Leidsch Dagblad Krapte op arbeidsmarkt 14 Zelfstandigen in ziekenfonds eiden krijgt geen ation Merenwijk echter bekijkt 'politielogo' rijschool Heen huldiging Oranje jftien miljoen voor ek Canterbury Tales Groene stranden SUMMERSALE DE WERELD OM U HEEN. JERDAG 9 JULI 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 'Zonder Hans van Mierlo was er geen D66 geweest' Economie i Kerk en Samenleving Autoverkoop neemt met acht procent toe t Monopoly Verleden van Oude Kerk in Katwijk belicht Boer Dirk Kapteyn: je /i f— moet nu stront op I streepjes leggen LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 te VftAG GPD lier Kok, staatssecretaris JTerpstra en mr. Pieter Klollenhoven zijn zater- ^roond in Parijs aanwezig r 1 voetbalwedstrijd tussen irland en Kroatië om de fe plaats bij het WK voet- /vinliet gezelschap komt je een hart onder de steken tijdens de 'troost- in het Pare des Princes, 3' ;ft het ministerie van jezondheid, Welzijn en (VWS) meegedeeld, anjespelers keren zon- jf maandag terug naar jrland. De KNVB zal het moment daarvan bekendmaken. Er 'aarschijnlijk ging. Een woord- itervan de gemeente erdam liet weten 'dat de dstad alleen kampioenen hangt met een rondvaart de grachten en een hul- |g'. De Amsterdam ArenA [ookbesloten geen 'in- jiparty' te houden, als trianu. ue kelleze mome enjaagbekem hoogstwa; huldiging. FTOAfU?OE 9& vervolg op het massaal bijge woonde 'uitzwaaifeest' in ju ni, kort voor het vertrek van de ploeg naar Frankrijk. Ook in 1992 wachtte Oranje een sobere ontvangst in Ne derland, nadat het in de halve finale van het Europees Kam pioenschap in Zweden door Denemarken was uitgescha keld. Toen was er op Schiphol vrijwel geen enkele supporter om de aangeslagen ploeg te verwelkomen. Dit keer wordt op de nationale luchthaven wél op een flinke belangstel ling gerekend, gezien de veel grotere aandacht en waarde ring voor de ploeg tijdens het WK. Secretaris Kamer van Koophandel Rijnland ziet ook voordelen aalouder Van Rij laaiend /leiden.jan kuys rfrswethouder Tj. van Rij jïden is laaiend over het m minister Jorritsma van _ren Waterstaat tegen een [station Merenwijk. Vol- an Rij houdt de minister jet aan gemaakte afspra- ïj overweegt een schade- jan vele miljoenen bij het e"gCjr te leggen. Voorts wil hij jgJoeken of het rijk juri- nau|kan worden gedwongen gingen na te komen, aan Aanleg- en de exploitatie van een nieuwe halte r wijk zijn, afgezet tegen Noirwachte aantal nieuwe n doèers, zo hoog dat Jorrits- J niet wil betalen. De mi- oori|temt daarom op dit mo- jiet in met de aanleg van luwe station. Dit schrijft he0i reactie op een brief van den^nc'e en gemeenten en Oegstgeest van een >isch eden. tel !at het rijk ooit heeft be- positief mee te werken I komst van station Me- ïmplaar uit de eerste ge- *e van de Canterbu- -ti 's van Geoffrey Chaucer J-1 steravond op een veiling bf istie's in Londen 4,6 mil- 'Jj ond (ongeveer 15,5 mil- de2 dden) opgebracht. nooit is volgens het vei- s, dat een opbrengst van pond had verwacht, in boêk zo'n hoog bedrag el gelegd. De Londense /indelaar Maggs Brothers sper. De krant The Times vanmorgen dat hij han- in opdracht van de van TlVJon8 Amerikaanse miljar- anglofiel Sir Paul Getty, in rood leer gebonden Winkelruiten als personeelsadvertenties, het marine vliegkamp Valkenburg dat Duitse verkeersleiders moet inhuren, uitzendbureaus die 14-jarige vakantiewerkers aan een restaurant aanbieden, burgemeesters die voor rang bij woningtoewijzing voor ambtenaren bepleiten. Er is sprake van een 'ongekende krapte