ZONNE Boelen wil verplaatsing Trekkertrek Open Venster in Alphen 'is geen verslaafdenhonk' 'Dit werk is een stuk 1 leuker dan vakken vullen' Onderzoek tip over vervuiling Archeon-terrein Rijn Veenstreek Lang leve de lol Jongeren willen subsidie voor disco-avonden kracht NASA ontwierp De Jutter: rolstoel voor het strand Directeur Huisman treedt terug bij Vos „Open huis bollenbedrijven rET^OORDWIJKERHC"JT CONNY SMITS /d f ;en blik achter de schermen drijf W. Hogervorst is een im- M/45'an het bollenbedrijf. Dat kan ker aanwezig. 3 randaag op de zevende Natio- Andere bedrijven in Noord- 'ven ïale Bollendag bij dertig bol- wijkerhout die meedoen zijn: jw^nteeltbedrijven en bloem- fritillariateler en hyacinten- jollenexporteurs in Noord- en broeier R. Warmenhoven, rst puid-Holland en Friesland. In groothandel in bloemisterij- 8 jeze regio zijn het zes bedrij- artikelen Daan Kromhout, vas- nJl jen aan de Schippersvaartweg te plantenkweker C. Bouw- n Noordwijkerhout die de meester, Meeuwenoord Ver leuren van 10.00 tot 16.00 uur voer voor afvaltransport en - jpenzetten voor bezoekers. hergebruik en de waterzuive- Rita van der Zalm geeft in de ring van het Hoogheemraad- ichuur van Heemskerk schap van Rijnland. —Organisatie: 'Belachelijk voorstel' burgemeester M. Boelen van Rijnwoude vraagt zich af of et populaire Trekkertrekevenement vandaag in Koude- erk aan den Rijn wel op de juiste plek wordt gehouden. Het evenement blijft maar groeien. De organisatie ver- ntetacht wel 10.000 bezoekers", aldus Boelen. Hij is bang ,e vat bij een verdere groei de wegen verstopt raken, waar- ?ndPor hulpverleningsdiensten bij calamiteiten niet op jd ter plekke zijn. saskia buitelaar Er komen echt niet alleen maar verslaafden in in loophuis het Open Venster. Dat willen de bezoe kers wel even vooropstellen. Het ontmoetings centrum moet niet geassocieerd worden met een verslaafdenhonk. Een 45-jarige bezoekster spreekt duidelijke taal: ,,Ik ben niet verslaafd aan drugs, alcohol of medicijnen. Ik zit in de WAO, ben zonder baan en kom hier gewoon voor de ge zelligheid." Er is nogal wat commotie ontstaan naar aanlei ding van publicaties in de media over een groei ende groep verslaafden die het Alphense inloop huis bezoekt. Ze komen wel, dat wil vrijwilligster Marja niet ontkennen. En misschien de laatste tijd ook wel iets meer dan vroeger. Maar haar col lega Cor durft niet te beweren dat andere bezoe kers daardoor meer dan voorheen klagen over overlast. ,,Een enkeling misschien, maar daar kun je geen verhaal aan ophangen." De vaste bezoe kers worden in zijn ogen juist steeds toleranter. „Mensen hebben meer geduld met elkaar." Vrij willigster Anita is ook niet bang voor reacties van de vaste bezoekers. Ze vreest echter wel dat een toename van het aantal verslaafde bezoekers, of verhalen daarover, nieuwe gasten ervan kan weerhouden te komen. Het is overigens niet met zekerheid vastgesteld dat meer verslaafden het inloophuis bezoeken. De constatering komt van M. Wijnans, voorzitter van de kerkelijke stichting Aandachtscentrum Al phen aan den Rijn die het Open Venster exploi teert. Verhalen van andere gasten gaven hem het idee dat dit jaar meer verslaafden dan voorheen het Open Venster bezoeken. De meest logische verklaring daarvoor lijkt dat de verslaafden het inloophuis steeds beter weten te vinden. Het lijkt onwaarschijnlijk dat de oor zaak gezocht moet worden in een toenemend aantal verslaafden in Alphen. Concrete