Leidsch Dagblad 18 Stap Bolkestein verbaast CDA sVM naar huis jpstrijdingsmiddeien Vervloesem woedend op Belgische justitie fart Tromp: 'De HSL schiet zijn doel voorbij' t>o wil meer geld In nieuw kabinet Lakenhal roemt Charlotte van Pallandt litie vindt duizend ton Vlietwijk TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. esprek van de Dag Ondernemers willen graantje meepikken van Gay Games Economie KLM niet meer pi welkom op jÊ Antillen s Monopoly De verscholen M r-> schatkamers van de j B reestraat i Cultuur en Kunst Het African Festival is terug jf overgebleven renners VM hebben vanmorgen inde van Frankrijk verla- ignjart Voskamp, Sergei ikke :hakov, Sergei Ivanov, is Knaven en Steven de J11 konden het niet meer w» enëen om verder te rij- De sponsors TVM en |j "jj [Frites respecteren de ising van de renners, ren stapte TVM-renner n Blijlevens al af, direct thet peloton Zwitserland linnen gereden, directeur Leblanc was jorgen niet verbaasd het nieuws. „Het moet noeilijke beslissing zijn est. Ik heb daar, na alles gebeurd, uiteraard be- WD-leider maakt plaats voor Dijkstal Kok spreekt waardering uit CDA-leider Jaap de Hoop Scheffer vindt het 'vreemd' dat Frits Bolkestein opstapt als fractievoorzitter nog voor het tweede paarse kabinet tot stand is gekomen. ,,De kiezer wordt voor het lapje gehouden. Die stemde niet op Bol kestein als backbencher, maar als politiek leider", aldus De Hoop Scheffer gisteren in een reactie op het vertrek van de WD-leider. Bolkestein wordt opgevolgd door de missionair minister Hans Dijkstal. ASjvandaag stappen de zes renners in Zürich op het .tuig naar huis. )E ongens zijn kapot, ze ■Men echt niet meer", pr-manager Guido van er op zachte, emotionele „Het is over, het ging IE neer", zei Bart Voskamp. Vebutant Steven de Jongh: licht bij Parijs en dan huis, dat is hard, kei- ïdag moeten de renners )ij justitie in Reims mel- J 'oor verhoor. Ploegleider Ji Priem, team-arts Sergei ailov en verzorger Jan rs zitten daar in de g enis. Jeroen Blijlevens t dat hij en zijn ploeg- B n ook enkele dagen in Y tenis genomen zullen worden. Vanuit Nederland het TVM- woordvoerder Arjan Bos we ten dat ook dèt een rol in de beslissing van de renners heeft gespeeld. „Ze zitten met hun hoofd al in Reims. Maar ook zonder die wetenschap hadden ze Parijs niet gehaald. Geestelijk en emotioneel zijn ze volledig gesloopt, ze zitten er helemaal doorheen, zijn compleet ontdaan. Toen ze me gisteravond belden heb ik meteen gezegd dat we hun beslissing respecteerden. Het dopingschandaal in de Tour breidt zich nog steeds uit. Dokter Terrados van het Once-team, waar in een vrachtwagen doping werd ge vonden, blijft vooralsnog in voorarrest. Ook het voorarrest van Rodolfo Massi, de voor malige drager van de bolle tjestrui, werd verlengd. De Tourkaravaan telt nu nog 96 renners, verdeeld over 14 ploegen. De Ronde begon drie weken geleden in Dublin met 21 ploegen en 189 cou reurs. den haag anp-cpd respect te hebben voor Bolkes- teins geëngageerde opstelling in De andere partijen in de paarse het politieke debat. Ook De coalitie hadden begrip voor het Graaf (D66) noemde het vertrek terugtreden. PvdA-voorman van Bolkestein een verlies voor Melkert zei veel waardering en het politieke debat. Hij typeerde Bolkestein als 'een bijzondere man die op een bijzonder mo ment terugtreedt'. Premier Kok zei gisteren dat hij met 'een grote mate van waardering' op Bolkestein als li berale leider terugkijkt. Niette min verheelde hij niet dat de te rugtredende WD-voorman de afgelopen vier jaar in zijn ogen 'soms