Leidsch Dagblad r 'Rijk subsidieert aantasting klimaat' Afsluiting er br eg se plein i A20+A16 21 >e BEL: 071-5128030 SUMMERSALE NAVO-raket mist badgasten Kreta op haar na Ziekenhuizen gaan massaal in de fout met desinfectiemiddelen DE WERELD OM U HEEN. lerlander kt meer Spectaculaire verhuizing Lisse krijgt bollentafel niet gevuld ■(DAG 2 JULI 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 llnenland Kamer verdeeld over visum Poncke Princen Economie t Kerk en Samenleving Fraude met betaal pasjes kost miljarden Michael Chang 4 ,t vertelt over het —l geloof in sportbijbel Cultuur en Kunst Expositie Stedelijk Museum in kader Gay Games Nog geen abonnee? ABONNEE^ L SERVICE c/noordwukerhout :au cerberus HET WOORD IS AAN Henri David Thoreau Het is niet genoeg bezig te zijn; dat zijn de mieren ook. De vraag is waarmee je be zig bent. wolkenvelden en droog 1719° "718° 10717° 30% 40% 50% 30% 20% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina g VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur 21 Economie8,9 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Sport23 t/m 25 Strips10 Op de pagina Uitgaan een kortingsbon voor het Hofjes menu dat wordt geserveerd door Mangerie De Jonge Koekop in Leiden. 3 juli t/m 6 juli Medewerker rijwielhandel doodgestoken amsterdam anp Een 26-jarige medewerker van een rijwielhandel in Amsterdam is gisteren door een boze klant doodgesto ken. Ook de eigenaar van de zaak liep verwondingen op. Hij is buiten levensge vaar opgenomen in het zie kenhuis. De verdachte meldde zich een uur na het incident bij de politie. De man, een 23-jarige Amsterdammer, is in hechtenis genomen. Volgens een woordvoer der van de Amsterdamse politie wilde de verdachte bij de fietsenwinkel aan de Linnaeusparkweg in Water graafsmeer een nieuwe band om zijn wiel laten zet ten. Toen bleek dat de fiet senmakers niet onmiddel lijk tijd hadden, werd de verdachte woedend. Hij trok een dolkmes en stak de eigenaar neer. Daarna stak hij de 26-jarige man in de borst. Het slachtoffer over leed korte tijd later in het ziekenhuis. De man vertrok na de steekpartij weer op zijn brommer. Een uur later meldde hij zich bij de poli tie in Amsterdam-Noord. Het mes is inmiddels ge vonden. SUPER KORTINGEN TOT 70% - BANKSTELLEN -EETHOEKEN - KASTEN - SALONTAFELS - FAUTEUILS -SLAAPKAMERS (Jencikova Een afgedwaalde NAVO-raket is gisteren ingeslagen op slechts enkele tientallen meters van een strand op Kreta, waar hon derden toeristen lagen te zon nen. De grond-luchtraket van het type Nike werd afgevuurd door een NAVO-eenheid, die gelegerd ligt op twaalf kilometer ten westen van de stad Hania. Kort na de lancering raakte het projectiel echter stuurloos. In plaats van in zee te vallen draaide het naar het westen, te rug naar de kust. Het scheerde op enkele meters over de hoof den van badgasten en sloeg even verder in op een veldje bij het dorp Hordaki. Niemand raakte gewond. Volgens het Griekse ministerie van defensie is vergeefs geprobeerd het zelf vernietigingsmechanisme van de raket in werking te stellen. Ziekenhuizen in Nederland gaan massaal in de fout met het gebruik van desinfectiemidde len. Van de 109 ziekenhuizen die de Groningse Inspectie Ge zondheidsbescherming tussen 1995 en 1998 onder de loep nam, gebruikte bijna driekwart verboden desinfectieprepara- ten. Ook het Rijnland Zieken huis in Leiderdorp behoort tot de overtreders. In totaal werden landelijk 384 overtredingen geconstateerd. Verreweg de meeste ziekenhui zen kregen een waarschuwing en het bindende advies binnen twee maanden maatregelen te treffen. Dit jaar krijgen de zie kenhuizen weer een inspecteur op bezoek. Volgens een woordvoerster van Rijnland Ziekenhuis in Lei derdorp heeft de Inspectie ze ven 'opmerkingen over kleine dingen' gemaakt. Zo deugden de chloortabletten in het bloe menwater niet en werden voor het wassen van handen en het reinigen van tafels dezelfde middelen gebruikt. Ook was er een opmerking over het middel waarmee nierdialyse-appara- tuur wordt gereinigd. „Maar dat kwam