Leidsch I Dagblad HIE Zuid-Sudan: Elke dag 200 ïongerdoden SUMMER /'j Terpstra wil over Franse opheldering dopingjacht Bootjes kijken V"7 fZ' minderf 1 <r buiig De laatste oefening Tientallen doden bij grens India-Pakistan Beiers speuren online naar kinderporno TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. PROFITEER NU! WANT HET IS OPRUIMING l OP DE RIJNEKE BOULEVARD AUTO RIALT0 LTERDAG 1 AUGUSTUS 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 3sse bAkker kruipt nooit teer achter het tuur van A, - en touringcar La carihuela: een stukje Nederland aan de Costa del Sol LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG ƒ2,30 Marinus van der lubbe: een Hollandse rebel (3) Opmerkelijke situatie in de Coupépolder van Alphen aan den Rijn Dit is een tragedie zonder weerga ie hongersnood in het zuiden van Sudan kost dagelijks m zeker tweehonderd mensen het leven. Jeff Rowland, •oordvoerder van het Wereldvoedselprogramma van de arenigde Naties (WFP) sprak gisteren van 'een tragedie jnder weerga'. Het is volgens hem zelfs erger dan eer- ere voedselrampen in Ethiopië en Uganda. Normaal ge- jroken wordt al van hongersnood gesproken bij zes do en per dag. Dwland verweet de internatio- file gemeenschap veel te laat te ebben gereageerd op de nood- gnalen. „De wereld schijnt er toe van te worden geld te ge in. Wij hebben al in septem- er voorspeld dat er honger zou jn. Nu is het voor velen te at." Het ergst getroffen is het ge- ied rond de plaatsen Wau en jiep, waarheen sinds mei 5.000 mensen uit omringende Drpen zijn getrokken. In het ele door de guerrillabeweging PLA beheerste gebied worden i2 miljoen mensen, vooral touwen en kinderen, met de ongerdood bedreigd. Velen die in Wau aankomen ijn te zwak om nog te staan, jadat ze wekenlang hebben ge- ipen om aan de droogte en prlog te ontsnappen. „Sommi gen van deze mensen zijn zó ondervoed, dat ze niet meer de kracht hebben in de rij te staan voor voedsel, en helemaal niet om een maaltijd te koken", zegt de WFP-functionaris. „We ge ven ze speciaal voedsel." Als oorzaken van de hongers nood noemt Rowland de lang durige oorlog in Zuid-Sudan, de uitzonderlijke droogte en de houding van de Sudanese rege ring, die in februari en maart voedselhulp verbood. Het WFP brengt met vliegtui gen 500 ton voedsel per week naar Wau. Met hulpvluchten zijn ook voorraden afgeworpen bij dorpen bij Ajiep, op 40 km ten noorden van Wau. Het WFP heeft tot april volgend jaar 300 miljoen gulden nodig om nood hulp te geven aan Zuid-Sudan. De Europese Unie heeft deze week ruim 70 miljoen gulden beloofd. Staatssecretaris Terpstra van sportzaken wil uitzoeken of het optreden van de Franse justitie tijdens de Tour de France volgens het boekje is geweest. Zij heeft daartoe bij de Nederlandse ambassade in Parijs en bij het Nederlands 'Centrum voor Dopingvraag- jstukken informatie opge vraagd over de Franse wetten ien regels omtrent doping. Terpstra's woordvoerder heeft dat gisteren laten weten. De staatssecretaris zal haar bevin dingen weergeven in antwoor den op eerder gestelde Kamer vragen van de WD'er Rijpstra. In een reactie op het terug trekken van de TVM-renners liet Terpstra verder weten dat zij erg met de renners mee leeft. Zij kan het zich goed voorstellen dat de TVM-ploeg gisterochtend niet aan de start de 19de etappe is versche- „Na alles wat de TVM- renners hebben meegemaakt, is het niet vreemd dat de kracht en de motivatie ontbre- am de Tour de France ver der uit te rijden", aldus Terpstra. De TVM-renner Jeroen Blijle- heeft gisteren ruim zes uur lang moeten doorbrengen op het Brusselse vliegveld Za- ventem. De afgestapte renner beschikte niet over geldige pa- rmsmnm pieren om vanuit Zwitserland België binnen te gaan. Uitein delijk bezorgde de secretaris van het Nederlandse consulaat in Brussel hem een soort 'laissez-passer', waarna de renner België binnen mocht en verder kon reizen. Omdat Blijlevens uit een land kwam dat niet tot het zogehe ten Schengengebied met on derlinge open grenzen be hoort, moest hij zijn paspoort kunnen laten zien. Was Blijle vens uit Frankrijk gekomen aan het normale einde van de Tour, dan had hij geen proble men gehad. Telekom-renner Jan Ullrich is woedend over alle doping- commotie, politie-invallen en rennersstakingen. „Ons allen is een grote ronde afgenomen. Ik ben ongelooflijk boos en mateloos teleurgesteld. 