Regio Veilig huis kost 1000 gulden 'Is Van der Plas nu al betaald?' Gé Ouwerkerk verkoopt café 'Mientje Kums' Tien jaar wachten op milieuvriendelijk huis Australische honeymoon in Holland -iTERDAG 1 AUGUSTUS 1998 jan preenen, 071-5356414. plv -chef herman joustra, 071-5356430 Bedrijvenpand y| O Op de Industrieweg I J in Zoeterwoude, waar vier jaar geleden brand woedde, komt een bedrijfsverzamelgebouw. T rekkertrek 1 C Burgemeester Boe- I len van Rijnwoude vraagt zich af of Trekker- trek wel op de juiste plaats wordt gehouden. N,(indercafé in Volkshuis •ipen Het kindercafé in het Leidse Volkshuis opent in septem- ;5Cer zijn deuren. Elke woensdagmiddag kunnen kinderen vanaf even jaar daar terecht voor teken- en knutselactiviteiten, mu- lek en een drankje. Het kindercafé zoekt kinderen vanaf zeven ^ar, die zich willen inzetten om het café draaiende te houden. ardiensten draaien, kaartjes verkopen, een eigen krant maken, t theeën verzinnen en uitvoeren, muziek draaien en computer be stenen behoren tot de taken. Daarnaast kan het kindercafé vrij- i9_filligers vanaf zestien jaar goed gebruiken, die de kinderen he enleiden. Zowel de kinderen als de vrijwilligers kunnen zich van- f 17 augustus opgeven bij Harold Fonk in het Leidse Volkshuis an de Apothekersdijk 33a (5149180). Daar kan men ook terecht f 3oor extra informatie. Ign irt fiden» Op de computerzolder van buurthuis De Pancrat begin gen in september verschillende computercursussen. Voor be- ingstellenden is er maandag van drie tot zeven uur een in- 3,<4:hrijf- en informatiedag voor de computergroep voor begin- jers, de basiscursus computergebruiker en de oriëntatie tekst verwerken. Buurthuis De Pancrat staat aan de Middelstegracht 10 Kaartverkoop zwemvierdaagse pidenDe 23-ste zwemvierdaagse staat voor de deur. Maandag .4 tot en met 28 augustus kunnen mensen in de zwembaden De "liet en De Zijl om 19 uur en 20.15 uur starten. De voorverkoop r/l|egint op 10 augustus aan de kassa's van de zwembaden. Deel- jame kost 7,50 gulden. oekoop op thee bij 105-jarige »2qeiden Het was gisteren feest in Huize Groenhoven, in de Witte 3 Rozenstraat Mevrouw Elisabeth Schipaanboord werd 105 jaar en □(at heeft ze geweten ook. Zo kwam onder anderen burgemees- jR/er Goekoop op de thee om 'tante Bets' in het verzorgingshuis ■en rijkelijk gevuld bonbonschaaltje te overhandigen. Schipaan- l^goord behoort al een tijdje tot het selecte gezelschap van hon- Herplussers in Leiden. Op dit moment telt de Sleutelstad, met 17.000 inwoners, veertien mensen van honderd jaar en ouder. )e oudste is mevrouw Van Dam met 110 jaar. Sinds een tijdje is er jj zelfs de oudste inwoner van Nederland. foto mark lamers Piano voor verpleeghuis Loeiden Het Sint Elisabeth Gasthuishof in Leiden heeft gister- niddag een nieuwe piano gekregen. Het muziekinstrument is 7 tekocht uit de opbrengst van de Singelloop die op 24 april werd jehouden. Na de onthullingvan de piano, konden de bewoners Ban het verpleeghuis een middag lang genieten van oude choolliedjes. De bewoners gaan de piano gebruiken ter onder- 2 teuning van hun samenzang. VE Begin woonproject de Oranjerie volgend jaar leiden-ruud sep Toen Sjaak van Rijn voor het eerst met het idee kwam om milieuvriendelijk te gaan wo nen, moest zijn zoon nog gebo ren worden. Inmiddels is de kleine tien jaar oud. Toch heeft vader Van Rijn de moed nooit laten zakken, en met succes. In middels staat wel vast dat er gens in '99 de eerste paal de grond in gaat van het milieu vriendelijk woonproject