Leidsch arine betrapt drugssmokkel Dagblad 15 Rabobank en Achmea gaan samen uwtrekken om ministers en staatssecretarissen begonnen jrde plaats is ook heel bijzonder' Groningen krijgt Wallage als nieuwe burgemeester DAEWOO MATIZ! Papaya-show bij Peurbakkentocht TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. I Leidsch Dagblad 10 JUL11998 - OPGERICHT 1 MAART 1860 rinidad levert Desi '"Bouterse niet uit aan ederland Buitenland Jeltsin op tv om overlijden te ontzenuwen ren na Oranjes dra verlies in de halve fi- i Brazilië zag ieder- de selectie de reali- ogen. Spelen om tegen de Kroaten", coach Hiddink. „Het een troostfinale." alve dag gaf hij de rrij. „Om ze op te i. Even de tijd nemen e verwerken. Ik moet at de gezichten nog iet honderd procent lan. Hopelijk kan ie- et opbrengen nog één iet uiterste te gaan. Ik rraag dat na Frankrijk ië de naam van Ne- pde lijst komt." a met trots terug op FRANCE 98 Oranjes prestaties in Frankrijk. „Ons spel heeft een enorme uitstraling gehad. Wereldwijd. Dat is iets om heel blij mee te zijn. Het was allemaal fantas tisch. Toch is er één groot 'maar' aan verbonden. Want we'hebben het net niet gered. Dat stoort ons in hoge mate en zo hoort dat ook." Dat 'tweeslachtige gevoel' zal altijd blijven, verklaarde Hiddink. „Desondanks blijf ik van mening dat die derde plaats ook iets heel bijzonders zou zijn. Iedereen vindt dat wij hier het leukste voetbal heb ben gespeeld en dat is niet niks. Ik hoop voor dit toernooi ook nog één wens. Dat na het weekeinde iedereen zegt dat Nederland-Kroatië leuker was dan Brazilië-Frankrijk." Reizi ger (schouder), Overmars (dij been) en Winter (teen) zijn niet fit en spelen vrijwel zeker niet. In het partijtje op de trai ning had Hiddink in elk geval één verrassing: Hij stelde Van der Sar op als aanvallende middenvelder. Pagina 21: Hiddink denkt over verlenging contract ties op Curasao en in Nederland Ids marinepersoneel is betrapt op het smokkelen van Curasao naar Nederland. Dat heeft het mi- kn defensie vandaag bevestigd. In Nederland en ao zijn gisteren en vandaag naar schatting tien k verricht. over de affaire. Elk vliegtuig dat op Valkenburg landt wordt stee vast uitvoerig geïnspecteerd, ongeacht de reputatie van de bemanning en de passagiers. Cocaïnesmokkel via het mari nevliegkamp lijkt volgens zegs lieden bij voorbaat een haast onmogelijke klus. Het Curagaose dagblad Ami- goe berichtte gisteren dat de Koninklijke Marechaussee de verdachten al langere tijd in het vizier hield. Daarom kon vrijwel direct na landing van de Orion worden overgegaan tot het ver richten van arrestaties en huis zoekingen. Zowel in Nederland als in de marinekazerne Suffi- j niet duidelijk welke e arrestanten op de ikleedden en bij wel- elen zij horen. Vol- [nige meldingen gaat I om Antillianen, die jen hebben gekregen epersoneel. Rond de pcaïne zou woensdag 'zijn genomen, toen maritiem patrouille- jindde op het marine- Valkenburg bij Lei- raatwaarde van de ge- i cocaïne is ongeveer pen gulden, jen zijn stomverbaasd DEN HAAG-GRONINGEN ANP-GPD PvdA-fractievoorzitter Wallage (51) zal naar verwachting van- worden benoemd tot bur gemeester van Groningen. De onderhandelaar van het nieuwe regeerakkoord wordt waar schijnlijk opgevolgd door Ad Melkert, de huidige minister van sociale zaken. De burgemeesterspost in Groningen kwam begin dit jaar vacant nadat de PvdA'er Ou- werkerk zich gedwongen zag af te treden vanwege de nieuw- jaarsrellen in de Oosterpark wijk. Na het vertrek van Ouwer- kerk deed al snel het gerucht de ronde dat Wallage belangstel ling had voor de post. Het ge rucht werd nog versterkt door zijn verhuizing naar de provin ciehoofdstad. NU 8IJ IflTHON CARS; ICITHON MAREDIJK 175 LEIDEN 071 - 521 29 11 C- '3 KRUISINC SCHIPHOLWEG OEGSTGEESTERWEG - W DE ZWIJGERLAAN LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Kerk en Samenleving i Monopoly Alphense