Leidsch Dagblad Vertraging ireigt voor rijfde baan 8 rVM toch van start in Tour Wat een weer hè? Kandidaat-ministers gaan nauwelijks door de mangel Deal Lewinsky verwart Witte Huis Rescue '98 TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. OENSDAG 29 JUL11998 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Gesprek van de Dag Ouderlijk huis van Paul McCartney wordt museum Economie Monopoly BMW wint strijd om Rolls-Royce alsnog De geheimtaal van de veehandel Cultuur en Kunst Van Pallandt: koningin van de beeldhouwkunst 'ildwest-taferelen in Albertville Renners brengen avond in ziekenhuis door BERTVILLE GPD zes overgebleven wielren- rs van de TVM-ploeg zijn aan begin van de middag ge- jon van start gegaan voor de ventiende etappe van de Tour France. Gisteren werden ze lor de Franse politie enkele en na aankomst in Albertville hun hotel gehaald en mee nomen naar het ziekenhuis lagen uiteindelijk pas om ]f twee vannacht in hun bed. het hotel werd alles door- cht. In het peloton was van- de onrust onder alle ren- rs groot. Er gingen geruchten er een mogelijke nieuwe (sta- TVM-woordvoerder Van Cal- verklaarde vanmorgen dat inval van de Franse politie in hotel van de ploeg geen nieuwe feiten heeft opgeleverd. Momenteel zit er nog één ver zorger vast op het politiebureau in Albertville. De Franse politie heeft afgelopen nacht assistent ploegleider Hendrik Redant op nieuw ondervraagd, maar deze keerde vanmorgen om vijf uur terug in het hotel. Wildwest-taferelen waren er gisteravond in en rond het TVM-hotel Le Million, op een doorgaans gezellig pleintje in Albertville. De rechercheurs hadden aan de overkant op een terrasje in burger in alle rust op de politiemacht zitten wachten. En vervolgens kwam er op nieuw een inval bij TVM. Met groot machtsvertoon. Het leek op een scène uit een B-film. Om de hoek speelde een country- en western-band. Alleen de paarden en schietende cowboys ontbraken. De renners, ploegleiders, ver zorgers, mecaniciens en artsen werden behandeld als zware criminelen. Deze keer werd werkelijk alles doorzocht. Tot en met de koffers en privé-eigen dommen van de coureurs. De omgeving van het rennershotel werd hermetisch afgesloten, de vele verbaasde toeristen wegge stuurd en op afstand gehouden. Rond half negen verlieten twee rechercheurs in een klein groen Peugeotje het hotel met vier zilveren koffers, een tas en drie grote vuilniszakken op de achterbank. Later werden assis tent-ploegleider Hendrik Re dant, een mecanicien en de buschauffeur meegenomen voor, wat werd verondersteld, een verhoor op het politiebu reau. De drie bleken achteraf slechts voor wat formaliteiten naar het bureau te zijn geko men. De buschauffeur moest een verklaring ondertekenen waarin stond dat in zijn bus niets was gevonden. Daarna moesten etappewin naar Blijlevens en Voskamp naar het ziekenhuis voor urine- en bloedonderzoek. Ook werd een monster van hun haar ge nomen. Oetsjakov en Ivanov volgden. De Jongh en Knaven werden als laatsten uit het hotel geplukt. Eerder op de dag werden bij een tolstation in de buurt van Albertville diverse Tour-vracht wagens die met de spullen van de ploegen van hotel naar hotel rijden doorzocht. Uit de wagen medicijnen meegenomen. De dicijnen vooralsnog geen ver van de Big Mat-ploeg werden Franse douane maakte vanmor- dachte middelen zijn aangetrof- honderd verschillende soorten gen bekend dat tussen deze me- fen. Jeroen fmisters moeten huiswerk overdoen e nieuwe ministers van verkeer en waterstaat en van ROM moeten van de Raad van State een groot deel van t huiswerk van hun voorgangers Jorritsma en De Boer zake de uitbreiding van Schiphol overmaken. Dat kan tekenen dat de aanleg van de vijfde baan ïgebruikname gepland in 2003) ernstige vertraging op- opt. HAAG THEO VAN DER KAAIJ directie van Schiphol en bei ministeries konden vandaag gevolgen van het besluit van Raad van State niet goed in- hatten. Zij moeten de tachtig gina's tellende uitspraak, die nmorgen als een bom in- nog bestuderen. De uitspraak van de afdeling stuursrechtspraak heeft be- ïkking op de bezwaren die n ingediend tegen de uitbrei- g van Schiphol met een vijf- baan. De bezwaren van 76 stanties en personen tegen de inwijzing werden door de mi sters van tafel geveegd. De iad van State heeft vooral kri- ;k op het gebrek aan onder- juwing van het besluit om hiphol uit te breiden. :ns de rechters ontbre- n in de Aanwijzing voor schriften voor lokale luchtver ontreiniging, stank en externe veiligheid. Ook het door de ministers voorgeschreven nachtelijk ge bruik