Leidsch Dagblad l 15 19 Ontdekken kinderporno puur toeval iederlander eet ïaar weinig vis ©vervecht Prins bewondert fiets niversiteit Leiden ekt meer studenten Tuincentrum Klamme start Vierdaagse VNO: hogere belasting voor 65-plussers Kankerpatiënt eist opheffing straatverbod 1WEË WEKEN DE WERELD OM U HEEN. X ISDAG21 JULI 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 Gesprek van de Dag Het nieuwe broertje van EPO heet PFC Economie Monopoly Rusland krijgt 7 voor 22 miljard aan extra leningen Het is vooral geestelijk zwaar om pontbaas te zijn s Cultuur en Kunst Shania Twain breekt uit keurslijf van de country LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Prins Willem-Alexander gisteren in de Tour de Fran- i gast bij wielerploeg TVM. [prins kreeg van Steven de -Ji, Servais Knaven, Bart camp en Jeroen Blijlevens links naar rechts) uitleg er de speciale tijdritfiets van ei Ivanov. Vanochtend ont- Willem-Alexander, die ook Klaag n morgen te gast is in Tour, met de Rabobankfor- e. De stemming daar was I, want Raborenner Leon Bon won gisteren de ne- nde Tour-etappe van Mon- iban naar Pau. Hij was de eiste sprinter van een kop- iep van vier. Hein Verbrug- voorzitter van de intema- nale wielerunie (UCI), kon- de gisteravond aan dat nog dens deze Tour de France er, ast de bestaande dopingcon- es en bloedonderzoeken ar EPO, uitgebreide gezond- Idstesten bij renners zullen orden uitgevoerd. Het verschil itde bestaande gezondheids test is dat de nieuwe onderzoe ken zich niet meer louter beper ken tot EPO.'Ook wanneer an dere stoffen worden aangetrof fen in het bloed van de coureur, kan deze uit gezondheidsover wegingen een startverbod op gelegd krijgen. De ploegartsen moeten de onderzoeken gaan uitvoeren. Pagina 21: Hoogtij dag voor Van Bon. foto gpd cor vos iEUKATWUK ANNET VAN AARSEN srlanders eten veel minder lan de gemiddelde Europe- Volgens cijfers van het Eu- bureau voor de statistiek ostat) blijft de consumptie hoofd van de bevolking ste- op twaalf kilo per jaar, ter- dat in heel Europa 22 kilo par is. Alleen Oostenrijkers minder vis dan Nederlan den kilo per jaar. De tste visliefhebbers zijn de ijaarden (39 kilo), cijfers verbazen C. Haas van de gelijknamige Kat ie rederij visverwerker nau- jks. Het is volgens hem een stie van cultuur, van oude oonten en ideeën. „Neder- lers eten van oudsher mis- en één keer in de week vis. dan heb ik het over de ka- ieken, die op vrijdag vis op menu hadden staan", zegt Maar Haasnoot ziet de toe- komst niet somber in. Hij denkt dat de Nederlander meer en meer het vlees op het menu zal omruilen voor vis. „Onderzoe ken wijzen telkens uit dat vis gezond is. Laatst nog was er een deskundige die ontdekte dat mensen die veel vis eten, min der kans lopen op dementie. De beste reclame komt van de-me dici. Alleen zit de prijs nu een beetje tegen. Een kwestie van cultuur, zegt ook T. Sintnicolaas van het Ne derlands visbureau. „We heb ben in Nederland altijd vis ge vangen, maar we hebben het niet leren eten. Het menu van de gemiddelde Nederlander be stond toch vooral uit het rijtje vlees-aardappelen-groente. Maar het imago van vis is lang zaam aan het veranderen. Uit onze cijfers blijkt dat de viscon- sumptie vorig jaar met negen procent is gestegen." sief worden begeleid. Wie ver volgens aan het eind van het jaar niet minimaal de helft van zijn tentamens heeft gehaald, moet op zoek naar een andere studie. Studenten blijken hun studie door het nieuwe systeem sneller te doorlopen. De grote klap lijkt dit jaar te vallen op de landbouwuniversi teit Wageningen, die de grootste daling in de