pastoor zet belevenissen op papier Bavomuseum: gruwelkabinet der psychiatrie Verzekeringsgigant met 53.000 werknemers UTRECHT GPD-ANP De Rabobank fuseert met bankverzekeraar Achmea. Op 1 januari worden alle activitei ten op het gebied van verzekeringen en ver mogensbeheer ondergebracht in een nieu we onderneming. De bankpoot van de Ra- bo blijft voorlopig buiten de fusie. Dat hebben beide ondernemingen van morgen bekendgemaakt. Met 53.000 werk nemers en een balanstotaal van 480 miljard gulden vormen de Rabobank en Achmea een van de grootste financiële instellingen van het land. De fusie zal naar verwacht niet leiden tot een vermindering van het aantal arbeidsplaatsen. De fusie vindt getrapt plaats. Binnen drie jaar moet ook de bankpoot van de Rabo bank zijn aangeschoven, aldus een woord voerder van Achmea vanmorgen. In de nieuwe onderneming krijgen beide bedrij ven elk voorlopig 50 procent van de aande len in handen. Achmea is vooral actief op het gebied van verzekeringen. Onder de paraplu vallen on der meer Centraal Beheer, FBTO en Zilve ren Kruis. Met Staal Bankiers heeft het be drijf bovendien een kleine bank in handen. Begin dit jaar nam Achmea bovendien de grote pensioen- en vutfondsenbeheerder PVF over. De bank- en verzekeraarsgroep boekte over 1997 een winst van 661 miljoen op een omzet van 16 miljard gulden. Rabobank is vele malen groter. Vorig jaar beleefde de bank met een net towinst van 1,9 miljard een recordjaar. In terpolis en Robeco droegen respectievelijk 455 miljoen en 31 miljoen bij aan de winst. Eind juni werd voor het eerst duidelijk dat Rabo en Achmea met elkaar in gesprek waren. Als reden voor de besprekingen werd toen de vorming van de Europese markt genoemd. Door de invoering van de euro op 1 januari voelen veel financiële in stellingen zich gedwongen hun krachten te bundelen. Binnen Nederland zijn de Rabobank en Achmea min of meer tot elkaar veroor deeld. Beide concerns zijn coöperaties. An ders dan bijvoorbeeld ABN Amro en Fortis kunnen zij geen aandelen uitgeven om overnames te financieren. De fusie ge schiedt dan ook met gesloten beurzen. Pagina 7: Achmea: vele kleintjes maken één grote Rabobank wil anders zijn en blijven HET WOORD IS AAN Jan Greshoff Hervormers zijn mensen die hun rechterbuur ruïneren om hun linkerbuur een fooi te kunnen toestoppen. sant op Curasao zouden huis zoekingen zijn verricht. De Koninklijke Marine ge bruikt twee Orion maritieme patrouillevliegtuigen voor het opsporen van drugstransporten in het Caribische gebied. Vorig jaar werd meer dan 1200 kilo cocaïne in beslag genomen. De WD neemt de smokkel van cocaïne hoog op. Het Ka merlid Weisglas noemde het een „buitengwoon slechte zaak dat zoiets gebeurt". Hij ver wacht dat minister Voorhoeve van defensie een breed onder zoek zal beginnen naar de situ atie op de Antillen die tot de smokkel heeft geleid. De WD'er noemt het „om cynisch van te worden dat mensen die de drugssmokkel moeten bestrij den, nu zelf aan het smokkelen zijn geslagen". Weisglas gaat er vanuit dat Voorhoeve de Kamer snel zal informeren over de toedracht. De benoeming van een bur- -gemeester wordt normaal ge sproken in twee sessies van de ministerraad beklonken. Het kabinet vergadert vandaag ech ter voor de laatste keer in de ou de samenstelling. Verwacht mag worden dat het kabinet daarom de knoop in een keer zal doorhakken. Wallage, die in de jaren ze ventig wethouder in Groningen was, moet eerst nog de verde ling van de posten in het nieu we kabinet in goede banen lei den. Ad Melkert, de gedoodverf de opvolger van Kok als partij leider, zal zijn plaats overne men. Pagina 2: Commentaar: Ver trouwen beschaamd Pagina 3: Portretten Wallage en Melkert LEIDEN» JAN PREENEN Zestien Denen en één Afrikaan waren gister avond de opvallendste deelnemers aan de der tiende Peurbakkentocht in Leiden. Met hun band Papaya gaven zij een perfecte show. Zin gend en