iets te nadrukkelijk de oppositieleider binnen de coali tie' was. „Maar hij zorgde toch altijd weer voor een goed even wicht in de verhoudingen". Bolkestein blijft voorlopig Ka merlid. „Maar ik sluit niet uit dat ik op een later tijdstip een andere openbare functie ga ver vullen", zei hij gistermiddag. De WD'er wilde niet zeggen waar zijn ambities liggen. De geruch ten dat hij Hans van den Broek op wil volgen als Europees Commissaris noemt hij 'vol strekt voorbarig'. „Ik wil in ieder geval geen burgemeester wor den." De afgetreden fractievoorzit ter vond het tijd het stokje over te dragen. „We hebben geleerd van de fout die anderen hebben gemaakt. Mevrouw Borst kreeg maar een jaar om zich in te werken. Dijkstal krijgt nu van het begin af aan de kans zich aan het Nederlands publiek te presenteren. Plaats maken voor y, mtenstop serieuze optie ioger beroepsonderwijs 'oorziet dermate grote fi le problemen dat een Itenstop een serieuze op- :dt. Het nieuwe kabinet aaro.m met extra geld brug komen, vindt de id. „De kritische grens in kwalitatief aanvaard- ileiding is bereikt", zegt imend voorzitter van de O. Brouwer, aad verwacht op basis chten over stank van om- den, heeft de politie in erking met de gemeen- iwoude en de Algemene tiedienst in Hazerswou- p meer dan duizend ton 'ingsmiddelen aangetrof- middelen stonden ille- igeslagen in vier loodsen, eft het openbaar ministe- ochtend bekendgemaakt, eheerder van de loodsen cte niet over de vereiste van inschattingen van het Soci aal en Cultureel Planbureau de komende jaren een extra in stroom van 90.000 studenten bovenop het huidige aantal van ongeveer 270.000. „Als het aan tal studenten met eenderde toe neemt is het voor het hoger be roepsonderwijs met het huidige budget van circa 2,6 miljard gulden onmogelijk dezelfde kwaliteit te leveren", stelt Brou wer. De keus is dan of minder kwaliteit of een studentenstop op bepaalde opleidingen. leiden» Met de gisteren geopende tentoonstelling 'Van beeld tot beeld' in het Stedelijk Museum De Lakenhal, roemt Leiden een van de grootste beeldhouwers van deze eeuw: Charlotte van Pallandt. De vorig jaar op bijna 100-jarige leeftijd overleden kunstenares is de 'grande dame' van de expositie met werk van haar zelf en van tien andere vrouwe lijke kunstenaressen. Charlotte van Pallandt woonde de laatste 50 jaar van haar leven in Noordwijk. Pagina 18: Hommage aan vrouw die brons een ziel wist te geven FOTO TACO VAN DER EB 'Kinderpornozaak wordt op lange baan geschoven ude marieta kroft milieuvergunning. Bovendien waren in de loodsen geen maat regelen getroffen om in geval van brand schade aan de omge ving te voorkomen. De beheerder moet binnen tien dagen de bestrijdingmidde- len verplaatsen naar een plek die wel aan de eisen voldoet. Hij is daar inmiddels mee begon nen. Pas als de man er over tien dagen nog niet in is geslaagd om de spullen naar een legale opslag te hebben overgebracht, krijgt hij een boete. haarlem kees van der linden De Belgische justitie heeft het kinderpornomateriaal afkom stig van de Zandvoortse kinder pornobende nog niet overhan digd aan de politie Kennemer- land. Voorzitter Marcel Vervloe sem van de antikinderporno- werkgroep in Morkhoven maakt zich hier zeer boos om. „Dit is typerend voor de Belgische jus titie. Ze proberen de zaak weer eens op de lange baan te schui ven." Onder grote druk heeft de werkgroep het materiaal vorige week maandag moeten afstaan aan de Belgische justitie. Sinds die tijd zijn de adressenbestan den en foto's in Belgische han den. Vervloesem gaat er van uit dat er met