2-én S-^itS van 5,495,4 2- en 3-zits van 4.695,- Ég» 133 CAHA 10 - =j wonen Hoge Rijndijk 315 z*.1..0.., tel. 071 - 589.93.46 y f QaflB HET WOORD IS AAN Nederlands gezegde Noordenwind in augustus opgestaan, brengt standvas tig weder aan. weersverwachting 20 voor het weekend «720° "719° 11719° 40% 60% 50% 30% 20% 30% VANDAAG 40 PAGINA'S *NW Binnenland Buitenland Cultuur .6,7 17 - 8,9 Economie Gesprek van de dag 2 Kerk en Samenleving12 Regio 11,13,15,16 RTV/programma's28,29 Sport21,23 Strips27 Uitgaan 19 katwuk Duizenden Katwijkers, onder wie dit meisje, tuurden gisteravond ondanks het slechte weer naar de boten die meededen aan de vlootschouw. Een half dozijn vissers- kotters, enkele reddingsboten en een patrouillevaartuig deden mee aan de schouw, die werd gehouden ter ere van het 75-jarige jubileum van de Katwijkse reddingsbrigade. Er deden wat minder boten mee dan de organisatie had gehoopt. „Door het weer hebben de gamalenkotters het laten afweten, en één schip was in reparatie", aldus woordvoerder G J. van Duivenbode. „We zijn echter dik tevreden." Het evenement werd met een groot vuurwerk afgesloten. foto mark lamers Verwisseling baby's na drie jaar ontdekt charlottesville Een Amerikaanse moeder heeft ontdekt dat ze drie jaar geleden het ziekenhuis heeft verlaten met de verkeerde baby in haar armen. Haar eigen baby is met een andere pas bevallen vrouw mee gegaan. De fout werd ontdekt toen Paula Johnson onlangs een ge netische test liet uitvoeren bij het kind dat ze mee naar huis had genomen. Daaruit bleek dat het meisje geen familie is. Het ziekenhuis nam vervol gens contact op met een andere familie, en ontdekte dat die het kind van Paula opvoedt. Johnson wil haar biologische dochter nu in elk geval leren kennen. Amsterdam Zo'n tweehonderd mensen oefenden gisteren in de Amsterdam ArenA voor de openingsceremo nie van de Gay Games, die vandaag plaatsvindt. Het spektakel voor homo's en lesbiennes, waaraan zo'n 1.500 sporters deelnemen, wordt dit jaar voor het eerst buiten de VS gehouden. foto anp juan vrijdag münchen richard mooyman Een speciale Internet-eenheid van de politie in het Duitse Beieren surft dagelijks op Inter net, op zoek naar aanbieders van kinderporno. De agenten melden zich onder een schuil naam bij zogenoemde babbel boxen om uit te proberen of In ternetgebruikers bereid zijn ille gaal materiaal te leveren. De speciale eenheid van de politie in München is uniek in Duits land en waarschijnlijk in heel Europa. Natuurlijk houden veel politie korpsen in Europa zich bezig met het opsporen van illegale porno op Internet, maar meestal werken ze uitsluitend op basis van tips. In de Beierse hoofdstad zoeken drie specialis ten actief naar het materiaal. In 1997 ontdekten zij door deze surveillances ruim 140 zaken op het wereldwijde netwerk. Daar naast spoorden zij zo'n 100 ge vallen op na tips van anderen. Afdelingschef Else Diesing is te vreden over de resultaten van haar Internet-eenheid. Sommi ge Nederlandse deskundigen zien het Beierse team inmiddels als een voorbeeld voor Neder land. De conservatieve Beierse regering, die bekend staat om de harde aanpak van allerlei soorten criminaliteit, besloot in 1995 tot de oprichting van het team. Drie functionarissen zijn nu fulltime in dienst. Volgens afdelingschef Diesing is de meeste kinderporno goed verstopt in nieuwsgroepen en babbelboxen. Haar drie 