Leidsch Dagblad 10 Clinton vraagt meer vrijheid in China i >eedorf terug in Oranje 3 erpstra gaat toch 4: deen WK bij de Stones Koud zeewater brengt badgasten in problemen Concours d' Elegance Bloedafwijking bij personeel Schiphol Hoofddorpse gedood door vroegere vriend Medische apparatuur in brandweerwagens Onderzoek naar dood Dokmanovic in VN-cel TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. ANDAG 29 JUNI 1998 OPGERICHT 1 MAART 1E LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Binnenland Buitenland Kerk en Samenleving Roze Zaterdag in Utrecht vooral 5 gezellig Tegenslag voor 5aidsbestrijdingdoor multiresistent virus Allochtonen leren Nederlanders hoe te rouwen nk en Seedorf (rechts) tijdens de laatste training gisteren van ranje. Seedorf neemt vanavond de plaats in van Jonk. FOTO REUTERS IERRY LAMPEN sstraat 3i hpoort" rappor- en lULOUSE GUSBERT SPIERENBURG 3-VERSLAGGEVER prestige van Oranje heeft jde eerste ronde flink te lij- In gehad. In Frankrijk is dat iemand ontgaan, ook de Joe- slaven niet. De opdracht, pavond in Toulouse tegen Balkan-ploeg, wordt voor ïje zonder twijfel opnieuw zware beproeving, tenzij nannen van Hiddink hun vingers inderdaad keer tot een vuist te bal als 't kan een wedstrijd iddink denkt tegen de Joego- i een kans van slagen te fbben met Seedorf in het elf- i zonder Jonk. Het is de _e wijziging die hij heeft ngebracht in de formatie i vorige week donderdag te il Mexico. Seedorf kwam dit it nu toe alleen in de eerste wedstrijd, tegen België, in actie. Hij faalde op een po sitie, rechtsbuiten, die niet z'n favoriete is en kreeg te horen zich voortaan te moeten rich ten op zijn rol als middenvel der. Hiddink meent met Seedorf meer druk te kunnen uitoefe nen. „Ik wil tegen de Joegosla- ven zo veel mogelijk vooruit spelen en voorkomen dat ze in ons strafschopgebied komen. Seedorf kan ik daar beter voor gebruiken dan Jonk. Dit doet niets af aan de kwaliteiten van Jonk. Als coach van Nederland heb ik een luxe-probleem." Opstelling: Van der Sar; Reizi ger, Stam, Frank de Boer en Numan; Ronald de Boer, See dorf, Davids en Overmars; Bergkamp en Cocu. gen Joegoslavië is ingesteld. De Joegoslavische speler Zelj- latssecretaris Terpstra van ko Petrovic (32) wil niet praten rt is vanavond in Toulouse over de politieke situatie in n het Nederlandse Joegoslavië en (vooral) de ver moedigen in de schrikkingen in Kosovo. „Ik dstrijd tegen Joegoslavië. Ze heb begrepen dat een aantal liastraat inwezig or am aan te .f wo" edstrijd tej t toilet, j,geert daa] Di igeert daarmee de oproep iciiloi. In het Tweede-Kamerlid zonnige hencjers (PvdA) die wil dat rne wine erpstra uit protest tegen het V.-opstellinLtrecjen van Joegoslavië in 6 Fer meer Kosovo wegblijft. "'"L' woordvoerder v Nederlandse politici vindt dat de Nederlandse spelers zich moeten omdraaien als ons volkslied wordt gedraaid. Zo willen ze de aandacht vestigen op de verschrikkingen in Kos- 1. Maar als de spelers dat Erpstra wijst erop dat er géén doen, lopen wij meteen r itemationale sportboycot te- binnen. Het slaat nergens op!" W STERDAM CPD f zoekers van het Rolling Sto- >-concert van vanavond in Amsterdam ArenA zullen reng worden gecontroleerd p het binnensmokkelen van aagbare radiootjes. Dit in rband met de wedstrijd Ne erland-Joegoslavië. „Jagger r geen behoefte aan dat |n heel stadion gaat juichen 1 doelpunt terwijl hij it midden in een ballade t", zegt Eric Holman van concertorganisator Mojo. Hoewel de Stones in een sta dion spelen, zal er tijdens de concerten geen bal zijn te zien. Niet vóór, niet tijdens en niet na het concert. Holman: „Geen grot? schermen, geen monitoren in de gangen. Dat zou niet getuigen van respect voor deze band. Misschien dat we de