Leidsch I Dagblad Van Kemenade: Rapport RIOD beneden de maat t ieuwe bewijzen in pornozaak stina-ploeg uit our de France gezet inister De Boer keert et terug op VROM Bourgondisch tafelen in de Pieterskerk NOVA houdt beelden vast Fietsgigant niet meer welkom bij Holiday Inn Edgar Davids WK-held '98 Arrestaties na vondst lijken in Hilvarenbeek AUTO RIALT0 TWlEWEKÊNGRATIS E WERELD OM U HEEN. DE IRDAG 18 JULI [-held '988^ m lye. - t Davids. ib t OPGERICHT 1 MAART 1860 Een bijzondere pelgrimstocht naar Canterbury. Marinus van der Lubbe: een Hollandse 'rebel'. Gay games: geen eensgezind feest. Elizabeth Schmitz aan het eind van 'een pittige klus' LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 TRAINING freelance docenlen automatis. gevraagd KIQ opleidingen I 071 - 58968951 http://www.kkk.nl Contactgroep acht aanvullend onderzoek nodig a-gaillarde guido bindels verslaggever kon niet uitblijven, Tour- cteiir Jean-Marie Leblanc [gisteravond laat een jlijk maar wijs besluit. Hij ikte bekend dat de Festina- tguit de Tour de France gezet. ie uren eerder had ploeg- Bruno Roussel tegen- de onderzoeksrechter in verklaard dat er binnen ploeg inderdaad doping der medische begelei- was gebruikt. Boven rekende Roussel dat er QC ien de equipe een heel be- rradingsnet was opgezet, jrganiserende sportkrant oipe had gisteren nog een ste poging ondernomen de Of irmét Festina te redden. Er ^vooruitgekeken naar de lit van vandaag. De beken- svan Roussel zorgde cell os voor nieuwe polemieken i hj jafvoor Leblanc ten slotte °9 loorslag: dit kon niet meer, jng te ver. De Tour kon - maar op één manier wor- -a gered. Zelfs al moest daar- iai in'eigen'vlees worden afdeden. liet verdwijnen van Festi- itir erliest de Ronde van 'yk ikrijk de smaakmakers van jaar. Ook in deze Tour :kl dveelvan Virenque, en de van ONCE over- len Zulle verwacht. Zij den als enigen het Tele- •bolwerk van Ullrich en ^Jkunnen slechten. Maar hui vóór de Tour begon werd en smokkelweggetje in Het rapport van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie (RIOD) over de beroving van Nederlandse jo den tijdens de Tweede Wereldoorlog is beneden de maat. Dat vindt dr. J.A. van Kemenade, voorzitter van de 'Con- Frankrijk, net over de Belgi sche grens, verzorger Willy Voet met een auto vol doping aangehouden. Roussel, ploegarts Ryckaert en de renners deden daarna ver woede pogingen om zich vrij te pleiten van alle beschuldi gingen. Maar het dossier Festi na werd met de dag dikker en dikker. Wót er ook werd ge zegd en beweerd, duidelijk werd dat de Tour mét Festina geen echte Tour meer kón worden. Het dopingschandaal overvleugelde de sportieve prestaties. In hotel Castel Novel in Varetz was het vannacht een gekken huis. De Festina's aten daar in een prachtig kasteel. Na het horen van het nieuws sloten ze zich op in de kamers van de bijbehorende chalets. Alleen de nieuwe eerste ploegleider Michael Gros reageerde kort: „Wat wij hebben gedaan, doet het hele peloton". riep hij fel. Pagina 25: Doek valt voor miljoenen ploeg Festina Zwarte Zeis moet Spaanse concurrent 'scheren' ïmei tactgroep Tegoeden Tweede Wereldoorlog'. ,,Het rapport is slecht, onregelmatig en onvoldoende onderbouwd." haarlem coen springelkamp De Contactgroep acht aanvul lend onderzoek nodig; pas daar na zal mogelijk tot publicatie van de onderzoeksbevindingen worden overgegaan. Waar het precies aan schort met het rap port, wil Van Kemenade