Leidsch I I Dagblad D66 en PvdA voor 60 km op provinciale wegen V erstrikt in oranj e VVD verzet zich hevis re$en eis ïlijkspel Roemenen erdachte aanslag op *ent aangehouden IPRIMWG zomerSALE: 50% korting! Blubber bij Blur Leids DNA-lab zonder werk VERHUIZEN= Toekomst Aviodome op Schiphol onzeker AUTOBOOT TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. DAG 27 JUN11998 leid van eidse mensa s te vieren OPGERICHT 1 MAART 1860 Illegaal werken bij tuinders en kwekers. De verleiding is groot Wurgende spanning met 'Verse makreel' Het winnende verhaal van de lezerswedstrijd Fokker en de twintigste eeuw Een bijzondere expositie Leidse vuilnismannen Marcel van der Berg en Michel Itrater hebben er tijdens het WK - ten minste zolang Nederland (i de race is - een taak bij: vlaggetjes omhoog houden. Waar zij omen met hun vuilniswagen, zoals hier op de hoek van de Su- en de Formosastraat, raken ze verstriW in de linten oranje >eken die over straat gespannen zijn. Als het even kan proberen vlaggen te redden. Dan houdt de een met een stok de vlaggen og en rijdt de ander de wagen er onderdoor. Maar daar hebben t altijd de tijd voor. Er zijn al heel wat oranje versieringen op de swagen meegereden naar de loodsen van Milieu en Beheer aan Jmiraal Bankertweg. Pagina 37: Guus Huddink: 'Het is nog tijd voor champagne'. foto hielco kuipers schakelde land. De Tunesiërs overheersten de eerste helft volledig en namen verdiend de leiding. In de 10de minuut schoot Souayah een straf schop in nadat Dulca Sellimi had neergehaald. Engeland won gedecideerd (2- 0) van Colombia en moet in de tweede ronde tegen Argenti nië, de winnaar van groep H. De Argentijnen versloegen Kroatië (1-0), dat het in de tweede ronde tegen Roemenië moet opnemen. aenië heeft gisteravond ie grootste moeite de eer- jlaats in groep G gered, jsië speelde na de uitscha- en het ontslag van i Kasperczak onbevan- En goed. Met 1-1 kon Tu- I thuiskomen. Roemenië 1de een schandalige ne- ag af door een voltreffer nvailer Moldovan. Tune- ïaakte het beste van het te optreden op het WK. nerendeel van de 80.000 :houwers in Stade de !9.9!Ce te Saint-Denis betuig- 2i.5leun aan het reeds uitge- 27.9! 8 9! lamburgse politie heeft 7.9! ravond een 23-jarige man 4.95;ehouden op verdenking 7 95 medeplichtigheid aan de dige aanval op een Franse ieagent in Lens. De da- 7-5C sloegen het slachtoffer, de 0 95 irige David Nivel, met een 9.95 en staaf op het hoofd. De agent ligt nog steeds in coma in het ziekenhuis. Een jonge Oostenrijker maakte foto's van het gewelddadige optreden van de Duitse voet balvandalen. Op één daarvan zou de nu gearresteerde man te zien zijn. Hij heeft toegege ven op de plaats des onheils aanwezig te zijri geweest. Interesse in een leuke baan? kom langs! OPEN HUIS zaterdag 27 juni a.s. 10.00 - 15.00 uur kalkovenweg 13, Alphen aan den Rijn Mannenmode, van alle bekende merken, voor zéér aantrekkelijke prijzen! TARTAN SHOP cstraat 152-154, Leiden kolhof, Leiderdorp Breestraat 150, Leiden Het is volop Op alle zomerSALE producten tot 12 juli. den haag gpd De maximumsnelheid op alle provinciale wegen en bin nen de bebouwde kom moet terug naar 60 en 30 kilome ter per uur. Deze eis hebben PvdA en D66 op tafel gelegd tijdens de kabinetsformatie. De WD verzet zich hevig te gen zo'n maatregel. mumsnelheid op snelwegen buiten de Randstad. De WD is fel tegen een verlaging van de snelheid naar 100 kilometer, waarvoor PvdA en D66 pleiten. Eerder deze week werden de drie partijen het erover eens dat op autosnelwegen binnen de Randstad tussen zeven uur 's morgens en zeven uur 's avonds niet harder mag worden gere den dan 100 kilometer. Nu wordt duidelijk dat de partijen De liberalen willen hooguit op specifieke plaatsen binnen de bebouwde kom terug naar 30 kilometer, zoals in de buurt van scholen en in kinderrijke wij ken. Wat betreft de snelheid op de provinciale wegen, wenst de WD geen concessie te doen. De drie paarse fracties heb ben ook grote onenigheid over het aanpassen van de maxi- het over de uren in avond en nacht en over het regime buiten de Randstad nog volledig on eens zijn. WD-onderhandelaar Bolke- stein zei gisteravond dat „het niet uitgesloten" is dat de maxi mumsnelheid op snelwegen buiten de Randstad omhoog gaat op die trajecten waar nu de 100 kilometer-regel bestaat. Overigens vinden alledrie de partijen dat de hoogste maxi mumsnelheid in Nederland 120 moet blijven, ook in de nachte lijke