op de arbeidsmarkt'. leiden/duin- en bollenstreek wim koevoet Dat zeggen secretaris C. Broeks- ma van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijn land en M. Knol, directeur van het Midden- en Kleinbedrijf (MKB). Hoewel de huidige situ atie Broeksma zorgen baart, ziet hij toch vooral voordelen. „Be drijven en instellingen zijn ge noodzaakt om te investeren in mensen en werkomstandighe den. Dat kan alleen maar win naars opleveren. In vergelijking met werkloosheid is een perso neelstekort een luxeprobleem. Ook J. Ponsioen, woordvoer der van de afdeling Leiden en omgeving Van Horeca Neder land, zit niet bij de pakken neer. ,,Ik heb nog niet eerder meege maakt dat de economie zo over verhit raakte zoals nu het geval is", zegt hij op jubeltoon. ,,Ik verwacht op korte termijn een nieuw evenwicht. Dat wordt in de horeca onder meer bereikt door de overeengekomen sala risverhoging. Ik voorspel ook een nieuwe golf van gastarbei ders, uit Oost-Europa." Knol van het MKB mijdt de term 'luxeprobleem'. Hij wijst op de discrepantie tussen de nog altijd hoge werkloosheids cijfers in de grote steden en het aantrekken van buitenlands personeel, zoals bij het marine vliegkamp Valkenburg. Ook is hij bezorgd over het slechte imago van de lagere- en mid delbare beroepsopleidingen: ,,Die worden als 'restonderwijs' beschouwd. Maar het midden- en kleinbedrijf werft zijn perso neel voornamelijk daér. De uit stroom van de beroepsopleidin gen moet worden gewaar borgd." Broeksma van de Ka mer van Koophandel waar schuwt voor de gevolgen van een 'structureel tekort'. ,,De renwijk, is Jorritsma bereid als nog een nieuw voorstel te be spreken. In dat laatste geval moeten Leiden en Oegstgeest het exploitatietekort en moge lijk oók een deel van de aanleg- kosten voor hun rekening ne men. Leiden heeft eerder al aangegeven een bijdrage aan het project te willen leveren. Een nieuwe halte Merenwijk zal onvoldoende passagiers trekken, zelfs als rekening wordt gehouden met de komst van de nieuwe wijk Poelgeest, zo is uit berekeningen gebleken. Als de halte alleen aangesloten wordt op de lijn Haarlem, worden 1.900 passagiers per dag ver wacht. Dat betekent 900 reizi gers meer dan de duizend reizi gers die nu via Leiden Centraal vertrekken. Om voor 900 nieu we reizigers een station van twaalf miljoen gulden aan te leggen vindt Jorritsma niet ver antwoord. noordwuk/KATwuk De stranden tussen Wassenaar en Zandvoort zijn nog niet verlost van de zogeheten zeesla, die in enorme hoeveelheden aanspoelt. Waarschijnlijk is het groene goedje afkomstig van de zeebodem voor de kust van België en Frankrijk. Het is daar bij een zware storm losgekomen van de bodem en door de aanhoudende harde wind hier op het strand aangespoeld. De zeesla is niet schadelijk voor het milieu. In Kat wijk en Noordwijk wordt hard gewerkt om het strand op te ruimen. Geluk bij een onge luk is dat het weer niet echt zomers is. „Als het zonnetje erop komt, stinkt het als de dui vel, aldus een lid van schoonmaakploeg in Noordwijk. Pagina 17: Zeesla maakt strand groen als gras. foto henk bouwman boek werd in 1477 gedrukt door William Caxton, de eerste boek drukker van Engeland. Het was eigendom van een particulier. Het 17.000 regels tellende Can terbury Tales vertelt het verhaal van een groep pelgrims die van Londen naar de kathedraal van Canterbury reist. Chaucer schreef de uit 22 vers-novellen bestaande raamvertelling in de periode van 1387 tot aan zijn dood in 1400. Het hoogste bedrag dat tot dus ver voor een boek werd betaald, was elf miljoen gulden. Dat be drag werd in 1987 bij een vei ling bij Christie's in New York op tafel gelegd voor een Guten- berg-bijbel. Hogere premie vervangt eigen bijdrage SUPER KORTINGEN TOT 7H 0'L DEN HAAG GPD Drie dogen onbeperkt treinen met i'n tweeën. Alleen bij ETOS vnn 129.