niet zeggen. Het gewraakte rapport is twee maanden geleden door het RIOD overhandigd aan de Con tactgroep. Deze uit economen en historici samengestelde commissie is vorig jaar maart opgericht op verzoek van minis ter van financiën Zalm, naar aanleiding van het onderzoek bij Zwitserse banken naar ge roofd nazi-goud. Zij moet na gaan of Nederland alsnog scha devergoeding kan eisen van Zwitserland voor de 75 ton goud die het nooit vergoed heeft gekregen. Ook moet de Contactgroep vaststellen wat er aan joodse bezittingen in handen van de Duitsers terecht is gekomen, zoals sieraden, waardepapieren en onroerend goed. In opdracht van de Contact groep heeft RIOD-historicus dr. G. Aalders onderzoek ge daan naar geroofde joodse te goeden in Nederland. Aalders is uiterst deskundig op dit gebied. Zijn conclusie is dat zo'n 85 procent van het geroofde joodse bezit uiteindelijk is teruggeko men bij overlevenden van de holocaust en de erfgenamen van de slachtoffers. De zogehe ten 'Raad voor Rechtsherstel', de Rijksinstelling die de terug gave van joodse tegoeden coör dineerde, functioneerde volgens Aalders weliswaar bureaucra tisch, maar wel nauwgezet. In de visie van Van Kemenade is die conclusie op drijfzand ge baseerd. Hij verlangt een aan vullend onderzoek van de RIOD-onderzoeker. Pagina 3: Historicus Aalders reageert terughoudend iter De Boer keert in Paars- terug op het ministerie folkshuisvesting, Ruimtelij- dening en Milieu. Zij vindt )ch beter als ministers niet tzelfde stoel blijven zitten, [gisteren. Boer is wel beschikbaar een ander departement, ze wil volgens haar dvoerder per se niet naar bouw, noch naar Verkeer 'aterstaat. „Dat ligt niet in le als je net vier jaar hebt gedaan", aldus de woordyoerder. De drie departe menten hangen inhoudelijk te veel samen. Wordt zij geen mi nister dan wil zij graag „een ac tieve rol" spelen in de Tweede- Kamerfractie van de PvdA. Eén week geleden zei De Boer nog dat zij het geheel oneens was met de opvatting van WD- fractievoorzitter Bolkestein dat ministers hun portefeuille na vier jaar moeten loslaten. „VROM is zo'n ingewikkeld de partement, het duurt even voor dat je daar echt je draai hebt ge vonden", zei ze. Ze leek erg ge motiveerd om door te gaan. leiden Exquise gerechten en speciale liflafjes, oesters en kreeften en niet te vergeten: een drankje. Het is allemaal te krijgen tijdens Lei den Culinair. Kosten: een hand pegels. Tegen betaling van Leidse pegels, te verkrijgen bij de Pieterskerk en tijdens Leiden Culinair het enige 'wettige' betaalmiddel, kan iedereen zich daar te goed doen aan allerlei heerlijkheden. Gedu rende drie dagen proberen verschillende Leid se restaurants zich van hun beste culinaire kant te laten zien in en rond de Pieterskerk. En hoewel het weer er voor zorgde dat.de terras tafeltjes geen reservering behoefden, wisten toch velen de weg naar het het gastronomi sche hoogtepunt van de Leidse Lakenfeesten te vinden. De Pieterskerk is daartoe omge toverd in een waar restaurant. Leiden Culinair duurt tot en met zondag, foto mark lamers titie Haarlem krijgt maandag Belgisch materiaal i0ort hans de bruun van der meulen flgische onderzoeker Mar- ervloesem zegt over nieu- ewijzen te beschikken over letrokkenheid van Neder- p bij het Zandvoortse kin- wnoschandaal. Vervloesem isteravond op de diskettes lij bezit te zijn gestuit op nieuwe lijst met klanten Gerrie U„ de onlangs ver- J. de spil in het Zandvoortse