swingend trokken zij door de grachten en vermaakten zij met 49 andere groepen de vele tienduizenden toeschouwers op de kant. „Ik wist niet dat het zo leuk was. Die mensen zijn geweldig enthousiast. Bij toeval ben ik drie maanden geleden via vrienden met hen in con tact gekomen. Ze wisten helemaal niet wat een Peurbakkentocht inhoudt. Dat kan je ook niet uitleggen. Zoals ze mij niet precies konden dui delijk maken wat Papaya doet. Nu ik het heb gezien, kan ik alleen maar zeggen dat het fan tastisch is", aldus organisator Aad van der Luit. Papaya kreeg de eerste prijs in de categorie ver enigingen. De andere drie winnaars waren de Hutspotten (muziek), Annie's Verjaardag (be drijven) en Els Goddijn (particulieren). De deelnemers aan de Peurbakkentocht verzamelden zich na afloop voor het podium bij Annie's Verjaar dag. FOTO MARK LAMERS Van der Luit keek niet alleen dankzij het op treden van Papaya terug op een 'zeer geslaagd' evenement. „Er waren acht boten meer dan vo rig jaar. Er is duidelijk sprake van een stijgende lijn. Bovendien was het kwalitatief allemaal weer wat beter dan een jaar geleden. En geluk kig is het vrijwel droog gebleven. Alleen in het begin regende het. Een van de vorige activitei ten, waarmee ik me bezig hield, dreigde ook te verregenen. Ik heb toen in de kerk een kaarsje opgestoken, maar het ging alleen maar harder regenen. Toen ik het uitblies, werd het droog. Daarom heb ik nu maar geen kaarsje aange daan." Een van de opvarenden van de boot van Het Lisserveerhuis raakte aan het eind van de tocht onwel en moest met hartklachten naar het zie kenhuis. Zijn toestand is stabiel. Karper van 54,5 pond gevangen NIEUWKOOP ROBBERT MINKHORST Nieuwkoper Joop van Kleef en Woerdenaar Helmut van Schaik hebben de zwaarste karper van Nederland gevangen. De vis weegt 54,5 pond. De karper is een dag na de vangst weer te ruggezet in de Nieuwkoopse Plassen. „Dit is echt fenome naal", zegt beleidsmedewerker Marco Kraal van de Nederland se Vereniging van Sportvis- sersfederaties (NWS). „Voor Nederland is dit uniek. Dat is het Nederlands record." Van Kleef en Van Schaik vingen de vis woensdagavond rond tien uur. Het kostte de Nieuwkoper en Woerdenaar 35 minuten om het gevecht met de vis in hun voordeel te beslissen. Pagina 19: 'We hebben hem vorig jaar ook al gevangen' Ss] Speeltoestellen in Voorschoten gevaarlijk VOORSCHOTEN AFKE VAN DERTOOLEN De speeltoestellen die twee we ken geleden op elf speelplaat sen in Voorschoten zijn neerge zet, zijn uiterst gevaarlijk. Schommels en glijbanen zijn moeiteloos met de hand heen en weer te wiebelen, bouten zit ten los en betonnen pijlers ste ken met een vervaarlijke punt boven de grond uit. „Als een schommel- of glijtoestel ten op zichte van de ondergrond be weegt, moet een inspecteur dat nog dezelfde dag verzegelen", zegt J. Bos van de landelijke Stichting Speelkeur. De gemeente denkt daar ech ter anders over. Volgens C. Buys, hoofd van de afdeling groen, is de situatie 'op dit mo ment verantwoord'. Hij is niet van plan de speelplaatsjes te sluiten. Wel is de aannemer ge vraagd om er wat aan te doen. „Dat is voor zijn rekening", zegt Buys. De speeltoestellen staan op speelplaatsen in de Vlietwijk en in Adegeest. Voorschoten trok in totaal twee ton uit voof de speelplekken. A. den Hartog van de bewonersorganisatie Vlietwijk is diep geschokt. Pagina 17: 'Ze denken, ach het is Vlietwijk maar' 12719° 10717° 10717° 90% 50% 40% ÏS5E3S? 10% 30% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 6 VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Sport20,21 Strips9 Uitgaan10 Weg en wiel23 Pagina Leiden: 'Zeg ouwe, kan die kooi er wel onderdoor?' Spanning in Drumcree naar hoogtepunt BELFAST-DRUMCREE DPA-Rtr-ANP In de wijk Drumcree van de Noord-Ierse plaats Portadown heeft de spanning naar aanlei ding van de Oranjemarsen een nieuw hoogtepunt bereikt. Er is weinig uitzicht op