einduitslag na afloop omroepen, of misschien doen de Stones iets tussendoor. Dat moeten ze dan zelf maar we- Mensenrechten opnieuw aan de orde Zoekactie naar sutfer KATWUK/W ASSENAAR PEKING DPA-Rtr-i De Amerikaanse president Clinton heeft vanmorgen voor de tweede maal binnen twee dagen de mensenrechten in China aan de orde gesteld. Tijdens een door de Chinese televisie live uitgezonden toespraak op de Universiteit van Peking, de bakermat van de bloedig onderdrukte de mocratische beweging van 1989, riep hij op tot grotere politieke vrijheid. Clinton zei dat de autoriteiten in 1989 wel móesten ingrijpen om de stabiliteit van het land te verzekeren, zei Clinton vanmor gen dat juist vrijheid stabiliteit bevordert. De president beklemtoonde dat de VS er niet op uit zijn hun waarden aan anderen op te dringen. „Maar we zijn ervan overtuigd dat sommige waar den universeel zijn." Hij noem de onder meer het recht op een waardige behandeling, vrijheid van meningsuiting, vrijheid om de eigen leiders te kiezen en Clinton hield de studenten voor dat de ontwikkeling van China haar hoogtepunt nog niet heeft bereikt. Volgens hem ligt de grootste kracht van het land in de geesten en harten van de 1,2 miljard inwoners. „Het is in jul lie belang en in het belang van de .wereld, dat die geesten vrij zijn." In een indirect antwoord aan de Chinese president Jiang Ze- min, die zaterdag tijdens een opzienbarend tv-debat met vrijheid van vergadering en godsdienst. In zijn toespraak van vanoch tend roerde Clinton de gebeur tenissen van 1989 op het Plein van de Hemelse vrede niet aan. Dat deed hij zaterdag wel in de eveneens live uitgezonden ge zamenlijke persconferentie na zijn besprekingen met Jiang Ze- min. Die conferentie mondde uit in een levendig debat tussen de twee presidenten, waarnaar zevenhonderd miljoen Chine zen keken. Het is voor Chinese begrip pen ongekend dat Jiang toe stemming voor de uitzending had gegeven, en dat ook de toe spraak voor de studenten weer live op de televisie mocht. De plotselinge openheid van Jiang Zemin was gisteren en vandaag dan ook het gesprek van de dag in Peking. Hulpverleners moesten afgelo pen weekeinde voor de kust van Katwijk en Wassenaar twee keer in actie komen om onderkoelde mensen uit zee te plukken. Bad gasten en watersporters realise ren zich volgens de politie vaak nog te weinig dat het zeewater op dit moment gevaarlijk koud H B O-opleidingen in Leiden Culturele en igcschool Leiden Maatschappelijke Vorming 3 ho 071-53 54 500 noord wijk» Tientallen bussen stonden gistermiddag geparkeerd op de Koningin Wilhelminaboulevard van Noordwijk. Niet om een stroom toeris ten aan te voeren, maar om te worden bewonderd. Oldtimers en nieuwe bussen stonden te glimmen in de zon. Grote belangstelling was er voor de rondritten met historische bussen door de Bollenstreek. Het Concours d'Elegance werd afgesloten met een défilé van alle deelnemende touring cars. FOTO DICK HOCEWONING schiphol »anpop Schiphol-Oost. De internist, die is gespeciali seerd in vermoeidheidsklach ten, noemt het grote aantal pa tiënten met gelijkluidende klachten zeer opmerkelijk. Bloedonderzoek heeft uitgewe zen dat de 55 medewerkers een tekort hebben aan stoffen die de energiehuishouding in cellen regelen. Naast vermoeidheid kampt een aantal werknemers ook met maagproblemen en slaapstoornissen. Met medicij nen zijn de problemen redelijk goed te verhelpen. Een internist in Amsterdam heeft geconstateerd dat onge veer 55 werknemers van lucht haven Schiphol kampen met dezelfde bloedafwijking. De arts, R. Kurk, heeft hen onder behandeling voor klachten over vermoeidheid, concentratie stoornissen, spier- en ge wrichtspijnen. Kurk wil uitzoe ken of de klachten verband kunnen houden