- voor gg - Bij besteding von minimaal 25.- bij ETOS §?5§ senheimse lesauto's hebben wel erg veel weg van een politieauto AAG/SASSENHEIM UREAU CERBERUS r, D laagse rechtbankpresident mr. E. Nu- i bekijkt vandaag persoonlijk of het van rijschool Bergman uit Sassen- te veel lijkt op het beeldmerk van de ndfc Tijdens een kort geding gisteren in Haag ontstond grote verwarring over ubtraag in welke kleuren het logo van nan op de lesauto's staat gedrukt, vocaat mr. D. den Hertog, woord- der van de politie, hield het op blauw )od. Het logo van Bergman zou door kleurvoering veel lijken op het beeld van de politie. De advocaat moest !r toegeven dat zijn oordeel minder vkeurig is, omdat hijzelf kleurenblind is. Rijschoolhouder Bergman meende dat de advocaat er helemaal naast zat. Paars en groen zijn de kleuren waarmee zijn be drijf naar buiten treedt, verklaarde de on dernemer. De politie had een kort geding tegen de rijschoolhouder aangespannen omdat de afbeeldingen op zijn auto's voor grote ver warring onder weggebruikers zouden zor gen. Niet alleen qua kleur lijken de afbeel dingen van het bedrijf te veel op die van de politie, ook de vormgeving (met diago nale blokken en strepen) zou tot misver standen leiden onder automobilisten. Het is niet de eerste keer dat Bergman met de politie in de clinch ligt over zijn huisstijl. In 1996 dreigde de politie al met een kort geding, als de ondernemer zijn logo niet zou veranderen. Toen is er een overeenkomst gesloten, waarin Bergman beloofde met een andere afbeelding te ko men. De politie is echter niet tevreden met het nieuwe logo van Bergman. Advocaat Den Hertog eiste gisteren, naast een aanpassing van het logo op de lesauto's, ook een geldboete voor Berg man. De ondernemer diende duidelijk in geprent te krijgen dat hij niet straffeloos een overeenkomst met de politie terzijde kan schuiven. Het logo van de Nederland se politie valt, als ieder ander logo, onder het merk- en auteursrecht Wie er inbreuk op maakt, pleegt een onrechtmatige daad, meende de advocaat. Uitspraak volgende week woensdag. De eigen bijdrage in het zieken fonds van maximaal tweehon derd gulden per jaar verdwijnt. In ruil daarvoor gaat de vaste premie die iedereen moet beta len met 110 gulden per jaar om hoog, zo zijn de onderhande laars van de drie paarse partijen gisteren overeengekomen. Verder mogen kleine zelfstan digen voortaan ook in het zie kenfonds. Die zijn nu particulier verzekerd, omdat het zieken fonds alleen bestemd is voor werknemers met een inkomen tot 62.000 gulden. Zelfstandigen kunnen nu ook in het fonds als hun inkomen lager is dan die 62.000 gulden. Volgens D66-on- derhandelaar De Graaf komen er enkele honderdduizenden mensen in het ziekenfonds bij. De maatregelen zijn een compromis. De drie partijen hadden ieder grote plannen met de toekomst van het zie kenfonds, maar de politieke verschillen bleken te groot. „De verschillen waren onoverbrug baar", verklaarde D66-onder- handelaar De Graaf na afloop van de gesprekken. De drie paarse partijen vinden in begin sel dat het stelsel op de schop moet omdat door de toenemen de vergrijzing Jiet fonds steeds duurder wordt. De paarse partijen hebben ook besloten om de zieken fondsgrens aan te passen aan de algemene prijsstijging