een oplos sing, zo werd duidelijk na de ge sprekken die de leiders van de Orangisten gisteren met de Brit se premier Blair en de Noord- Ierse premier Trimble hadden. Vandaag arriveren nog meer soldaten in de onrustige provin cie, meldt de Britse televisie. De spanning werd om te snij den toen gisteravond laat tien tallen aanhangers van de Oran je Orde erin slaagden door een politiebarricade bij de katholie ke wijk in Drumcree te breken. De politie dreef de boze pro testanten weer terug door met rubberkogels te schieten. Drie politiemannen werden gewond toen de actievoerders spijker- bommen gooiden. Inmiddels hebben zich al meer dan 20.000 aanhangers van de Oranje Orde verzameld bij de wegversperring waarop de Oranjemars van afgelopen zondag stuitte. De barricade was zaterdag door de politie op geworpen om het besluit van de commissie voor de marsen af te dwingen, die de katholieke Gar- vaghy Road tot verboden gebied had verklaard. De Orangisten zeggen te blijven waar ze zijn tot ze hun traditionele marsrou te helemaal kunnen uitlopen. Pagina 5: Spook van etnische zuivering waart weer door Noord-Ierland la, Ik wil een abonnement op het leidsch Dagblad. Adres: Postcode: i. controle bezorging) 1 i naar het buitenland, laat nummer van uw pieper en lefoon achter en houd de te- e gaten. Als er gebeld wordt: etig opnemen en altijd be hagen.' Dat is het beste ad- I in aanmerking denkt te ko- J een ministerspost. Want de ns van het tweede paarse ka- u gonnen. ipromissen zijn gesloten en Werk is gedaan, zo deelden de onderhandelaars Bolkestein (WD), Wallage (PvdA) en De Graaf (D66) gis teren opgelucht mee. In straf vergader tempo werkten de heren gisteren de laatste restjes weg. Nu komt het spannendste deel van de formatie: het getouwtrek om minis ters en staatssecretarissen. Voor de trouwe waterdragers in de politiek be gint het wachten bij de telefoon, voor de politiek leiders van de paarse partij en de speurtocht naar geschikte kandi daten. De onderhandelaars gaven gisteren op hun voorlopig laatste gezamenlijke persconferentie alvast aan aan welke spelregels zij zich bij dit ministerieel stratego houden. Het spel wordt deze keer in rondes gespeeld. De eerste is het gevecht van de par tijen om de ministersposten. Hier en daar zijn al vlaggen geplant: D66 zet in op Volksgezondheid en op Binnen landse of Economische Zaken, zo bleek bij het vertrek van Van Mierlo. Ook de andere partijen hebben uitgesproken voorkeuren. De WD beschouwt Finan ciën en Buitenlandse Zaken als onmis baar en de PvdA - die de premier levert - wil ook Sociale Zaken. Maar vrijwel niets staat vast en elke zet van de ene partij kan een strategische tegenzet van de andere uitlokken. Het idee dat de minister en staatsse cretaris van één ministerie van dezelf de partij moeten zijn is alweer van ta fel. Er zijn dus volop mogelijkheden voor 'kruisbestuiving', zoals het in het Haagse jargon heet: een WD-minister met een PvdA- staatssecretaris of een D66-bewindsvrouw met een WD'ster als 'onderminister'. Pas als vast staat welke partij een de partement veroverd heeft, komen de kandidaten in het spel, en pas als de toekomstige ministers definitief zijn vastgesteld, komen de staatssecretaris sen aan bod. De paarse partijen hebben' voor die tweede ronde een nieuwe regel afge sproken: zij mogen bij elkaar 'over de schutting kijken'. Dat houdt in dat de partijen mogen meepraten over de 'poppetjes' die de ander naar voren schuift. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatlsch (f. I automatisch If. 32.70) i Nr. bank/giro: Oacceptgiro (f. 95,15) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u een_ ll5staatüol mel jackpotcadeair DE WERELD OM JE HEEN. i envelop, zonder postzegel. leidsch Dagblad, Abonnee-service. Antwoordnummer 10050.2300VB Leiden OF BEL 071-5128 030 '712141 "4001 14" maandag l/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1