Peking duldt geen kritiek op beleid Indonesië is nog niet van Soeharto af n Buitenland Israël ruilt lijken omgekomen soldaten Druk op de brug Holbrooke: situatie in Kosovo gevaarlijker dan in Bosnië Moslimrebellen vermoorden Algerijnse zanger Matoub llJDAG 26 JUN11998 ie wfcuerrilla Colombia wil onderhandelen 10iGOTA Eén van de belangrijke Colombiaanse guerrillagroe- en, het Nationale Bevrijdingsleger (ELN), is bereid met de nieu- :hel e pres dent Pastrana te onderhandelen. Dit heeft het ELN gis- ren bekend gemaakt. Pastrana verklaarde tijdens zijn verkie- •Rtf ngscampagne en na zijn overwinning te willen onderhandelen iet het ELN en de grootste guerrillagroep, Gewapende Revolu- se Waionaire Strijdkrachten van Colombia (FARC). De FARC aan- jmmis iardde het aanbod van de nieuwe president al eerder. Door het iet apa olitieke geweld vallen in Colombia jaarlijks meer dan 30.000 kt, hei oden. nderzo pdresidïB: landmijnverdrag snel ratificeren 1^86. )NDENDe Britse regering heeft gisteren besloten alles op alles te8eBzetten om het internationale verdrag tegen landmijnen toch lsregin 30r eerste verjaardag van de dood van prinses Diana, op 31 mztt Justus te ratificeren. Zo nodig worden extra zittingsdagen n het - - an het parlement ingelast. Het verdrag werd eind vorig jaar ,VoM oor 100 landen in Ottawa ondertekend. Een internationaal ver- teiten 0(j 0p gebru van landmijnen was een zaak die prinses ™rfaa liana na aan het hart lag. Zo bezocht ze ondermeer slachtoffers an landmijnen in Angola en Bosnië. Het Franse parlement eeft gisteren het verdrag al geratificeerd. '5 jaar cel voor IRA-bommenlegger loot. residei on M eeft m ra^a, ng en •dracht wden» Een 29-jarig lid van de Noord-Ierse IRA is gisteren tot is ge 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens de zware bomaan- anse glag die hij op februari 1996 pleegde in de Docklands in Londen. )e explosie kostte twee krantenverkopers het leven en richtte oor een half miljard gulden schade aan. De aanslag betekende ovendien het einde van een bestand dat de IRA in 1994 had af- J ïkondigd. raakte haar e. Fui verho ?n dat haar lar plc stelde j de id. I. Zei zei mimis d ove p betij Afrika; (ongel "Q figeria laat politieke gevangenen vrij tcos» De militaire junta in Nigeria heeft gisteren de vrijlating an weer zeventien politieke gevangenen aangekondigd. De be- endste politieke gevangene van het land, Moshood Abiola, de raarschijnlijke winnaar van de presidentsverkiezing van 1993, is aar niet bij. Zijn vrijlating is volgens een functionaris van het H ïilitaire regime echter slechts een kwestie van tijd. Onder de ze- entien politieke gevangenen zijn twee voormalige ministers en e lensenrechtenactivisten. Sinds het overlijden van de dictator ibacha begin juni heeft diens opvolger generaal Abubakar meer an 40 prominente gevangenen laten gaan. De vrijlatingen wer- ien aangekondigd toen een EU-delegatie in Nigeria aankwam m te proberen de betrekkingen te verbeteren. Twee doden na bomontploffing Parijs ARUsEen zware explosie in een appartement in Parijs heeft isteren een 43-jarige vrouw en haar 49-jarige vriend het leven ekost. De slachtoffers komen uit Joegoslavië. Volgens burge- neester Sarre van het 11de arrondissement is de ontploffing eroorzaakt door een zelfgemaakte bom. Het stel woonde in het jppartement. Het gebouw is na de ontploffing ontruimd. Over 8 Ie achtergronden van de ontploffing is nog niets bekend. Het ;aat mogelijk om een afrekening tussen in Parijs wonende Joe- !Se™ oslaven. De politie onderzoekt of de bewoners van het apparte- ioena nent een b°mPakket hebben gekregen of 'zelf iets aan het fabri- len die tot di zijn tei ale', mate' en