Nieuwe kansen voor blinden Multi Media Auto's bouwen met Miel :n Fisher Price op de pc Een nest vol nieuwe muizen van Logitech Quake overtroffen im«09 \TERDAG 1 AUGUSTUS 1998 BUURMAN EN JAN VAN DER NAT KINDERWERK pe bouw je een auto met pak- ?g een badkuip, een gras- aaier, een fietsstuur, een ra- en een broodrooster? simpel: je klikt erop, sleept naar de garage, zet de rot- ioi in elkaar, en rijdt ermee Sg. In het cd-rom-avontuur >uw auto's met Miel Monteur inTransposia althans. Een al- »er verrassend vernieuwend •oduct van onze Vlaamse lenden, zoals we al gewend aren van series als Putt-Putt 1 Freddi Fish weer schitterend irtaald en 'gelokaliseerd'. En, >or het eerst: 'onbeperkt' uit- •eidbaar via Internet! et concept op zich is vrij een- iudig: Miel Monteur woont ''aktisch op een schroothoop, l heeft daar dus al een beste ;rg auto-onderdelen bij de jtnd. De spelers - jongens van een jaar of acht, lijkt de doel- Joep - kunnen uit die berg hartelust combineren, en een prachtig fantasie-voer- lig samenstellen. De voorkant in een ambulance, de achter uit van een vrachtwagen, een ?urig tweezits-bankje in het lidden? Geen enkel probleem. Jval? Afval bestaat niet. Dat jn gewoon wat oude spullen ie je zo kunt recycleren', leert liel ons op zijn Vlaams. En hij ert je nog meer, want het is el degelijk de bedoeling dat je ito ook voorzien is van nood- ikelijke onderdelen zoals een pcu. een benzinetank, remmen n wat dies meer zij. .et rijden gaat met wat vrij sta- sche animaties langs ecoline- phtergrondjes, maar onderweg alt wel van alles te beleven, en ijn bovendien medailles te ver- ienen: voor het rijden door jodder bijvoorbeeld, of tegen ellingen op, of zo snel of zuinig logelijk. Via de speciale inter- Bouw 1 1 D N D E 1 A S 2 F L P 1 R N E K 3 IV! U 0 K T E O R 4 P A N R D K E T 5 N E A R P P A M 6 E D N R A S A K 7 S E T N R O O P 8 M O N S S T E L 9 J H A u B O L T 10 S A L M E B A N 11 B H O U R N S T 12 K L O A T T R 0 13 D U A 1 V K E L 14 1 T M E A G R O OPGAVE OPLOSSING >treep op elke regel de letters veg, die samen het woord vor- nen dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let- ers vormen van boven naar be leden en van links naar rechts ïen citaat. I. Land in Azië; 2. kloek; 3. ma rine; 4. schouwburgrang; 5. ioort leer; 6. legendarisch mom iter; 7. nadeel; 8. schaaldier; 9. tanten plooisel; 10. dans; 11. Jeel v.h. lichaam; 12. kansspel; 13. satan; 14. geheel ontwikkeld nsect. KRUISWOORDRAADSEL -nemesis- c-re-in-m ode-n-ole uw-pub-os peso-elft - iker- slib-ogen te-hof-de uni-p-wee f-do-ui-t -hoboken- Door Internet niet meer afhankelijk van iemand die voorleest netsite www.tranposia.com/Re- publis/Kinderen/Mmlpakzijn elke maand nieuwe pakjes met onderdelen te downloaden, én nieuwe plattegronden en omge vingen om naar toe te rijden. Min. systeemeisen: 486DX, 8 Mb Ram. SVGA-kaart met 256 kleu ren Windows 95,2-speed cd- romspeler. Prijs: 89 gulden. Fisher Price Speelgoedfabrikantenhebben steeds vaker door dat ook de jongste wereldburgers geregeld plaatsnemen achter een com puter. Nu kun je je afvragen of je kinderen van 2 en 3 jaar ook al achter een beeldscherm moet zetten, maar zeker wanneer er oudere broertjes of zusjes in huis zijn, ontkom je er op een gegeven moment niét meer aan. Halloween heeft in Neder land naam gemaakt met prach tige pakketten als Howie's Woord- en Rekenavontuur en de serie van Guus. De nieuwste reeks is die van Fisher Price, dat zich in de folder overigens bedient van de van Calvé gesto len