cijfers zijn op dit moment niet beschikbaar, maar het Cen trum Verslavingszorg en de GGD-Rijnland heb ben zulke geluiden niet gehoord. De mond-tot-mondreclame werkt gewoon heel goed, is ook de verklaring van de vrijwilligers in het Open Venster. Marja: „Er komen toch een hoop mensen op dat eerste gratis kopje koffie af. Bezoekers nemen andere bezoeke'rs mee." Ze merkt wel dat, sinds het Open Venster weg is van de locatie bij de Maranathakerk, het publiek is veranderd. „Nu we los zijn van de kerk, is de drempel veel lager. Rond de koffietafel is het onderwerp hét ge sprek van de dag. „Soms mengen de verschillen de groepen bezoekers zich heel goed", zegt Anita. Maar vaak blijkt het moeilijk, ook voor de vrijwil ligers, om contact te leggen met gasten die in een roes binnenkomen. Anita: „Vorig jaar zat hier een groepje verslaafden, waar ik op een gegeven mo ment geen energie meer in heb gestoken. Het le verde niets op." Trainingen Vrijwilligers leren in trainingen hoe ze met de moeilijke gasten moeten omgaan, maar ook be zoekers vinden het soms lastig. Sommige bezoe kers voelen zich niet meer op hun gemak wan neer verslaafden binnenkomen. „Ze kunnen agressie uitstralen", zegt een van de aanwezigen. „Dan zit ik hier gespannen, angstig en alert. Ik loop er niet voor weg. maar ik kan er ook niet mee omgaan. Soms heb ik het idee dat ze al op vliegen als je maar iets tegen ze zegt. Toch vindt deze bezoekster dat verslaafden niet mogen worden uitgesloten. Er is in Alphen nu eenmaal geen andere opvangmogelijkheid en ook zij hebben behoefte aan een kop koffie en een praatje Marja noemt een voorbeeld van een zwerver die, als het Open Venster hem loslaat, helemaal niets meer heeft. De aanwezigen zijn het erover eens dat, als er inderdaad meer verslaafden komen, het Open Venster niet de plek is om die mensen op te van gen. Verschillende oplossingen gaan over tafel. Een Alphens opvanghuis voor verslaafden en daklozen zou ideaal zijn. Maar de 120 verzoeken om nachtopvang die jaarlijks binnenkomen bij Alphense instellingen, zijn wettelijk te weinig om een eigen opvanghuis te exploiteren. ie Stichting Trekkertrek Kou- ies^kerk aan den Rijn wil echter varan geen wijken weten. „Bela- in Selijk", luidt de eerste reactie an voorzitter J. van der Salm. oor de zevende keer wordt de frs rekkertrek Koudekerk aan den 68'ijn vandaag op een weiland chter Latexfalt aan de Hoog- |aé%aard gehouden. Hoewel de fganisatie het probleem van de nlle wegen niet ontkent, vin- en ze dat Trekkertrek en Kou- lekerk onlosmakelijk met el- ^^aar zijn verbonden. y „Waar het evenement ook is Koudekerk, overal houd je ^jetzelfde probleem met ver- KEppte wegen. Het dorp wordt ■Éttiimers maar ontsloten door fflwvee wegen." Om uit te wijken ISljaar een buurdorp, daar wil de gj\ganisator helemaal niets van ïweten. „De jaarmarkt van Ha- "42<jerswoude hou je toch ook niet llfi Koudekerk?" Volgens Van der Salm weet de 36«emeente al sinds een jaar van IfSit evenement. Bij de gemeente de politie hebben ze tijd ge- ^j^oeg om daar op in te springen. 3o<jxtra politie zou de doorstro- 3oming kunnen verbeteren, denkt Is^ij- Die politie is er wel als er ü°en jaarmarkt wordt gehouden. |8jlaar waar zijn ze als de Trek- 26öertrek er is?" Volgens woord- llooerder van de politie J. Nele- fjjpans zijn vandaag twee politie agenten extra ingezet voor dit 22avenement. 