De Oranjerie. Dat wil zeggen: wan neer er al geheid wordt, want dat staat nog allerminst vast. De Oranjerie bestaat uit 24 woningen die moeten verrijzen op een terrein in de hoek Aloë- laan/Maredijk, waar vorig jaar door de buurt tijdelijk een kin derboerderij is ingericht. De aanstaande bewoners (verenigd in De Oranjerie, een onderdeel van de Leidse vereniging Cen traal Wonen) hebben sinds 1995 hun zinnen gezet op dit terrein. Daarvoor waren al verschillende terreinen in beeld geweest en weer afgevallen. „Wij hebben nooit hoog op de agenda gestaan, omdat ons plan zo ingewikkeld is", ver klaart Van Rijn achteraf het ja renlange wachten. „We willen een combinatie van koopwo ningen en huurwoningen, een gezinswoningen en apparte menten, we willen een gemeen schappelijke ruimte en een ge meenschappelijke tuin." Toen in 1996 wethouder Van Rij zich begon in te zetten voor het pro ject en de aanstaande bewoners met woningbouwvereniging Ons Doel plannen maakten, kwam realisering van het pro ject eindelijk in zicht. De milieuvriendelijke wonin gen komen er in de laatste plan nen van buitenaf niet echt bij zonder uit te zien. De grasdaken uit eerdere plannen zijn ge schrapt en het idee om een dak van zonnecellen te maken staat op losse schroeven. „Energiebe drijf EWR staat er in principe heel positief tegenover", vertelt Ronald van Kalmthout die zich enkele jaren geleden bij de milieuvriendelijke bouwers aansloot. „Maar we hadden in eerste instantie op meer subsi die gerekend. Het is onduidelijk of het nu nog wel haalbaar is." „Het worden stadswoningen met een moderne architec tuur", valt Van Rijn bij. „We denken niet aan bijzonder spec taculaire dingen. We willen zo veel mogelijk hergebruik van re genwater en misschien komen er die zonnecellen. Verder zijn we bij de bouw wat milieuvrien delijker dan de rijksoverheid voorschrijft." Het milieuvriendelijke moet in de toekomst vooral tot uiting komen in de manier waarop de Sjaak van Rijn (links) en Ronald van Kalmthout op het terrein waar de milieuvriendelijke woningen zouden moeten verrijzen MARK LAMERS bewoners in hun huizen leven. „Onze architect zegt: als je niet milieuvriendelijk woont in zo'n huis, gaat het effect volledig ver loren", vertelt Van Kalmthout. Het milieuvriendelijk wonen komt onder andere tot uiting in de aanwezigheid van een geza menlijke wasserette en het ge ringe autobezit onder de aan staande bewoners. „We zitten nu al op niet meer dan een hal ve auto per woning. Als we hier staks wonen zitten we zo dicht bij de stad en het station, dat het aantal auto's nog wel zal da len". verwacht Van Kalmthout. „Maar we gaan het niet te gek Een doorsnee tussenwoning beter beveiligen tegen in braak kost zo'n duizend gulden. Dat lijkt veel, maar is volgens A. van Wijk, projectleider Veiligheidszorg bij het politiekorps Hollands Midden, een fooi vergeleken met de pijn die een inbreker een gezin met een onaangekon digd bezoek aandoet. leiden/regio gerard baas Pijn die met name veroorzaakt wordt door het nare gevoel dat vreemden in je huis hebben ge rommeld. „Toch wacht ieder een tot er bij de buren wordt in gebroken met het beveiligen van zijn eigen huis. Tja en soms komen de inbrekers niet eerst bij de buren", aldus Van Wijk. Hollands Midden is een van de zes over het land verspreide korpsen die deze maand deel nemen aan het experiment waarbij politie en beveiligings bedrijven samenwerken om woningen meer inbraakbesten- dig te maken. De bedoeling is dat mensen die bij de politie