opzet een vertra gingstactiek wordt gevoerd. Al in 1992 wees de werkgroep de Belgische politie op het bestaan van een Belgisch kinderporno netwerk (de zogeheten 'Temse- bende') met vertakkingen naar Nederland. Om onduidelijke re denen werden de betrokken toen ongemoeid gelaten. De geschiedenis dreigt zich opnieuw te herhalen, aldus Ver vloesem vanmorgen. „We heb ben ons materiaal moeten af staan en voila, je ziet wat er ge beurt. De daders worden ken nelijk niet vervolgd." Vervloe sem had de documenten liever direct aan de Nederlandse justi tie gegeven, zegt hij. „Maar dat kan ik natuurlijk niet doen. Als ik deze spullen zelf over de grens breng, maak ik me schul dig aan handel in kinderporno." Vervloesem beweert een ver zoek van de politie Kennemer- land binnen te hebben gekre gen om 'geheugenprints' af komstig uit de computers van de Zandvoortse bende af te staan. De Vlaming zal het ge vraagde materiaal volgende week aan de politie komen overhandigen, zo heeft hij toe- gezegd. Woordvoerder j. Hage van de politie Kennemerland wilde vanmorgen niet ingaan op het ogleraar uit felle kritiek op aanleg flitstrein robbert minkhorst laagse politiek heeft een onver- >KP 'oord besluit genomen door in te Ad men met de aanleg van de hoge- IC leidslijn (HSL) tussen Amsterdam H irijs. Dat stelt Bart Tromp, hoog- =k aan de universiteiten van Lei en Amsterdam. De politiek ver zicht volgens hem volledig op de iciële en economische conse- ities van de HSL. Jet is uiterst dubieus of de hoge- a leidslijn nodig is voor het doel voor hij in het leven is geroepen. BI indien zal de HSL waarschijnlijk I een verliesgevende lijn zijn." 5 bij de meeste grote infrastructu re jecten in Nederland zijn vanaf het begin de kosten te laag en is het rendement te hoog ingeschat, vindt Tromp. Hij ziet de komst van de HSL als een onverstandige beslissing die de belastingbetaler tot in de lengte van dagen met de kosten opscheept. De hoogleraar politieke weten schappen baseert zijn opvattingen op 'De inrichting van Nederland', het achttiende jaarboek voor democra tisch socialisme. Tromp is redacteur van het jaarboek. In 'De inrichting van Nederland' nemen wetenschappers alle grote projecten in Nederland kri tisch onder de loep. Het plan voor de HSL is volgens Tromp 'buitengewoon lichtvoetig' ge maakt. Er is geen gedegen financiële raming en evenmin een goed verhaal over de noodzakelijkheid van de trein verbinding. Er is 'slecht of in het ge heel niet' over nagedacht. Tromp trekt een parallel met de Betuwelijn: „Het is ongehoord dat pas na jaren een ex ploitatie van die goederenlijn wordt opgezet. Ik vrees dat dat bij de HSL ook zo zal gaan. Volgens de prognoses wordt de Betuwelijn een economische tamp. De vervoerders vinden hem bij voorbeeld volstrekt niet nodig. De scheepvaart is beter en goedkoper. Daarbij had de Tweede Kamer zich de moeite kunnen getroosten om zo lang en uitvoerig over het tracé van de HSL te debatteren. In Europees ver band is namelijk al afgesproken dat de verbindingen zo kort en snel mogelijk moeten zijn. Vanaf dat moment was de discussie over het traject volgens Tromp onzinnig. Tromp zet nadrukkelijk vraagtekens bij het nut van de HSL. De trein is on der meer bedoeld om het vliegverkeer te verminderen. „Tegelijkertijd is Schiphol een voorname stopplaats om vliegtuigpassagiers aan te brengen. Dat is tegenstrijdig. De HSL zal een betrekkelijk luxueuze voorziening zijn voornamelijk voor goed betaalde za kenlieden en ambtenaren. Er gaat maar een beperkt aantal mensen mee. Door die malle tunnel in het Groene Hart zijn