112 Van der Salm heeft het idee lat de gemeente een anti-trek- kertrekbeleid voert. „Tien dagen zijn we al met honderd vrijwilli gers bezig met opbouwen. Maar geen burgemeester of wethou der zie je. Ze denken alleen maar aan ronkende motoren en boeren die door de bagger cros sen. Maar dat is het totaal niet. Het is een familiedag waar ie dereen, van jong tot oud de hele dag vertier heeft." Burgemeester Boelen zegt nog niet over het verloop van het verkeer van vandaag in te zitten. „Ik wil ook pas na het evenemertt met de organisatie om.de tafel zitten." Voorzitter Van der Salm zegt tot een ge sprek bereid te zijn. „Maar als het over verplaatsing van ons evenement gaat, zijn we gauw uitgepraat." Boelen benadrukt overigens vol lof te zijn over de organisatie 'die meer dan perfect aan alles heeft gedacht'. Van der Salm neemt het compliment met een ironische ondertoon voor ken nisgeving aan. Over de afsluiting van de Koudekerkse brug maken zowel de Stichting Trekkertrek als de burgemeester zich niet druk. „We hebben er geen gemak van van", zegt Van der Salm. „Maar die brug moet nu eenmaal wor den gerepareerd. De mensen die naar de Trekkertrek komen, moeten maar langer wachten of ze rijden maar om." Burge meester Boelen noemt het zelfs een voordeel dat de brug is af gesloten. „Het verkeer kan nu immers alleen maar rechtuit. De kruisingen bij de brug zijn er niet." koudekerk aan den rijn Wat is er mooier in de vakantie dan lekker crossen - zoals hier in Koudekerk aan den Rijn - op een op maat gesneden brommer en verkeersregels maar even laten voor wat ze zijn. Een helm? Minimaal zestien jaar? Nooit van gehoord, zullen deze jongens denken. Het enige wat telt is 'lang leve de lol'. foto loekzuyderduin RUNSATERwouDEmarijn kramp men voor een jaarlijkse bijdra- Jongeren uit Rijnsaterwoude hebben de gemeente subsidie gevraagd voor de disco-avon den die zij al ruim een jaar in 't Schoolhuis organiseren. De jon geren, die bezig zijn met de op richting van een stichting, ho pen met terugwerkende kracht zesduizend gulden startsubsidie te ontvangen. Ook willen ze in de toekomst in aanmerking ko- Volgens G. Verheul van de af deling welzijn van de gemeente Jacobswoude zijn de avonden een groot succes. Tussen de vijftig a zeventig jongeren in de leeftijd van twaalf tot twintig jaar bezoeken de maandelijkse disco's. De startsubsidie moet de kos ten van de 17 ontmoetings- avonden dekken die de jeugd vanaf mei vorig jaar heeft geor ganiseerd. Daarna willen de jongeren meedraaien in de nor male subsidieverordening van de gemeente Jacobswoude. Dit houdt in dat ze anderhalve gul den per bezoeker ontvangen. De commissie welzijn behan delt de subsidie-aanvraag eind augustus. In april vorig jaar hadden de gemeente en de politie een ge sprek met de jeugd van Rijnsa terwoude. Daarin werd duide lijk dat de jongeren zich in het dorp verveelden. Ze kwamen met het idee om disco's te orga niseren. Beheerder A. Jeukens van 't Schoolplein bood daarop zijn centrum aan. Korte tijd la ter was de eerste dansavond een feit. Verheul is enthousiast over het intitiatief van de jeugd. „Het is toch fantastisch dat ze zoiets samen oppakken en dat tot een succes maken." 