zoek om medewerking is ge daan. Er is geen formeel contact geweest tussen de Haarlemse justitie en het Antwerpse par ket. De Europese Unie wil de strijd tegen kindermisbruik en kinderporno opvoeren. De Oos tenrijkse minister van buiten landse zaken Schüssel, sinds 1 juli voorzitter van de Europese Unie, heeft dit gisteren ver klaard naar aanleiding van de ontdekking in Zandvoort. ■j ij zijn er vandaag in ge- 1 een code te breken, door wij de gegevens ach- aantal rekeningen kon- erkrijgen. Volgens ons is er van een nieuwe lijn in zaak." Verdere details wil *sem pas dit weekeinde )uiten brengen." vloesem, lid van de werk- Morkhoven die kinder- bestrijdt, zei maandag Nederland te zullen komen 'stitie in Haarlem een deel >et materiaal te overhandi- maar een concrete af- k met Justitie is er nog Tot ergernis van de Haar- fjustitie is Vervloesem eer beloften om dat te doen "et nagekomen. Haarlemse justitie over- vrijdag Vervloesem een "turn te stellen, maar dat "lleen zin als de medewer- *ordt gekregen van de Bel- justitie. En die verbaast juist over dat vanuit Ne- geen enkel officieel ver- hilversum gpd De NOVA-redactie wordt overstroomd met verzoe ken van buitenlandse tv- zenders, die de gruwelijke beelden van de Zandvoort se kinderporno-affaire op tv willen brengen. De actuali teitenrubriek weigert de beelden echter te verstrek ken. Ook kranten die af drukken willen plaatsen krijgen nul op het rekest. Geïnteresseerde journa listen en politici zijn overi gens welkom op de redactie om de opnamen te bekij ken, om zich te vergewissen van de ernst van de zaak. Een aantal NOVA-redacteu- ren en presentatrice Maartje van Weegen zagen de verschrikkingen voor de uitzending. Zij concludeer den dat de misdadige han delingen met zeer jonge kinderen te schokkend wa ren voor het grote publiek. Marcel Gelauff, eindre dacteur bij RTL Nieuws, sluit zich bij het Nova standpunt aan. „Als je aan dacht schenkt aan het on derwerp heb je wel voor beelden nodig om de ernst van de zaak aan te tonen. Maar het verhaal zelf is al gruwelijk genoeg." Actienieuws en Hart van Nederland op SBS 6 nemen hetzelfde standpunt in als de NOVA-redactie. „In de vooravond is het tonen van kinderporno pertinent uit gesloten, na half elf moet er zeer terughoudend mee worden omgesprongen", zegt hoofdredacteur Jean Mentens. „De gruwelen zijn verbaal al zo sterk, dat hoef je niet te illustreren." Het daar gevonden kinder pornomateriaal is verspreid via Internet. „Het afschuwelijke ge val van kinderschendingen in Nederland bewijst eens te meer hoe dringend een gemeen schappelijk Europees optreden nodig is", zei de minister. Via Internet en het netwerk van aanbieders en klanten ver spreidt deze criminele praktijk zich over Europa. Alleen door gezamenlijke Europese inspan ningen is hieraan een einde te maken, verklaarde Schüssel. Hij pleit voor een actieplan tegen il legale praktijken op Internet. Naar aanleiding van de ont dekte kinderpornozaak heeft de Duitse regering gisteren een commissie met vertegenwoor digers van de ministeries van binnenlandse zaken, justitie en gezinszaken in het leven geroe pen. De commissie moet gaan nadenken over het bereiken van een betere coördinatie tussen de Duitse deelstaten bij de be strijding van kinderporno. Ook riep de regering van bondskan selier Helmut Kohl op tot het aanscherpen van de controle op het Internet. Alle politiemach ten van de deelstaten zouden 