Leidsch Dagblad Duizenden doden door vloedgolven BEL: 071-5128030 Wandelend straattheater loord Hilvarenbeek iminele afrekening Strandactie tegen gebruik proefdieren lorkhoven gaat namen onthullen Werkstraf voor dealende militairen TWEE WEKEN DE WERELD OM U ;Ad" (ANDAG 20 JULI 1998 Binnenland OPGERICHT 1 MAART 1860 Buitenland Monopoly Gewonden en arrestaties bij Megafestatie in Jaarbeurs Strijd in Kosovo laait in alle hevigheid op U wint honderdduizend gulden, wat nu? Cultuur en Kunst Warble Fly wint de Gouden Pet NR. 41750 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Nog geen abonnee? Kroonprins Ilclcir Tour Luchtbrug naar Papoea-Nieuw-Guinea MTAUBAN ANP nnsWillem-Alexander rengt de komende dagen en bezoek aan de Ronde van lankrijk. Het Nederlandse DC-lid arriveert vandaag in eTour. Vanavond dineert de oonprins met de TVM- oeg, morgenochtend ontbijt jmet de Rabobankploeg. orgen volgt hij dan als gast n beide ploegen (hij stapt bij het bevoorradings int) de tiende etappe, lensdag is hij de gast van iur-directeur Jean-Marie blanc. inVerbruggen, voorzitter nde internationale wieier - eratie (UCI), wil het aantal ondheidscontroles van de ners opvoeren. „Vanaf 1 ïari moeten alle coureurs nkeer in de twee maanden irden onderzocht", zei de ierlander zaterdag voor de S-radio. „Van die contro- lat een rapport naar de voorzitter hoorde op het egveld van Madrid dat Fes- i vrijdagavond laat uit de irwas gezet. Hij is blij met actie van de Franse justitie. )ie hebben iets gedaan wat ij als UCI niet kunnen: cri- linelen in de wielersport op- ikken." De uitsluiting van stina was in zijn ogen on- nnijdelijk. „De Tour heeft ja eigen reglement en op i daarvan is de ploeg eruit t. Niet op gezag van de 1" iFestina is ook de Neder- ndse wielerploeg TVM be trokken geraakt bij een do pingonderzoek. Op 4 maart zouden erbij een controle aan de grens in de buurt van Reims 104 ampullen van de verboden stof EPO in een wa gen van TVM zijn gevonden. Ploegleider Cees Priem beves tigde zaterdag tijdens de indi viduele tijdrit dat er spullen zijn gevonden, maar bestrijdt de hoeveelheid. Na het vertrek van zijn voor naamste concurrenten heeft Jan Ullrich in de eerste seri euze opdracht direct de Tour naar zijn hand gezet. De Duit ser won zaterdag de uiterst lastige tijdrit over 58 kilome ter bij Corrèze en pakte en passant de gele trui. Die le verde hij trui gisteren alweer in aan de Fransman Laurent Desbiens, die met vijf andere renners bijna acht minuten voor het peloton finishte. Pagina 15: Cees Priem in de beklaagdenbank Pagina 17: Virenque is mar telaar van het volk geworden Het dodental als gevolg van de vloedgolven die zaterdag een deel van de noordkust van Papoea-Nieuw-Guinea troffen, is mogelijk veel hoger dan aanvankelijk werd ge vreesd. De gouverneur van de geteisterde provincie West Sepik, John Tekwie, zei vandaag dat mogelijk driedui zend mensen zijn omgekomen. De zwaarste van de drie vloedgolven, die werden veroorzaakt door een aardbe ving voor de kust, had een hoogte van tien meter. VANIMO PORT MORESBY verdachten zitten nog vast De bevolking werd volkomen verrast. Aardbevingen komen veel voor in het gebied, maar de laatste vloedgolf deed zich er in 1907 voor. Volgens Tekwie is zijn schatting nog aan de con servatieve kant, gezien het aan tal lijken dat uit zee is gehaald en het geringe aantal mensen dat naar het binnenland kon vluchten. De gouverneur wees erop dat van de duizenden per sonen van wie werd aangeno men dat zij zich in het binnen land bevonden, er tot nu toe maar zo'n vijfhonderd zijn ge vonden. „Overal zie ik alleen lij ken. Het gaat om een verschrik kelijke catastrofe." Officieel staat het dodental nog op ruim duizend, maar pre mier Bill Skate zei gisteren dat er nog duizenden mensen wor den vermist. „Vier of vijf dorpen zijn helemaal verwoest. De be volking van dat gebied ligt tus sen de acht- en