F Gerbrands bren 'nieuw' Oranje Femke de Boer verder in hoofdtoernooi Regenboogzeilers Holland nemen wraak op Friezen Marco Visser w 'topper' Van D< Sport Wereldrecord El Guerrouj Blangé hekelt nieuwe bal WOENSDAG 15 JUL11998 chef «willem spierdijk. 071-5356464. plv -chef rob onderwat[ Hiddink praat vandaag met Real madrid. Guus Hiddink is nog steeds kandidaat om de nieuwe trainer van Real Madrid te worden. Voorzitter Lorenzo Sanz had gisteren een gesprek met de Italiaan, een dag later staat een af spraak met de bondscoach van Oranje in zijn agenda. Sanz heeft verklaard vandaag zijn beslissing bekend te maken. Scala was gisteren op bezoek in Madrid, sprak met Sanz en nam 's avonds het vliegtuig terug naar Milaan. De Italiaan, het afgelopen sei zoen werkzaam bij Borussia Dortmund, heeft nog geen werkge ver. Beide trainers hebben hetzelfde voordeel, zij spreken vloei end Spaans. Hiddink werkte eerder voor Valencia, waar hij Mij- atovic ontdekte. Fraser onder het mes Rotterdam Henk Fraser mist het eerste deel van de oefenperio de van Feyenoord. De 32-jarige verdediger onderging gisteren in Rotterdam een knieoperatie. De ingreep was noodzakelijk, om dat er voortdurend vocht in het gewricht kwam. Het is nog on duidelijk hoe lang de voormalige aanvoerder uit de roulatie is. Fraser liep de knieblessure op tijdens een training in januari. Sindsdien werkt hij aan zijn herstel. De Belgische jeugdinterna- tional Thomas Buffel (17) heeft bij Feyenoord een contract tot medio 2002 getekend. Hij werd vorig seizoen uitgeroepen tot de beste speler van de Nederlandse A-competitie. Dit seizoen de buteert Buffel in de hoofdselectie van trainer Leo Beenhakker. Beveiliging Beckham na bedreigingen manchester. De rode kaart die de Engelsman David Beckham tijdens het WK voetbal in de tweede ronde tegen Argentinië kreeg, achtervolgt hem nog steeds. Alex Ferguson, de manager van Beckhams club Manchester United, heeft zelfs speciale be veiliging aangevraagd voor de middenvelder. Die maatregel is bedoeld voor de eerste wedstrijd van de club, op 22 augustus uit bij West Ham United. Aan de hekken van het stadion in Man chester hadden onbekenden onlangs al een bedreigend span doek gehangen, met de tekst „Beckham: 22 augustus=hel". Ook was bij een pub in Londen een afbeelding van de speleropge knoopt'' op de avond dat hij daar kwam. Vader Ted Beckham zei dat zijn zoon zelfs overweegt naar het buitenland te gaan. Fair Play van Frankrijk en Engeland zurich Twee dagen na het behalen van de nationale voetbaltitel heeft Frankrijk nog een prijs van de FIFA ontvangen. Die moet ze overigens wel delen met Engeland: de Fair Play-prijs. Weer twee arrestaties in zaak Nivel hannover. De politie in Duitsland heeft opnieuw twee arresta ties verricht in de zaak Daniel Nivel, de politieman die tijdens het WK voetbal in Lens door Duitse supporters in coma werd ge slagen. Justitie in Hannover heeft tegen de twee aanklachten in gediend wegens poging tot moord. Eerder verrichtte de politie in Duitsland en Frankrijk al meerdere aanhoudingen in dezelfde zaak. Jugovic naar Atletico Madrid madrid Vladimir Jugovic heeft gisteren een driejarig contract bij Aüetico Madrid getekend. De Spaanse club betaalt Lazio Roma een transfersom van bijna 20 miljoen gulden voor de Joegoslavi sche international. Middenvelder Jugovic treft in Madrid een oud-ploeggenoot. Oremans in selectie Fed Cup Hilversum Bondscoach Fred Hemmes