Peper gaf Rotterdam smaak rN I t WEER Obelisk oudste monument Bedevaartgangers naar graf Diana verdwalen Column Maarten 't Hart ft Het Gesprek van de Dag ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1998 152 Men mag een paard niet in de bek krijgen, maar Louis-Philip- pe zal zich een paar keer achter de oren hebben gekrabd toen hij in 1831 van de Egyptische onderkoning een cadeautje kreeg van een kwart miljoen ki lo. Om het in Parijs te krijgen moest de koning een speciaal schip laten bouwen dat vier jaar nodig had om de Seine te berei ken. Maar op 25 oktober 1836 was het zover: voor het oog van 200.000 Parijzenaars werd op het Place de la Concorde de 22 meter hoge obelisk onthuld. De monoliet waar de Tourren ners morgen omheen cirkelen, is het oudste monument van Parijs. Hij werd in de achtste eeuw voor Christus ergens bij Luxor uit het graniet gehouwen, overeind gezet, en van een 'gouden dak' voorzien. Hoe de Egyptenaren dat destijds klaar speelden, is een geheim dat ze in hun graf met zich meena- De obelisk die de onderkoning van Egypte de vorige eeuw met een royaal gebaar aan Frankrijk gaf, was van zijn 'gouden dak' (een piramidion voor de ken ners) ontdaan. Dat was niet het werk geweest van die onderko ning, maar van de Assyrische horden die 22 eeuwen daarvoor zijn land onveilig hadden ge maakt. Het duurde even, maar in mei van dit jaar werd een nieuwe pi ramidion op de obelisk ge plaatst, die daarmee twee meter hoger werd. Het nieuwe 'dak' was geen legering van goud en zilver, zoals bij de oude Egypte naren, maar gewoon verguld brons. Zelfs dat was eigenlijk nog te duur voor de stad Parijs (anderhalf miljoen francs), maar gelukkig sprong de mode koning Yves Saint Laurent bij met een schenking. Die schenking zal hij betreurd LE TOUR SUR PLACE Dagelijks wordt in deze ru briek de finishplaats van de Tour de France voor het voet licht gehaald. Morgen is de laatste etappe die traditiege trouw eindigt in Parijs. hebben, want luttele weken la ter was de obelisk in het kader van de WK aangekleed als een voetbalmascotte. Van het 'gou den dak', dat met veel poeha juist voor het bezoek van de Egyptische president Mubarak op de obelisk was gehesen, was ineens geen spoor meer. De Parijzenaars hebben het nooit kunnen nalaten om aller lei oneigenlijke streken uit te halen met hun oudste monu ment. Zowel in 1913 als in 1939 wilden ze de obelisk veranderen in een zonnewijzer, hoewel hun stad er daar al 109 van bezat. Maar gelukkig brak in beide ge vallen even later een oorlog uit, en werden de werkzaamheden gestaakt. Een veeg teken is misschien dat het stadsbestuur heeft aange kondigd in het jaar 2000 op nieuw een poging te willen doen van de obelisk een zonne wijzer te maken. Inwoners van het dorpje Althor- pe zijn inmiddels al gewend ge raakt aan toeristen die de weg vragen naar het graf van prinses Diana: rij een kilometer of twee honderd richting het zuiden en je komt al aardig in de buurt, zeggen ze dan. De verwarring is begrijpelijk. Diana is begraven op het land goed van Althorp House in Nor thamptonshire, zo'n 100 kilo meter ten zuidwesten van Lon den. De meeste plattegronden geven echter niet het landgoed aan, maar volstaan met het na bijgelegen dorp Great Brington. Sommige wegenkaarten heb ben toch een Althorpe op de kaart staan, een dorp dat 200 ki lometer ten noorden van Lon den ligt. Yvonne Sleight, die daar een hotel beheert, zegt dat er na de dood van de prinses al veel verdwaalde toeristen opdo ken, maar dat het er aanzienlijk meer zijn geworden sinds Alt horpe House en het daar gele gen Diana-museum onlangs de deuren openden voor het pu bliek. Veel van de toeristen hebben toegangskaartjes voor Althorpe House aangeschaft, maar ver- 7.uimd uit te zoeken waar het precies ligt. Sleight: ,,Over het