uren. Volgens D66-onderhandelaar De Graaf zijn drie punten in het geding bij de discussie over de maximumsnelheid: uitstoot van schadelijke stoffen, verkeersvei ligheid en filebestrijding. De li beralen hebben nu de schadelij ke uitstoot gekoppeld aan de fi lebestrijding. Volgens een W- D'er die bij de onderhandelin gen betrokken is, levert de aan pak van files de meeste milieu winst op. De WD eist dat Paars 2 enke le miljarden extra uittrekt voor nieuwe wegen. PvdA en D66 willen zover niet gaan. Het ak koord over het rekeningrijden, dat de WD eerder in de forma tie met enig moeite slikte, staat wat de liberalen betreft weer op losse schroeven als PvdA en D66 weigeren extra te investe ren in nieuw asfalt. leiden annet van aarsen Het forensisch DNA-laboratori- um van de Leidse universiteit zit bijna zonder werk. Kreeg het laboratorium vorig jaar nog zo'n dertig opdrachten van Jus titie, dit jaar zijn het er tot nu toe nog maar drie. Leiden is naast het Gerechtelijk Laborato rium in Rijswijk de enige onder zoeksinstelling in Nederland die DNA-onderzoek in strafzaken mag doen. Toen vier jaar gele den de DNA-wetgeving van kracht werd, ging Justitie ervan uit dat het Leidse laboratorium zo'n honderd zaken per jaar te verwerken zou krijgen. Bij het Leidse laboratorium zitten ze met de daling in hun maag. „We zouden graag meer zaken doen. Maar we krijgen ze niet", zegt hoofd P. de Knijff. Het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk zit daarentegen tot over zijn oren in het werk. Deed dit laboratorium in het eerste kwartaal van 1997 DNA-onder zoek in ongeveer 50 zaken, dit jaar zijn het er in dezelfde pe riode al 146. Daardoor lopen de wachttijden in Rijswijk op. Knijff: „DNA-onderzoek bij strafzaken loopt niet zo efficiënt als zou kunnen. Dat is overigens niet de schuld van het Gerech telijk Laboratorium. Ik denk dat veel rechter-commissarissen ons niet weten te vinden. En vreemd genoeg vragen advoca ten in Nederland bijna nooit een contra-expertise aan." Het Leidse laboratorium zou keer op keer worden overgesla gen doordat de procedure is veranderd. „Tot begin dit jaar had een verdachte de keuze - als justitie DNA-onderzoek wil de laten uitvoeren - of dit on derzoek in Leiden of in Rijswijk zou moeten worden gedaan", zegt Knijff. „De methodes wa ren nog niet zo verfijnd. Vaak was er onvoldoende sporenma- teriaal voor een onderzoek en een contra-expertise. Daarom kreeg de verdachte de keuze. Maar nu de technieken zoveel zijn verbeterd, is er praktisch al tijd voldoende DNA-materiaal voorhanden. De keuzemogelijk heid is uit de procedure ge haald. En Justitie stuurt het ma teriaal eerst naar Rijswijk." Knijff trekt nu aan de bel in de hoop dat zowel Justitie als de advocatuur Leiden vaker weten te vinden. Overigens is het Leid se laboratorium nog niet brode loos. De onderzoekers houden zich ook bezig met wetenschap pelijk onderzoek om de metho den nog verder te verfijnen. En ook wordt hun hulp ingescha keld bij pogingen om verminkte stoffelijke overschotten te iden tificeren. ADVERTENTIE Volkswagen lease rijders krijgen Audi tijdens levertijd. Voorschoten - De vraag naar de nieuwe modellen Golf en Passat van Volkswagen is sinds de intro ductie van het nieuwe model der mate groot dat er levertijden zijn ontstaan van een half jaar tot negen maanden. Dit heeft bij Kamsteeg Auto Lease geleid tot een opmerkelijke actie. Diegenen die een Volkswagen Golf of Passat leasen krijgen bij dit bedrijf tijdens de wachttijd op de bestelde auto zonder meerkosten respectievelijk een geheel nieuwe Audi A3 of A4 aangeboden. (lees verder in deze krant: "Dit zijn de sleutels van uw nieuwe Volkswagen.') p woensdag, donderdag en vrijdag koopavond tol 21.(1 informatielijn 0900 - 235 45 32 (22 ct/min.). DA BABYWEKEN UW EIGEN YVES ROCHER SCHOONHEIDSWINKEL? Zie onze advertentie elders in deze krant Op bank of giro Bij aankoop van 2 voordeelpakken Pampers Ook bij DA D'Attance en STIP. 90% organisatie+10% vervoer Tipkcr verhuist particulieren cn bedrijven soepel en efficiënt naar waar ook ter wereld Ook boedelopslag en piano-, kunst- en antiekvervocr SNERKENDE I VERHUIZERS WK-helden 1986: Jean-Marie Pfaff Alternatief voor maaltijd in mensa gezocht leiden caroline van overbeeke Sociale werkvoorziening De Zijl Bedrijven (DZB) onderzoekt de mogelijkheid voor een goedko pe maaltijdvoorziening in de stad. Betaalbare maaltijden zouden in de keuken van een verzorgingshuis