heeft de selectie bekend gemaakt voor het Fed Cup-duel op 25 en 26 juli tegen Kroatië op het eiland Brac. Tennissters Mirjam Oremans, Amanda Hop mans, Caroline Vis en Manon Bollegraf moeten in de promotie- /degradatiewedstrijd de positie in de wereldgroep proberen te behouden. Feyenoord wacht met clubcard Rotterdam Feyenoord heeft de invoering van de persoonge bonden clubcard (PCC) voor onbepaalde tijd uitgesteld. Volgens het bestuur kon de KNVB vorige maand onvoldoende garanties gegeven dat alle 50.000 clubcards tijdig op de plaats van bestem ming zouden zijn. Volgens Feyenoord werkt het KNVB-compu- tersysteem Cotass nog steeds niet naar behoren. Mede daarom heeft de clubleiding opnieuw toestemming moeten vragen aan burgemeester Bram Peper om voor de openingswedstrijd tegen Tottenham Hotspur op 8 augustus „vrije" kaarten te kunnen verkopen. De normale clubcards zijn evenmin tijdig bij alle aan vragers in bezit. Feyenoord is één van de zeven pilotclubs die het systeem met de PCC dit seizoen zouden uitproberen. De landelijke federatie van supportersverenigingen heeft tegen de invoering van de PCC een kort geding aangespannen. Donder dag is de uitspraak. De verpulvering van het wereld record op de 1500 meter man nen was gisteren het hoogte punt van de wedstrijd in de Gol den League atletiek in Rome. De Marokkaan Hicham El Guer rouj liep met 3.26,00 maar liefst 1 seconde en 37 honderdste af van het record van olympisch kampioen Noureddine Morceli uit Algerije (3.27,37). Morceli leverde die prestatie drie jaar geleden in Nice. De 23- jarige wereldkampioen El Guer rouj kortte die tijd wel erg ri goureus in. Maar door deze tijd kreeg de jarige Italiaanse voor zitter van de Internationale atle- tiekfederatie, Primo Nebiolo, wel het gewenste cadeau. Hij vierde gisteren op de tribune zijn 75e verjaardag. El Guerrouj had daar geen boodschap aan. De winnaar liep met de Marokkaanse vlag om de schouders zijn ereronde voor 20.000 toeschouwers en pakte een behoorlijk bedrag aan pre mies: 100.000 gulden voor het record. 30.000 gulden voor de overwinning, plus zijn startgeld. De prestatie van de aüeet zette enkele andere goede prestaties in de schaduw. Zo liep de Keniaan Patrick Ndururi op de 800 meter de beste tijd van dit jaar, 1.42,90. Bij de vrouwen scherpte de Ni- geriaanse Charity Opara haar beste wereldjaarprestatie op de 400 meter aan tot 49,29. De Duitse Grit Breuer zette de bes te jaartijd van Europese atletes neer met 49,88 seconden. De Russin Svetlana Masterko- va zorgde op de 1500 meter voor de vierde beste jaarpresta tie, met 3.57,42. Daarmee zat zij ruim onder de beste tijd tot nu toe, van de Keniaanse Jackline Maranga (4.00,81). Vervolgens deed de Keniaan Moses Kipta- nui hetzelfde op zijn onderdeel, de 3000 meter steeplte. Kipta- nui liep 8.04,96. De Amerikaanse Marion Jo nes won de 100 meter in 10,75 seconden. Bij de mannen zege vierde de Namibiër Frankie Fre dericks, in 9,97, Beiden maken, net als El Guerrouj en Haile Ge- brselassie (winnaar 5000 meter in 13.02,63), nog aanspraak op de grote jackpot aan het einde van het seizoen, van 2 miljoen gulden. Die premie is beschik- Een vrijwel geheel nieuw Nederlands volleybalteam ziet vandaag het licht in Alicante. Even voorstellen? De pas ser/lopers zijn Timo Dijkgraaf (24) en Jochem de Gruijter (20). Als blokkeerder treedt op Sander Olsthoorn (nog net 23), geflankeerd door afwisselend Albert Cristina en