een pretat het en en VIU 01 )me le in ;en 2 aard ipositi di Jnda Tripp voor grand jury deponj ilijk bo ?i dat lende ei, ii met ïfijk'i ingina :er in m nati n"( vegge li grootgh( ;enng al niel ind. Zi isis wa aandei nhoud peil in gez; ien dif eren waren. /ashingtonLinda Tripp, die de gesprekken met Monica Le- vinsky opnam die leidden tot een strafrechtelijk onderzoek naar le Amerikaanse president Clinton, is gedagvaard om volgende it veek voor de grand jury te verschijnen. De grand jury onder- p< oekt of Clinton met Lewinsky een seksuele verhouding heeft jehad en of hij de voormalige stagiaire in het Witte Huis ertoe ,p leeft aangezet daarover te liegen. Tripp, een voormalig mede- to verkster van het Witte Huis, was met Lewinsky bevriend. Aan- df lager Starr onderhandelt ondertussen met de advocaten van ijl .ewinskv over haar medewerking aan het onderzoek. 1 Jongarije heeft regeerakkoord )e drie centrum-rechtse partijen die vorige maand de Hongaar- e parlementsverkiezingen wonnen, zijn het over de laatste de- teiJails van het regeerakkoord eens geworden. De regering van pre- ier Viktor Orban wordt waarschijnlijk op 8 juli tijdens een zit ing van het nieuwe parlement beëdigd. Orbans Jonge Democra- en (Fidesz-MPP) leveren 12 van de 17 ministers, de populisti- che Partij van Kleine Boeren (FKGP) van Jozsef Torgyan krijgt ier ministersposten en het Hongaarse Democratische Forum MDF) levert één minister. ïaskisch gemeenteraadslid vermoord lenteriaEen gemeenteraadslid in Spaans Baskenland is giste- en bij een bomaanslag om het leven gekomen. De autoriteiten ;aan ervan uit dat de aanslag het werk was van de Baskische af- icheidingsbeweging ETA. Het slachtoffer was de 43-jarige Ma- ïuel Zamarreno, die voor de Partido Popular- in de gemeente- aad van Renteria zat als opvolger van José Luis Caso, die ruim tes maanden geleden door de ETA werd vermoord. Zamarreno 8 iverd gedood toen een motor waar hij met zijn lijfwacht angsliep, explodeerde. Een woordvoerder van het ministerie ran binnenlandse zaken zei dat er kennelijk een bom aan de motor was bevestigd. De lijfwacht raakte gewond, maar verkeert niet in levensgevaar. De ETA heeft dit jaar de verantwoordelijk- ïeid opgeëist voor de moorden op drie gemeenteraadsleden, de irrouw van één van hen en een gepensioneerde politieman. Inwoners plaats Florida geëvacueerd ormond beach Honderden inwoners in en rond de badplaats - Ormond Beach in Florida hebben gisteren een evacuatiebevel gekregen omdat enorme branden steeds dichter bij hun huizen komen. De afgelopen dagen hadden de inwoners van Plantation Fines, een wijk bij Ormond Beach, al het advies gekregen op vrijwillige basis hun heil elders te zoeken, maar de meesten had den aan deze oproep geen gehoor gegeven. Pas nu de evacuatie verplicht is, lijkt de bevolking mee te werken. Florida wordt ge teisterd door tientallen branden. Door de grbte hitte en het uit blijven van regen is het zo droog dat sinds eind mei de hevigste branden van de laatste vijftig jaar zijn uitgebroken. Er is al 55.000 hectare land verbrand. Er is één dode gevallen en bijna al dertig mensen zijn gewond geraakt. lgenz VS: Syrië heeft gifgas in raketten ering ^WashingtonSyrië fabriceert chemische wapens en heeft raket- men toen een balkon in een sporthal in de Zuid-Russische stad Naltsjik vijf meter naar beneden stortte. Drieëntwintig mensen raakten gewond. Het ongeluk gebeurde tijdens een worstelwed strijd. Op het 50 meter lange balkon zaten meer dan honderd mensen. Ook onder het balkon bevonden zich veel toeschou wers. Reddingswerkers zochten drie uur na het ongeluk nog in het puin naar mogelijke slachtoffers. Een medewerker van