'cyberagenten' moeten aanstel len die toezicht houden ,op het Internet en zijn eventuele ver boden inhoud. Beieren heeft al sinds 1995 cyberagenten. Zie ook pagina 6 Leids hotel zwicht voor rijwielhandelaren leiden ruud sep De Fietsgigant is in de toe komst niet meer welkom bij Holiday Inn in Leiden. De 'vliegende fietsenwinkel' kreeg dat gisteren te horen van de hoteldirectie. Die heeft beslo ten na vandaag geen ruimte meer te verhuren aan de fiet- senverkopers na een gesprek met rijwielhandelaren uit de Leidse regio. De handelaren klagen dat ze oneerlijke con currentie ondervinden van de 'vliegende winkel'. Zes rijwielhandelaren uit Leiden. Voorschoten en Kat wijk verkochten gisteren uit protest fietsen op het terrein van Hóliday Inn voor dezelfde dumpprijzen als de winkel binnen. De Katwijker J. van Galen, die al jaren strijdt tegen De Fietsgigant, was er einde lijk in geslaagd een aantal col lega's mee te krijgen voor zijn actie. De protestverkoop voor de deur van het hotel verliep zon der problemen. Dat wil zeg gen: hoewel de verkoop ille gaal was, weigerde de directie van Holiday Inn de hulp van de politie in te roepen. Dit zeer tot ongenoegen van Fiets- gigant-baas A. Hofte. „De di recteur heeft geen zin in tram melant", was de verklaring die Hofte te horen kreeg van ho telmanager M. Moerkerk. Toen bleek dat Holiday Inn niet wilde optreden tegen de fietsenverkoop buiten, ging Hofte op zoek naar de mana ger. Die kwam na enige tijd uitleg geven. „We hebben be sloten niet tussen jullie in te gaan zitten", legde manager Moerkerk uit. „Zo lang ze bin nen geen overlast veroorzaken doen we niks. We willen geen negatieve publiciteit. Terwijl buiten de fietsen in hoog tempo van eigenaar ver wisselden, wond binnen Fiets- gigant-baas Hofte zich op. „Ze profiteren van onze folders", klaagde hij. „Ik heb voor 30.000 gulden folders ver spreid en hier voor 5000 gul den een zaal gehuurd. En die mensen pakken mijn klanten af. Ik ga toch ook niet bij een fietsenmaker op de stoep staan verkopen? En het is nog illegaal ook wat ze doen." Volgens Hofte is het gewoon afgunst dat de reguliere fiet- senhandel zo tegen hem te keer gaat. „Wij verkopen in twee dagen meer dan zij in een heel jaar. Dat steekt." Maar voor de rest van het ver haal van de fietsenmakers kan hij weinig begrip opbrengen. „Zij vinden dat het oneerlijke concurrentie is. Ze zeggen: wij moeten een winkelpand hu ren, wij moeten personeel be talen, wij moeten service en garantie geven. Maar ze moe ten helemaal niks. Ze kunnen ook hun zaak opdoeken en voor een baas gaan werken." Pagina Leiden: 'Als u morgen door een wiel zakt, heeft u pech' Lezers van deze krant hebben Edgar Davids uitgeroepen tot hun WK-held 1998. De verkiezing maakte onderdeel uit van een serie artikelen rond het wereldkampioenschap. Daarin werden 'helden' uit de historie van het WK nog eens onder de aandacht gebracht. Een elftal helden, om precies te zijn. De laatste moest uit het toernooi in Frankrijk komen. Met als belangrijkste criteria 'Hij moet goed kunnen voetballen, liefst ook nog scoren en bovendien beschikken over het nodige charisma', konden onze lezers zich uitspreken. De meeste stemmen gingen - het was geen verrassing - naar Edgar Davids. Uit de stapel inzenders die hem kozen, moest de winnaar aangewezen worden op basis van de meest originele argumentatie. Het werd Hans Boekhoud, Suze Baarthof 1, Leiden. Hij schreef: 'Na afloop van