Mike van de Goor. Spelverdeling: Misha Latuhihin. Als diago naalspeler mag Mark Broere het gaan proberen. Na de verrassend gemakkelijke 3-0 (10,7 en 8) winst gisteren op Rusland in de halve finalepoule west van de World Lea gue mag de jonge garde het karwei in Spanje afmaken al vorens het circus zich verplaatst naar Milaan voor de Fi nal Four. alicante gpd El Guerrouj is in alle staten na zijn wereldrecord op de 1500 meter. FOTO baar voor diegenen die in één van de twaalf onderdelen in de zes Golden League-toernooien plus de finale van de Grand Prix zeven keer ongeslagen blijven. Aangezien in de Golden Lea gue slechts twaalf nummers het predikaat officieel hebben mee gekregen, worden verschillende prestaties geleverd op bijnum mers. Zo ook op de 800 meter van de vrouwen, waar de in Hoogvliet wonende Surinaamse Laetitia Vriesde met 1.58,16 tweede werd. Stella Jongmans finishte als vierde in 2.01,28. Wat er althans resteert van het karwei, want het duel tegen Spanje morgen is een formali teit. Op het spel staat nog de winst in de poule maar dat is iets waar bondscoach Toon Gerbrands volstrekt niet mee alicante gpd Spelverdeler Peter Blangé moet erg wennen aan de nieuwe, ge kleurde bal die tijdens de World League van dit seizoen voor het eerst wordt gebruikt. Het speel tuig heeft witte, gele en blauwe banen, een dessin dat al langere tijd, ook in andere kleuren, in het beachvolleybal gebruikt wordt. FIVB-president Rubèn Acosta voerde het projectiel dit seizoen in omdat hij het op de televisie beter zou doen. Blangé is er niet blij mee: „Voor het eerst met die bal spelen is toch wat anders. Je ziet hem beter maar het is ook inspannender voor je ogen. Het lijkt net of die bal harder op je afkomt dan een witte bal. Die is veel rustiger. Zeker als je in een goed verlich te hal speelt, weet ik niet of het wel zo'n vooruitgang is om met dat gekleurde apparaat te spe len. Het draait en zo. Je wordt er een beetje kriegel van. leiden peter klein Femke de Boer besliste de slijtageslag om toelating tot het hoofdtoernooi bij de Open Leidse Tennis Kampioenschappen tegen Barbara van der Gugten na drie lange sets tenslotte in haar voordeel. De speelster van Unicum, die vorig jaar een wildcard kreeg toegewezen, toonde daarmee aan ook op eigen kracht door de kwalifikaties heen te kunnen komen. Met De Boer plaatste ook Ruby Pennings uit Noordwijkerhout zich op het viersterren A-toemooi van Roomburg voor de eerste ronde van het hoofdschema, die vandaag wordt afgewerkt. Barbara van der Gugten schreef zich als allerlaatste in voor de kwalifikaties bij de Open Leidse. De Rijnsburgse stond geno teerd als deelneemster voor de 'qualies' bij het tweesterren A-toernooi van Festina in Amsterdam, maar maakte gebruik van de niet-volledige opkomst bij Roomburg. Na haar winst in de eerste ronde op Ingrid van der Plas merkte Van der Gugten al op, dat zij „zo'n kans op deelname in een vierster- rentoernooi waarschijnlijk niet zo snel meer kreeg, en die kans ook wilde grijpen." Fem ke de Boer dacht er uiteraard net zo over. De 17-jarige Unicumse, die vorig jaar na haar wildcard voor de Open Leidse de nodi ge kritiek over simpel verdiende punten voor de nationale ranglijst over zich heen kreeg, wilde de rekening met haar kritikas- ters wel vereffenen. De eerste set was voor Van der Gugten, waarna De Boer zich in de tweede set voor al concentreerde op het voorkomen van de fouten, die zij in