II Zwartwit gerokte dames, bang voor natte schoentjes 'Het circuit van Alphen' Herfstige zomer jaagt veel vakantievierders op de vlucht ft i °!2 o ci TO i g O c s o 3 O c O Zeven. Van de Burgemeester Bruins Slotsingel in Alphen verzetten we de pion naar de Weipoort in Zoeterwoude. De Burgemeester Bruins Slotsingel is een doorgaande weg in de wij ken Ridderveld I en II. De weg is vernoemd naar de man die de grondlegger was voor deze grote uitbreiding van Alphen aan den Rijn: Zwaantinus Bruins Slot. Van januari 1957 tot juni 1968 was Bruins Slot burgemeester van Al phen. Zijn streven was om het aan tal inwoners van de plaats met de bouw van Ridderveld uit te breiden naar 75.000. Ook heeft hij zich sterk gemaakt voor de komst van het ziekenhuis Rijnoord. Toen Bruins Slot afscheid nam van Al phen was de oost-westverbinding ten noorden van de Rijn klaar. Om de scheidend burgemeester te eren, verbond Alphen zijn naam in 1968 aan de straat. Sinds die tijd is de 'BBS' iets ontlast door de komst van de Zegerbaan die het noordelijke deel van de ring rondom Alphen aan den Rijn vormt. Maar aangezien het aantal auto's de afgelopen decennia even eens is toegenomen is de BBS een drukke verkeersader gebleven. Aan de weg die grootendeels vierbaans is, staan geen huizen. De woningen en flats die vanaf de weg te zien zijn, vallen onder andere straatna men. Wel is er een bezinepomp, een snackbar emeen Chinees langs de route richting Zegerplas. Een racebaan, een landingsstrip, het circuit van Al phen; aan synoniemen voor de Burgemeester Bruins Slotsingel in Alphen aan den Rijn ontbreekt het niet. Voor iedere chauffeur met een vlotte rijstijl is de strak geasfalteerde vierbaansweg een onverbloemde uitno diging om Alphen snel te doorkruisen. Wijkagent Evert van Blijderveen schat dat de gemiddelde snel heid van de automobilisten op de weg zo'n twintig dertig kilometer per uur hoger ligt dan de toegestane vijftig. „Als we er een camera opzetten, gaat waar schijnlijk iedereen op de bon." Desondanks maakt Van Blijderveen, sinds een jaar wijkagent van Ridderveld II, zich geen grote zorgen over het verkeer op de vier banen. De fietsers en brommers daarentegen zijn een ander verhaal. „We hebben langs deze weg vier middelbare scholen en zes bassisscholen. Met duizenden tegelijk gaan de kinderen richting school. En als ze dan netjes twee aan twee zouden rijden of aan de goede kant v fietspad, maar ho maar! Zelf hun eigen docenten kla gen bij ons dat ze varl het pad worden gereden." TEKST «MARUN KRAMP FOTO ENGEL LAMEIJER Volgens de joodse spijswetten zijn ze onrein. Maar in China eindigen ze als ze niet uitkijken in de kook pot, want daar gelden ze als een speciale lekkernij. Ooievaars. Hier in Nederland vinden we ze alleen maar hartstikke mooi. Zo mooi, dat overal ten lande Mariëlle.Haan van Peter Langhout Reizen: „Deze extra piek wordt veroorzaakt door mensen die uit het raam kijken en vervolgens weg willen." foto engel lameijer Heel Nederland baalt kennelijk van het slechte weer. Het loopt namelijk storm bij Peter Lang hout Reizen aan de Burgemees ter Bruins Slotsingel in Alphen aan den Rijn. De telefoons in het call centre staan roodgloei end. De stedentrips naar Parijs en de uitjes naar het even ver derop gelegen Disneyland zijn niet aan te slepen. En zonnige oorden als de Spaanse kust, het Italiaanse Rimini of het Bala- tonmeer in Hongarije zijn al evenzeer in trek. Velen slaan op de* vlucht voor de Hollandse na righeid. Het is inderdaad druk, zegt Ma- riëlle Haan, eindverantwoorde lijke van de marketingafdeling. „De normale piek is in januari en februari. Dat is voor velen het gebruikelijke tijdstip op een vakantie te boeken. Deze extra piek wordt veroorzaakt door mensen die uit het raam kijken en vervolgens weg willen. Peter Langhout Reizen werkt trouwens niet graag met last minute-kortingen. „Om de vroeg-boekers niet te straffen", legt Haan uit. „Tijdens een bus reis raken de mensen vroeg of laat met elkaar in gesprek en wordt er gevraagd hoeveel er voor die reis is betaald. En op grote prijsverschillen zit natuur lijk niemand te wachten." Van het WK-voetbal heeft de Al- phense busvervoerder overi gens weinig last gehad. „Het aantal vertrekkers was iets lager dan normaal", weet Haan. Reis jes naar het voetbal had Lang hout wel willen