1|| Annemarie en Nathalie verinaken kinderen op camping l^o/oor zes gulden en negentig cent per uur verma- i4olen ze de kinderen op camping Spijkerboor in i4o)ud Ade. Spelletjes, knutselen, sporten, toneel spelen, alles komt wel zo'n Sleetje aan bod in de anderhalve i2ohaand dat Annemarie Oosting !lo?n Nathalie van Leyden op de S'amping aan het werk zijn. En S'ie kinderen? Die vinden het moorachtig, alhoewel een aantal ilo/an hen dat niet wil toegeven. S Jongetjes in de leeftijd van RjJjO tot 12 jaar. Die willen vooral 100,toer zijn en vinden de dingen looüie wij organiseren al snel kin- iollerachtig. Althans, dat zeggen fgte dan. Maar ze komen altijd 5°<vel, want eigenlijk vinden ze et wel leuk." Annemarie kan er el om lachen, maar soms is iet ook lastig. „Ze willen voor- lamelijk voetballen. En dat cunnen ze, voor zover ik er ver- itand van heb, ook best wel goed. Maar ze zijn op het veld to fanatiek, dat is soms niet leuk meer voor de kleintjes. Schelden ze een klein meisje uit roor 'stomme trut' of ze lopen ?en kleintje omver. Dan is het huilen geblazen en moeten wij tie club troosten en lijmen." Het is afwisselend werk en je leert er een hoop van, vindt Nathalie. „Ik ben niet gewend om de baas te spelen. Ik vind het altijd wel prima als anderen dat doen. Maar met zo'n groep kinderen moet je soms van je laten horen, want anders wordt het een chaos." Annemarie kan dat beter, vindt Nathalie. Haar IVoubrugse vriendin relativeert dat echter direct. „Ik heb een broertje van 6 en Jyén van 8, dus ik weet wel hoe ik de rem er op Vakantiewerkers Door Marijn Kramp De één zijn vakantie is de ander zijn brood. Bedrijven en instellingen die het hele jaar doordraaien, kunnen in de zomer niet zonder vakantiewerkers. Jonge en onervaren 'zonnekrachten' proberen vaste werknemers zo goed mogelijk te vervangen. Zij verdienen op die manier een aardig zakcentje en bewijzen het bedrijf of de instelling een goede dienst. Zeker in tijden van krapte op de arbeidsmarkt worden vakantiewerkers gekoesterd. In een serie artikelen komen verschillende soorten vakantiewerk aan bod. Vandaag vertellen Nathalie van Leyden en Annemarie Oosting hoe ze kinderen op camping Spijkerboor in Oud Ade vermaken. moet zetten, maar om nou te zeggen dat ik een grote bek heb.., nee." Samen lukt het de dames redelijk om de groep van zo'n vijftien kinderen in bewang te houden, concludeert Nathalie. „Ondanks dat we geen echte bazen zijn, gaat het heel goed. Ze luisteren eigenlijk wel naar ons." De meiden hebben nooit eerder dit soort werk gedaan. Nathalie zag thuis in Nieuwkoop een ad vertentie staan in het huis-aan- huisblad waarin de Spijkerboor twee vriendinnen zocht die ac tiviteiten voor kinderen wilden organiseren. Het werk sprak haar meteen aan. „Volgend jaar ga ik sociaal pedagogische hulpverlening studeren om la ter met kinderen te werken en ik dacht: laat ik nu alvast maar eens kijken of me dat lukt en of het wel echt leuk is. Dus toen heb ik Annemarie opgebeld en haar overgehaald." Annemarie zag het wel zitten. Met name omdat het maar om twintig uur per week gaat. „Mijn propedeu sejaar humane voeding aan de universiteit van Wageningen was me zwaar gevallen. Het leek mij dus wel lel&er om part-time te werken in de vakantie. Dat ze geen ervaring hebben in de toeristenbranche, blijkt in de praktijk geen probleem te zijn. Nathalie: „De andere mensen die hier werken, wisten van de voorgaande jaren wat aanslaat bij de kinderen en - nog be langrijker - wat ze niet leuk vonden. Dus we hebben wat tips gekregen en daarmee zijn we aan de slag gegaan. We bedenken voor elke week een thema en daar omheen organiseren we Nathalie van Leyden (links achter) en Annemarie Oosting (rechts achter) bezorgen kinderen op camping Spij kerboor veel plezier tijdens hun