de eerste set teveel maakte. In de beslissende reeks ging de strijd lang gelijk op. „Het was lelijk tennis", zei Van der Gugten na afloop, maar in tegenstelling tot op het BI-toernooi van De Merenwijk kon zij er ditmaal net niet mee winnen. De Boer richtte zich alweer op haar volgende single op een en dezelfde dag, de eerste ronde in de BI tegen Marloes ten Berge. De Leidse Hout-speelster bemachtigde slechts een luttele game. Ruby Pennings nam tegen Judith Boekstal de eerste zeven games in bezit, waarna haar geblesseerde tegenstan der opgaf. Voor Nancy Lutz-Toole beteken de de opgave van Boekstal meteen een vrije doortocht in de BI-afdeling. warmond gertjan van geen De Regenboogzeilers van Hol land hebben wraak genomen voor de vorig jaar geleden ne derlaag tijdens de Kaagweek te gen Friesland. Holland beves tigde gisteren dat de opgelopen voorsprong van afgelopen za terdag geen toeval was. On danks een matig gevaren vierde race bleef Holland Friesland ruim voor: 100,5 tegen 118,5 punten. De 121ste ontmoeting tussen Holland en Friesland leverde zo de 79ste overwinning voor de thuisvaarders op. Zaterdag voe ren Peter Hoogendam, Rob de Kraa, Cees Douze, Alwin van Daelen en Max Blom al twee uitgekiende races die beiden werden gewonnen. Zondag had er geen ontmoeting plaats als gevolg van de hevige storm. Het reglement bepaalt dat er in dat geval niet wordt ingehaald en de wedstrijd dus feitelijk wordt ingekort. Flolland was daarmee in het voordeel, al dacht Max Blom daar anders over. „Het is jammer dat de wedstrijd is in gekort, want we waren goed aan het varen", aldus de Wassen aarder. De Hollanders waren uit op De Lasers maakten er gisteren bij de Kaagweek een spectaculaire strijd van. wraak en kregen die. Blom: „Het is best belangrijk om van Friesland te winnen. En zeker nadat we vorig jaar voor schut waren gegaan. We hebben de boel weer wat opgekrikt en meer ervaring in de boten ge bracht. De bootsnelheid was maximaal." Douze en De Kraa voeren voor Holland de beste klasserin gen bij elkaar, Blom droeg zijn steentje bij door twee keer der de te worden. Hoogendam ein digde na een gewonnen race op zaterdag drie keer in de achter hoede, terwijl Van Daelen met twee vierde en een vijfde plaats zijn aandeel leverde. Blom: „Twee boten kregen de op dracht om twee Friezen uit te FOTO - MARK LAMERS schakelen. Vooral de ervaren teamzeilers konden daarbij alle trucs halen. Dat heeft goed ge werkt. De andere drie kregen een vrije opdracht om het spel te spelen." Holland verpulverde Fries land gisteren met name in de eerste race, die daardoor - mede door de op dat moment weinige wind - een beetje tam verliep. Met een tweede, derde, vierde, vijfde en tiende plaats deklas seerde het de opponenten. In de vierde race was de opge bouwde voorsprong weliswaar niet meer in te lopen door de Friezen, maar ze gaven nog wel even hun visitekaartje af. De Friezen leverden een mooi ge vecht en bekroonden hun moed met de eerste drie plaatsen. Blom ontkende dat Holland op zijn lauweren rustte in de laatste race. „We hebben goed gevaren en de eerste race ver nietigend gewonnen. Maar we doen het nooit rustig aan. We wilden met een zo groot moge lijke voorspong naar Sneek af reizen, omdat tijdens de Sneek week opnieuw een Holland- Friesland wordt gevaren en de resultaten bij elkaar opgeteld worden." Uitslagen: Friesland: Peter Schuil (5,10,6,1), Dou- we Zwart (4,5,7,2), Sipko Zwart (8,9,9,3), Jilko Andringa (6,6,1,10), Douwe Rijpkema (7,7,8,5). Totaal: 118,5. Holland: Peter Hoogendam (1,8,10,9), Rob de Kraa (2,1,4,5), Alwin van Daelen (dnf, 4,5,4), Cees Douze (3,2,2,6), Max Blom (9,3,3,7). Totaal: 100,5. Valken: W. Molenaar, 16m2: J. Voightlander (Oegstgeest), Spanker A: C. Woudsma, Spanker B: L. Nater, Laser: T. Oosterhof, Laser Radiaal: D. Verberne, Solo: W. van der Krogt (Lei derdorp). Splash A: Maurice van Kleef, Splash B: Sebastiaan van der Zalm (Voorschoten), Cadet: Matthieu Moer man (Leiderdorp), Optimist A: Marie- Louise van Kleef. Optimist B: Casijn Koller (Oegstgeest), 5.5: A. Roth-Van Opzeeland. Yngling: Zitman. O-jol: F. Moerman (Leiderdorp). Pampus: G. Pauli, 12 Voets Jol: G. Schrier (Oude Wetering) bezig is. Winst van de poule be tekent dat Nederland in Milaan op vrijdag Italië ontloopt, twee de worden heeft als consequen tie dat de équipe van Gerbrands direct met de billen bloot moet. En als je dan toch met de billen bloot moet, dan maar direct, is ongeveer de redenatie van de bondscoach. „Tegen wie we daar beginnen interesseert me totaal niet," aldus Gerbrands. De stunt van Gerbrands mag niet vergeleken worden met wat toenmalig bondscoach Arie Se- linger in 1987 uithaalde. De vol leybalgoeroe presenteerde des tijds volkomen verrassend zijn bank, in een wedstrijd tegen toenmalig wereldtopper Bulga rije, waarmee door de tweede garnituur gedecideerd werd af gerekend. Zwerver, Zoodsma, Blangé, Benne, Grabert en Post- huma waren toen de onbeken de namen die al snel over ieders tong gingen. Nee, de actie van Gerbrands is louter een behoudende. Vorig jaar werd de Nederlandse ploeg tijdens de World League-finale in Moskou gesloopt. Na twee loodzware wedstrijden (3-1 te gen Italië, 3-2 tegen Rusland) was bij de équipe van Ger brands het beste eraf. In de Russische hoofdstad resteerde in juli vorig jaar slechts een vierde plaats. Gerbrands is wijs geworden door die ervaring en zijn spelers zijn hem er dank baar voor. Guido Görtzen bij voorbeeld, liet gisteren weten: „We hebben vorig jaar de erva ring opgedaan dat het niet ver standig is constant met dezelfde zes te spelen. Wij zullen de tweede zes steunen, dezelfde voorbereiding doen, maar zij zullen spelen. De blijdschap van Görtzen wekt geen verbazing. Hij be weerde na de slopende kracht meting tegen Brazilië gisteren de halve dag op de behandelta- fel van fysiotherapeut Robert Klazema te hebben doorge bracht. Pijn aan schouder en rug, kramp in de kuiten en nog veel meer malheur. 1 voelde toen hij wa „Prima. Alleen het o daarna een stuk mini „Reken er maar of leuk zullen vinden, brands weten over sing de tweede zes i tegen Spanje. Het pk rige week in een nvt wedstrijden tegen uitgetest. Nederland oefensessies met de\ tuur, maar Gerbran karwei beide malei door zijn bankzitters nen vervolgens. Ger zijn Nachwuchs détl flikken tegen de echt nerende Spanjaard nen? Nee, dat den! klonk het gisteren stellig. Maar eerder in de minstens zo stellig dé favoriet was. Nedf zij het met de hakk sloot, met 3-2. Net was de mededeling] het een zeer, zéér strijd zou worden te] sen. En opnieuw, minder waar. De plo brands rekende onge cideerd in drie sets ei uur af met de ploe jaar in de troostfin sterk was gebleken. Het grote verschil de coaching bij de I talent zat hebben. 