Leidsch Dagblad Serviërs klaar voor aanval Geest Oranje spookt bij Stones Ziekenfondsen mogen zelf met apotheek beginnen 'Sapman onder druk gezet door de rijksrecherche' Vier doden gevonden in Amsterdam lilttïl-Hil'IWM TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. 'Schitterend voor Edje' bewojkt en büien ïffiEK 11*/18° «718° 11719° 40% 30% 30% mSS# 30% 30% 30% VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland3 Buitenland5,6 Cultuur18 Economie8 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving 14 Regio13,15,16,17 RTV/programma's11 Sport19,20,21,23 Strips 10 Uitgaan9 Binnenland Amsterdamse agenten ziek van geweld Buitenland Commissie verbiedt r-> Oranjemars in Noord- Ierland Economie Super Hoogvliet voert digitaal prijskaartje in Kerk en Samenleving Pleidooi voor jaarlijkse herdenking j slavernij INSDAG 30 JUN11998 NR. 41733 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Troepen op 200 nieter van Albanese stellingen in zuiden Kosovo Dimitri Frenkel Frank Ik vertrouw alleen maar hel dendaden die zonder publiek verricht worden. Meer dan 8000 mensen hebben inmiddels hun huis in Belace- vac en het naburige dorp Hade Alphense politie machteloos bij voetbalfeest ALPHEN AAN DEN RUN» De Alphense politie stond gis teravond machteloos tegen een overmacht van zo'n tweehon derd jongeren, die op de Presi dent Kennedylaan luidruchtig de overwinning vierden van het Nederlands elftal op Joegoslavië en daar voor ongeregeldheden zorgden. Ze pakte een vijftienja rige Alphenaar op, die een bus hokje vernielde. De politie had rekening ge houden met de overlast en was van tevoren op de President Kennedylaan aanwezig. Na de wedstrijd van Oranje tegen Zuid-Korea verzamelden zich hier ook rond de zestig rel schoppers. Ondanks haar vroe ge aanwezigheid kon de politie niet voorkomen, dat de jonge ren de Kennedylaan gisteravond weer op stelten zetten. Politiewoordvoerder H. Schimmel spreekt van over macht. „Tegen zo'n grote groep sta je machteloos en dat heb ben we maar te accepteren. Ik weet niet precies waarom ze steeds de Kennedylaan uitkie zen." De politie zette de Kenne dylaan tot ongeveer één uur 's nachts in beide richtingen af om te voorkomen dat, net als een week geleden, auto's wer den vernield en bestuurders be dreigd. Desondanks trapte een relschopper in één auto een deuk. Schimmel denkt aan preven tief optreden bij de volgende wedstrijd van Oranje, aanstaan de zaterdagmiddag, waarbij de politie geen mensen toelaat op de Kennedylaan. Kind vermoorde vrouw opgeëist HAARLEM PAULINE VAN DER MUE Een broer van de 30-jarige vrouw die vrijdag in Hoofddorp is gedood, heeft een kort geding aangespannen tegen de 50-jari- ge ex-vriend van zijn zus. De vriend schoot de vrouw vrijdag avond dood in haar woning aan de Concourslaan. De broer eist dat het zoontje van zijn zuster op 2 juli haar begrafenis mag bijwonen. Bovendien wil hij dat de zorg voor het kind wordt overgedragen aan de familie van het slachtoffer. Het kort geding zou vanmid dag voor de Haarlemse recht bankdienen. Om de stijgende uitgaven aan geneesmiddelen te beheersen, krijgen ziekenfondsen straks de mogelijkheid om een eigen apotheek te openen. Zorgverze keraars Nederland (ZVTsf) is blij met deze opening die de paarse fractiespecialisten gisteren heb ben afgesproken, maar wijst er op dat de verzekeraars dan wel harde politieke steun moeten krijgen. Die heeft volgens ZVN ontbroken bij eerdere initiatie ven om het monopolie van de apothekers te breken, zoals de postorderfarmacie van Zilveren Kruis. Zilveren Kruis en het daarbij behorende ziekenfonds Zorg en Zekerheid zijn in elk ge val niet van plan een eigen apo theek te beginnen. Momenteel hebben drie zie kenfondsen een eigen apo theek: Azivo in Den Haag, ZAO in Amsterdam en Anova in Utrecht. Deze apotheken blij ken medicijnen aanzienlijk goedkoper te leveren dan gewo ne apotheken, onder meer om dat bonussen van de fabrikan ten niet in de zak van de apo theker verdwijnen. Momenteel kunnen zieken fondsen slechts via een onthef fing van de wet een eigen apo theek beginnen. De paarse frac tiespecialisten hebben een goe de reden om dat te veranderen. )a, Ik wil een abonnement op het leidsch Dagblad. Ze hebben 1,8 miljard gulden extra vrijgemaakt voor de zorg, maar zonder extra maatregelen zullen de stijgende uitgaven aan geneesmiddelen daarvan 1,7 miljard opslokken. Zilveren Kruis probeerde an derhalf jaar geleden via de eigen maatschappij Caremark postor derfarmacie van de grond te til len voor mensen die lange(re) tijd dezelfde medicijnen moe ten gebruiken. De apothekers reageerden daar furieus op. Ze zegden onder meer hun con tract met Zilveren Kruis op, waardoor verzekerden hun me dicijnen contant moesten afre kenen. Uiteindelijk capituleerde de verzekeraar. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OFBEL 071-51 28030 MARCEL VAN DER KRAAN GPD Tussen het EK van 1996 en het WK van 1998 zat zoveel pijn, zoveel frustratie en zo veel ergernis. Met die ene uit haal, ver in blessuretijd, die de knock-out betekende voor Joegoslavië (2-1) werd die zwarte periode in zijn loop baan afgesloten. In het Stade Municipal van Toulouse liet Edgar Davids zich meevoeren op de golven van emotie en vreugde. Spelers sprongen op zijn nek, Hiddink sloot hem als een zoon in zijn armen en het Oranje-legioen danste de samba van vreugde. In de kleedkamer van Neder land gunden de spelers nie mand het succes meer dan de kleine 'pitbull' van Juventus. „Schitterend voor Edje om op deze manier een slechte pe riode af te sluiten", vertaalde Frank de Boer als aanvoerder de gevoelens van de groep. „Ik gun het hem echt van har te, al is het eigenlijk een mira kel dat hij die goal nog maak- te." De Boer vertelde grijnzend dat juist Davids de man was die in de slotfase van het veld had moeten gaan. „Ik zag dat hij niet meer kort aansloot bij de tegenstander. Daar zei ik wat van in het veld, maar toen riep hij naar mij dat hij niet meer kon. Hij had kramp. Waarop ik hem toebeet: 'Laat je dan wisselen, man'. Davids antwoordde dat-ie dat al te gen Hiddink had gezegd, maar er werd gewoon niet ge wisseld. Nou, nog geen vijf se conden later kwam die goal. Was ik even blij dat die ver vanging niet was doorge gaan." Pagina 19: Davids absolute hoofdrolspeler jetuige volgens ex-CID'er Langendoen niet betrouwbaar ARLEM JAN KUYS rijksrecherche heeft tijdens onderzoek naar mogelijk il- activiteiten van de Haar- ex-rechercheurs Langen- en Van Vondel in het ka rn de IRT-affaire de be- igrijke getuige Sapman tek- ten 'laten instuderen'. Dit blijkt een bandje met opnamen an een gesprek tussen Sapman in Van Vondel. Daarop ver jaart Sapman verder dat hij loor de rijksrecherche onder Iruk is gezet. Zijn eerdere verklaringen bij rijksrecherche zijn het be langrijkste bewijsmateriaal in het meineedproces tegen Lan gendoen, dat morgen dient voor de rechtbank in Den Haag. Sap man is een in België gevestigde limonadefabrikant, die jaren lang de sappen afnam, waarin partijen drugs onder hoede van de Haarlemse Criminele Inlich tingen Dienst (CID) Nederland werden binnengebracht. Klaas Langendoen wordt ver dacht van het plegen van mein eed voor de parlementaire en quêtecommissie opsporingsme thoden. De ex-CID'er had al in maart terecht moeten staan, maar ziekte van zijn raads- v maakte dat onmogelijk. De Haagse rechtbank achtte eerder dit jaar bewezen dat zijn collega Van Vondel meineed heeft gepleegd én Sapman heeft bedreigd. Hij werd daarvoor veroordeeld tot een half jaar cel. Desondanks heeft Langen doen vertrouwen in een goede afloop. „Mijn advocaat en ik richten ons vooral op de inhoud van het tenlastegelegde. De aanklacht van meineed is bijna uitsluitend gebaseerd op verga ringen van Sapman. Wij hebben enorm veel materiaal verza meld, waaruit blijkt dat Sapman absoluut onbetrouwbaar is." Servische veiligheidstroepen staan op het punt een grootscheepse aanval te lanceren in Kosovo. De veilig heidstroepen staan op 200 meter van de Albanese stellin gen bij Belacevac in het zuiden van de provincie Kosovo. De inwoners verwachten volgens de Britse omroep BBC elk moment de herovering van de belangrijke mijnstad, die vorige week door het Kosovo Bevrijdingsleger (UCK) werd ingenomen. verlaten. Diverse huizen zouden als gevolg van de beschietingen door de Serviërs in brand staan. De mijn, op circa vijftien kilo meter ten westen van Pristina, levert kolen voor twee grote elektriciteitscentrales die grote delen van Servië van stroom voorzien. De productie in de mijn ligt sinds de inname van Belacevac door het UCK, stil. Al banese bronnen meldden dat de Serviërs voorts grote aantal len soldaten en agenten hebben samengetrokken bij de hoofd stad Pristina. De Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken Schüssel, vanaf woensdag EU-voorzitter, toonde zich gisteren zeer be zorgd over de situatie in de Ser vische provincie, waar de Alba nese meerderheid naar afschei ding streeft. „Op basis van de informatie die we hebben, is een Servisch offensief dichtbij, wellicht