vakantie. foto taco van der eb activiteiten. Deze week hebben we bijvoorbeeld sprookjes gekozen en sluiten we af met een voor stelling van Sneeuwwitje en de zeven dwergen. De dagen daarvoor hebben we met de kinderen het decor geschilderd, de kostuums gemaakt, een sprookjesfilm gekeken en ga zo maar door." Dat het een succes is, bewijst het aantal dwer gen dat meespeelt, grinnikt Annemarie. „In eer ste instantie hadden we er twee. Toen werden het er vijf en nu hebben we er negen. En het decor- bouwen sloeg echt aan. Ze zijn er vier uur mee bezig geweest en ik heb ze nog nooit zo zoet ge zien." Het uurloon dat de dames ontvangen, vinden ze redelijk. „De baas heeft nog even gekeken of we niet meer zouden verdienen als we onder de horeca-CAO zouden vallen - we draaien namelijk heel af en toe ook weieens een bardienstje - maar dat bleek niet zo te zijn." Daarbij is 6,90 niet slecht, meent Annemarie. En Nathalie wijst op de andere voorzieningen die aanwezig zijn. „Als we willen, kunnen we na het werk altijd een kano pakken om te varen. En de drank enzo is voor ons ook gratis." De meiden werken al een paar jaar tijdens hun vakantie. Zo heeft Nathalie bij een kweker ge werkt voor 7,50 gulden per uur en vakken gevuld in een supermarkt waarmee ze acht gulden per uur verdiende. Annemarie liep eerder voor zeven gulden per uur orders in het magazijn van Mexx. Ze verdienen dit jaar dus iets minder, maar dat deert ze niet. Nathalie: „Dit werk is een stuk leu ker dan bijvoorbeeld vakkenvullen. Dat is be hoorlijk geestdodend. Hier mogen we alles zelf bedenken en uitvoeren. Veel vrijheid dus en ver antwoordelijkheid. Dat bevalt ons goed." noordwuk conny smits Gele ballonbanden die speciaal zijn ontwikkeld door het ruim tevaartcentrum NASA, en een lichte maar heel sterke en sta biele constructie om in plaats te nemen. Zo ziet de nieuwe rol stoel eruit die sinds gisteren be schikbaar is voor gehandicapte bezoekers van het Noordwijkse strand. In de stoel, die 'De Jut ter' wordt genoemd, kunnen zij over het strand tot aan de zee worden gereden. De stoel werd gistermiddag officieel in gebruik genomen op het strand bij paviljoen De Zeereep, vlakbij de Vuurtoren. Bij dit paviljoen is de stoel vanaf april tot en met september gra tis af te halen om een uurtje te 'Jutteren'. De speciaal ontwor pen stoel, die uitgebreid is ge test op het eiland Texel, is met groot gemak voort te duwen, zelfs over oneffen zanderig ter rein, zoals strand, bos en hei. De stoel is door de gemeente Noordwijk aangekocht in sa menwerking met de Belangen vereniging Gehandicapten 'Noordwijk voor Iedereen'. De ze vereniging had een donatie gekregen van een Noordwijks echtpaar dat veertig jaar was getrouwd. Met hun bijdrage werd de aanschaf van de stoel, die 4500 gulden kost. mogelijk gemaakt. Overigens is Noordwijk niet uniek met de opvallende rol stoel. Ook in Katwijk maken met name bewoners van het Rijnlands Zeehospitium wel ge bruik van dergelijke stoelen om op het strand te komen. robbert minkhorst E. Huisman is niet langer meer algemeen directeur bij het Al phense chemisch overslagbe drijf Vos BV. Huisman en moe derbedrijf Helm AG uit Ham burg zijn overeengekomen dat 'de positie van algemeen direc teur van Huisman is beëindigd'. Aan het terugtreden van Huisman ligt een conflict met Helm AG over zijn beleid ten grondslag. In een brief aan deze krant schrijft het lid J. Hinrichs van de Raad van Bestuur van het moederconcern: „Tussen