algemeen zijn het toch vrij in telligente mensen die mij de weg vragen, maar ik geloof toch niet dat ze hun bedevaart erg goed hebben voorbereid. Ze re ageren geschokt als ik ze vertel dat ze in de verkeerde plaats zijn." Vooral aan buitenlanders is het volgens haar moeilijk aan het verstand te brengen dat ze zich vergist hebben. Bij de column die gisteren op Het Gesprek van Dag stond afge drukt, is door een misverstand de foto en naam van columniste Heieen Crul geplaatst. De echte kenners zullen uit de inhoud wel hebben begrepen dat de tekst van Maarten 't Hart was, de vaste columnist op vrijdag. BLIJVEND WISSELVALLIG Juli was koeler dan normaal. De gemiddelde temperatuur in De Bilt is uitgekomen op 16,3 graden tegen normaal 16,8. Vooral overdag kwamen we warmte tekort, hetgeen goed tot uitdrukking komt in het kleine aantal warme da gen (beven de 20graden). Op het KNMI werden er 13ge- registreerd, tegen normaal 18. Vorig jaar, toen er overdre ven veel werd geklaagd, werden maar liefst 26 warme da gen genoteerd. Voor het laatst stelde 1980 nog meer teleur met slechts 11 warme dagen. Echt bont maakten 1954 en 1965 het met slechts 6 'twintigers'. Juli is de eerste maand sinds oktober 1997 die te koel of koud was. Gerekend vanaf 1961 was alleen de periode de cember 1991-september 1992 (negen maanden) nog lan ger. De hooimaand was verder somber. In De Bilt werden ongeveer 145 uur zon geregistreerd, tegen normaal 187. Somberder was het voor het laatst in 1988 met 129 uur. Uit de voorlopige neerslagcijfers komt naar voren dat er nogal wat verschillen waren, In het Limburgse Maasdal ving Oost Maarland slechts 21 mm, tegen 140 mm in Nunspeet op de Veluwe. Uit onze regio meldde Santpoort zich met 80 mm. en Stompwijk met 69 mm. Gisteren werd daar 12 mm opgevangen, waarvan 10 rond het mdidaguur. Vandaag kan er nog een bui val len maar de zon komt ook nu en dan tevoorschijn. De temperatu ren bl ijven met 18-19 graden vrij laag maar gunstig is dat het nauwelijks waait. Later op de dag komt er een zwakke tot matige noorde- lijke wind te staan. Morgen nu en dan zon en droog bij middagtemperaturen van 19 a 20 graden, aan zee wat lager. De wind is meest matig uit noord tot noordoostelijke richting. Op maandag is het droog met nu en dan zon en temperaturen rond 20 graden. Daarna wordt het weer wisselvalliger, doordat uitlopers vannieuwe oceaanstoringen tot het Noordzeegebied weten door te dringen. Burgemeester met vele gezichten architect vernieuwende stad Een kille zaterdagmorgen, januari 1996. Windvlagen jagen het opwaaiende zwerfvuil door de straten van het Oude Noorden. Het echtpaar Peper spoedt zich met tegenwind naar een bedompt etablissement aan de Zaagmolenkade, onderkomen van de oudste Oranjevereniging van Rotterdam. Na de windvlagen wacht het burgemeesterspaar bin nen een donderbui. Een litanie over verloedering van de buurt, over angst voor getto vorming, over jongeren die eindelijk eens een kans moeten krijgen. Over drugs, over last en verdachte panden. Bram Peper hoort het aan, terwijl hij eindeloos in zijn koffie roert en met zijn ogen de muren van het etablissement afgraast. Dan is het opeens stil en versterft de klaagzang van daarnet in een kille nagalm van verwijten. Peper gaat verzitten, lichtelijk in het nauw gebracht. Hij reageert niet, maar bestudeert de lamp. Zijn vrouw neemt het woord en redt de situatie. ,,Ik was werke- lijk*verbaasd wat voor klerezooi het hier is", zegt Neelie. „Alsof hier alles zomaar op straat wordt geflikkerd. Zij spreekt de taal van het volk. Zij zegt wat de mensen denken. Dan neemt Bram ontspannen het woord en legt het gemeentelijke beleid uit. Peper op z'n best. „Mogen we bij een paar van u niet eens een avondje langskomen om een kop koffie te komen drin ken?" Weg argwaan. Toffe