de sporthal zei dat het ongeluk waarschijnlijk het gevolg was van een constructiefout. ten, granaten en vliegtuigen voorzien van ladingen sarin. Dit heeft de Amerikaanse regering gisteren gezegd. Sarin is het ze nuwgas dat in 1995 is gebruikt bij de aanslag in de metro van Tokyo. Volgens een regeringsfunctionaris heeft Syrië bij het op bouwen van zijn arsenaal hulp van buitenaf gehad - van bedrij- i njven in India en mogelijk van een gepensioneerde Russische ge- ïeraal. Dat de Russische regering erbij betrokken is, is volgens de functionaris onwaarschijnlijk. Syrië heeft geen handtekening gezet onder de Chemische-Wapenconventie, een internationaal verdrag dat de productie, verkoop en het gebruik van chemische wapens verbiedt. Instorten balkon sporthal kost 16 doden moskou Zeker zestien mensen zijn gisteren om het leven geko- Bezoek Clinton overschaduwd door arrestaties dissidenten Ondanks behoedzaam laveren heeft de Amerikaanse pre sident Clinton op de tweede dag van zijn China-bezoek een eerste, verhulde waarschuwing gekregen van zijn gastheren. Naar aanleiding van berichten over arrestaties van dissidenten liet Peking vandaag weten geen prijs te stellen op 'inmenging in binnenlandse aangelegenhe den'. XIAN-PEKING AFP-Rtr Het begin van Clintons bezoek werd gisteren en vandaag over schaduwd door berichten over acties tegen Chinese dissiden ten. In Xian zou vlak voor de aankomst van Clinton de bur gerrechtenactivist Yang Hai zijn opgepakt. Vanuit Guilin, dat ook op Clintons reisroute ligt, werd de aanhouding van Li Xiaolong gemeld, een voormalig lid van de dissidentengroep 'Stem der Mensenrechten'. Woensdag al pakte de Chine se politie Li Zhiying op, die in Xian ijvert voor de burgerrech ten. In Peking en Shanghai houdt de politie dissidenten in de gaten. Professor Ding Zilin, die de slachtoffers van de op stand op het Tianeman plein bijstaat, kan de campus in Pe king niet verlaten. Amerikaanse functionarissen zeiden bezorgd' te zijn over de berichten, maar verklaarden te vens dat het naar hun mening niet om een georganiseerde campagne tegen dissidenten gaat. Veeleer lijken de arresta ties het werk van laaggeplaatste overijverige ambtenaren, die willen voorkomen dat er moei lijkheden ontstaan tijdens het Amerikaanse bezoek. Daarom zouden ze figuren die ze zien als potentiële onruststokers uit het zicht proberen te houden. Met hun acties lijken ze ech ter het tegengestelde te berei ken. Tijdens een bezoek aan het dorpje Xiahe, in midden-China, zag Clinton zich gedwongen om te reageren op de aanhoudin gen. ,,Ik ben bezorgd over de berichten", zei hij. „Als ze klop pen laten ze zien dat China niet vooruit, maar achteruit kijkt", zo zei de president. Vandaag sloeg China terug. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken ontkende alle berichten over ar- Bouterse zet tegenaanval in paramaribo» anp De Surinaamse adviseur van staat Bouterse heeft in ant woord op aanhoudende acties van de gezamenlijke oppositie partijen, vakcentrales en maat schappelijke groeperingen in Suriname, de tegenaanval geko zen. In een interview met de Surinaamse radio gisteren zei Bouterse dat hij op maandag 13 juli tijdens een bijeenkomst van zijn partij, de Nationale Demo cratische Partij (NDP), een nog grotere massa zal mobiliseren dan de oppositie afgelopen woensdag bijeen kreeg. Zo'n vijfduizend Surinamers gingen toen de straat op voor een vreedzame protestmars. Ze eis ten het aftreden van de rege- ring-Wijdenbosch en vervroeg de verkiezingen. De eisen zijn volgens Bouter se 'klinkklare onzin.' „Daar is geen sprake van, forget it." Als anderen aan de macht willen komen, moeten ze volgens Bou terse wachten