organiseren maar de broodnodige toegangs kaartjes ontbraken. Achteraf zijn ze er daar in Alphen niet rouwig om. Het verdelen van de kaartjes door de Franse organi satie geschiedde immers chao tisch. „En dan roep je onnodige risico's over jezelf af', aldus Haan. Op een licht 'krimpende' markt voor busvakanties is Peter Langhout Reizen na OAD de gfootste en nog steeds een groeier. „Wij profiteren van de daling van anderen", weet Haan. Eén van de redenen is dat Langhout werkt zonder in termediair. Potentiële vakantie vierders kunnen direct naar het kantoor in Alphen bellen, gelokt door de reclamegidsen of de laatste aanbiedingen op Tele tekst. Zo worden de reisbureaus uitgeschakeld en dat scheelt geld. Maar het succes van de busva kanties is ook meteen een be perking. Met een bus naar Ro me is al gauw een zit van twee dagen heen en twee dagen te rug. Daarom denkt Haan in de toekomst haar klanten naar ver re oorden te laten vervoeren per vliegtuig, waarna op de plaats van bestemming de vertrouwde bus staat te wachten. „De trend is verder weg", aldus Haan. „Dus een dergelijke constructie kunnen we voor de toekomst zeker niet uitsluiten." ERIC-JAN BERENDSEN grote hoeveelheden eendagskuikens worden aangerukt om ze bij te voe ren. Zo ook in het Alphense ooie vaarsstation De Aarhorst, aan de Bur gemeester Bruins Slotsingel. Een jonge ooievaar staat fier op zijn paalnest, pal met zijn snavel tegen de straffe«wind in. Af en toe spreidt hij zijn vleugels, springt op, en blijft even hangen in de wind. Dan komt hij weer zachtjes neer. Da's weer even genoeg vliegles voor dit moment. Pas volgende maand wordt hij geacht echt rondjes te kunnen maken, want in het najaar moet hij mee op win- tervakantie, naar Afrika. Het jong is één van de zes kleppertjes die van het voor jaar uit het ei zijn gekropen. Er zijn dit jaar vijf broedpa- ren, en dat is een mooi aan tal, vindt Henk Kuijpers van de Stichting Alphense Ooie vaars. Als je er de oude kro nieken op naslaat, lees je dat hier in vroeger tijden ook niet zo heel veel ooievaars zaten. En het is de bedoeling dat de beesten zichzelf uit eindelijk gaan bedruipen. Daarom worden de vogels nu nog maar vijf dagen in de week verwend met eendags kuikens, in plaats van dage lijks. De andere twee dagen moeten ze zelf op zoek. En dat gaat goed, zegt Kuijpers. Ook vandaag lopen vier sta tige ooievaars met hoog op getrokken poten door het gras. Als zwartwit gerokte dames die bang zijn om hun schoentjes nat te maken. In werkelijkheid zijn ze druk bezig hun voedsel op te drij ven. „Ze eten alles wat ze voor de snavel komt", zegt Kuijpers. De kikker die op afbeeldingen zo vaak in de ooievaarsbek spartelt, is maar een klein onderdeel van het menu. In de braak - ballen van de vogels worden evenzogoed mollenklauw- tjes en keverschildjes aange troffen. En wie een micro scoop meeneemt, ziet dat zelfs regenwormen onver teerbare delen hebben: mi nuscule borstelhaartjes. Maar af en toe een vogeltje is ook niet te versmaden. „In de ooievaarsnesten huizen ook veel mussen. En ja, als er dan eentje onoplettend z'n koppie naar buiten steekt, is het met hem gedaan. Nog steeds staat de ooievaar op tal van ge boortekaartjes. Met hetzij een blauw, hetzij een roze lint in de snavel, en daarin de on vermijdelijke zuigeling. Alsof dertig jaar na de seksuele revolutie alle kinderen nog steeds als 'vondelingetje' aan huis worden bezorgd. Een van de in De Aarhorst wo nende ooievaars, bijgenaamd 'De Turk', is daarop een aardige variant: hij kwam hier zélf als vondelingetje. Langsgebracht door een aardi ge mevrouw. „Zij was op vakantie in Turkije, en trof daar een ver fomfaaid zwart beest in een kist aan. Dat vond ze zo zielig, dat ze 'm meenam naar Nederland. Het bleek dus een ooievaar te zijn. De vrouw heeft daar nog een hoop ellende mee gehad, want dat mag dus he lemaal niet." De Aarhorst adopteerde de Turkse klepperaar graag, en ook de andere ooievaars blijken 'm wel aardig te vinden. „Hij bouwt nog steeds lustig nesten." TEKST AFKE VAN DER TOOLEN 5 FOTO ENGEL LAMEL)ER WATERLEIDING JACOBSWOUDE HERENWEG 26.000,- JACOBSWOUDE COMRIEKADE 24.000,- STATION LAMMENSCHANS 20.000,- ALPHEN VANMANDERSLOOSTRAAT 22.000, ALPHEN B. B. SLOTSINGEL c f 22.000,- ALGEMEEN FONDS

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15