tienduizend mensen, maar wij weten ge woon niet waar zij zijn. Op dit moment hebben wij zevenhon derd doden geborgen en begra ven. De dorpjes in de provincie West Sepik bestaan uit paalwo ningen van bamboe, die aan het strand liggen. De inwoners wer den meegesleurd of levend be graven. Duizenden zijn dakloos. De Australische luchtmacht be gon gisterochtend een lucht brug. Militaire vliegtuigen ver voeren vanuit Port Moresby medicijnen, voedsel en hulp goederen naar het getroffen ge bied. Skate zei dat zijn land in eer ste instantie vooral behoefte heeft aan medische hulp. Bij de hulpactie zijn drie Nederlandse artsen betrokken, die door de rooms-katholieke hulporganisa tie Memisa zijn uitgezonden. Een van hen, Bart Vullings, zei gisteren dat het ziekenhuis overvol is en er een nijpende behoefte is aan medisch materi aal, voedsel en kleding voor de slachtoffers. Ook verplegend personeel is er veel te weinig. SG.GPD riervoudige moord op het igoed an de textielfamilie iniau in Hilvarenbeek is itl zeker een afrekening in criminele circuit. Dat con cert de politie nu zij de titeit heeft vastgesteld van e andere slachtoffers, een en 45-jarige inwoner van stricht. Aan de hand van vingerafdrukken is geble- dat zij bekenden van de po- zijn. it na de ontdekking van misdrijf bleek dat twee svan het gezin Taminiau !e slachtoffers hoorden. Zij het rechercheteam an de zaak werkt bij toeval geweest van de moord i de twee Maastrichtenaren, hebben zij met hun leven ten bekopen. De politie is overtuigd dat er geen lectie is tussen de familie iniau en de twee Maast richtse slachtoffers of de twee verdachten. Volgens een politie woordvoerder is het nog ondui delijk waarom de afrekening op het landgoed van de familie plaatshad. De broers zijn donderdag avond met hun auto van huis weggereden. De volgende mor gen ontdekten de ouders dat ze niet thuis waren gekomen. Na dat ze hun zoons bij de politie als vermist hadden opgegeven, vonden ze later bij een wande ling op het landgoed de dode li chamen van hun kinderen. De twee verdachten van de viervoudige moord blijven nog in arrest. Het tweetal, een 37-ja- rige man uit Oisterwijk en zijn 28-jarige vriendin uit Tilburg, werd in een auto aangehouden vlakbij de plaats van de moor den. Ze hebben nog altijd geen geloofwaardige verklaring kun nen geven waarom ze daar re den. NOORDWUK ANP Kies zonnebrandmiddelen zon der dierenleed! Met deze op roep zijn vrijwilligers van de vereniging Proefdiervrij gisteren de Nederlandse stranden op ge gaan, onder meer in Noordwijk. Met de campagne, die nog de hele zomer duurt, wil de vereni ging zonaanbidders overhalen voortaan proefdiervrije zonne brandartikelen te kopen. De vrijwilligers deelden duizenden folders uit met lijsten van proef diervrije zonnebrandmerken en zonneÉtieppen met daarop de tekst Factor 4 of factor dier? Smeer proefdiervrij! De badgas ten konden ook proefdiervrije zonnebrandmiddelen uitprobe- LEIDEN ANNET VAN AARSEN De vereniging beoogt met de campagne opnieuw de aan dacht te vestigen op dierproe ven voor cosmetica. „Ondanks een verbod in Nederland op dierproeven voor cosmetica, lig gen de winkels nog altijd vol met producten die zijn getest op dieren", aldus de vereniging Proefdiervrij. Wereldwijd ster ven volgens Proefdiervrij jaar lijks vele duizenden dieren in de cosmetica-industrie. „Terwijl dit niet hoeft. Op onze lijst staan 46 merken die geen proef dieren gebruiken voor het tes ten van zonfiebrandproducten. Behalve in Noordwijk, was Proefdiervrij gisteren ook actief op de stranden van onder meer Scheveningen, Kijkduin en Zandvoort. Hij is één keer zo lang als de gemiddelde man. En ook de rest van zijn verschijning is oogverblin dend opvallend. Nee, niemand ziet Adam Fields, stamhoofd van The Family, zomaar over het hoofd. Fields en zijn companen waren zaterdag te gast tijdens het straattheaterfestival in Leiden, onderdeel van