slogan 'Wie is er niet groot mee geworden?', maar dit ter zijde. Het is een leuke serie voor drie leeftijdsgroepen, waarvan we die voor de allerkleinsten heb ben bekeken. De Play Family is zeer eenvoudig van opzet en uitstekend te spelen voor kleine kinderen, die vaak verbazend snel de bewegingen van de muisaanwijzer door hebben. Het aanklikgebied is bewust ruim genomen en de opdracht- jes kort en eenvoudig. Voor 2 tot 4-jarigen wordt aangegeven en dat klopt aardig. Onze testkleu ter van 5 was er snel op uitgeke ken en wilde snel het schijfje van Howie hebben- Min.systeemeisen: 486/66 Mhz, 8 Mb ram, SVGA-scherm met 256 kleuren, 2-speed cd-romspeler, Windows 3.1 of 95. Prijs: 49,95 gulden. ANDRE HORLINGS „Het Internet lijkt voor visueel gehandicapten de ideale oplos sing voor veel oude problemen bij het verkrijgen van toegang tot informatie. Een blinde kan een in zwart-wit gedrukte krant niet lezen, maar wel een krant die digitaal is vastgelegd op een diskette of die op het Internet geplaatst is." Het is een intrige rende stelling in Wekelijkse Net Informatie (WNI), een elektro nisch magazine dat zich primair richt op 'mensen met een inter net-handicap'. In de praktijk zijn dat vooral blinden en slechtzienden, die niet goed we ten hoe ze de mogelijkheden van de elektronische media kunnen uitbuiten. „Een van de belangrijkste han dicaps voor blinden en slecht zienden is de afhankelijkheid van hun omgeving", vertelt de blinde Suzanne van den Bere ken (19) uit Utrecht. Sinds haar vierde jaar ging haar gezichts vermogen snel achteruit. Nu kan ze eigenlijk alleen maar licht, schaduwen duisternis on derscheiden en naar verwach ting zal zelfs daar een eind aan komen. „Voor bijna alle informatie heb je de medewerking van anderen nodig. Je post moet worden voorgelezen. De inhoud van de krant kun je op cassette beluis teren, maar pas minstens een dag na verschijning en dan ook nog als selectie uit het nieuws. Ik wil zelf uitmaken wat ik lees!" Tijdens het gesprek kleppert de brievenbus bijna onophoude lijk, ondanks de nee/nee-stic ker: het is verkiezingstijd. Suzanne studeert onderwijs kunde aan de Universiteit van Utrecht. „De docenten moeten voor je problemen open staan. Boekenlijsten moeten ruim te voren bekend zijn, omdat ik er voor moet zorgen dat de boe ken op tijd voor mij beschikbaar zijn; als ik ze niet in braille kan kopen moeten ze alsnog wor den overgezet. Wanneer leer krachten iets op het bord schrij ven zonder te vertellen wat, dan kan ik dat niet lezen. Soms de len ze stencils uit en vergeten dat ik daar niets aan heb. Je kunt je daar heel kwaad over maken. Of je er bij neerleggen dat het 'nu eenmaal zo is'; dan leef je een stuk rustiger. Braillebalk Het Internet opent volgens Su zanne van den Bereken voor vi sueel gehandicapten volstrekt nieuwe mogelijkheden. „De in formatie die we zoeken kunnen we nu zelf verzamelen. We 'zijn niet meer afhankelijk van ie mand die voorleest wat er op het scherm staat. We hoeven niet te wachten totdat iets in braille is overgezet. Veel kranten zetten hun nieuws op het net, al blijft het mij irriteren dat het om een selectie gaat; ik wil alles kunnen lezen, inclusief de ad vertenties. Teletekst is via de tv nauwelijks te volgen, ondanks de grote letters, want het tv- beeld flikkert te veel. Maar de inhoud staat ook op Internet." Het geheim bevindt zich onder haar toetsenbord, in een kastje met een 'leesregel'. Dat is een balk vol gaatjes waaruit pinne tjes steken die samen de brail leletters vormen