Leidsch Dagblad omer 18 PvdA vraagt Zalm uitleg over cijfers Lekker er op uit? toogerd maakt indruk Verbazing over tijdstip bekendmaking s Timmers nieuwe ïrgemeester Oegstgeest Bols vanaf volgende maand weer zelfstandig DA eist terugkeer in zedenpolitie Baeto in de Burcht Bijna-ramp met Boeing Evergreen Koudekerkse brug gelicht Vergelijking ziekenhuizen TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. OPGERICHT 1 MAART 1860 JGesprek van de Dag Horst Schimanski wordt morgen 60 jaar CHQN» lica Terpstra verhief hem ieteen maar tot het helden- jm. Ploegleider Theo de verlegde de lat van de •tien naar de top-vijf. ir Rabobankrenner Mi- ael Boogerd zelf gaf giste- o een prima imitatie van op Zoetemelk weg toen hij rde werd in een bergetappe ndeTour. „Pfff, de Tour is iglang, Parijs nog ver, er n nog van alles gebeuren. irit ging over prachtige his- rische cols. Boogerd eindig- nog geen minuut van tri- nfator Rodolfo Massi. Drie- :twintig tellen achter berg- it Marco Pantani. In dezelf- als de Tour-winnaars ""fame Riis en Jan Ullrich. Vo- jaar verloor hij nog dertien inuten in de eerste Pyre- eën-etappe, nuwasMi- x ael Boogerd er gewoon bij. het algemeen Idassement ms rong de Hagenaar naar de LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG ƒ2,30 Buitenland Cultuur en Kunst Ook Nederlands geld naar Albanezen Kosovo Het ontstaan van beeldhouwwerk in Hazerswoude Monopoly De maandag in de y\ r Vierdaagse is een ~y ware verslaving zevende plaats. De kampioen van Nederland boog, maar barstte niet. „Toen Ullrich op de slotklim opeens tempo ging rijden, dreigde m'n nek- kie eraf te gaan. Ik kon nog net aan het elastiek gaan han gen. Het was een kwestie van jezelf herpakken. Even met het koppie schudden en de boel in de overdrive zetten." (0 •est afke van der toolen l-jarige Els Timmers-Van wordt de nieuwe burge ier van Oegstgeest. Zij op 1 november Sjoerd tnstra op, die dan met :oen gaat. Els Timmers is ide WD. Timmers krijgt Oegst- een burgemeester met bestuurlijke ervaring. Die zij op in de Rotterdamse jemeente Kralingen-Croos- onder meer als voorzitter et dagelijks bestuur. Dat is [gelijken met een college burgemeester en wethou- Momenteel is zij vice- itter van de deelgemeente, 1.000 inwoners telt. imers is geboren en geto- Schiedam, maar niet on- id met de Leidse regio. Ze heeft in Leiden gewoond toen ze Duits studeerde. Timmers verwacht niet dat de overgang naar Oegstgeest heel erg groot zal zijn. „Ook mijn woonplaats Kralingen is behoorlijk groen." Timmers hoopt als burge meester meer taken dan Scheenstra te krijgen. „Als ik kijk wat hij te doen heeft, is dat een nogal uitgeklede portefeuil le. Ik heb in de gesprekken met de vertrouwenscommissie dan ook naar voren gebracht dat ik géén bezwaar had tegen uitbrei ding daarvan." Timmers noemt onder meer 'regiozaken' als een taak die ze wel zou willen krij gen. „Daarin ben ik hier in Rot terdam gepokt en gemazeld." Pagina 15: Nieuwe burgemees ter Oegstgeest is 'overal inzet baar" 'ac/haarlem arnold aarts DA eist dat de afdeling en zedenpolitie snel te- I: ert in alle regionale korp- )at zegt Tweede-Kamerlid 'leuvel naar aanleiding Zandvoortse kinderpor- :e. Hij verwijst naar een •k dat seksuoloog Fren- ift gehouden naar het meren van de afdelingen, 'leuvel: „Binnen justitie litie moet dit onderwerp r aandacht krijgen. Dat ider meer door de afde- ;d- en zedenpolitie weer itroduceren bij de regio korpsen. Uit onderzoek rofessor Frenken is twee ileden al gebleken dat fn die wel de beschikking over zo'n afdeling veel isultaat bereiken." WD-Kamerlid lals blijft de bestrijding pnderporno steken in be- irnemens. Hij heeft twij- ir de wijze waarop de po- ale! l'uimt op! Naast de vele showroommodellen met kortingen tot wel 50%, H'oor deze opruiming door onze gehele collectie scherpe aanbiedingen. meubelen voor de laagste prijs! Wacht niet te lang, want op op! -1bachtsweg 11-13 De Kamerleden van de PvdA hebben volgens een woord voerster 'de wenkbrauwen gefronst' over het tijdstip (gis teren) waarop het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) de onverwacht gunstige cijfers over het financie ringstekort heeft gepubliceerd. den haag anp Volgens de woordvoerster gaan de Kamerleden er vooralsnog niet van uit dat Zalm de cijfers bewust heeft verzwegen bij de onderhandelingen over het re geerakkoord, om zo te voorko men dat de