tot het jaar 2001, wanneer er verkiezingen moe ten worden gehouden. De adviseur van staat blijft het beleid van de regering ver dedigen. Het zijn volgens hem juist de mensen die in de vorige regeringsperiode verarming hebben gecreëerd, die nu het hardste gillen dat de huidige machthebbers het slecht doen. „Zij hebben ervoor gezorgd dat de huidige regering op haar te nen moet lopen om haar onder danen te faciliteren." Beiroet Libanese soldaten laden de kisten met de stoffelijke overschotten van 40 Liba nese strijders uit op het vliegveld van Beiroet. Gisteravond kreeg Libanon de lijken van Is raël, in ruil voor het lichaam van een Israëli sche soldaat uit Libanon. De ruil is het resul taat van tien maanden onderhandelen tussen de regeringen van Israël en Libanon. Israël heeft vandaag ook nog eens tien Libanese ge vangenen vrijgelaten in ruil voor de stoffelijk overschotten van drie andere Israëlische sol daten. FOTO AP SALEH Rif Al jakarta ronald frisart correspondent Werkt Indonesië's oud-president Soe harto aan een politieke comeback? Velen in Jakarta's politieke elite vrezen het, al beschouwen anderen de geruchten stroom als onzin. Feit is wel dat Soehar to nog steeds over middelen beschikt om zijn invloed te doen gelden. Op 21 mei droeg Soeharto de presiden tiële scepter over aan zijn volgeling Ha bibie. Ook lieden die vroeger hond strouw waren aan Soeharto roepen nu om het hardst dat 'reformasi' (hervor ming) hun credo is. Maar met het heen gaan van de oude heer is diens Nieuwe Orde niet zomaar verdwenen. In de poli tiek, de economie en de strijdkrachten, overal wemelt het nog van de Soeharto- mannetjes. Oprecht hervormingsgezin- den zijn er daarom niet gerust op dat het Soeharto-kamp zich al gewonnen geeft. Tot degenen die het niet vertrouwen, behoort moslimleider Amien Rais. Soe- harto's halfbroer Probosutedjo zei vorige week dat de oud-president niet op het politieke toneel zal terugkeren, omdat hij de steun van het volk niet meer heeft. Amien Rais en anderen zijn voor een hernieuwde hoofdrol van de 77-jarige Soeharto zelf ook niet zo bang. Wel vre zen ze dat het Soeharto-kamp eerst de hervormingen wil vertragen in de hoop dat daarna geestverwanten van de ex- president de eerste viool kunnen spelen. Amien Rais heeft erop gewezen dat langs enkele grote wegen in Jakarta deze maand pro-Soeharto-spandoeken ver schenen. 'Stop de beledigingen en on derzoeken tegen oud-president Soehar to om bloedvergieten te voorkomen', stond erop. Rais voorziet, omgekeerd, juist problemen als het Soeharto-kamp zich niet gewonnen geeft. „Elke poging het oude regime weer in het zadel te hel pen, zal op krachtige oppositie stuiten, vooral van de jeugd. Dan zal nieuw ge weld uitbreken", zei hij tegen de Habi- bie-gezinde krant Republikti De machtige strijdkrachten (ABRI) heb ben in elk geval duidelijk gemaakt dat ze voorstander zijn van hervormingen, als die maar niet al te stormachtig worden doorgevoerd. „Ongecontroleerde her vormingen veroorzaken instabiliteit en daardoor wordt de eenheid van de natie bedreigd", zei legercommandant gene raal Subagyo onlangs in Medan. Het leger ziet het oude bewind liever niet terugkeren. „Het zou onlogisch, on realistisch en antagonistisch zijn als ou de politieke krachten willen terugkeren om de staatszaken ter hand te nemen", aldus luitenant-generaal Susilo Bam- bang Yudhoyono. „Samen met alle ele menten in de maatschappij zal ABRI hun terugkeer verhinderen. Leger-woordvoerders hebben wel duide lijk gemaakt dat ze zich niet willen be moeien met interne kwesties van de nog altijd machtige regeringspartij Golkar. En juist daar is het Soeharto-kamp druk aan het wroeten. Golkar