van de tekst die juist op het scherm staat; drie tot vier woorden tegelijk. „Ik lees een document op die manier vrijwel net zo snel als een ander van het beeld scherm." Wraak Ruim 2,5 jaar geleden nam Su zanne het initiatief tot de op richting van WNI, een elektro nisch magazine dat speciaal be doeld is voor 'internet-gehandi- capten'. „Behalve blinden en slechtzienden zijn er ook ande ren met zintuiglijke, lichamelij ke of geestelijke problemen die moeite hebben computers en softeware, en die daardoor geen toegang hebben tot Internet", licht ze de 'doelgroep' van het bulletin toe. „Maar de inhoud kan voor bijna iedereen interes sant zijn." Eigenlijk was het een poging tot wraak, na een diepe teleurstel ling. „Toen ik een jaar of veer tien was volgde ik een cursus voor het maken van radiopro gramma's. Dat inspireerde me tot het schrijven van teksten. Ik was daar, vond ik, best goed in. Daarom wilde ik journalistiek studeren. Maar door de School voor de Journalistiek in Utrecht werd ik min of meer afgewezen: het zou moeilijk zijn om aan leermiddelen te komen, ik zou geen baan kunnen vinden en zovoort. Ze moesten moeite doen, dat was het probleem!", zegt ze bitter. „Toen kreeg ik iets over me van: ik zal laten zien dat ik het kan!" Op 7 september 1996 werd 'jaargang 1nummer 1van het WNI Bulletin per e-mail ver stuurd, aan... twee abonnees. Het blad is sindsdien vrijwel el ke week verschenen en er wer ken intussen vijf vrijwilligers mee. Sinds maart staat de in houd en het archief van alle nummers ook op webpagina's (http://rdz.stjohns.edu/lists/w- ni). Logitech, de fabrikant van in- voerapparaten en andere rand apparatuur voor de personal computer, komt binnenkort met een draadloze muis, voor zien van twee knoppen en een zogenaamd scrollwiel. De ver binding met de computer ge beurt radiografisch. Bij de muis wordt een ldein kastje geleverd, dat de signalen van de muis ontvangt en via de seriële poort doorstuurt. Logitech levert al diverse appa raten zonder draadje. Onlangs introduceerde de fabrikant een compleet Cordless Desktop: een combinatie van muis en toet senbord die zonder draadje aan de pc verbonden zijn. Het voordeel van de radiografi sche verbinding is dat de muis en de ontvanger elkaar niet hoeven te 'zien', zoals bij infra- roodverbindingen wel het geval is. De wielmuis is niet de enige nieuwe bewoner van het Logi- tech-nest. De ifitroductie van de universal serial bus op vrijwel alle nieuwe computers leidde tot het op de markt brengen van een speciale muis voor die uni versele aansluiting. Ook deze muis (79 gulden) heeft een wiel tje en verschilt niet veel van de al eerder uitgebrachte 'aanwij zers' van de Zwitserse firma. Notebooks hebben in principe een ingebouwde muis of een al ternatief daarvoor. Het besturen ervan vraagt om de nodige han digheid en vele gebruikers heb ben liever een gewone muis ter beschikking. Nu kun je aan een notebook natuurlijk een gewo ne muis hangen, maar het oog wil ook wat en daarom komt Logitech met een wat kleinere muis in de donkere kleur van de meeste notebooks. Omdat het om 'draagbaar' gaat zit er (voor een prijs van 79 gulden) een keurig muistasje bij. TOMPOES Heer Bommel en de Liefdadiger Met deze woorden vatte hij buiten zinnen een broodmes en begon daarmee het zakje te bewerken. 'Voorzichtig, heer Olivier!' riep Joost nog. 'U zult de inhoud beschadigen. Dat omhulsel is juist om alles kiem- vrij te houden!' Maar de patiënt was door het dolle heen en hakte op de glimmende stof, totdat de medicij nen door de kamer vlogen. 