peer, die Peper. In zestien jaar heeft Rotterdam heel wat verschillende Pepers leren kennen. De aarzelende Peper. De voor zich uit dromen de Peper. De daadkrachtige Pe per. De ironische Peper, wiens grappen venijnig konden bijten. De mompelende Peper, de min zame Peper, de vriendelijke Pe per. De onbenaderbare Peper. De filosoof. Bram Peper had een niet te be nijden start, toen hij in 1982 het roer overnam van de populaire André van der Louw. Een snor, een pijp en een lidmaatschap van de PvdA, daarmee hielden alle overeenkomsten wel zo on geveer op. Rotterdam moest wennen aan die somber kijken de hoogleraar, die gewend was in de veilige beslotenheid van de Erasmus Universiteit de complexe werkelijkheid van de stedelijke samenleving feilloos uit te benen. Vanuit die intellec tuele vrijhaven had Peper, zoon van een metaalbewerker uit Haarlem, zijn naam gevestigd als visionaire partijtheoreticus, begenadigd strateeg, gewiekst lobbyist en scherp analyticus. De stad en Peper moesten erg aan elkaar wennen. Lastige voorvallen deden al snel me nigeen de wenkbrauwen fron sen. Incidenten met toege snauwde politieagenten en mu- seumbezoek zonder te betalen deden de vraag rijzen wat voor rare prof de stad nu in de maag kreeg gesplitst. De onervaren heid in een huis van glas te le ven verleidde Peper ertoe met open ogen en grote naïviteit in de journalistieke val van de slu we huisvriend Ischa Meijer te stappen en met ongekende vrij moedigheid te spreken over wat er allemaal niet deugde ten stadhuize. Het verhaal in Vrij Nederland deed de twijfel groei en. Achter de schermen werkte Pe per met grote voortvarendheid aan het overbruggen van de kloof die er traditiegetrouw gaapt tussen de theorie en de weerbarstige praktijk. Hij had ideeën over hoe een stad in nood, met steeds minder inwo ners, met een flinterdun econo misch draagvlak, met een stagnerende haven, ondanks al les kon overleven. Hij zag dat verdichting van het stadshart van cruciaal belang was, dat er Een zorgelijk kijkende Peper tijdens het raadsdebat over het omstreden vertrek van politiechef Brinkman. archieffoto cpd jaap rozema weer leven in de brouwerij moest komen. De basis werd gelegd voor de zich vernieuwende stad, een spectaculaire afronding van de wederopbouw. De toverformule luidde: Het Nieuwe Rotterdam. Het nog steeds braakliggende Weena kwam vol te staan met niet altijd even geslaagde, maar toch opzienbarende hoogbouw. De sprong naar de overkant van de rivier werd gemaakt, de Kop van Zuid ontwikkeld. Ook werden de fundamenten gelegd voor een ingrijpende so ciale en economische vernieu wing van de complexe stedelijke samenleving. Sociale vernieu wing. Het klonk vaag, maai- de bedoeling was duidelijk: je bent er niet wanneer je alleen maar de woonomgeving van mensen verbetert. Ze moeten ook weer verantwoordelijk worden voor de zorg voor die omgeving. Al leen zo kunnen verloedering en desintegratie een halt worden toegeroepen. Het paradoxale is dat Peper de ze waardevolle ideeën telkens paarde aan miskleunen van for maat. Publiekstrekkende mani festaties als Edomachi, Hiero of Fenomena, die elders succesvol bleken, flopten in Rotterdam jammerlijk. Het feest van 650 jaar Rotterdam werd een histo-' rische catastrofe, die voor Peper begin jaren negentig uitliep op een persoonlijke ramp. Hij maakte in de raad deemoedig zijn excuses, maar stortte daar na in. Persoonlijke problemen, afgereageerd in drank en eten, eisten hun tol. Als herboren en vijftien kilo lichter kwam Peper na weken Neelie speelt inmiddels een belangrijke rol in het leven van Bram Pez De twee ontmoetten elkaar zakelijk in 1987 (foto boven) en traden.oi 1995 in het huwelijk. het ziekenhuis weer uit. Zijn huwelijk was op de klippen ge lopen, maar een nieuwe levens partner diende zich aan, in