de Lakenfeesten. Anders dan vorig jaar waren de acts nu niet weggestopt achter de marktkramen bij het stad huis. De gezelschappen naast The Family on der andere eenmansact Toon Maas, een Brazi liaanse muziekgroep en theatergroep Tjechov trokken van plek naar plek door de binnenstad. Dat leverde vele verrassende ontmoetingen op met het publiek. Maar The Family had het van wege de nieuwe opzet zwaar. Althans, pa en ma met hun meer dan gemiddelde lengte. „Als je zo lang bent als wij, word je behoorlijk moe van die lange stukken lopen", verzucht Fiel ds, terwijl hij even uitrust op de schouder van een marktbezoeken „Vooral omdat het zo hard waait. En dan die kinderkopjes.The show sucked. Je HET WOORD IS AAN Ruth E. Renkel Wees nooit bang voor scha duwen. Die betekenen al leen dat er vlakbij een licht schijnt. buien en onWéeiv 13-/21» 13722° "720° JSS& 20% 30% 30% ÏSÏÏSft# 50% 40% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina g VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland3 Buitenland5 Cultuur21 Economie7,8 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving10 Regio9,11,12 RTV/programma's13 Sport15 t/m 19 Strips Uitgaan 22 vindt hier in Leiden niet zo snel een pleintje dat groot genoeg is voor een optreden. We hebben een beetje ruimte nodig. En dan weer die wind. De kegels die zijn nogal licht waaien alle kanten op bij het jongleren. Maar hij laat zich niet uit het veld slaan. Geani meerd geeft hij commentaar op voorbijgangers. „Een ijsje, mevrouw? U kunt beter een goeie lunch nemen", zwaait hij beschuldigend met een vingertje. Helemaal in vervoering raakt hij bij het voetgangersbord in de Donkersteeg. „That's us", zegt hij tegen zijn veel kleinere 'dochter', een on deugende flirt, met wie hij hand in hand loopt. Her en der breekt er een brede lach door op de gezichten van de passanten. Aan de absurdistische humor van Toon Maas moeten de Leidenaren heel even wennen. Zeker als hij ergens in de middag onder een paraplu op de stoep gaat zitten en met een plantenspuit de voorbijgangers begint nat te spuiten. Maar ook hij mag terugkomen, volgend jaar. al politie bij Belgische werkgroep levert niets op IgORT ANP-GPD lelgische werkgroep Morkhoven gaat in de van week de identiteit onthullen van de be- 'nen bij het kinderporno-netwerk in Zand ig De gegevens zijn aangetroffen op de dis sdie de groep in bezit heeft. Ook is de groep (bezit van de agenda van Robby, de 23-jari- indvoorter die in het Italiaanse Pisa vastzit ïdenking van moord op Gerrie, de 49-jarige Iverdachte. iiercheurs van de Kennemerlandse politie fn gisteren met hun Belgische collega's oekingen verricht bij twee leden van Mork- Volgens Morkhoven-woordvoerder M. desem werd niets belangrijks gevonden, om- s werkgroep na een tip het materiaal elders ïdergebracht. is niet bekend wat de Kennemerlandse po- 1de Haarlemse justitie doet naar aanleiding Ie huiszoekingen. Ze wilden vanochtend reactie geven. 'deel van de kinderporno-activiteiten van mdvoortse bende zou zich hebben afge- 'dop het zeiljacht Apollo. De tweemaster was •dom van de vorig jaar overleden levenspart en Gerrie. Met het jacht zou de hoofdver- e regelmatig de Noordzee zijn opgevaren enge kinderen aan boord. Op zee zouden zij isbruikt. levenspartner van Gerrie was een topman het Amstelveense bedrijfsadviesbureau Hij was ook bestuurslid van de Sail Trai- Association Nederland (STAN), een vereni- die jongeren een zeilopleiding geeft. De 'heeft banden met Sail Amsterdam, de orga nisator van het vijfjaarlijkse zeilfestijn. De Berlijnse politie heeft zaterdag een uitleve ringsverzoek ingediend bij de Italiaanse autoritei ten. Zij willen Robby verhoren in verband met de verdwijning van Manuel Schadwald. De 23-jarige Zandvoorter zou meer weten over de in 1993 ver dwenen toen 12-jarige Berlijnse jongen. Hij heeft op 26 juni tegenover de werkgroep Morkhoven verklaard diverse