van Schiphol rijmt niet met eerdere besluitvorming. De berekeningen van nachtelijk ge luidsoverlast zijn gebaseerd op een model waarvan 'de validi teit is bestreden'. De rechters vinden het verder 'onzoïgvul- dig' van de ministers dat zij geen alternatief bieden voor de woonbootbewoners in Zwanen burg, die na realisering van de vijfde baan binnen de zwaarste geluidszone terechtkomen. Tot slot, zo meent de Raad, is het luchtvaartterrein in de plannen veel te ruim aangewezen. Lucas Reijnders van Natuur en Milieu reageert verheugd op de uitspraak. Hij meent dat de uitspraak tot forse vertraging zal leiden. katwijk De Katwijkse Reddingsbrigade viert deze week haar 75-jarig bestaan. Gisteren werden de festiviteiten officieel ingeluid. Burgemees ter Van Wouwe en voorzitter van de reddingsbrigade L. van den Oever lieten op het Andreasplein vanaf een brandweerladder een spandoek zakken met de tekst 'KRB 75 jaar-Rescue '98.' foto dickhogewoning Waf dacht je van een frisse duik in hef bollenbad? idere woensdag, donderdag en vrijdag koopavond tot 21.00 uur. (EA informatielijn 0900 - 235 45 32 (22 ct/min.). Partijen werken bij keuze vooral op basis van vertrouwen den haag gpd WASHINGTON ANP-Rtr-AFP Het Witte Huis heeft publieke lijk laconiek gereageerd op het akkoord dat speciaal aanklager Kenneth Starr gisteren sloot met Monica Lewinsky. Maar volgens waarnemers overheerst achter de schermen verwarring en on zekerheid over de afspraak de voormalige Witte Huis-stagiaire te laten getuigen over haar ver meende seksuele relatie met de Amerikaanse president Bill Clinton, in ruil voor vrijstelling van vervolging. De reactie van Clinton werd gisteren door persvoorlichter Mike McCurry verwoord: ,,Hij is blij dat er duidelijkheid voor Le winsky is gekomen". Op aan dringen van journalisten zei hij niet te weten hoe de president verder tegenover het akkoord staat. ,,Haar advocaat zei dat ze volledige openheid van zaken gaat geven. Als ze dat doet, is er voor de president geen pro bleem. Dan is de kwestie opge lost." Starr boekte een opmerkelijk resultaat door Monica Lewinsky strafrechtelijke immuniteit te verstrekken, in ruil voor haar getuigenis. De voormalige stagiaire weigerde eerder name lijk maandenlang met Starr te praten. Volgens justitiële bron nen gaf zij maandag tijdens een onverwacht gesprek met mede werkers van Starr toe een seksu ele relatie met' Clinton te heb ben gehad. Zij weersprak echter dat Clinton haar had aangera den daarover te liegen. Eerder ontkende zowel Le winsky als Clinton onder ede dat er zo'n relatie heeft bestaan. Starr probeert sindsdien na te gaan of Clinton meineed heeft gepleegd, dan wel Lewinsky heeft aangezet tot meineed en obstructie van de rechtsgang. Het lijkt er door de deal nu op dat de affaire leidt tot twee te genstrijdige verklaringen. Pagina 5: Getuigenis Lewinsky laat Clinton weinig ruimte Pagina 21: Ullrich en Pantani worden bijna vrienden Barcelona: 44 miljoen voor 'De Boertjes' Frank en Ronald de Boer zijn uitgekeken op Ajax én op de trainingen van Morten Olsen. Gisteren tijdens de arbitrage zaak in Zeist, waarin de broer tjes een transfer naar Barcelona wilden afdwingen, lieten de voetballers duidelijk weten dat zij absoluut niet meer voor Ajax willen voetballen. Op 3 augustus worden de huurauto's ingeleverd. De kans dat beiden in Spanje gaan spe len is groot, want Barcelona heeft per brief laten weten in to taal 44 miljoen gulden voor De Boertjes over te hebben. Ajax- jurist Roeters waarschuwde het duo gisteren: ,,Als de werkne mer in deze situatie niet komt opdagen, pleegt hij wanpresta- Pagina 20: De Boertjes hebben mooie boek van Ajax nu wel uit Burgemeester van Rijnsburg naar Bosnië rijnsburg peter van egmond De Rijnsburgse burgemeester A.P. van der Lee gaat in septem ber als een internationaal waar nemer naar de verkiezingen in Bosnië-Hercegovina. Hij is een van de twaalf Nederlandse ver tegenwoordigers die voor de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OV- SE) wordt afgevaardigd. Voor Van der Lee is de afvaar diging geen verrassing. „Maar het is wel eervol." Ruim een jaar geleden had hij bij het ministe rie van Buitenlandse Zaken ge solliciteerd, naar aanleiding van een advertentie in het over- heidsblad Binnenlands Bestuur. Maandag kreeg hij de bevesti ging dat hij naar Bosnië zou gaan. Op 12 en 13 september gaan de inwoners van de Balkanstaat naar de stembus. Het gaat om algemene verkiezingen, voor al le overheidsniveaus behalve de gemeenteraden. ip/mauxr 13719° 11719° 11718° 70% 60% 50% 20% 30% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina g VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Meningen16 Regio13 t/m 19 RTV/program ma's11 Sport19,21 Strips10 Uitgaan22 Celstraf voor verspreiden kinderporno alphen aan den run» persbureau argos Een 44-jarige Alphenaar is giste ren door de Utrechtse recht bank veroordeeld tot twaalf we ken gevangenisstraf waarvan zeven voorwaardelijk wegens het bezit en de verspreiding van kinderporno. De eis was negen maanden cel. De Alphenaar liep in novem ber tegen de lamp toen hij, om dat hij vanwege een ander ze dendelict de cel in moest, vi deobanden bij een kennis bracht. Deze kennis waar schuwde na het zien van de banden de politie. Dode haai op strand Kijkduin kijkduin» anp Strandwandelaars hebben giste ren op het strand, bij de boule vard van Kijkduin, een kleine haai ontdekt. Ondanks de hulp van medewerkers van de die renambulance kon het dier, met een lengte van ongeveer zestig centimeter, niet in leven wor den gehouden. Het is nog onduidelijk om wat voor soort haai het gaat. De po litie Haaglanden meldt dat het een kathaai is, terwijl een des kundige van het Scheveningse Sea Life Centre meent dat het gaat om een hondshaai. Beide haaien zijn herkenbaar aan hun donkerbruine tot geelachtige kleur. Gevaarlijk voor de mens zijn ze niet. Ze voeden zich met bodemvissen en krabbetjes. Er zijn banen waarvoor je grondiger door de mangel gaat. Psychologische tests en rollenspe len zijn tegenwoordig aan de orde van de dag. Maar voor kandidaat-ministers is de sollicitatie procedure betrekkelijk eenvoudig. Het is vooral een kwestie van zorgen dat je naam op de lijstjes van je partij terechtkomt, en dat iedereen die er toe doet dus ook de onderhandelaars van de andere partijenweet wat je kwaliteiten zijn. Die lobby, waarbij je er ook weer voor op moet passen dat je niet te nadrukkelijk in het nieuws komt, is het zwaarste werk. Want als de partij je ziet zitten, en de onder handelaar heeft de gewenste post in de formatie binnengehaald, dan is je kostje zo goed als ge kocht. Dan volgt er alleen nog een indringend gesprek met de nieuwe premier en voor alle ze kerheid een onderzoekje van de Binnenlandse Veiligheidsdienst. Bovendien adviseert premier Kok de kandidaten zich medisch te laten keuren, om er zeker van te zijn dat zij de zware job aan kunnen. Over het antecedentenonderzoek door de BVD wil Binnenlandse Zaken niet veel over kwijt, maar vast staat wel dat deze onderzoeken het niet halen bij de geduchte naspeuringen die worden gedaan naar ambtenaren die met gehei me informatie in aanraking komen. De politieke partijen screenen hun kandidaten nauwelijks, zo blijkt bij navraag. Er gaat veel in goed vertrouwen, zeggen WD, PvdA en D66 in koor. „Het gaat toch om mensen die een bepaal de loopbaan achter de mg hebben en een ge schiedenis hebben in de partij", zegt voorlichter Dingemans van D66 laconiek. „We gaan niet hun verleden doorspitten." Soms gaat het daardoor mis. De afgelopen verkiezingscampagne haalde Vrij Nederland het verhaal op dat campagneleider en beoogd Ka merlid Van Baaien (WD) een extreemrechts ver leden zou hebben. De partij onderzoekt de zaak nog, maar heeft zich wel voorgenomen aspirant- Kamerleden beter te screenen. Voor de ministers en staatssecretarissen was dat deze keer nog niet aan de orde, aldus WD-woordvoerder Van Splunter. Ook de PvdA gaat er vanuit dat het met de kandidaten wel goed zit. „Het zijn bij ons nooit volslagen onbekenden die hun intrede doen in het kabinet", zegt PvdA-woordvoerster Cardozo. Dus rest de kandidaten enkel nog de gewe tensvraag die formateur Kok ze allemaal stelt. „Is er nog iets dat ik van u zou moeten weten?" Dat kan van alles zijn, van eventuele veroordelingen door de rechter tot het illegaal storten van aftral door de beoogde minister van milieu. „Dat hoeft op zich helemaal geen consequenties te heb ben", aldus de woordvoerder van Kok. „Het gaat er maar om dat Kok weet wat er eventueel kan gebeuren, zodat hij weet waar hij rekening mee moet houden." Ja, Uc wil een abonnement op het l-eidsch Dagblad. Naam:Voorli-iins;M V 1 Adres: 1 Postcode:Plaats: •Tel:(I.v. irole bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |CD Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 94.15J l I automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95.15j l Nr. bank/girc - Handtekening: - Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. n envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030 8 "712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1