Leidsch Dagblad )ranje Orde houdt voet bij stuk -/Ji s). Frankrijk juicht na wereldtitel Honderden fans verwelkomen Oranje op druilerig Schiphol buierf TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. i|DAG 13 JUL11998 OPGERICHT 1 MAART 1860 Buitenland Kerk en Samenleving Den Haag snapt niets van kritiek drugsadviseur VS Oppositie Nigeria eist onmiddellijk vertrek junta Verzoening tussen r bisschoppen en I j pastores blijft uit Monopoly Hamburg heeft het z l eerste Monopoly- Jj restaurant ter wereld NR. 41744 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 eincle aan belegering Noord-Ierse Gan'agliy Road na dood drie kinderen - ïks de gruwelijke moord op drie broertjes in het Noord-Ierse stadje Ballymoney, (ana pen zaterdagnacht, heeft de leiding van de protestantse Oranje Orde in Porta gisteravond besloten dat de belegering van de katholieke Garvaghy Road niet zal in han beëindigd. De kinderen vonden de dood nadat een brandbom in hun huis ;egooid, volgens de politie mogelijk door protestantse oproerkraaiers die bij een blokkade waren weggestuurd. PATRICK VAN DEN HURK eukt tap waarv toileord vond plaats na een larmr an gewelddadig protes tants protest tegen het verbod van een onafhankelijke com missie op een Oranjemars over de omstreden Garvaghy Road. Direct na het bekend worden van de dood van de jongetjes, kwamen van alle kanten oproe pen aan de Orangisten om een einde te maken aan de belege ring van de straat bij het kerkje van Drumcree, die nu al ruim een week duurt. De Orangisten besloten echter voet bij stuk te houden, omdat de moord vol gens hen geen verband houdt met de situatie in Portadown. Een andere omstreden Oran jemars, die over de Lower Or- meau Road in Belfast, verliep vanmorgen zonder problemen. Wel was er een valse bommel ding van de republikeinse splin tergroep Iri6h National Libera tion Army (INLA), waardoor de parade ruim een uur werd te gengehouden. De explosieven- dienst van het leger bracht een verdacht pakketje tot ontplof fing. Deze mars was vorige week wel toegestaan door dezelfde commissie, tot groot ongenoe gen van de katholieke bewoners van de straat. lopingvangst haduw /er Tour p|p.jLlN CUIDO BINDELS lchle -VERSLAGGEVER Tour herbergde in zijn ,apl( ite weekeinde meteen Een flitsende proloog- wan Chris Boardman, valpartij in de finale eerste etappe, waar- ir sprintkoning Mario ollini achterop raakte en Dekker in het zieken- i moest worden behan- d. En doping, sportieve deel werd ir dat laatste volledig rschaduwd. De Tour is Ie ban van de aanhou- vorige week woensdag Willy Voet, de persoon verzorger van Frank- populairste wielrenner Virenque. Ver- it wordt dat Festina- leider Bruno Roussel ind, als hij in Frank- is geland, voor verhoor rdt meegenomen. ly Voet, de soigneur die mo Drde Franse narcotica- ;ade werd aangehouden, e ai s met ruim vierhonderd ga ducten, waaronder 250 leringen EPO, wel dege- op weg naar de Ronde (Frankrijk. Tour-baas d e n-Marie Leblanc rea- bac irde geschrokken op de ikkflestatie van Voet, maar rweegt nog geen maat- ikk elen te nemen. :ekf)obank-renner Max van is wijk rijdt volgend sei- nvoor Mapei-Bricobi. [J( tekende een contract twee jaar. parijs Ongeveer zestig mensen zijn gisteravond gewond geraakt bij een ongeluk op de Champs-Elysées, waar minstens een miljoen mensen de Franse overwinning op Brazilië (3-0) in de WK-finale vierden. Een auto kwam volgens ooggetuigen zigzaggend aanrij den vanaf de Are de Triomphe en reed in volle vaart op de menigte in. Zeven personen raakten ernstig gewond, maar volgens reddingswerkers verkeert niemand in levensge vaar. Tientallen mensen werden geraakt en sommigen werden meterslang meegesleept. De vrouw die de auto bestuurde werd volgens een ooggetuige door de menigte aange vallen voordat de politie kon ingrijpen. „De auto werd omver gegooid. De vrouw wist te ontkomen, maar is wel geïdentificeerd", aldus één van de reddingswerkers. Pagina 17: Zidane: 'Dit was mijn grote avond'. foto reuters Andrew winning schiphol gpd Op Schiphol huilden gisteren alleen de weergoden over de vierde plaats van hel Nederlands elftal in Parijs. Oranje verloor zaterdag met 1-2 van Kroatië". In een decor van zwiepende regen en herfstachtige winden werden coach Guus Hiddink en zijn spelers opge wacht door vele honderden hossende, zingende en juichende fans. De KVNB had op