was altijd de politieke machine die Soeharto van een ruime meerderheid in het parlement verzekerde. Het zijn dan ook de Golkar - afgevaardigden die in december, tijdens een buitengewone zitting van het Raad gevend Volkscongres (MPR), bepalen of de oud-president ter verantwording zal worden geroepen. Evenzeer zijn het de Golkar-leden in de MPR die gaan uitma ken volgens welke nieuwe spelregels vol gend jaar vervroegde parlementsverkie zingen worden gehouden. Vooraanstaand moslimwetenschapper Nurcholish Madjid is voor terugkeer van oude krachten niet zo bevreesd. Hij wijst erop dat Soeharto's macht als president altijd gebaseerd was op de douceurtjes die hij kon weggeven. Daarmee kocht hij loyaliteit. Over die middelen beschikt de ex-president niet meer, zo zegt hij. Soe- geng Sarjadi is daar niet zo zeker van. Vroeger zat hij voor Golkar in het parle ment, maar in 1992 liep hij over naar de Democratische Partij Indonesië (PD1). Soegeng wees er deze week op dat Soe harto nog altijd beschikt over zijn Da- kab-stichting. Sinds 1985 worden via die stichting Golkar-activiteiten gefinan cierd. Volgens Soegeng heeft Dakab meer dan 150 miljoen gulden in kas. Kosovo Bevrijdingsleger rukt steeds verder op belgrado-pristina dpa-afp-rtr-apa De Amerikaanse gezant Richard Holbrooke vindt de situatie in de Servische provincie Kosovo 'gevaarlijker dan die in Bosnië'. „Het lijkt daar het Wilde Westen wel. Er dreigt een echte trage die", zei hij gisteren na een vier uur durend onderhoud met de Joegoslavische president Milo sevic. Wat de twee precies bespro ken hebben, wilde Holbrooke niet zeggen. Hij deelde alleen mee dat het gesprek later wordt voortgezet. Holbrooke overleg de gisteren ook met Washing ton, de NAVO en de Europese partners. Vandaag reist hij ook weer naar de provincie Kosovo om daar met de Albanese lei ders te spreken. De Servische ultra-nationalis tische vice-premier Seselj vindt dat Holbrooke te ver is gegaan met zijn ontmoeting woensdag met leden van het Kosovo Be vrijdingsleger UCK. ,Als ik Milosevic was, zou ik Holbrooke niet meer willen ontmoeten", aldus Seselj. Hij eist dat de Joe goslavische regering elk contact met vertegenwoordigers van de VS verbreekt wegens deze 'pro vocatie'. Volgens Holbrooke was restaties. Die kwamen uit de koker van mensen die nog een appeltje met de regering te schillen hadden, zo zei hij. Maar al waren er mensen gear resteerd, dan nog was dat de zaak van China en China al leen, zo meende hij. „Wij zijn erop tegen dat welk land dan ook de kwestie van de mensen - rechten gebruikt als een voor wendsel om zich te kunnen mengen in China's interne aangelegenheden", aldus de woordvoerder. Zuid-Korea eist excuses Noorden over onderzeeër SEOUL Rtr-AFP Zuid-Korea heeft vandaag excu ses geëist van Noord-Korea in verband met de in beslag geno men Noord-Koreaanse onder zeeër. Bij onderzoek van het schip vonden Zuid-Koreaanse militairen negen lichamen aan boord. Het ministerie van Defensie in Seoul zei dat de Noord-Ko- reaanse onderzeeër in de Zuid- Koreaanse territoriale wateren wilde spioneren. Het beschul digde Phnom Penh van schen ding van de wapenstilstands overeenkomst tussen beide Ko rea's. De Zuid-Koreaanse rege ring eist onmiddellijk uitleg en wil dat het Noorden het perso neel straft dat bij het incident is betrokken. Seoul wil zo spoedig mogelijk militair overleg op ge- neraalsniveau. Een majoor-generaal van de gezamenlijke chefs van staven zei dat negen bemanningsleden dood werden aangetroffen in de onderzeeër. „Vier van de negen hadden schotwonden in het hoofd en de andere vijf hadden verwondingen aan hun licha men." Eerder zei het ministerie dat één