de persoon van Neelie Kroes. Een andere Bram Peper maakte zijn rentree in de stad. Met een fijn zinniger brilmontuur en op zienbarende werklust ging hij er weer tegenaan, gecoacht door een levenspartner die feilloos archieffoto's anlo( .01 aanvoelde wat voor burgerrer tersfiguur een stad als Rottelie dam nodig had. Wat bleven waren de incide ten. Een opwelling om bij rH' seum Boijmans een voorooi0( se villa als ambtswoning te ^7 trekken groeide uit tot een Na de aanstelling van de niu we en aanvankelijk de hemL geprezen politiechef Brinkne) moest de burgemeester tot L. schade en schande ondervirt den dat deze generaal niet <je beoogde doortastende hervj^ mer was, die bij de politie oi op zaken zou stellen. De laatste jaren groeide PejJ/ eindelijk in zijn rol van burg meester. De rol van Neelie ifil daarin herkenbaar en niet t(ei onderschatten. Met zijn vro^ ging hij de wijken in om te li11 ten met verontruste buurtbïe ners. Zij brak vaak het ijs, w*e door hij zijn verlegenheid, zf1- geremdheid en ongemakkeM1 heid in dit soort situaties eii*e lijk kon afwerpen. De betekenis van Peper vocpé Rotterdam mag dubbelzinn!e zijn. Hij haalde Clinton naal'{ Rotterdam en swingde met i toen mank lopende preside^ tegen de contouren van de Erasmusbrug op alle televis^ zenders. Het was zijn finest ;jj hour: eindelijk en feestje daju lukte. Nauwelijks een maane ter zakte hij tot over zijn oree weg in het drassige moeras re de affaire Brinkman. Per sali,( heeft Peper veel voor de state stand gebracht. Meer dan v^j op de voorgrond zichtbaar President Bill Clinton en Bram Peper op de Erasmusbrug: een feestje dat wel een succes werd. De Franse slag Even een woordenboek raadplegen. 'Frans', bijvoeglijk naamwoord van, uit Frankrijk; met de, of een Franse slag, vluchtig niet grondig of degelijk; daar is geen woord Frans bij, dat is in krasse termen, die geen twijfel laten, uitge- dnikt! Nou, als een woordenboek ooit ge lijk heeft gehad, dan is het deze tour de France wel! Systematisch heeft de Franse justitie de laatste weken de Tour de France bijna om zeep gebracht. Als er ook maar even een sportieve ople ving was, dan reageerde de verantwoordelijke ambtena ren van justitie met een nog hevigere actie dan de vorige. In een niet aflatende drang T om hun plicht te doen wer den, zelfs in onze Neder- landseogen, onmenselijke middelen niet gespaard. De manier waarop de renners van de TVM-ploeg tegemoet ge treden zijn doet ons denken aan tijden die we eigenlijk 'in het huidige Europa als 'passé' hadden beschouwd. Maar kennelijk is een dergelijke handelswijze in een democra tie als 'La douce France'ge meengoed. De inwoners van Frankrijk heb ik tenminste nog niet horen klagen. Hoewel we op de drempel staan van een verenigd Europa heeft deze Tour de France bewezen dat er binnen de EG wel degelijk enorme cultuurverschillen be staan. Ook al herinner ik me nu ineens dat bij de Euro-top in Amsterdam er door onze vaderlandse justitie ook hon derden raddraaiers voor enige tijd zijn opgepakt en enige dagen later, zonder enige vorm van proces, weer werden vrij gelaten werden. Ons eigen Nederlandse achtertuintje komt kennelijk ook voor 'schoffelenin aanmerking. Het verschil met de huidige Franse situatie is echter dat in het geval van de 'Euroraddraaiers' in Amsterdam er wel degelijk een serieus orde-probleem was en dat de renners in de Tour de France na een lastige ber getappe letterlijk 'dooie vogeltjes'zijn. Ik vind de actie van de Franse justitie net zoiets als met een atoombom, op een nietig vliegje schieten. Juist nu er in de Tour de France jaren geen renner meer een positieve plas heeft afgeleverd heeft, slaat deze 'Franse inquisitie' letterlijk in als een bom. De gevolgen voorliet wielrennen zijn moeilijk in te schatten. Een teken aan de