verzoek van het team de schrij vende pers bij de aankomst - op een af gelegen deel van Schiphol - geweerd. ..De jongens willen nu naar huis", ver klaarde een woordvoerster het ontbre ken van een persconferentie. Televisie- en radioreporters en fotografen waren wel welkom en mochten onderaan de vliegtuigtrap in sneltreinvaart hun werk. Pagina 17: Geen medaille, geen bloe men voor Oranje ige vertragingen, vluch- helemaal niet doorgin- moesten uitwijken naar luchthavens. Een com- J oring bij de Luchtver- veiliging (LVB) die al het rond Schiphol regelt, zaterdag tot chaotische den geleid. -VB-computer viel rond iur uit. Het duurde een voordat de apparatuur l verkte. In de tussentijd - et luchtverkeer bevroren. Mondjesmaat mogelijk, tng had een domino-ef- de dienstregeling die pas de avond weer zijn nor- ophad. luizenden passagiers 'en daardoor. Sommigen pas 24 uur later dan ge pland vertrekken. De maanden juli, augustus en september zijn piekmaanden voor Schiphol. Dagelijks maken meer dan 100.000 passagiers, -verdeeld over 1200 vluchten- gebruik van de luchthaven. Op sommige da gen loopt het aantal passagiers zelfs op tot meer dan 125.000. Schiphol wordt al geruime tijd geplaagd door massale ver tragingen. Een van de oorzaken is de invoering op 1 juni van een nieuw computersysteem bij de LVB. Naar verwachting draait dat pas eind deze maand op volle capaciteit. De bouwac tiviteiten op Schiphol en de aanhoudend slechte weersom standigheden verergeren de si tuatie. KLM uk kondigde vrijdag aan vluchten t£ schrappen uit zijn dienstregeling op Engeland in de hoop punctueler te kun nen vliegen. Voortbestaan Werfpop op losse schroeven leiden wim koevoet Of er na 'het geslaagde, maar ook geplaagde Werfpop 17' nog een achttiende aflevering komt, is volgens J. Andree, voorzitter van de organiserende stichting, 'een open vraag'. De vele regen buien drukten het bezoekers aantal en daardoor ook de bar- omzet met naar schatting iets minder dan vijftig procent. „We hebben nog niet alle cijfers pre cies op een rijtje. We gaan nu eerst met vakantie en in sep tember of oktober moet, wat de volgende aflevering betreft, de kogel door de kerk. Over de sfeer en de verrich tingen van de bands is Andree zeer te spreken. Toch over heerst een lichte kater. Want behalve de weergoden, speel den ook technische problemen Leidens grootste festival parten. Daarbij kwam ook nog eens dat de reggaeformatie Thirld World en de Limburgers van Rowwen Stortregens veranderden het grasveld voor het Werfpoppodium in een moddervlakte, maar de dansende meute maalde daar niet om. Door het park liepen steeds meer moddermannen en -vrouwen. foto taco van der eb Héze te lang doorspeelden. Re sultaat was een achterstand op het speelschema van een uur. De hoofdact, de techno-pio- niers van Eat Static waarvoor tienduizend gulden is neerge teld, kon daardoor maar een half uurtje spelen. Twee politie agenten dulden geen uitstel. Andree betreurt dat. „Als de marathon door tegenslag een uur uitloopt, dan halen ze de lo pers toch ook niet van de straat? Pagina 25: Hoog muzikaal peil redt 17de Werfpop Naar aanleiding van het dra ma van gisteren besloten zij echter de optocht niet te blok keren en slechts een stil protest met zwarte vlaggen te houden. „De nagedachtenis aan deze jongetjes mag niet worden be zoedeld met geweld", aldus woordvoerder John Gormley. Pagina 5: Gruwelijke dood broertjes klap in gezicht Noord-Ieren Akkoord over wapencontract Rusland-Cyprus moskou Rtf De Russische president Jeltsin en zijn Cyprische collega Cleri- des hebben vandaag het groene licht gegeven voor een omstre den wapencontract. De Russen gaan S-300 lucht- afweerraketten leveren aan het Griekse deel van het verdeelde eiland, ondanks waarschuwin gen van Ankara. Turkije ziet de leveranties als een bedreiging voor zichzelf en voor de Turks- Cyprische gemeenschap. Het heeft gezegd eventueel geweld te zullen gebruiken om de wa penlevering te voorkomen. Clerides, de leider van de in ternationaal erkende Grieks-Cy prische regering, had eerder op schorting van de leveringen overwogen op voorwaarde dat de onderhandelingen over her eniging met het Turkse deel zouden worden hervat. Maar de besprekingen verkeren al bijna een jaar in een impasse. Vrouw gedood in woning Leiden-Noord LEIDEN DORITH LIGTVOET Een nog onbekende vrouw is vanmorgen om drie