van de bemanningsle den kennelijk de acht anderen in het hoofd had geschoten en daarop zichzelf had gedood. De duikboot werd maandag ontdekt in de Zuid-Koreaanse territoriale wateren door de be manning van een visserboot. Noord-Korea gaf dinsdag toe dat één van zijn onderzeeërs schipbreuk had geleden. Py ongyang zegt dat het schip za terdag tijdens een oefening in Noord-Koreaanse wateren had gemeld dat het in moeilijkhe den was geraakt. Door motor problemen zou het schip afge dreven zijn. India weigert VN-gezant te ontvangen NEW DELHIAFP de ontmoeting spontaan en heeft hij niet onderhandeld met het UCK. „Ik heb alleen maar aangehoord wat ze te vertellen hadden." Het Kosovo Bevrijdingsleger heeft gisteren de strategisch be- langrijke plaats Belacevac, slechts 20 kilometer ten westen van Pristina, ingenomen. Daar hebben zij nu een belangrijke steenkoolmijn in handen die een grote energiecentrale van grondstof voorziet. Die centrale voorziet niet alleen heel Kosovo van elektriciteit, maar ook een groot deel van het naburige Ma cedonië. India weigert de gezant van de Verenigde Naties die naar Zuid-Azië gaat om te bemid delen tussen India en Pakis tan, te ontvangen. De gezant is door VN-secretaris-gene- raal Kofi Annan naar Azië ge stuurd naar aanleiding van de kernproeven die beide landen vorige maand uit voerden. De speciale gezant, de Peruaan Alvaro de Soto, doel als eerste Dhaka aan, de hoofdstad van Bangladesh. Daarna bezoekt hij Pakistan, waar hij een persoonlijke boodschap van VN-chef An nan overhandigt aan de Pakistaanse premier Sharif. India weigert elke bemid deling in het conflict met Pakistan, zo liet het Indiaase ministerie van buitenlandse zaken gisteren weten. „Ons standpunt over de relatie In dia-Pakistan en Kashmir is duidelijk", aldus een woord voerder. Nadat India half mei vijf kernproeven had genomen, reageerde Pakistan eind vori ge maand met zes tests. De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties heeft deze proe ven scherp veroordeeld en de stopzetting geëist van de kernwapenprogramma's van beide landen. ALGIERS Rtr-AFP-DPA dhaka Duizenden inwoners van Bangladesh hebben gisteren de langste brug van het land bezich tigd. De bijna 5 kilometer lange brug over de Jamuna rivier is ei genlijk niet bestemd voor voet gangers, maar de nieuwsgierig heid van de Bangladeshi is niet te stuiten. FOTO REUTERS RAFIQUR RAHMAN Moslimrebellen hebben gisteren één van de beroemdste zangers van Algerije, Lounès Matoub, vermoord. Volgens de Algerijnse veiligheidsdienst gebeurde dat niet ver van zijn woonplaats in de Noordoost-Algerijnse streek Kabilië. Matoub (42) was anti-islami tisch, een uitgesproken democraat en een voorvechter van de zaak van het Berber volk, dat in Kabilië leeft. In veel liedjes nam hij stelling tegen de moslimfanaten. Volgens getuigen is Matoub op weg van de provinciehoofdstad Tizi Ouzou naar zijn woonplaats in een hinderlaag gereden. Islamitische terroristen sleurden de zanger uit zijn auto en schoten hem dood. Zijn vrouw raakte gewond. Direct na de be kendmaking van de moord op de zanger gingen in Tizi Ouzou duizenden mensen de straat op om uiting te geven aan hun geschoktheid en verdriet. De begrafenis van Matoub is zondag. Matoub was al een keer eerder in handen van de Gewapende Islamitische Groepen (GIA) gevallen. In 1994 werd hij ontvoerd. Na twee weken, waarin hij terecht moest staan voor een islamitisch tribunaal, kwam hij vrij. De moord op Matoub is de zoveel ste in een reeks op artiesten in Algerije. De radicaalste islamitische groepen keuren muziek af omdat die de gelovigen van de Koran afleidt.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7