wand is wel dat de internationale wie lerbond, de UCI, zich de laatste dagen uitermate rustig houdt. De Nederlandse voorzitter. Hein Verbruggen, die zich normaal in de Tour de France aan de zijde van de groten der wielersport laat vereeuwigen, schittert in deze moeilijke tijden door afwezigheid. Terwijl juist de dopingregels van de UCI de aanleiding van al deze ellende zijn. Slechts in twee sportbonden wordt er op het voor spor ters 'verboden medicijn'EPOgecontro leerd. Het huidige media-circus rondom de Tour de France heeft aangetoond wat een impact 'sport' in de maatschappij heeft: Geen oorlog in Kosovo, geen vloed golf in Nieuw-Guinea, geen kabinetsfor matie, nee via mijn wekkerradio werd ik li akker met de mededeling dat Cees Priem, de ploegleider van TVM, in Frankrijk gearresteerd was!. Nou vind ik persoonlijk de Zeeuwse mosselman, Cees Priem, natuurlijk heel belangrijk, maar toch niet zo belangrijk om de toestanden rondom de Tour de France met het uit breken van, pak hem beet, de Golfoorlog te vergelijken! Dat de goede prestaties van de Nederlan ders iii de ronde duidelijk in de schaduw van alle ellende hebben gestaan, moeten we accepteren. Maar dat het Nederland se wielrennen op de sportieve weg terug is. dat heeft deze hectische aflevering van de ronde ondubbelzinnig aangetoond: Met Michael Boogerd, Leon van Bon, Aart Vierhouten, Koos Moerenhout, Maarten den Bakkeren Patrick Jonker, maar ook de psychisch aangedane ren ners van TVM zullen we in de toekomst nog mooie wielermomenten gaan bele ven. Deze Tour heeft aangetoond dat deze kanjers niet alleen lichamelijk zich met de beste van de wereld kunnen meten, maar nu ook op mentaal vlak uit het goede hout gesneden zijn. In de scheep vaart mag je alleen meespreken als je als zeeman de evenaar gepasseerd bent, in de wielersport ben je pas echt wiel renner als je de Tour de France tot een goed einde hebt gebracht. De Boulevard du Champs Elysee in Parijs zal door de renners meer dan ooit als een groene oase in de woestijn worden ervaren. Lang genieten van de mondaine Parijse sferen zullen de renners echter niet want de Tour de France is morgen afge lopen, maar nieuwe uitdagingen liggen al weer in het verschiet. Het wereld kampioenschap in het tweede weekend van oktober in ons eigen Valkenburg bijvoorbeeld. Ik ben benieuwd of'onze jongens' niet al te veel mentale littekens hebben opgelopen en of ze zich voor de ze thuiswedstrijd weer genoeg kunnen opladen. Ik ben in elk geval met heel anderen ogen naar sommige inwoners van het mooie Frankrijk gaan kijken. Als God in het huidige Frankrijk zijn woonplaats zou hebben, dan bekeer ik mesnel tot een ander, meer menselijker geloof. GERRIE KNETEMANN MENSELIJK* De Duitse acteur uit de krimi., Tatort ERNST HANNAWALD.j, heeft vijf jaar gevangenisstraf gekregen voor twee gewapend^ overvallen. Ook moe.t hij van rechter verplicht afkicken. H» nawald (38) overviel in januaf 1997 met een gaspistool een postkantoor en een dag later een filiaal van een spaarbank; Direct daarna werd hij gepakt met een buit van ongeveer 26.000 mark. Na zijn arrestal zei hij dat hij lange tijd geen l len meer had gehad en dat hij door zijn cocaïneverslavingdf gend geld nodig had. RAJAN ADHIKARY, een 20-jf ge Nepalees van 2,36 meter,I volgens de Nepalese krant Gc§ hapatra de grootste mens terr wereld. Hij weegt 95 kilo en volgens de krant nog nooit zie geweest. Rajan, die op 15-jafl ge leeftijd trouwde, heeft mof te om passende schoenen te vinden. Geen van de lokale wh kels verkoopt schoenen die ti groot genoeg zijn, aldus de s krant. De Pakistaan die in hetv Guinness Book of Records veie meld staat als de grootste met ter wereldoverleed vorige ji maand op 45-jarige leeftijd. 1 was 2,28 meter.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2