door verkeerde informa tie van de fabrikant." Het Rijnland Ziekenhuis laat weten dat alle klachten zijn ver holpen en dat het een nieuw bezoek van de inspecteur met vertrouwen tegemoet ziet. Woordvoerders van ahdere zie kenhuizen in de Leidse regio waren vanochtend niet in staat om hun eigen beoordeling bo ven water te halen en toe te lichten. Veel ziekenhuizen gebruiken volgens H. Brand van de Gro ningse Inspectie Gezondheids bescherming, voorheen de Keu ringsdienst van Waren, midde len die de 'eigen' zieken huisapotheek maakt. „Dat ge beurt meestal wel op deskundi ge wijze. Toch komen ze niet door de test van het College voor de Toelating van Bestrij dingsmiddelen. Het gebeurt ook dat ziekenhuizen hun spullen niet eens laten testen. De testen worden in Wageningen uitge voerd en er gaan extra kosten mee gepaard." Niet alleen verkeerde zuinig heid is een oorzaak van de mas sale overtredingen, ook mislei dende informatie van de fabri kanten speelt een rol. Verder leiden eigen interpretaties van de richtlijnen tot fouten en zijn de adviezen en voorschriften die een speciale landelijke werkgroep op het gebied van infectiepreventie verspreidt, soms in strijd met de wet. Trimble leider Noord-Ierse assemblee belfast afp-anp De nieuwe volksvertegenwoor diging van Noord-Ierland heeft gisteren de gematigde David Trimble, leider van de grootste protestantse partij de UUP, tot haar voorzitter gekozen. Trim ble kreeg 61 van de 108 afge vaardigden achter zich. Seamus Mallon, de nummer twee van de gematigde katholieke partij SDLP, werd gekozen tot vice- voorzitter. SDLP-leider John Hume, kandidaat voor het vice- premierschap, had zich op het laatste moment teruggetrokken. Hij motiveerde zijn stap met zijn drukke werkzaamheden als partijleider, parlementslid in Londen en zijn lidmaatschap van het Europese parlement. Pagina 7: Blair naar Belfast om geweld te voorkomen Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: idpermaand Per kwartaal Qautomatisch (f. 94,15) i i automatisch (f. 32,70) Oacccptgiro (f. 95,15) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB leiden OF BEL 071-5128030 Volgens Greenpeace kan Nederland uitstoot C02fors verminderen Nederland kan de uitstoot van het broeikasgas C02 fors verminderen, vindt Greenpeace. De overheid moet daar voor het mes zetten in klimaatonvriendelijke subsidies. Dat komt niet alleen het milieu ten goede, maar ook de economie en de werkgelegenheid. De belastingkas van de overheid kan met 12 tot 25 miljard gul den worden gespekt. Geld dat kan worden gebruikt voor milieubeleid, aflossing van de staatsschuld of belastingverla ging- De industrie moet bijvoor beeld energiebelasting betalen en de energietarieven in de glastuinbouw moeten omhoog. Ook moet er een heffing komen op vliegtickets. Dat kan ertoe leiden dat er 3 tot 11 procent C02 minder in de lucht komt dan in 1990. Nederland heeft zich verbonden aan een reduc tie van 6 procent. De overheid subsidieert vol gens Greenpeace op dit mo ment indirect massaal de aan tasting van het klimaat door middel van vrijstellingen van normale belastingen of verlaag de tarieven. In een vandaag ge presenteerd rapport schat Greenpeace dat het om 12 tot 16 miljard gulden gaat, en 21 tot 25 miljard als het volgende ka binet de energieheffing (ecotax) inderdaad verdubbelt. Het grootste aandeel, 5,3 miljard gulden, is de vrijstelling van de ecotax voor grootverbruikers. Afschaffing van dit soort sub sidies hoeft niet ten koste te gaan van de concurrentieposi tie, stelt Greenpeace. Dan moe ten er wel internationale afspra ken worden gemaakt over ener gieheffingen. Afgezien daarvan denkt Greenpeace dat een aan tal subsidies in feite verhulde staatssteun zijn en zonder pro bleem kunnen verdwijnen. Verhoging van de benzineac cijns is politiek lastig, maar er is een alternatief. Er kan meer re kening rijden worden inge voerd. Ook kan een systeem worden ingevoerd waarbij een automobilist meer belasting be taalt als hij meer kilometers rijdt. Ook de fiscale voordelen van autogebruik en