in plaats van de gemiddelde loon stijging. Omdat die laatste ho ger is dan de eerste, zullen er re latief minder mensen in het zie kenfonds komen. De onderhan delaars hebben verder besloten dat ook de toegangsbijdrage voor de thuiszorg verdwijnt, in ruil voor een verhoging van de AWBZ-premie. Verder zijn ze overeengekomen dat de Wet op de toegang tot de ziektekosten verzekeringen (WTZ) wordt her zien. Verzekeraars zullen ge dwongen worden risico's te dra gen en niet langer de kosten van de WTZ (vooral voor bejaarden polissen) af te wentelen. Zo'n 550.000 voornamelijk 65-plus- sers hebben via de WTZ een standaardpakketpolis. Door de veranderingen gciat een deel van hen naar het ziekenfonds. Volgens D66'er De Graaf zal de WTZ-regeling langzaam 'uitsterven'. Pagina 3: Paars-2 ruziet in zorg over louter bijzaken HET WOORD IS AAN Gabriel Laub Het is mooi om je beroep als je hobby te beschouwen. Het is minder mooi om een hobby te bedrijven alsof het een beroep is. grote wissel die op het zittende personeel wordt getrokken kan leiden tot overspannenheid. Verder komen kwaliteit en ser vice onder druk te staan. Bedrij ven moeten orders laten lopen, steeds meer 'nee' verkopen. De oplossing is het imago van ver schillende sectoren te verbete ren, zodat mensen hun neus niet ophalen voor een bepaald vak." Pagina 13: 'Wil je bij ons wer ken' Pagina 17: Roep om voorrang bij toewijzen woning 13718» 127190 14Y17° 50% 70% 40% 20% 10% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina g VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur20,21,22 Economie8,9 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Sport 23,24,25 Strips,10 Uitgaan 18 De kortingsbon betreft het Hofjesmenu dat wordt ge serveerd door Mangerie De Jonge Koekop in Leiden met boekje hofjeswandeling. Bosbranden bedreigen Zuid-Frankrijk MARSEILLE AFP-DPA-ANP Meer dan duizend brandweer lieden zijn gisteren in het Zuid- Franse departement Bouches- du-Rhóne gemobiliseerd om bosbranden te blussen. De branden die op verschillende plaatsen zijn uitgebroken, zijn door sterke wind gevaarlijk aan gewakkerd. De situatie is 'zorg wekkend' aldus de autoriteiten. Al vijf brandweerlieden zijn ge wond geraakt. Het kustplaatsje Sormiou bij Marseille dreigt geheel door het vuur te worden ingesloten. De politie heeft pleziervaartuigen gevorderd en circa 250 toeristen geëvacueerd. Ten noorden van Marseille, bij Salon-de-Proven- ce, bestrijden 250 blussers een brand op ongeveer vijftig hecta re. De mistral wakkert ook daar het vuur aan. De mistral is een droge wind die door de Rhóne- vallei naar zee waait. Ook Sardinië en Sicilië wor den door bosbranden geteis terd. In de buurt van de Sardijn- se hoofdstad Cagliari hebben de autoriteiten volgens de Italiaan se televisie de evacuatie gelast van ongeveer zeshonderd toe risten in het vakantieoord Pinus Village, dat door de vlammen wordt bedreigd. Elders op Sar dinië zijn ongeveer honderd mensen geëvacueerd. Ook in de heuvels ten oosten van de Sicili- aanse hoofdstad Palermo, waar zich talrijke vakantiehuisjes be vinden, woeden bosbranden. Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Postcode: - Tel: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: iDPcrmaand DPcrkwartaal Oautomatisch (1.94,15) I i automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15) V l Nr. bank/giro:Handtekening:i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. elop, zonder postzegel, 10,2300VB leiden OF BEL 071-51 28030

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1