vooraanmeldingen laat zien. Ook de Utrechtse uni versiteit en de Vrije Universtiteit in Amsterdam trekken aanzien lijk minder eerstejaars. Het to taal aantal jongeren dat na de zomer aan een universitaire studie begint, blijft zoals het er nu naar uitziet stabiel. Uit het jaarverslag van de Leidse universiteit blijkt overi gens dat 1997 ondanks de da lende studentenaantallen finan cieel een goed jaar was. Eindig de 1996 nog in de rode cijfers, de universiteit kon het laatste ja^r afsluiten met een positief saldo van 6,1 miljoen gulden. Dat resultaat kon met name worden bereikt door flink te be zuinigen op de personeelskos ten. Die namen in één jaar tijd met bijna dertig miljoen, ofte wel acht procent, af. eidse universiteit trekt voor eerst in jaren weer meer enten. Woordvoerder W. Amerongen meldt een stij- van vier procent in het al vooraanmeldingen. Tus- 1994 en 1997 daalde het al eerstejaars studenten van 5 naar iets meer dan drie end. Dit jaar komt de uni- it waarschijnlijk uit op veer 3.200. Amerongen vermoedt Ie groei verband houdt met 'voering van het bindend ï-advies. Het Leidse sys- komt er op neer dat stu- en in het eerste jaar in ten- Tentoonstelling toeten uit de Kosmos itnaards gevaar: feit of fictie? "isdag 22 juli, 14 uur: E.T. ontroerende film voor jong en aim Boerhaave, Leiden hnge St. Agnietenstraat 10 071 -5214 224 Tekort overheid rp i i i T a 0,9 procent Terpstra weer genoemd als burgemeester Leiden naar i den haag gpd Het Nederlandse overheidste kort beweegt zich snel richting nul procent. Volgens het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) bedraagt het tekort nu 0,9 procent van het bruto binnen lands product, het totaal dat Nederland aan goederen en diensten omzet. Bij de onderhandelingen voor een nieuw kabinet werd tot nu toe uitgegaan van een tekort van 1,5 procent. Afgesproken is dat alle meevallers over 1998 ook worden aangewend ter ver mindering van het tekort van de overheid. Daarmee komt nog voor de eeuwwisseling een overschot in zicht, mits de eco nomie zich blijft ontwikkelen zoals verwacht. leiden/den haag dorith ligtvoet/anp Erica Terpstra wordt weer nadrukkelijk genoemd als opvolger van de Leidse burgemeester Cees Goekoop nu ze waarschijnlijk niet zal terugkeren in een nieuw paars kabinet. WD-leider Bolke- stein vindt dat alle zittende liberale bewindslie den de komende vier jaar een andere portefeuille moeten hebben, met uitzondering van minister Zalm van financiën. De WD-bewindsvrouw wil geen ander departement. Al maanden circuleren geruchten dat Terpstra (55) 'in' zou zijn voor het burgemeesterschap. In een reactie daarop zegt Tjeerd van Rij, voorzitter van de vertrouwenscommissie, dat 'Leiden beslist nog niet rond is met Terpstra'. „We weten zelfs niet of ze heeft gesolliciteerd. Ons werk moet nog beginnen. De commissaris van de koningin heeft nu gesprekken met een aantal geschikte kandida ten. De vertrouwenscommissie praat van septem ber tot half oktober met zes tot acht van deze sol licitanten." Zelfheeft Terpstra steeds ontkend dat ze belangstelling heeft voor de functie. Van Rij antwoordt ontwijkend op de vraag of hij Terpstra een geschikte kandidaat vindt. „We hebben daar als vertrouwenscommissie nog niet over gesproken. Om een antwoord te geven op die vraag moeten we eerst weten wie de andere kandidaten zijn en dat weten we niet." Toch be staat de kans dat het kabinet de voordracht van de vertrouwenscommissie naast zich neerlegt en zelf een geschikte kandidaat benoemt. Van Rij acht die kans echter niet groot, omdat het paarse kabinet juist heeft beloofd beter naar lokale over