0i rige bondscoach, Zaitsev, bleek dat o< die als assistent hei nam van zijn voorn Platonov, heeft vei volleybal. Zijn opvolj di Shipoulin, word niet gehinderd. Hij Russen, die nog niet begonnen, kapot. Vi schillende opstelling in het veld, twee sp drie diagonaalspeler beleid van Shipoulii touw vast te knopen. Hetgeen niet weg Nederland welhaai stond te spelen gist van de Goor revandi voor zijn wanpre maandag, Blangé kro dicht naar zijn verti veau en met nam Schuil leefde zich uit naalspeler sloeg uit a raak (11 punten, 17 en besloot de vvt grootse stijl. Op 13 hij een ace binnen v point. Dat benutte t om te bewijzen dat I ter kon: een nog h zijn vierde van de we leiden peter klein Marco Visser is in de BI-afde ling bij de Open Leidse Kam pioenschappen op Roomburg de geroutineerde regionale top per. Bart van Delft wordt door velen gezien als de toekomstige nationale topper, die vandaag zijn debuut maakte in de A-ca- tegorie en nog wel op vierster ren niveau. In de kwalifikaties slaagde de coup van de 15-jari- ge Rijnsburger. Hetgeen nog geen garantie betekende voor het winnen van de eerste ronde in de BI. Dertiger Visser, die zelf in de eerste kwalifikatieronde struikelde, bleef Van Delft in twee sets de baas. Marco Visser won met solide tennis de eerste set van Van Delft, die vaak te onstuimig te werk ging. In de tweede set maakte de aanvoerder van de nationale jeugdranglijst tot en met 16 jaar echter beduidend minder fouten. Van Delft liep uit naar 4-1 en 5-3. Visser speel de vanaf dat moment zijn beste taktische tennis. Het bleek een onderdeel, waarop de jeugdige Rijnsburger geen passend ant woord wist. Visser won vier ga mes op rij, de set en de partij. Een tweede jeugdspeler bereik te wel de tweede ronde. Tim de Rooij had weinig moeite met thuisspeler Gert-J an Anker. De als tweede geplaatste Gertjan Egberink stuitte in de tweede ronde op een zeker in de tweede set ontketende San- der Geerlings. Tot 5-5 ging de set gelijk op, waarna een in de A-kwalifikatie opgelopen hand blessure Geerlings andermaal tot opgave dwong. Tjeerd Star kreeg twee sets lang opmerke lijk weerwerk van veteraan Bob van Overbeeke, die in de beslis sende set echter leeg gespeeld was. Onno Guinau ontsnapte aan uitschakeling tegen Jan- Jaap Overgaauw, die na winst in de eerste set de tiebreak van de tweede set niet niet voordelig kon afsluiten en in de derde set ook al geblesseerd n ken. In de B2-groep hit van der Voort en Kee de baan langdurig Roomburger was m< derde iets gelukkig* renhof. Bij de vrouw Nossik inmiddels d gen tot de finale. D Wit-Russische uit M haar zomervakantie landse toernooien a niveauverbetering v na winst in de kwi zege bij de beste schoot geworpen. S gaf geblesseerd op. ook in de Cl-catego de strijd. Mark van d( te bij de mannen de tegen de als derde Mitch Lexmond, die bij de Cl-Masters al doel heeft gesteld. In en derde set stelde woudenaar orde opz Van der Luit, die me genoot bij De Mun Zondervan, abusieve winnaar van de titel i nendubbel bij vorig* speelde districts ven. Alkemade viert d zesde lustrum van dl Open. De plussei vooral de laatste jare moot van het toert dertigste editie is het ders. In de open Cl Bas van Emmerik h( op zijn club Roombu voorbij gaan, maar pl ten koste van thuissp Gravenkamp in twee de halve finale. Nie Aart hield de eer van serende club hoog d Griekspoor op een t) derlaag te trakteren jonge toernooi van bracht Arno van d eerste ronde tegen mer tot een goed e Kuipers ontdeed ziel nent Neijt.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 22