met de opslag van restanten van de neerge storte El Al-Boeing in hangar 8 kan nog geen conclusies trekken over de oor zaak van de verschijnselen, maar sluit niet uit dat er een 'gezamenlijke factor' in het spel is. „Het kan toeval zijn, maar de meeste patiënten hebben ver klaard dat zij in de nabijheid van de loods hebben gewerkt." Nader onderzoek is volgens hem nodig. Met medewerkers van het Medisch Centrum Wal- borg in Amsterdam inventari seert hij momenteel de ver schijnselen. taetT NT Post Groep 'bILmeJikvanger op ie zoidef- ;urs Amsterdam F] t aandeel TPG (TNT Post Dep) was vanochtend blik- Iger op een rustige Amster- (nse effectenbeurs. Kort na de ciële introductie noteerde I nieuwe aandeel een koers 49,80 gulden (nagenoeg de ioductiekoers van KPN in |4) om vervolgens door te iten naar 51,70. Dat bete- ide meteen al een winst van ten opzichte van de offi- :e koers van eind vorige ek. Dramatische afloop ruzie over omgangsregeling zoontje hoofddorp richard mooyman Een 30-jarige vrouw uit Hoofddorp is vrijdagavond in haar woning aan de Concour slaan doodgeschoten door haar 50-jarige ex-vriend uit Den Haag. Aanleiding was een ruzie over de omgangsrege ling van hun 3-jarig zoontje. De man heeft zich later op de avond zelf gemeld bij de poli tie in Winschoten. Hij is aan gehouden en overgebracht naar Hoofddorp. De Hagenaar heeft een volledige bekentenis Volgens de politie ontstond 's avonds rond acht uur in de woning aan de Concourslaan een korte woordenwisseling over een voorstel om de om gangsregeling voor de zoon te veranderen. De man haalde daarop een vuurwapen uit zijn auto en schoot de Hoofd dorpse dood. Het zoontje was geen getuige van de moord partij. De man nam het kind daar op mee naar familie in de pro vincie Groningen, waar hij het jongetje achterliet. Vervolgens reed hij door naar Winscho ten, waar hij zich kort na half twaalf meldde bij de plaatse lijke politie. De politie in Hoofddorp vond even later het levenloze lichaam van de vrouw in de woning. Ook het vuurwapen werd in het huis aangetroffen. Volgens politiewoordvoer der A. Ellwanger kreeg de po litie drie maanden geleden al een keer een melding dat er problemen in de woning zou den zijn. Toen de politie daar ging kijken, konden ze niets ongewoons ontdekken. Een groot aantal reddingsbo ten en een marinehelikopter waren gisteravond vanaf zes uur op zoek naar een 42-jarige sur fer, die in Scheveningen op zijn plank was gestapt. Pas om ne gen uur werd de man tussen Katwijk en Wassenaar ontdekt door de bemanning van een Katwijkse reddingsboot. Hij lag bijna bewusteloos op zijn surf plank. De surfer werd met ern stige onderkoelingsverschijnse- len naar het strand gebracht en vervolgens met de marineheli kopter naar het Westeinde-zie- kenhuis in Den Haag overgevlo gen. In Katwijk ontfermde de red dingsbrigade zich zaterdag over een Duitser, die in de proble men raakte bij een tochtje op een opblaasbare banaan. De man had eerst een tijdje in de wind - met zijn voeten in het water - staan wachten tot hij kon meevaren. De tocht op de banaan eindigde vervolgens met een val in het water. Strandwachten probeerden aanvankelijk de Duitser op te warmen met speciaal voor on- derkoelingsverschijnselen ont wikkelde foliedekens. Uiteinde lijk bleek opname in het zieken huis noodzakelijk. HET WOORD IS AAN Charles M. Schultz Er is geen grotere last dan een groot talent. VOOR DINSDAG X rr* bewolkt en buien Tjiy SMS? "718" 10718° "718° «SdS 70% 40% 30% ÏSSSS# 20% 30% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 2 VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur 3 5,6 25 Economie7,8 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving10 Regio9,11,13 RTV/programma's15 Sport17 t/m 23 Strips14 