aankloppen voor informatie over inbraakpreventie doorver wezen worden naar commer ciële beveiligingsbedrijven, die door hen beveiligde huizen een certificaat 'Veilig wonen' geven. Met dat certificaat krijgen be woners een aanzienlijke korting (circa 20 procent) op hun in boedelverzekering. De politie houdt de beveili gingsbedrijven scherp in de ga ten, want bedrijven die huisbe woners herhaaldelijk meer ver kopen dan strikt noodzakelijk, mogen niet meer meedoen met het experiment. En wanneer een huis door de beveiligingsex pert niet afdoende is beveiligd, is het bedrijf verplicht om de juiste maatregelen gratis aan te brengen. Het experiment past in het huidige beleid van de politie om actiever te zijn in het voorko men van inbraak. „Boeven van gen lukt niet zo goed als de bur gers en wijzelf zouden willen. Bovendien lopen we daarmee achter de feiten aan. De politie kan beter 'aan de voorkant van de misdaad' staan: het voorko men ervan dus." Om dat voor elkaar te krijgen is de politie onder meer gaan praten met inbrekers over hun werkwijze, hun gereedschap en de motieven om in het ene huis wel en in het andere huis niet in te breken. Met die informatie lukte het de politie om zich te verplaatsen in de gedachten van de 'gelegenheidsinbreker'. Die gelegenheidsinbreker, verant woordelijk voor 90 procent van alle inbraken, wil snel en mak kelijk toeslaan en zich zonodig schuilhouden in een donker hoekje. Met goed hang- en sluitwerk kan de inbreker genoeg (de test norm ligt op drie minuten) op- Wat de Leidenaars van Leiden vinden, valt elke dag te lezen en te horen. Ze houden van hun stad, de N grachten en de monumentale panden, de markt, de )7) Leidse tongval en natuurlijk de 3-oktoberfeesten. 2; Klagen over hun stad doen ze ook elke dag, de Leidenaars. Over die vreselijke bussen op de Breestraat, de veel te hoge gemeentebelastingen, de ■parkeerplaatsen in het centrum die bijna altijd bezet ^ijn. Maar wat vinden buitenlanders nu eigenlijk van Leiden? En waarom komen ze juist naar de D Sleutelstad, een van de vele steden in Nederland? Vandaag aflevering 5 van de rubriek Stadsgasten. Terwijl de inkt van hun boter- )riefje amper was opgedroogd, Dakten Henia (22) en Andrew 7 «31) Meissner-Tessler uit Syd ney hun koffers al uit op Ne- 15 derlandse bodem. Honeymoon -Ai Holland, op huwelijksreis: en 8,t>f echte romantiek nog bestaat. ~^)p een bankje voor Molen De LValk vertellen de pasgetrouw- jen, de newley weds enthou siast over hun reis naar 'het and van tulp en klomp', zoals 1 eiet stereotype beeld in het bui- lenland luidt. In tegenstelling :ot veel toeristen vervallen zij ïchter niet in clichés. „Ja na- 'uurlijk kennen we ze allemaal Dver the Dutch"maakt Henia meteen duidelijk. „Voor ons «vas dat echter geen reden om Dnze huwelijksreis hier te be- Kinnen. Ik heb Leiden op de Kaart aangewezen omdat ik haar oude geschiedenis ken." En dan zonder hapering:W/7- •m the Silent, de Spaanse bele- gering. Het leek mij fascine rend om te ondervinden hoe zo'n historische stad er in onze moderne tijd uitziet en of ze functioneert. En dat vond hij gelukkig ook een goed idee", wijst ze lachend naar haar kers verse echtgenoot. „Het viel ons meteen op hoe goed the landscape ex uitziet", haakt Andrew in op het verhaal van Henia, die in Australië pia nolerares is. „Nieuwe architec tuur vind je hier terug naast he le oude, zoals tegenwoordig overal. Maar in tegenstelling tot Japan bijvoorbeeld, waar we ook hebben gewoond, en Syd ney, heeft men hier oog gehad