'Zeer be treurenswaardig', prevelde de trouwe knecht. 'Op deze wijze doet u de mooie bedoelingen van de heer Bre- kel onrecht. Kijkt u nu eens; de table tjes zijn geheel vergruisd, met uw goedvinden. De heer Brekel zei nog...' 'Houd op met je Brekel', riep heer Ollie. 'Zie je dan niet, dat mijn migraine verergerd is? Brekels frisse geneesmiddelen! Bah!' 'Neem zuive re medicijnen en blijf lachen', mom pelde de bediende, bedroefd naar het gruis kijkend. Heer Bommel lachte echter niet. Hij slikte enige korrels in en begaf zich met dreunende tred naar buiten. 'Die Brekel', mompelde hij, 'hangt me de keel uit. Het kan best zijn dat hij beter is dan ik. Hoe wel... nu ja. Het kan best zijn, bedoel ik. Maar ik heb niets dan ellende van die man beleefd. Valse bankbiljetten, vechtpartijen, Loenen en Richels op mijn gazon...' Hij bleef staan en staarde grimmig naar de overblijfse len van de vechtpartij, die nog steeds in het gras zichtbaar waren. Toen schopte hij krachtig tegen de oude hoed, die daar lag. WILL DE RAAFF De Doorn-kloon Unreal is be ter dan Quake 2, daar zijn alle kenners het over eens. Een beter compliment kan je een spel, waaraan ook Nederland se programmeurs hebben meegewerkt, niet geven, want de beoordelingen voor Quake 2 zaten al dicht bij de 10. In de categorie originaliteit scoort Unreal niet hoog. De hoofdrolspeler zit aan de ver keerde kant van de 'tralies' op een gevangenistransportschip van de Vortex Rikers, ergens in de Melkweg. Dat schip stort neer, en dat opent alle deuren voor de hoofdrolspe ler, die de enige overlevende blijkt. De anderen zijn namelijk ver ongelukt of afgeslacht door de bloeddorstige wezens die de planeet bevolken. Zij beschik ken daarvoor over een aardig arsenaal aan wapens. Dom zijn ze evenwel niet: ze hebben allerlei gebouwen, doolhoven en technisch gea vanceerde snufjes op de pla neet gebouwd, die je uiter aard moet gaan verkennen. Onderweg pikje van alles op aan gezondheidszorg, aan- vals- en verdedigingswapens. Kortom: het gevecht kan be ginnen, want ze hebben het wel degelijk op je voorzien. De geavanceerde 3D-engine zorgt voor bloedstollende re- al-time gevechten, die je bo vendien in verschillende moeilijkheidsgraden niet al leen tegen de computer kunt spelen, maar via de multi- And the winner is... Vrijwel elke softwaremaker heeft wel een paar schijfjes met plaatjes, die amateurs, maar ook professionals gratis kunnen gebruiken in hun do cumenten. Bij elk teken- en desktop publishing-program- ma zit standaard een flinke hoeveelheid logootjes, teke ningetjes, vlaggen, enz. Als je dus een los pakket wilt verko pen moet je met iets bijzon ders komen. Het liefst met veel en ook nog eens van een goede kwaliteit. TLC Domus is daarin ge slaagd met het pakket dat hoe simpel en duidelijk 126.000 illustraties heet en voor onder de honderd piek in de winkel ligt. Kennelijk om de omvang (92.000 cli parts, 28.000 foto's en 5.000 kunstwerken) te verduidelij ken zit het geheel in een grote doos, terwijl dat eigenlijk he lemaal niet nodig is. Behalve Verzamelaars Vroeger in de platen- en nu in de cd-wereld is het doodnor maal. Wie een bepaald pro duct te duur vindt, wacht ge woon op de uitverkoop of op de Verzamelaar. Spellen op cd-rom zijn over het alge meen niet goedkoop, maar gelukkig voor de mensen met een iets minder gevulde beurs volgen de versies elkaar snel op, zodat oudere uitvoeringen de ramsj in gaan. Om er nog iets aan te verdienen komen softwarehuizen steeds