de wedstrijd Nederland-Kroatië ging Davids op zoek naar kleding van het Nederlands elftal en toen hij dit had gevonden gooide hij dat in het publiek. Na jaren te zijn verguisd vond ik deze daad van groot respect getuigen t.o.v. de fans van het Nederlands elftal. Een echte heldendaad'. Zijn prijs bestaat uit een gratis lidmaatschap (voor een jaar) van de Supportersclub Oranje en twee toegangskaarten voor de eerstkomende thuis-interland van het Nederlands elftal. Pierre Jean de Beranger Het paradijs is toegankelijk voor alle zachtmoedigen. rzicht op pagina g VANDAAG 44 PAGINA'S Binnenland3,6 Buitenland_5 Cultuur18 Economie7,9 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17,19 RTV/programma's10,11 Sport23,25 Strips31 Uitgaan21 Het Arsenaal speelt Baeto van P.C. Hooft in de open lucht op de Burcht in Leiden, waarvooreen kortingsbon. hilvarenbeek GPD De politie heeft gisteren na de vondst van vier lijken in een bosgebied in Hilvarenbeek, twee arrestaties verricht. Een 37-jarige man uit Oisterwijk en een 28-jarige vrouw uit Tilburg die daar rondreden, zijn aange houden. De vier lichamen wer den aangetroffen op het land goed van de bekende Tilburgse textielfabrikant Taminiau. Hoe wel het onderzoek naar de iden titeit gisteravond nog niet was afgesloten, is het zo goed als ze ker dat twee van de slathtoffers zoons zijn van de fabrikant. „Het onderzoek naar de identi teit gaat in de richting van de twee zoons van de familie Ta miniau". aldus politiewoord voerder H. Beurskens. De lijken werden gistermor gen door de politie gevonden nadat een melding was binnen gekomen op het politiebureau. Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 - 54 17 493 De lichamen lagen in een sloot langs het zandpad dat leidt naar de villa van de familie. De vier slachtoffers zijn met geweld om het leven gebracht. De politie heeft kogels en bloedsporen aangetroffen. Vlak bij de licha men die op twee plaatsen niet ver van elkaar lagen, stond een auto die vermoedelijk van een van de vier is. Verderop stond een andere auto met kogelga ten. Over de toedracht en het mo tief van de viervoudige moord tast de politie nog in het duister. Vandaag wordt sectie op de lij ken verricht. Mogelijk zijn de slachtoffers ongewild ergens ge tuige van geweest, maar de po litie sluit ook een afrekening in het criminele circuit niet uit. Nadat politieagenten gister morgen de lichamen hadden gevonden, zagen ze een blauwe BMW met twee inzittenden door het bos rijden. Politie woordvoerder H. Beurskens: „De man en vrouw reden met een auto op het terrein van de familie en hadden geen redelij ke verklaring voor hun aanwe zigheid. We hebben hen daarna als verdachten meegenomen." Een van de neergeschoten zoons van de textielfabrikant is 17 jaar. De leeftijd van z'n broer was nog niet bekend. De zoons woonden met hun ouders op het landgoed. De politie heeft negen leden van de technische recherche op de zaak gezet en een recherchebijstandsteam van 20 man geformeerd. ode: - i'lau lefcorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: |D Per maand DPcrkwartaal Öaulorftatiscti (I. 9-1,18) i Oacrepiglro (f. 98,15) l automatisch 0'. 82,70) i Nr. bank/giro: Handtekening: Hij machtiging tot automatische betaling krijgt ii ci'/i l/r> staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. leidsch Dagblad. Ahon 050.28(H) VB leidei OF BEL 071-51 28 030

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1