voor het geheel. Dat soort bou wen met verstand, vind ik defi nitively een goede zaak." „Het leven in een miljoenen stad als Sydney is eenvoudig weg niet te vergelijken met Lei den", beamen ze beiden. Henia veert letterlijk op van het bank- je als ze vertelt over het Cen traal Station. „Die rust die we daar tegemoet liepen toen de deuren opengingen. En alles ligt zo dicht bij elkaar dat de fiets het enige vervoermiddel is wat je nodig hebt. Geloof je dat ik op het station -tig of wat fo to's hebt gemaaid van al die bikesIk heb nog nooit van mijn leven zoveel fietsen bij el kaar gezien, zelfs niet in Ja pan." De fotocamera wordt dus re gelmatig uit de tas gehaald, bij voorbeeld om het stadsgezicht vanaf Molen De Valk vast te leggen of om de schoonheid van de Hortus te vèreeuwigen. „Prachtig toch om op vakantie de oudste botanische tuin van Europa te bezoeken", vraagt Henia retorisch aan haar reis genoot. „Yes, darling" stemt hij in.And the canals are so clean, zo schoon, net als de he le stad eigenlijk", gaat zij ver der. „Ik let daar heel erg op, dus dat is maar goed ook." De sfeer opsnuivend in de steegjes van de binnenstad is zij nog op iets gestuit waar ze razend enthousiast over is. An drew kan een lach niet onder drukken: „She's a big fan of the Eurovision Songcontest, het Eu rovisie Songfestival, als een van de tien mensen in heel Austra lië", zegt hij ironisch. „En van daag heeft ze een verzamel-cd gekocht van alle grote hits." „Nu kan ik tot in lengte van da gen vooruit", glundert Henia. „And by the way: Holland had dit jaar écht moeten winnen hoor." „En dat geldt ook voor het Nederlandse voetbalteam", doet hij er nog een schepje bo venop. It's a small world. De wereld is zó klein. suzanne barbier maken", vult Van Rijn aan. „We gaan niet controleren of iemand een fles chloor in zijn tas heeft, of dat iemand de thermostaat te hoog draait. met de verlening van vergun ningen voor kap, sanering en bouw. Van Kalmthout: „En juist die afstemming schijnt heel erg moeilijk te zijn. Ik hou da: Volgens de laatste planning mijn hart vast. Maar ik reken er kunnen de verhuiswagens wor- in elk geval op dat we voor het den besteld voor maart 2000. eind van volgend jaar kunnen Maar dan mag er niks mis gaan beginnen met bouwen." gehouden en ontmoedigd wor den. Alle door de politie aanbe volen scharnieren, dievenklau wen en sluitingen voor voor-, zij- en achterdeuren, klep-, draai- en achterramen halen die drie-minutennorm. Drie minu ten waarin beveiligingsexperts zonder succes hebben geha merd en geslagen met het stan daard inbrekersgereedschap, een schroevendraaier en een tang. „Het is niet zo dat de wo ning totaal bestand is tegen in braak, maar tests in het hele land hebben aangetoond dat de kans op een geslaagde inbraak bij huizen, die aan de politie-ei- sen voldoen, met 80 procent af neemt", stipt Van Wijk het grote voordeel aan. De informatie-map 'Veilig wo nen, prettig wonen' is vanaf 10 augustus verkrijgbaar bij elk po- litie-bureau in het district Hol lands Midden. De map, die ook telefonisch is aan te vragen, be vat een lijst met beveilingsbe- drijven die aan het experiment meewerken. Vragen over kwestie Invalidenhuis leiden herman joustra Hebben de gemeente en bou wer Van der Plas de overeen komst over het betalen van een afkoopsom inmiddels ge tekend? En heeft Leiden Van der Plas dat geld nu betaald? Dat zijn vragen die LWG/De Groenen graag zo snel moge lijk beantwoord wil zien door het gemeentebestuur. Het is immers al weer