vaker met forse verzameldozen vol met wat oudere, maar daar om niet minder speelbare en leuke versies. De spellen van Lucas Arts be horen tot de populairste in het genre van de adventures. De reeksen van Indiana Jones en Monkey Island zijn klassie kers, die je gewoon een keer gespeeld moet hebben. Dank zij Homesoft kan dat, want daar verscheen onlangs een doos, waarin je een puzzel verwacht met liefst tien spel len: drie keer Indiana Jones, twee keer Monkey Island en nog een handvol bijzonder aardige games. Een mooi pakket tegen een leuke prijs voor spelers, die niet altijd di rect het allernieuwste hoeven te hebben. Minpuntje is het ontbreken van een behoorlijke handlei- player-optie ook tegen ande ren, via een netwerk of Inter net. Tenslotte is de mogelijkheid gecreëerd je eigen levels te bedenken en vorm te geven door middel van de bijgele verde Unreal-editor, clie voor zien is van een uitgebreide handleiding in het Neder lands. Bij de liefhebbers van het ge nre zal Unreal zeker in de smaak vallen. De beeldkwali teit, schaduw- en lichteffecten en de specifieke geluiden en muziek staan daar garant voor. Met name het kleurge bruik is onovertroffen. Het bloed stroomt weer rijkelijk en ziet er realistischer uit dan ooit, dus de speler moet een sterke maag hebben. Min.systeemeisen: Pentium 166,16MB Ram, Windows 95. 3DFX videokaart sterk aanbevo len. Prijs: 99,95 gulden. Be schikbaar gesteld door Emtec Magnetics. wat 'folderwerk' zit er name lijk een pakketje van elf cd- roms in. Een boek ontbreekt, maar dat is ook niet nodig. De eerste schijf fungeert namelijk als datebase met zoekformu lier. In een keurig overzicht met een soort thumbnails7Ae')e in één oogopslag wat er over het gevraagde onderwerp op de diverse cd's staat. De volgen de actie is de juiste cd in het laatje doen en het aangege ven bestandsnummer opha len. Dat laatste kan in diverse programma's, zoals Adobe Photoshop. ding, terwijl de verpakking van de cdtjes ook beter had gekund. Wat dat betreft vol doet de doos van Interplay met tien stategische spellen Wel aan alle eisen. The Ul timate Strategy Archives staan op vier cds in een keuri ge speciale jewelbox en gaan vergezeld van een speciale handleiding met de spelregels van alle tien de games. Dat is natuurlijk reuze handig bij deze klassieke spellen als Ci vilization en Railroad Tycoon Deluxe van Sid Meier, X-com: UFO Defense, Heroes of Might and Magic, Dark Colo ny, enz. Allemaal dus spellen uit de oude doos, maar ver pakt in een nieuwe doos. Tien stuks voor een prijs die een paar jaar geleden moest wor den neergelegd voor elk van de afzonderlijke producten. 7 miljoen voor Internet-adres Compaq is bijna zeven miljoen gulden armer geworden. Een gelukkige Amerikaan werd in een klap hetzelfde bedrag rijker, omdat hij toevallig in het bezit was van een door Compaq be geerde Internet-domeinnaam. Een inwoner vein San Jose verwierf in 1994 het recht op het In ternet-adres www.altavista.com, dat hij gebruikte voor zijn be drijf AltaVista Technology. Twee jaar later zag AltaVista het licht, de zoekdienst van computerbedrijf Digital dat sinds be gin dit jaar eigendom is van Compaq. AltaVista is inmiddels een van de meest gebruikte zoekprogramma's op Internet. Diverse betrouwbare bronnen op Internet melden dat Compaq na twee jaar onderhandelen heeft besloten de Amerikaan 3,35 miljoen dollar te betalen. Dit is het hoogste bedrag dat tot nu toe betaald is voor een domeinnaam.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 27