kunnen worden klaargemaakt door de afdeling Catering van DZB en worden verkocht aan Leidenaren die vanaf woensdag niet meer in mensa De Bak terecht kunnen. De mensa aan de Kaiserstraat sluit op 1 juli definitief haar poorten omdat de Leidse uni versiteit de kosten van de ge subsidieerde maaltijdvoorzie ning te hoog vindt. Steeds min der studenten bevolken de laatste jaren de grote eetzaal van de mensa. Dinsdagavond serveren de mensa-koks een 'galgenmaal' met een gratis glas wijn. De universiteit wil haar stu denten en personeel een alter natieve hap aanbieden in haar eigen kantines, maar wil andere Leidenaren - veel alleenstaan den en bejaarden - daar niet toelaten. Wethouder J. laurier beloofde tijdens een commis sievergadering te onderzoeken of er mensen zijn die door de komende sluiting van De Bak in de problemen komen. „We hebben de indruk dat er wel voldoende alternatieven zijn, zoals Tafeltje Dekje, eetca fés, en de maaltijdvoorziening van verzorgingshuizen", aldus een woordvoerder van Laurier. „Het goedkoopst is natuurlijk zelf koken maar dat lukt niet ie dereen. Daarom hebben we aan DZB gevraagd de mogelijkheid te onderzoeken om samen met verzorgingshuizen maaltijden aan te bieden. Maar van een nieuwe 'Bak' zal geen sprake zijn." Zie verder het Zaterdags Bij voegsel Glastonbury Slecht weer is tijdens de driedaagse muziekmarathon in het Engelse Glastonbury bijna net zo'n traditie als het festival zelf. Ook op de 26ste editie, die gisteren van start ging, hielden de popliefhebbers het niet droog. En als je dan toch al doorweekt bent, kun je net zo goed iets leuks maken van de modderbaden op het terrein. Glastonbury 98 is overigens bijzonder breed geprogrammeerd. Het overvolle programma waaiert uit van Blur tot Bob Dylan en van Tori Amos tot Bentley's Rythm Ace. foto »ap» ben curtis LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 PRINTERS hp, lexmork, epson HET WOORD IS AAN Godfried Bomans Je kunt moeilijk iemand vra gen of ie een heilige is, want als hij nee zegt, had je het niet moeten vragen en als hij ja zegt, houdt hij op het te zijn. 10720° 107200 11721° 30% 30% 30% 30% 40% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 2 VANDAAG 56 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 25 -8,9 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17,19 RTV/programma's10,11 Sport37,39,41,43 Strips35 Uitgaan 27 H B O-opleidingen in Leiden Personeel en 071-53 54 500 hogeschool Leiden schiphol rudolf kleun De toekomst van luchtvaartmu seum Aviodome op Schiphol is onzeker. Het museum, dat nu ongeveer 4500 vierkante meter expositieruimte heeft, barst uit zijn voegen. Het grootste deel van de collectie staat al jaren in depot, terwijl ook voorwerpen zijn uitgeleend aan andere mu sea. Met de aankoop van de his torische collectie van Fokker door de Fokker Heritage Trust zijn de ruimteproblemen nog nijpender geworden. Een oplossing leek begin dit jaar in zicht met het plan om het museum te laten fuseren met de Dutch Dakota Associa tion (DDA) die op Schiphol- Oost een aantal historische vliegtuigen beheert en er ook mee vliegt. Samen ontwikkel den DDA en Aviodome een am bitieus plan voor een actief luchtvaartmuseum waar bezoe kers op een nagebouwd histo risch platform niet alleen vlieg tuigen kunnen bekijken, maar ook kunnen instappen voor rondvluchten. Inmiddels lijken de kansen voor die opzet steeds kleiner te worden. Expositiemanager Pe ter van de Noort van Aviodome: „Het gaat om ontzettend dure grond op Schiphol en wij heb ben er ook nog eens veel van nodig. Een ander probleem is dat wij voor onze historische vluchten aanspraak moeten maken op de toewijzing van starts en landingen door de slotcoördinator. Dat wordt nu al steeds moeilijker." Rotterdam, Almere en .Lely stad zouden Aviodome graag willen binnenhalen. Zie verder Zaterdags Bijvoegsel Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 - 58 98 900 1 Adres: - Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. 'Tel: ontrole bezorging] 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 94.15) I l automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95.15) i Nr. bank/girc - Handtekening: - Bel voor informatie of offerte 071-561 75 42 Dobbcweg 8, Voorscholen. Fax. 561 94 45 Leidsch 1Ê& Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. n envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-5128 030

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1