uur in een portiekwoning aan de Willem de Zwijgerlaan in Leiden om het leven gebracht. De politie heeft een 35-jarige bewoner van het pand aangehouden. De man was erg overstuur. Van ochtend had hij nog geen ver klaring afgelegd. De vrouw is vermoedelijk door diverse messteken om het leven gekomen. Nader onder zoek moet dat uitwijzen. De be woner heeft via de alarmcentra le even na drie uur zelf de poli tie gebeld. Agenten troffen het levenloze lichaam van de onbe kende vrouw aan. De bewoner was op dat moment ook in zijn woning. Onduidelijk is nog in welke relatie de vrouw tot de man staat. De politie heeft de deur van de woning direct verzegeld en een onderzoek ingesteld. Flat bewoners meldden vanmorgen dat ze niets hebben gehoord. „Of er een uitgebreid buurt onderzoek komt, is afhankelijk van de verklaring die de man af legt", zegt politiewoordvoerder R. Blom. „Als de man een be kentenis aflegt, lijkt een groots opgezet buurtonderzoek niet nodig. Maar vannacht was de man nog te emotioneel om een verklaring af te leggen." Premier Japan treedt af na nederlaag De Japanse premier Ryutaro Hashimoto is vandaag afgetre den na de hogerhuisverkiezin- gen waarbij zijn Liberaal-De mocratische Partij, de LDP, een smadelijke nederlaag leed. Has himoto zei dat hij de verant woordelijkheid neemt voor het zetelverlies. De LDP kreeg bij de verkiezingen van gisteren slechts 44 van de beschikbare 126 zetels. Voor de verkiezingen had de LDP nog 61 zetels. Om de meerderheid in het hoger- huis te behalen had de partij 69 zetels moeten winnen. De LDP heeft nu in totaal 102 van de 252 zetels in het hogerhuis. Hashimoto blijft aan tot er een opvolger is gevonden. De verkiezingen werden van wege de dramatische toestand van de Japanse economie als testcase voor de regering be schouwd. Japan is er sinds de Tweede Wereldoorlog niet zo slecht aan toe geweest. De werkloosheid is hoger dan ooit en veel banken gaan failliet. Oppositiepartijen hebben in hun campagnes de schuld van de recessie bij premier Hashi moto gelegd. Ze benadrukten dat de besluiteloosheid van de Japanse regering de economi sche crisis in Azië heeft verer- gerd. De Japanse munteenheid yen daalde vandaag in waarde on der invloed van de verkie zingsnederlaag van de rege ringspartij. Op de effectenbeurs van Japan is de toonaangeven de Nikkei-index uiteindelijk wel hoger gesloten. Pagina 5: Ryutaro Hashimoto: Een politiek heethoofd HET WOORD IS AAN Todd Ruthman Gemeenschappelijke inte ressen maken een relatie aangenaam, maar het zijn de kleine verschillen waardoor het geheel interessant wordt. e n k ej e SÏÏTmaï' 10718° 10718° 10718° 40% 50% 73% ÏSSISSS? 30% 20% 10% Uitgebreid weeroverzicht op pagina g VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 25 7,8 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving10 Regio9,11,13,14 RTV/programma's15 Sport17 t/m 24 Strips12 Uitgaan16 Miljoenen dieren komen om in verkeer RUSWUK ANP Miljoenen dieren komen jaarlijks in het drukke ver keer om het leven. Volgens een ruwe schatting van Rijkswaterstaat worden ie der jaar tussen de vijf en tien miljoen viervoeters, vo gels en amfibieën gedood op en langs het asfalt. Rijkswaterstaat houdt sinds vorig jaar het aantal dode dieren bij dat langs de kant van de weg ligt. Vooral vogels worden getroffen. Daarvan komen er per jaar één twee miljoen om het leven. Vele tienduizenden kikkers en padden laten op hun jaarlijkse trek het le ven. Eenzelfde aantal egels sneuvelt elk jaar. Rijkswa terstaat schat dat er per twee kilometer gemiddeld één egel wordt platgereden. Kippen zijn vooral in het noorden en oosten van het land hun leven niet zeker. Voornaamste oorzaak is het drukke autogebruik en het dichte wegennet. Ook etensresten die uit auto's worden gegooid dragen aan de sterfte bij. Muizen ko men op het afval af, wat weer kleine roofvogels aan trekt, die vervolgens wor den doodgereden. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. •Tel (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Oatltomatisch (f. 94,15) i l automatisch ff. 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15) I Nr. bank/girr - Handtekening: - Leidsch ¥'Ji Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. -en envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030 8 712141 "4001 1 4

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1