de kosten al enorm geste gen." Tromp vindt dat de politiek bij dit soort projecten niet eerlijk is tegen de bevolking. „HSL en Betuwelijn wor den als projecten van iedereen be schouwd, net zoals straatverlichting. Maar de Betuwelijn is alleen in het be lang van de Rotterdamse containerbe- drijven. We kunnen er wel voor kiezen daar met z'n allen geld voor te geven, maar dan had de politiek duidelijk moeten maken dat ze het de moeite waard vindt om het zo te doen." De regering had er beter aan gedaan om het traject van de HSL veel dichter bij het bestaande spoor te laten lopen. Dat had de kosten sterk terugge bracht. Waarschijnlijk is het voor de HSL te laat, maar bij andere grote pro jecten, zoals een luchthaven in zee, kan Den Haag volgens Tromp leren van eerder gemaakte fouten. overleg met de werkgroep- Morkhoven. „Wij doen geen mededelingen over wat we be spreken met de heer Vervloe sem." Ook is er volgens Hage geen sprake van uitstel van overhandigirfg van het materi aal uit België. „Daar zijn geen afspraken over gemaakt. Maar er zal zeker geen jaar over heen gaan. We wachten rustig af." Vervloesem is morgen aanwe zig in Zandvoort bij een demon stratie tegen kinderporno. De tocht vertrekt om 15.00 uur vanaf het Badhuisplein. LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 DE ANDERE JUWELIER lfifvan y^elieri mteeg 21, n»4 V d Centrum Lelden HET WOORD IS AAN Willy Roggeman Burgerlijkheid betekent: niet willen zien, niet willen ho ren, niet willen weten. een nieuwe leider is de ultieme test van het leiderschap. Dijkstal kondigde aan dat zijn optreden in de Tweede Kamer niet veel zal verschillen van dat van Bolkestein. „Ik ben zo no dig een nog grotere voorstander van het dualisme dan Frits", al dus de kersverse politiek leider van de WD. Dijkstal, die eerder Kamerlid was van 1982 tot 1994, wilde niet antwoorden op de vraag of hij over vier jaar ook lijsttrekker wordt. „Ik neem de toekomst in kleine brokjes." Pagina 3: Bolkestein was Haag se politiek steeds een stap vooruit 12719° 11720° 12719° 50% 40% 60% ncfchljn 30% 30% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina g VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 18 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Sport20,21 Strips Uitgaan 12 Dertien mensen delen jackpot van 590 miljoen WASHINGTON DPA-Rtr Dertien werknemers van een machinebankwerkerij uit de stad Westerville in de Ameri kaanse staat Ohio zijn met een gezamenlijk lot de winnaars van de grootste jackpot aller tijden. Ze delen 295 miljoen dollar, on geveer 590 miljoen gulden. De hoofdprijs wonnen de der tien werknemers dankzij het nummer dertien, dat als laatste van de zes getallen werd getrok ken. Ze hebben ervoor gekozen het geld in één keer te innen. Dat leidt tot een iets lager be drag, ze houden dan zo'n 323 miljoen gulden over, bijna 25 miljoen gulden per persoon. Daarover moeten ze nog wel belasting betalen. De belangstelling voor de zo genaamde Powerball-lotto was overweldigend, nadat bij de vo rige ronde op zaterdag prijzen geld van 166 miljoen gulden was blijven staan. Sindsdien was er een run op de loten. De kans op de hoofdprijs was per lot berekend op één op tachtig miljoen. „Dat is drie keer on waarschijnlijker dan de kans dat je door een haai wordt opgege ten", aldus een expert. Supersnel autowassen Kia dealer (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand DPerkwartaal Oautomatisch (f. 94,15) automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128030 8 "712141 '4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1