PvdA een argument in handen kreeg om meer geld uit te geven voor nieuw over heidsbeleid. „Die conclusie is op zijn minst voorbarig. Laat we eerst eens de antwoorden op onze wagen afwachten", aldus de woordvoerster. Kamerlid Van der Ploeg zal schriftelijke wagen stellen aan Zalm. De toelaatbare hoogte van het financieringstekort (het verschil tussen inkomsten en uitgaven van de rijksoverheid) is een be langrijk politiek twistpunt. De WD wil het tekort graag zo snel mogelijk verkleinen, terwijl de PvdA daarmee wat minder haast heeft, om zo wat meer geld te kunnen uitgeven aan nieuw beleid (zoals voor klas senverkleining in onderwijs en het verkorten van de wachtlijs ten in de ziekenhuizen). Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) benadrukte overigens meteen al dat de jongste cijfers over het financie ringstekort in 1997 (0,9 procent) aan niemand vooraf zijn gege ven. Dat zou betekenen dat ook Zalm er niet van wist. De rege ring, die bij het maken van het regeerakkoord is uitgegaan van een financieringstekort van 1,5 procent, laat zich in haar ma cro-economisch beleid vooral leiden door de cijfers van het Centraal Planbureau (CPB). Die bestudeert de nieuwste CBS-cij- fers nog. Pagina 3: Kabinet rekent zich niet te snel rijk Fusie met Wessanen ongedaan gemaakt amstelveen gpd litie het vastgestelde beleid uit voert. „Landelijk is aan kinder porno prioriteit toegekend, maar ik heb de indruk dat er in de uitvoering iets niet klopt. Korthals bepleit ook voor het vergroten van de computerken nis binnen de politiekorpsen. „Bij de politie is te weinig be kend met het Internet. Je zou mensen moeten opleiden of deskundigen van buiten moe ten aantrekken." Biesheuvel vindt het raar dat demissionair minister Sorgdra- ger van justitie tot dusverre geen commentaar heeft gege ven. In Duitsland gaf minister Kinkel van buitenlandse zaken een dag na het bekend worden van de affaire een persconferen tie waarin hij zijn afschuw over de zaak uitsprak. „Het zou de minister sieren wanneer zij ook blijk gaf van haar betrokkenheid bij het onderwerp." Pagina 3: Kinderporno Zand- voorter nog steeds op Internet te vinden Aan de mislukte fusie van Bols met Wessanen wordt volgende maand een definitief einde ge maakt. De 'borrelpoot' wordt verkocht aan CVC Capital Part ners in Amsterdam, dat eerder al meelfabrikant Meneba en de verpakkingsdivisie van KNP BT overnam. CVC, een belangrijke Europese investeringsmaat schappij met een vermogen van ruim zes miljard gulden, zal Bols van het nodige kapitaal voorzien om verder te kunnen uitbreiden. Koninklijke BolsWessanen ontstond in 1993 uit de fusie tussen het voedingsmiddelen concern Koninklijke Wessanen en het drankenconcem Konink lijke Distilleerderijen Erven Lu cas Bols, waartoe ook de mer ken als Bokma, Coebergh en Pi sang Ambon horen. De top van BolsWessanen heeft jarenlang krampachtig ge weigerd om toe te geven aan de wensen uit de beleggerswereld om de fusie weer ongedaan te maken. De markt geloofde er niets van dat het met de combi natie ooit goed zou komen. Vo rig jaar gingen de concerndir.ec- tie en de raad van commissaris sen om en werd een splitsing bespreekbaar. Eind augustus wordt de overdracht beklonken. Pagina 7: Huwelijk tussen 'drank en kaas' op de klippen leiden Na het succes, vorig jaar, van Vondels 'Lucifer', is gisteravond onder de wolken boven de Leidse Burcht, 'Baeto' in première gegaan. Het klassieke verhaal van P.C. Hooft over de vermeende stamvader van de Nederlanders wordt, in een moderne bewerking van Ruud Wessels, op de planken gebracht door Toneelgroep Het Arsenaal. Acht acteurs gesteund door een koor, muzikanten, vuur en andere speciale ef fecten binden rondom het middeleeuwse monument nog tot en met 2 augustus de strijd aan met de ele menten. Pagina 18: Jonge held ligt zwaar op de maag. foto taco van der eb HET WOORD IS AAN C. Buddingh De meeste mensen gebrui ken hun hoofd zo weinig dat ze het niet eens merken wanneer ze het verliezen. meest bewolkt 117220 20% 10% 10% 50% 60% 50% VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland3 Buitenland5 Cultuur18 Economie7,8 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Meningen16 Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Sport20,21 Strips10 22 Uitgaan schiphol» bill meyer Een Boeing 747 van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij Evergreen