problemen is. Niemand valt haar hierop aan, omdat ze behendig 'goede afspraken tussen overheid en luchthaven' tot rekbaar sluitstuk van haar stelling heeft gekozen", aldus het krantenknipsel uit 1989. Die behendigheid zal haar in haar nieuwe functie van minister van verkeer en waterstaat, met belangrijke beleidskeuzen omtrent Schiphol voor de boeg, nog goed van pas komen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3