de heer Huisman en Helm AG zijn in toenemende mate funda mentele verschillen van inzicht over het te voeren bedrijfsbeleid ontstaan." Die werden van dien aard, dat Huisman niet langer kon aanblijven als algemeen di recteur. Onduidelijk is of de zaak-Haï- ti mee speelt. Glycerine dat was besmet met een antivries-mid- del werd verwerkt in een hoest- drankje. Zestig tot tachtig Haïti- aanse kinderen vonden de dood na het drinken van het medi cijn. Vos was tussenhandelaar van de glycerine. Het Alphense bedrijf hangt nog altijd een strafzaak boven het hoofd. Jus titie in Nederland onderzoekt of Vos dood door schuld verweten kan worden. Verder bereiden de advocaten van de fabrikant van het medicijn Pharval een civiele procedure voor. Van het moederbedrijf Helm was wegens vakanties niemand bereikbaar voor commentaar. Ondanks herhaaldelijk aandrin gen laat Vos verzoeken om te reageren onbeantwoord. In ieder geval hebben ver meende ongeoorloofde neven activiteiten van Huisman niets met zijn terugtreden te maken, schrijft Hinrichs. „Wij hebben dit gerucht onderzocht en zijn tot de conclusie gekomen dat daarvoor geen feitelijke grond slag bestaat en dat het gerucht derhalve op onwaarheid berust. Er bestaat geen enkele twijfel over de loyaliteit en integriteit van de heer Huisman." Wat de nieuwe functie van Huisman wordt, is niet bekend gemaakt. Huisman was al enige maanden niet meer in functie als directeur. Zijn positie werd waargenomen door G. Meyer. Hij volgt Huisman nu ook op. robbert minkhorst Op het voormalige Archeon-ter rein in Alphen aan den Rijn is mogelijk illegaal licht verontrei nigde slib of grond gestort. De provincie Zuid-Holland onder zoekt een tip die enkele weken terug bij de lokale milieufietspa- trouille is binnengekomen. De provincie is dringend op zoek naar de tipgever. Tot dus ver is het niet gelukt hem te be reiken, aldus voorlichter J. Dis co. Contact is noodzakelijk om dat Zuid-Holland niet eens weet waar de vervuilde grond zou zijn gedumpt. Archeon is dit jaar ingekrompen tot bijna ze ven hectare. De totale opper vlakte bedroeg ruim zestig hec tare. Op de afgestoten grond, noodzakelijk na het faillisse ment van het themapark, ko men woningen. „De tip is heel vaag", zegt Disco. „Maar elke tip, klacht, op- of aanmerking moeten we serieus nemen. Als het over een jaar ineens waar blijkt te zijn, moet niemand ons kunnen ver wijten dat wij destijds achter over hebben geleund. Alleen, het terrein is zo groot. Waar moeten we beginnen? Wanneer we de plaats weten kunnen we daar een monster van de bo dem nemen. Dat geeft dan aan of de grond vervuild is." Een inspecteur gaat niettemin volgende week opnieuw op on derzoek uit. In de afgelopen week kon hij 'niets onoorbaar' ontdekken. Disco: „We weten niet eens of we over vijftien vol le vrachtwagens praten of over een aanhangwagen met grond uit iemands achtertuin." De grond zou in elk geval uit een polder in de buurt van Leiden komen. De tip over verontreiniging kwam zo'n vier weken geleden binnen bij de milieufietspa- trouille, zegt J. Bosma van de beweging. Ook hij weet er het fijne niet van, behalve dat „de tipgever belangrijk genoeg is om zijn tip serieus te nemen." Enkele weken terug gaf Bos ma de informatie door aan de gemeente. Die trok eerst na of zij mogelijk zelf werkzaamhe den heeft verricht op het ter rein. Dat bleek niet het geval. MER DAG 1 AUGUSTUS 1998

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15