lage belastingen voor mobiele werktuigen kun nen volgens Greenpeace ver dwijnen. Politieke en histori sche overwegingen verhinderen dat nu, maar zakelijke argu menten zijn er niet voor. m Informatie Rijkswaterstaat zie elders in déze krant. lop van sigaretten steeg Ir tot ruim 16,5 miljard jgit is acht procent meer 1996. De verkoop van ef stabiel met veertien kilo. In totaal is voor ard gulden aan sigaret- ocht en voor nog eens ird gulden aan shag en abaksproducten. Nederlandse schatkist m de verkopen inclusief sigaren 3,7 miljard op. ;rlandse tabaksindustrie n positie als grootste ex- op de Europese markt erstevigd. De export van ;n steeg met ongeveer irocent naar 4,3 miljard Dit blijkt uit het jaarver- de Nederlandse tabaks- e. ns de industrie is het lisch belang van de ta- tor aanzienlijk. In Ne- zijn ruim 25.000 men- ideze sector werkzaam, ital niet-rokers boven de is vorig jaar toegenomen procent. dachte van llasi-moord' t vrijuit aagse gerechtshof heeft rgen een 42-jarige Ivijkerhouter opnieuw jroken van de moord op -jarige Duitse vrouw in ngalowpark Sollasi an- j' jaar geleden. De man rder, na een eis van ne ar celstraf, vrijgesproken de Haagse rechtbank, Ie officier van justitie was dat vonnis in beroep ge ms de behandeling van >ger beroep twee weken n, liet hofaanklager mr. i der Broek echter weten ook wat hem betreft te bewijs was om tot een deling te komen. Hij vor- toen derhalve zelf al vrij hof kwam vanmorgen tot andere conclusie, al gaf llege geen nadere toelich- Vrijspraak wegens gebrek rettig en overtuigend be was alles wat het hof [ilde. vrijgesproken Noordwij- uter, ook van Duitse af- was verschillende keren ;t slachtoffer als klusjes- jver de vloer geweest. Dat volgens hem waar- en vingerafdruk van hem op de vuilnis- ie over het hoofd van het estoken slachtoffer was fjdcen. Er is nooit iets geble- !_an een motief. Een knauw voor de reputatie van Lisse als bollendorp: de langste bollenpeltafel ter we reld, die zaterdag in het cen trum door honderden pellers zou worden bemand, komt er niet. De belangstelling voor het bollenpellen bleek minimaal. Niet alleen meldden zich slechts 25 mensen aan, de orga nisatie slaagde er ook niet in voldoende bollen van de kwe kers te krijgen. De organisator, de stichting Lisse 800 jaar, moet het evenement daarom afbla zen. Lissenaren die het bollenpel len in vakanties en na schooltijd veelal met de paplepel kregen ingegoten, konden de afgelopen weken een plekje aan de tafel reserveren. Maar in plaats van de honderden verwachte bol- lenpellers, toonden maar 25 in woners van het dorp belangstel ling. De tafel had de driehon derd meter tussen het gemeen tehuis en 't Vierkant moeten vullen. „Het is jammer. En onver wacht, want bij alle evenemen ten voor Lisse 800 is voldoende belangstelling. Maar als er geen pellers én geen bollen beschik baar zijn, dan houdt het op", zegt voorlichtster A. de Vries. Zij denkt overigens niet dat het we reldkampioenschap voetbal de reden is voor de geringe belang stelling. „We hebben de langste bollenpeltafel al aangekondigd lang voordat bekend was dat Nederland zaterdag moest voet ballen." Wel is het optreden van de band 'De Clichés' op 't Vierkant vanwege de kwartfinalewed strijd van Oranje verplaatst van 16 uur naar 20 uur. Doorman. Toen dat schip aan Argentinië werd verkocht, vloog de Tracker nog enige jaren vanaf Valkenburg bij de Marine Luchtvaartdienst. De Grumman wordt bij het NLC gebruikt voor technische opleidingen van de KLM. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER ROB HENDRIKS hoofddorp» In alle vroegte is vanmorgen een Grumman Tracker, oorspronkelijk een on derzeebootbestrijder, overgebracht van Schiphol-Oost naar het Nederlands Luchtvaart College (NLC) in Hoofddorp. Het vliegtuig (bouwjaar 1954) werd onder politiebegeleiding met behulp van een kraan over het viaduct van de A4 getild en vervolgens over het hek van het NLC (zie foto). Ooit was de Tracker gestationeerd op het vliegdekschip Karei

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1