Berlijnse jongens te hebben 'ge leverd' aan een Rotterdams bordeel. Onder hen was Schadwald. In een interview met de Gazet van Antwerpen heeft de vriendin van Robby verklaard dat Schad wald nog in leven is. Zij heeft van Robby gehoord dat Manuel, inmiddels achttien jaar, werkt in ho mobars in Amsterdam en Rotterdam. Hij zou ook een vaste vriend hebben. Naar aanleiding van de kinderporno-affaire willen de Duitse autoriteiten dat er regels worden opgesteld over Internet. Minister van Onderzoek J. Riters wil dat daar een internationale conferen tie in VN-verband over wordt gehouden. „Wat bij ons verboden is, wordt elders toegestaan. Daar om zijn internationale standaarden nodig." Een 30-jarige Haarlemmer gooide zaterdag in Zandvoort de ruiten in van de computerwinkel Cube Hardware in de Burgemeester Engelberts- straat, eigendom van Gerrie. Ook werden affiches aangebracht met een foto van Manuel Schadwald en de kreet 'Stolen Lives' (Gestolen Levens). De man is aangehouden. Man tijdens repareren lekke band overreden MEPPEL GPD Voor het Britse echtpaar Cluer is de vakantie in Ne derland geëindigd in een drama. De 54-jarige R. Cluer bezweek dit week einde aan de verwondingen die hij had opgelopen toen hij bij het repareren van een lekke band werd over reden. Het ongeluk gebeur de op de Rijksweg A32 bij Meppel. Cluer en zijn vrouw wa ren met de caravan met va kantie in Nederland, toen hun caravan op de A32 een lekke linkerband kreeg. De man zette de combinatie op de vluchtstrook, plaatste een gevarendriehoek achter de caravan en begon met het verwisselen van de band. Terwijl hij half onder de caravan lag, werd Cluer geraakt door een passeren de personenauto die werd bestuurd door een 42-jarige inwoner van Dedemsvaart. Waarschijnlijk had de auto van de Dedemsvaarter technische gebreken, waar door de wagen naar rechts trok. 3: Vriendin wil kroongetuige kinderpornozaak vrijpleiten Huiszoekingen bij werkgroep Morkhoven Een van de affiches die zaterdag in Zandvoort op de computerwinkel van de hoofdverdachte in de kinderpomozaak werden geplakt. Op het postertje staat een foto van Manuel Schadwald en de kreet 'Stolen Li ves'. FOTO PAUL VAN WEEL ARNHEM» ANP De militaire kamer van de rechtbank in Arnhem heeft van morgen een ex-korporaal (24) uit Seedorf wegens handel in harddrugs veroordeeld tot een werkstraf van 140 uur en drie maanden celstraf voorwaarde lijk. Een ex-soldaat (21) uit Oir- schot kreeg voor handel in xtc en speed een celstraf van zes maanden, waarvan de helft voorwaardelijk. Tegen de twee ex-militairen waren celstraffen van zes en acht maanden geëist. De korpo raal uit Seedorf handelde van voorjaar 1996 tot voorjaar 1997 in onder meer cocaïne, speed en weed. De drugs kocht hij op houseparty's in Nederland en verkocht ze door op de kazerne in Duitsland. Ook verkocht hij de drugs in discotheken. Volgens de Militaire Kamer heeft de korporaal met zijn ille gale praktijken in ernstige mate het aanzien van de krijgsmacht in het buitenland geschaad.'De twee militairen werden door Defensie ontslagen wegens het bezit van harddrugs. Defensie heeft in juni de regels ver scherpt voor landmachtperso- neel. Ook softdrugsgebruikers kunnen nu direct worden ont- ne en hasj) aangehouden voor slagen. nader onderzoek. Tegen deze De Militaire Kamer heeft ver- korporaal was achttien maan- der een strafzaak tegen een 26- den celstraf geëist, waarvan zes jarige korporaal uit Oirschot, maanden voorwaardelijk, die werd verdacht van drugsbe zit (waaronder xtc, speed, cocaï- Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dag i Postcode: 1 Tel: - Plas (l.v. trole bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 94,15) t i automatisch (f. 32,70) Oaccepfgiro (f. BB, I r>) I Nr. bank/girt - Handtekening: Leidsch si%s Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. :en envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1