een beslissend offen sief." De EU-ministers bekrachtig den gisteren in Luxemburg het besluit van de top in Cardiff om Joegoslavische vliegtuigen niet langer toe te laten in de Unie. Het verbod kan echter niet on middellijk van kracht worden, omdat enkele juridische aspec ten nog moeten worden uitge zocht. Ook willen de EU-landen hun ambassadepersoneel in Belgrado versterken om meer waarnemers naar het strijdto neel te kunnen sturen. In tegenstelling tot de Ameri kanen voelen de EU-landen weinig voor directe contacten met het UCK. Groot-Brittannië, tot woensdag EU-voorzitter, be nadrukte dat Ibrahim Rugova de enige legitieme leider is van de Kosovo-Albanezen. Rugova werd in maart als president her kozen door circa 85 procent van de 1,1 miljoen Kosovaren. AMSTERDAM ANP In een woning aan de Meeu wenlaan in Amsterdam-Noord zijn vanochtend vier doden aangetroffen. Het gaat om één familie, een 29-jarige vrouw, haar twee zoontjes van 8 en 2 jaar oud en haar 27-jarige vriend. Vermoedelijk heeft een van de volwassenen de anderen op gewelddadige wijze om het le ven gebracht en heeft vervol gens zelfmoord gepleegd. Op welke wijze de vier zijn omge komen, wil de politie in het be lang van het onderzoek nog niet zeggen. Vandaag wordt sectie verricht. De vier lijken lagen naar schatting al tien tot veertien da gen in de woning. Onderburen alarmeerden vanochtend vroeg de politie toen ze plekken op hun plafond zagen. De politie brak de deur open en trof de stoffelijke overschotten aan. Tot voor kort miste niemand de slachtoffers. Afgelopen vrij dag kwam een eerste signaal binnen toen een familielid aan gifte deed van vermissing van de vrouw. Politie-agenten gin gen toen naar de woning, maar braken die na vergeefs aanbel len niet open omdat het huis van buitenaf een ordelijke in druk maakte en er geen aanlei ding leek tot actie. De Leidse Lakenfeesten bran den volgende week donderdag weer in alle hevigheid los. Eén ding kan de organisatie niet worden verweten: een gebrek aan diversiteit. Programma-on derdelen als Gregoriaanse mu ziek, Werfpop en het VSB- avondspektakel bieden voor elk wat wils. Maar ook de Peurbak- kentocht, Langs Leidse Kerken en de Laken-wandeltocht ont breken traditioneel niet in de periode van 9 tot en met 19 juli. Toch kent de organisatie de nodige problemen, met name op financieel gebied. Jaarlijks gaan de kosten omhoog en deze editie vallen met name de in komsten uit de verhuur van de kramen op de Lakenmarkten te gen. „We moeten de boer op, op zoek naar sponsors", weet ook Aad van der Luit, een van de organisatoren van de Laken feesten. Pagina 15: 'Leidse Lakenfees ten niet vergelijken met patat cultuur' Mick Jagger tijdens het Stones-optreden, gisteravond in de ArenA. AMSTERDAM ANP/JOHAN GROENEVELD Lang spookte gisteravond de geest van Oranje bij de ArenA. Zowel buiten, waar vele hon derden Stones-fans zich al vroeg in de middag verdrongen voor de toegangshekken, als la ter binnen waar de Rode Tong opvallend vaak werd afgewis seld door oranje hoeden, pet ten, sjaals en shirts. Kort na half tien leek het stadion zelfs even geheel in de ban van Koning Voetbal: een luid gejoel klonk op toen het eerste doelpunt van het Nederlands elftal tot de vijf tigduizend rockfanaten doordrong. Klokslag tien over half tien namen Sloth and Agony, de vraatzucht en luiheid symboli serende hoofdfiguren uit het op bijbels-mythische motieven ge- inspireerde Stones-decor, de macht over. De beginakkoorden van I Can't Get No Satisfaction waren voldoende om de massa mee te tronen naar het rijk van de hogere rock and roll. Wat volgde was een 2,5 uur durende, slechts sporadisch door recent Stones-werk onderbroken aan eenrijging van klassiekers als Honky Tonk Women, Jumping Jack Flash, Sympathy For The Devil en Brown Sugar. Het pu bliek, overwegend dertigers en veertigers, liet zich gewillig meevoeren naar vervlogen de cennia, zoals bij het door sneeuwige zwart-witbeelden ondersteunde Let's Spend The Night Together uit 1967. FOTO ANP ED OUDENAARDEN Wie Mick Jagger (oranje T- shirt, oranje sjaal) als een oude re uitvoering van Mare Over- mars om zijn collega's Keith Ri chards, Charlie Watts en Ron Wood heen zag rennen, kan zich nauwelijks voorstellen dat de grootste rock and roll-band van deze eeuw ooit nog met een millenniumprobleem te kam pen krijgt, laat staan met pen sioen gaat. Pagina 18: Eerste ArenA-con- cert in teken van voetbal Organisatie Lakenfeesten zoekt sponsors

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1