heden te luisteren. Terpstra kwam in 1977 in de Tweede Kamer en werd vier jaar geleden bij haar aantreden als staatssecretaris de 'moeder van de gehandicapten en de bejaarden' genoemd. Ze dankt deze bena ming aan het werk dat zij in de Kamer voor hen verzette. Maar juist onder deze groep is haar po pulariteit behoorlijk gedaald. De wachtlijsten in de ouderenzorg en de gehandicaptenzorg zijn nog steeds lang, ondanks de extra miljoenen die zij hiervoor uittrok. HET WOORD IS AAN Julien de Valckenaere Wie bij mensen en bijen al leen op honing uit Is, komt thuis met lege handen en een gezwollen hoofd. Veel kritiek op Nederlands opsporingsbeleid In binnen- en buitenland is forse kritiek losgebarsten op de Nederlandse bestrijding van kinderporno. Justitie en politie blijken totaal geen prioriteit te geven aan het op sporen van materiaal en het vervolgen van betrokkenen. zandvoort gpd Daar werd afgelopen tijd kin derporno aangetroffen bij diver se invallen in videotheken. Co ordinator Kroeze van de jeugd- en zedenpolitie daar bepleit een groot, geautomatiseerd datasys- teem waartoe alle politiekorp sen toegang hebben. „Want kinderporno is een heel verbor gen wereld, waar je lastig achter komt." Ook bij de Rotterdamse poli tie heeft kinderporno geen prio riteit. Recent opgespoorde za ken zijn bij toeval ontdekt. Het Rotterdamse korps heeft wel een afdeling jeugd- en zedenza ken, maar daar wordt alleen ge werkt aan kinderporno als het heel grote zaken zijn. Ook het korps Limburg-Zuid heeft geen aparte afdeling voor de opspo ring van kinderporno. Volgens de woordvoerder is er geen aan leiding speciale rechercheurs aan te stellen. „Ik ontken niet dat het hier gebeurt, maar het blijft tot nu toe verborgen voor ons." De Kennemerlandse politie heeft inmiddels toegegeven al een jaar geleden een onderzoek naar de Zandvoortse hoofdver dachte Gerrie te hebben inge steld. Na tips heeft de politie hem gewaagd pornomateriaal te tonen. Hij liet toen alleen seksafbeeldingen zien waarbij volwassenen waren betrokken. Inmiddels, zijn bij de politie dertig tips binnengekomen over de affaire. Het politieteam is uitgebreid naar 25 mensen, on der wie financiële en computer specialisten. Zie aanbieding elders in de krant Pagina 3: Werkgroep geeft be wijsmateriaal toch af Vanuit de politiekorpsen zelf wordt toegegeven dat ontdek king van Idnderpomo bijna al tijd een kwestie is van louter toeval. Zo vormde in de Zand voortse affaire de moord op de 49-jarige hoofdverdachte en het materiaal dat Belgische ama teurspeurders uit Morkhoven aanleverden aanleiding tot een onderzoek. Niet alleen in Nederland, maar ook in België en Duitsland wordt veel te weinig aandacht besteed aan kinderporno, vindt de Oostenrijkse minister W. Schüssel van buitenlandse zaken. Oostenrijk is voorzitter van de Europese Unie. „Het is een schande dat particulieren laten zien hoe doeltreffend zo iets valt te ontdekken, terwijl de politie-autoriteiten daartoe ken nelijk niet in staat zijn." Schüs sel bepleit meer Europese sa menwerking. In Nederland heeft alleen de Amsterdamse politie een afde ling die serieus kinderporno on derzoekt. Soms vormt een affai re aanleiding om een gespecia liseerde afdeling op te richten, zoals bij het regiokorps Twente. LEZERSSEïWïCE Heereweg 350 Lisse (Koopavond: donderdag en vrijdag) numegen» Na een klamme, tropisch aandoende nacht zijn vanmorgen in alle vroegte zo'n 36.500 wande laars begonnen aan de 82ste Nijmeegse Vierdaagse. De doorgewinterde wandelaars gingen om vier uur van start voor de langste afstand (vijftig kilometer), die hen onder meer langs Arnhem-Zuid en Elden voerde. De andere deelnemers hoefden niet zo ver (veertig of dertig kilometer) en konden dus later star ten. Zoals gewoonlijk waren ook nu weer de Betuwe-dorpen Bemmel, Huissen, Eist, Oosterhout en Lent feestelijk opgetuigd om de wandelaars te begroeten. Morgen voert de Vierdaagse de deelnemers door het Rijk van Nijmegen. foto anp koen suyk 12722® 13*/20° 11720° SïSffg 30% 20% 20% ïssdft*? 