'agen ten' kennen er inmiddels goed de weg. Ze maken onder een schuilnaam contact met ver dachte lieden. Zelfvragen naar kinderporno mogen ze niet, want dat is uitlokking en over treding van de wet. Wel mogen ze omfloerst vragen naar 'foto's van jonge meisjes'. Als de ander dan uit zichzelf kinderporno aanbiedt, klapt de val dicht. Internetproviders zijn verplicht om aan politie en justitie de identiteit van de Internetgebrui ker bekend te maken. Soms blijkt het bij huiszoeking te gaan om een amateur die plaat jes wil ruilen, dan weer om een professioneel opererende crimi neel die duizenden foto's in voorraad blijkt te hebben. Als blijkt dat de Beiers contact hebben gelegd met iemand uit de Verenigde Staten volgens Diesing komt tachtig procent van het gevonden materiaal daarvandaan nemen ze con tact op met Amerikaanse por no-bestrijders. „De Amerikanen pakken dit heel grondig aan", zegt Diesing. „De straffen voor kinderporno zijn daar nog ho ger dan hier.' Nederland mag in het buiten land de naam hebben van een paradijs voor kinderporno-lief- hebbers, maar de Beierse politie heeft geen bewijzen gevonden voor deze stelling. „We stuiten af en toe op kinderporno uit Nederland. Voor ons geldt Ne derland op dit gebied als een gemiddeld Europees land. Maar natuurlijk lang niet al- islamabad-srinagar Bij nieuwe gevechten aan de omstreden Pakistaans-Indiase grens in Kashmir zijn meer dan vijftig doden gevallen. De po gingen van gisteren om een dia loog tussen India en Pakistan op gang te brengen, lijken daar mee faliekant mislukt. Pakistan en India gaven elkaar de schuld van de artilleriegevechten, die donderdag uitbraken. In het Indiase deelvan Kashmir vielen zeventien doden en zeven gewonden, meldde het persbureau UNI. In Pakis tan, dat eenderde van de Kashmir-vallei controleert, vie len donderdag en gisteren 33 doden en 100 gewonden, zei den functionarissen. De meeste slachtoffers waren burgers. Volgens premier Sharif van Pakistan is de poging tot een gesprek tussen de buurlanden mislukt door onwil van India om de kwestie-Kashmir op te lossen. Sharif en zijn Indiase ambtsgenoot Vajpayee ont moetten elkaar woensdag en donderdag in de Srilankaanse hoofdstad Colombo. Het was hun eerste gesprek sinds de reeks kernproeven van beide landen in mei. India reageerde niet op Sha- rifs uitlatingen, en gaf gisteren een verklaring uit waarin werd gezegd dat het zal 'blijven po gen zo snel mogelijk een dia- loog op gang te krijgen, maar dan op brede basis. Pakistan wil alleen de kwestie Kashmir op lossen, maar zo'n enge benade ring is volgens ons bij voorbaat tot mislukken gedoemd'. Kashmir is de sleutelkwestie voor de relatie tussen de twee landen. Zij hebben er al twee oorlogen om gevoerd. Beide ei sen het gebied op. Moslimsepa ratisten in India, die Kashmir bij Pakistan willen voegen, zijn de strijd acht jaar geleden begon nen. De oorlog heeft tot nu toe meer dan 25.000 mensen het le ven gekost. rome-parus Verkeer Italië eist 20 levens auto's op vakantie gaan. In Frankrijk wordt vandaag een grote verkeerschaos verwacht. Op 1 augustus keert traditioneel de ene helft van de Fransen te rug van vakantie, terwijl de an dere helft juist op weg gaat. In Italië zijn gisteren, op de eer ste dag van de grote vakantie uittocht, in totaal twintig ver keersdoden gevallen. De politie verwacht dat de Italianen dit weekeinde met twaalf miljoen Ia, ik wil een abi >p het Ix'idsch Dagblad. Vlakbij in Zoeterwoude Rijndijk (afslag A4, richting Alphen a/d Rijn) Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 -54 17 493 eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per kwartaal Oautomatlsch (f. 94,15) i :h(f. 32.701 Oocccptgiro (f, 95,15) - Hat liijn c bet al int staatslot met jackpa Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-51 28030 8 712141 400121

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1