is afgelopen maan dag in grote moeilijkheden ge raakt na vertrek van Schiphol. Het vliegtuig vloog in opdracht van de Israëlische luchtvaart maatschappij El AL vracht van Amsterdam naar New York. De koudekerk aan den run Een gedenkwaardig moment voor inwoners van Hazerswoude en Koudekerk. Een hoge hijskraan* lichtte gisterochtend rond elf uur het bovendeel (de balans) van de Koudekerkse brug en zette het op een schip. Daarna volgden de hameitorens en het brugdek. De hameitorens gaan naar de schroothoop. De overige onderdelen van de Koudekerkse brug worden de komende weken gerenoveerd bij een bedrijf in Moerdijk. Vandaag komt er voor het langzame verkeer een twee meter brede noodbrug over de Oude Rijn. Tientallen toeschouwers, inclusief de drie wethouders van Rijnwoude, trotseerden de buien om de onttakeling van de brug mee te maken. „Het is best een emotioneel moment", zei wethou der Gerda Geenjaar. Buurtbewoonster An$ van der Voort was het helemaal met haar eens. „Ik wilde dit beslist zien. De dag dat de brug terugkomt, houd ik ook vrij." Brugwachter Chris van der Meer vermaakte zich bij zijn brug die even het middelpunt van een toeristische attractie leek. „Voor één dag is die drukte wel gezellig", zei hij lachend. Pagina 17: Brug wordt monument. foto engel lameijer gezagvoerder meldde boven Valkenburg ernstige problemen met de besturing. De Luchtverkeersbeveiliging van Schiphol dirigeerde het toe stel daarop naar zee waar het kerosine loosde. Het vliegtuig maakte vervolgens een voor zorgslanding op de Zwanen- burgbaan waar de brandweer paraat stond. Bij de landing den haag anp De Consumentenbond gaat de kwaliteit van ziekenhuizen ver gelijken. Het onderzoek moet patiënten in staat stellen zelf te bepalen waar zij zich het beste kunnen laten behandelen. De bond begint dit najaar met een proef in de regit* Utrecht. Op termijn wil de bond ook de zorg in de rest van Nederland in kaart brengen. Het onderzoek richt zich in eerste instantie op feitelijke in formatie zoals de bereikbaar heid, voorzieningen, het aantal één- en tweepersoonskamers, prijzen en bezoekuren. Ook wil de bond de wachtlijsten verge lijken. Sluitstuk vormt het on derzoek naar de kwaliteit. In verband met de complexi teit van het onderzoek heeft de Consumentenbond gekozen voor een proef van een jaar met tien ziekenhuizen in de regio Utrecht. Het ziekenhuisvergelij- kingssysteem zal pas ergens in 2000 op landelijk niveau gereed zijn. Het ministerie van Volksge zondheid steunt het project. De Consumentenbond wil de uit komsten van het onderzoek jaarlijks pübliceren in haar ei- gen gids. Pagina Leiden: Kwaliteit zie- kenhuizen moeilijk te meten klapte een fors aantal banden van het landingsgestel. De Raad voor de Luchtvaart stelt samen met de Luchtvaart- politie een onderzoek in. Een woordvoerder wil alleen beves tigen dat het vliegtuig bestu ringsproblemen had. Uit het onderzoek moet blijken wat de oorzaak was. 'Niet zwemmen in Zegerplas' alphen aan den run ivo pommerel Het water in de Zegerplas ziet groen van de blauwwieren. Daarom ontraadt de provincie Zuid-Holland zwemmen in het Alphense meer. Dit jaar komt het negatieve advies van de pro vincie eerder dan in voorgaande jaren. De provincie vermoedt dat de zachte winter en het groeizame weer van de laatste tijd hiervan de oorzaak zijn. De Zegerplas is één van de 23 plas sen in de provincie waar het wier is aangetroffen, maar het enige water waar het zwemmen ontraden is. Blauwwieren zijn te herken nen als een olieachtige laag met een blauw-groene kleur. Het wier, dat meer weg heeft van een alg, is alleen gevaarlijk bij inwendig gebruik. Darm- en maagklachten kunnen het ge volg zijn. De plas in het Europapark. waar de provincie vorige maand ook bacteriologische verontrei niging en blauwwier constateer de, is inmiddels weer schoon. Welkom in ons woonwarenhuis. Iedere woensdag, donderdag en vrijdag koopavond tol 21.00 uur. IKEA informatielijn 0900 - 235 45 32 (22 tl/min.). Ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. - Plaats: Tel: (I.v oir bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: lOPermaand DPerkwarlaal Oautomatisch (f. 94,15) i automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15) I Nr. bank/girc - Handtekening: - Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-5128030

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1