30% 50% 50% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 6 VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,16,17 RTV/programma's11 Sport20,21 Strips Uitgaan 10 DEN HAAG ANP Werkgeversvereniging VNO- NCW wil dat 65-plussers vanaf 2005 net zo veel belasting gaan betalen als werkenden. Zo kun nen de belastinginkomsten van de staat op peU blijven, wan neer er relatief steeds minder mensen werken. Mogelijk kunnen de tarieven voor de loon- en inkomstenbe lasting omlaag als ouderen meer gaan betalen. De belasting op arbeid wordt dan goedkoper, wat de werkgelegenheid ten goede komt. VNO-NCW vindt het onterecht dat niet-werken- den netto meer geld overhou den van hun inkomen dan mensen die nog wel werken. Volgens het belastingstelsel dat het tweede paarse kabinet in de volgende eeuw wil invoe ren, komen er voor mensen met een baan vier belastingtarieven: 33, 36, 42 en 52 procent. Gepen sioneerden worden in hun eer ste twee schijven aangeslagen voor ongeveer 15,5 en 19 pro cent. Die percentages moeten omhoog naar het niveau van de belastingen voor werkenden, vindt VNO-NCW. Dat gebeurt door de ouderen naast belastin gen ook premies volksverzeke ringen te laten betalen. VNO-NCW wil ouderen die alleen AOW ontvangen of slechts een klein aanvullend pensioen hebben (tussen vijf- en tienduizend gulden) ontzien. Voor hen komt er een ouderen - aftrek, die steeds lager wordt als iemand een hoger pensioenin komen heeft. Wie nu gepensio neerd is, of voor 2005 65 wordt, hoeft in het plan van de werkge vers geen hogere aanslag te vre- NIEUWKOOP» ANP Een 44-jarige man uit Nieuw koop heeft vanochtend in kort geding voor de rechtbank in Den Haag geëist dat het straat verbod dat tegen hem is uitge vaardigd, wordt opgeheven. De man heeft kanker in een termi naal stadium en hij wil graag te rug naar de plek waar hij is ge boren en getogen. Ook wil hij afscheid nemen van vrienden en bekenden en zijn huisarts kunnen bezoeken. Volgens raadsman A. Vlinter- man heeft zijn cliënt, die in een rolstoel zit, niet lang meer te le ven. De man is in oktober vorig jaar een straatverbod opgelegd wegens mishandeling van zijn ex-vrouw. Dat verbod loopt nog tot december. „Of die veroorde ling destijds terecht was, betwij fel ik ten zeerste", zegt de advo caat. „Zo is er bijvoorbeeld nooit aangifte gedaan. Feit is dat mijn cliënt in de conditie waarin hij nu verkeert, geen kwaad kan aanrichten in de richting van zijn ex-vrouw. Wij hebben geprobeerd de zaak via informele weg te regelen, maar dat is niet gelukt." Het straatverbod betekent in de praktijk dat de Nieuwkoper het verzorgingshuis waarin hij verblijft, nauwelijks uitkomt, aangezien de plaats slechts zes tien straten telt. De huisarts moet dus ook naar hem toe ko men. Vlinterman vindt dat on menselijk en verwijst daarbij naar het Europees Verdrag van de Rechten voor de Mens dat zulke situaties afkeurt. Ja. Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam:_Vbot1nurv Adres: (I.v.m. controle bezorging 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 94,15) l automatisch (f 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28030 "712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1