een hele tijd geleden dat het college iets te melden had over de kwestie van het Koninklijk Militair In validenhuis aan de Hoge Rijn dijk. Bovendien gaat het om een fors bedrag van 2,5 mil joen gulden. Op antwoord moet de partij nog even wachten, omdat ehe- le college, op burgemeester Goekoop na, met vakantie. LWG/De Groenen is het al vanaf het eerste moment on eens met de opvatting van burgemeester en wethouders, dat Leiden aan Van der Plas een schadevergoeding moet betalen. Zij vindt dat de ge meente 'zomaar' gemeen schapsgeld weggeeft. De ge meente op haar beurt vindt dat de Katwijkse bouwer recht heeft op dat geld, ter compen satie van het feit dat hij uitein delijk toch niet mocht bouwen aan de Hoge Rijndijk, op de plek van het Koninklijk Militair invalidenhuis. Van der Plas beschikte sinds 1994 over een vergunning van de gemeente voor de bouw van twee appartementencom plexen vlakbij het Invaliden huis Uitvoering van het bouwplan zou echter bete kend hebben dat de serre en de eetzaal van het complex, en tien monumentale bomen te gen de vlakte hadden gemoe ten. Drie jaar geleden leidde dat uiteindelijk tot een refe rendum, waarbij een meerder heid van de Leidse kiezers zich tegen het bouwplan uitsprak en het daarmee ongedaan maakte. Omdat de gemeente Van der Plas al eerder had toegezegd dat hij mocht bouwen, besloot men tot het betalen van een schadevergoeding die ten slot te werd bepaald op 2,5 mil joen. LWG/De Groenen ver zocht daarop de provincie Zuid-Holland het raadsbesluit over de afkoopsom te schor sen, met als argument dat de gemeente onzorgvuldig was omgesprongen met de belan gen van de burgers. Die moes ten naar de mening van de partij voor de afkoopsom op draaien. De provincie kwam echter tot de conclusie dat de afkoopsom aanvaardbaar was. Die conclusie kwam ander half jaar -na het indienen van het verzoek van LWG/De Groenen. Dat kwam vooral omdat Leiden had vergeten vragen van de provincie over de kwestie te beantwoorden. leiden eric-jan berendsen Café Ouwerkerk aan de Be schuitsteeg in Leiden, in de volksmond nog steeds Mientje Kums geheten, is verkocht. Ei genaar Gé Ouwerkerk heeft het pand plus goodwill en inventa ris overgedaan aan Cor Bronk, directeur van CB Amusement, een bedrijf in speelautomaten. Bronk gaat overigens niet zelf het café draaien. Dat laat hij over aan Dennis van Haastrecht, nu nog bedrijfslei der van snookercentrum De Ouwe Stal aan de Herenstraat. Gé Ouwerkerk (61) begon 28 jaar geleden samen met zijn vrouw in het 112 jaar oude café. Later kwam zoon Jan Ouwer kerk ook in de zaak. Na 46 jaar de maatschappij te hebben ge diend, zoals Ouwerkerk het zelf omschrijft, vindt hij het welle tjes. .Achttien jaar heb ik ge werkt als timmerman en 28 jaar in de horeca. Het is mooi ge weest." Het café is inmiddels gesloten en wordt verbouwd. „Ik ben met de stille trom geko men en met de stille trom ge gaan", aldus Ouwerkerk. De nieuwe eigenaar Cor Bronk heeft de zaak verpacht aan Dennis van Haastrecht. Op 17 of 20 augustus vindt de fees telijke heropening plaats. Via bierbrouwer Heineken werd Bronk attent gemaakt op de zaak aan de Beschuitsteeg. „Naast activiteiten in de speel- automatenbranche 'doet' CB Amusement ook in onroerend goed. Van Haastrecht pac ht het café met recht op koop. Hij wil de al heel lang een eigen zaak maar de financiële middelen ontbraken hem. Op deze ma nier kan hij zijn droom verwe zenlijken en die kans wil ik hem graag geven."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 11