Uitgaan .24 Proefproject in Leidse regio De Leidse brandweer doet mee aan een proefproject, waarbij brandweerwagens moeten wor den voorzien van medische ap paratuur om mensen met hart klachten te redden. Volgens de Hartstichting, eveneens partner in het project, kunnen op deze manier honderden mensen per jaar worden gered. Omdat het brandweernetwerk veel fijnma ziger is dan dat van de ambu lancediensten, zijn brandweer wagens in geval van nood door gaans sneller ter plaatse. Aan boord van de aangepaste brandweerwagens komt onder andere een defibrilator. En de brandweerlieden krijgen bij scholing. „Zover is het overi gens nog niet", zegt brandweer commandant F. van Oosten. „We zijn nog druk aan het over leggen met alle partners en er moet nog geld worden vrijge maakt. Ik denk dat we pas in het najaar beginnen met het project. Leiden wil heel graag meedoen. Want we denken, net als de Hartstichting, dat er op deze manier tijd te verdienen is. En tijd is - in geval van bijvoor beeld een hartstilstand - bijzon der belangrijk. Als bij zo n inci dent vervolgens de ambulance arriveert, kunnen deze mensen de hulpverlening weer overne- DEN HAAG GPD Cerfontaine: Gezondheidszorg kan goedkoper' utrecht/schiphol gpd „De gezondheidszorg kan goed koper. Er moet toch iets zitten tussen het huidige - bijna stali nistische - regime met een heidsprijzen en de vrije markt economie? Marktgerichter wer ken zonder de solidariteit te verliezen.' Zorgverleners zitten te veel in vakjes: bepaalde zorg voor dat geldbedrag. Die schot ten moeten weg." Dat zegt Gerlach Cerfontaine, bestuursvoorzitter van het Aca demisch Ziekenhuis Utrecht (AZU). Op 1 augustus wordt hij de nieuwe president-directeur van Amsterdam Airport Schip hol. „Een ziekenhuis zou veel flexi beler moeten werken. Het zou mogelijk moeten zijn om hoog- gemotiveerde mensen te belo nen omdat ze effectief en effi ciënt werken. Ik heb wel eens gezegd: geef mij die twee mil jard gulden maar, ik regel de af stemming tussen de verschil lende zorginstellingen in de provincie wel." Over Schiphol wil hij pas pra ten als hij er 'ten minste 150 vragen' over kan beantwoorden. De Kroatisch-Servische Slavko Dokmanovic die werd verdacht van oorlogsmisdaden heeft van nacht zelfmoord gepleegd. Een bewaker vond Dokmanovic (48) kort na middernacht hangend aan de deur van zijn cel in het VN-cellencomplex van de Sche- veningse gevangenis. Een woordvoerder van het Joegosla- vië-tribunaal heeft dat vanoch tend bekendgemaakt. Zowel het tribunaal als de Nederlandse justitie stelt een onderzoek in. Dokmanovic, die volgens zijn advocaten aan een depressie leed, had gisteravond rond zes uur geklaagd dat hij zich niet goed voelde. Na een gesprek met de gevangenisarts werd hij onder supervisie geplaatst, wat onder meer betekende dat een bewaker om het half uur bij hem zou gaan kijken. Volgens Tribunaal-woordvoerder Char- tier had de bewaker Dokmano vic om half twaalf nog in leven gezien. Toen hij rond midder nacht opnieuw ging kijken was Dokmanovic overleden. Dokmanovic stond bij het tri bunaal terecht voor zijn ver meende aandeel in de executie van zo'n 200 Kroatische bur gers, soldaten en ziekenhuis personeel na de val van de Kroatische stad Vukovar in no vember 1991. Hij was korte tijd burgemeester van die stad. Zijn proces werd vorige week afge rond. )a, ik wil een abonnement op het leidsch Dagblad. Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abo |D Per maand □Perkwartaal Oautomatisch (f. 9-1.15) i automatisch 'f. 32.70) Oacceptgiro (f. 95,15) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad. Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Lelden OF BEL 071-51 28 030

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1